useridguestuseridguestuseridguestERRORuseridguestuseridguestuseridguestuseridguestuseridguest
FondČeské gubernium - guberniální listiny, Praha (0993-1526)
Fonds > CZ-NA > CGL
< previousCharters1479 - 1484next >
Charter: 416
Date: 18. květen 1479
AbstractVladislav /Jagellonský/, král český, vysvědčuje, že dal Janovi z Radiče úřad hofrychtéřství královských měst, který však Jan pro časté nemoci nemůže vykonávat, a že proto pouze z toho důvodu ustanovil na jeho místo jiného; potvrzuje, že Jan své předchozí úřady řádně zastával a vždy zachovával věrnost králi.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 417
Date: 10. říjen 1479 - po 13. březnu 1516
AbstractKopiář písemností týkajících se zástavy zboží zlatokorunského kláštera Rožmberkům:1) 6. duben 1501,Budín (na Budyni!):Král Vladislav /Jagellonský/ k odstranění nedorozumění plynoucích z předchozí smlouvy s bratry Petrem, Vokem a Oldřichem z Rožmberka o zástavu zlatokorunského kláštera v 24000 zlatých za jistých podmínek potvrzuje Petrovi, jeho bratrům, strýcům a potomkům "panství a vrchnost" nad klášterem. Petr má odvádět klášteru 100 kop platu ročně do své smrti za držbu klášterních statků. Po jeho smrti dědici vrátí statky klášteru, s výjimkou 2 dvorů v Močeradech, vyplacených Petrovou matkou kn. Annou hlohovskou. Upravuje se kácení dříví v klášterních lesích, lov, odvádění komorního platu atd.1 (opsán záznam o intabulaci z r. 1501 z deskového výpisu z r. 1524) (fol. 1-4a)2) s.d. (po 13. březnu 1516), /Český/ Krumlov:Petr z Rožmberka podle závěti krále Vladislava rušící zástavy církevních statků ruší královské listiny z 30. listopadu 1509 (chybně 1520) (Pražský hrad)2 přidávající k zástavě další statky a z 29 května 1513 (Budín)3 přidávající Netolice a další vsi, a vzdává se jménem rodu nároků na tyto zástavy (f. 4b-5b)3) 10. říjen 1479 (chybně 1370, opraveno z 1470), Praha:Král Vladislav (chybně Václav IV.) na žádost opata Mikuláše potvrzuje všechna privilegia vydaná zlatokorunskému klášteru králi Otakarem (Vttaccacius), Janem a Karlem a povoluje klášteru vyplatit zastavené statky.4 (f.6)4) s.d. /opat zlatokorunského kláštera Jindřichovi z Rožmberka/: žádá o ponechání rybníčků, které dal klášteru jeho bratr Jan /z Rožmberka/, a o dávání 4 kop slepic Janem přislíbených, dále stanoví množství jednotlivých druhů obilí, které se mají klášteru odvádět. (fol. 6b-7a)5) 3. duben 1501Budín:Pamětní zápis reprodukující obsah listiny sub 1) s odlišným datem (navíc uvedeny sankce za zvyšování platu poddaným, zřejmě podle Petrova reversu uloženého na Karlštejně). (fol. 7a-8a)

Images8
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 418
Date: 9. březen 1480
AbstractVladislav /Jagellonský/, král český, potvrzuje a uděluje Přechovi z Železna na /Bílé/ Třemešné (Trzemeschno) a jeho dědicům na jeho žádost pozemky ve vsi Chotěvice (Chotobitz) – trutnovské léno – jak je měli jeho předkové od králů Jana /Lucemburského/ a Karla /IV./. Přechovi potomci mají povinnost sloužit osobně a s 1 koněm, jak je v Trutnovsku obvyklé, a to na králův náklad; po splnění této povinnosti mohou sloužit i jinde, ale ne mimo české království. Zemře-li držitel statku, dědí bratři; mají právo brát dříví a lovit v trutnovských lesích. Poddaní mohou rovněž brát suché a mladé dříví, z každého strychu dřeva však mají odvádět ročně 3 měřice ovsa a 3 kuřata na trutnovský zámek; majitelé vsi za dřevo neplatí nic. Mohou koupit jiné panství v Trutnovském kraji a držet je za stejných podmínek jako Chotěvice; takovou koupi má potvrdit král nebo trutnovský hejtman. Bude-li vypsána zemská berně, odvedou 1 groš z každé vsi.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 419
Date: 25. duben 1480
AbstractMachna z Landštejna postupuje Dorotě Milotické z Landštejna, své sestře, list Jindřicha Šofa z Helfenburka (Ssuoff z Helfemburka) a na Valdštejně a jeho rukojmí Hynka a Klinštejna a z Vinařic, Mikuláše Střely z Rokyc na Krucemburce, Aleše ze Šanova na Hostinném, Jiříka Šofa z Helfenburka a Havla ze Zachrašťan a na Lukové, jímž Jindřich Šof Machně zastavil v dluhu 60 kop grošů pražských roční plat 6 kop ze vsí Vyskeř (Wyskyrzi), Chlum (w Chlumku), Mladostov a Krasnov (w Krasnowech).

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 420
Date: 26. červen /14/80
AbstractFridrich, císař římský, král uherský, vévoda Rakouský, hrabě tyrolský, Vladislavovi /Jagellonskému/, králi českému: žádá ho, aby neprodleně vrátil říšský majetek na Chebsku, který měl od císařových předchůdců a od říše propůjčen lénem rod Paulsdorferů a který Vladislav v domnění, že spadl odúmrtí na českou korunu, udělil lénem Šlikům z Lažan; Šliky má vyzvat, aby tato léna Paulsdorferům vydali. První výzvy v tomto směru nebylo uposlechnuto.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 421
Date: 1. červenec 1480
AbstractVáclav z Roztyl a Alžběta z Jablonné, jeho manželka, postupují Kateřině z Okoře, manželce Čeňka z Klinštejna a na Škvorci, královského prokurátora, sumu 50 kop na dlužním listu na částku 170 kop grošů míšeňských, který jim vydal opat Adam a konvent plaského kláštera a jejich rukojmí Burian z Gutštejna na Nečtinách, nejvyšší komorník českého krále, Vikart ze Šanova a v Kalci, Jan Chotek z Chotkova a v Ležkách, Fridrich Alšík z Valče a ve Vidhosticích, Václav z Kračína ve Strhařích a Jakub z Žebnice, purkrabí na Rabštejně. Vyhrazují si právo na zbývající částku kromě postoupených 50 kop.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 422
Date: 2. červenec 1480
AbstractJan, kníže slezský, zaháňský a ve Velkém Hlohově (Grossenglogaw), Kozuchówu (Fremstadt) atd., zapisuje Michalu Krausovi (Crawsse), měšťanu v městě Zielona Góra (Grwnnberg), který mu půjčil 100 zlatých uherských, roční plat 10 hřiven míšeňských grošů ve vsi Zatonie (Gontersdorff), a to 9 hřiven na obci (po 3 hřivnách na sv. Michala, na vánoce a na sv. Walpurgu) a 1 hřivnu na rychtě (zw dem Schoultczen do selbist) na sv. Walpurgu. Michal má plat pobírat až do splacení dluhu 100 zlatých uherských, pak připadne plat knížecí komoře. Nezaplatí-li lidé ze vsi a šoltys plat v některém termínu, má hofrychtéř v Zielone Góře být nápomocen Michalovi při vymáhání zástavou /jejich majetku /před soudem v Zielone Góře.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 423
Date: 29. listopad 1480
AbstractVladislav /Jagellonský/, král český zapisuje Mikuláši Trčkovi z Lípy na Vlašimi 50 kop grošů pražských komorního svatomartinského platu z města Hradce /Králové/ (nad Labem) v sumě 500 kop grošů; tento plat má Mikuláši a jeho dědicům odvádět podkomoří počínaje příštím sv. Martinem až do té doby, než král Mikulášovi vyplatí 500 kop; pak ztrácí listina platnost. Podkomoří má vyplácení slíbit listem nebo ústně. Zástava se děje v úhradu toho, že Mikuláš vrátil králi zástavní list krále Jiřího /Poděbradského/ pro Petra Břekovce z Ostromeče na část zboží /Červená/ Řečice v sumě 1400 kop grošů, který Mikuláš od Břekovce koupil, dále druhý list, kterým král Vladislav připsal Mikuláši 2000 zlatých uherských na Pelhřimově a na části řečického zboží koupené od Břekovce za to, že postoupil /česko/ - šternberské a líšenské zboží Petrovi ze Šternberka; kromě toho postoupil kancléři českého království Janovi z Šelnberka uvedený díl /Červené/ Řečice koupený od Břekovce. - Pokomořímu se nařizuje plat Mikulášovi odvádět.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 424
Date: 29. listopad 1480, 11. říjen 1549
Abstract1) 29. listopad 1480Praha:Vladislav /Jagellonský/, král český zapisuje Mikuláši Trčkovi z Lípy na Vlašimi 50 kop grošů pražských komorního svatomartinského platu z města Hradce /Králové/ (nad Labem) v sumě 500 kop grošů; tento plat má Mikuláši a jeho dědicům odvádět podkomoří počínaje příštím sv. Martinem až do té doby, než král Mikulášovi vyplatí 500 kop; pak ztrácí listina platnost. Podkomoří má vyplácení slíbit listem nebo ústně. Zástava se děje v úhradu toho, že Mikuláš vrátil králi zástavní list krále Jiřího /Poděbradského/ pro Petra Břekovce z Ostromeče na část zboží /Červená/ Řečice v sumě 1400 kop grošů, který Mikuláš od Břekovce koupil, dále druhý list, kterým král Vladislav připsal Mikuláši 2000 zlatých uherských na Pelhřimově a na části řečického zboží koupené od Břekovce za to, že postoupil /česko/ - šternberské a líšenské zboží Petrovi ze Šternberka; kromě toho postoupil kancléři českého království Janovi z Šelnberka uvedený díl /Červené/ Řečice koupený od Břekovce. - Pokomořímu se nařizuje plat Mikulášovi odvádět. 2) 11. říjen 1549Vilém Trčka z Lípy na Veliši i jménem Jana Trčky z Lípy na Opočně, svého strýce, jehož majetek z králova ustanovení spravuje, postupuje Janovi Čejkovi z Olbramovic na Souticích a jeho dědicům zástavní list krále Vladislava /Jagellonského/ na zástavu 50 kop komorního svatomartinského platu z města Hradce /Králové/ (nad Labem) jejich dědu Mikuláši Trčkovi z Lípy na Vlašimi, po němž tento list zdědili (ČG-L inv. č. 423).

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 425
Date: 19. prosinec 1480
AbstractVladislav /Jagellonský/, král český, povoluje Janovi z Roupova, hofmistru královského dvora, na jeho žádost vyplatit hrad a městečko Týn nad Vltavou (na Wltawie) a vesnice k němu patřící s jmenovaným příslušenstvím, majetek pražského arcibiskupství, jež nyní drží v zástavě Jan Čábelický ze Soutic. Ustanovuje dále, že tato zboží může od Jana z Roupova vyplatit pouze český král nebo budoucí pražský arcibiskup, a to k vlastnímu držení; jiným osobám nemá být výplata povolována.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 426
Date: 17. leden 1481
AbstractVladislav /Jagellonský/, král český, dává Janovi z Lobkovic na Hasištejně a jeho bratrům Mikuláši, Jaroslavovi a Bohuslavovi, dědicům a nástupcům na Janovu žádost své právo na klášter františkánů (fratrum minorum) blízko Kadaně (prope… Cadanam), zřízený nově ke cti Čtrnácti svatých pomocníků, které mu náleželo jako českému králi a vrchnímu světskému pánu kláštera. Všem úředníkům Českého království se nařizuje práva bratrů z Lobkovic na klášter zachovávat.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 427
Date: 16. květen 1481
AbstractVladislav /Jagellonský/, král český, dává Dorotě z Landštejna (Lansstyna) Milotické a jejímu průvodu v počtu 4-10 koní a stejnému nebo menšímu počtu osob glejt až do sv. Havla, aby mohla přijet do Českého království, zařídit zde své věci a svobodně se navrátit. Poddaným a královským služebníkům se nařizuje glejt zachovávat.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 428
Date: 16. říjen 1481
AbstractVladislav /Jagellonský/, král český, dává Dorotě z Landštejna (Lansstyna) Milotické a jejímu průvodu v počtu 4-10 koní a stejnému nebo menšímu počtu osob glejt až do sv. Jiří, aby mohla přijet do Českého království, zařídit zde své věci a svobodně se navrátit. Poddaným a královským služebníkům se nařizuje glejt zachovávat.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 429
Date: b.d., /po r. 1481/
AbstractKryštof Memminger, syn zemřelého Hanuše Memmingera, prohlašuje, že prodá svému bratru Benediktovi platy na statcích v Meranu (a okolí) podle kupní smlouvy z r. 1481, kdykoliv složí 100 hřiven meránské mince před sv. Martinem.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 430
Date: 8. únor 1482 - 21. červen 1543
AbstractOpisy listin a listů ke sporu Píseckých o silnice a clo:1) 25. květen 1543Pražský hrad:Ferdinand /I./ potvrzuje Píseckým královská privilegia včetně majestátu Vladislava /II./ v českém jazyce, který mají na silnice.2) 7. červen 1543Pražský hrad:Ferdinand /I./ nařizuje formanům a jiným lidem, aby jezdili starými silnicemi do Písku a platili clo. 3) 8. únor 1482Král rozhoduje ve sporu mezi Píseckými a Vodňanskými na podkladě starších privilegií a mandátů, že mají být Písečtí ponecháni, pokud se týče silnic, při svých privilegiích. 4) 31. březen 1488Král rozhoduje při mezi Píseckými a Petrem ze Sulevic na Vimperce o silnice v prospěch Píseckých. 5) 21. červen 1543Pražský hrad:Ferdinand /I./ obsílá /Písecké/ k stížnosti Petra z Rožmberka jménem Prachatických před svůj soud na pondělí po sv. Václavu.6) 21. srpen 1543Pražský hrad:Ferdinand /I./ nařizuje /Píseckým/, aby do ukončení pře o silnice ponechali Prachatické na pokoji.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 431
Date: 22. květen 1482
AbstractŠtěpán Purnosič z Bilán, přísežný župan lučské stolice, s jmenovanými přísežnými soudci a úředníky vysvědčuje, že Pavel Korlatovič vyznal, že prodal za 41 dukátů Tomáši Šadobričovi z Polače pozemek "na polači" s možností zpětného výkupu.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 432
Date: 3. srpen 1482
AbstractMikuláš Krotner (Crottner), rychtář v /Českých/ Budějovicích, potvrzuje, že mistr Matěj Sneyder vypověděl, že ve sporu, který vypukl mezi lidmi v Chvalšinách (Kholsching) a lidmi v Střemilech (Richtershoffen) o mez, pastvu a dříví, měl Zachař z Nemyšle, purkrabí na Krumlově, dohlížet, aby se každému dostalo práva, a když Chvalšinští zakázali Střemilským kácet dříví a pastvu, byli vyslýcháni staří lidé, kteří tvrdili, že hranicí mezi oběma stranami je potůček, který teče do (Stainighayden). Purkrabí požádal, aby Chvalšinští povolili Střemilským pro dříví a na pastvu hnát dobytek, a oni povolili z dobré vůle.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 433
Date: 25. září 1482
AbstractVladislav /Jagellonský/, král český, potvrzuje Václavu Žehušickému z Nestajova na Žehušicích (Zeussiczich) a jeho dědicům zástavní list krále Jiřího /Poděbradského/ na vsi Chlístovice, Chroustkov (Chrustkow), Všesoky, Miletice a Újezd (Ugezdecz) s 2 rybníčky, a les Mnichovec s příslušenstvím kromě hradu Siona v sumě 800 kop grošů1 , přenáší na Václava a na jeho dědice právo v listu obsažené, připisuje jim na tomto zboží 150 kop grošů stříbrných pražských a ustanovuje, že může být vyplaceno až po smrti Václava a jeho synů Hertvíka a Jana Chotúně (Chotunyowi) českým králem nebo tím, kdo má na výplatu právo, za 800 a 150 kop.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 434
Date: 30. září 1482
AbstractJan z Roupova, hofmistr českého krále, který prodal Janu Čabelickému ze Soutic a na Týně a jeho dědicům za 500 kop grošů v hotovosti své právo na výplatu zastaveného zboží pražského arcibiskupství – městečka a hradu Týna nad Vltavou (na Wltawie) se vším příslušenstvím, platy, robotami, podacím kostelů, cly, pivovary, řezníky, nápravníky atd., jak mu to povolil král Vladislav /Jagellonský/, postupuje nyní Čabelickému a jeho dědicům uvedený Vladislavův list na tuto výplatu.1

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 435
Date: 9. říjen 1482
AbstractAnna z Bítova, vdova po olomouckém měšťanu Mikuláši Gerssnarovi, která má spolu s Mikulášovou sestrou Dorotou list markraběte Jošta na 240 hřiven grošů "hlavních peněz" a na 24 hřiven ročního platu, koupeného Maršíkem z Radovesic ve vsi Nemilanech od markraběte Jošta kterýžto plat odvádí olomoučtí měšťané z radnice, dále list Olomouckých na potvrzení tohoto platu a dobrou vůli svého zemřelého manžela na tyto listy a na polovinu uvedeného platu. Vysvědčuje, že listy i s onou dobrou vůlí uložila u svých poručníků, olomouckých měšťanů Kristina Mikssmelczara, Mikuláše Forlaufa a Bernarta Molara a že je postupuje chudým ve špitále Svatého Ducha na olomouckém Předhradí tak, aby z jejích 12 hřiven platu správce špitálu vybral na radnici každý rok 4 hřivny; chudí se mají modlit za duši její a jejího manžela. Poručníci mají listy zapůjčit špitálu, kdyby je potřeboval k vymáhání platu na Olomouckých.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 436
Date: 2. listopad 1482
AbstractJetřich z Rychnova postupuje Machně z Landštejna (Lantsstyna) a Johance z Nezpečova dlužní list na 400 kop grošů českých a úrok, který jemu a jeho dědicům vydal Jindřich Šof z Helfenburka (Ssuoff z Helfeburku) a na Valdštejně a jeho rukojmí Mikuláš Berka z Dubé, Hynek z Valdštejna a ze Štěpanic, Mikuláš Licek z Rýzmburka a na Borohrádku, Černín Věněk z Černína a na Lomnici /nad Popelkou/, Aleš z Šanova a na Hostinném, Zdeněk z Kopidlna tamtéž, Straník z Kopidlna a Jan Těšnovský z Brenných.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 437
Date: 14. listopad 1482
AbstractVladislav /Jagellonský/, král český, potvrzuje Michalovi a jeho synu Janovi, klatovským měšťanům, Janově manželce Kateřině, dceři Skálově z Tábora, a Kateřininu bratru, Skálovu synu Janovi, zástavní list císaře Zikmunda pro Pešu ze Sedlčan na sumu 60 kop grošů stříbrných pražských na vesnicích Krňany kláštera ostrovského a Smilovičky (Smikowiczkach), Čenkov (?) /u Bechyně/ (Czrnkowczy) a Březnice (? Na Brzezniczy male) děkanství, proboštství a arcijáhenství v Týně /nad Vltavou/ (k Tynu arczibiskupowu na Wltawie),1 podle něhož jmenovaní drží Čenkov a Březnici, a přenáší na ně zástavní držbu těchto zboží.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 438
Date: 22. leden 1483
AbstractVladislav /Jagellonský/, král český, zastavuje kancléři Českého království Janovi z Šelnberka a jeho dědicům ves pražského arcibiskupství Vrbčany s poplužním dvorem, /mlýnem/, kostelním podacím a vším příslušenstvím v sumě 750 kop grošů stříbrných pražských nebo 1500 kop grošů míšeňských do zástavního držení až do vyplacení po roční výpovědi. Toto zboží spolu s tvrzí a vsí Tatce s poplužním dvorem zastavil císař Zikmund v 850 kopách Janu Královcovi, jehož syn Oldřich vše postoupil svému otčímu Janu z Vyšehořovic, své matce a jejich dětem, jimž král Jiří připsal ještě sumu 1150 kop, načež po vymření tohoto rodu spadla tato zboží na krále; král dal svůj nápad na ně Janovi z Šelnberka a Jindřichovi z Kostelce, ti se o zboží rozdělili, tak, že Jan obdržel Vrbčany a Jindřich Tatce, načež oba vrátili králi uvedené listy a vyžádali si každý zvláštní listinu na svůj díl.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 460
Date: 8. březen 1488
AbstractHanuš Phlantzer v (Pisackh) v rychtě Salorno (Salern) prodává za 9 hřiven 5 liber správcům špitálu u sv. Ducha laického bratrstva v Brixenu Viktorovi Hauslebenovi a Havlovi Gallovi užívací právo na mlýnu a stoupě, z nichž se platí ročně brixenskému kostelu 3 libry.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 439
Date: 24. květen 1483
AbstractJan z Šelnberka, kancléř českého království, dává Slavatovi z Chlumu a Košumberka zástavní list krále Vladislava /Jagellonského/ na ves Vrbčany s poplužním dvorem, lidmi, mlýnem, kostelním podacím, platy, robotami a vším příslušenstvím v sumě 750 kop grošů pražských nebo 1500 kop grošů míšeňských a všechno právo z tohoto listu plynoucí.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 440
Date: 16. červen 1483
AbstractJiřík Košín z Košíně postupuje Havlovi Kalinovi z Kolína, jeho manželce Kateřině a dědicům právo na 40 kop grošů míšeňských ze sumy 50 kop grošů širokých, na kterou má spolu s Janem Žlebem ze Střížkova úpis Jana z Ronova a jeho rukojmích Mikuláše Berky z Dubé, Bohuslava z Kunvaldu, Zikmunda Valkouna z Adlaru a Václava Hrzána z Harasova.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 441
Date: 17. listopad 1483
AbstractVladislav /Jagellonský/, král český, dává Jindřichovi z Hostouně (de Kostuna) a jeho synům Janu Chrysostomovi, svému sekretáři, Oldřichovi, Isidorovi a Ambrožovi šlechtický erb (žlutý štít s fenixem přirozené barvy a zlatým řetězem na krku na hořícím dříví).

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 442
Date: 9. prosinec 1483
AbstractBratři Vok a Petr z Rožmberka na žádost opata Marka a konventu třeboňského kláštera povoluje klášteru vést vodu ze staré vodoteče v klášterním lese zvaném "lesek" od hraniční cesty z Branné do Kojákovic (Kogiakowicz) přes rožmberský les řeč. Příměmy (? - Przimiemy) do horního rybníka nad Domanínem řeč. Třemeslný. Kdyby Rožmberkové potřebovali vodu na své rybníky – Branský a Církvičný (Czierkwiczny) – má jim klášter pustit vodu starou vodotečí a na hraniční cestě zřídit k tomu účelu stavidla. Až klášter naplní Třemeslný rybník, má pustit vodu do rožmberských rybníků Děkanec a Tobolky.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 443
Date: 13. únor 1484
AbstractJan z Klenového dává Václavovi z Měnína (Mienina) a na /Vlachově/ Březí (Brziezy) své poddané ve vsi Mojkov (Moykow) s celým panstvím, takže jim Václav může poroučet, ale jen do své smrti; pak připadnou opět Janovi a nebo jeho dědicům, neboť Janův děd Přibík z Klenového koupil ves Mojkov a dal ji za pohřeb Janova otce Buška faře a zádušní lázni do Volyně.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 444
Date: 14. červenec 1484
AbstractUršula, dcera zemřelého Schweigkharta Hofreutera z Hofreutu a vdova po Jiřím Woppingerovi z Woppingu vysvědčuje, že ukončila svůj spor s Linhartem Woppingerem na Woppingu o věno, obvěnění, jitřní dar, movitý majetek, o /peníze za/ prodej platů a statků a o příslušenství dvora jeho otce a jejího manžela Jiřího ve Woppingu a o všechen jeho movitý majetek smlouvou, podle níž se za určitou sumu v hotovosti, kterou jí vyplatil Linhart, vzdává za sebe i své dědice nároků na všechen uvedený majetek včetně dvora ve Woppingu; pouze nemovitý majetek zděděný po příbuzných jí zůstane, avšak na to, co již bylo prodáno, si již nebude činit nároky. Vzdává se rovněž všech svobod a /majetkových/ práv, jak je právo a zvyklosti zaručují ženám.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 445
Date: 14. červenec 1484
AbstractLinhart Woppinger z Woppingu připisuje své nevlastní matce Uršule, dceři zemřelého Schweigkharta Hofreutera z Hofreutu a vdově po Linhartově otci Jiřím Woppingerovi z Woppingu, její přislíbené obvěnění – roční plat 8 hřiven feniků – na dobu jejího života na svém dvoře (sitz) ve Woppingu a na všem jeho příslušenství. Plat jí má odvádět on nebo budoucí držitel dvora vždy na sv. Michala nebo v 8 dnech před nebo po tomto dni, jinak je ona nebo její poručník mohou vymáhat obvyklým způsobem. Po smrti Uršuly plat připadne opět Linhartovi a dědicům a listina ztrácí platnost.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
< previousCharters1479 - 1484next >