useridguestuseridguestuseridguestERRORuseridguestuseridguestuseridguestuseridguestuseridguest
FondČeské gubernium - guberniální listiny, Praha (0993-1526)
Fonds > CZ-NA > CGL
< previousCharters1584 - 1585next >
Charter: 2958
Date: 18. květen 1584
AbstractHanuš Wolf z Globen na Těšově (Teschaw), na jehož pozemcích je důl, přičemž jemu příslušný výtěžek ze čtyř dědičných kuksů je mu zadržován ve slavkovském úřadě (Schleckhenwaldt) (a to jednak pro smlouvu Ferdinanda /I./ s tehdejším zástavním držitelem Loketska Šlikem z roku /15/45 o vyhrazení výnosů z dolů, jednak v důsledku Hanušova sporu s bratry o kuks), slibuje za to, že mu císař na jeho žádost povolil ještě před rozhodnutím celé věci výtěžek, připadající nyní na smrkovecké (Schönfichtischen) doly, u úřadu vyzvednout, že jej bez prodlení hotově vyplatí právoplatnému majiteli, jestliže se dodatečně ukáže, že jemu samotnému nenáleží. Ve sporných věcech rozhodne jeho vlastní nebo císařský horní soud.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2959
Date: 22. květen 1584
AbstractHrabata a šefové nejvyššího kurfiřtského soudu v Kolíně nad Rýnem (Coln) vysvědčují, že 16. března 1579 při zasedání soudu byl v soudní knize vyhledán zápis o tom, že Gerhard Questenberg, jejich spolušef, má nárok na 50 zlatých rýnských dědičného platu v 1 000 zlatých hlavní sumy z města Alzey (Altzey) a obcí "Dhale", Bacharach, Oberdiebach (Diepach), Steeg (Stiege), Manubach (Maubach) a "Laube", a to podle hlavního listu, který má Gerhard po svém zemřelém bratru Kašparovi. Oritiže Gerhard má na plat podle zvyklostí právo a nikdo nevznesl před soudem jiný nárok, šefové rozhodují plat Gerhardovi a jeho manželce Kateřině přiznat a vydat jim na to nový list. Přitom se uvádějí vydavatelé a datace všech listin na plat vydaných: Hlavní list vydali purkmistr, rada a obec v Alzey a ostatních jmenovaných obcích v Heidelbergu 17. srpna 1485, dobrá vůle 1) Jan Kaldenberg a František Strauss, šefové v Kolíně, Alexandru Tachovi 30. května 1513, 2) Goddert Eicheister a Eilger vom Spiegell, šefové v Kolíně, Wirichu Budellovi a Mettelu Jacobovi 21. července1519; 3) Hilger v. Spiegel a Jan v. Renen, šefové v Kolíně, Goddertu Eicheisterovi a Anežce Beudelové, Bernartu Klippingovi a Beatrici Beudelové, 26. června 1529; 4) kolínští šefové Hilger v. Spiegel a Jan Rossberg manželům Goddertu a Anežce Eicheisterovým 5. září 1534; 5) kolínští šefové Hilger v. Spiegel a Gumprecht Mommerssloch Kašparu Eicheisterovi15. září 1536; 6) kolínští šefové Melichar Mommerssloch a Jan Brug von Deutz Melicharu Eicheisterovi a Anně Herlové 28. srpna 1554; 7) kolínští šefové Jošt v. Reuen a Melichar Mommerssloch Anežce Herlové 20. března 1555; 8) titíž dva jako u č. 6 a Jakub Rottkirch zde dědí po své manželce Anežce Herlové, 9. července 1561; 9) kolínští šefové Jan Brug v. Deutz a Kašpar Andree v. Sittardt (Jakub Rottkirch prodává tento plat bratrům Kašparu a Gerhardu Questenberkům) 15. července 1561; 10) kolínští šefové Mates Tytz a Jiří Volchwein (Gerhard zde postupuje Kašparovi svoji polovinu platu) 29. července 1568.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2960
Date: 9. červen /15/84 (?)
AbstractPoznámky Jiřího Rudolfského /hejtmana na Olešné/ ohledně sporu Fridricha Lincka ze Schnaittachu s Václavem Pauerem ze Stráže (Neusetl) o dluh 54 zlatých. V bodech zachycena žaloba, odpověď a /prozatímní/ rozhodnutí o potrestání.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2961
Date: 15. červen 1584
AbstractCísař Rudolf II. a Jindřich Jiří Žejdlic ze Šenfeldu a na Olovnici (Wolowiczy) uzavírají smlouvu, jíž císař odprodává Jindřichovi od příbramského panství ves Těchnice (Tiechnicz), po dvou poddaných ve vsích Kamenná (Kamennym), Těchařovice, Životice, Kosobudy a Lašovky s dvory, platy, kusem panského lesa, kostelním podacím v Těchnicích, krčmami a se vším příslušenstvím, jak to bylo zastaveno Anně Černínové od Jiřího z Gutštejna za předpokladu, že to císařský prokurátor pro císaře vysoudí, za 600 kop grošů hotově vyplacených do dědičného vlastnictví. Ves Těchnice nemá být nadále zápisná a duchovní, nýbrž Jindřichův dědičný majetek. Jindřich bude povinen zaplatit Anně Černínové zástavní sumu, kdyby se ukázalo, že na vsi a lidech nějakou měla. Císař se zavazuje zboží zpravit. Smlouva byla vyhotovena dvojmo - pro komoru a pro Jindřicha.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2962
Date: 16. červen /15/84
AbstractPetr Hann, fojt v Rottenbergu v marce Schnaittach, Jiřímu Rudolfovi (!) z Lukovan, hejtmanu na Olešné (Ölsch), a purkmistru a radě ve Stráži (Neunstadt) v Čechách: jeho poddaný Fridrich Lincke, měšťan ve Schnaittachu, a jeho společníci vedou při s Václavem Pauerem, poddaným úřadu v Olešné, a měšťany ve Stráži o dluh, a to již několik let. Žádali v té věci od pisatele list a rozhodnutí. Dal proto vyslechnout Žida Josefa ze Schnaittachu, který půjčil spornou sumu 54 zlatých /Václavovi/; podle svědectví Josefova Václav nejednal čestně a ručitele za svůj dluh získal lstí. Protože suma vzrostla úroky až na 150 zlatých, žádá Petr adresáty, aby /při rozhodování/ popřáli ručitelům v té věci spravedlnost a nedovolili, aby utrpěli další škodu. Přiloženy dva lístky: jeden obsahuje dodatek k listu o neuskutečněném vydání koně na úhradu dluhu, druhý svědectví Žida Josefa ze Schnaittachu, vydané pro Fridricha Lincka v jeho sporu proti Václavu Pauerovi před fojtem v Rottenbergu Petrem Hanem, rychtářem Melicharem Schopperem a soudním písařem Janem Bauterem ve Schnaittachu (půjčil Václavovi 54 zlatých, ručiteli byli Fritz Lincke, Hanuš Muncker a Jiří Gösman, úrok 3 haléře z 1 zlatého týdně. Rukojmí mu na jeho naléhání dluh s úrokem zaplatili, co se dělo dále mezi nimi a Václavem, neví. Následují zmínky o jeho jednání s rukojmími ohledně dalších dluhů, v jejichž placení jim bylo úhradou tohoto dluhu zabráněno).

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2963
Date: 18. červen /15/84
AbstractBlažej Karas, měšťan (soused) na právu /johanitů u/ Panny Marie "konec mostu pražského", který si po smrti svého bratra Jana Karasa činil nárok na dvůr ve vsi Třebenicích, přičemž však král prokazuje na dvůr větší nárok, zříká se jménem svým a svých dědiců všech nároků na dvůr ve prospěch krále, a to za 70 kop míšeňských, které mu z milosti a nikoli z povinnosti dal král vyplatit z rentmistrovského úřadu s ohledem na jeho chudobu a nedospělé děti.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2964
Date: 23. červen 1584
AbstractHanuš ze Schlammersdorfu z Burggrubu (Purckhgrub), správce v Hirschau (Hierschaw) vysvědčuje, že Fridrich Lincke (Fritz Linckh) ze Schnaittachu od něho žádal listinu na pohledávku, kterou má šest let vůči Václavu Pauerovi, sídlem ve Stráži (Neuenstatt) pod Přimdou (Pfraunberg), za něhož zaplatil jako rukojmí, a na niž dal zabavit majetek dvou tamních měšťanů Jindřicha Duschnera a Jindřicha Bermana. Hanuš oba obeslal a oni pod přísahou vypověděli, že byli Václavu Pauerovi dlužni jen asi 17 1/2 nebo 18 zlatých a že Fridrich získal z jejich zabaveného majetku jen asi 9 zlatých, zbytek od nich vyzvedl Václav sám a část tam spotřeboval. Toto svědectví vydává Hanuš pro Fridrichovu potřebu.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2965
Date: 25. červen 1584
AbstractCísař Rudolf II. a rytíř Jan Mutrplos z Tedražic uzavírají smlouvu, jíž Jan prodává císaři své zápisné zboží - vsi Cvrčovice (Swrczowicze) a Kostomlátky s poplužním dvorem, zahradami, štěpnicemi, lukami, mlýnem, "loužkem", rybníky, sádkami, čihadlem i s kostelíkem (sic!) ve Cvrčovicích, s platy a vším příslušenstvím, za 3 500 kop grošů českých. Z této sumy mu císař hotově vyplatil 1 000 kop; zbylých 2 500 kop má Jan ponechat císaři a má odevzdat komoře všechny majestáty a zápisy na dvůr i vsi. Císař hned nato pojistí jemu a jeho dědicům svůj komorní plat z města Slaného - na hromnice 114 kop 19 grošů 2 peníze a na sv. Martina 36 kop 30 grošů. Smlouva byla vyhotovena dvojmo - pro komoru a pro Jana Mutrplosa.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2966
Date: 25. červen 1584
AbstractVilém st. Oppersdorf z Dubu a Frýdštejna na Slavěticích, nejvyšší mincmistr Českého království, Jiří z Redernu na Strzelcích Opolskich (Welke Strzelczi), rada dvorské komory, a Radslav Vchynský ze Vchynic na Petrovicích a Zahořanech jako císařští komisaři k prodeji krupeckého panství uzavírají na císařův rozkaz s Janem ml. Horou z Ocelovic smlouvu, jíž mu prodávají do dědičného vlastnictví les řečený Malč i s vodou řečenou Malč tekoucí podle lesa až k obci Běhánky (Byhanské); Jan může užívat obou břehů té vody až k hranici prodaného lesa. Nemá tím být poškozena strouha řečená Nová, jíž Krupečtí vedou vodu na své mlýny; Jan může užívat zbylou vodu přepadajíci přes strouhu. Kupní suma činí 900 kop grošů českých, z nichž má Jan zaplatit do 4 neděl po císařské ratifikaci této smlouvy 450 kop a zbytek na sv. Havla; po složení poslední splátky mu císař vloží les a potok do desk.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2967
Date: 26. červen 1584
AbstractRudolf II., císař římský a král uherský a český, prodává z moci českého krále a moravského markraběte Ferdinandu Hofmannovi svobodnému pánu z Grynpichlu, Střechova, dědičnému hofmistru knížectví štýrského a dědičnému maršálkovi arciknížectví rakouského a ve Štýrsku a prezidentu dvorské komory, a jeho dědicům pusté hrady Rabštejn (Robssteyn) a Strálek (Strolek), panství rabštejnské, jinak janovické a rýmařovské, město Rýmařov s podacím, dvorem, poplužím a mlýnem řečeným Podolský, městečko Skály (Hangnssteyn), ves Janovice s poplužním dvorem a pivovarem o výnosu 8 400 tolarů (jejž Hofman v hotovosti zaplatil, nadále však o něm platí výpověď vynesená hejtmanem moravského markrabství Přemkem z Víckova, Prokopem Podstatským z Prusínovic a Vítem Lhotským ze Ptení 10. července 1550 mezi zástavním držitelem panství Markem Weizingerem z Weizingu a purkmistrem a konšely rýmařovskými, tak, že nerozhodne-li se věc do roka jinak, Rýmařovští proti králi ani Hofmannovi neužijí výjimky ve výpovědi obsažené a Hofmannovi se téhož dne vydává jistota na oněch zaplacených 8 400 tolarů, která bude po tom roce vložena do desk). Dále se prodávají louky, chmelnice, mlýn u janovické tvrze, Stará Ves, Edrovice (Edrsstorff), Jamartice (Garmarticze), Ondřejov, ves Skály (? - Hangssteyn) s podacím, Rešov s podacím, Tvrdkov, Dobřečov (Dobrziczow), Stříbrné Hory (Neyffunk) s lidmi, poli, platy, robotami lidí ve vesnicích kromě Rýmařova, s platy z kovárny a brusírny, horami ke zboží patřícími, s lesy, právem lovu a pstruhovými potoky, s povinnostmi rychtářů ze vsí, s 3 hamry a dýmačkami, 2 pilami, železnými doly, platem z hamrů (hamry a pily Hofmann koupil od Lorence Edera ze Šťavnice purkrechtním právem). Král si vyhrazuje pouze kovy a stříbrné doly na hangnsteinských horách. Zboží se Hofmannovi prodává jako zpupný dědičný majetek za 31 858 zlatých v tolarech vyplacených v hotovosti. Rudolf a jeho rukojmí Hynek st. z Vrbna na Bruntále, Karel st. ze Žerotína na Starém Jičíně, Bernart ze Žerotína na /Valašském/ Meziříčí (pod Rožnovem), Jan ml. ze Žerotína na Hranicích, Jan Hrubčický z Čechtína na Brodku /u Prostějova/, komorník menšího zemského práva v Olomouckém kraji, a Tas Podstatský z Prusínovic na Veselíčku se zavazují Hofmanovi při otevření zemských desk v Olomouci na prvním či druhém sněmu vložit zboží do desk a spraviti je po dobu tří let.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2968
Date: 26. červen /15/84
AbstractZáznam o dohodě komisařů v kladském hrabství s Kateřinou roz. Purkraběnkou z Donína (Donau), vdovou po Kryštofu ze Schellendorfu, která při postupování dvorů a mlýnů císaři ke kladskému úřadu požadovala od císaře 536 kop 36 grošů jako úhradu nákladů na zvýšení počtu dobytka, za vyseté obilí, výživu a plat řemeslníkům atd. Císařští rentovní sluhové proti uvedené pohledávce odhadli koně a dobytek (33 1/2 kopy), obilí podle inventáře (14 měřic žita a 26 měřic ovsa - u obojího měřici po 1/2 kopě - a dále 21 1/4 měřice ovsa na krmivo); dále měla od sv. Jiří do konce října /15/83 k užitku dobytek, ovce atd. v ceně 100 kop, 18 mladých jalovic navíc oproti inventáři (18 kop), 58 měřic ovsa na krmivo (29 kop) a 12 měřic žita bylo dáno mlynářce; celkem jde o 225 1/2 kopy, které se podle dohody s Kateřinou mají srazit z požadované sumy, takže jí zbývá doplatit 311 kop 6 grošů. Ohledně požadavku 110 kop za dřevo přijaté místo palivového a dřeva na výdřevu bylo rozhodnuto, aby to, co bývalý rentovní sluha Adam Kemseczer vymáhal u Schellendorfských dědiců, bylo projednáno při dalším jednání s jedním z dědiců (nikoli však s Kateřinou, která není dědičkou), podle císařské rezoluce.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2969
Date: 3. červenec 1584
AbstractOldřich Hrušovský z Hrušova, jemuž císař Rudolf II. osvobodil dům řečený Hovorčovský v městě Kostelci /nad Labem?/, slibuje dodržet podmínku císařem v jeho majestátu stanovenou, že totiž on ani jeho čeleď nebudou na kosteleckém panství ani na pozemcích tohoto domu provozovat myslivost.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2970
Date: 8. červenec 1584 1)
AbstractMichael Khal von Kalmannsdorf (Khalssdorff), koncipista apelačního soudu, který jako plnomocník Lukáše Plöedta, norimberského měšťana (Nürmberg), přijal od císaře Rudolfa II. podle lenního listu vydaného téhž dne léno - polovinu hradu a městečka Eschenau se všemi lidmi, svobodami, platy aj. příslušenstvím (jak to drželi zemřelí Pavel Muffel a jeho manželka Barbora rozená Dornová a jak to po Pavlově smrti Lukáš od Barbory koupil), slibuje Lukášovým jménem věrnost císaři a české koruně jako lenním pánům, plnit všechny lenní závazky, nepromlčet léno atd.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2971
Date: /cca 9. červenec 1584/
AbstractVáclav Pauer, měšťan ve Stráži (Neustadt), Adamovi ze Švamberka na Přimdě (Frawbergkh) a Olešné (Ollsch): žádá ho jako svoji vrchnost o pomoc a zastání ve svém sporu o pohledávku s žalobcem ze Schnaittachu, s nímž je na dnešní den předvolán před hejtmana a purkmistra, rychtáře a radu. V předešlých etapách sporu žalobce přes jeho odpor bránil spravedlivému rozhodnutí, on však chce i tentokrát dosáhnout spravedlnosti cestou práva.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2972
Date: 10.-11. červenec /15/84
AbstractZáznam o druhém a třetím dnu jednání, vedeného z nařízení Adama ze Švamberka na Přimdě (Pfraumbergk) a Olešné (Olsch) mezi jeho poddaným Václavem Pauerem ze Stráže (Neustehlin) a Fridrichem Linckem (Lingken), tamním spoluměšťanem. Druhý den bylo jednání vedeno před vrchnostenským hejtmanem, sekretářem a městskou radou ve Stráži. Žalobce Fritz Lincke byl vyrozuměn o stanovisku Pauera, že chce hlavní sumu dluhu zaplatit, má k tomu účelu na Přimdě zmocněnce, avšak Lincke ho v zákonné lhůtě neobeslal; chce proto věc řešit cestou práva. Lincke žádal zaplacení 54 zlatých hlavní sumy, zbytek - náklady a úroky - ponechal rozhodnutí vrchnosti s možností úpravy. Třetí den se jednalo v Olešné v přítomnosti Adama ze Švamberka; jeho hejtman Jiří Rudofský a sekretář Bartl Thuen na pokyn vrchnosti ukončili spor smírnou dohodou (ve smyslu č. i. 2973, navíc zde uvdedeno, že Žid peníze půjčil před 8 léty na dobu od Hromnic do letnic, ručitelé dluh vyrovnali před šesti léty včetně úroku za šest let. Neuvádí se výslovně rok /15/89 jako termín poslední splátky).

Images5
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2973
Date: 11. červenec 1584
AbstractŠvamberští úředníci Jiří Rudofský z Lukovan, hejtman na Olešné (Olsch), a Bartel Thuen z Mügeln, sekretář, vydávají řezanou cedulí rozhodnutí ve sporu Václava Pauera ze Stráže (Neustetlein), poddaného Adama ze Švamberka na Přimdě (Pfraunbergk) a Olešné, s měšťanem ze Schnaittachu Fridrichem Linckem (Lingken), který spolu s Hanušem Mungkornem a Jiřím Gössmanem byl ručitelem Václavova dluhu 54 tolarů s úrokem 3 haléře z 1 zlatého týdně schnaittašskému Židovi Josefovi. Václav dluh dlouho neplatil, až úroky značně vzrostly, a ručitelé se sami s Židem vyrovnali a vymáhali zaplacení na Václavovi. Protože však Václav nemohl pohledávku ručitelů, dosahující 150 zlatých, zaplatit bez ohrožení výživ své rodiny, Adam ze Švamberka po dvoudenním bezvýsledném jednání před úředníky a městskou radou ve Stráži strany sám obeslal a vyslechl a dal spor podepsanými dvěma úředníky rtozhodnout. Václav má Linckovi a jeho dvěma spoluměšťanům za dlužnou sumu, úrok a náklady (včetně 9 zlatých, které Lincke pro něho přijal v Hirschau) zaplatit 90 zlatých (po 21 groších); 2 zlaté mu mají být dány jako výživné na cestu, na sv. Martina /15/84 zaplatí 13 zlatých a pak vždy na sv. Martina 15 zlatých. Uvedených 9 zlatých mu bude strženo v posledním roce /15/89, takže zaplatí pouze 6 zlatých. Kdyby v některém termínu nezaplatil, bude povinen složit celou zbývající částku najednou. Má také zaplatit náklady tohoto jednání. Smlouva se vyhotovuje dvojmo - pro Lincka a druhá k uložení v Olešné.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2975
Date: 10. srpen 1584
AbstractViz č. i. 2974 (bez přípisku o lese řečeném "Malcz").

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2974
Date: 10. srpen 1584
AbstractPodepsaní radové české komory a komorní prezident Ladislav st. z Lobkovic na Zbiroze a Horní Lipině (Horziegssy Lindwie) uzavírají smlouvu, jíž radové prodávají Ladislavovi a jeho dědicům vsi Mstišov (Tyss) a Dubí (Aychwald) v Litoměřickém kraji i les řečený Dubí (Aychwald) se zvláštním kusem lesa u vsi Mstišov, jak to dříve patřilo k panství Krupka, s dvory, krčmami, platy, mlýny, pilou v Dubí a druhou pilou, již toho času drží Jindřich Rausendorf ze Spremberku, a se vším příslušenstvím 1), jak to vždy drželi majitelé krupeckého panství, za 6 000 kop grošů míšeňských hotově vyplacených. Prodané zboží nemá být dále zápisné a duchovní, nýbrž dědičný majetek Ladislava st. z Lobkovic. Císař mu to má zpravit královskými statky. Smluva byla vyhotovena dvojmo - pro komoru a pro Ladislava.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2976
Date: 19. srpen 1584
AbstractCechmistři, starší a všichni mistři tkalcovského řemesla v Hradci Králové vydávají jaroměřským tkalcům opis svých cechovních artikulů. 1) Artikule potvrzuje městská rada v Jaroměři 23. srpna 1584. 1)

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2977
Date: 16. říjen /15/84
AbstractRudolf II, císař římský a král uherský a český, se přiznává purkmistru, konšelům obecním starším a celé obci Hradce /Králové/ (nad Labem) k dluhu 808 kop 12 grošů 6 1/2 peníze českých pražských; z nichž 203 kop grošů půjčili Hradečtí císaři Maximiliánovi II. roku /15/66 na uherské tažení, roku /15/72 250 kop na různá vydání a roku /15/73 - 400 kop, které si měli srážet na posudném, vše bez úroku, tedy 853 kop celkem, z nichž se sráží 44 kopy 47 grošů 1/2 peníze, jež jim císař zůstal dlužen podle účtů uzavřených s nimi v komorní účtárně. U zbylých 808 kop 12 grošů 6 1/2 peníze opět vypršel termín placení, proto se jim tato suma pojišťuje znovu i s úrokem, který se jim má vyplácet z rentmistrovského úřadu pololetně. Jistina má být zaplacena za dva roky; poté vrátí Hradečtí tuto listinu komoře.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2978
Date: 31. říjen 1584
AbstractPodepsaní prezident a radové české komory z nařízení císaře uzavírají s vyslanci kverků dolu na cín v Altenbergu (Altenperk) - saským důlním hejtmanem Lorencem von Schonberg na Reinsbergu (Reinsbergk), Kryštofem z Berbisdorfu na Forchheimu (Khlain Forchhaimb), Hanušem Binerem v Klösterleinu (Closterlein), kurfiřtským saským mincmistrem, Františkem Schwertzelem, Tomášem Klugem, Jeronymem Neumanem a Zikmundem Elderem smlouvu o kus lesa na panství Krupka (Grauppen) o rozloze 3 102 sáhů, až po zadní Cinvald (Zinwaldt), jak to vymezili komisaři - radové dvorské komory nejvyšší mincmistr Vilém z Oppersdorfu na Dubu (Aich) a Frýdštejně a Jiří z Redernu na Strzelcích Opol. (Gross Strelitz): císař prodává obci kverků toto dřevo (nikoli pozemek) za 6 000 tolarů, které mají vyplatit hotově, na 30 let tak, aby dřeva pro tu dobu užívali pro doly; přírůstek dřeva náleží císaři a kverkové mají dbát, aby mu při kácení toto mladé dřevo zůstalo zachováno. Hraniční stromy mají také zůstat. Stromů kverkům vyznačených se to však netýká, ty mohou se svolením císařského hejtmana na Krupce porazit. Po 30 létech se vše vrátí císaři. Smlouva byla vyhotovena dvojmo - pro kverky a pro komoru.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2979
Date: 1. listopad 1584
AbstractRudolf II., císař římský a král německý, uherský a český, udílí z moci českého krále a slezského knížete svým strýcům Jindřichovi a Karlovi, nedílným bratrům a vévodům münsterberským a olešnickým, a jejich dědicům na jejich žádost a za jejich služby prokázané české koruně a rakouskému domu (zvláště vévodou Karlem Ferdinandovi /I./ a Maximiliánovi /II./) lénem všechny jejich statky, města, hrady a lidi, kláštery atd., platy, cla, soudy, doly (s výjimkou münsterberského knížectví a veichbildu ząbkowického (frankenstein) náležejících české koruně a horního města Złoty Stok (Reichenstein), které koupil nejvyšší purkrabí Českého království Vilém z Rožmberka na Krumlově). Potvrzuje jim dále jejich privilegia, svobody a milosti, které mají od králů Jana, Karla, Václava, Zikmunda, Albrechta, Ladislava, Jiřího, Matyáše, Vladislava a Ludvíka, potvrzené Ferdinandem /I./, jako kdyby zde byly inzerovány. Dává Jindřichu, Karlovi i jejich dědicům svobodné dispoziční právo s jejich statky, městy a lidmi a vyhrazuje si pouze obvyklou poslušnost. Poddaným království nařizuje jejich práva respektovat.

Images5
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2980
Date: 26. leden 1585
AbstractVít Flavín z Rothenfeldu, dvorský místosudí Českého království, s povolením nejvyššího dvorského sudí Českého království Jiřího Bořity z Martinic a na Smečně vydává z dvorských desk výpis zápisu z 21. července 1518 (b.m.): Bratři Václav, Mikuláš, Zikmund a Vilém z Lobkovic a Hasištejna se přiznali před dvorskými úředníky, že se rozdělili o manské zboží po zemřelém Bohuslavovi z Lobkovic a Hasištejna a dědictví po otci a strýci, a to tak, že Zikmund obdržel a přijal jako svůj podíl tvrz a poplužní dvůr Pětipsy (Pietipsy) a celou ves s kmetcím dvorem a příslušenství ve Vidolicích (Widowiczych), Radechově (? - Radeczowie), ves Číňov (Ssynow), Chotěnice (Chotienicze), svůj podíl v Drahonicích (Drahonicze), mlýn s platem v Dolanech, svj podíl ve Větrušicích (Wietrossicze), ves Vikletice (Wykleticze), Račetice (Racziediczych), /Nové/ (Niemeczké) Třebčice (Trzebossicze), vše s kmetcími dvory a platy, s komorním platem, který se z té vsi latí kněžím, a Pňovice (odpnowicze), vše s dědinami, lesy atd., kostelním podacím a vším příslušenstvím. Vilém z Lobkovic obdržel a přijal městečko Přísečnice (Przyseczniczy) s lesy od meze u Mückenhüblu (Mukenhyble) až za Glasperk (Weliky Glasperk), mezi lesy patřícími k Hasištejnu a lesy příslušejícími k Přísečnici, tedy lesy okolo Glasperku a Hirchsteinu: les řečený Hemperk, na Grensinku, les řečený "Gheg", okolo Špičáku (Sspiczperk) a Černého Potoka (Pleyku) les řečený "Kreyczyker", "Kyperk" a lesy nad Kyperkem a nad silnicí vedoucí do Cranzahlu (Kronczagle) mezi Černým potokem (Pleylwaser) a potokem Bellbach (Pilwaser); dále potoky "Mutwicze", Černý, Bellbach, Přísečnický (Preznicz), Červený (?) (Rotenpach) a všechny potoky patřící k Přísečnici, a konečně vsi Rusová (Reysdorff), Dolina (Tyrlstorff), Louchov (Lautkow) s kostelním podacím, Pavlov (Arndorff), Hradiště (Rades), Miřetice /u Klášterce nad Ohří/ (Mereticze) a Domašín (Thomaczin), plat na Hasištejně, větší vinice v Kadani, všechno s plným příslušenstvím. Mikulášův podíl tvoří (městečko Údlice (Vdlicze) s poplužním dvorem, městečko Kralupy /u Chomutova/) 1), ves Račice (Raczicze) s platem, ves Zásada s platem, ves Naší (Neyssa) příslušející k Račicím, dubový háj nad Kralupy a mezi Prunéřovem a hájem řečeným Švejgar (Ssweygar); dále patří k tomuto dílu právo brát dříví na stavění obydlí a na otop i z lesů Václavových a Vilémových, dále Ahníkov (Hogensdorff), Henklův Dvůr (Heynkelsdorff) s oborou a štěpnicemi, dědina a louka řečená Místo (Placz) s potokem Bystřicí; část, stejně jako Hasištejn, ještě není rozdělena mezi Mikuláše a Václava. Václavovi připadne polovina Hasištejna (ten se dělí na díl Václavův, Zikmundův a Vilémův), s oborou, dědinou s lukami řečenými Místo a potokem Bystřicí, manství v Ahníkově (? - Hagelsdorffu) a Henklově Dvoře (Henklstorffu), což vše si Václav a Mikuláš ponechali v nedílu, dále lesy řečené "Purleithen", "Glasleyten", les v "Spindelpachu", "Kozle", "Tossen", malý a velký Glasperk, Mückenhübel až k nové mezi vedoucí za Glasperk, právo brát palivové dříví v dubovém háji, v Švajgaru v Mikulášových lesích. Dále tvoří Václavův díl městečko Březno (Brziezno) s podacím, dvěma rybníčky, ves Krbice (Krbicze), část Zásady (Zaasada), patřící k Málkovu, rybníček řečený "Lessa", ves Málkov, Zelená (Grin), "grynský" rybník, Prunéřov (Proniczow), Potočná (Ssenpach), Volyně (Wolynie), louka řečená Honířvice (Honirzowiczi), Třebíška (Trybbyssle), Úbočí (Czyberle), Kýšovice (Gayssowicze), dále menší vinice v Kadani a Henklovská (Henklsdorfská) vinice, Sobětice (Sobieticze) se vším příslušenstvím, jezero, rybníčky "Lanileych" a Henkelsdorfský, dva rybníky v Spindlpachu. Kdyby se na dílu některého z bratrů našly kovy, mají společně dolovat a společně odvádět urburu, o výnos se mají dělit; pouze železnou rudu smí každý na svém dílu těžit sám. Kdyby byl něketrý z bratrů ze svého zboží právem "vyveden", mají mu ostatní bratři do půl roku nahradit škodu. Bratři se zavázali vložit dodatečně do dvorských desk statky, ktreré v tomto výčtu chybí a o nichž by se dodatečně zjistilo, že to jsou manství. Svobodné a dědičné statky se vložením do dvorských desk nestávají lény a mohou být podle důkazu desk zemských nebo jiného z těchto desk vypsány. K rozdělení dal souhlas nejvyšší dvorský sudí Českého království Václav Bezdružický z Kolovrat na Košátkách.

Images6
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2981
Date: 30. leden 1585
AbstractJiřík st.Vratislav z Mitrovic, hejtman na Chlumci /nad Cidlinou/, vydává z památných knih k potřebě Žofie Dejmkové z Dolan opis smlouvy z 25. března 1561, kterou uzavřel Bohuslav Flašar z Dolan s Martinem Sudkovským z Hendersdorfu na místě císařově, podle které postupuje císaři dva rybníčky a role za vsí Pamětníkem a za to má být osvobozen od všech platů, které odvádí na chlumecký zámek z lánu pod vsí Levínem. 1)

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2982
Date: 31. leden /15/85
AbstractPreziden t a radové české komory, kteří přijali do depozitoria nejvyššího purkrabství Václava z Prošovic 450 kop míšeňských z 1 450 kop míšeňských, které zemřelý berník Čeněk Mičan z Klinštejna vyzvedl z berně, a vydali je vdově po nejvyšším hofmistru Ladislavovi st. z Lobkovic, slubují, že mu je z rentmistrovského vyplatí, bude-li mít pro jejich vydání potíže.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2983
Date: 9. únor /15/85
AbstractLadislav st. Lobkovic, který vyzvedl z částky 19 000 složené nejvyšším hofmistrem Ladislavem st. z Lobkovic u desk za statek Kamenici prodaný mu věřiteli Čeňka Mičana z Klinštejna 1 450 kop míšeňských, které vzal Mičan z berně, pro císaře, vydává revers, podle kterého by mohl být stíhán věřiteli, jestliže se nedostanou peníze k úhradě jejich pohledávek.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2986
Date: 9. březen /15/85
AbstractMístopísař Vilém Ostrovec z Kralovic vydává s povolením nejvyššího písaře Michala Španovského z Lisova pod pečetí Václava Sturma z Hirschfeldu výpis z desk zemských (DZV 252: C 16) z 9. srpna /15/71, kterým Jan Charvát z Barštejna se přiznává, že zdědil po otci Jiříkovi a má dosud v držení Bělušice (Bielossicz) s podacím kostelním v Kozlech.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2984
Date: 9. březen 1585
AbstractMístopísař českého království Vilém Ostrovec z Kralovic s povolením nejvyššího písaře Michala Španovského z Lisova a na Pacově a Mladé Vožici pod pečetmi místosudího Václava Sturma z Hirschfeldu a na Komořanech a svou vlastní vydává ze zemských desk (DZV 15. 0 23. 21. říjen 1556) výpis zápisu, jímž Jan Charvát z Barštejna přiznal, že podle smlouvy vložené do desk téhož dne prodal Janovi z Bílé a jeho dědicům za 4 250 kop grošů českých v hotovosti tvrz, poplužní dvůr a ves Bělušice s kmetcími dvory a ves Milou (Milú) s dvory, platy atd. Má toto zboží v případě nutnosti spravit. Vklad na místě Jana Charváta učinil Jan Rausendorf ze Spremberku, zmocněný k tomu plnou mocí vloženou do desk 3. července 1566 (DZV 56, C 9).

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2985
Date: 9. březen 1585
AbstractMístopísař Českého království Vilém Ostrovec z Kralovic vydává s povolením nejvyššího písaře Michala Španovského z Lisova a na Pacově pod pečetí místosudího Václava Sturma z Hirschfeldu a na Komořanech a svou vlastní výpis z desk zemských (DZV 88 (? - větší zápisný černý), H 27, 19. října /15/70) zápisu, jímž Jan z Bílé před pražskými úředníky vyznal, že je dlužen Janu Charvátovi z Barštejna 4 000 kop míšenských, a postoupil mu v tom dluhu tvrz, poplužní dvůr a ves Bělušice (Bielossicz) a ves Milá (Milú) s příslušenstvím včetně kostelního podací v Kozlech, jak to kdysi od Jana Charváta koupil (podle zápisu DZV 15, 0 23, 21. října /15/66).

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2987
Date: 11. březen 1585
AbstractMístopísař Českého království Vilém Ostrovec z Kralovic s povolením nejvyššího písaře Michala Španovského z Lisova a na Pacově pod pečetmi místosudího Václava Sturma z Hirschfeldu a na Komořanech a svou vlastní vydává ze zemských desk (DZV 58, E 25, 21. říjen 1566) výpis zápisu, jímž Jan Charvát z Barštejna a Jan z Bílé přiznali, že 21. června 1566 mezi nimi byla prostřednictvím Hynka, Šebestiána a Jana Rausendorfů ze Spremberku, Zikmunda Velvetského z Nespečova, Kryštofa Kaplíře ze Sulevic a Hynka Kekule ze Stradonic uzavřena inserovaná smlouva: Jan Charvát prodal Janovi z Bílé tvrz, poplužní dvůr a ves Bělušice a ves Milá s příslušenstvím kromě vymíněných věcí podle řezaných cedulí za 4 250 kop grošů českých, z nichž 2 000 má Jan z Bílé zaplatit na sv. Havla nebo 2 týdny poté (jinak zaplatí 1 000 kop za nedodržení smlouvy) a 2 250 kop má pojistit deskovým zápisem; kdyby je pak po oznámení 1/2 roku předem nezaplatil, může se jan z Barštejna s jedním komorníkem desk uvázat opět v držbu zboží; Jan z Bílé má platit z oné sumy až do jejího zaplacení pololetní úrok podle nového nařízení, rovněž pod pokutou zvodu. Jan z Barštejna má toto zboží vložit Janovi z Bílé do desk ve 4 nedělích, zároveň se má intabulovat tato smlouva.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2988
Date: 20. březen 1585
AbstractMěstská rada v Boleslawieci (Buntzlaw), které doručil pěší posel z Prahy Urban Bernhart císařské psaní týkající se pražského žida Jakoba rabiho Calmana, se omlouvá, že dosud neodpověděla, prosí o posečkání do příchodu Ladislava st. Popela z Lobkovic na knížecí sněm ve Vratislavi a slibuje odpověď.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
< previousCharters1584 - 1585next >