useridguestuseridguestuseridguestERRORuseridguestuseridguestuseridguestuseridguestuseridguest
FondListiny (1355-1960)
Fonds > CZ-UKP > AUKP
< previousCharters1387 - 1402next >
Charter: sign. I/24
Date: 16. 8. 1387
AbstractJakub Janův "de Poestelyn", klerik pomezánské diecéze, dosvědčuje svým notářským instrumentem, že Jan Marienwerder, profesor teologie a řeholní kanovník řádu německých rytířů, rezignoval na místo kanovníka kostela Všech svatých na Pražském hradě a ustanovil svými prokurátory Mikuláše z Gubinu a Mikuláše Storcha, aby provedli všechny nutné kroky k naplnění této rezignace. Toto pořízení se stalo v přítomnosti čtyř jménem uvedených svědků. Notář Jakub připojil pro ověření notářského instrumentu své signum.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. I/25
Date: 20. 4. 1390
AbstractVeřejný notář Mikuláš Petrův z Přerova, klerik olomoucké diecéze, vydává notářský instrument, jímž rozhodčí Bartoloměj Turgelaw ("Torglowe"), Albert Engelschalk, Štěpán z Kolína a Přibyslav z Jesenice rozhodují kladně spor mezi kolegiáty Karlovy koleje a českým národem pražské univerzity, zda má mistr Konrád "Beneschaw" zůstat v Karlově koleji. Pro budoucnost tito rozhodčí vykládají dřívější výrok Mikuláše Puchníka a Konráda ze Soltau ohledně obsazování volného místa v Karlově koleji, o něž vznikl mezi uvedenými stranami spor, tak, že každý třetí nový člen koleje má být zvolen z českého národa, ostatní univerzitní národy se mají pravidelně střídat ve volbě na zbylá místa. Za porušení tohoto ustanovení má provinivší se strana zaplatit pokutu tří tisíc zlatých, z nichž polovina má připadnout straně zachovávající tato ustanovení, druhá polovina univerzitě. Toto pořízení se stalo za přítomnosti tří jménem uvedených svědků. Notář Mikuláš připojil pro ověření notářského instrumentu své signum.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. I/26
Date: 22. 5. 1391
AbstractJan Pomuk, vikář in spiritualibus pražského arcibiskupa, dosvědčuje ustanovení, která učinil kupec Kříž, měšťan Starého Města pražského, aby zabránil případným sporům vzniklým kvůli donaci pozemku pro kapli sv. Mláďátek řečenou Betlém. Tato ustanovení se týkají zejména užívání jednotlivých místností kaplany a žáky Betlémské kaple, kupcem Křížem a jeho dědici. Vyslovil s nimi souhlas i správce Betlémské kaple Protiva.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. I/28
Date: 27. 6. 1391
AbstractJan z Jenštejna, arcibiskup pražský, shrnuje obsah listiny Jana z Mühlheimu, dané v Praze 24. 5. 1391, o zřízení kaple sv. Mláďátek, řečené Betlém a jejím nadání (Listiny AUK, sign. I/27), a potvrzuje a inzeruje ji: Jan z Mühlheimu zřizuje kapli sv. Mláďátek řečenou Betlém, určenou pro kázání českým jazykem, na pozemku kupce Kříže, měšťana Starého Města pražského. S tímto zřízením souhlasil král Václav IV. a Oldřich, farář kostela sv. Filipa a Jakuba, v jehož farnosti se uvedená kaple nachází. Správci uvedené kaple má náležet roční plat devíti kop bez deseti grošů z části vsi Újezdec u Unhoště, přičemž jsou určeny platy plynoucí od jednotlivých poddaných. Dále jsou vypočteny kazatelské povinnosti kněze Betlémské kaple, opatření pro případ jeho absence a způsob vykonávání patronátního práva, které si ponechává Jan z Mühlheimu a jeho dědicové, přičemž kněze má jmenovat z osob navržených třemi seniory českého národa Karlovy koleje a purkmistrem Starého Města pražského. Dalším osobám se ponechává volnost pro případné zřízení a dotování dalších kazatelských míst. Určen je způsob rozdělování příjmů kaple, přičemž při dosažení určitých přebytků se má zřídit další kazatelské místo a mají se zakoupením ročního platu podporovat studenti teologie. Jan z Jenštejna na žádost Jana z Mühlheimu prohlašuje Betlémskou kapli za církevní beneficium a církevním právem jí připojuje uvedené důchody.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. I/29
Date: 5. 7. 1391
AbstractJan Pomuk, vikář in spiritualibus pražského arcibiskupa, ustanovuje Jana řečeného Protivu z Nové vsi, kněze pražské (arci)diecéze, správcem kaple sv. Mláďátek, řečené Betlém. Jan Protiva byl k uvedené kapli prezentován Janem z Mühlheimu, držitelem patronátního práva.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. I/30
Date: 8. 7. 1391
AbstractJan z Mühlheimu povoluje kupci Křížovi, aby v kapli sv. Mláďátek, řečené Betlém, mohl zřídit a dotovat v rámci svolení krále Václava oltář a místo pro jednoho kazatele a aby k tomuto kazatelskému místu držel patronátní právo. Dále upravuje některá pravidla soužití obou kazatelů Betlémské kaple.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. I/31
Date: 2. 9. 1391
AbstractVáclav IV., římský a český král, na prosbu Jana z Mühlheimu potvrzuje darování pozemku a domu, které učinil kupec Kříž pro zřízení kaple sv. Mláďátek a domu pro její kaplany, a přikazuje úředníkům a obci Starého Města pražského neprotivit se jeho rozhodnutí.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. I/32
Date: 13. 9. 1391
AbstractVáclav IV., římský a český král, potvrzuje na prosbu Jana z Mühlheimu roční důchody jím zřízené kaple sv. Mláďátek do celkové výše třiceti kop grošů. Tyto důchody mohou pocházet jak z donací Jana z Mühlheimu, tak i jiných osob.

Images6
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. I/33
Date: 17. 1. 1392
AbstractVáclav IV., římský a český král, potvrzuje proboštovi a mistrům Karlovy koleje držení vsí Nenačovice a Drahelčice se vším příslušenstvím, které jim odkázal Ješek řečený Malý.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. I/34
Date: 5. 7. 1392
AbstractLékárník Jan, purkmistr, a šestnáct jmenovitě uvedených konšelů a přísežných Starého Města pražského dosvědčují, že odpouštějí kupci Křížovi dvě kopy grošů poplatku z pozemku, který daroval pro zřízení Betlémské kaple. Pokud se uvedený pozemek nevrátí do světských rukou, má být zproštěn jakýchkoliv městských platů i nadále, v případě takového návratu má opět podléhat obvyklým městským právům.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. I/35
Date: 22. 11. 1392
AbstractVáclav IV., římský a český král, osvobozuje všechny příslušníky pražské univerzity a jejich služebníky a všechny univerzitní statky od jakýchkoli berní a vyjímá je z jurisdikce všech soudů království českého. Soudní úkony učiněné těmito soudy jsou prohlášeny za neplatné a soudní pravomoc nad členy univerzity náleží pouze univerzitnímu rektorovi. Za porušení tohoto ustanovení je určena pokuta sto hřiven zlata, z níž polovina má připadnout královské komoře, druhá polovina univerzitě.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. I/36
Date: 25. 10. 1394
AbstractVáclav, biskup nikopolský a vikář in spiritualibus pražského arcibiskupa Olbrama ze Škvorce, uděluje čtyřicet dní odpustků zbožným návštěvníkům Betlémské kaple, kteří se v ní pomodlí Pater noster a Ave Maria.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. I/37
Date: 8. 1. 1396
AbstractMikuláš Puchník, vikář in spiritualibus pražského arcibiskupa Jana z Jenštejna, dosvědčuje, že se k němu dostavil kupec Kříž, měšťan Starého Města pražského, který opatřil pro oltář sv. Markéty, Kateřiny a dalších svatých panen v kapli sv. Mláďátek, řečené Betlém, roční plat osmi kop grošů. Pět kop, které se platí ze dvou vinic ve vsi Bráník ("in villa Branicze"), koupil od Eulalie, vdovy po komořím Olbramovi, a tři kopy, které se platí ze vsi Ledeč, koupil od Přísnáka z Ledče. Prvním správcem tohoto oltáře Kříž ustanovil Matěje z Tučap a jemu i jeho nástupcům v úřadě určil podmínky týkající se sloužení mší a soužití s kazateli Betlémské kaple, s nimiž Matěj vyslovil souhlas. Patronátní právo k uvedenému oltáři bude po dobu svého života vykonávat Kříž, po jeho smrti nejstarší z jeho dědiců. Mikuláš Puchník uvedenou donaci potvrzuje, prohlašuje uvedený oltář za církevní beneficium a církevním právem mu připojuje uvedené důchody.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. I/39
Date: 11. 7. 1396
AbstractPapež Bonifác IX. sděluje děkanům kostela vratislavského, lubušského (? - "Lubicensis") a kostela Všech svatých na Pražském hradě obsah privilegia, které udělil doktorům, mistrům a studentům pražské univerzity, podle jehož znění mají po dobu pěti let nárok na výnosy církevních obročí bez povinnosti rezidence (Listiny AUK, sign. I/38), a přikazuje jim spravovat uvedené výnosy ve zmíněné pětileté lhůtě.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. I/38
Date: 11. 7. 1396
AbstractPapež Bonifác IX. povoluje doktorům, mistrům a studentům pražské univerzity, aby po dobu pěti let mohli užívat výnosů udělených církevních obročí, i kdyby přitom nedodržovali povinnost rezidence s těmito beneficii spojenou, za předpokladu, že péči o duše věřících budou vykonávat jejich vikáři.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. I/40
Date: 22. 1. 1397
AbstractPapež Bonifác IX. potvrzuje na prosbu krále Václava IV. a představených a bratrstva Božího Těla založení kaple Božího Těla a sv. Felixe a Adaukta, která byla vystavěna na Novém Městě pražském (dnešním Karlově náměstí) spolu s věží sloužící při slavnosti ukazování ostatků, a dotování kněžských míst. Představeným bratrstva náleží patronátní právo k uvedeným kněžským místům a právo jmenovat osobu, která bude spravovat tři čtvrtiny příjmů kaple, poslední čtvrtina má náležet správci farního kostela farnosti, v níž se kaple Božího Těla nachází.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. I/41
Date: 26. 1. 1397
AbstractPapež Bonifác IX. obdržel stížnost členů pražské univerzity na příkoří jim činěná a na jejich žádost ustanovuje probošta kostela mohučského a děkany kostelů vratislavského a Všech svatých na Pražském hradě konzervátory (ochránci práv) a soudci ("conservatores et iudices") univerzity a jejích členů. Uvedení konzervátoři se mají postarat o potrestání (soudní či jiné) všech narušitelů práv univerzity a jejích členů, v nutných případech si mají vyžádat i pomoc světské moci. Platnost této listiny je určena na 25 let, přičemž platnost případných jiných privilegií obdobného obsahu je zrušena.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. I/42
Date: 26. 1. 1397
AbstractPapež Bonifác IX. rozšiřuje obsah privilegia, jímž povolil doktorům, mistrům a studentům pražské univerzity, aby po dobu pěti let mohli užívat výnosů udělených církevních obročí, i kdyby přitom nedodržovali povinnost rezidence s těmito beneficii spojenou (Listiny AUK, sign. I/38) - pětiletou lhůtu rozšiřuje na osm let.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. I/43
Date: 20. 7. 1397
AbstractVáclav IV., římský a český král, povoluje na prosbu své sestry, polské královny Hedviky koupi domu a ročního platu dvou set kop grošů pro litevské studenty pražské univerzity, přičemž dům a jeho pozemek osvobozuje od všech platů a upřesňuje, že plat může být zakoupen pouze ze svobodných zboží.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. I/44
Date: 10. 11. 1397
AbstractPolská královna Hedvika zakládá se souhlasem českého krále Václava, jehož listina (Listiny AUK, sign. I/43) je inzerována, kolej pro litevské studenty teologie pražské univerzity. Jmenuje svými prokurátory mistra Jana řečeného Štěkna, cisterciáka a bakaláře teologie, a kupce Kříže a Něpra, měšťany Starého Města pražského, aby pro uvedenou kolej získali dům a roční plat dvou set kop grošů a uvedenou kolej spravovali.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. I/46
Date: 11. 11. 1397
AbstractPapež Bonifác IX. uděluje odpustky kapli Božího Těla a sv. Felixe a Adaukta na Novém Městě pražském (na dnešním Karlově náměstí). Při návštěvě o šestnácti vypočtených svátcích a přispění uvedené kapli získají věřící tři roky a třikrát čtyřicet dní odpustků, v případě návštěvy v oktávech některých z uvedených svátků a šesti dnech po Letnicích sto dní.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. I/47
Date: 9. 12. 1397
AbstractPapež Bonifác IX. na prosbu krále Václava IV. a představených bratrstva Božího Těla shrnuje obsah svého dřívějšího privilegia daného pro kapli Božího Těla a sv. Felixe a Adaukta na Novém Městě pražském (Listiny AUK, sign. I/40) a ruší jeho ustanovení, podle něhož čtvrtina příjmů kaple Božího Těla náležela správci farního kostela farnosti, v níž se kaple Božího Těla nachází.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. I/45
Date: 21. 12. 1397
AbstractPapež Bonifác IX. na prosbu pražské univerzity a krále Václava IV. vyjímá členy univerzity ze soudní pravomoci církevních představitelů. Jurisdikci nad členy univerzity má nadále vykonávat její rektor se čtyřmi zvolenými rádci, přičemž v nutných případech si může vyžádat i pomoc světské moci.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. I/48
Date: 30. 1. 1399
AbstractVáclav IV., král římský a český, osvobozuje pozemek a na něm stojící dům jím založené koleje krále Václava ode všech poplatků. Uvedený dům stojí na Starém Městě pražském ve farnosti kostela sv. Havla mezi domy Jindřicha řečeného Malý a "Makalonissae viduae".

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. I/49
Date: 25. 5. 1400
AbstractVeřejný notář Martin Havlův z Trnavy, klerik olomoucké diecéze, dosvědčuje notářským instrumentem rozhodnutí sporu mezi Martinem Klimentovým z Budějovic, studentem pražské univerzity, a Bohuňkem řečeným Mostek ze Sezimova Ústí. Rozhodčí výrok učinil Blažej Vlk, děkan kostela Všech svatých na Pražském hradě a konzervátor a soudce pražské univerzity, který tuto při rozsoudil na základě moci svěřené mu inzerovaným privilegiem papeže Urbana VI. (Listiny AUK, sign. I/19). Obě strany zastupované prokurátory předložily svá písemná prohlášení: podle Martina jeho otec Kliment Mužík prodal před deseti lety Bohuňkovi mlýn v Sezimově Ústí, dům a pozemek se vším příslušenstvím za sto kop grošů s podmínkou, že kupní cena bude splacena během jednoho roku, což kupující neučinil a užíval po deset let výnosů z uvedeného mlýna, odhadnutých nyní na 220 kop grošů. Kliment poté přenesl moc učinit veškeré právní kroky proti Bohuňkovi na svého syna Martina, který kromě zadrženého úroku nyní žádá i úhradu nákladů spojených s pří. Bohuněk podle předloženého záznamu koupil uvedený mlýn bez jakýchkoli podmínek a kupní cenu sto kop grošů dal s Klimentovým vědomím a rozkazem šlechtici Václavovi z Ústí, o čemž Kliment obdržel od Václava z Ústí písemný doklad. Blažej Vlk po vyslechnutí svědků, zvážení důkazů a poradách osvobozuje žalovanou stranu. Rozhodčí výrok se stal v přítomnosti řady svědků, z nichž sedm je uvedeno jménem. Notář Martin připojil pro ověření notářského instrumentu, který nechal sepsat, své signum. Ohlášeno je nadto jeho ověření nedochovanou pečetí Blažeje Vlka, která byla přivěšena na pergamenovém proužku.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. I/51
Date: 3. 1. 1401
AbstractMikuláš Puchník, vikář in spiritualibus pražského arcibiskupa Olbrama ze Škvorce, na prosbu Jindry z Knína, kněze Betlémské kaple, církevním právem připojuje této kapli jednu kopu ročního platu. Tento plat z mlýna, patřícího nyní Mikuláši, notáři urbury v Kutné Hoře, koupili za deset kop grošů Duchek, kněz z Prahy, a jeho sestra Markéta společně se svým manželem Jíchou. Duchek, Markéta a Jícha mají za uvedený plat každý týden Jindrovi a po jeho smrti kněžím Betlémské kaple dávat osmnáct chlebů. Pokud by mlýn, z něhož je plat odváděn, byl zničen, má být plat získán od majitelů domu, který nyní vlastní Duchek, Markéta a Jícha na Starém Městě pražském a který se nazývá dům Turnovských.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. I/50
Date: 12. 3. 1401
AbstractVeřejní notáři Mikuláš Matějův z Brna, olomoucké diecéze, a Mikuláš Ondřejův "de Winczik", klerik vratislavské diecéze, vydávají na žádost mistra Štěpána z Kolína, kanovníka kostela Všech svatých na Pražském hradě a kazatele kaple sv. Mláďátek, řečené Betlémské, notářský instrument, jímž ověřují a v němž inzerují některé listiny týkající se uvedené kaple. Jde o listiny Václava IV., jimiž potvrdil darování pozemku a domu kupcem Křížem pro zřízení Betlémské kaple a roční důchody uvedené kaple do výše třiceti kop grošů (Listiny AUK, sign. I/31 a I/32), a notářský instrument, který vydal veřejný notář Mořic řečený Purkrabí, syn Petra z Jíkve, notář pražské (arci)diecéze 10. 4. 1391. Obsahem inzerovaného notářského instrumentu, který dosvědčili dva jménem uvedení svědkové, je dohoda mezi Janem, jinak Hanušem z Mühlheimu, jinak z Pardubic, a Oldřichem, kanovníkem boleslavským, farářem kostela sv. Filipa a Jakuba na Starém Městě pražském, ohledně podmínek zřízení kaple sv. Mláďátek, řečené Betlémské. Kazatel Betlémské kaple má platit Oldřichovi a jeho nástupcům v úřadu faráře kostela sv. Filipa a Jakuba devadesát grošů ročního platu rozděleného na dvě poloviny splatné o svátcích sv. Jiří a sv. Havla. Oldřich za těchto podmínek svoluje ke zřízení kaple a zavazuje se tuto dohodu dodržovat pod pokutou padesáti kop grošů splatných Janovi z Mühlheimu nebo jeho nástupcům. Zhotovení notářského instrumentu byl kromě dvou uvedených notářů přítomen i veřejný notář Jakub Přibyslavův z Týna a řada svědků, z nichž je šest uvedeno jménem. Všichni tři notáři zkontrolovali správnost opisů písemností a Mikuláš Matějův i Mikuláš Ondřejův připojili pro ověření instrumentu své signum.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. II/113
Date: 21. 12. 1401
AbstractVeřejný notář Michal, syn Mikuláše z Prachatic, pražské (arci)diecéze, notářským instrumentem dosvědčuje, že Ludolf Meisterman, mistr svobodných umění a bakalář teologie, prodal v přítomnosti rektora pražské univerzity Mikuláše Stoera a se souhlasem mistrů Karlovy koleje dvůr s věží a dalšími stavbami, třemi lány, rybníkem a příslušenstvím v Horních Počernicích Vítovi, řečenému Vitan z Popovic, za 76 kop grošů pražských. Ludolf držel uvedený majetek emfyteutickým právem a na tři roky se za něj zaručuje správou. Kupující se zavazuje 76 kop uhradit v určených termínech, jako rukojmí vystupuje jeho bratr, mistr Václav, kněz kostela sv. Martina ve zdi na Starém Městě pražském. Z přítomných svědků jsou tři uvedeni jménem. Notář Michal připojil pro ověření instrumentu notářské signum.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. I/52
Date: 14. 3. 1402
AbstractOjíř [z Domanic], vikář in spiritualibus pražského arcibiskupa Olbrama ze Škvorce, uvádí do úřadu správce kaple sv. Mláďátek, řečené Betlém, mistra Jana Husa. Úřad správce Betlémské kaple byl uvolněn dobrovolnou rezignací mistra Štěpána z Kolína a Jana Husa do něj jmenoval držitel patronátního práva Jan z Mühlheimu.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. I/53
Date: 26. 4. 1402
AbstractMistr svobodných umění Henning Boltenhagen, děkan artistické fakulty pražské univerzity, dosvědčuje, že jménem fakulty přijal od Mikuláše Stoera ze Svídnice, rektora pražské univerzity, šest kop a čtyři groše. Tento akt se udál v přítomnosti dvou jménem uvedených svědků.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. I/54
Date: 1. 4. 1403
AbstractVeřejný notář Mikuláš Hodislavův ze Svídny, pražské (arci)diecéze, vydává notářský instrument o rozhodčím výroku mistra Jana Eliášova ve sporu o příjmy Betlémské kaple mezi Mikulášem Zeiselmeisterem, správcem farního kostela sv. Filipa a Jakuba na Starém Městě pražském, zastupovaným prokurátorem Markem z Hradce Králové, a Janem Husem, kazatelem Betlémské kaple. Podle rozhodnutí má správce Betlémské kaple platit knězi kostela sv. Filipa a Jakuba tři kopy grošů ročně, přičemž tento plat může vykoupit a přenést na jiný majetek ve vzdálenosti nejvýše tří mil od Prahy. Z odkazů a závětí farníků kostela sv. Filipa a Jakuba pro Betlémskou kapli má farář dostat polovinu, z darů učiněných za života darujících nic, stejně jako z darů osob nenáležejících k jeho farnosti. Všem osobám je povoleno zvolit si Betlémskou kapli jako místo svého pohřbu. Dále jsou určeny podmínky sloužení mší v Betlémské kapli a termíny splátek zadržených platů. Obě strany s rozhodčím výrokem souhlasily a zavázaly se jej dodržovat pod pokutou padesáti kop grošů. Ukončení sporu se stalo v přítomnosti čtyř jménem uvedených svědků. Notář Mikuláš připojil pro ověření instrumentu své signum.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
< previousCharters1387 - 1402next >