useridguestuseridguestuseridguestERRORuseridguestuseridguestuseridguestuseridguestuseridguest
FondČeské gubernium - guberniální listiny, Praha (0993-1526)
Fonds > CZ-NA > CGL
< previousCharters1734 - 1740next >
Charter: 4696
Date: 3. únor 1734
AbstractAndre Josef Federlin, lic. práv a notář kláštera Gars, legitimuje Víta Forsthuebera, pokřtěného 20. května 1727, nemanželského syna Františka Forsthuebera a Anny Dausessové.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4697
Date: 20. červenec 1734
AbstractJan Václav Vražda z Kunvaldu, místopísař komorního a dvorského soudu, vydává s povolením Václava Kryštofa Hložka ze Žampachu, místodržícího, zemského soudce a nejvyššího písaře Českého království, pod pečetmi Hynka Humprechta Bechyně z Lažan, místosudího komorního a dvorského soudu, a svou vlastní z desk zemských (DZV 20/ H29), výpis zápisu z 6. března 1579, jímž císař Rudolf II. dává a postupuje do svobodného a dědičného vlastnictví Vilémovi z Rožmberka na Českém Krumlově, vladaři Rožmberského domu a nejvyššímu pražskému purkrabí, a jeho dědicům (za služby, prokázané Ferdinandu I., Maximiliánu II. i jemu) své právo a vrchnost nad dvořáky čili dědinníky a svobodníky či nápravníky, poddaným komory, sídlícími mezi Vilémovými statky, z nichž jsou jmenováni 3 v Běleni (Wielenie), 2 v Chuchlíku, 1 v Mikolech (Nykolech), 2 na Buči (Zbužicích), 2 v Záluží, 2 v Čeřejově (Czieczegowie), 1 v Slavči, 1 v Todni, 1 ve Třebči (Welikem Trzebczi), 1 v Bukvici, 1 ,,u Wegiova", 2 na Bartochově pod Krasejovkou, 1 v Tourově a 1 v Javornici. Vilém a jeho dědici mají nad těmito dědinníky pravomoc jako nad vlastními poddanými a mohou je jako takové trestat, budou-li se protivit tomuto darování. Větším i menším úředníkům zemských desk se nařizuje tuto listinu na Vilémovo požádání intabulovat. 1579, leden 14., Pražský hrad.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4698
Date: 23. 8. 1734
AbstractPapež Kliment XII. udílí všem věřícím, kteří navštíví v kostele řeholních kanovníků sv. Augustina v Třeboni (Trebonae) v Pražské diecési o 12 svátcích kteréhokoliv roku, stanovených ordinářem (2), 7 ordinářem stanovených oltářů (1), a pomodlí se zde za svornost křesťanských knížat a vymýcení kacířství, po každé stejné odpustky, jako se udílejí těm, kdo navštíví 7 oltářů v basilice sv. Petra v Římě. Tato milost platí 7 let.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4700
Date: 23. srpen 1734
AbstractPapež Kliment XII. uděluje oltáři bratrstva Smrtelných úzkostí (Agoniae) Ježíšových v kapli tohoto bratrstva blízko kostela řeholních kanovníků řádu sv. Augustina v Třeboni (Trebona) v Pražksé diecési právo privilegovaného oltáře, aby duše, za níž bude kněz u tohoto oltáře sloužit na den Památky zemřelých, v jeho oktávu nebo v některý den kteréhokoliv týdne, stanovený ordinářem, zádušní mši, dosáhla odpustků. Tato milost platí 7 let.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4699
Date: 23. srpen 1734
AbstractPapež Kliment XII. uděluje hlavnímu oltáři v opatském kostele sv. Jiljí řeholních kanovníků sv. Augustina v Třeboni (loci Trabona seu Wittingau) v Pražské diecési právo privilegovaného oltáře, aby duše, za níž bude kněz u tohoto oltáře sloužit v den Památky zesnulých, v jeho oktávu nebo v některý den každého týdne, stanovený ordinářem, zádušní mši, dosáhla odpustek. Tato milost platí 7 let.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4701
Date: 21. březen 1735
AbstractKarel VI., císař římský a král německý, španělský, uherský a český, na žádost rektora koleje Tovaryšstva Ježíšova v Jičíně (Gitschin) Jana Teffera konfirmuje inserovanou nadační a ochrannou listinu, vydanou císařem Ferdinandem III. 21. února 1654 v Řezně (Ratisbona) (viz ČGL č. i. 4344)

Images17
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4702
Date: 25. květen 1735
AbstractPodepsaní Fridrich Václav Kirpall, hejtman, Jan Antonín Göltz, purkrabí [na Zbirohu], br. Desiderius, hospodářský správce, a Martin Putta, kontribuční písař [kláštera Plasy], uzavírají jako vyslaní zástupci smlouvu mezi komorním panstvím Zbiroh a cisterciáckým klášterem v Plasech o jez u mlýna na Zbiřožském panství pod Libštejnem (Liebstein) na Berounce nebo Mži (Misae), který byl poslední zimu poškozen nakupeným ledem. Jez odděluje pozemek kláštera a také poplatnou louku poddaného Benedikta Čejky ze vsi plasského kláštera Robčice (Robszycz), které byly zaplaveny. Stanoví se budoucí úpravy jezu a koryta pro udržení panského mlýna. Za poškození poplatné louky a klášterního pozemku bude ze zbirožských důchodů vyplaceno Čejkovi 24 zlatých v hotovosti. Ačkoliv Zbirožskému panství zůstává právo jez zpevnit srubem, užitek (tráva) z toho místa náleží Čejkovi.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4703
Date: 20. červenec 1735
AbstractBratři Jan Václav a Adolf Henigarová ze Žeberka (Seeberg) postupují plnomocníku P. Františka Henigara TJ prokurátoru české provincie P. Ferdinandu Hoffmannovi Františkův podíl 6 946 zlatých 10 krejcarů z 15 000 zl. dluhu váznoucího na Trautmansdorfském panství Štěnovice.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4704
Date: 18. únor 1736
AbstractKarel IV., císař římský a král německý, španělský, uherský a český, povoluje klášteru poustevníků řádu sv. Augustina v Pšovce (Schopka) pod Mělníkem na žádost převora a podpřevora jménem konventu, aby prodali za smluvenou cenu 2200 zlatých světskému ústavu šlechtičen u sv. Andělů na Novém Městě pražském dva selské dvory ležící uprostřed vsi Sázená (Sazeny), která náleží tomuto ústavu a aby si v té ceně koupili jiné nemovitosti; tuto koupi však mají oznámit české dvorské kanceláři a vyžádat si od císaře ratifikaci.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4705
Date: 4. květen 1736
AbstractPapež Kliment XII. uděluje všem věřícím, kteří navštíví kostel sv. Víta v ,,oppidi Tredoniensis" (?) v Pražské diecési, jenž není pod řeholní správou, na den sv. Víta v době od prvních nešpor do západu slunce, a pomodlí se zde za svornost křesťanských knížat a vymýcení kacířství, plnomocné odpustky. Tato milost platí 7 let.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4706
Date: 5. květen 1736
AbstractKarel VI., císař římský, král německý, španělský, uherský a český, potvrzuje prýmkařům tří měst pražských cechovní artikule.

Images21
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4707
Date: 4. červen 1736
AbstractPapež Kliment XII. uděluje všem věřícím, kteří navšítí kostel sv. Víta v městě ,,Tridoniensis" (?) v Pražské diecési na den sv. Máří Magdalény od prvních nešpor do západu slunce a pomodlí se zde za svornost křesťanských knížat a vymýcení kacířství, plnomocné odpustky. Tato milost platí pro jednou.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4708
Date: 26. červenec 1736
AbstractKarel VI., císař římský, král německý, španělský, uherský a český, potvrzuje k žádosti rektora jindřichovohradecké koleje P. Františka Felsmanna inserovanou zakládací listinu, vydanou pro tuto kolej Adamem z Hradce dne 20. dubna 1594. (Jindřichův Hradec) (srv. ČGL č. i. 4532)

Images28
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4709
Date: 6. září 1736
AbstractMístopísař desk zemských Matyáš z Glouchova vydává se souhlasem zemského písaře Václava Hložka ze Žampachu, pod pečetmi Jana Václava Vraždy z Kunvaldu a svou, z desk zemských DZV 342, G 26, výpis z téhož dne o tom, že malostranský měšťan Josef Antonín Unger postoupil pohledávku 2000 zlatých na statcích Tachlovice, Červený Ujezd a /Velká/ Dobrá prokurátoru české jezuitské provincie P. Ferdinandu Hofmannovi.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4710
Date: 8. září 1736
AbstractFridrich August Georg, král polský a vévoda saský, potvrzuje tkalcovskému cechu v Lichtensteinu cechovní artikule.

Images12
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4711
Date: 5. říjen 1736
AbstractČeská komora uzavírá smlouvu se staroměstským měšťanem Štěpánem Hallerem a malostranským měšťanem Matyášem Hossaunerem na 3 roky o prodeji plechů, vyrobených hamrem na panství Přísečnice (mimo plech na budovy komory a kostely) za pevně stanovené ceny při kauci 2000 zlatých rýnských.

Images6
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4712
Date: 11. únor 1737
AbstractVáclav Ignác Dejm ze Střítěže vysvědčuje, že mu Václav Kryštof Hložek ze Žampachu půjčil 2500 zlatých, splatných po půlletní výpovědní lhůtě.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4713
Date: 1. září 1738
AbstractCísařští komisaři Rudolf Josef Kořenský z Terešova, Václav Arnošt Schaffgotsch, Jan Antonín Windmann, Jan Fr. Turba a František Antonín Langer uzavírají narovnání mezi bratry Františkem Václavem a Františkem Fridrichem z Trautmansdorfu o otcovský podíl na panství Litomyšl, podle kterého má být hr. Františku Fridrichovi pojištěno na Litomyšlského panství 60 000 zlatých, splatných do sv. Jiří 1740 ve třech splátkách, hr. František Václav mu má postoupit podíl na statku Tatzenbach v Dolních Rakousích a hr. František Fridrich ustoupí od procesu.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4714
Date: 8. říjen 1738
AbstractHejtmané krajů Boleslavského a Rakovnického ujednávají úmluvu mezi Lobkovickým panstvím roudnickým z jedné strany a Černínským panstvím mělnickým a městem Štěstí ze strany druhé o právu rybolovu v Labi a stanoví hranice mezi oběma stranami.

Images6
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4715
Date: 4. leden 1739
AbstractJan Slavý (Slaweg), zahradník Václava Adama Straky z Nedabylic na Libčanech (Liebtschau), Střezeticích (Strzetitz). Okrouhlicích, /Veselém/ Žďáru (Zidar), Janovicích a Horních Teplicích (Jans- und Ober Wkelsdarf), vydává Janu Stentzingerovi, synu Antonína Stentzingera, který se u něho od 4. ledna 1736 do 4. ledna 1739 učil zahradnictví, výuční list a doporučení.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4716
Date: 24. duben 1739
AbstractFrantišek Fridrich z Trautmansdorfu postupuje po alodialisaci panství Litomyšl prokurátoru české jezuitské provincie 60 000 zlatých kapitálu.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4717
Date: 8. květen 1739
AbstractRegistrátor české dvorské kanceláře Jan Karel Řeháček ověřuje opis smlouvy ze 4. března 1735 (Praha), kterou prodává komise k vyrovnání dluhů po Františku Josefu Černínovi z Chudenic za 70 000 zlatých rýnských. Janu Petrovi Jungwirthovi panství Stráž /nad Nežárkou/ (Platz).

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4718
Date: 21. červenec 1739
AbstractČeská komora uzavírá smlouvu se staroměstským kupcem Štěpánem Hallerem, kterou mu na tři roky prodává plech z hamru na panství Přísečnice mimo plech potřebný na budovy komory a kostely.

Images6
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4719
Date: 6. srpen 1739
AbstractMarie Kateřina, ovdovělá Lažanská z Bukové, rozená Fuggerová, postupuje ze svého věna 4000 zlatých, které jí zapsal její manžel, adjunktovi fiskálního úřadu Františku Josefu Hoffmannovi jako honorář 607 zlatých.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4720
Date: 5. září 1739
AbstractMarie Anna Hrzánová z Harasova, rozená z Putzu a Adlersthurnu, postupuje prokurátorovi české jezuitské provincie P. Ignáci Schindlerovi za 5000 zlatých dlužní úpis Ludvíka Trautsohna na Falckensteinu, pojištěný hypotékou na panství Nové Hrady (Neuschloß).

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4722
Date: 17. listopad 1739
AbstractJan Václav z Tamu postupuje prokurátorovi české jezuitské provincie P. Ignáci Schindlerovi pohledávku 324 zlatých 27 krejcarů.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4721
Date: 21. říjen 1739
AbstractMístopísař František Matěj z Sterneggu vydává, se souhlasem Jana Františka Goltze pod pečetěmi Jana Václava Vraždy z Kunvaldu a svou vlastní, výpis prohlášení Terezie Malanottové de Caldes, rozené z Püchlern (Pichlern), zapsané do DZV 348/ K 10, které učinila 21. října 1739 před úřadem desk o postoupení 1000 zlatých, zapsaných jí Františkem Václavem Trautmannsdorfem na panství Litomyšl a brandýsském podílu, prokurátoru české jesuitské provincie P. Ignáci Schindlerovi.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4723
Date: 29. prosinec 1739
AbstractKomise k vyšetření sporu mezi vrchností Janem Filipem Stadionem a sedmi dominikálními německými vesnicemi Chudenín, Hadrava, Fleky, Liščí, Pláně, Mysliv a Spálenec (Kudewa, Hadruwa, Flecken, Fuxberg, Plöss, Schneiderhoff, Alt Prennäth) uzavírají mezi oběma stranami dohodu, podle které jim Stadion dává ve věčný nájem ty grunty, které jejich předkové užívali, a stanoví další podmínky.

Images6
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4724
Date: 1. únor 1740
AbstractAntonie v. Collar, rozená Netolická z Eisenbergu, postupuje svou pohledávku 4639 zlatých 25 krejcarů, která ji byla přisouzena při soudním odhadu statku barona Tama Vrbice, intabulovaném roku 1739, s výnosy od data odhadu, P. Ignáci Schindlerovi, prokurátoru české provincie TJ, proti vyplacení téže částky v hotovosti, z níž Schindlera kvituje. Tato cese může být zapsána do desk na náklad jesuitů.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4727
Date: 1. červenec 1740
AbstractJan Alexander Kloffetius, děkan v Ledči a vikář foraneus, postupuje sumu 397 zlatých rýnských 12 krejcarů kapitálu, úroků a nákladů, přiřčených mu při soudním odhadu statku...(1) Vrbice, intabulovaném roku 1739, se všemi svými právy na díl tohoto statku a s výnosem od data odhadu, P. Ignáci Schindlerovi, prokurátoru české provincie TJ, proti vyplacení 397 zlatých 12 krejcarů 3 den. v hotovosti, z nichž Schindlera kvituje. Tato cese může být intabulována.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4725
Date: 1. červen 1740
AbstractLudmila, ovdovělá Marchisiová de Cassele, rozená Šmerovská z Lidkovic, postupuje sumu nákladů, přiřčených jí před soudním odhadu statku Františka, svobodného pána /v. Tam/ Vrbice, intabulovaném roku 1739 se všemi svými právy na díl tohoto statku a s výnosem od data odhadu, P. Ignáci Schindlerovi, prokurátoru české provincie TJ, proti vyplacení 1055 zlatých 34 krejcarů v hotovosti, z nichž Schindlera kvituje. Tato cese může být zapsána do zemských desk.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
< previousCharters1734 - 1740next >