useridguestuseridguestuseridguestERRORuseridguestuseridguestuseridguestuseridguestuseridguest
FondČeské gubernium - guberniální listiny, Praha (0993-1526)
Fonds > CZ-NA > CGL
< previousCharters1592 - 1592next >
Charter: 3139
Date: 10. leden 1592
AbstractViz ČGVII č. i. 3138.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3138
Date: 10. leden 1592
AbstractCísař Rudolf II. a Maximilián z Lobkovic a Hasištejnu na Drahonicích uzavírají smlouvu, jíž císař prodává Maxmiliánovi a jeho mužských potomkům nikoli dědičně, ale jako léno 2500 tolarů díl statku Hasištejn (Hassenstein), který Šebestián z Lobkovic držel k zámku Hasištejnu a který po Šebestiánově smrti připadl císaři, s vyjímkou svobodné plavby dříví po řece Bystřici pod zámkem a dolů na zlato, stříbro a drahokamů, jež si vymiňuje jako regály. Maximilián má složit kupní smlouvu o Velikonocích do rentmistrovského úřadu a poté mu bude zboží zapsáno do dvorských desk. Smlouva byla vyhotovena dvojmo - pro komoru a kupujícího.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3140
Date: 13. leden 1592
AbstractDietrich Haller jménem svým a nedospělých bratrů Klementa a Zikmunda vyznává, že po smrti jejich otce Zikmunda požádali císaře Rudolfa II. prostřednictvím svého zmocněnce Jáchyma Königa, tajného syndika města Norimberka, o udělení lén české koruny, které měl jejich otec, t. j. Burgstall Prackenfels, dvora a 6 statků ve vsi Rasch s 3 kusy řeky Schwarzach (Schwartznach) mezi Prackenfelsem a klášterem (G)nadenberg, a že jim je císař jako léno udělil; slibují proto zachovávat věrnost jemu a české koruně, sledovat její prospěch, oznamovat promlčená léna a svá nepromlčet, sporné věci řešit podle práv a výsad království atd.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3141
Date: 27. leden 1592
AbstractAlžběta Kordulová rozená Purkraběnka z Donína a na Jeřicích (Girziczych) prohlašuje, že nepoužije proti císaři výpisu asekurace z registratury české komory (který jí byl vydán s císařovým povolením) ohledně vyzvednutí 5000 kop grošů českých od zemřelého Jiříka Mehla ze Střelic, místokancléře Českého království, za statek grabštejnský, složených u komorního soudu; zavazuje se, že uvedou sumu, která byla vyzdvižena pro císaře, nebude vymáhat od komory; nemají však být dotčeny její pohledávky vůči Jiříkovu synu Baltazaru Mehlovi ze Střelic za grabštejnský statek.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3142
Date: 10. duben 1592
AbstractSprávce stavebního úřadu na Pražském hradě Oldřich Avostallis, stavební písař David Florius (?) vysvědčují, že císař a komora na jejich žádost rozhodli svěřit po smrti dvorského cihláře Jiřího Jana jeho cihelnu na Újezdě (Augessdt) s dvěma pecemi, domem, stájí pro 14 koní atd. malostranskému rychtáři Jiřímu Rattichovi (Rettichovi) z Alberndorfu (Albendorfu), aby zde až do vůle císaře a komory bydlil, pálil cihly a vápno za roční plat 300 tolarů (po 30 bílých groších), který má odvádět po 100 tolarech vždy na sv. Jana 24. června, na sv. Havla a na Hromnice 1. února následujícího roku do rukou baumistra a stavebního písaře; dále má vlastními koňmi odvézt na hrad ročně 40 000 cihel, přičemž za 1 000 mu bude zaplaceno nejvýš 2 1/2 tolaru. Má cihelnu vlastním nákladem opravovat a na vyzvání rok předem ji se vším inventářem odstoupit. Při nezaplacení platu se císař může uvázat v její držbu. Smlouva byla vyhotovena dvojmo.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3143
Date: 15. duben 1592
AbstractCísař Rudolf II. a Jindřich Chotounský z Nebovid na Žlebích uzavírají smlouvu, jíž císař prodává Jindřichovi a jeho dědicům do dědičného vlastnictví rybník řečený Zbyslavský u vsi Zbyslavě v Čáslavském kraji, který kdysi patřil sedleckému klášteru, a který Jindřich držel zástavou, za 600 kop grošů českých, které má Jindřich zaplatit rentmistrovskému úřadu při zemském sněmu o letnicích. Poté mu císař vloží rybník do desk a zpraví jej. Smlouva byla vyhotovena dvojmo pro komoru a pro kupujícího.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3144
Date: 16. duben 1592
AbstractPo obžalování Českobudějovických královským prokurátorem z neplacení posudného žádalo město o jeho prominutí, načež císař žádosti vyhověl a odpustil městu nezaplacené posudné; za to mají zaplatit 30 000 - vždy na sv. Jiří v létech 1592 a 1594 po 10 000 tolarech. Z první z těchto splátek se jim srazí královský dluh 6190 tolarů i s úroky z něho do sv. Jiří 1592 185 tolarů 42 grošů, celkem tedy 6 375 tolarů 42 grošů. Protože v městě jsou osoby, které zadržovaly a jinam vydávaly část posduného, může je městská rada po řádném procesu a usvědčení vydat k potrestání a peníze z posudného, které se u nich najdou, se mají použít při placení zbylých 20 000 tolarů. Napříště má město platit všechny vypsané pomoci císaři. Zápis byl vyhotoven dvojmo - pro komoru a Budějovické.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3145
Date: 28. duben 1592
AbstractCísař Rudolf II. a Salomena Rohovládová rozená Ličková z Rýzmburka uzavírají smlouvu, jíž Salomena prodává císaři a jeho nástupcům poplužní dvůr Levín s poplužním a vším příslušenstvím včetně osetého obilí, vinice ležící vedle císařské vinice, kusu řeky, výsadní krčmy, s chalupou atd., za sumu 1550 kop grošů českých, které má císař zalatit, až mu Saloména vloží statek bez závad do desk; ihned poté mu statek bude postoupen s inventářem podle registru. Smlouva byla vyhotovena dvojmo - pro komoru a pro Salomenu.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3146
Date: 29. duben 1592
AbstractFerdinand Švihovský z Rýzmburka a Švihova na klášteře sv. Prokopa na Sázavě a Jiří Hora z Ocelovic na Hřivicích uzavírají smlouvu mezi Adamem Slavatou z Chlumu a Košumberka na Čestíně (Češtině Kostele) a Šebestiánem Vřesovcem z Vřesovic a Doubravské Hory na Touchavicích (Tauchawiczych) ve sporu o půjčku 8 000 kop grošů českých, které Adam Šebestiánovi pojistil na Čestíně deskovým zápisem (DZV 91, W 16 1591, říjen 31): Adam upustil od obeslání Šebestiána, protože zjistil, že příčinou sporu byla nepravdivá sdělení pražského žida Heřmana Heška, a prohlásil to před menšími úředníky desk. Urážlivé listy obou stran byly smluvci spáleny, Šebestián upouští od zápisu 8 000 kop a dá jej vymazat z desk. Adam mu na témže statku pojistí deskami 11 000 kop s úrokem a dobou splatnosti ve 4 létech. Uvedenou sumu má Šebestián Adamovi (sic!) zaplatit podle zpečetěných řezaných cedulí. Šebestián má Adamovi najít kupce na Čestín a poté mu Adam zaplatí dlužnou sumu i s úrokem. Smlouva byla vyhotovena dvojmo - pro obě strany. Dodává se, že až Šebestiánovi dá Adam vymazat z desk zápis na 8 000 kop, Adam mu vrátí 5 jistot na 5 000 kop, znějících na Kryštofa ml. Rabenhaupta ze Suché na Kopidlně.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3147
Date: 8. květen 1592
AbstractCísař Rudolf II. a purkmistr, konšelé, obecní starší na místě obce města Nového Bydžova uzavírají smlouvu, jíž císař prodal městu ves Zdechovice (Zechovice), která na něho připadla odúmrtí po smrti Johany Vochlarky z Hostivic, s dvory, platy, lidmi a vším příslušenstvím, do dědičného vlastnictví za 4 500 okp míšenských, z nichž má město odvést na chlumecký zámek na sv. Jana Křtitele 3 100 kop a na sv. Jiří 1593 - 1 400. V lesích patřících ke vsi a koupených císařem nesmějí lovit vysokou zvěř a lišky, pouze zajíce, a mají dbát toho, aby se vysoká neplašila; na výskyt vysoké mají upozorňovat fořtmistra chlumeckého panství. Císař jim ves vloží do desk a zpraví. Smlouva vyla vyhotovena dvojmo - pro komoru a Bydžovské.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3148
Date: 30. květen 1592
AbstractMístopísař Českého království Bohuslav z Michalovic s povolením nejvyššího písaře Michala Španovského z Lisova na Pacově pod pečetmi místosudího Václava Sturma z Hirschfeldu a svou vlastní vydává z desk zemských (DZM 122, c5, 18. duben 1592) výpis zápisu o tom, že Bavor Rodovský z Hustířan v Novém Městě pražském obesílá Václava Rabenhaupta ze Suché, protože ho chce obvinit, že přijímal od Viléma Zajíce z Hazmburka, Jiříka Kamarýta Kaplíře ze Sulevic a jiných osob řádné jistoty a na ně jim místo dobrých peněz půjčoval lehká stříbra, staré šatstvo. Půjčené sumy zvyšoval úroky a podobně s tím porušoval usnesení sněmu císaře Maxmiliána a stavů z 27. září 1575.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3149
Date: 2. červen 1592
AbstractPanský a rytířský stav, Pražané a městský stav Českého království zplnomocňují jménem království Ladislava staršího Popela z Lobkovic na Zbiroze (Zwiraw) a Horní Lipině (Ober Limbach), hejtmana německých lén české koruny, Ferdinanda Šlika hr. z Passaunu na Holiči (Weisakirchen), Oldřicha Dreilinga na Wagrainu (Wagerein), hejtmana na Slavkově (Schlackenwaldt) a Jana Kauffera, doktora práv, které císař Rudolf II. zplnomocnil a obdařil instrukcí k jednání ve sporu mezi bratry Fridrichem Vilémem a Janem, vévody saskými, lantkrabaty durynskými a markrabaty míšenskými, a Albrechtem říšským hrabětem ze Schwartzenburgu na Arnstadtu (Arnstatt), Sondershausenu a Leutenbergu (Leuttemberg) o právo doprovodu v panství Rudolstadt (Rudelstatt), který je lénem české koruny. Vyjadřující souhlas se vším, co komisaři v této věci vyjednají.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3150
Date: 12. červen 1592
AbstractMístopísař Českého království Bohuslav z Michalovic se souhlasem nejvyššího písaře Michala Španovského z Lisova na Pacově pod pečetí místosudího Václava Šturma z Hirschfeldu a na Komořankách a svou vlastní vydává z desk zemských (DZV 22, N2, 5. únor 1585) výpis listiny z 23. října 1584 (Pražský hrad), jíž císař Rudolf II. postupuje nejvyššímu písaři Českého království Michalu Španovskému z Lisova na Pacově a Mladé Vožici a jeho dědicům za služby prokázané Ferdinandu I., Maximiliánu II. i jemu svůj nárok a právo na dědinníky a dvořáky, nápravníky a svobodníky při vožickém statku, který mu prodal, patřící kdysi komoře, jmenovitě Jana Krcha v Mostku, Jana Bohuslava v "Vondrácích", Václava a Mikuláše Krchy v Krchově Lomné, Václava Jakubova s Jiříkem Bohuslavem, Adamem, Jakubem a Matějem nedílnými strýci v Bendově Záhoří, Bohuslava Kroupu, Jana Ondřeje, Jiříka, Vavřince Václavova, Jiříka a Václava bratry Koktavé, Jiříka, Pavla, Jindřicha, Václava Lhotce a Václava Hojovského v Bradáčově. Kdyby se dědinníci proti tomuto postoupení postavili, může je Michal potrestat. Mají však zůstat na svých statečcích a provozovat dále své živnosti. Berně mají odvádět a ostatní povinnosti vykonávat jako ostatní svobodníci. Větším i menším úředníkům zemských desk se nařizuje tuto listinu na Michalovo požádání intabulovat.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3152
Date: 8. červenec 1592
AbstractPurkmistr, rada, obecní starší na místě obce města Nového Bydžova se za sebe i za své potomky zavazují dodržovat smlouvu z 8. května 1592, jíž jim císař dědičně prodal ves Zdechovice (Zechowicze) s příslušenstvím (s jistou výhradou ohledně myslivosti) za určitou sumu peněz. (Srv. ČGLVII č. i. 3147))

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3153
Date: 8. červenec 1592
AbstractPurkmistr, rada a obecní starší na místě obce města Nového Bydžova se za sebe i za své potomky zavazují dodržovat smlouvu z 8. května 1592, jíž císař dědičně prodal ves Zdechovice (Zechowicze) s příslušenstvím (s jistou výhradou ohledně myslivosti) za určitou sumu peněz.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3151
Date: 12. červen 1592
AbstractMístopísař Českého království Bohuslav z Michalovic vydává s povolením nejvyššího písaře Michala Sápnovského z Lisova na Pacově pod pečetí místosudného Václava Sturma z Hirschfeldu a na Komořenkách a svou vlastní z desk zemských (DZV 20, D 29, 1578, červen 13.) výpis zápisu, jímž dědiník Jan Krch z Mostku přiznal před úředníky, že prodal bratrům Václavovi a Mikulášovi Krchům ze vsi Lomné a jejich dědicům za 100 kop grošů pražských v hotovosti třetí díl poplužního dvora v Lomné, který zdědil po svém otci Matěji Krchovi, se vším příslušenstvím včetně mlýna; má prodané zboží zpravit.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3154
Date: 4. srpen 1592
AbstractPurkmistr a rada města Stříbra vidimují listinu císaře Zikmunda z 1. října 1422 (Řezno-Ratispone), jíž na žádost obyvatelů ve Stráži (Strazz) konfirmuje inserované privilegium krále Václava z 1. dubna 1413 (Praha) potvrzující dvě inserované listiny:1) Krále Jana Lucemburského z 23. srpna 1331 (Domažlice-Trust), jíž dává Strážským výsady: zaplatí-li králi nebo purkrabímu 36 těžkých hřiven (po 64 groších), budou osvobození od všech sbírek a daní s vyjímkou generální berně; mohou si volit rychtáře, kdo si stěžuje na zranění, má dostat 1/2, rychtář celý talent pokuty, za nestání k soudu se platí 1 solid; jsou osvobození od pravomoci zemského soudu, mohou užívat lesů a porostlin mezi svými poli, z nichž král platí, a řeky u městečka; Chodové a Němci z okolí mají být jako dříve souzeni před soudem, mohou lovit a chytat zajíce a koroptve; uděluje se jim právo svobodně odkazovat majetek, při úmrtí bez závěti a přímých dědiců dědí nejbližší příbuzný; povoluje se jim týdenní trh každou sobotu. 2) Císaře Karla IV. z 16. září 1355 (Praha) jíž potvrdil tuto Janovu listinu, která je inserována.

Images8
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3155
Date: 5. srpen 1592
AbstractPurkmistr a rada města Stříbra vidimují listinu krále Jiřího Poděbradského z 15. prosince 1460 (Praha), jíž na žádost obyvatel městečka Stráže (Straaz) potvrzuje městečku privilegia, milosti a výsady, zvláště pak listinu krále Jana Lucemburského z 23. srpna 1331 (Domažlice - Trust), jejíž znění podle konfirmací Karla IV., Václava IV., Zikmunda a Ladislava I. se inseruje.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3156
Date: 6. srpen 1592
AbstractPurkmistr a rada města Stříbra vidimují listinu krále Vladislava Jagellonského z 11. června 1482 (Praha), jíž na žádost obyvatelů městečka Stráže (Straaz) potrvrzuje privilegia a práva, udělená jim předešlými českými králi, zvláště pak inserované privilegium Jiřího Poděbradského z 15. prosince 1460 (Praha) a inserovanou listinu krále Jana Lucemburského z 23. srpna 1331 (Domažlice- Tust).

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3157
Date: 7. srpen 1592
AbstractPurkmistr a rada města Stříbra vidimují listinu císaře Ferdinanda I. ze 17. září 1528 (Pražský hrad), jíž na žádost obyvatel městečka Stráže (Straz) potvrzuje všechny jejich milosti, svobody, práva a privilegia udělaná předchozími českými králi, zvláště Janem, Karlem, Václavem, Zikmundem, Ladislavem, Jiřím a Vladislavem, jako kdyby byly v této listině inserovány. Potvrzení nemá být na újmu královských ani jiných práv.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3158
Date: 8. srpen 1592
AbstractPurkmistr a rada města Stříbra vidimují listinu císaře Maxmiliána II. z 14 dubna 1567 (Pražský hrad), jíž na žádost purkmistra a konšelů jménem obce městečka Stráže potvrzuje jejich milosti, výsady a práva, která dostali od předchozích českých králů a od císaře Ferdinanda I., jako kdyby byly v této listině inserovány, a nařizuje všem poddaným království výsady Strážských respektovat. Toto potvrzení nemá být na újmu královských ani jiných práv.

Images5
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3159
Date: 15. srpen 1592
AbstractVáclav Václavka, poddaný Dobříšského panství, který byl uvězněn na Dobříši a potom na Pražskym hradě a potom propuštěn, aby mohl sklidit obilí, se zavazuje předstoupit před hejtmana na Dobříši Oldřicha Doudlebského z Doudleb a zachovati se podle jeho rozkazu.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3160
Date: 15. září/10. listopadu 1592
AbstractCísař Rudolf II. a císařský kraječ Kašpar Melichar ze Žerotína na Nových Dvorech uzavírají smlouvu, jíž Kašpar prodal císaři dvůr v Křečhoři, který měl užívat podle smlouvy s ním o kolínské panství uzavřené 21. ledna 1591 po dobu 5 let, se vším příslušenstvím včetně hájku, 3 chalup, z nichž se ročně platí 3 kopy grošů českých úroku, s vypočteným dobytkem, drůbeží, hospodářským nářadím a osetým obilím za sumu 6000 kop míš., z níž má císař zaplatit hned 110 kop, na sv. Jiří 3000, na sv. Havla 1000 kop s úrokem, vše z důchodu kolínského a poděbradského panství. Zbylých 1890 kop se srazí z platu ze vsi Starého Kolína, který město Nový Kolín postoupilo císaři a o který Kašpar vedl spor před komorním soudem. Dvůr bude císaři postoupen, jakmile Kašpar obdrží prvních 110 kop, k ruce hejtmana poděbradského a kolínského panství Kryštofa Metycha z Čečova; zbylý inventář patřící Kašparovi a jeho manželce bude odstěhován na Nové Dvory. Suma 73 1/2 kopy grošů českých, kterou měl Kašpar doplatit za křečhořský dvůr sirotkům, jim bude vyplaceno z peněz, jež si má vyzvednout po sirotcích od soudu kolínského panství. Smlouva byla vyhotovena dvojmo - pro komoru a pro Kašpara.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3161
Date: 16. září 1592
AbstractDaniel Švik z Lukonos a na Roztylech a císařský rychtář Nového Města pražského Vít Ophtalmius (Ophtalmus) z Oskořína uzavírající na pokyn presidenta a radů české komory ze 17. září (Pražský hrad) smlouvu o pronájmu poplužního dvora ve vsi Čakovicích (Czachowiczych), patřícího slovanskému klášteru na Novém Městě, s příslušenstvím, rybníčkem atd., jak to držel v nájmu Ondřej syn Šimonův ze Svémyslic (Svymyslicz), Adamovi Kluckému, měšťanu Nového Města, jeho ženě Anně a dědicům na 9 let: mají opravovat střechy, kdyby byl do kláštera dosazen opat, mají ho být poslušni, poskytovat pomoci a roboty jako ostatní čakovičtí, nájem mají platit po první 3 roky po 80 kopách míšenských ročně počínaje sv. Havlem 1592, na sv. Havla a Jiří vždy 40 kop; počínaje sv. Havlem 1595 mají platit ročně 100 kop zbývajících 6 let. Na sv. Bartoloměje 1601 nebo 2 týdny poté mají dvůr vrátit opatu s přesně uvedeným množstvím mandelů obilí a sena, jež mají sami sklidit (za což dostanou od opata 50 kop míšenských na úhradu sklízení). Dobytek a nářadí má být při Adamově uvedení do dvora zapsán a vše podle toho inventáře má být roku 1601 vráceno; čeleď má být při dvoře ponechána. Obilí sklizené navíc a věci nezapsané v inventáři zůstanou Adamovi. Slámu má ve dvoře ponechat. Berně, platy kněžím a jiné platy mají Adam a dědici odvádět jako předchozí nájemníci. Smlouvu vyhotovili Daniel Švik a Vít Ophtalmius na poručení císaře z 29. září 1592 dvojmo - s inventářem pro komoru a druhý exemplář pro Adama Kluckého. Připojen inventář dobytka, nábytku, nádobí a nářadí při Čakovickém dvoře pořízený 5. května 1592.

Images5
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3162
Date: 19. září 1592
AbstractPetr Vok z Rožmberka postupuje Hanuši Poppenovi, císařskému komorníkovi, svůj dům na Pražském hradě na rohu proti svému velkému domu a proti klášteru sv. Jiří, vedle domu Lukáše Kocha, který jeho zemřelý bratr Vilém z Rožmberka na Krumlově (Crumow), nejvyšší purkrabí pražský, koupil za hotové peníze od zemřelého Kašpara Chotka z Chockova. Hanuš Poppen a jeho dědici mohou s domem volně disponovat, mohou si jej dát vložit do příslušné pozemkové knihy bez překážky ze strany Petra Voka.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3164
Date: 24. září 1592
AbstractPapež Kliment VIII. Jiřímu Popelovi z Lobkovic; projevuje mu radost, protože založil v Chomutově jesuitskou kolej a školy, a slibuje mu splniti jeho přání k povznesení oné školy a poutí do (Crupnam).

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3163
Date: 24. září 1592
AbstractMístopísař Českého království Bohuslav z Michalovic s povolením nejvyššího písaře Michala Španovského z Lisova na Pacově vydává pod pečetmi místosudího Českého království Václava Sturma z Hirschfeldu a svojí výpis z desk zemských (DZV 3, LXXVIII, 10. listopadu 1542 listiny krále Ludvíka z 13. prosince 1525 (Budín), jíž na žádost Jidřicha Tunkla z Brníčka a Zábřehu, nejvyššího mincmistra Českého království a fojta v Dolní Lužici, osvobodil jeho dům na Hradčanech od všech platů (viz CGVII č. i.878).

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3166
Date: 16. října 1592
AbstractRudolf II., císař římský a král uherský a český, se přiznává purkmistru, konšelům, obecním starším a obci města Žatce k dluhu 500 kop grošů míšenských, které po jednání s presidentem a rady české komory půjčili a do renmistrovského úřadu odvedli na vojsko proti Turkům. Zavazuje se tuto sumu i s úrokem podle nového nařízení zaplatit za rok nebo 2 týdny poté ze zemských pomocí; nato vrátí žatečtí tuto jistotu komoře.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3165
Date: 16. říjen 1592
AbstractRudolf II., císař římský a král uherský a český, se přiznává purkmistru, konšelům, obecním starším a celé obci města Hradec /Králové/ (nad Labem) k dluhu 500 kop grošů českých, které půjčili a do rentmistrovského úřadu odvedli po jednání s presidentem a radou komory na vojsko proti Turkům. Zavazuje se dlužnou sumu i s úrokem podle nového nařízení zaplatit ze zemských pomocí za rok nebo 2 týdny poté. Nato vrátí Hradečtí tuto jistotu komoře.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3167
Date: 16. října 1592
AbstractRudolf II., císař římský a král uherský a český, se přiznává purkmistrovi, konšelům, obecním starším a celé obci města Plzně k dluhu 500 kop grošů českých, které po jednání s presidentem a rady české komory půjčili a do rentmistrovského úřadu odvedli na vojsko proti Turkům. Zavazuje se tuto sumu i s úrokem podle nového nařízení zaplatit za rok nebo 2 týdny poté ze zemských pomocí; nato vrátí Plzeňští tuto jistotu komoře.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3168
Date: 7. prosince 1592
AbstractRudolf II, císař římský, král uherský a český, povoluje hr. Šebestiánu Šlikovi, aby pojistil své manželce Sibile, dceři Kryštofa Šlika, věno na zástavní sumě panství Bečov.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
< previousCharters1592 - 1592next >