useridguestuseridguestuseridguestERRORuseridguestuseridguestuseridguestuseridguestuseridguest
FondČeské gubernium - guberniální listiny, Praha (0993-1526)
Fonds > CZ-NA > CGL
< previousCharters1513 - 1514next >
Charter: 714
Date: 18. květen 1513
AbstractZdeněk Lev z Rožmitálu a z Blatné, nejvyšší pražský purkrabí, a jeho rukojmí Petr z Rožmberka, nejvyšší sudí Českého království Jiřík Bezdružický z Kolovrat na Buštěhradě, nejvyšší kancléř Českého království Ladislav ze Šternberka a na Bechyni, Kryštofor ze Švamberka a podkomoří Českého království Burian Trčka z Lípy a na Lipnici se přiznávají Jindřichu Dobrskému ze Tmaně a jeho dědicům k dluhu 500 kop grošů pražských, zavazují se zaplatit 50 kop úroku (po 25 kopách na sv. Havla a na sv. Jiří nebo 2 týdny potom) a př svatojiřské splátce zaplatit zároveň celý dluh, atd. jako v ČG-L inv. č. 622.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4952
Date: /19. květen 1513/
AbstractPražané a poslové z jiných měst upozorňují správce Českého království na někdejší svornost stavů a péči o blaho království, na nynější nesvornost, na nepřítomnost krále, na zadlužení, na nebezpečí, hrozící zemi z trvalé jeho nepřítomnosti. Připsáno, že trvají města na těchto požadavcích:1. Každý měšťan má se zapsat, že chce stát při právech a svobodách městských.2. Kdo by ohlásil, že pří nich stát nechce, má se i s čeledí vystěhovat.3. Zjevný nepřítel městského práva nemá být do žádného města přijat.4. Od takového nemá nikdo přijmout jeho statek k sobě pod ztrátou statku.5. K pánům neb rytířům, kteří mají v městě statky, se má přistupovat jako k měšťanům.6. Kdo by z těch, co se přiznali k obhajování městského práva, tajně vynášel, má být zapsán jako zrádce.7. Kdo by odešel z města v čas potřeby (= nebezpečí), propadne statkem.8. Jestliže ten, kdo nechce hájit práva města, nemůže dům a grunty prodat, mají být v době potřeby psána na tento dům všechna břemena.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 715
Date: 24. květen 1513
AbstractZdeněk Lev z Rožmitálu a z Blatné, nejvyšší pražský purkrabí, a jeho rukojmí - nejvyšší sudí Českého království Jiřík Bezdružický z Kolovrat a na Buštěhradě, Jan z Kolovrat a na Novém Hradě, Jan ze Sudoměře a na Řepici a Opl z Vitzthum a na (Novém) Šumburce se přiznávají Petru Kapounovi ze Smiřic a jeho dědicům k dluhu 250 kop grošů pražských, zavazují se zaplatit roční úrok 25 kop (po 12 ½ kopě na sv. Havla a Jiří nebo 2 týdny po těchto termínech) a při svatojiřské splátce úroku zaplatit celou dlužnou částku, a to v groších pražských, pod trestem ležení jednom z pražských měst nebo jinde do 3 mil od Prahy, atd. jako v ČG-L inv. č. 622.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 716
Date: 14. červen 1513
AbstractZdeněk Lev z Rožmitálu a z Blatné, nejvyšší pražský purkrabí, a jeho rukojmí Jan z Kolovrat a na Novém Hradě, Kryštofor ze Švamberka, Bernart z Valdštejna a na Krupce a Purkart Kapléř ze Sulevic a na Duchcově se přiznávají purkmistru, radě a obci města Čáslavě k dluhu 400 kop grošů pražských, zavazují se platit roční úrok 40 kop (po 20 kopách na sv. Havla a Jiří nebo 2 týdny po těchto termínech) atd. jako v ČG-L inv. č. 622 s ležením Čáslavi nebo do 5 mil.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 717
Date: 14. červen 1513
AbstractZdeněk Lev z Rožmitálu a z Blatné, nejvyšší pražský purkrabí, a jeho rukojmí - nejvyšší sudí Českého království Jiřík Bezdružický z Kolovrat na Buštěhradě, Jan z Kolovrat a na Novém Hradě, Kryštofor ze Švamberka, Bernart z Valdštejna a na Krupce a Opl z Vitzthum a na (Novém) Šumburce se přiznávají Prokopu Kunšovi z Lukovec a jeho dědicům k dluhu 750 kop grošů pražských, zavazují se tento dluh i s úrokem splatit na sv. Havla nebo do 2 neděl po tomto termínu, atd. jako v ČG-L inv. č. 622.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 718
Date: 18. červen 1513
AbstractZdeněk Lev z Rožmitálu a z Blatné, nejvyšší pražský purkrabí, a jeho rukojmí - nejvyšší kancléř Českého/1 království Ladislav ze Šternberka a na Bechyni,/Jan z Kolovrat/ a na Novém Hradě, Purkart Kapléř ze Sulevic a na Duchcově a Opl z Vitzthum a na (Novém) /Šumburce/ se přiznávají staroměstskému měšťanu2 a jeho ženě Martě a dědicům k dluhu 200 zlatých uherských a 8 kop 20 grošů českých, zavazují se platit roční úrok 12 ½ kopy grošů českých (po 6 kopách 15 groších na sv. Havla a Jiří nebo 2 týdny po těchto termínech) a splatit dluh po výpovědi dané ke sv. Havlu nebo Jiří ½ roku předem, a to ve zlatých uherských a groších českých, pod trestem ležení v jednom z pražských měst; atd. jako v ČG-L inv. č. 622.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 719
Date: 22. červen 1513
AbstractZdeněk Lev z Rožmitálu a z Blatné, nejvyšší pražský purkrabí, a jeho rukojmí - nejvyšší sudí Českého království Jiřík Bezdružický z Kolovrat a na Buštěhradě, nejvyšší kancléř Českého království Ladislav ze Šternberka a na Bechyni, Bernart z Valdštejna a na Krupce, Jaroslav ze Šelnberka na Přerově a Jan ze Sudoměře a na Řepici se přiznávají Jiříkovi Brlohovi z Brlohu a jeho dědicům k dluhu 325 kop grošů pražských, zavazují se platit roční úrok 32 ½ kopy (po 16 kopách 15 groších na sv. Havla a Jiří) atd. jako v ČG-L inv. č. 622.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 720
Date: 13. červenec 1513
AbstractVladislav /Jagellonský/, král uherský a český, dává bratrům Jiříkovi, Jindřichovi a Bořivojovi z Krašovic a dalším jejich bratrům do dědičného držení les řeč. Chlumy nad Lašovským kostelem, který uvedení bratři drží po předcích, zejména vzhledem k tomu, že se rozhodl jim jej dát (dal?) již před ustanovením, že král nemá nic od království dávat do dědičného vlastnictví. Kdyby tento les dal omylem jinému, nemá to mít platnost. Donace se stala na žádost bývalého varadínského biskupa Jana; král nařídil nejvyššímu kancléři Českého království Albrechtu z Kolovrat, aby vydal příslušný list, Albrecht však mezitím zemřel. Větším i menším úředníkům zemských desk král nařizuje vložit tento list do desk.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 721
Date: 14. červenec 1513
AbstractVladislav /Jagellonský/, král uherský a český, po smrti oseckého opata potvrzuje kněze Antonína, nově zvoleného konventem, do hodnosti opata oseckého kláštera, ukládá mu dbát o klášterní hospodářství a o kázeň a všem poddaným království, zvláště oseckému konventu, nařizuje Antonína jako opata uznávat.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 722
Date: 4. srpen 1513
AbstractZdeněk Lev z Rožmitálu a z Blatné, nejvyšší pražský purkrabí, a jeho rukojmí - nejvyšší kancléř Českého království Ladislav ze Šternberka a na Bechyni, Bernart z Valdštejna a na Krupce a Purkart Kapléř ze Sulevic a na Duchcově se přiznávají Elšce ze Svojšína k dluhu 150 kop grošů pražských, který se zavazují i s úrokem zaplatit na sv. Havla nebo 2 týdny po tomto termínu, a to v groších pražských, pod trestem ležení v jednom z měst pražských nebo jinde do 7 mil od Prahy; atd. jako v ČG-L inv. č. 622.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 723
Date: 1. září 1513
AbstractZdeněk Lev z Rožmitálu a z Blatné, nejvyšší pražský purkrabí, a jeho rukojmí - nejvyšší sudí Českého království Jiřík Bezdružický z Kolovrat a na Buštěhradě, nejvyšší kancléř Českého království Ladislav ze Šternberka a na Bechyni, Bernart z Valdštejna a na Krupce, Jan z Vartenberka a na Děvíně a Jan Řepa z Neveklova a na Tloskově se přiznávají Jiříkovi Samuelovi z Hrádku a jeho dědicům k dluhu 450 kop grošů pražských, zavazují se platit roční úrok 45 kop (po 22 ½ kopě vždy na sv. Jiří a Havla počínaje příštím sv. Jiřím) atd. jako v ČG-L inv. č. 622.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 724
Date: 27. říjen 1513
AbstractJan Smil Přemyšlenský ze Žlunic a na Přemyšlení a jeho rukojmí Jindřich Čejka z Olbramovic, Jindřich Pejrek (Peyryk) z Janovic, Buzek ze Semtína a Vilém Šenk z Grosku a v Praze se přiznávají Oldřichovi Myškovi ze Žlunic, strýci Jana Smila, a jeho dědicům k dluhu 100 kop grošů pražských a zavazují se dluh splatit do roka, a to v groších českých, pod trestem ležení v jednom z měst pražských; po 14 dnech mají věřitelé právo dobýt si dlužnou sumu "v křesťanech nebo v židech" na jejich škodu.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 725
Date: 15. listopad 1513
AbstractZdeněk Lev z Rožmitálu a z Blatné, nejvyšší pražský purkrabí, a jeho rukojmí - nejvyšší sudí Českého království Jiřík Bezdružický z Kolovrat a na Buštěhradě, Jaroslav ze Šelnberka a z Kosti na Přerově a Purkart Kapléř ze Sulevic a na Duchcově se přiznávají měšťanu Starého Města pražského Klimentovi "od beránka u rynku", a jeho manželce Anně k dluhu 322 kop grošů pražských, a zavazují se zaplatit roční úrok 32 kop 12 grošů (16 kop 6 grošů na sv. Jiří a stejnou sumu na sv. Havla nebo 2 týdny po tomto termínu) a při svatohavelské splátce úroku zaplatit celý dluh, atd. jako v ČG-L inv. č. 622.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 726
Date: 30. listopad 1513
AbstractVladislav /Jagellonský/, král uherský a český, se zavazuje za sebe i syna Ludvíka zaplatit synům po zemřelém Hlasovi z Kamenice Jindřichovi a Janovi do 2 let sumu 150 kop grošů, kterou zůstal Hlasovi dlužen za službu..

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 727
Date: 28. leden 1514
AbstractMístopísař Českého království Václav z Chvojence (Chwognicze) vydává z rozkazu nejvyššího písaře Českého království Radslava Beřkovského ze Šebířova na Liběchově pod pečetmi místosudího Václava z Říčan a svou výpis z desk zemských trhových listiny /z 27. ledna 1514/ 1, jíž Vladislav /Jagellonský/, král uherský a český, dává Mikuláši staršímu Trčkovi z Lípy a na Lichnici (Lichtmuburcze) a jeho strýcům Zdeňkovi, Janu, Jindřichu, Vilémovi a Mikuláši ml. Trčkům z Lípy na Vlašimi tu milost, že vyjmenovaná církevní zboží, která drží zástavou od císaře Zikmunda a jiných českých králů, od nich ani od těch, komu by je postoupili, nesmí vyplatit český král ani nikdo jiný, pouze církevní osoby, které mají na výplatu právo, a to pouze všechna tato zboží současně a jen k vlastnímu držení po výpovědi dané předem, jinak je mohou jmenovaní Trčkové a jejich dědici vyplatit zpět od nových majitelů a držet je za původních podmínek. Jde o tyto statky: klášter Vilémov a jeho zboží, město Pelhřimov s příslušnými vesnicemi – majetek pražského arcibiskupství, vsi Křesetice, Chrást, Krupá aj. kláštera sedleckého, Černilov (Cziernilow), Jasenná (Jasenney), Čánka (Czianka), Mokré (Mokrey) Pražského kostela, Chroustov (Chraustow), Dvořiště, Dubečno a Osek opatovického kláštera, Útěchovice (Autiechowicze) aj. vsi /pražského/ kanovnictví, dále /Trhový/ Štěpánov (Stiepanow), Křivsoudov (Krziwsaudow) a Zahrádka aj. pražského arcibiskupství a vyšehradského kanovnictví, Hněvkovice (Hniewkowicze) aj. /pražského/ kanovnictví, Pravonín (Prawonyn), Čáslavsko (Cziaslawsky) a /Horní/ (Ovesna) Lhota aj. louňovického (launiowskeho) kláštera, Sněť (? – Snietcy – skvrna, nečitelné), dále ves Střítež (Strzitez) a Píšť (Pisscze) aj. zástavní vsi náležející k témuž klášteru (duchovenství), konečně Krapíškova Lhota, Michalovice, Kvasetice aj. vsi kanovnictví, Radošovice a Loket (Loketh) pražského kanovnictví, Banín (u Swoyanowa) a klášter Svaté Pole v Hradeckém kraji.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 728
Date: 28. leden 1514
AbstractMístopísař Českého království Václav z Chvojence (Chwognicze) vydává z rozkazu nejvyššího písaře Českého království Radslava Beřkovského ze Šebířova na Liběchově pod pečetmi místosudího Václava z Říčan a svou výpis z desk zemských trhových listiny /z 27. ledna 1514/, jíž Vladislav /Jagellonský/, král uherský a český, dává Mikuláši staršímu Trčkovi z Lípy a na Lichnici (Lichtmuburcze) a jeho strýcům Zdeňkovi, Janu, Jindřichu, Vilémovi a Mikuláši ml. Trčkům z Lípy na Vlašimi tu milost, že vyjmenovaná církevní zboží, která drží zástavou od císaře Zikmunda a jiných českých králů, od nich ani od těch, komu by je postoupili, nesmí vyplatit český král ani nikdo jiný, pouze církevní osoby, které mají na výplatu právo, a to pouze všechna tato zboží současně a jen k vlastnímu držení po výpovědi dané předem, jinak je mohou jmenovaní Trčkové a jejich dědici vyplatit zpět od nových majitelů a držet je za původních podmínek. Jde o tyto statky: klášter Vilémov a jeho zboží, město Pelhřimov s příslušnými vesnicemi – majetek pražského arcibiskupství, vsi Křesetice, Chrást, Krupá aj. kláštera sedleckého, Černilov (Cziernilow), Jasenná (Jasenney), Čánka (Czianka), Mokré (Mokrey) Pražského kostela, Chroustov (Chraustow), Dvořiště, Dubečno a Osek opatovického kláštera, Útěchovice (Autiechowicze) aj. vsi /pražského/ kanovnictví, dále /Trhový/ Štěpánov (Stiepanow), Křivsoudov (Krziwsaudow) a Zahrádka aj. pražského arcibiskupství a vyšehradského kanovnictví, Hněvkovice (Hniewkowicze) aj. /pražského/ kanovnictví, Pravonín (Prawonyn), Čáslavsko (Cziaslawsky) a /Horní/ (Ovesna) Lhota aj. louňovického (launiowskeho) kláštera, Sněť (? – Snietcy – skvrna, nečitelné), dále ves Střítež (Strzitez) a Píšť (Pisscze) aj. zástavní vsi náležející k témuž klášteru (duchovenství), konečně Krapíškova Lhota, Michalovice, Kvasetice aj. vsi kanovnictví, Radošovice a Loket (Loketh) pražského kanovnictví, Banín (u Swoyanowa) a klášter Svaté Pole v Hradeckém kraji.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 729
Date: 6. únor 1514
AbstractVladislav /Jagellonský/, král uherský a český, se zavazuje jménem svým a svého syna Ludvíka nedávat nikomu výplatu duchovních zboží, které drží v zástavě bratři Arnošt, Chval, Mikuláš a Kryštof Leskovcové z Leskovce. Výplata je vyhrazena jen českému králi nebo církevním osobám, které na ni mají právo, a to pouze k vlastnímu držení. Kdyby král přece povolil výplatu jiné osobě, nemá to mít žádnou platnost.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 730
Date: 14. únor 1514
AbstractHeřman Petrovský z Petrovic a jeho rukojmí Buzek ze Semtína, Jan Kostomlatský z Vřesovic, Jan z Lužné a Kašpar z Lužné se přiznávají Janu Přemyšlenskému ze Žlunic a na Přemyšlení a jeho dědicům k dluhu 50 kop grošů pražských a slibují splatit dluh po výpovědi dané věřiteli ½ roku předem ke sv. Havlu nebo Jiří, a to v groších pražských, pod trestem ležení v jednom z pražských měst nebo jinde do 10 mil od Prahy; po 14 dnech mají věřitelé právo dobýt si dlužnou sumu na jejich škodu "v křesťanech nebo v židech".

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 731
Date: 17. únor 1514
AbstractVladislav /Jagellonský/, král uherský a český, povoluje bratrům Václavu, Mikuláši, Zikmundu a Vilémovi z Lobkovic na Hasištejně na jejich žádost dobývat na jejich horách a pozemcích s kverky zlato, stříbro a jiné kovy v dolech starých nebo nově založených, jako to dělají Kutnohorští a jiná horní města, a to placení urbury a jiných poplatků do komory na dobu života jich čtyř; vytěžené kovy mohou prodávat v Českém království nebo do ciziny. Po smrti 4 bratrů budou jejich dědici se svými nákladníky povinni platit urburu a poplatky podle práva Kutné Hory a kov prodávat do mince a panovníkovi. Král potvrzuje jmenovaným bratrům listiny na jejich doly a nařizuje mincmistru a ostatním úředníkům respektovat jejich práva.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 732
Date: 25. únor 1514
AbstractVladislav /Jagellonský/, král uherský a český, se zavazuje vyplatit Václavu Roupovskému z Roupova na /Dolní/ Bělé a jeho dědicům 500 kop grošů českých, které mu zůstal dlužen za jeho služby.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 733
Date: 15. březen 1514
AbstractVladislav /Jagellonský/, král uherský a český, na žádost Jana Svatby z /Červených/ Otradovic (zutradowicz) dává jeho městečku Zbraslavicím clo v branách ve výši 1 malého peníze z koně a 7 malých peněz z vozu; měšťané a obyvatelé mají za to opravovat cesty okolo městečka. Toto vysazení cla nemá být nikomu na škodu. Všem poddaným království se nařizuje nebránit Zbraslavickým ve vybírání cla.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 734
Date: 15. březen 1514
AbstractJindřich Čejka z Olbramovic odkazuje (postupuje po své smrti) své manželce Dorotě z Milhostic jako věno dlužní list nejvyššího pražského purkrabí Zdeňka Lva z Rožmitálu a Blatné a jeho rukojmí - nejvyššího komorníka Českého království Petra Holického ze Šternberka a na Líšně (Lleesstnie), nejvyššího sudí Českého království Jiříka Bezdružického z Kolovrat na Buštěhradě, Petra Berky z Dubé a na Lipé, Jana z Vartenberka a na Děvíně, Purkarta Kapléře ze Sulevic a na Duchcově a Opla z Vitzthum na (Novém) Šumburce na 150 kop grošů pražských s úrokem. 1

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 736
Date: 17. březen 1514
AbstractVladislav /Jagellonský/, král uherský a český, podle deskového výpisu rozhodnutí zemského soudu o zbožích a panstvích i o právu ražby mince v Kladsku, vydaného na základě listin předložených soudu münsterberským vévodou a kladským hrabětem Jindřichem, kterýžto výpis předložil Oldřich hrabě z Hardeka a Kladska, potvrzuje Oldřichovi a jeho dědicům tyto listiny a práva na uvedená zboží a mincovní právo, jak je dříve držel Jindřich se svými syny. Bude-li Oldřich a jeho dědicové razit v Kladsku minci, má být zřetelně odlišena od mince českých králů. Všem poddaným se nařizuje práva Oldřicha z Hardeka respektovat.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 735
Date: 17. březen 1514
AbstractVladislav /Jagellonský/, král uherský a český, podle deskového výpisu rozhodnutí zemského soudu o zbožích a panstvích i o právu ražby mince v Kladsku, vydaného na základě listin předložených soudu münsterberským vévodou a kladským hrabětem Jindřichem, kterýžto výpis předložil Oldřich hrabě z Hardeka a Kladska, potvrzuje Oldřichovi a jeho dědicům tyto listiny a práva na uvedená zboží a mincovní právo, jak je dříve držel Jindřich se svými syny. Bude-li Oldřich a jeho dědicové razit v Kladsku minci, má být zřetelně odlišena od mince českých králů. Všem poddaným se nařizuje práva Oldřicha z Hardeka respektovat.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 739
Date: 24. březen 1514
AbstractVladislav /Jagellonský/, král uherský a český, připisuje bratrům Ctiboru, Čeňkovi a Oldřichovi z Pařízku na zástavně drženém hradě Sion s vesnicemi Chlístovice, Všesoky, Miletice, Chroustov (Chraustow) a Újezd ještě "život" Oldřichova syna Jana a jeho dětí, takže za života jich všech nesmí od nich toto zboží vyplatit nikdo jiný než český král, a to k vlastnímu držení. Kdyby je potom zastavil jinému, mohou si je jmenovaní bratři a Jan s dětmi vyplatit zpět za původní zástavní sumu.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 738
Date: 24. březen 1514
AbstractVladislav /Jagellonský/, král uherský a český, vysazuje Oldřichovi Myškovi ze Žlunic a jeho dědicům na jeho žádost v domě v Dřínově, který leží proti vinici, již měli vinař Hubka a Boleněk, krčmu a ustanovuje, že v této vsi nesmí být žádná jiná krčma vysazena. Všem poddaným král nařizuje tuto Oldřichovu výsadu zachovávat.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 737
Date: 24. březen 1514
AbstractVladislav /Jagellonský/, král uherský a český, vysvědčuje, že měl Matyáši Libákovi z Radovesic, kterého ustanovil svým prokurátorem, platit ročně prostřednictvím poděbradského úředníka 120 kop grošů českých, že však pro splácení jiných královských dluhů mu nebylo nic zaplaceno, až dlužná suma činí podle učiněného počtu 420 kop za 3 ½ roku. Zavazuje se za sebe i za budoucí české krále tuto sumu na požádání Matyášovi nebo jeho dědicům vyplatit, jinak ji může Matyáš vymáhat právem.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 740
Date: 26. březen 1514
AbstractVladislav /Jagellonský/, král uherský a český, činí bratrům Janovi a Šebestiánovi z Weitmile milost, že od nich a od jejich dědiců nesmí zboží postoloprtského (Kostoloprty) kláštera, které drží zástavou, vyplatit český král ani nikdo jiný, pouze tento klášter, a to pouze k vlastnímu držení. Kdyby klášter zboží po výplatě zastavil znovu jiné osobě, mohou je bratři z Weitmile a jejich dědicové za stejnou sumu opět vyplatit.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 741
Date: 29. duben 1514
AbstractVladislav /Jagellonský/, král uherský a český, který je svému sekretáři Prockovi Malému z Cetně (Czetnie) dlužen 2000 kop grošů českých a do jejich splacení mu má ročně vyplácet z královských nebo mincmistrovských důchodů 150 kop, jež mu ale správce důchodů nevydával, v odměnu za to, že Procek dluh nevymáhal, ačkoli podle rozhodnutí purkrabského úřadu obdržel právo stanné na mincmistru Janovi z Potštejna a Žampachu, slibuje za sebe i za svého syna krále Ludvíka zaplatit Prockovi na sv. Havla 1325 kop a na sv. Jiří stejnou částku z královských a mincmistrovských důchodů. Jinak smí Procek tuto částku vymáhat, jako by měl na krále hlavní list s ležením v pražských Městech.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 742
Date: 6. květen 1514
AbstractOldřich Myška ze Žlunic postupuje bratrům Janu, Petrovi, Benjaminu a Zachařovi z Chlumu dva hlavní listy nejvyššího pražského purkrabí Zdeňka Lva z Rožmitálu a z Blatné – jeden na 150 kop grošů pražských s úrokem, v němž jsou rukojmími nejvyšší kancléř Českého království Ladislav ze Šternberka a na Bechyni, Bernart z Valdštejna a na Krupce a Kunát Pešík z Komárova1 a druhý na 275 kop grošů pražských bez úroku, kde jsou rukojmími nejvyšší sudí Českého království Jiřík Bezdružický z Kolovrat a na Buštěhradě, nejvyšší truchsas Českého království Jan Zajíc z Hazmburka a z Kosti, hejtman Pražského hradu Záviš Sulek z Hrádku a Jan Čejka z Obramovic.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 743
Date: 19. červen 1514
AbstractRacek Cukr z Tamfeldu postupuje Janovi z Nové Vsi a na Vojicích a jeho dědicům dva hlavní listy Zdeňka Lva z Rožmitálu, nejvyššího prožského purkrabí – první na 630 kop grošů pražských s úrokem, v němž jsou rukojmí zemřelý nejvyšší sudí Českého království Petr Holický ze Šternberka a na Líšně (Lleesstnie), nynější nejvyšší sudí Českého království Jiřík Bezdružický z Kolovrat a na Buštěhradě, Jiřík ze Šelnberka a z Kosti, Hynek Boček z Kunštátu a na Polné, podkomoří Českého království Burian Trčka z Lípy a Jiřík Karlík z Nežetic, 1 a druhý list na 750 kop grošů pražských s úrokem, kde jsou rukojmí Petr z Rožmberka, nejvyšší komorník Českého království Petr Holický ze Šternberka a na Líšně (Leesstnie), Petr Berka z Dubé a na Lipé, Jan z Kolovrat a na Novém Hradě, podkomoří Českého království Burian Trčka z Lípy a na Lipnici, Kunát Pešík z Komárova a Jan ze Sudoměře a na Řepici. 2

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
< previousCharters1513 - 1514next >