useridguestuseridguestuseridguestERRORuseridguestuseridguestuseridguestuseridguestuseridguest
FondFarní úřad Telč
Fonds > CZ-DABB > TLC
  1. Farní úřad Telč
  2. Farnost Telč je již od 14. století střediskem stejnojmenného děkanství a v současné době zajišťuje duchovní správu pro město i pro přifařené obce Dolní Dvorce, Doupě, Dyjice, Dyjička, Hostětice, Krahulčí, Mysliboř, Řídelov, Studnice, Vanov, Vanůvek, Volevčice a Zvolenovice.

    Starobylé původně zeměpanské město Telč bylo od 14. století majetkem pánů z Hradce a od 17. století je převzali jako dědictví Slavatové. Oba tyto rody byly velkorysými podporovateli církve. Samostatná duchovní správa v Telči je doložena k roku 1283, a to při kostele Matky Boží. Později páni z Hradce přenesli sídlo farnosti k novému kostelu sv. Jakuba staršího, postavenému v bezprostřední blízkosti zámku. Vlna protestantismu, jež proběhla Moravou v 16. století, se Telče dotkla jen mírně, a to jednak vlivem jednoznačně katolické orientace vrchnosti, jednak působením jezuitů, kteří se zde usadili v 17. století a až do zrušení řádu vedli gymnázium. Město bylo neblaze postiženo událostmi třicetileté války a jen postupně se z nich pod vládou nových pánů – Lichtenštejnů-Kastelkornů, Podstatských a Podstatských-Lichtenštejnů vzpamatovávalo. S farností v Telči je spjato působení některých významných osobností kulturního života, jako byl regenschori, hudební skladatel a průkopník dívčího vzdělávání Jan Kypta (1813-1868), farář, děkan a církevní historik Alois Hrudička (1843-1912) nebo jeho pozdější nástupce Simeon Zapletal (1865-1955), dlouholetý vydavatel místního Farního věstníku, oblíbeného a ve své době jediného zdejšího periodického tisku.

    Farní archiv byl převzat do péče Okresního archivu Jihlava v roce 1960. Od roku 2013 je spravován Diecézním archivem Biskupství brněnského. Soubor 15 pergamenových listin z období od 14. do 18. století dokládá donátorské aktivity zdejší šlechty a měšťanů vůči církvi i dobový zájem o získání odpustků.

  3. Literatura
  4. Hrudička, Alois: Kostel Matky Boží a jiné církevní památky města Telče, Telč 1899

    Hrudička, Alois: Topografie diecese brněnské, Brno 1908, s. 420-431

    Pernička, Alois a kol.: Telč, průvodce kostely, Telč 1993

    Svoboda, Otto: Osudy telčských zvonů, Telč 1990

    Tiray, Jan - Dvorský, František, ed.: Vlastivěda moravská II, Místopis Moravy. Telecký okres. Musejní spolek v Brně, Brno 1913, s. 88-155

    Wolny, Gregor: Kirchliche Topographie von Mähren, meist nach Urkunden und Handschriften, Abtheilung 2, Brünner Diöcese, Band III, Brünn 1860, S. 100-114