useridguestuseridguestuseridguestERRORuseridguestuseridguestuseridguestuseridguestuseridguest
FondČeské gubernium - guberniální listiny, Praha (0993-1526)
Fonds > CZ-NA > CGL
< previousCharters1596 - 1598next >
Charter: 3228
Date: 20. říjen 1596
AbstractOndřej z Tomašovic, opat na místě konventu benediktinského kláštera sv. Prokopa nad Sázavou na žádost Adama Žita (Zyty), jinak Hlaváčka, rychtáře v Mozholezích, a tamních poddaných Jaroše a Pavla Halaše, Jana Dědiny krčmáře, Jana Nohatého a Jana Šedivého potvrzují hamfesty na jejich grunty, zvláště inserovanou listinu z 1. ledna 1444 (Praha), jíž Franc z Rosentálu, někdejší hofmistr v Kutné Hoře, stanovil poddaným v Mezholezích, kterým byly ve válečných létech zničeny hamfesty na vysazení purkrechtním právem, plat z každého lánu ve výši 1 kopy grošů na sv. Jiří a 1 kopy na sv. Havla, určil, že majetek zemřelých bez potomků připadá nejbližším příbuzným, vyhradil si soudy a berně a pravomoc nad neposlušnými, a zřekl se ostatních poplatků. Dále se potvrzuje konfirmace této listiny sázavským opatem Janem z 12. července 1535. Opat Ondřej a konvent potvrzují poddaným jejich grunty, zavazují se nevymáhat od nich více než uvedené platy z lánů a vypsané zemské berně a povolují jim odprodat se souhlasem kláštera grunty jinému dobrému hospodáři.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3229
Date: 11. listopad 1596 (1)
AbstractPurkmistr a rada v Norimberce císaři Rudolfovi: jmenují na místo Jeronýma Kresse, který zemřel v Bratislavě 19. července 1596, nositelem lén vedle Jiřího Volckhamera Pavla Böheima.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3230
Date: 7. prosinec 1596
AbstractPavel Böheim, měšťan a radní města Norimberka, ustanovený tamním purkmistrem a radou po smrti Jeronyma Kressa (Kressen) vedle Jiřího Volckhamera nositelem lén udělených městu císařem Rudolfem II. a českou korunou, vysvědčuje, že byv vyslán do Prahy, přijal lénem hrady, města a městečka Lauf, Hersbruck (Herrsprugkh), město Velden spolu s hradem a městečkem Gräfenberg (Grafenberg), Betzenstein (Petzenstain), Reicheneck (Reichenegkh), Hohenstein (Hohenstain), Stierberg (Stirberg), Hauseck (Hausegkh) a Wildenfels se vším příslušenstvím, cly atd. i ochranou klášterů, zvláště fojtstvím proboštství kláštera Pergen, tak jak to Norimberku udíleli císaři Ferdinand I., Maximilián a nyní Rudolf II. Slibuje lenní věrnost a poslušnost císaři a koruně.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3231
Date: 30. prosinec 1596
AbstractPurkmistr a rada města Českých Budějovic vydávají vidimus těchto privilegií města Lomnice /nad Lužnicí/: 1) Petra z Rožmberka z 9. září 1513, Český Krumlov, v němž je inserováno privilegium Vladislava II. z roku 1497 konfirmující dvě přeložená privilegia krále Václava IV. z 1. února 1382 (Lomnice) a z roku 1382 (Praha). 2) Ferdinanda I. z 31. října 1549, kterým potvrzuje vyjmenovaná privilegia Václava IV. z 5. října 1382 (Praha), téhož z 1. února 1382, krále Jiřího z 14. června 1465 (Praha), Vladislava z 12. dubna 1497; 3) Petra z Rožmberka z 23. dubna 1520, (Český Krumlov), na vodu pro městský rybník; 4) Petra Voka z Rožmberka z 25. ledna 1596, (Český Krumlov), kterým jim vrací právo vářečné, dává svobodu stěhovati se a osvobozuje od robot.

Images15
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3232
Date: 20. leden 1597
AbstractPurkmistr, konšelé, obecní starší na místě celé obce města Přimdy, jimž císař Rudolf II. na jejich žádost za jistou sumu dědičně odprodal městečko Přimdu a ves Újezd pod Přimdou (Augezd), patřící dříve k zámku a panství Přimda, se všemi platy a povinnostmi, slibují za sebe i za své dědice dodržovat všechna ustanovení příslušné císařské listiny (měla být inserována, zde jen intitulace), zvlášťě ohledně komorního platu, který se uvolil odvádět, i jiné.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3233
Date: 20. leden 1597
AbstractPurkmistr, konšelé a obecní starší na místě obce městečka Přimdy slibují dodržovat (viz ČGLVII č. i. 3232) všechny body inserované listiny z 30. července 1596 (Pražský hrad), již jim císař Rudolf II. podle svolení stavů na sněmu 23. 10. - 3. 11. 1593 prodal městečko Přimdu a ves Újezd pod Přimdou (Augezd), které vyplatil od bratří ze Švamberka a připojil k přimdskému panství, ale nemohl užívat pro velkou vzdálenost, se vším příslušenstvím, kromě toho, co císaři do data vydání listiny připadne odúmrtí nebo pokutou a kromě posudného, podacím kostelním (?), 2 kusy lesa ve vymezených hranicích, vše za 5424 kop 31 grošů míšenských 2 peníze, které se srazí z císařova dluhu 6428 kop 38 grošů 5 peněz vůči městečku; zbytek dluhu doplatí císař hotově nebo zastoupením věřitelům. Přimdečtí obyvatelé mají zaplatit císaři všechny své dluhy a odvádět ročně 35 kop míšenských komorního platu (1/2 na sv. Jiří a Havla); jinak se král uváže v držbu městečka, vsi i lesů. Nemají bránit držitelům poplužního dvora pod hradem Přimdou a lidem ze vsí Kundratice, Třískolupy, Rájov a Orlov v užívání jejich gruntů, nebránit jim pást dobytek až po meze vytyčené kdysi bratry ze Švamberka a k popravnímu vrchu v místech řečených "Kolenloh". Řehoř Hedler ze vsi Málkova (? Malcziowa) má dále bez platu držet svoji louku v revíru Přimdeckých nebo mu mají dát jinou. Císař si vyhražuje doly aj. regály a hrdelní soudnictví (o takovýchto osobách mu má městečko podat zprávu). Císař má přimdeckým městečko, Újezd i lesy zpravit a oni je mají držet jako dědičný zpupný majetek, nikoli jako dosud, jako zemský a zápisný. Všem obyvatelům království se nařizuje to respektovat.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3234
Date: 24. březen 1597
AbstractPurkmistr a rada města Českých Budějovic vydávají vidimus těchto privilegií města Třeboně. 1) Vilém z Rožmberka z 3. března 1565 (Český Krumlov), kterým potvrzuje všechna jejich privilegia a ruší apelaci od jejich soudu do Českých Budějovic. 2) Viléma z Rožmberka z 30. listopadu 1577 (Pražský Hrad), kterým konfirmuje inserovaná privilegia Petra a Jana z Rožmberka z 8. září 1376 (bez místa, latinsky), Jindřicha z Rožmberka z 8. září 1395 (Český Krumlov, latinsky), Voka z Rožmberka z 4. března 1505 (Třeboň), Petra a Oldřicha z Rožmberka z 27. března 1513 (Český Krumlov). 3) Vilém z Rožmberka z 11. ledna 1596 (Český Krumlov), kterým potvrzuje a nově formuluje jejich práva.

Images14
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3235
Date: 23. duben 1597
AbstractRudolf II., císař římský a král uherský, německý a český, jemuž půjčil zemský fojt v Horní Lužici Hanuš Dětřich ze Žerotína na 6% úrok 30000 tolarů (po 30 bílých groších), slibuje, že bude Alžbětě ze Žerotína, sirotku po Hanušovi, její matce Ludmile ze Žerotína rozené Kolovratové a poručníkům Alžběty Fridrichu z Žerotína na Židlochovicích, moravskému zemskému hejtmanu, a Mikuláši staršímu z Bubna a Litic, kteří se uvolili sečkat se splácením dluhu (splatného - podle úpisu vydaného Fridrichovi 23. dubna 1595 v Praze - 23. dubna 1597) ještě 3 roky, po tuto dobu odvádět pololetně 6% úrok z hornolužických důchodů. Nařizuje hornolužickým hejtmanům a gegenhandlerovi úrok po 3 roky odvádět a příslušné kvitance předkládat při skládání účtů.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3236
Date: 23. duben 1597
AbstractRudolf II., císař římský, král uherský, německý a český, jenž měl tohoto nde podle dlužního úpisu vydaného 23. dubna 1595 v Praze, splatit Alžbětě, sirotkovi po hornolužickém fojtu Hanuši Dětřichovi ze Žerotína, k rukám jejího poručníka - moravského hejtmana Fridricha ze Žerotína na Židlochovicích - 30000 tolarů, které mu Hanuš Dětřich na 6% úrok a na rukojemství měst Budyšína, Zhořelce, Žitavy a Kamence půjčil a rentmistru Eliáši Schmidtgrabnerovi z Lustenaku vyplatil, slibuje Alžbětině matce Ludmile ze Žerotína rozené Kolovratové, Fridrichovi a druhému poručníku Mikulášovi starším z Bubna a Litic, kteří se uvolili sečkat se splácením ještě tři roky do sv. Jiří roku 1600 a potom do pololetní výpovědi, odvádět po tu dobu 6% úrok z dlužné sumy pololetně z hornolužických důchodů a po uplynutí lhůty splatit celý dluh. Jako ručitele staví uvedená 4 města, jejichž purkmistři a rady ručení přijímají a zavazují se Ludmile a poručníkům v případě, že král v termínu nezaplatí, splatit na vyzvání dlužnou sumu, úroky i škody. Jinak věřitelé budou moci hojit na jejich statcích.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3237
Date: 27. dubna 1597
AbstractKarel v. Kittlitz (?) císaři Rudolfu II. do české kanceláře: podává mu zprávu o sporné záležitosti Jáchyma z Blauen na Merkersdorfu /Merchersdorf/, který s odvoláním na všeobecné zásady a povolení vydané mu komorou chce odprodat zástavní statek jednoho poddaného přes odpor jeho vdovy, bratra a dědiců. Dal provést na Jáchymovu žádost odhad statku, vdova a ostatní se chtějí odvolat k císaři, ten by měl mezitím vydat rozhodnutí, avšak nezkrátit je a dbát, aby jim Jáchym vyplatil plnou sumu podle odhadu.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3239
Date: (před) 26. červen 1597/1/
AbstractMatyáš Kremer z Grunova (Grunaw) presidentu a radám české komory: poněvadž se v Příbrami obnovují doly, postoupil obci starou šmelcovnu, která mu byla dána pod touto podmínkou k stavbě mlýna a žádá o vrácení reversu.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3238
Date: (před) 26. červen 1597 /1/
AbstractMatyáš Kremer z Grunova /1/ presidentu české komory: sděluje, že odstupuje příbramské obci starou šmelcovnu, která mu byla postoupena k stavbě mlýna a o kterou obec žádá, poněvadž se nedaleko zlepšilo dolování.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3240
Date: 28. červen 1597
AbstractLudvík hr. z Lewensteinu a Wertheimu na Scharfenecku (Scharpffeneckh) a Breubergu a jeho manželka Anna rozená hr. ze Stolbergu a Königsteinu ustanovují dědické zásady ohledně statků Wertheim, Bernstein (Berenstein), Rochefort (Rauschefort), Breuberg, Herbeumont a Neufchateau (Newerburg) s ohledem na ustanovení Annina otce Ludvíka ze Stolbergu a Königsteinu a dohodu mezi bratry ze Stolbergu, že i když Anna a její sestry, paní z Ebersteinu a Manderscheidu - po sobě zůstaví dcery, synové mají při dědění přednost. Proto mají uvedené statky připadnout synům vydavatelů a dále jejich mužským potomkům. Jejich dcery a dcery synů jsou z dědictví vyloučeny a mají být vybaveny 6000 zl., šaty a klenoty; o neprovdané pečují mužští příbuzní, ale jen zabezpečením bydlení a roční rentou, nikoli odkazem statků. Žádné z panství se nesmí zastavit, prodat ani směnit mimo mužskou linii rodu, nesmí se zadlužit nad 4000 zl., může se na nich pojistit nejvýše 600 - 800 zlatých ročního platu a 1000 zlatých obvěněním pro manželku hraběte či pána, 1000 zlatých renty a 2000 zlatých daru pro manželku knížete. Mezi mužskými dědici neplatí zásada prvorozenství či věku, ale rovné právo: tak se dělili Ludvík i jeho zemřelý otec Fridrich se svými bratry, Annin otec Ludvík ze Stolbergu se starším bratrem Wolfgangem o hrabství Rochefort i Anna a její dvě sestry o důchody tohoto hrabství od roku 1574. Proto i lutyšská léna tohoto hrabství, patřící podle stolberské rodové smlouvy všem 3 sestrám (místo 60000 zlatých smlouvou pojištěných), připadnou po obou sestrách zemřelých bez dědiců Anně a pak jejím 5 synům společně. - Oba vydavatelé opatřují listinu klausulemi s podpisy.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3241
Date: 8. červenec 1597
AbstractCísař Rudolf II. a Jindřich z Písnice, prokurátor Českého království, uzavírají se souhlasem presidenta a radů komory smlouvu, jíž císař prodává Jindřichovi a dědicům do dědičného vlastnictví z jeho lén v Loketském (Elnpogner) kraji statek Hřebeny (Hertenberg) se zámkem, městečkem Krajková (Gossengruen), vesnicemi Květná (Blumberg), Hrádek (Purgles), Markvarec (Markotsgruen), Libnov (Libenaw), Luh nad Svatavou (Werdaw), Čistá (Lauterbach), Hory (Horn), Dolina (Loch), Studenec (Brunless), Leopoldovy Hamry (Lipnitzhamr), poddaného v tamním dvoře (Lipnitzgruen), hamr s mlýnem a krčmou pod zámkem Hertenberkem s poddaným, a sladovnou, is poplužním dvorem s příslušenstvím včetně práva lovu. Kupní suma činí 16000 tolarů neboli kop míšenských, z nichž má Jindřich na sv. Havla nebo 14 dní poté složit 8000, zbytek s pololetním 6% úrokem na sv. Jiří 1580 do rentmistrovského úřadu. Při nezaplacení má císař právo uvázat se v držbu zboží. Po zaplacení císař zboží zpraví a vloží do zemských desek. Před postoupením se vymezí část lesů, z které se má brát dřevo pro doly v Oloví (Pleystat), ale pozemek sám zůstává majetkem pána z Písnice. Pokud jde o doly na těchot statcích, má být dodržována zásada platná pro všechny držitele dědičných statků v království. Smlouva byla vyhotovena dvojmo - pro registraturu komory a pro Jindřicha.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3243
Date: 1. srpen 1597
AbstractKryšot Jindřich ze Zedtwitz se jménem svým i svých synů a dědiců zavazuje dodržovat všchny body a ustanovení inzerované listiny z 1. července 1597 (Pražský hrad), již císař Rudolf II. zastavil jemu a jeho dvěma nejstarším synům na dobu života jich tří panství Kynžvart (Khünigswart, které jeho děd Ferdinand (I.) zastavil bratrům Hendrychovi, Zděňku a Jáchymovi ze Švamberka v sumě 18 900 tolarů, a které tito postoupili zemřelému purkrabímu v Chebu (Eger) Hanuši Šebestiánovi ze Zedtwitz na Libé (Libenstain), jehož je Kryštof Jindřich dědicem. Panství se zastavuje po jednání v české komoře, po němž Kryštof Jindřich složil rentmistrovskému úřadu o 11 100 kop míšenských čili tolarů více než byla původní zástavní suma se vším příslušenstvím podle urbáře, a to se souhlasem stavů vysloveným na zemském sněmu roku 1593, a zástavní suma se zvyšuje ještě o 4000 tolarů, za něž Kryštof Jindřich přikoupil k panství nějaké dědiny. Po smrti jeho a nejstarších dvou synů může král panství vyplatit po výpovědi dané dědicům rok předem ke sv. Jiří nebo Havlu za 34 000 tolarů. Kdyby král chtěl panství po výpovědi dané dědicům rok předem ke sv. Jiří nebo Havlu za 34 000 tolarů. Kdyby král chtěl panství po výplatě opět zastavit nebo jinak zcizit, mají Zedtwitzové na ně přednostní právo před jinými osobami; jinak by zástava pozbyla platnosti. Králi zůstávají vyhrazeny daně, dolování aj. regály, jakož i lesy potřebné pro slavkovské (Schlagkhenwald) a krásenské (Schönfeldischen) doly; Zedtwitům zůstává jen lesní plat, ne vyšší než 230 tolarů ročně a dřevo pro potřebu domu, ne na prodej, z míst označených fořmistrem, kdyby si nemohli bez poškození dolů tolik dřeva brát, vyrovná se jim rozdíl do 230 tolarů ze slavkovských aj. důchodů. Jsou povinni udržovat vlastním nákladem dům a panský dvůr; na to bylo Hanuši Šebestiánovi a nyní Kryštofu Jindřichovi povoleno vynaložit 2 000 tolarů, které po prokázání výdajů komorní účtárně budou vráceny při výplatě. Poddaní nesmějí být zatěžováni nad staré zvyklosti, od panství nemá být nic odňato ani zcizeno. Zástava může být s královským souhlasem postoupena jinému.

Images6
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3242
Date: 8. červenec 1597
AbstractČeská komora podává zprávu ke dvoru o prodeji statku Hřebeny (Herttenbergkh) na Loketsku: statek měl být již před 4 lety odprodán cizinci, kupec se nenašel, protože leží v chladném pohoří a cena byla podle prvního odhadu stanovena ze 45 v hotovosti. Komora navrhla 3 další ceny - 19 602 kop (kopa platu za 40), 18 000 (za 35) a 16 000 (za 30). Jako kupec se nabídl prokurátor Jindřich z Písnice, s nímž komora prostřednictvím Štěpána Jiřího ze Šternberka a Hanuše Jindřicha Prollhofera sjednala cenu 18 000 splatnou 1/2 na sv. Havla a 1/2 s úrokem na sv. Jiří. Město Loket navrhuje nižší sumu, Kryštof Šlik odhadl 13 000. Sumy se použije na splacení pohledávek nejvyššího kancléře a zbytek se pojistí na Lokti. Rozhodnutí se ponechává na císaři.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3244
Date: 19. září 1597
AbstractCísař Rudolf II. a Kryštof Želenský ze Sebuzína a na Dolních Břežanech, místokancléř Českého království, uzavírají smlouvu: císař prodává Kryštofovi a jeho dědicům statky a vsi Nová Libeň a Libeř, které mu připadly pro přestupky Eduarda Kelleyho (Keleusa), s vesnicemi Okrouhlo (Wokrauhlow), Zahořany, Obora (Wobora), Bohuliby, Oleško (Wollessak), Petrov, Třebsín (Trzepsyn), Kamenná Vrata a Hodkovice s platy a robotami, dvory se vším příslušenstvím všetně podacího a tvrziště v Libeři, staré i nové tvrze i poplužního dvora v Libni, ovčín a průhonů k libeňskému dvoru, déle 2 krčmy v Libni a Libeři, kovárnu při libeňském dvoře, 2 domy v Jílovém (Gilowym) řečeném Hořický a Markvartovský neboli Mince a grunt patřící k Hořickému domu s mlýnem, rybníčkem a pivovarem, vše za 22 000 kop míšenských (po 60 groších, groš po 7 malých penězích), z nichž má Kryštof zaplatit 20 000 na sv. Havla nebo 2 týdny poté, 2 000 pak na sv. Havla 1598. Pak mu císař vloží oba statky dědičným právem do desk, a domy do městských knih v Jílovém. Při nezaplacení se císař uváže v držbu zboží, dokud Kryštof nesplatí kupní sumu i s úroky, které se budou počítat od sv. Havla. Plat plynoucí z některých vsí klášteru sv. Jana pod Skalou (w Skale) u Berouna ve výši 12 kop grošů českých má Kryštof nadále odvádět. Smlouva byla vyhotovena dvojmo pro komoru a Kryštofa.

Images5
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3245
Date: 3. říjen 1597
AbstractDaniel starší z Pilgramu, Jan Schlösser z Emlebenu (Emklebenu), měšťan v Mostě, Pavel Behem a Markéta, vdova po Martinu Rähcovi, měšťané v Krupce, vyručují z vězení v Krupce Hanuše Behema uvězněného pro podezření, že naváděl k zastřelení perkmistra Eliáše Morgensterna.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3246
Date: 16. říjen 1597
AbstractCísař Rudolf II. a Anna Puchfelderová z Hennerssdorfu, měšťanka Starého Města pražského, uzavírají smlouvu, jíž císař Anně a dědicům prodává za 14 000 kop míšenských od panství Přimda (Pfraumberg) ves Bělá nad Radbuzou (Weißen Sulcz) s poddanými a jejich povinnostmi, poli atd. (s vyjímkou pokut a odúmrtí až do dne smlouvy, patřící králi), svobodným šenkem, kusem lesa na panství, s potokem v hranicích vsi a lesa a ostatním příslušenstvím. Za kupní sumy zaplatí Anna 10 000 kop nyní na Sv. Havla, 4 000 na sv. Jiří 1598 do rentmistrovského úřadu s pololetním úrokem. Nesloží-li druhou splátku, uváže se císař v držbu vsi i lesa. Anna má opravovat vlastním nákladem silnice z té strany, kde je celnice u Bělé nad Radbuzou. Král si vyhrazuje doly na stříbro aj. regály (s vyjímkou vrchního soudu, který náleží Anně). Anna má přidržet poddané k placení zbylých dluhů. Císař jí brzy po složení první splátky vloží ves do desk a postoupí. Smlouva byla vyhotovena dvojmo - pro komorní registraturu a pro kupující.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3247
Date: 16. říjen 1597
AbstractRudolf II., císař římský a král uherský a český, se přiznává purkmistru, konšelům a některým sousedům města Ústí nad Labem k dluhu 200 kop grošů českých, které půjčili a 22. září 1597 do rentmistrovského úřadu odvedli na válku proti Turkům. Obnovuje jim jistotu na tuto sumu, vydanou uvedeného dne, a zavazuje se dluh zaplatit i s úrokem podle nového nařízení za 3 roky, opět v groších českých.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3248
Date: 7. listopad 1597
AbstractKryštof /Želenský/ ze Sebuzína na Dolních Břežanech, Chotouni a Cholupicích, místokancléř Českého království, jemuž císař prodal statky Nová Libeň a Libeř za 22 000 kop míšenských, z nichž 15 000 nyní zaplatil, slibuje za sebe i za své dědice, že podle dohody s císařem bude za zbývajících 7 000 kop (z 5 000, které měl ještě složit, a 2 000 splatných na sv. Havla) 1598 uspokojovat vždy na pokyn komory věřitele Eduarda Kelleyho (Kelleuse); kdyby něco zbylo, odvede to rentmistrovskému úřadu. Jinak může císař tento revers vložit do desk a uvázat se s komorníkem v držbu Nové Libně až do zaplacení. - Následují zápisy o splácení různým věřitelům 4. 1, 12. 1., 22. 1., 18. 3. - 13. 9., 12. 2., a 16. 10. 1598 - částky 1 732 tolarů, 1 648 tolarů, 100 tolarů (týká se Kelleyho syna), 900 tolarů, 90 + 50 a 227 tolarů.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3249
Date: 7. listopad 1597
AbstractKryštof /Želenský/ ze Sebuzína na Dolních Břežanech, Chotouni a Cholupicích, místokancléř Českého království, jemuž císař prodal statky Nová Libeň a Libeř za 22 000 kop míšenských, z nichž 15 000 nyní zaplatil, slibuje za sebe i za své dědice, že podle dohody s císařem bude za zbývajících 7 000 kop (z 5 000, které měl ještě složit, a 2 000 splatných na sv. Havla) 1598 uspokojovat vždy na pokyn komory věřitele Eduarda Kelleyho (Kelleuse); kdyby něco zbylo, odvede to rentmistrovskému úřadu. Jinak může císař tento revers vložit do desk a uvázat se s komorníkem v držbu Nové Libně až do zaplacení. - Následují zápisy o splácení různým věřitelům 4. 1, 12. 1., 22. 1., 18. 3. - 13. 9., 12. 2., a 16. 10. 1598 - částky 1 732 tolarů, 1 648 tolarů, 100 tolarů (týká se Kelleyho syna), 900 tolarů, 90 + 50 a 227 tolarů.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3250
Date: 25. prosince 1597
AbstractPurkmistr, rada a obec města Ostrova (Schlackenwerdta) se přiznávají Ondřeji Gellerachtovi, měšťanu a radnímu ve Žluticím (Luditz) k dluhu 400 tolarů (po 30 groších, bílý groš po 7 penězích), které jim v hotovosti půjčil na pololetní výpověď. Slibují mu odvádět vždy o Vánocích do jeho domu ve Žluticích nebo tam, kde bude, 6% úrok, to jest 24 tolarů, a splatit celý dluh na výpověď danou 1/2 rok předem. Jinak se věřitel může hojit na městských statcích do výše dlužné sumy, úroků a škod. Tento list má mít stejnou hodnotu, jako kdyby byl podle zvyku pražské kanceláře sepsán v české řeči.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3252
Date: 1. leden 1598
AbstractRudolf II., císař římský, král uherský a český, uzavírá s Jindřichem Juliem, vévodou brunšvickým a lüneburským, smlouvu o nákupu olova opět na 3 roky. Olovo má být dodáváno z Gosleru do Litoměřic k rukám císařova faktora za 36 2/3 krejcaru za centéř a za každý centéř má být zaplaceno v Magdeburku nebo Lipsku 2 tolary. Dodáváno má být podle předběžných objednávek.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3251
Date: 1. leden 1598
AbstractRudolf II., císař římský, král uherský a český, uzavírá s Jindřichem Juliem, vévodou brunšvickým a lüneburským, smlouvu o nákupu olova opět na 3 roky. Olovo má být dodáváno z Gosleru do Litoměřic k rukám císařova faktora za 36 2/3 krejcaru za centéř a za každý centéř má být zaplaceno v Magdeburku nebo Lipsku 2 tolary. Dodáváno má být podle předběžných objednávek.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3253
Date: 4. únor 1598
AbstractPurkmistr a rada města Norimberka císaři Rudolfu II.: na opětovanou třetí žádost jejich spoluměšťana Jeronyma Schwendtera, lékárníka v Brunnu (Prim), se přimlouvají, aby císař odpustil Schwendterovi, čím ho urazil, a povolil mu i s manželkou odstěhovat se z Brunnu.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3268
Date: 4. květen 1598
AbstractCísařští komisaři (viz ČGLVII č. i. 3254 bez Zetlbergera) vydávají výpis z urbáře vsi Šitboř (Schodub).

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3269
Date: 4. květen 1598
AbstractCísařští komisaři k prodeji statků na Loketsku hr. Fridrich Šlik a další - viz ČGLVII č. i. 3254 - uzavírají smlouvu s Tomášem Tisalem z Daltic (Thiesel v Daltitz), kterou mu prodávají 4 poddané ve vsi Sedlec (Zettlicz) s podacím kostelním a krčmou a ves Bohatice (Weheticz) se 7 poddanými za 1650 kop míšenských.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3257
Date: 4. květen 1598
AbstractCísařští komisaři k prodeji statků na Loketsku hrabě Fridrich Šlik a další - viz ČGLVII č. i. 3254 - uzavírají s Albrechtem z Globen na Pochlovicích smlouvu, jíž Albrechtovi a jeho dědicům prodávají služebnost na 1 svobodném dvoře v Pochlovicích (Pochlewitz), který má jako ostatní vojenskou povinnost, za 60 kop míšenských splatných na sv. Havla nebo 14 dní poté na loketském úřadě, kde mu budou jako obvykle udělena léna.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3273
Date: 4. květen 1598
AbstractCísařští komisaři (viz ČGLVII č. i. 3254 bez Zetlbergera) vydávají výpis z urbáře vsí Žitná (Rockendorff) a Libava (Lyeba).

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3254
Date: 4. května 1598
AbstractCísařští komisaři k prodeji statků na Loketsku hr. Fridrich Šlik, Kryštof Vitzthum, Hanuš Jindřich Prollhofer z Purkersdorfu, Hanuš Zetlberger z Zetlbergu, Fridrich Scheuenstul (Schauenstul) z Weichingu a Jiří Heßler uzavírají s hr. Kryštofem st. Šlikem z Passaunu na Holiči (Weiskirchen), Sokolově (Falkenaw) a Doupově (Tuppau) smlouvu, jíž jemu a jeho dědicům prodávají 12 jmenovaných svobodníků na sokolovském panství, kteří vlastní 7 dvorů a polovinu dvora ve vsích Těšovice (Töschwitz), Dolní Nivy (Unter Neu Gruen), Svatava (Zwotta), Tisová (Teisa) a Vítkov (Wutingruen), a kteří mají odvádět ročně ve 2 termínech plat, na nějž císař změnil svobodníkům na Loketsku vojenskou povinnost, ve výši 2 kop (po 30 bílých grošů, groš po 7 bílých penězích) z celého dvora, 1 kop z poloviny dvora. Šlikové mají od svobodníků vybírat uvedený roční dědičný plat 15 kop míšenských, ponechávat si jej, ale nesmějí jen zvyšovat. Kupní suma činí 500 kop míšenských splatných na sv. Havla nebo 2 týdny poté v Lokti (Stein Elnbogen), přičemž budou Šlikovi propůjčena jako obvykle léna.

Images5
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
< previousCharters1596 - 1598next >