useridguestuseridguestuseridguestERRORuseridguestuseridguestuseridguestuseridguestuseridguest
FondČeské gubernium - guberniální listiny, Praha (0993-1526)
Fonds > CZ-NA > CGL
< previousCharters1656 - 1661next >
Charter: 4368
Date: 29. května 1656
AbstractPodepsaní Arnošt Hysrle (Hieserle) z Chodů, Gottfried Konstantin ze Salhausu, Volf Henrych von Tillisch a Jan Helinder, t.č. primas /v Litoměřicích/, odhadují statky litoměřického proboštství, a to proboštskou rezidenci na 1000 kop. míš. a výnosy vsí Křešice, Třeboutice, Zubrnice (Sauberitz), Leština (Leschtin), Zahořany (Sahorschan), "Sebsch", Pokratice na 290 kop 2 gr. 4 1/2 den. platu, tedy 11 061 kop 44 gr. /kapitálu/ a dále spolu s dvorem u "Ober Sebsch" a k němu patřícím ovčínem, ovocným sadem, vinicemi, posudným, cly, pivovarem u Třeboutic, chmelnicemi, kolaturou v Křešicích, mlýny a masnými krámy celkem 25 217 kop 14 gr., t.j. 29 420 zl. rýn. 6 kr. 2 den. - Připojen zápis litoměřického biskupa Maximiliána Rudolfa ze Schleinitz, že souhlasí s odhadem ve výši 29 000 zl. a přijímá jej, a schvalovací doložka pražského arcibiskupa Arnošta kard. Harracha z 26. srpna 1656 (Praha).

Images8
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4369
Date: 30. září 1656
AbstractFerdinand Arnošt Hysrle (Hieserle) z Chodů a Gottfried Konstantin ze Salhausen císařským radům, místodržícím a nejvyšším zemským úředníkům v Českém království: sdělují, že podle jejich nařízení z 5. února po předběžné korespondenci s pražským arcibiskupem v přítomnosti primasa města Litoměřic odhadli statky litoměřického proboštsví, a to na 29 420 zl., 6 kr. 2 den., po jednání s litoměřickým biskupem upravili odhad na 29 000 zl., což arcibiskup schválil, a přikládají odhad i arcibiskupův souhlas k potvrzení.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4370
Date: 14. říjen 1656
AbstractKomisaři král. místodržících v Českém království - František Karel Libštejnský z Kolovrat, prezident apelačního soudu a místodržící Mikuláš Gersdorf z Gersdorfu a Malšvic na Osově a Skřipli, nejvyšší zemský písař a místodržící, a Adam Pecelius z Adlersheimu na Křemyži (Kržemusch) a Ohníči (Wohantsch), zemský vicekomorník, uzavírají smlouvu mezi Bohuslavem Ferdinandem Berkou z Dubé a Lipé na Rychenburku, Rosicích (Rossitz) a Slatiňanech jako majitelem fideikomisního Berkovského statku Rychenburku, a mezi Františkem Karlem Berkou hr. Hovorou z Dubé a Lipé na Malešově, Ostrově a Suchdole a jeho bratrem Františkem Antonínem Berkou hr. Hovorou z Dubé a Lipé jako dědici a nástupci Berkovského fideikomisu. Smlouva se týká pojištění 30 000 kop obvěnění manželky Bohuslava Ferdinanda Marie Alžběty rozené z Vchynic a Tetova (proti jejímu věnu 10 000 kop) na statku Rychmburk, o což Bohuslav žádal císaře; v důsledku toho, že Bohuslav měl velké náklady s vedením procesu o tento moravský fideikomis, nemohl platit staré dluhy a dostal se do těžkých finančních nesnází, rozhodl císař reskriptem z 6. září 1655 (Ebersdorf) vydaným místodržícím, že výše sumy se upravuje na 20 000, a František Karel Berka i za nezletilého bratra Františka Antonína, jeho poručnici - matku Eleonoru Marii ovdovělou Berkovou rozenou Popelovou z Lobkovic v přítomnosti Kryštofa Ferdinanda z Lobkovic, nejv. hofmistra Českého království, po sdělení císařské rezoluce s odvoláním na to, že Bohuslav vedl o fideikomis nákladný proces s vynaložením veškerého majetku po rodičích (za předpokladu, že se nenajde bližší pretendent na fideikomis než oni) vyslovil souhlas s pojištěním uvedené sumy na výnosech Rychmburku. Budoucí držitel statku po Bohuslavově smrti má Marii Alžbětě vyplácet ročně 4000 kop (po 2000 na sv. Jiří a sv. Havla), s úrokem ze zbývající částky, až do vyplacení 20 000; zakoupí-li Bohuslav alodiální statky, bude tato suma z fideikomisu převedena na ně. Smlouva byla vyhotovena trojmo a každá ze stran si ji může dát intabulovat.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4371
Date: 30. prosinec 1656
AbstractFerdinand III. nejmenovaným: sděluje jim své rozhodnutí ve sporu pražských kramářů s cizími a zahraničními o prodej zboží v Praze i jiných městech, o němž mu podali adresáti 16. srpna zprávu, v tom smyslu, že pražští kramáři mají být ponecháni při svých výsadách, a cizím má být v Praze a ostatních městech zakázáno obchodovat mimo výroční trhy; nařizuje, aby toto rozhodnutí sdělili městským radám a dbali na ochranu výsad pražských kupců.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4372
Date: 12. leden 1657
AbstractKurfiřt Fridrich Vilém a Jiří Albrecht markrabí braniborští, vévodové magdeburští, pruští, jülišsko-olevští atd., purkrabí norimberští a knížata halberstattská jako poručníci nedospělého Kristiána Arnošta markraběte braniborského propůjčují bratrům Samuelu Augustovi jménem jeho i nedospělých bratrů Jana Martina, Jana Ondřeje a Lorence Kryštofa z Benckendorfu léna purkrabství norimberského: dvory v Escheldorfu (Eschelsdorff), na nichž sedí Hanuš Kees, Jiljí Kees, Hanuš Dörffler, dvory v Röthenbachu osídlené Jiřím Zeisslerem, Michalem Staufferem, Hanušem Hesselem, poloviční dvůr Petra Ambschlera tamtéž, dvůr Hanuše Steinera, Jiřího Tretera, mlýn Víta Weidnera tamtéž v Röthenbachu, dále dvůr v "Pleren", na němž sídlí Hanuš Sörtel, vše s vypsanými platy a robotami. Dále mají dostávat z každého dvora o masopustě 1 slepici nebo 12 fen., tedy celkem 4 šil. 12 fen. K lénům patří i dříví z lesů na "Pondick" a "Stockach" u uvedených vesnic odhadnutých na 300 zl. s výnosem 5 zl. ročně platu, jez na Pondick (Bondick) a Stocka /s nádrží/ v rozloze 34 jiter vynášející ročně 7 centnéřů ryb (a 3 zl.); za prodej statku se platí 8. fenik, při odúmrti dá dědic nejlepší kus dobytka. Uvedená léna zdědili bratři po svém otci, doktoru práv Martinu Benckendorfovi.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4373
Date: 9. říjen 1657
AbstractČeská dvorská kancelář nařizuje české komoře, aby ponechala ve smyslu rezoluce zemřelého panovníka celou záležitost /sporu pražských kupcůs cizími/ projednat ve smyslu zákona císaři.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4374
Date: 18. říjen 1657
AbstractLeopold /I./, král uherský a český, potvrzuje články dohody předložené za života jeho otce, Ferdinanda III. českou komorou a kupcem z Hamburku Jindřichem Kirchbauerem a Karlem Zumbe, kteří chtějí vlastním nákladem šmelcovat a zužitkovat kyzové a struskové haldy kolem Kutné Hory: 1) dohoda se uzavírá na 18 let od 1. července 1657: kdyby se práce přerušily pro válku, mor, nedostatek pracovníků apod., čas se prodlouží, aby práce trvaly plných 18 let. 2) Císaři zůstávají vyhrazeny haldy Lorence Neumana vlevo od cesty k šmelcovně, až k potoku, a kolem šmelcovny u dolní a střední hutě, struska kolem Dvořákova mlýna přes potok až tam, kde se náhon vrací do potoka, pod kostelem sv. Barbory, halda dolu Osel a 3 haldy u cesty pod kostelem. Kirchbauer a Zumbe mají zužitkovat strusku kolem ostatních hald shora dolů ke kostelu, po levé straně s výjimkou strusky, kterou kverkové vytěží od data této smlouvy, až k sedleckému klášteru, kolem potoka pod městem, kostela sv. Petra a Pavla k střední horní huti po obou stranách a dále kolem rybníčku ke vsi Bylany (Billaw); dále mají povoleno používat štol k bylanskému potoku a pustého rybníčku (bez škody na pěstovaných plodinách). 3) Oběma uvedeným se postupuje zpustlá horní šmelcovna, aby ji vlastním nákladem obnovili a zřídili jez na potoce tekoucí od Malešova. Povoluje se jim cestu a místo pro odvoz čerstvé strusky a tvrdého kyzu. 4) K postavení obydlí pro dělníky a budov k provozu šmelcovny se jim přidělují 2 kusy pustého pole nad hutí vpravo od cesty, o rozloze 50 x 11 a 67 x 16 prutů; po 18 letech mají vrátit huť, postavené budovy, zásoby kamene, uhlí, nářadí atd. hornímu a mincovnímu úřadu. 5) Dříví a uhlí mohou kupovat v kutnohorském okolí, kde budou chtít, ale nesmějí tím škodit kutnohorským hutím a šmelcovnám a mají se řídit pokyny tamních úředníků. 6) Po první 3 léta budou osvobozeni od desátků, potom budou odvádět každou 10. hřivnu nebo centnéř stříbra a 15. centnéř mědi a ostatní prodávat mincovnímu úřadu po 10 říšských tolarech (a 90 kr.) a z mědi mají platit po 20 kr. za centnéř clo při vývozu do Míšně. 7) Jejich nekatoličtí lidé z Míšně nebo odjinud nebudou v náboženství rušeni. 8) Potraviny a nápoje si mohou opatřovat volně, ale nemají s nimi obchodovat. 9) Ponechává se jim nižší soudnictví nad jejich lidmi a horní svobody; při sporech mezi jejich lidmi a Kutnohorskými rozhoduje kutnohorský horní a mincovní úřad; o trestech rozhodují soudy obou stran. 10) Při zločinech se postupuje podle horního řádu z r. /15/75 a zemského řádu. 11) Při smrti jednoho nebo obou uvedených mohou dílo převzít dědici do uplynutí 18 let. 12) Přeruší-li se dílo jen vinou obou jmenovaných na déle než 1 rok, smlouva pozbyde platnosti. 13) Odvolání mají mít k mincmistrovi v další instanci ke komoře; pouze jim mají podléhat.

Images9
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4375
Date: 24. listopad 1657
AbstractLeopold /I./ král uherský a český, na žádost Rudolfa Schirndingera ze Schirndingu potvrzuje inzerovanou listinu z 24. července 1654 (Ebersdorf), jíž císař Ferdinand III. z moci českého krále po smrti Jošta Jindřicha ze Schirndingu, držitele lén České koruny Lesná (Schönwaldt) a Pavlovice (Pablowitz), který po sobě zanechal nedospělého syna Hanuše Jáchyma, udělil expektanci na oba uvedené statky Joštovu bratranci Rudolfovi ze Schirndingu a jeho mužským potomkům a nařídil všem poddaným Koruny to respektovat.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4376
Date: 25. leden 1658
AbstractPodepsaní správce vrchního úřadu J. G. Wöleben a bergmistr David Wennzel v Horním Slavkově podle nařízení komory z 9. ledna, adresovaného vrchnímu úřadu,odprodávají dědičně purkmistrům v Krásnu (Schönfeldt) Pavlu Richterovi v Horním Slavkově Martinu Voitlenderovi opuštěný sirný a kamencový důl a varnu u Lokte (Elbogen) připadlý králi po dědicích Antonína Mehlera z Chebu (Eger). Kupující mají zaplatit na starou pohledávku desátků ve výši 1507 zl. 6 kr. 4 fen. sumu 1200 zl. počínaje r. 1658 po 200 zl. ročně, dále koncem každého roku desátek 100 kop míš. nebo 116 zl. 40 kr., dále 50 zl. 9 kr., které určil zemřelý správce Andreas Mayer na udržování dolu z desátkového úřadu, a konečně týdně 35 kr. horníkovi žijícímu tam ve starém domku; aby se nevykácely všechny zásoby dřeva, mají vyplatit desátkovému úřadu hotově 150 zl. Ostatního dřeva nesmějí používat, jen za obvyklý plat. Komora jim naproti tomu zaručuje, že nebudou povinni nic platit na případné pohledávky Mehlerových dědiců, kteří dávno pozbyli práva na důl. Smlouva byla vložena do knihy č. 12 slavkovského vrchního úřadu, fol. 192.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4378
Date: 30. březen 1658
AbstractFerdinand Vilém Slavata z Chlumu, nejvyšší sudí dvorský, nařizuje purkmistru a konšelům města Hradec Králové, aby dali provolat manský dvůr Lično (Lišno jinak Slavíkovec řečený) se sedmi chalupami pod vsí Dolním Lišnem, který obdržel N. Straník z Kopidlna.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4377
Date: 30. březen 1658
AbstractFerdinand Vilém Slavata z Chlumu, nejvyšší sudí dvorský, nařizuje purkmistru a konšelům města Čáslavi, aby dali provolat manský statek řeč. Nejepín, který držel Kašpar Slavkovský ze /Šonova/.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4379
Date: 6. srpen 1658
AbstractPrezident a radové české komory a Jan Putz z Adlersthurnu uzavírají smlouvu, jíž se Putzovi prodávají vsi Břevniště (Merzdorff) a Útěchovice (Autigeshorn) v Boleslavském kraji, které připadly bratrům Baltazarovi a Erasmovi Hirschbergerům z Hirschbergu /a Königsheimu/ podle závěti Heleny Hirschbergové rozené Skoppové z "Koznow" z 5. února 1619 (intabulované do DZV 253, E14, 8. února 1619 a které jim byly konfiskovány pro jejich účast na stavovském povstání. Kupní suma činí 7500 zl. a Putz ji zaplatil v hotovosti při postoupení zboží. Statky budou zbaveny všech břemen a dluhů, a mají být jako dědičné intabulovány na náklad kupce. Smlouva byla vyhotovena dvojmo pro obě strany.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4380
Date: 18. září 1658
AbstractFerdinand Vilém Slavata z Chlumu a Košumberka, nejvyšší sudí dvorský, nařizuje purkmistru a konšelům města Litoměřice, aby dali provolat manský statek Čakovice, který drží Zdeněk Vlk /z Kvítkova/.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4381
Date: 17. říjen 1658
AbstractPrezident a radové české komory na místě císaře a Vodolan Věžník z Věžník, úředník podkomořího při zemských deskách, uzavírají smlouvu, jíž komora kupuje od Věžníka (jemuž byly při kridě věřitelů zemř. Sabiny Marie Khynové rozené Kaplířové ze Sulevic při úřadu desk přisouzeny 3. září 1655 přednostně před jinými věřiteli pohledávky 750 kop míš. vůči dědicům Anny Marie Hlaváčové rozené ze Šebířova, 55 kop 50 gr. 1 peníz vůči Jáchymu Údrckému z Údrče a 1586 kop 34 gr. 3 peníze vůči Jiřímu Schleinitzovi Brtnickému, celkem 2392 kopy 24 gr. 3 peníze a 1737 kop míš. 27 gr. 2 1/4 peníze) na jeho žádost k uspokojení těchto pohledávek z pozůstalosti Sabiny Marie Khynové mlýn ve vsi Třebestovicích patřící k přerovskému panství a poplatný poděbradskému panství ročně 10 kopami 6 gr. míš. s pilou atd. a výsadní rychtou v Kostelní Lhotě, nyní pustou, příslušející k poděbradskému panství, s krčmou, masným krámem a chalupou. Kupní suma činí 3000 kop míš. a komora z ní má Věžníkovi vyplatit při potvrzení smlouvy 1500 kop, o vánocích 1658 500 kop a na hromnice a sv. Jiří 1659 po 500 kopách z důchodů poděbradského panství. Zadržené úroky a platy a škody na lukách způsobené nečištěním struh u mlýna, pro které byl již mlýn pro císaře zabaven, se ruší, a nezaplacené gruntovní peníze z rychty se převádějí na poděbradské panství. Věžník se vzdává výnosů mlýna od odby jeho zabavení pro císaře, přesahujících úroky, a zastoupí komoru proti případným dalším pretendentům na prodané zboží z řad Sabininých věřitelů. Smlouva byla vyhotovena dvojmo a má být vložena do purkrechtních knih přerovského a poděbradského panství.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4382
Date: 11. prosinec 1658
AbstractLidmila ze Šternberka rozená Říčanská z Říčan na Bechyni jako poručnice svých nezletilých dětí, vysvědčuje, že přislíbila dát Tovaryšstvu Ježíšovu na Novém Městě pražském pro stavbu jejich noviciátu sumu 13 000 zl. ze statků jejích synů - sirotků, a to podle závěti jejího zemřelého manžela obsahující odkaz 30 000 kop míš. na zbožné účely bez bližšího určení; prohlašuje, že jí manžel ústně dal právo disponovat s touto částkou.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4383
Date: 23. květen 1659
AbstractPodepsaní Aleš Vratislav z Mitrovic a J. von der Cron uzavírají se stavitelem Carlem Luragem smlouvu, jíž se Lurago zavazuje vystavět opevnění na Malé Straně podle nařízení a výkazu a uhradit z vlastních prostředků všechny škody a nedostatky, které by se potom mohly vyskytnout. Za tuto práci včetně navezení země na bašty a ven do příkopů i "tvrdé země" u bašty Strakovské a sv. Ignáce, za každý sáh po 3 loktech má obdržet 1 zl. rýn. od Strahovské brány až k jezuitské zahradě; za Píseckou branou se mu přidává 45 kr. Dlažební kámen a písek na cestu od Zámecké brány má vyhledat sám a dodat. Jinak může kámen a písek k stavbě opevnění užívat volně.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4384
Date: 23. květen 1659
AbstractViz č. i. 4383

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4385
Date: 1. červenec 1659
AbstractMaří Magdalena ovdovělá hraběnka Mansfeldová rozená hraběnka v.Thöring, jíž císař recesem z 15. března 1659 (Vídeň) postoupil vyhrazené právo na vysokou zvěř na panství Dobříš, se zavazuje jménem svým a svých dětí sirotků po Brunovi Mansfeldovi, jejich potomků a budoucích držitelů panství ve smyslu tohoto recesu užívat postoupeného práva na vlastní náklad /zvěř/ hájit a udržovat v dobrém stavu a ponechat králi volné právo zvěř lovit a střílet, kdykoli bude ke své zábavě chtít.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4386
Date: 14. duben 1660
AbstractJan Reinprecht Hendl, svobodný pán v Goldrain a probošt kapituly P. Marie /v Brixen/ směňují louky mezi kapitulou a špitálem v Brixenu.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4387
Date: 30. duben 1660
AbstractJakub Kembter, měšťan /V Brixenu/ podává svědectví, že došlo k výměně mezi proboštem a kapitulou u P. Marie a špitálem, kterou probošt postoupil špitálu sad při špitalním sadu a k jeho zvětšení.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4388
Date: 5. červenec 1660
AbstractPurkmistr a rada města Hlohova (Grossenglogaw), kteří 3. března 1659 odepsali tamní koleji Tovaryšstva Ježíšova z nedoplatků berně na domech kolejí koupených sumu 1000 tolarů slezských, darovaných koleji jako podporu 20. prosince 1658 knížetem a stavy, osvobozují nyní rektora Jindřicha Korna a kolej od ostatních berních nedoplatků z kolejních domů, z dvora v Modla (Modlaw) (což se netýká berní poddaných) z Hausdorfského statku v Zarkóvu (Zartkau), z domu Jana Lauterbacha a luk v Rapocinu (Rapsen), takže kolej není povinna platit žádné nedoplatky ze statků ve městě; venkovských statků a budoucích berní se osvobození netýká.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4389
Date: 5. červenec 1660
AbstractPurkmistr a rada města Hlohova potvrzují, že obdrželi od rektora tamní jezuitské koleje Jindřicha Korna podle kupní smlouvy z 29. srpna 1656 zbývajících 500 říš. tolarů ze sumy 2000 tolarů a vzdávají se dalších nároků vůči koleji.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4391
Date: 8. prosinec 1660
AbstractViz č. i. 4391

Images9
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4390
Date: 8. prosinec 1660
AbstractLeopold /I./, císař římský, král uherský a český, potvrzuje inzerovanou listinu z 28. května 1659, kterou naháňský vévoda Václav z Lobkovic konfirmuje smlouvu mezi zaháňskou jezuitskou kolejí a městem z 10. února 1657, Zaháň (Sagan) o ukončení sporu o fundace, podle které koleji připadají všechny kostelní nadace mimo odkazy na soukromých pozemcích, které připadají městu (bod 3.).

Images11
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4392
Date: 22. prosinec 1660
AbstractJan Jiří Skřižovský ze Střečkovic (Křečkovic) se souhlasem své manželky Veroniky Skřižovské rozené Kustošovny ze Zubřího a z Lipky dává Hylgeru Burgkhoffovi, vizitátoru a generálnímu vikáři cisterciáckého řádu v Čechách a Lužici, opatu kláštera sedleckého a žďárského a celému konventu kláštera P. Marie v Sedlci svůj díl statku Souňov, který koupil celý 9. prosince 1652 od Kryštofa Fridricha Kapouna ze Svojkova za 5000 kop míš., do jehož části byl však pro nedoplacení poslední splátky úroků a škod v celkové výši 1089 kop 43 gr. 6 peněz uveden Kryštof nejst. Kordule ze Sloupna na Běstvině, majitel statku před Kapounem (podle odhadu a zvodu z 6. července 1657); podíl Skřižovského tvoří tvrz, dvůr, chlévy, zahrada, 2 chalupy, kovárna, řeznický krám, mlýn, vyjmenované rybníky a poddaní, což vše klášteru dává kromě Kovářova staršího syna Samuela a starší dcery Kateřiny, dobytka,obilí a inventáře. Opat a klášter se za to zavázali sloužit za něho a jeho manželku po jejich smrti a pohřbu v klášterním kostele zádušní bohuslužby a konat modlitby. Na obživu jim má klášter vydat 1666 zl. rýn. 40 kr. (hned po potvrzení donace 500, v lednu 1661 666 zl. 40 kr. a počínaje rokem 1662 vždy na sv. Jiří 100 až do roku 1666). Statek se klášteru odevzdává ihned, před intabulací donace. Smlouva byla vyhotovena dvojmo a obě strany si ji mohou dát intabulovat.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4393
Date: 27. leden 1661
AbstractMagdalena Widerspergerka z Widerspergu dává rektoru klatovské jezuitské koleje Janovi Institoris dlužní úpis města Klatov na 500 kop gr. míš. z 24. dubna 1650, aby z úroků této sumy byl živen v semináři sv. Josefa jeden mládenec, který by se modlil denně za její duši a duše členů jejího rodu 5 x "Otčenáš" a "Zdrávas".

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4394
Date: 8. květen 1661
AbstractHejtman v Přísečnici Otto Ihl z Blofeldu uzavírá jménem české komory smlouvu s Jáchymem Erkoltem z Lipska na 3 roky o dodávkách plechů z nového hamru zřízeného rentovním úřadem na Přísečnickém panství (6 sudů bílého plechu, každý po 450 listech).

Images5
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4395
Date: 30. červen 1661
AbstractPrimas a šestisoudcové výsadního práva města Litoměřic vydávají Mikuláši Norbertu Hilariovi opis dlužního úpisu města Českého Brodu z 3. června 1622 na 1000 kop míš. za vína Evě, manželce Kašpara Uzlara z Kranzbergu, měšťce v Mělníce. Dluh je splatný na sv. Jiří 1623.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4959
Date: 1. srpen 1661
AbstractLeopold /I./, císař římský, král uherský a český, dává z české královské moci souhlas, aby Servác Engel z Engelflussu zřídil ze svých statků Mníšek a Velká Hraštice fideikomis a nařizuje nejvyšším úředníkům, aby tento fideikomis ve všech bodech zachovávali.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4396
Date: 23. srpen 1661
AbstractPfleger, purkmistr a rada města Augsburku potvrzují, že přijali od hraběnky Františky Slavatové (Selautin) rozené z Meggau 20 000 zl., z kterých budou platit 5% úrok (polovinu na Velikonoce a polovinu na sv. Bartoloměje) v Linci těm, kteří se budou legitimovat. Kapitál a úroky pojišťují na ungeltu /z/ piva a vína.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4397
Date: 15. říjen 1661
AbstractMístodržícími deputovaní komisaři Vilém Albrecht Krakovský z Kolovrat, Sezima Hanuš z Vrtby a Oldřich Kryštof Chlumčanský z Přestavlk na místě Marie Klaudie, Kláry Ernestiny a Jany Františky, sirotky po Janu Filipovi Hussmannovi z Namedy, uzavírají smlouvu s Janem Václavem Novohradským z Kolovrat, kterou mu prodávají panství Velké Dvorce (Mayerhöffen) a Münchsfeld (Münchssfeldten) s farami Bohuslav (Wussleben), Nová Ves (Neudorff) a Kateřina (St. Catharina), vesnicemi Velké Dvorce (Mayerhöffen), Münchsfeld, Kundratice (Conraditz), Nová Ves (Neudorff), Kateřina (St. Catharina), Rozvadov (Rosshaupt), Hoštka (Hesselsdorff), Bohuslav (Wussleben), Újezd pod Přimdou (Ugest) a dvory v Wurkau a Robea dalším příslušenstvím na 50 900 zl. rýn.

Images9
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
< previousCharters1656 - 1661next >