useridguestuseridguestuseridguestERRORuseridguestuseridguestuseridguestuseridguestuseridguest
FondČeské gubernium - guberniální listiny, Praha (0993-1526)
Fonds > CZ-NA > CGL
< previousCharters1614 - 1615next >
Charter: 3829
Date: 5. listopad 1614
AbstractVěněk Bukovský z Hustířan na Červených Poličanech, císařský hejtman panství Benátky (nad Jizerou), který si v roce 1612 vypůjčil k ruce císaře pro potřeby panství od Alžběty Hrzáňové 500 kop grošů českých, pro kterýžto dluh byl nyní vyzván "se do zatčení postaviti", oznamuje, že aby dosáhl u soudu nejvyššího purkrabství příročí do příštího svatého Jiří, jako jiní císařští věřitelé podle sněmovního usnesení, předloží "asekuraci" vydanou mu na tu sumu komorou, a slibuje, že této asekurace neužije k ničemu jinému a že ji po dosažení příročí opět vrátí.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3830
Date: 14. leden 1615
AbstractJmenovaní úředníci horní a mincovní v Kutné Hoře se přiznávají, že jsou dlužní městu Kutné Hoře 500 kop míšeňských splatných na svatého Jiří 1615 z berně. Tyto peníze jim půjčilo město na přímluvu komory, na kterou se úředníci obrátili "o založení v velikých nedostatcích mince J.M.C. penězi".

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3831
Date: 16. únor 1615
AbstractVojtěch Václav Kaplíř ze Sulevic postupuje Johance Pruskovské rozené Kaplířce ze Sulovic dlužní úpis císaře Matyáše na 2000 kop míšeňských ze 27. října 1612, znějící na Annu, manželku někdy Tomáše Kelleie.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3832
Date: 12. březen 1615
AbstractMatyáš (II.), císař římský a král uherský a český, se přiznává purkmistru, konšelům a obecním starším na místě obce Jaroměře /nad Labem/ k dluhu 1500 kop míšeňských, z nichž půjčili císaři Rudolfovi II. na svatého Jiří 1606 sumu 1000 kop na jistotu vydanou 16. října téhož roku, 500 kop pak složili, aby se vyvadili z rukojemství u Rudolfova věřitele Karla z Lichtenštejna a Mikulova /Nyklsspurku/, který vede právo za jejich statky, podle jistoty z 12. května 1607 /Pražský hrad/. Protože Jaroměřičtí vrátili obě jistoty a svolili s placením sečkat, suma se jim znovu pojišťuje; splacena má být i s úrokem ke svatému Jiří nebo Havlu nebo 2 týdny poté 1/2 roku předem, v groších českých.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3833
Date: s.d. (před 15. březnem 1615)
AbstractDvorští kupci Mikuláš Šnukart /Schnukardt/ a Hanuš de Witte prezidentovi a radům české komory: sdělují, že jim byl při zatčení nejen obstaven majetek císařským rychtářem na Malé Straně, ale že navíc mají každý zaplatit 15000 tolarů jako záruku, což pro ně znamená škodu na kreditu a obchodu. Prohlašují svoji nevinu, neboť nejednali proti obchodním zvyklostem, což již dokazovali komisařům, když byli konfrontováni se zatčeným Planckem /Planckenn/, s nímž zejména Schnukart vůbec nejednal. Zaručují se svým majetkem, žádají, aby složení žádané záruky nebylo vymáháno, a pro případ nutnosti nabízejí deponovat u rentmistrovského úřadu či jinde hlavní list na 20000 tolarů, které mají vymáhat od komory.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3834
Date: 23. březen 1615
AbstractMartin Fruewein z Podolí a jeho manželka Lidmila, jimž opat Michal Winkler, převor Melichar Hofman a celý konvent kláštera Panny Marie a svatého Karla na Novém Městě pražském listem z 16. ledna 1609 osvobodili vinici u hradeb pod karlovským klášterem s lisem a domem a dali jim k ní volné dispoziční právo, vysvědčují, že viníci s příslušenstvím prodali za 900 kop míšeňských hotově zaplacených Benjaminovi Frueweinovi z Podolí a jeho dědicům, a postupují mu vše i s citovaným hamfestním listem, jako kdyby byl Benjaminovi a jeho dědicům adresován.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3835
Date: 28. březen 1615
AbstractMatyáš (II.), císař římský a král uherský a český, vysvědčuje, že Tobiáše Wiebla, ustanoveného císařem Rudolfem II. 3. dubna 1609 úředníkem desátků /Zehentner/ v Jáchymově /St. Joachimbstahl/, při svém nástupu na trůn ponechal a potvrdil v jeho úřadě, aby jej vykonával podle instrukce císaře Rudolfa ve smyslu své přísahy; podléhat bude jáchymovskému hejtmanovi, plat bude pobírat jako předchůdce Samuel Salavart /Salvart/ - t.j. 400 zlatých rýnských po 60 krejcarech ročně, 40 sáhů dřeva /1/2 tvrdého, 1/2 měkkého/, na světlo, papír aj. kancelářské potřeby 26 tolarů ročně a na 3 koně v případě poselstva do jiných míst 30 krejcarů denně. Účty má skládat české komoře. Z 2000 tolarů, které vyplatil Tobiáš svému předchůdci Salavartovi při nástupu úřadu, mu bude plynout 6% úrok a po složení úřadu mu celá suma bude vrácena.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3838
Date: 23. duben 1615
AbstractMatyáš (II.), císař římský a král uherský a český, a jeho rukojmí - purkmistr, konšelé a obecní starší na místě obcí měst Žatce /nad Ohří/, Litoměřic /nad Labem/, Slaného, Loun a Mostu se přiznávají Anně Chanovské Dlouhoveské z Příchovic a jejím dědicům k dluhu 562 kop 171,5 grošů míšeňských. Tuto sumu přisoudili úředníci desk zemských menších Benjaminu Frueweinovi z Podolí /200 kop/ a Anně Bechyňové z Kokořova /362 kop 171, 5 groše/, jako jedněm z věřitelů Václava Berky z Dubé a Lipé na Zákupech /Zakopi/ na jistotě vydané císařem Rudolfem II. Janu Warmbergerovi na 12091 zlatých rýnských, postoupené Warmbergerem Janu Novohradskému z Kolovrat na Buštěhradě a Košátkách a složené Novohohradským k deskám pro Berkovy věřitele místo hotových peněz za koupený zákupský statek. Benjamin a Anna postoupili pohledávku Anně Chanovské a ta svolila sečkat s placením /po jednání komory s jejím manželem Jindřichem Chanovským Dlouhoveským z Dlouhé vsi/. Dluh má být zaplacen na výpověď danou ke svatému Jiří nebo Havlu nebo 2 týdny poté 1/2 roku předem, i s úrokem počítaným od svatého Jiří 1612, v groších českých. Jinak má věřitelka právo zaplacení vymáhat na rukojmích, jako kdyby na to měla pergamenový hlavní list s přivěšenými pečeťmi.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3837
Date: 23. duben 1615
AbstractJan Kába z Rybňan a na Dvorcích a jeho rukojmí Lev Říčanský Kavka z Říčan a na Roudné, Václav Špulíř z Jiter a na Tučapech, Mikuláš mladší Dvořecký z Olbramovic a na Myslkovicích /Miskovicích/ a Zikmund Kundrát Vrchotický z Loutkova a a na Lžíně se přiznávají Jiříkovi Kábovi z Rybňan a na Cuk/r/štejně a jeho dědicům k dluhu 3000 kop míšeňských a zavazují se dluh i s úrokem zaplatit na výpověď danou jednou ze stran 1/2 roku předem ke svatému Jiří nebo Havlu, nebo 2 týdny poté po termínu, v groších českých. Jinak má věřitel právo na nich zaplacení vymáhat, jako kdyby na to měl pergamenový hlavní list s přivěšenými pečeťmi.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3840
Date: 23. duben 1615
AbstractBohuchval Berka z Dubé a Lipé na Loutkovci /nad Jizerou/, Kuřívodech, Bělé (pod Bezdězem) a Chyších se přiznává hejtmanu Ondřeji Kalehrachovi a jeho dědicům k dluhu 500 kop míšeňských a zavazuje se dluh zaplatit i s úrokem na výpověď danou ke svatému Jiří nebo Havlu nebo 2 týdny poté 1/2 roku předem, i s úroky podle nového nařízení, v groších českých. Jinak má věřitel právo zaplacení vymáhat na něm nebo i po jeho smrti na držitelích jeho statku, jako kdyby na to měl pergamenový hlavní list s přivěšenými pečeťmi.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3836
Date: 23. duben 1615
AbstractVáclav Kej z Hirschfeldu /Hyrssffeldu/ a na Brocně se přiznává Alžbětě Žichovcové rozené Osterské Kaplířové ze Sulevic a jejím dědicům k dluhu 2000 kop míšeňských a slibuje dluh i s úrokem zaplatit na výpověď danou jednou ze stran ke svatému Jiří nebo Havlu 1/2 roku předem. Jinam má věřitelka právo zaplacení na něm nebo po jeho smrti na budoucích držitelích jeho statků vymáhat, jako kdyby na to měl pergamenový hlavní list s přivěšenými pečeťmi.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3839
Date: 23. duben 1615
AbstractMatyáš (II.), císař římský a král uherský a český, a jeho rukojmí - purkmistr, konšelé a obecní starší na místě obcí měst Loun a Slaného se přiznávají Adamovi staršímu Jeronysovi z Libušína, měšťanu Starého Města pražského, a jeho dědicům k dluhu 2000 kop grošů míšeňských. Tuto sumu byl Adam ze Šternberka na Bechyni, Sedlici, Libochovicích a Budyni, nejvyšší pražský purkrabí, dlužen Jeronysovu bratru Janu Koškovi z města Klatov; po Koškově smrti prokurátor v Českém království Oldřich Gersdorf z Gersdorfu na /Velkém/ Osově a Skřipli poháněl pro tuto i jiné jistoty na Košku znějící k soudu nejvyššího purkrabství a před vynesením rozsudku 17. dubna 1613 učinil císař s Adamem ze Šternberka počet, podle něhož připadla císaři povinnost Adama zastoupit, bude-li k placení odsouzen; jistota byla přisouzena Jeronysovi, který po jednání s komorou svolil sečkat s placením. Dluh má být zaplacen na výpověď danou ke svatému Jiří nebo Havlu nebo 2 týdny poté 1/2 roku předem, i s úrokem v groších českých. Jinak může věřitel zaplacení na rukojmích vymáhat, jako kdyby na to měl pergamenový hlavní list s přivěšenými pečeťmi.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3841
Date: 23. duben 1615
AbstractBratři Pavel a Přibík Boubínští z Újezda a na Střele se přiznávají Petru Boubínskému z Újezda a jeho dědicům k dluhu 6600 kop míšeňských a zavazují se dluh zaplatit na výpověď danou jednou ze stran ke svatému Havlu nebo Jiří 1/2 roku předem nebo 2 týdny poté, i s úrokem podle nového nařízení, v groších českých. Jinak má věřitel právo zaplacení na dlužnících nebo po jejich smrti na držitelích jejich statků vymáhat, jako kdyby na to měl pergamenový hlavní list s přivěšenými pečeťmi.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3842
Date: 1. květen 1615
AbstractPurkmistr, rada a obec města Ostrova se přiznávají Wolfgangu Frischeisenovi, měšťanu v Chebu /Eger/, a jeho dědicům k dluhu 1000 zlatých /po 24 bílých groších/, zavazují se platit z dlužné sumy 6% úrok a odvádět jej do Chebu a zaplatit celý dluh tamtéž po výpovědi dané jednou ze stran druhé - 1/2 roku předem. Jinak se mohou věřitelé hojit na městských statcích a zatýkat měšťany až do výše dlužné sumy, úroků i škod.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3843
Date: 6. květen 1615
AbstractErazim Heidelius z Rasensteinu, apelační rada na Pražském hradě, postupuje Bohuchvalovi Valkounovi z Adlaru a jeho dědicům listinu z 23. dubna 1614 /Linec/, jíž mu císař Matyáš (II.) a jeho rukojmí - purkmistr, konšelé a obecní starší na místě obce města Kouřimi, Čáslavě, Kolína a Českého Brodu - vydali na dluh 5521 kopu 25 grošů 5 peněz míšeňských s úrokem (srovnej s ČG-L inv. č. 3805).

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3844
Date: 18. květen 1615
AbstractPurkmistr, rada a celá obec města Ostrova, jimž měšťan z Kadaně /Chadan/ Šimon Schmidt s manželkou Markétou půjčil 500 kop míšeňských na 6% úrok, slibují věřitelům a jejich dědicům řádně odvádět úrok - každého 1/2 roku 15 kop - a zaplatit celý dluh na výpověď danou 1/2 roku předem. Jinak se mohou věřitelé hojit na statcích města a zatčením měšťanů, až do výše dlužné sumy, úroků a škod.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3845
Date: 10. červen 1615
AbstractMatyáš (II.), císař římský a král uherský a český, se přiznává Jindřichovi Chanovskému Dlouhoveskému z Dlouhé Vsi na Rábí a Újezdci a jeho dědicům k dluhu 300 kop míšeňských. Tuto sumu byl Chanovskému dlužen Jan Mornauer z Deckendorfu /Dokendorfu/, který ji opět měl dostat z majetku Jiřího z Lobkovic, propadlého císaři Rudolfovi, ke kteréžto výplatě dal Matyáš roku 1612 příkaz komoře. Komora pro nedostatek hotových peněz Marnauera zastoupila u Chanovského, který svolil sečkat a vrátil příslušnou o tom komorou vydanou jistotu. Suma se mu pojišťuje znovu a má být zaplacena na výpověď danou 1/2 roku předem ke svatému Jiří nebo Havlu, s úrokem počítaným od čtvrtka po sv. Stanislavu /= 10. května/ 1612, v groších českých.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3846
Date: 15. červen 1615
AbstractJan Bezděkovský v Římsku na Bezděkově a Tupadlech a Jakub Kousek ze Sobětiček a ve Vrhavči se přiznávají Václavovi Píseckému z Kranichsfeldu /Granichfeldu/ a Janu Jazberovi z Kolivé Hory k dluhu 150 kop grošů míšeňských "za práci" v souvislosti z obesláním bou vydavatelů domažlickým měšťanem Janem starším Loglem k soudu zemského pro "mord". Kdyby po rozhodnutí sporu uvedeným věřitelům dluh nezaplatili, mají právo dlužnou sumu vymáhat na nich a po jejich smrti na držitelích jejich statků, jako kdyby na to měli hlavní list.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3847
Date: 26. červen 1615
AbstractCísař Matyáš (II.) a Jan Šebestián Rabicer z Rabic na Sklenné Huti uzavírají smlouvu, jíž Matyáš na podkladě sněmovního svolení z roku 1598 k rozprodeji tachovského panství a podle jednání komisařů Rudolfa II. z roku 1606, dosud nepotvrzeného, prodává Janu Šebestiánovi a jeho dědicům od tachovského panství 2043 provazců vymezeného lesa mezi pozemky Jošta Adama Schirndingera ze Schirndingu a Janovými až k česko-falcké hranici s právem lovu, potoky a vším příslušenstvím a plným dispozičním právem, kromě dolování drahých kovů; "minerální kovy" podle sněmovního snesení z roku 1575 náležejí Janovi. Jan má za to zaplatit hned při potvrzení smlouvy 681 kop míšeňských. Pak mu bude les postoupen, intabulován a zpraven. Smlouva byla vyhotovena dvojmo - pro komoru a pro Jana.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3848
Date: 30. červen 1615
AbstractRada /Cammerer Rhat/, měšťané a celá obec města Chamu /Chamb/ po smrti Fridricha, falckraběte rýnského, říšského arcišenka a kurfiřta, vévody bavorského, skládají slib věrnosti jeho nejstaršímu synu Fridrichovi V., falckraběti rýnskému, arcišenkovi, kurfiřtovi a vévodovi bavorskému, jemuž připadly všechny země a lidé po zemřelém otci, a slibují, že budou uznávat jako svého pána pouze jeho a po jeho smrti jeho syny, dědice a nástupce - falckrabata rýnská.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3850
Date: 12. srpen 1615
AbstractViz ČG-L inv. č. 3849 /mezi komisaři původně na 1. místě uveden Vilém Slavata z Chlumu a Košumberka, škrtnut, následují Václav z Vchynic a Mikuláš Gersdorf jako v originále/.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3851
Date: 12. srpen 1615
AbstractViz ČG-L inv. č. 3849 /jako 1. komisař uveden Vilém Slavata z Chlumu a Košumberka na Jindřichově Hradci, Telči a Stráži, nejvyšší (dvorský) sudí a prezident komory, na 2. místě Václav z Vchynic a Tetova, připsán Mikuláš Gersdorf/.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3849
Date: 12. srpen 1615
AbstractVáclav z Vchynic a Tetova na Zásmucích, Chlumci a Kolíně a Mikuláš Gersdorf z Gersdorfu a Malšvic na /Velkých/ Horkách (nad Jizerou) a Rokytovci /Rokytalu/, nejvyšší hejtman císařských panství v Českém království a hejtman kladského hrabství, z nařízení císaře Matyáše (II.) uzavírají mezi císařem a Alžbětou Kolovratovou rozenou Berkovou z Dubé a Lipé na Buštěhradě, Zákupech /Zakopi/ a Košátkách, jako poručníci sirotků a najetku po jejím manželu Janu Novohradském z Kolovrat /podle jeho kšaftu v DZV 136, K 22, 1613, květen 15./ smlouvu o sumu 300000 kop míšeňských, pojištěnou císařem Rudolfem II. Janu Novohradskému deskami /DZV 93, H 28, 1605, říjen 14./ na Pardubickém panství. Alžběta svolila, že až do dosažení 20 let některého ze sirotků po Janovi - Zbyňka nebo Albrechta - se neuváže v držbu panství pro tuto sumu, pokud jí nebo budoucím poručníkům z ní budou každého 1/2 roku řádně odváděny úroky. Po dosažení plnoletosti někoho z jmenovaných může tento uplatňovat nároky, plynoucí z původního Rudolfova zápisu, jehož platnost nemá být touto smlouvou porušena /podle relace k deskám z roku 1613, leden 26./. Smlouva byla vyhotovena dvojmo - pro komoru a pro Alžbětu. Každá strana si ji může bez přítomnosti druhé dát intabulovat.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3852
Date: 12. srpen 1615
AbstractViz ČG-L inv. č. 3849 /jako komisaři uvedeni Vilém Slavata a Václav z Vchynic/.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3853
Date: 13. srpen 1615
AbstractMatyáš (II.), císař římský a král uherský, německý a český, na žádost Centuria Lengefeldera uděluje z císařské moci jeho třem nevlastním synům Michalu, Janovi a Eliášovi Behrům za služby prokázané jejich zemřelým otcem Pavlem Behrem a také Lengefelderem v úřadu mincmistra v Jáchymově /S. Joachimsthall/ šlechtický stav a erb udělený Centurionovi a jeho bratru Hanuši Adamovi císařem Rudolfem: stříbrný štít, v něm šikmo široký modrý pruh a na něm zlatý lev, přikryvadla modrobílá, na helmu zlatá koruna a v klenotu 3 pštrosí pera /modré, bílé a modré/. Jmenovaní bratři a jejich potomci se povyšují do rytířského stavu. Obyvatelům a úředníkům všech stavů se nařizuje práva Behrů respektovat pod pokutou 50 hřiven zlata /1/2 říšské komoře, 1/2 Behrům/.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3854
Date: 19. srpen 1615
AbstractCísař Matyáš (II.) a purkmistr, konšelé a obecní starší na místě obce města Horního Slavkova uzavírají smlouvu, jíž Matyáš prodává městu lenní panství Bečov /nad Teplou/, které připadlo kdysi Ferdinandovi (I.) po Kašparu Pluhovi z Rabštejna, totiž zámek Bečov s inventářem, poplužní dvůr s ovčínem, pivovarem, sladovnou, dále platy horních měst Slavkova, Krásna /Ssenffeldu/ a Čisté /Lautrpachu/, které se odvádějí na bečovský zámek, i jiné tam odváděné platy, městečko Bečov, vsi Prameny /Zangerbergk/, Nová Ves /Neydorff/, Louka /Gruonau/, Horní a Dolní Hluboká /Tieffenpach/, Milešov /Millesgruen/, Krásná /Ssenwerdt/, Teplička /Toppoles/, Ležnička /Stierin/, Ležnice /Leznicze/, Kfely /Gffelly/, Bošířany /Bossycziany/ a 2 hamry pod vsí Louka, platy havířů sídlících pod městem Slavkovem při cestě k Lokti "v gruntě" a při vsi Stanovicích /Danovicích/, se vším dalším příslušenstvím včetně kostelního podacího, krčem, práva lovu na veškerou zvěř, hrdelního práva, cel atd., jak to Slavkovští vše drželi zástavou, podle sepsaného ohledání královských komisařů, jako zpupný dědičný majetek. Matyáš si vyhrazuje pouze dolování drahých kovů, mědi, cínu a olova, huti s "Čenitačovými" mlýny a městečko Krásno a k bečovskému zámku náležející les "Stainwald" k mýcení dříví. Z lesů mají Slavkovští každoročně zdarma dostávat 180 látrů palivového a 150 kmenů stavebního dříví; jinak v nich mají právo lovu a pasení dobytka. Budou-li potřebovat více dříví, bude jim prodáno. Kdyby majitelé panství Chodová Planá, kteří mají právo brát si z tachovských lesů ročně za 10 kop dřeva, v případě nemožnosti takového odběru brali dříví z lesů bečovských, jak jim to císař Rudolf v deskovém zápisu povolil, mají si Slavkovští škody uhradit ze "Stainwaldu". Kupní suma za bečovské zboží činí 55456 kop míšeňských; z ní si Slavkovští srazí 28400 kop zástavní sumy a 800 kop na opravu bečovského zámku, dále 3800 kop, které vyplatili Kateřině Viczthumové jako rukojmí za císaře Rudolfa, a 456 kopami úroků, celkem tedy 33456 kop, ze zbylých 22000 bude při propuštění zboží v dvorských deskách z manství a relaci k zápisu do desk zemských zaplaceno 12000 a na svatého Havla poté 10000 kop, bez úroku; jinak se v držbu zboží uváže císař až do zaplacení. Císař zboží zpraví a promíjí placení zadržených berní a sbírek; poplatky za výmaz z dvorských a zápis do zemských desk mají Slavkovští zaplatit. Smlouva byla vyhotovena dvojmo - pro komoru a pro Slavkovské.

Images7
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3855
Date: 27. září 1615
AbstractKristián Vilém, postulovaný administrátor arcibiskupství magdeburského, markrabě braniborský, vévoda pruský, štětínský, pomořanský, atd., purkrabí norimberský, uděluje doktoru práv Filipu Egernovi v Praze plnou moc, aby jeho jménem přijal od císaře (Matyáše II.) francká knížectví, pokud jsou lény české koruny, jak je již přijali jeho bratranci, bratři Kristián a Jáchym Arnošt, markrabata braniborská, a aby složil lenní přísahu.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3856
Date: 28. září 1615
AbstractAlbrecht Václav Eusebius z Valdštejna na Vsetíně, hradě Lukově, Rymicích a Miloticích, "nejvyšší nad regimentem německých knechtů" v moravském markrabství, a jeho rukojmí - Jan Jetřich ze Žerotína a na (Velkých) Losinách, Jan Fridrich ze Žerotína a na Strážnici, Jan Čejka z Olbramovic a na Nových Syrovicích, Bystřici a Bořeticích, nejvyšší písař moravského markrabství, a Karel Kryštof Podstatský z Prusínovic na Veselíčku, Lazníkách /Velkých Lesinkách/ a Borovicích, komorník menšího práva v olomouckém kraji, se přiznávají Václavu Molovi z Modřelic a na Hranicích a jeho dědicům k dluhu 6000 zlatých moravských /po 13 groších, groš po 7 bílých penězích/. Dluh má být zaplacen na svatého Havla 1616, ale na výpověď danou 1/2 roku předem, i s úrokem. Jinak má věřitel právo zaplacení vymáhat, jako kdyby se na to měl pergamenový hlavní list se 7 přivěšenými pečeťmi.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3858
Date: 16. říjen 1615
AbstractVáclav Griespeck z Griesbachu /Gryespek z Griespachu/ na Kaceřově a Libštejně a jeho strýcové Blažej, Florián a Mikuláš Griespeckové na Nelahozevsi, Rožmitále a Kaceřově, Kryštof Jindřich Varlejch z Bubna a ve Výřově /Weyrově/ a Petr Levhart Běšín z Běšin na Svinné a Hřešihlavech, jako rukojmí se přiznávají Juditě Griespeckové rozené z Chockova, Václavově manželce, a jejím dědicům k dluhu 3000 kop grošů českých pražských, které se zavazují vrátit na výpověď danou rok předem, i s úrokem. Jinak může věřitelka zaplacení vymáhat ležením nebo jiným obvyklým způsobem.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3857
Date: 16. říjen 1615
AbstractMatyáš (II.), císař římský a král uherský a český, se přiznává Marianě Bunzonové z Milhauzu a jejím dědicům k dluhu 1400 kop míšeňských; v této sumě zastoupil u Mariany jejího dlužníka Adama staršího Slavatu z Chlumu a Košumberka, jemuž byl dlužen za lesy koupené pro Kutnou Horu a jemuž nemohl hotově zaplatit. Dluh bude zaplacen ze "svolení" daného králi téhož roku sněmem na 5 let na zaplacení dluhů takto: na svatého Havla 1616 a Jiří 1617 - po 99 kopách 22 groších 2 penězích, na svatého Havla 1617 a Jiří 1618 - po 188 kopách 40 groších, na Havla 1618 a Jiří 1619 po 199 kopách 58 groších 4 penězích a na svatého 1619 a Jiří 1620 po 211 kopách 59 groších 1 peníz, i s úroky, v groších pražských.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 3859
Date: 16. říjen 1615
AbstractPetr mladší Říčanský z Říčan a na Oseku se přiznává Karlu Karlovi ze Svárova a jeho dědicům k dluhu 2000 kop míšeňských a zavazuje se dluh zaplatit nejprve příštího /!/ svatého Havla 1618 /!/ nebo 2 týdny poté, opět v groších míšeňských, i s úrokem. Jinak má věřitel právo zaplacení na něm nebo na budoucích držitelích jeho statků vymáhat, jako kdyby na to měl pergamenový hlavní list s přivěšenými pečeťmi.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
< previousCharters1614 - 1615next >