useridguestuseridguestuseridguestERRORuseridguestuseridguestuseridguestuseridguestuseridguest
FondČeské gubernium - guberniální listiny, Praha (0993-1526)
Fonds > CZ-NA > CGL
< previousCharters1587 - 1588next >
Charter: 3048
Date: 4. prosinec 1587
AbstractRudolf II., císař římský, král uherský a český, uděluje z císařské moci Karlovi hr. v Gleichen a pánu v Blankenheimu a jeho synovcům Filipovi Arnoštovi, Hanušovi Ludvíkovi, Jiřímu a Jiřímu Rudolfovi v říšské léno panství Ehrenstein, které měl Karel se svým zemřelým bratrem Ludvíkem.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3049
Date: 24. prosince 1587
AbstractEberherd, biskup ve Špýru, poručník šíleného bratra Pavla Weiganda z Dienheinu, a další členové rodiny Weigandů z Dienheimu uzavírají rodinnou smlovu o dědictví lén.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3050
Date: 24. leden 1588
AbstractHanuš ze Schleinitz, zemský fojt markabství Horní Lužice, na něhož spadl lenní statek Kleinwelka (Klein Welcka) po vazalovi Ambroži Kicke zemřelém bez dědiců, vysvědčuje, že tento statek se vším příslušenstvím prodal za 440 tolarů Mistru Janu Gerholdovi a jeho dědicům; kupující se zavázal kupní sumu co nejdříve složit a Hanuš mu poté neprodleně postoupí a zpraví statek se vším příslušenstvím, bez povinností a platů kromě dědičného platu (frongeldes) 7 tolarů ročně a 3 hřiven počítaných z 80 kop daně z každé kopy 1 bílý fenik, rovněž 40 hřiven dědičných peněz, z nichž se mají ročně skládat 4 hřivny.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3051
Date: 7. únor 1588
AbstractPan Ondřej Widtmann (Wiedemann), opat kláštera v Neuzelle, s převorem a konventem vysvědčují, že ves Alt Stahnsdorf (Stenssdorff), zastavenou jejich předchůdci v sumě 1 000 zl. a zatíženou velkými platy, které musely být odváděny zástavním držitelům z kláštera, posléze podle zástavního listu z 11. listopadu 1587 od držitele Jiřího z Luckau a bratrů Jindřicha a Balcara z Bombsdorfu koupil Jáchym z Kickpusch; před tím ji dva komisaři ustanovení klášterem a dolnolužických fojtem Jaroslavem z Kolovrat na Petrohradě a Rabštejně odhadli na 2 030 tolarů (po 24 stř. grošů), které bývalí držitelé hotově přijali a vrátili Jáchymovi zástavní list a královský konsens. Jáchym slíbil před komisaři, že by v případě zpětné výplaty nepožadoval od kláštera více než uvedenou sumu. Smlouva byla vyhotovena dvojmo.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3052
Date: 10. únor 1588
AbstractRudolf II. císař římský, král uherský a český, potvrzuje inserovanou smlouvu z 8. května 1587 (Brno), kterou uzavřeli olomoucký biskup Stanislav Pavlovský a další královští komisaři mezi Augustinem Klementeminem, převorem a konventem kláštera sv. Tomáše v Brně z jedné a Mikulášem z Hrádku na Nových Zámcích ze strany druhé. Podle této smlouvy dává konvent Mikuláši z Hrádku výhradní právo na šenk piva klášterním poddaným z novozámeckého pivovaru za bezplatné vrácení zastavené vsi Čechyně, která na Mikuláše z Hrádku postupně přešla.

Images5
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3053
Date: 2. březen 1588
AbstractSmlouva o podmínkách výhradního nákupu rudy v jáchymovských stříbrných dolech, nařízeného císařem, uzavřená na 6 let s erckaféři Vilémem z Rožmberka na Českém Krumlově (Chrumnaw), nejvyšším purkrabím Českého království, komorníkem Matyášem Fuchem a Kryštofem Putzem z Kircheneggu. Smlouva o 23 bodech stanoví cenu podle obsahu stříbra a mědi od 4 - 11 grošů bílých za centéř, upravuje placení desátků, vymezuje práva a povinnosti erckaféřů vůči císaři, příspěvek na kostel a školu 1 groš český (= 3 krejcary) z hřivny, desátky pro hrabata Šliky, upravuje s výkupem rudy spojenou administrativu, řešení sporů mezi stranami, postup zkoušek rudy (s ražbou zkušebních mincí). Smlouva byla vyhotovena dvojmo a podepsána a zpečetěna císařem a Vilémem z Rožmberka.

Images22
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3054
Date: 22. duben 1588
AbstractVilém Ursinus z Rožmberka zakládá v Českém Krumlově ve Vysoké ulici mezi farou a Horní branou jesuitskou kolej pro přibližně 20 osob, dává ji kostel, zahradu, haltýř, les na třeboňském panství proti klášteru (Přední) Výtoni (Hairafel), z nějž si má plaviti dříví na místo zvané Köchl, vodu z vodovodu bez platu obci, řeku pod kolejí, dozor nad školami na panství, dále z ročních desátků města Prachatic 300 k. kop míšenských a ze solního platu a jiných příjmů 900 kop míšenských.

Images9
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3055
Date: 22. duben 1588
AbstractViz ČGLVII č. i. 3054

Images8
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3056
Date: 23. duben 1588
AbstractCechovní řád krejčích na gruntech konventu dominikánů u sv. Anežky, jinak u sv. Salvátora na Starém Městě pražském, vydaný na rozkaz provinciála řádu v Čechách a na Moravě Ludvíka Romana s povolením převora kláštera Vincence (Vinczensa) Sicula (Siculuca).

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3057
Date: 30. duben 1588
AbstractPurkmistr a rada města Norimberka (Nurmberg), kteří byli listem císaře Rudolfa II. z 8. dubna 1588 (Praha) vyzváni, aby se 16. května jako lenníci české koruny dostavili do Chebu (Eger) spolu s jinými leníky k jednání s hejtmanem německých lén Janem st. Popelem z Lobkovic na Točníku (Todschnick) a Nové Bystřici (Neuen Bisteritz) a ostatními královskými komisaři, zplnomocňují k tomuto jednání své spoluradní - syndika Jeronyma Kressa (Kressena) a Jáchyma Koniga a zavazují se dodržovat vše, co tito vyjednají.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3058
Date: 16. květen 1588
AbstractKancléř apoštolského nuncia a barlettský kanovník Fabricius Vergiglius vysvědčuje, že Vilém Ursinus z Rožmberka odevzdal ve dvoře krumlovské koleje rakouskému jesuitskému provinciálovi P. Jiřímu Baderovi a rektorovi koleje P. Alexandru Voitovi klíče koleje a inserovanou zakládací listinu z 22. dubna 1588 (hrad Český Krumlov).

Images8
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3059
Date: 17. květen 1588
AbstractRudolf II., císař římský a král německý, uherský a český, dává Humprechtu Černínovi z Chudenic, komornímu radovi, hejtmanu Pražského hradu, podkomořímu věnných měst císařovny - matky, který ho upozornil na odúmrť po čáslavském měšťanu Pavlu Prtíkovi (Prtikh) jinak Loském a jeho ženě, skládající se z domu, dvora a šosovních statků, z této odúmrti sumu 2 000 tolarů, v případě, že císař ji skutečně získá a že její hodnota bude dosahovat této částky.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3060
Date: 17. květen 1588
AbstractRudolf II., císař římský a král německý, uherský a český, dává Hertvíkovi ze Seidlitz a Schönfeldu na Zvoleněvsi (Zwoleniowes) a Chocni (Chotzny), komornímu radovi a nejvyššímu hejtmanovi císařských panství v Čechách, který ho upozornil na odúmrť po čáslavském měšťanu Pavlu Prtíkovi (Prtikh) jinak Loském a jeho ženě, sestávající z domu, dvora a šosovních statků, z této odúmrti sumu 2 000 tolarů, v případě, že ji císař skutečně získá a že její hodnota bude dosahovat této částky.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3061
Date: 13. červen 1588
AbstractPurkmistr a rada města Norimberku (Nurmburg) císaři Rudolfu II.: děkují za to, že jim po smrti nositele lén Hanuše Jakuba Hallera povolil vyžádanou lhůtu 2 měsíců k jmenování a presentaci nového a podle uzavřených předchozími českými králi a Rudolfem potvrzených presentují za druhého nositele lén udílených českou korunou svého spoluradího, Jiřího Volckhamera a žádají, aby ho po složení příslušného slibu schválil a potvrdil.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3062
Date: 23. červenec 1588
AbstractNorimberský měšťan Jiří Volckhamer, který se stal po smrti Hanuše Jakuba Hallera vedle Jeronýma Kresse spolunositelem lén Lauf, Hersbruck (Herrsprugkh), Velden, Reicheneck (Reichenegkh), Betzenstein, Petzenstein a dalších statků slibuje věrnost městu Norimberku, českému králi a koruně.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3063
Date: 27. červenec 1588
AbstractPurkmistr, konšelé a obecní starší na místě obce města Rakovníka se zavazují dodržovat všechna ustanovení listiny vydané císařem Rudolfem II. téhož dne na Pražském hradě, jíž město na žádost jeho i všech stavů osvobodil od všech povinností a platů ke (Hrádku) Křivoklátu a připojil je k třetímu - městskému stavu Českého království. Rakovničtí mají podle této listiny užívat všech práv svobodných měst, náleží jim svobodný hlas na zemském soudu a sněmu, konšelé zde mají být sazeni jako v jiných městech a za to mají odvádět podkomořímu 4 kopy, hofrychtéři 30 grošů a komornímu písaři 15 grošů. Komorní plat do důchodu císařského panství Křivoklátu mají odvádět vždy na hromnice ve výši 24 kop 27 1/2 groše. Na lovy na křivoklátském panství mají vysílat zadarmo lidi a čeleď, za obvyklou náhradu pak povozy a koně. Mohou užívat pastvy v křivoklátských lesích podle starého privilegia, ale jen v prostoru vymezeném hejtmanem a fořtmistrem, jehož hranice jsou podrobně popsány, s vyjímkou mýtin, které dříve musí nechat zarůst; ovčáci a pastýři nemají brát do lesů psy, až po skončení honu. Sousedé, kteří mají chmelnice a dědiny těsně u královských lesů nemají s sebou vozit ručnice a střílet tam zvěř. Císař si vyhrazuje v městě odúmrti, které mají purkmistr a konšelé ohlašovat jemu nebo komoře. Úředníkům desk zemských nařizuje tuto listinu na žádost Rakovnických intabulovat.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3064
Date: 27. červenec 1588
AbstractViz ČGLVII inv. č. i. 3063.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3065
Date: 30. červenec 1588
AbstractBurian Trčka z Lípy a na Světlé nad Sázavou, podkomoří Českého království, za sebe a za dědice slibuje dodržovat všechna ustanovení inserované listiny z téhož dne (Pražský hrad), jíž mu císař Rudolf II. za služby prokázané císařům Ferdinandovi I., maxmiliánu II. i jemu povolil dohodnout se s opatem sedleckého kláštera Jiříkem Taxerem o směnu Skalického /Klášterní Skalice/ dvora blízko Kouřimě (Kaurzima) a po uzavření dohody dvůr dědičně držet, a dále vyplatit dvůr Zalešany a ves Miškovice s příslušenstvím od Karla Horňateckého z Dobročovic a dvůr Lhota (Lhotka) patřící klášteru Matky Boží blízko Kouřimě (=skalickému) od nynějšího držitele Bohuslava Horňateckého z Dobročovic. Tyto dvory a ves může vyplatit král nebo jejich církevní majitelé po výpovědi dané rok předem. Poklady a dolování na těchto pozemcích si král vyhrazuje.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3067
Date: 2. září 1588
AbstractAnežka Karlová z Nebovid postupuje Merkvartu Karlovi ze Svárova, svému manželu, a jeho dědicům papírový dlužní list svého bratra Jindřicha Chotouchovského z Nebovid a na Žlebech na sumu 3 000 kop grošů pražských, kterou jí odkázal její otec Václav Chotouchovský.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3066
Date: 2. srpen 1588
AbstractAndreas Raiser, doktor práv, který koupil pro svého schovance Gabriela Muffela, syna Hanuše Jakuba Muffela od Lukáše Plöda polovinu zámku a městečka Eschenau (Eschenaw) a přijal je od krále Rudolfa II. a české koruny v léno prostřednictvím plnomocníka Wernhera Braitschwerdta, vydává na ně lenní revers.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3068
Date: 28. září 1588
AbstractPurkmistr a rada města Berouna potvrzují tamnímu ševcovskému řemeslu cechovní artikule, které tomuto cechu vydali inserovaným listem z 8. února 1588 starší cechmistři a mistři ševcovského řemesla na Starém Městě pražském.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3069
Date: 17. říjen 1588
AbstractRudolf II., císař římský a král uherský a český, se přiznává purkmistru, konšelům a obecním starším na místě obce města Litoměřic (nad Labem) k dluhu 327 kop 13 grošů pražských 2 peníze, kteroužto sumu za něho složili úřadu nejvyššího pražského purkrabství jako jeho rukojmí v dluhu u Radslava Vchynského ze Vchynic na Petrovicích. Obnovuje tím jistotu na tuto sumu, vydanou 23. dubna 1580, protože nebyla v termínu zaplacena, a zavazuje se zaplatit za 3 roky, to jest na sv. Havla 1591 a nebo 2 týdny poté, s úrokem dle nového nařízení. Nato mají Litoměřičtí vrátit tuto jistotu komoře.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3070
Date: 24. říjen 1588
AbstractCísař Rudolf II. a Vilém Sviták z Landštejna na Krašově uzavírají smlouvu, jíž Vilém postoupil císaři a jeho nástupcům svoji tvrz a ves řeč. Ostrovec (Wostrovecz) s poplužním dvorem, poplužním a vším příslušenstvím, platy, robotami, výsadní krčmou za sumu 3 300 kop míš., z ní má císař 300 kop zaplatit v hotovosti při postoupení zboží a na 3 000 kop mu vydá jistotu, podle níž bude povinen na sv. Jiří 1589 a na sv. Jiří 1590 zaplatit po 1 500 kopách, vždy s úrokem. Vilém si v Ostrovsi vyhradil Brožkova syna, jinak má postoupit obilí sklizené roku 1588, slámu, píci, 2 krávy, husy, slepice, nábytek, nádobí, hospodářské nářadí a vyplatit platy podle register (jinak se srazí z kupní sumy). Po vydání jistoty má Vilém vložit císaři zboží do desk a zpravit. Smlouva byla vyhotovena dvojmo - 1) pro komoru, 2) pro Viléma.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3079
Date: 25. prosinec 1588
Abstractviz ČGVII inv. č. i. 3071.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3084
Date: 25. prosinec 1588
Abstractviz ČGVII inv. č. i. 3071.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3072
Date: 25. prosinec 1588
Abstractviz ČGVII inv. č. i. 3071.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3075
Date: 25. prosinec 1588
Abstractviz ČGVII inv. č. i. 3071.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3083
Date: 25. prosinec 1588
Abstractviz ČGVII inv. č. i. 3071.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3074
Date: 25. prosinec 1588
Abstractviz ČGVII inv. č. i. 3071.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3071
Date: 25. prosinec 1588
AbstractRudolf II., císař římský a král německý, uherský a český, který nařídil stavům v Dolní Lužici, aby se zabránilo provážení kontrabandu přes dolnolužické markrabství vyhýbají, ustanovuje od 1. ledna 1589 na zkoušku na 1 rok, aby obchodníci jedoucí z Polska, Prus, Ruska (Reissen), braniborské marky apod. do Lipska, Norimberka a Horní Lužice přes dolnolužické markrabství platili při cestě tam i zpět 1/2 tolaru cla z každého naloženého koně. Zemskému fojtu, obchodníkům i výběrčím cla nařizuje to zachovat.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3073
Date: 25. prosinec 1588
Abstractviz ČGVII inv. č. i. 3071.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
< previousCharters1587 - 1588next >