useridguestuseridguestuseridguestERRORuseridguestuseridguestuseridguestuseridguestuseridguest
FondČeské gubernium - guberniální listiny, Praha (0993-1526)
Fonds > CZ-NA > CGL
< previousCharters1600 - 1601next >
Charter: 3348
Date: 16. říjen 1600
AbstractRudolf II., císař římský a král uherský a český, se přiznává purkmistru, konšelům, obecním starším a obci města Poličky k dluhu 600 kop míš. gr. (po 60 gr., groš po 7 malých penězích), které mu půjčili na vojsko proti Turkům, a to na dvakrát po 300 kopách podle jistot z 16. října 1592 a 11. prosince 1595. Obnovuje jim jistotu na tuto sumu, protože termín placení již vypršel, a zavazuje se dluh zaplatit i s úrokem podle nového nařízení po výpovědi dané jednou ze stran ke sv. Jiří nebo Havlu 1/2 roku předem nebo 2 týdny po termínu. Po zaplacení vrátí Poličtí tuto jistotu komoře.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3349
Date: 17. říjen 1600
AbstractAnežka Lavínová z Vodolína postupuje svému synu Kundrátovi Škrétovi Šotnovskému se Závořic a jeho dědicům od svého ujce Matyáše Vodolínského z Vodolína dobrou vůlí postoupenou listinu císaře Maximiliána II. z 9. ledna 1570, pro jejího bratra Samuela Vodolínského z Vodolína, úředníka mince v Kutné Hoře, na sumu 200 kop gr. čes. Protože z té sumy bylo již 19 kop 30 gr. zaplaceno, může Kundrát vymáhat jen 180 kop 30 gr.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3382
Date: 3. leden 1602
AbstractČeská komora uzavírá smlouvu s Arklebem z Kunovic, podle které císař Rudolf upouští za 8 000 kop míšenských od obeslání jeho a jeho nezletilých synů prokurátorem, aby položil u komorního soudu majestáty na městečko Vladislavice (nyní ves Václavice), Krusičany (Kruswicziany), Úročnou Lhotu (nyní Úročnice), Bukovou Lhotu, Lačnici (nyní Chlístov), Sabovřesky (Žabovřesky) a Sbosnou Lhotu (nyní řeč. Zbožnice) a vzdává se práva na výplaty.

Images6
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3350
Date: 6. leden 1601 (1)
AbstractCechmistři a jiní mistři řemesel pekařského, mlynářského, sladovnického a perníkářského v Pardubicích ověřují k žádosti jaroměřských sousedů Jana Dvorského, Marše Jaroměřského a Jana Táborského opis privilegia císaře Maximiliána II. z 14. dubna 1570 (1), kterým potvrzuje řemeslu pekařskému, mlynářskému, sladovnickému a perníkářskému v Pardubicích cechovní artikule. Opis pořídil pardubický kantor Bartoloměj Rhodopus Brandýský.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3351
Date: 25. ledna 1601
AbstractDesiderius L´Abbe, komisař nejvyššího ministra kartuziánského řádu Brunona, vidimuje smlouvu z 10. července 1600 uzavřenou v Olomouci děkanem Melicharem Pirnem z Pirnu a kanovníky olomouckými Lukášem Laetem z Telče, Jiřím Sekerou z Písnice a Martinem Václavem mezi Karlem z Lichtenštejna a převorem Jakubem Martisdorfem a konventem kartuziánského kláštera na olomouckém předhradí (suburbio) o opravě, právu popravy s podacím klášterních vsí Dolany, Tovéř, Moravičany a Palonín (viz ČGLVII č. i. 3327). Do konfirmační klausule vepsáno pověření generálního ministra a převora v La Chartreuse (maioris cartusiae) Brunona Humitis pro Desideria L´Abbe z 25. ledna 1601 (La Chartreuse).

Images5
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3352
Date: 3. února 1601
AbstractCísař Rudolf II. a Ondřej z Lidlova, komisař pomezních cel, a jeho manželka Barbora Lidlová ze Steinbergu (Steinperku) uzavírají smlouvu: císař ruší svoji listinu z 30. července 1596 (Pražský hrad) jíž povolil purkmistru, konšelům a obci městečka Přimdy vyplatit se z poddanství a podřídit se přímo králi a komoře, protože městečko se tím příliš zadlužilo a neuspokojuje věřitele, a prodává je se vším příslušenstvím včetně hrdelního práva, řeznických krámů, svobodného vaření piva, podacího, mlýnů a 2 kusů lesa jako dědičný majetek Ondřejovi a Barboře za 4425 kop 14. grošů 2 peníze míš.; tuto sumu vyplatí věřitelům Přimdeckých, jimž pomohou při vymáhání zbylého dluhu od města. Komorní plat z městečka 35 kop míš. se má nadále odvádět císaři, jinak se uváže v držbu městečka. Ondřej se reversem zaváže (jako to učinili Přimdečtí), že nebude bránit držitelům poplužního dvora pod hradem Přimdou a poddaným z Kundratic (Kunraticz), Třískolup, Rájova a Orlova v pastvě na jejich pozemcích patřících k městečku až po meze vytyčené mezi bratry ze Švamberka v "Kolenlohu" a do vrchu k popravnímu místu a že zde nebude zřizovat k jejich škodě louky; také Řehoři Hedlerovi má zůstat jeho louka v revíru Přimdeckých, dokud mu nedají náhradou jinou. Doly na drahé kovy a jiné regály si vyhrazuje císař, který zboží Ondřejovi zpraví a vloží do trhových kvaternů zemských desk. Smlouva byla vyhotovena dvojmo - pro komoru a pro Ondřeje a Barboru.

Images5
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3353
Date: 22. března 1601
AbstractKarel Přehořovský z Kvasejovic na Přehořově, jemuž císař Rudolf II. pronajal na dobu 1 roku za 30 kop. míšenských odvedených do rentmistrovského úřadu pustou ves Vřesce se vším příslušenstvím včetně výsadní krčmy a poplužního dvora, slibuje, že uvedenou sumu po roce zaplatí, bude vsi a jejich pozemků, lesů, luk, potoků atd. užívat běžným způsobem (jinak uhradí vzniklé škody) a po roce, nebude-li pronájem prodloužen, ves císaři navrátí.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3354
Date: 1. duben 1601
AbstractJáchym Oldřich z Hradce na Hradci, Telči, purkrabí karlštejnský, potvrzuje a slibuje věčně zachovávat nadaci koleje Tovaryšstva Ježíšova v Jindřichově Hradci, učiněnou svým otcem Adamem; plat 500 kop míš. připsaný koleji v původní nadaci na hradě a panství Hluboká (Frombergensi alisa Hluboczke) převádí po prodeji Hluboké na hrad, město a panství Jindřichův Hradec, aby byl koleji z tamní komory odváděn po 250 kopách na sv. Jiří a Havla či 14 dní poté pod trestem zvodu. Celkem tedy bude z hradecké komory koleji vypláceno ročně 1000 kop míš. (po 30 bílých groších) za panství hlubocké i hradecké - po 500 kopách na sv. Jiří a Havla. Po prodeji města Lišov, na které vedle Počátek a Kardašovy Řečice měl rektor a superior koleje podle původní nadace právo zvodu v případě neodvádění stanoveného množství obilí, hrachu, piva, vína a ryb koleji, stanoví Jáchym náhradou za Lišov město Stráž (nad Nežárkou), na něž právo zvodu přenáší. Protože postoupení lesa podle nadace se za Adamova života neuskutečnilo, dává koleji 2 lesy řeč. "Šaky" nad rybníky Zármuckým a Krvavým a les Cymrbolt u rybníka Mutivezkého a to, co mu náleží od hory Lespergku. Kolej a kostel mají dostávat ročně 100 liber vosku, 150 liber oleje a 6 nádob (urnae) vína. Konečně dává koleji jako přislíbenou zahradu předměstský statek kdysi Jana Litvína Zdotně, který mu prodali poručníci Janových dětí Jan Vamberský z Rohatec a Adam Štěpán Bulvan, a dále kus řeky od soukenické valchy k mostu u Lišného dvora. Z hradeckého panství mají také dostávat po 4 centnéřích sýrů a másla ročně.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3355
Date: 23. duben 1601
AbstractRudolf II., císař římský a král uherský a český, se přiznává purkmistru, konšelům, obecním starším na místě obce města Rakovníka k dluhu 1300 gr. míš. (po 60 gr., groš po 7 malých penězích), z nichž 1000 kop půjčili králi Ferdinandovi I., 100 kop jim r. 1593 srazil na úhradu z posudného a po 200 kopách si znovu vypůjčili v roce 1592 a 1595, jak svědčí 3 na to vydané jistoty. Zavazuje se dluh zaplatit za 3 roky, tedy na sv. Jiří 1604, nebo 2 týdny poté, i s úrokem podle nového nařízení, v groších pražských. Poté vrátí Rakovničtí tuto jistotu komoře.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3356
Date: 15. květen 1601
AbstractStarší židé na místě židovské obce Starého Města pražského přijímají rukojemství za dva židy Samuela Maisla a Mojžíše Kavku, uvězněné na Křivoklátě a na žádost rodin a obce z vězení propuštěné, a zavazují se, že v případě potřeby na pokyn císaře nebo presidenta a radů komory oba nebo jednoho z nich dodají opět do vězení, kam bude určeno. Jinak zaplatí obec pokutu 100 000 kop míš., při nezaplacení si císař může tuto sumu uhradit z jejich domů, statků, peněz, klenotů a svršků.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3360
Date: 16. červen 1601
AbstractŠtefan st. z Vrbna (Wirben) a Bruntálu (Freudanthal), dědičný pán na Velkých Heralticích (Groß Herlicz), upravuje na žádost poddaných ze vsi Horní Životice (Seittendorf) jejich povinnosti: tyto povinnosti mají být zachovány v rozsahu stanoveném dvěma shodnými urbáři zpečetěnými Bartolomějem z Vrbna a dalšími jmenovanými šlechtici a vydanými těmto poddaným i vydavateli listiny; ten ani budoucí majitelé panství nesmějí tyto povinnosti zvyšovat. Dále dává obci horu proti hranici Horního Benešova (Benscher Gräncz) jako pastvinu i pro dříví; za to mají platit ročně 10 tol. Vedle toho jim dává dědičně od panství louky, které dosud drželi pod plat, a potvrzuje dědičnou držbu polí a luk za plat podle urbáře 4x ročně atd. jako v ČGLVII. č. i. 3359.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3357
Date: 19. květen 1601
AbstractCísař Rudolf II. a purkmistr, konšelé, obecní starší a obec města Týna nad Vltavou uzavírají smlouvu, jíž císař městu prodává jako zpupný statek tamní zámek s pivovarem a sladovnou, mlýnem a pilou na Vltavě, s 3 poplužními dvory - Týnským u zámku, Čejkovským za řekou a Loveckým - a všechny 3 části města Týna - Staré a Nové Město s Malou Stranou za řekou a vesnice Předčice, Bohunice (Buohonicze), Zvěrkovice, Hosty (Hosti) s Homolovským manstvím, Pašovice, Doubravka (Mela), Koloměřice (Kolymierzicze), Písečná Smoleč (Smolczie), Olešná (Wolesana), Křanovice (Chrzenowicze), Jestřebice (Gestrzebicze), Kolišov (Kullyssow), Bílinka, Nemějice (Niemegcte), Slabčice, Smilovice, Jarošovice, Třitim, Dobšice (Dobczicze), Záhoří a Hroznějovice a dále části vsi Chrášťany, Dražíč (Draziczy), Hor. a Dol. Kněžeklady a Hvozdno (Zwozdnie), patřící k týnskému panství, i se Smržovským manstvím v Hvozdně se vším příslušenstvím a platy (z dobytka, masného krámu, trhů, várek, z rybníka Netušila), clem a mýtem se plavení dříví, a platem z Ražovské louky, z mostu, s výsadními krčmami v Bohunicích a dalších vsích (s výjimkou Koloměřic, Bílinky, Nemějic, Slabčic, Jarošovic, Třitimi, s podacím dvou kostelů v Týně a jednoho v Chrášťanech, vše, jak to měl císař postoupeno od Ferdinanda Čabelického z Boutic. Kupní suma činí 52 000 kop míš., z nichž mají Týnští ihned zaplatit Ferdinandovi zástavní sumu a zbytek odvést od rentmistrovského úřadu na sv. Havla (1601) a sv. Jiří 1602. Od sv. Jiří 1603 budou odvádět komorní plat 100 kop míš. ročně. Zařízení, dobytek, obilí atd. dle inventáře je započteno v kupní sumě a při opětné výplatě má být na zboží ponecháno; právo na vsi a grunty od panství dříve odcizené náleží nadále císaři. Při nezaplacení části kupní sumy se císař uváže v držbu zboží; jinak při zaplacení zástavní sumy Čabalickému vloží Týnským zboží do desk a zpraví je. Vyhrazuje si dolování aj. regály a obchod se solí po Vltavě, solní sklady atd.; městu zůstává jeho solní sklad a z císařské solnice mu bude odprodáno, co nebude zapotřebí pro Prahu. Město má právo pro snazší získání kupní sumy zastavit nebo odprodat a bez relace intabulovat vsi podle seznamu počínaje Smolčí a konče Slabčicemi, dále Záhoří, Hvozdno, Třitim a Levecký dvůr. Zboží může vyplatit pouze císař, a to po výpovědi rok předem za kupní sumu zvýšenou o náklady na meliorace a sníženou o cenu městem odprodaných částí. Statky ke zboží přikoupené vlastním nákladem nebudou při výplatě postupovat.

Images6
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3358
Date: 30. květen 1601
AbstractDohoda mezi českou komorou zastoupenou podepsanými rady St. ze Šternberka a Kašparem Kaplířem ze Sulevic a mezi Hanušem Haillerem, měšťanem norimberským (Nürnberg), jemuž císař vydal privilegium, aby si mohl vlastním nákladem na příhodných místech v zemích České koruny a připojených zřídit solivarnu. Hanuš se zavazuje odvádět z každé várky 10 beček soli komoře ročně; kdyby chtěl císař některou solivarnu převzít sám, má mu to za přiměřenou úhradu umožnit. Privilegium zůstává nadále v platnosti. Smlouva byla vyhotovena dvojmo pro obě strany.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3362
Date: 18. červen 1601
AbstractŠtefan st. Z Vrbna (Wierben) a Bruntálu (Freudenthal), dědičný pán na Velkých Heralticích (Groß Herlicz), na žádost poddaných ze vsi Bohdanovice (Bodansdorff) upravuje jejich povinnosti, které mají být zachovány v rozsahu stanoveném dvěma shodnými urbáři zpečetěnými Bartolomějem z Vrbna a dalšími jmenovanými šlechtici a vydanými těmto poddaným i Štefanovi; ten ani budoucí majitelé panství nesmějí tyto povinnosti zvyšovat. Potvrzuje jim vlastnictví záhonů ležících proti Hartě (Hartt), které jim daroval jeho zemřelý bratr Albrecht mladší z Vrbna, pokud leží v Bohdanovických pozemcích, potvrzuje jim louky, které držiteli od panství jako plat; za tyto zahrady, pole a pastviny mají platit ročně 16 zl. atd. jako v ČGLVII č. i. 3359. Také se poddaní musí na vlastní náklad na vyzvání účastnit vojenských tažení. Za svážení obilí obdrží obec šestivěderní sud piva.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3359
Date: 18. červen 1601
AbstractŠtefan st. z Vrbna (Wirben) a Bruntálu (Freudenthal), dědičný pán na Heralticích, upravuje na žádost poddaných ze vsi Malé Heraltice (Klein Herlitz) jejich povinnosti: mají být zachovány v rozsahu stanoveném dvěma shodnými urbáři zpečetěnými Bartolomějem z Vrbna a dalšími jmenovanými šlechtici a vydanými těmto poddaným i vydavateli listiny; ten ani budoucí majitelé panství nesmějí tyto povinnosti zvyšovat. Dále dává obci pro obecní pastviny pole s louky u hranic Sosnové (Zossner Granitz) a na Horce, upravuje pastvu na lukách a pustých pozemcích u vsi i užívání dřeva. Poddaní z uvedené vsi mohou prodávat dvé grunty, ženit děti, dát je učit řemeslu; o vdovách a sirotcích se podrobně rozhodne v registru. Mají povinnost ke stavbě poplužního dvora ve Velkých Heralticích (Groß Herlictz) i jinde, ale jen do 1 míle od jejich vsi a od zámku Heraltice. Dává vsi odúmrť, při úmrtí bez dětí a závěti dědí příbuzní (není-li jich, obec). Za to vše mají poddaní odvádět husy, kuřata a vejce podle urbáře; za 1 husu mohou dát 4 gr., za slepici 2 gr. za kopu vajec 5 gr. královské berně mají odvádět s jinými obvyklými peněžními platy na panství na Nový rok, sv. Jiří, Michala a Martina. Pouze kdyby povinnosti byly zvýšeny v celé zemi se souhlasem knížete a stavů, jsou poddaní povinni to přijmout a respektovat. Za svážení obilí obdrží obec ročně určité množství piva z jeho pivovaru. Slibuje za sebe i za budoucí majitele panství vše dodržovat, nezvyšovat povinnosti, ponechat poddané při držbě pozemků a při dosavadním způsobu placení berně atd. a při vlastnictví pozemků od panství odkoupených.(1)

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3363
Date: 18. červen 1601
AbstractŠtefan starší z Vrbna (Wierben) a Bruntálu (Ffreüdenthal), dědičný pán na Velkých Heralticích, na žádost poddaných ze vsi Staré Heřminovy (Erbadorff) upravuje jejich povinnosti, které mají být zachovány v rozsahu stanoveném dvěma shodnými urbáři, zpečetěnými jím, Bartolomějem z Vrbna a dalšími jmenovanými šlechtici a vydanými těmto poddaným a Štefanovi; ten ani budoucí majitelé panství nesmějí tyto povinnosti zvyšovat. Potvrzuje obci březinu u panských a jejích luk a louku drženou pod plat, do dědičného vlastnictví. Stromy mohou kácet, jsou-li starší 12 let a se souhlasem vrchnosti. Za to mají platit 2 zl. Poddaní mohou prodávat statky, ženit děti, dát je učit řemeslu; o vdovách a sirotcích se ustanovuje v registru. K fůrám jsou povinni jen v obvodu 1 míle od Heraltic a od jejich vsi atd. jako v ČGLVII č. i. 3359. Válečných tažení se mají poddaní účastnit na vyzvání na svůj náklad. Za svážení obilí obilí dostanu šestivěderní sud piva.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3364
Date: 18. červen 1601
AbstractŠtefan st. z Vrbna (Wirben) a Bruntálu (Freidenthal), dědičný pán na Velkých Heralticích, upravuje na žádost poddaných ze vsi Jakartovice (Eckersdorff) jejich povinnosti: mají být zachovávány v rozsahu stanoveném dvěma shodnými urbáři zpečetěnými Bartolomějem z Vrbna a dalšími jmenovanými šlechtici a vydanými poddaným a Štefanovi; ten ani budoucí majitelé panství nemají tyto povinnosti zvyšovat. Jako pastvinu dává obci pozemek od jejich hranic směrem nahoru k Bohdanovicům (Badenßdorff), pole a louky řečené "Heuben", potvrzuje svobodnou držbu dědičných pozemků; za to mají platit ročně 10 zl. Platy mají odvádět 4 x ročně podle urbáře. Poddaní mohou své grunty prodávat, ženit děti, dát je učit řemeslu; o vdovách a sirotcích se podrobně rozhoduje v registru. Mají povinnost fůr, ale pouze do 1 míle od Heraltic a od své vsi atd. jako v ČGLVII č. i. 3359. Také se poddaní musí na vlastní náklad na vyzvání účastnit vojenských tažení. Za svážení obilí obdrží šestivěderní sud piva.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3365
Date: 8. červenec 1601
AbstractFridrich, opat zaháňský, a další podepsaní komisaři v klášteře Doberlug (Dobrilugkh) podle císařské instrukce vysvědčují, že císařské instrukce vysvědčují, že císař povolil městu Kirchhain (Kirchhan), aby se vykoupilo od břemen a stalo se rovným královským městům. Město má složit sumu na sv. Michala s komisaři sjednají u české komory zajištění jejich věřitelů a povolení.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3366
Date: 11. červenec 1601
AbstractCísař Rudolf II. a Pavel Schürer (Ssurer), mistr nové skelné hutě v Mostku (Sswanenprukly), uzavírají smlouvu, jíž císař Pavlovi dědičně prodává od panství Přimda starou huť tamtéž (v Mostku), kterou držiteli jeho předkové a bratři Eliáš a Valentin pod plat, s mlýnem, pilou, potokem, les řeč. Železná hora (až k lesu spornému mezi císařem a Hanušem Kryštofem Fuchsem z Falcu), přisouzený k staré huti komisaři ve sporu císařského panství Přimdy s městem Domažlicemi v zastoupení Chodů. Pavel má za huť zaplatit 2000 kop míš. - ihned 1300, na sv. Havla 700 - do rentmistrovského úřadu a odvádět komorní plat 8 kop míš. ročně (na sv. Jiří a Havla). Po zaplacení 1300 kop se huť vloží do desk, při nezaplacení kupní sumy nebo komorního platu se císař uváže v držbu. Císař si vyhrazuje dolování drahých kovů aj. regály. Smlouva byla vyhotovena dvojmo - pro Schürera a komoru.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3368
Date: 6. srpen 1601
AbstractViz ČGLVII č. i. 3367 - Martin Kunrád, probošt kláštera Czarnowasy (Tschernowanß), uzavírá jménem konventu se souhlasem císaře a visitátora opata Jiřího od sv. Vincence ve Vratislavi smlouvu s Kašparem Baesem z Cöllnu a Kczendorffu, kterou mu prodává za 5000 tolarů díl na statku "Krawarz".

Images5
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3367
Date: 6. srpen 1601
AbstractMartin Kunrád, probošt kláštera Czarnowasy (Tschernowanß), uzavírá jménem konventu se souhlasem císaře a visitátora opata Jiřího od sv. Vincence ve Vratislavi smlouvu s Kašparem Baesem z Cöllnu a Kaczendorffu, kterou mu prodává za 5000 tolarů díl na statku "Krawarz".

Images5
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3369
Date: 10. srpen 1601
AbstractFrantišek kard. z Ditrichštejna, biskup olomoucký, vidimuje smlouvu uzavřenou 10. července 1600 mezi Karlem z Lichtenštejna a převorem kartouzského kláštera na olomouckém Předhradí o výměnu některých klášterních vsí (viz. č. i. 3327). - Před závěrečnou biskupovou konfirmační klausulí vepsán pověřovací list generálního ministra kartuziánského řádu Brunona Humitis pro Desideria L´Abbe k ověření této listiny (z 25. ledna 1601, Le Chartreuse - Cartusice) a Desideriova ověřovací klausule (s. d. - srv. č. i. 3351).

Images7
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3370
Date: 20. srpen 1601
AbstractDěkan Melichar Pirnus z Pirnu a celá kapitula kostela olomouckého na žádost zástupců konšelů, rady a obce města Uničova (Vniczowise) a veřejným notářem vidimují 3 listiny: 1) Jan, markrabě moravský, povoluje městu Uničovu pro získání peněz na dlažbu a udržování cest k městu, vybírat tržní poplatky v přesně stanovené výši u jednotlivých druhů zboží (obilí, dobytek, pivo, víno, dřevo, sukno, sůl, ryby atd.) pro prodávající i kupující, přičemž světští i řádoví kněží jsou od těchto poplatků osvobození.( Uničov, 4. prosinec 1350); 2) Jan, markrabě moravský, upravuje městu Uničovu (Nouas Civitatis) stezky tak, že z Polska se má jezdit do Olomouce a dále přes Litovel (Lüttouiam) a dále přes Uničov, potom do Úsova (Ausow) přes Jevíčko (Gewiczcam) a z Čech do Polska zpět přes tato města. V okruhu 1 míle okolo města nemá být žádná krčma ani řemeslník (artifex). Měšťané mohou ve městě uvěznit své dlužníky, jde-li o dluh do 10 hřiven. (Brno, 20. srpen 1364); 3) Král Ladislav Pohrobek konfirmuje městu Uničovu (Nouse civitatis alias Uniczow) inserovaná privilegia markraběte Jana z 20. srpna 1364 (viz zde č. 2.), císaře Karla IV. z 16. února 1377 (Praha), jímž Uničovským (Nouae Ciuitatis in Morauia) dal při prodeji a nákupu zboží v Praze stejná privilegia, jako mají Brněnští, Václava IV. ze 17. února 1411 (Praha) konfirmující Uničovským blíže nevypsaná privilegia českých králů a moravských markrabat, a císaře Zikmunda z 23. dubna 1421 (Olomouc) téhož obsahu. (Praha 20. března 1454)

Images6
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3371
Date: 21. srpen 1601
AbstractVeřejný notář Bartoloměj Düngershanner vydává opis erbovního listu z 10. února 1545 (Brusel), kterým uděluje císař Karel V. Michalu Löslinovi erb (zlatý štít s černým pruhem pokosem, na něm 3 zlaté koule).

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3373
Date: 31. srpen 1601
AbstractRudolf II., císař římský, král uherský a český, přenáší k žádosti Adama st. z Valdštejna na Žehušicích povýšení na městečko ze vsi Žehušic na Chotusice, dává mu jako znak žlutý štít se zeleným divokým mužem, který drží v pravici palici a v levici rundel, povoluje mu pečetit zeleným voskem a dává mu jeden týdenní trh ve středu a dva výroční trhy koňské a dobytčí, jeden ve středu po družební neděli a druhý v pondělí po sv. Lukáši.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3372
Date: 31. srpen 1601
AbstractKomisaři Daniel Švík z Lukonos a na Roztylech, písař soudu nejvyššího purkrabství, Matyáš Jizbický z Jizbice, rada účtárny české komory, a Simon Kohout z Lichtenfeldu, rychtář Nového Města pražského, podle nařízení české komory ze 17. srpna 1601 uzavírají smlouvu mezi pražským arcibiskupem Zbyňkem Berkou z Dubé a Lipé a opatem slovanského kláštera na Novém Městě Pavlem Paminondasem Horským ze Stříbrné Hory: arcibiskup si pronajímá (jako nejvyšší mistr křižovníků s červenou hvězdou) pro špitál u mostu na Starém Městě poplužní dvůr slovanského kláštera v Čakovicích (Czischowiczych) a 2 rybníčky a vším příslušenstvím, jak to držel (předešlý nájemce) novoměstský měšťan Adam Klucký, a to na 6 let - do sv. Jiljí 1607, za roční plat 150 kop míš. (na sv. Havla 1601 - 75. kop, na sv. Jiří 1602 - 75 kop atd.) a po 2 stryších pšenice, ječmene, žita, ovsa a hrachu a plat knězi. Na sv. Jiljí 1607 nebo 2 týdny poté mát být dvůr vrácen klášteru s obilím, jehož množství (podle druhů) se vypočítává. Kdyby dvůr během nájmu shořel, má být obnoven nákladem obou stran. - Připojen inventář dvora, pořízený 7. září 1601 a obsahující výčet obilí, sena, otav, dobytka, nábytku, nádobí, nářadí, které má arcibiskup po 6 létech po skončení pronájmu opět vrátit. Smlouva byla vyhotovena trojmo pro komoru, špitál a klášter.

Images9
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3374
Date: 14. září 1601
AbstractPodepsaní komisaři Daniel Švík z Lukonos, Matyáš Jizbický z Jizbice a Simeon Kohout z Lichtenfeldu presidentovi a radům české komory: podávají zprávu, že se podle nařízení komory ze 17. srpna 1601 (Pražský hrad) sjeli 31. srpna s pražským arcibiskupem, opatem slovanského kláštera a vdovou po novoměstském měšťanu Adamu Kluckém ve vsi Čakovicích (Cziachowicz) k převzetí tamního dvora od vdovy a k jeho odevzdání arcibiskupovi pro křižovnický špitál u mostu na Starém Městě. Vdova si vyžádala odklad, neboť obilí nebylo ještě svezeno; 7. září se potom sjeli opět, přičemž arcibiskupa zastupoval úředník špitálu. Vdova dvůr předala podle inventáře z 18. září 1592, a ve vzniklém sporu s arcibiskupem o to, že snopy obilí byly příliš malé, bylo po výslechu čeledi pro nedostatek jiných zpráv rozhodnuto, že zjistí-li se při mlácení příliš malé množství některého druhu obilí, doplní vdova rozdíl ze svých stohů.

Images5
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3375
Date: 17. září 1601
AbstractRudolf II., císař římský a král uherský, německý a český povoluje z císařské moci bratrancům Jindřichovi a Jiřímu z Ortenburgu, jemuž lenním listem z roku 1589 povolil pojistit věno manželky Lucie rozené z Limburka ve výši 19 000 zl. na říšském lenním hrabství Ortenburgu, vypůjčit si 20 000 zl. potřebných k vyplacení Jáchymovy vdovy a pojistit tuto sumu věřitelům na Ortenburgu, a to na dobu 10 let. Dlužnou sumu mají opět co nejdříve vrátit a konsens vydaný Jáchymovi dát říšské dvorské kanceláři k zrušení.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3376
Date: 1. říjen 1601
AbstractSe souhlasem císaře z 26. září 1599 a na rozkaz falckého místodržitele kn. Kristiána z Anhallu z 25. srpna 1601 prodávají deputovaní komisaři Volf Ludvík z Craisheimu, Volf Vít Pfrimbder a Hanuš Dietz a poručníci nezletilého Wolfa Jindřicha z Trauttenberka, Hanuš Andres z Trauttenberka a Hanuš von der Grün Jiřímu Fridrichovi Unruh/r/ovi z Oberchodau za 26 600 zlatých léno Reuth v dědičné držení a spokojují se obligací na tuto částku.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3565
Date: 16. říjen 1601
AbstractRudolf II., císař římský, král uherský a český, se zavazuje pojistit jezuitům koleje chomutovské na svých statcích 20 000 kop míšenských a platit jim od data této listiny úrok. Tato suma byla určena jezuitům kšaftem Markéty z Lobkovic.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3377
Date: 24. říjen 1601
AbstractPo uzavření smlouvy z 10. září 1600 o postoupení krumlovského panství císaři po smrti Petra Voka z Rožmberka (1) uzavírají císař Rudolf s Petrem Vokem z Rožmberka novou smlouvu, kterou mu Petr Vok postupuje veškeré své právo, které si po dobu života v předešlé smlouvě vyhradil.

Images8
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
< previousCharters1600 - 1601next >