useridguestuseridguestuseridguestERRORuseridguestuseridguestuseridguestuseridguestuseridguest
FondČeské gubernium - guberniální listiny, Praha (0993-1526)
Fonds > CZ-NA > CGL
< previousCharters1622 - 1623next >
Charter: 4039
Date: 23. duben 1622
AbstractPurkmistr, rada a celá obec horního města Horního Slavkova /Schlaggenwaldt/ se přiznávají spoluměšťanu Adamu Trötzscherovi staršímu k dluhu 1200 kop míšeňských, kvitují jej z vyplacení této sumy, zavazují se platit ročně 72 kopy úroku ve dvou termínech a zaplatit celý dluh po 1/2 roční výpovědi.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4040
Date: 23. duben 1622
AbstractBohosud /Bausaud/ Koc z Dobrše a na Mileticích se přiznává Kateřině Pekové rozené z Dlouhé Vsi a na Bezděkově a jejím dědicům k dluhu 2000 kop míšeňských a zavazuje se platit z dlužné sumy úrok a zaplatit ji celou po výpovědi dané ke svatému Jiří nebo Havlu 1/2 roku předem, v českých groších.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4041
Date: 23. duben 1622
AbstractErazim Hirschberger z Königsheinu /Hyrrsperkar z Kynygheynu/ na Stráži /Vartemberce/ se přiznává Pavlu Pfeifarovi z Byrkštejna /Byrgkssteyna/, měšťanu Menšího Města pražského, a jeho dědicům k dluhu 500 kop grošů pražských a zavazuje se dluh zaplatit na svatého Jiří 1623 nebo 2 týdny poté, i s úrokem podle nového nařízení, opět v groších českých.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4043
Date: 6. červenec 1622
AbstractKomisaři místodržícího v Českém království knížete Karla z Lichtenštejna - Jan Rudolf Trčka z Lípy na Opočně, Smiřicích, Kopidlně, Světlé nad Sázavou a Kounicích, Sezima z Vrtby na Vrchotových Janovicích, Křešicích a Voticích, hejtman Nového Města pražského, uzavírají mezi jmenovaným místodržícím na místě císaře a Albrechtem Václavem Eusebiem z Valdštejna na Vsetíně, hradě Lukově, Rymicích a Kostelci nad Černými Lesy smlouvu o prodej statků frýdlantských a rychmberských, konfiskovaných Kryštofovi Rederovi z Rederu pro účast na stavovském povstání. Statky se Valdštejnovi a jeho dědicům prodávají za 150000 zlatých rýnských. Závady, dluhy, nedoplatky berní atd. nemá vést kupující, nýbrž místodržící jej v těchto záležitostech zastoupí. Od žádosti o srážku z kupní sumy s ohledem na náklady na výživu šlechtičen Šlikových, žijících od doby Redernů na Rychmberce, Valdštejn ustoupil. Smlouva byla vyhotovena dvojmo pro obě strany.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4042
Date: 6. červenec 1622
AbstractAdam ze Šternberka na Bechyni a Zelené Hoře, nejvyšší pražský purkrabí, Jaroslav Bořita z Martinic na Smečně, Bílém Újezdci, Okoři, Malíkovicích a Karlštejně, maršálek královských dvorů a purkrabí karlštejnský, Jan Rudolf Trčka z Lípy na Světlé nad Sázavou, Opočně a Smiřicích, Fridrich z Talmberka na Nemyšli a Vlašimi, prezident apelačního soudu, a Volf z Vřesovic na Podsedicích a Vchynicích, jako komisaři místodržícího v Českém království knížete Karla z Lichtenštejna sjednávají mezi tímto místodržícím na místě císaře a mezi Adamem z Valdštejna na (Komorním) Hrádku /nad Sázavou/, Lovosicích, Židlochovicích a Miloticích, nejvyšším hofmistrem Českého království smlouvu o prodej statku Chotiměř /Chotomiř/, konfiskovanému Fridrichovi z Bílé, popravenému za účast na stavovském povstání. Statek se Adamovi a jeho dědicům prodává se vším příslušenstvím za 20000 zlatých rýnských, o jejichž splacení se dohodne s císařem nebo s Lichtenštejnem. Ve věci závad, dluhů, pojištěných sum a nedoplatků berní apod., má Lichtenštejn Adama zastoupit a statek od těchto závad očistit. Statek bude spraven královskými statky v Českém království a vložen do desk jako zpupné dědičné zboží. Smlouva byla vyhotovena dvojmo a obě strany si ji mohou vložit do desk.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4044
Date: 10. září 1622
AbstractKomisaři místodržícího v Českém království knížete Karla z Lichtenštejna Ondřej Hannewald z Eckersdorfu, Petr Fuchs a Augustin Schmidt /Schmied/ ze Schmidtbachu /Schmidbachu/ z Lichtenštejnova nařízení podle vyjádření a odhadu některých tím pověřených osob z Chebského kraje, obsaženého ve zprávě z 20. května /Cheb/ sjednávají mezi knížetem na místě císaře jako prodávajícím a Bartolomějem Brunnerem z Wildenau na Schlatteinu jako kupujícím smlouvu o statek Šabina /Schäben/ v Loketském /Elbogner/ kraji konfiskovaný Mikuláši Stolzovi z Sübsdorfu pro účast na stavovském povstání. Statek se po předchozím jednání komisařů s Brunnerem a podle písemné zprávy o něm z 3. září /Praha/ Brunnerovi prodává se vším příslušenstvím, právy a výnosy za 7405 kop míšeňských jako dědičné Loketské léno. Podle potvrzení z 4. července 1622 Brunner zaplatil do tamního rentovního úřadu 25000 zlatých, dalších 1500 zaplatí při přijetí léna od loketského krajského hejtmana a zbytek 4639 zlatých 10 krejcarů do roka a dne od vydání této listiny. Pokud jde o dluhy a pojištěné částky na statku váznoucí, kníže z Lichtenštejna na místě císaře Brunnera a jeho dědice zastoupí před věřiteli a od splácení všech pohledávek je osvobozuje. Statek bude zpraven císařskými statky v Českém království . Smlouvy byla vyhotovena dvojmo pro obě strany.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4045
Date: 10. říjen 1622
AbstractFerdinand II, císař římský a král německý, uherský a český, zplnomocňuje svého radu Karla z Lichtenštejna na Mikulově /Niclsburg/, Valticích /Veldsperg/, Herrnbaumgartner /Paumbgartner/, Lednici /Eysgrueb/, Plumlově /Blumenau/, Úsově /Aussée/ a Černé Hoře /Tschernehor/, aby jeho jménem jednal s polským vojskem, o jeho odchodu z ležení do Čech a Slezska po urovnání válek s nepřáteli v říši; jemu samému není plně znám stav vojska v současné době a částky, které mu mají být za službu vyplaceny.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4047
Date: 16.říjen 1622
AbstractVilém Hendrych Bezdružický z Kolovrat a na Bystrém se přiznává Veronice Slavatové rozené z Žerotína a jejím dědicůmk dluhu 1500 kop grošů českých a zavazuje se dluh zaplatit na svatého Havla 1623 nebo 2 týdny poté i s úrokem, opět v groších českých.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4046
Date: 16. říjen 1622
AbstractMikuláš Račínský z Račína /Ratschiner von Ratschin/ na Brložci /Pürles/ a Bezvěrově /Beseraw/, jemuž jeho teta /Muhin und Gewatter/ Johana Nosticová rozená Račínová půjčila 500 kop míšeňských se zavazuje jménem svým, manželky i dědiců odvádět věřitelce a jejím dědicům vždy na svatého Jiří a svatého Havla obvyklý úrok a zaplatit celý dluh na výpověď danou ke svatému Jiří nebo Havlu 1/2 roku předem. Do té doby má tato obligace platit, jako kdyby byla sepsána česky na pergamenu s přivěšenými pečeťmi.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4048
Date: 29. listopad 1622
AbstractJan Zdeněk Vratislav z Mitrovic Vilému Slavatovi z Chlumu a Košumberka, nejvyššímu zemskému sudímu a prezidentu české komory: žádá ho, aby ustanovil komisaře, kteří by odhadli a jemu prodali statek Vilémov, patřící kdysi Vilému Vojtěchovi Doupovci z Doupova a nyní svěřený do správy jemu s právem ho koupit.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4049
Date: 4. prosinec 1622 - 4. červenec 1624
Abstract1/ 1622, prosinec 4., Řezno /Regenspurgk/: (Císař) Ferdinand (II.) (místodržícímu Karlu z Lichtenštejna): žádá o zprávu, jakým způsobem by bylo možno podle žádosti zbraslavského /zu Khongssahl/ opata a vizitátora cisterciáckého řádu Jiřího Uratha vrátit řádu před léty odňatý klášter osecký /Ossigk/ a jakou náhradu dát pražskému arcibiskupství, které nyní klášter drží. 2/ 1624, červenec 4., Vídeň: týž témuž: nařizuje mu, aby na žádost pražského arcibiskupa Arnošta Vojtěcha z Harrachu pojistil arcibiskupovi na fiskálních statcích, do nichž se nepočítá Týn nad Vltavou, sumu 24000 kop; arcibiskup má za to postoupit cisterciáckému řádu klášter Osek podle jeho přiložené rezoluce dané v Řezně. 3/ 1623, červenec 18., Vídeň: týž témuž: žádá ho, aby podle předchozí dohody na žádost pražského arcibiskupa Arnošta Vojtěcha z Harrachu co nejvíce urychlil pojištění 24000 tolarů na konfiskovaných fisku připadlých statcích; ohledně oseckého kláštera má Lichtenštejn vyšetřit u komory a podat zprávu, kdy a proč byl klášter odňat řádu a na čí popud a kdy byl připojen k arcibiskupství, aby mohl být hned po pojištění oněch 24000 předán řádu. 4/ 1623, říjen 16., Vídeň: týž témuž: s odvoláním na 3 rezoluce ve věci vrácení oseckého kláštera cisterciáckému řádu a pojištění 24000 tolarů pražskému arcibiskupství a na žádost opata zbraslavského kláštera a vizitátora řádu Jiřího Uratha mu nařizuje záležitost u komory vyšetřit a podat zprávu /jako u listu č. 3/.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4050
Date: 19. prosinec 1622
AbstractKomisaři místodržícího v Českém království knížete Karla z Lichtenštejna - Sezima z Vrtby na Vrchotových Janovicích, Křešicích, Červeném Hrádku a Voticích, hejtman Nového Města pražského, Václav Viduna Obytecký z Obytec, purkrabí Pražského hradu, a Humprecht Černín z Chudenic, místodržící Českého království, uzavírají smlouvu mezi uvedeným místodržícím na místě císaře a mezi Albrechtem Václavem Eusebiem z Valdštejna a Frýdlantu o prodej statku Konopiště, konfiskovaného pro účast na stavovském povstání Bernartovi z Hodějova /jemuž podle rozsudku má být z komory vyplacena 1/3 ceny konfiskovaných statků/. Konopiště s 2 díly města Benešova, vesnicemi, platy, kusem řeky, Sázavy, všemi pozemky a příslušenstvím se Albrechtovi z Valdštejna a jeho dědicům prodává za 56000 zlatých rýnských. Ukáže-li se, že Karel z Lichtenštejna se svými bratry má skutečně nárok na věno pojištěné na Konopišti Adamem ze Šternberka jeho manželce Mandaleně z Lichtenštejna deskami /DZV 22, B 24/, má kupující statek od této závady očistit; uspokojí také věřitele Bernarda z Hodějova, kteří v "zeleném pokoji" prokáží své pohledávky, podle rozhodnutí místodržícího. Ze zbytku kupní sumy zaplatí Albrecht 2/3 do "renthausu" a zbytek 1/3 Bernartovi z Hodějova. Ve věci ostatních závad, nedoplatků berní atd. má místodržící Albrechta zastoupit a osvobodit na místě císaře. Statek bude zpraven královskými statky v Českém království a vložen jako zpupný do zemských desk. Smlouva byla vyhotovena dvojmo a obě strany si ji mohou dát intabulovat.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4051
Date: 21. prosinec 1622
AbstractApelační rada Jiří Vilém Michna z Vacínova, purkrabí Pražského Hradu Václav Viduna Obytecký z Obytec a místopísař Českého království Jiří mladší Mitrovský z Nemyšle na Záběhlicích a Manětíně jako komisaři místodržícího Českého království knížete Karla z lichtenštejna uzavírají mezi tímto místodržícím na místě císaře a nejvyšším vachtmistrem a hejtmanem Alexandrem Regnierem z Bleileben smlouvu o statky konfiskované pro účast na stavovském povstání Albrechtu Kekulovi ze Stradonic - Soběchleby /Sobochleby/ a dvory ve Stradonicích - a Bernardu Elsnicovi - polovinu Stradonic - tedy celé Sobechleby s 5 vesnicemi a Stradonice s příslušenstvím; vše se Bleilebenovi a jeho dědicům prodává za 30000 zlatých rýnských, z nichž 3000 se má zaplatit při potvrzení smlouvy, 26000 již Bleileben odvedl do renthausu a 1000 doplatí do svatého Jiří 1623. Ve věci závad, dluhů, nedoplatků, berní atd. Lichtenštejn na místě císaře Bleilebena zastoupí a zboží od těchto závad očistí. Statky budou zpraveny královskými statky v Českém království a vloženy do desk jako dědičné zpupné statky. Smlouva byla vyhotovena dvojmo a obě strany si ji mohou dát intabulovat.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4052
Date: 1. leden 1623
AbstractVáclav z Opperstorfu sv. p. na Dubu /Aich/ a Frýdštejně /Fridstein/, pán na Velkých Heralticích a Svobodných Heřmanicích /Freyhermbstorff/, rada a komorník vratislavského biskupa Karla Rakouského, na žádost rychtáře a starších na místě obce vsi Velké Heraltice, kteří jsou 4 roky jeho poddanými, obnovuje a potvrzuje jejich privilegia a listy na povinnosti, které byly zničeny za (stavovského) povstání, zvláště listinu Štefana staršího z Vrbna a Bruntálu /Wirben und Freudenthall/. Povinnosti mají být zachovány v rozsahu urbáře, který dal vyhotovit ve dvou exemplářích, z nichž jeden odevzdal s tímto listem poddaným, druhý ponechal při tamním vrchnostenském úřadě. Dává obci dědičně lesík na košetické /Koschendorffer/ a maloheraltické /Kleinherlitzer/ hranici, dotýkající se jejich polí, pro pastvu a dříví; mají si les rozdělit po čtvrtích a kácet jen s vědomím vrchnostenských úředníků. V lese Hůrka /Hurchen Wald/ smějí brát dřevo a trávu za poplatek, bez poškození mladého porostu. Za to vše mají ve 4 termínech platit 15 tolarů. Dále mohou užívat luk "Hursina" mezi jejich poli, rybníčky od cesty do Svobodných Heřmanic k rybníku /Pfaffen Teich/, za 4 tolary ročně. Místo povinnosti hostit vrchnost a její úředníky při jejich pobytu ve vsi na soudu má obec platit 27 tolarů a 2 měřice ovsa. Od pomoci v tamním panském pivovaru a od povinnosti fůr je osvobozuje /s výjimkou doby ohrožení nepřítelem/, pouze má každý sedlák platit 1 tolar a zahradník 9 grošů. Dává obci odúmrť při úmrtí bez dědiců a závěti dědí příbuzní, není-li jich, obec. Za to mají odvádět husy, kuřata a vejce podle register nebo za husu 4 groše, za kuře 2 groše a za kopu vajec 5 grošů. Královské berně měli odvádět s jinými peněžními platy podle register na Nový rok, svatého Jiří, Michala a Martina; vrchnost je od všech peněžních daní osvobozuje. Ve válečných dobách mají povinnost platit a táhnout do boje na svůj náklad. Za námahu se svážením obilí jim dá vždy po žních 6 věder piva. Slibuje za sebe i za budoucí majitele panství to vše dodržovat.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4053
Date: 2. leden 1623
AbstractJiří, mladší Mitrovský z Nemyšle na Záběhlicích a Manětíně, místopísař Českého království, a Bernard Hysrle z Chodů, písař menších desk zemských, jako komisaři místodržícího v Českém království knížete Karla z Lichtenštejna uzavírají mezi tímto místodržícícm na místě císaře a Severinem Tahlem z Horštejna, sekretářem české komory, smlouvu o tvrz a ves /Augezdo/, konfiskovanou pro účast na stavovském povstání Joštu Adamovi Schidingerovi /Sirntingarovi/ ze Schirndingu (Sirtingu). Tvrz a ves se vším příslušenstvím se Severinovi a jeho dědicům prodává za 9437 kop 20 grošů míšeňských. Protože Severin byl jednou z osob, které podle dohody z 22. října 1622 měly přejmout některé konfiskované statky v sumě celkem 200000 kop míšeňských a pojistit a odvádět z nich koleji jezuitů u svatého Klimenta ročně 60 kop z každého tisíce kop ceny až do zaplacení 12000 kop /namísto aby jezuité sami si vybrali z konfiskovaných statků některé, z nichž by podle původní císařské nadace probírali ročně 12000 kop pro kolej a 4000 pro alumnát a "chudý dům" / a protože na Severina připadlo z těch 200000 kop 60000, z nichž má na svatého Jiří koleji zaplatit 1800 kop, a dále odvádí renthausu hotově 10000 kop, má si z obou sum srazit kupní částku za statek Újezd 9437 kop 20 grošů. Ve věci závad, dluhů, pojištěných sum, berních nedoplatků atd. Lichtenštejn Severina zastoupí jménem císaře a statek od těchto závad osvobodí. Statek bude zpraven císařskými statky v Českém království a vložen jako zpupný a dědičný do zemských desk. Smlouva byla vyhotovena dvojmo a obě strany si ji mohou dát intabulovat.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4054
Date: 18. leden 1623
AbstractVáclav mladší Vražda z Kunvaldu postupuje Radslavu Jaroslavovi ze Vchynic a Tetova na Újezdě /Augezdie Purgkhartowem/ a jeho dědicům papírový hlavní list vydaný 23. dubna 1620 Jindřichem Střelou z Rokyc na Křivsoudově jemu a jeho dědicům na 1500 kop grošů míšeňských s úrokem.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4060
Date: 21. leden 1623
AbstractKristián, markrabí braniborský, uděluje dr. jur. Burkhartu Stadimannovi v Kulmbachu v léno rybnou vodu /Fishwasser/ v řece Mohanu u Kulmbachu.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4055
Date: 21. leden 1623
AbstractAlžběta a Markéta sestry Bechyňové z Lažan, sestry zemřelé Anežky Kořenské z Lažan a /spolu s Juditou Bechyňovou z Lažan/ dědičky Anežčina majetku, postupují uvedené Juditě a jejím dědicům papírový hlavní list vydaný 16. října 1616 na Tmani Zdeňkem Trmalem z Toušic na Tmani Anežce Kořenské z Lažan a dědicům na sumu 700 kop míšeňských s úrokem.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4056
Date: 28. leden 1623
AbstractVáclav Viduna Obytecký z Obytec, purkrabí Pražského hradu, a Humprecht Černín z Chudenic, místokomorník Českého království, jako komisaři místodržícího Českého království knížete Karla z Lichtenštejna uzavírají mezi tímto místodržícím na místě císaře a Barborou Štampachovou rozenou Malesickou z Pantova smlouvu o statek Bukov v Litoměřickém kraji, zkonfiskovaný Václavu staršímu Štampachovi ze Štampachu pro účast na stavovském povstání. Tvrz Bukov s poplužním dvorem, vsi Skorotice, /Gartice/, Všebořice, Dělouš /Tylyss, Niemeczky Naydorff/, Kamenice /Kamnice/, Roudné /Roudny/, Malé Chvojno a majetek v /Spegelspercze/ s podacím a vším příslušenstvím se prodává Barboře rozené Malesickéa jejím dědicům za 11 000 kop míšeňských, z nichž 2000 má zaplatit při potvrzení smlouvy; na svatého Jiří nebo 2 týdny poté 3000 a na svatého Havla a svatého Jiří 1624 po 3000 kop. Ve věci závad, zadržených berní atd. Lichtenštejn na místě císaře Barboru zastoupí a zboží od těchto závad osvobodí. Zboží bude zpraveno královskými statky v Českém království a vloženo jako zpupné a dědičné do desk. Smlouva byla vyhotovena dvojmo a obě strany si ji mohou dát intabulovat.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4057
Date: 20. únor 1623
AbstractFerdinand II., císař římský, král uherský a český, polepšuje z císařské moci Mikuláši Nusserovi z Nusseggu /Nusseckhu/ erb (bílý štít s červeným klínem. Na klínu bílá orlice s větévkou s třemi oříšky v zobáku. Po stranách klínu dva červení lvi). Osvobozuje jej ode všech břemen a jurisdikce v městech a městečkách, kde se usadí, podrobuje pouze říšskému dvornímu soudu v Rottweilu, nebo jinému podobnému soudu, povoluje mu postavit si zámek, jmenovat se podle něj, koupit si panství se všemi právy.

Images14
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4058
Date: 7. březen 1623
AbstractŠtefan Jiří ze Šternberka na Postoloprtech a Pátku, Václav Viduna Obytecký z Obytec, menší purkrabí Pražského hradu, a Václav Heraklius Blíživský z Blíživa, místosudí Českého království, komisaři místodržícího v Českém království knížete Karla z Lichtenštejna uzavírají mezi tímto místodržícím na místě císaře a mezi sekretářem české komory Severinem Tahlem z Horštejna smlouvu o tvrz a díl vsi Údrč, vsi Polom, Hlineč /Linec/, tvrz a ves Martice s 1 poddaným, statek, ves a tvrz Ratiboř a 5 poddaných ve vsi Skoky, se vším příslušenstvím i s velkým pustým rybníkem u Polomu, které Jáchym Libštejnský z Kolovrat postoupil císaři místo 3. dílu svého majetku propadlého císaři jako pokuta podle rezoluce z 31. října 1622 /Menší Město Pražské/, a které císař přijal podle svého listu místodržícímu z 13. května 1623 /Pražský hrad/. Zboží se Táhlovi a jeho dědicům prodává za 24 512 kop 12 grošů 6 peněz míšeňských. Protože Severin byl jednou z osob, které podle dohody z 22. října 1622 měly přejmout některé konfiskované statky v sumě celkem 200 000 kop míšeňských a pojistit na nich a odvádět koleji jezuitů u svatého Klimenta na Starém Městě pražském ročně 60 kop z každých 1000 kop ceny až do zaplacení 12 000 kop /namísto aby jezuité sami si vybrali z konfiskovaných statků některé, z nichž by podle původní císařské nadace pobírali ročně 12 000 kop pro kolej a po 4000 kopách pro alumnát a "chudý dům"/ a protože na Severina připadlo z těch 200 000 kop 60 000, z nichž má na svatého Jiří zaplatit koleji 1800 kop, a dále odvádí do renthausu hotově 10 000 kop, má si srazit z uvedené sumy část kupní sumy za prodaná zboží totiž 19 512 kop 12 grošů 6 peněz; zbylých 5000 kop má zaplatit král na doplacení statku Ratiboř a Táhlo má tento dluh i s úroky vzít na sebe a zaplatit příslušnému věřiteli. Ve věci závad, dluhů, pojištěných sum, berních nedoplatků atd., Lichtenštejn Severina jménem císaře zastoupí a očistí. Statky budou zpraveny císařskými statky v Českém království a vloženy jako zpupné a dědičné do zemských desk. Smlouva byla vyhotovena dvojmo a obě strany si ji mohou dát intabulovat.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4059
Date: 13. březen 1623
AbstractKarel kníže z Lichtenštejna, místodržící v Českém království, pojišťuje Václavovi nejstaršímu Vratislavovi z Mitrovic na Starém Kníně a jeho dědicům sumu 7000 kop míšeňských - část dluhu, který mu měl císař podle recesu z 1. března 1623 /Menší Město pražské/ zaplatit ze statků konfiskovaných Hendrychovi Matyášovi z Thurnu a Mikuláši Gersdorfovi z Gersdorfu, s jejímž splacením byl Vratislav ochoten sečkat - do svatého Havla (1623); tehdy nebo 2 týdny poté má být tato suma zaplacena z rentmistrovského úřadu i s úrokem od svatého Jiří, tedy ve výši 3%. Jinak může věřitel upomínat císařského prokurátora Přibíka Jeníška z Újezda nebo jeho nástupce, jako kdyby na to měl pergamenový hlavní list s přivěšenými pečeťmi.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4061
Date: 6. duben 1623
AbstractVáclav Viduna Obytecký z Obytec, purkrabí menší Pražského hradu, a Jan Matyáš z Glouchova, rentmistr v Českém království, jako komisaři místodržícího knížete Karla z Lichtenštejna uzavírají mezi tímto místodržícím na místě císaře a Matyášem Arnoldinem z Klarsteinu, sekretářem dvorské komory, smlouvu o statek Brodce, připadlý císaři po Václavu Kaplíři ze Sulevic. Statek se vším příslušenstvím se Matyášovi a dědicům prodává za 50 000 zlatých rýnských, z nichž 16 666 zlatých rýnských 40 krejcarů bylo již odvedeno do rentmistrovského úřadu, 33 333 zlatých 20 krejcarů se zaplatí při potvrzení smlouvy. Ve věci závad, dluhů, nedoplatků, berní atd. Lichtenštejn na místě císaře Matyáše zastoupí a zboží od toho očistí. Zboží bude zpraveno královskými statky v Českém království a vloženo do desk jako zpupné dědictví. Smlouva byla vyhotovena dvojmo a obě strany si ji mohou dát intabulovat.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4062
Date: 23. duben 1623
AbstractVáclav z Oppersdorfu svobodný pán z Dubu /Aych/ a Frýdštejna /Fridstein/ na Velkých Haralticích /Herlitz/ a Svobodných Heřmanicích /Freyhermstorff/, rada a komorník vratislavského biskupa Karla Rakouského, obnovuje poddaným ze své vsi Sádek /Zattich/ listiny na povinnosti a privilegia, která jim shořela při požáru 20. září před 3 léty v tamním domě obecních starších, zvláště listinu Štefana staršího z Vrbna. Povinnosti mají být zachovávány v rozsahu urbáře, který dal vyhotovit ve dvou exemplářích, z nichž jeden odevzdal s tímto listem poddaným, druhý ponechal při úřadě ve Velkých Heralticích /Gross Herlitz/. Dává obci dědičně březinu 1/ /Bierkhen Waldt/ /kromě Johanndlova pruhu, který si vyhrazuje/ mezi hranicemi obcí Stěbořice /Stieberstorff/, Jezdkovice /Jeschkowitz/, Jamnice /Jännitz/ a Hlavnice /Glenitz/ k pasení dobytka a pro dříví; mají si to rozdělit po čtvrtích, nesmějí kácet stromy mladší 12 let. Za to má obec platit ročně 10 tolarů. Jejich louky, držené dosud pod plat, od platu osvobozuje. Místo povinnosti hostit vrchnost a úředníky za jejich přítomnosti ve vsi při soudu má obec platit 20 tolarů a 1 měřici a 2 čtvrti ovsa. Od pomoci v heraltickém pivovaru a od fůr jsou osvobozeni /s výjimkou dob ohrožení nepřítelem/ pouze platit má každý sedlák 1 tolar, zahradník 9 grošů. Dává obci odúmrť, při úmrtí běz dětí a závěti dědí příbuzní, jinak obec. Za to mají odvádět husy, kuřata a vejce, podle register nebo za 1 husu 4 groše, za kuře 2 groše a za kopu vajec 5 grošů. Královské berně měli odvádět s jinými peněžními platy podle register na Nový rok, svatého Jiří, Michala a Martina; vrchnost je od všech pěněžních daní osvobozuje. Ve válečných dobách mají povinnost platit a táhnout do boje na své náklady. Za námahu se svážením obilí jim dá vždy po žních 6 věder piva. Slibuje za sebe i za budoucí majitele panství vše to dodržovat.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4063
Date: 24. duben 1623
AbstractVilém Pek z Rímku a na Bezděkově se přiznává Viktorinovi Bártovic, měšťanu klatovskému, a jeho dědicům k dluhu 300 kop míšeňských a zavazuje se dluh zaplatit na svatého Havla nebo 2 týdny poté i s úrokem.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4064
Date: 26. červen 1623
AbstractFerdinand II., císař římský, král uherský a český, potvrzuje konventu křižovníků s červenou hvězdou v Praze všechna jejich privilegia z nichž obzvláště vypočítává list Anežky (Přemyslovny) z 12. února 1235, Václava I. z 6. dubna 1253, (Přemysla) Otakara (II.) z 13. května 1269, Karla IV. z 21. srpna 1355, Václava IV. z 1387 (die Dominica mensis Januarii), Zikmunda (Lucemburského) z 13. listopadu 1426, Ladislava (Pohrobka) z 4. října 1454 a z 15. listopadu 1455, Vladislava II. z 30. července 1474, z 21. března 1514, z 25. června 1515, Ludvíka z 15. března 1523 a Ferdinanda I. z 22. března 1527 (viz také ČG-L inv.č. 4288).

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4065
Date: 27. červen 1623
AbstractSezima z Vrtby na Vrchotových Janovicích, Křešicích, Voticích a Červeném Hrádku, hofmistr císařských dvorů a hejtman Nového Města pražského, a Václav Viduna Obytecký z Obytec, prokurátor v Českém království, komisaři místodržícího v Čechách knížete Karla z Lichtenštejna, uzavírají mezi tímto místodržícím na místě císaře a Marií Maximiliánou ze Šternberka rozenou hraběnkou Hohensolernovou /z Vysokého Czolleru/ na Bechyni, Sedlici a Horažďovicích jako poručnicí sirotků po Adamu ze Šternberka, nejvyšším pražském purkrabím, smlouvu o statek konfiskovaný Zalužany - tvrz a ves, dále o Újezdec a Daleky /"ves v dalekým"/ a ostatní příslušenství Zalužan, s podacím v Mirovicích, výsadními krčmami atd. Vše se prodává poručníkům k ruce sirotků po Adamovi za 23 851 kopu 14 grošů 2 peníze míšeňských splatných hotově při stvrzení smlouvy a intabulaci zboží. Lichtenštejn osvobozuje na místě císaře zboží od zadržených berní a jiných závad. Zboží bude spraveno královskými statky v Českém království a vloženo do desk. Smlouva byla vyhotovena dvojmo a obě strany si ji mohou dát vložit do desk.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4066
Date: 14. červenec 1623
AbstractKarel kníže z Lichtenštejna, místodržící Českého království, jemuž rektor a kolej Tovaryšstva Ježíšova u svatého Klimenta na Starém Městě pražském půjčili na zaplacení vojska 50 000 zlatých rýnských, pojišťuje jim na jejich žádost na místě císaře tuto sumu tak, že jim bude vyplacena na výpověď danou 2 týdny předem. Do té doby jim bude vyplácen 6% úrok ve dvou ročních termínech - na Nové léto a na svatého Jana Křtitele. Jinak mají věřitelé právo upomínat císařského prokurátora Václava Viduna Obyteckého z Obytec nebo jeho nástupce, jako by na to měli pergamenový hlavní list s přivěšenými pečeťmi.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4067
Date: 25. červenec 1623
AbstractKarel, arcikníže rakouský, jemuž jezuité odstoupili pozemky ve válce zničené koleje k opevnění města a hradu Kladska /Glacz/, dává v náhradu na zřízení koleje, gymnasia a semináře komendu johanitského řádu koupenou od komtura Mikuláše Karla z Gaschin, přenáší na ni všechna jejich privilegia, obstará stavbu nové koleje, stavební materiál, dá na stavbu 6000 slezských tolarů, na dříví 15 000 tolarů, dává jim sedláky v Mikowicích /Mickwicz/, v Szalejówě Górnem /Oberschwedeldorff/ a v Polanicích /Haida/, právo várky piva pro poddané, osvobozuje též jejich nové poddané od kontribucí, osvobozuje pro 4 roky jezuity od dávek a po 2 roky jim bude poskytovat všechny potřeby.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4068
Date: 26. červenec 1623
AbstractVáclav Viduna Obytecký z Obytec, prokurátor v Českém království, a Bernard Hysrle z Chodů na Želibořicích, menší písař zemských desk, jako komisaři místodržícího v Českém království knížete Karla z Lichtenštejna uzavírají mezi tímto místodržícím na místě císaře a mezi hrabětem Adamem z Herberstorfu smlouvu o tvrze a statky Selmice, Toužetín, Seménkovice a dva díly vsi Bítozeves, zkonfiskované pro účast na stavovském povstání Adamu Hendrychovi, Jiříku Fridrichovi, Adamovi, Jakubu a Tobiáši Hruškům. Tyto statky i s kostelním podacím a filiálními kostely, poplužními dvory, výsadními krčmami a vším příslušenstvím se hraběti z Herberstorfu a jeho dědicům prodávají za 134 000 zlatých splatných hned při ratifikaci smlouvy císařem. Ve věci závad, dluhů pánů Hrušků, pojištěných sum, nedoplatků berní apod. Lichtenštejn na místě císaře hraběte z Herberstorfu zastoupí a statky od takových závad očistí. Statky budou zpraveny královskými statky v Českém království a vloženy jako zpupné a dědičné do desk. Smlouva byla vyhotovena dvojmo a obě strany si ji mohou dát intabulovat.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4070
Date: 14. srpen 1623
AbstractFridrich z Talmberka na Nemyšli a Vlašimi, prezident apelačního soudu, Přibík Jeníšek z Újezda na Štěpánovicích, Březnici a Karlštejně, purkrabí karlštejnský, a Václav Viduna Obytecký z Obytec, prokurátor v Českém království, komisaři místodržícího v Čechách knížete Karla z Lichtenštejna uzavírají mezi tímto místodržícícím na místě císaře a Adamem z Valdštejna na (Komorním) Hrádku /nad Sázavou/, Lovosicích, Židlochovicích a Dobrovici, nejvyšším hofmistrem Českého království, smlouvu o statek Ledce konfiskovaný Václavu Cetenskému z Cetně odsouzenému pro účast na stavovském povstání ke ztrátě poloviny majetku. Tvrz Ledce s poplužním dvorem, ovčínem, výsadní krčmou, mlýnem, oborou a vším příslušenstvím se Adamovi a jeho dědicům prodává za 19 140 kop míšeňských, které pojistí Adam na úrok do dne a do roka, neboť na statku jsou značné dluhy; až věřitelé prokáží "v zeleném pokoji" své pohledávky, uspokojí je Adam podle příslušných recesů a ze zbytku sumy polovici vyplatí císaři a polovinu Cetenskému. Jinak může sumu složit hned do rentmistrovského úřadu či k deskám k dobru věřitelů i Cetenského. Ve věci jiných závav věnných i sirotčích peněz, rukojemství, dluhů Cetenského, nedoplatků berní atd. Lichtenštejn na místě císaře Adama zastoupí a zboží od nich osvobodí. Zboží bude zpraveno královskými statky v Českém království a vloženo jako zpupné a dědičné do zemských desk. Smlouva byla vyhotovena dvojmo a obě strany si ji mohou dát intabulovat.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
< previousCharters1622 - 1623next >