useridguestuseridguestuseridguestERRORuseridguestuseridguestuseridguestuseridguestuseridguest
FondČeské gubernium - guberniální listiny, Praha (0993-1526)
Fonds > CZ-NA > CGL
< previousCharters1520 - 1523next >
Charter: 803
Date: 30. listopad 1520
AbstractJan Donát z Těchlovic jménem svým i manželky Afry z Dohalic kvituje purkmistra, radu, obecní starší a celou obec města Hradce /Králové/ (nad Labem) z 250 kop grošů pražských složených na sv. Havla jako z druhé splátky na dluh 500 kop, na nějž jim Hradečtí vydali list, kterým se zavázali dluh zaplatit ve dvou splátkách. Prvních 250 kop zaplatili před rokem rovněž na sv. Havla a obdrželi na ně kvitanci.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 804
Date: 21. prosinec 1520
AbstractBratři Jiří a Jindřich, vévodové saští, lantkrabí durynští a markrabí míšenští, rozsuzují spor Mikuláše /Šlika/ na Sokolově (Falckenaw) na jedné, bratrů Šebestiána, Quirina, člena řádu německých rytířů, a Albrechta /Šliků/ na Lokti (Elnpogen) na druhé a Štěpána Šlika i na místě jeho bratrů Buriana, Jeronyma, Hendrycha (Hainrich), Volfa a Lorence hrabat z Passaunu na Ostrově (Slagkenwerda) na třetí straně o důl řeč. Jáchymov (Sand Joachims tale), z něhož první dvě strany požadovaly nejméně 2 díly, což třetí strana odmítala: Štěpán a jeho bratři mají odvádět svým bratrancům Mikuláši, Šebestiánu, Quirinovi a Albrechtovi a potom jejich dědicům a držitelům jejich statků počínaje kvartálem sv. Lucie r. 1520 vždy o suchých dnech po uzavření účtů sedmý díl z desátku vybraných z dolů a to ve stříbře, nikoli ve zlatě; z této sedminy mají Šebestián, Quirin, a Albrecht pobírat 2 díly, Mikuláš třetí díl. Mikuláš, Šebestián, Quirin a Albrecht nemají Štěpánovi a jeho bratrům zasahovat do správy dolu, prodeje stříbra ani jiných záležitostí, a nemají na důl žádné právo, s výjimkou nápadu na jednoho po smrti druhého a jeho lenních dědiců. Ze stříbra a zlata vytěženého na zděděných podílech Mikuláše, Šebestiána, Quirina a Albrechta připadne 6 dílů jim a sedmý zbývající dvěma stranám. Ohledně horníků (Manschafft) ve šlikovských dolech se má postupovat podle dílčí smlouvy Šliků, jíž nemá tato listina s výjimkou uvedených bodů odporovat. Stanoví se postavení tohoto rozsudku a sporu, kdyby byli Šlikové ve věci dolů obesláni k právu do Prahy.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 805
Date: 30. duben 1521
AbstractJan, kníže slezský, opolský a hlohovský, a Karel, kníže slezský, münsterberský, olešnický a hrabě kladský a zemský fojt v Horní Lužici, činí smlouvu ve 4 bodech s braniborským markrabětem Jiřím a ratibořským a opavským knížetem Valentinem, jimž měl Jan podle nařízení krále Ludvíka složit přísahu i se svými zeměmi. Jiřímu a Valentinovi mají holdovat všichni Janovi poddaní po jeho smrti, jeho země si mají oba rozdělit; vyňaty jsou pouze Koźle (Cosel), Gliwice (Gleibitz) a Bytom (Beuten) se zámkem Świerklaniec (Swirklenitz), které obdrží Valentin. Zemře-li tedy Jan bez dědiců, uznají jeho poddaní za pány Jiřího a Valentina, zemřel-li takto Valentin, uznají Jiřího, stejně jako ostatní poddaní ratibořského knížectví. Jiří a Valentin si všechna Janova území a statky rozdělí rovným dílem (pouze hotové peníze, stříbrné náčiní a klenoty si Jan vyhrazuje k volnému disponování), oba postoupí Janovi 40000 zlatých uherských, o nichž je zmínka v královské konfirmaci. Bude-li Jan právně nebo násilně napaden, mají mu být Jiří a Valentin nápomocni. – Jiří a Valentin k dohodě přistupují a slibují ji zachovávat.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 806
Date: 3. květen 1521
AbstractKarel V., císař římský, král německý atd., uděluje Hanuši Siegfriedovi (Seiffridt) z Obersteinu a jeho společníku Berchtolfovi z Flerzheimu (Flerssheim) na Hanušovu žádost lénem hrad Gundheim (Guntheim) se vším příslušenstvím udělený kdysi jim oběma, zemřelému otci Hanušovi z Flerzheimu a bratrovi Fridrichovi z Flerzheimu od zemřelého císaře Maximiliána (Hanuš z Obersteinu svým i Berchtolfovým jménem složil již Karlu VI. obvyklý lenní slib), a potvrzuje inserovanou listinu z 23. května 1311, jíž Fridrich z Meckenheimu, který se svými dětmi Fridrichem, Janem (rytíři), Jindřichem a Fridrichem (panoši), dcerou Klárou a vnukem Janem, synem zemř. syna Jana, a s Jindřichem z Tau a Jindřichem, komorníky z Wormsu, manželi dcer Gudly (Gudeln) a Hedviky (Helwigen), obdržel od zemřelého krále Albrechta lénem hrad Gundheim, činí ustanovení o společné držbě tohoto léna uvedenými osobami, stanoví dědické zásady při úmrtí někoho z jmenovaných a nároky jejich dětí (děti z dalšího manželství nemají na léno nárok) a ukládá všem tyto zásady dodržovat pod trestem ztráty práva na léno. Jmenovaní se zavazují ustanovení dodržet.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 807
Date: 25. květen 1521
AbstractKarel V. císař římský, král německý španělský atd., se zavazuje vyplatit svým strýcům, bratrům Fridrichovi, arcimaršálkovi svaté říše Římské, a Janovi, vévodům saským, lantkrabatům durynským a markrabatům míšenským, v r. 1522 v městě Frankfurtě /n.M./ (in Frannckfurter Mess) dlužnou sumu 32 500 zlatých rýnských, zbylou po zaplacení stejné částky z původního dluhu 65 000 zlatých rýnských po zemřelém císaři Maximiliánovi, o nějž se císařští komisaři v německých zemích s Fridrichem a Janem dohodli.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 808
Date: 1. srpen 1521
AbstractLudvík /Jagellonský/, král uherský a český, vysvědčuje, že braniborský markrabě Jiří mu na jeho žádost poskytl na chystanou výpravu proti Turkům zlaté a stříbrné předměty – řetěz o váze 13 hřiven 14 lotů čistého zlata, dále pozlacené věci vážící 240 hřiven a 1 lot a stříbrné věci o váze 120 hřiven a 6 lotů a slibuje, že mu po skončení výpravy dá náhradu ze zlatých, zlacených a stříbrných věcí, vyrobených svými stříbrníky.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 809
Date: 6. prosinec 1521
AbstractOpat Linhart a konvent plaského kláštera prodávají vsi Všehrdy a Černíkovice (Czerniekowicze) s platy i naturáliemi se vším příslušenstvím, vyhrazujíce si pouze berni a právo odkoupení, Janovi Ješkovi ze Strojetic a Petrovi z Brodce jako dědici Zdeňka z Brodce za 500 kop grošů míšeňských v hotovosti zaplacených. Mohou vsi vyplatit po výpovědi dané 1 rok předem ke sv. Jiří nebo Havlu. Jsou povinni vsi v případě potřeby zpravit. Rukojmí Jaroslav z Kolovrat, Petr Levhart z Vydžína a na Svinné, Šebestián Holtzacher (Holzuchar) z Fischpachu (Wysspachu) a v Kralovicích se zaručují za dodržení uvedených podmínek pod trestem ležení v Plzni nebo jinde v okruhu 5 mil. Po 14 dnech, nedojde-li po ohlášené výpovědi k výplatě vsí, si mohou věřitelé dobýt kupní částku "v křesťanech nebo v židech” na jejich škodu.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 810
Date: 12. prosinec 1521
AbstractBratři Štěpán, Burian, Jeroným, Hendrych a Vavřinec (Lorenc) Šlikové hrabata z Passaunu a Holiče (Holayczie) na Ostrově (Slackinwerdie), kteří dali nejvyššímu pražskému purkrabí Zdeňkovi Lvu z Rožmitálu a Blatné, nejvyššímu kancléři Českého království Ladislavovi za Šternberka na Bechyni a Janu Pluhovi z Rabštejna na Bečově 7 grošů českých z každé hřivny stříbra vytěžené a zmincované v jejich dolech v Jáchymově (Swateho Joachyma), tak, že 2 díly měl pobírat Zdeněk Lev, 2 díly Ladislav a 1 díl Jan Pluh, po smrti Ladislava ze Šternberka, který nezanechal dědiců, rozdělují jeho 2 díly rovně mezi Zděnka Lva, Kryštofa ze Švamberka a Jana Pluha až do jejich smrti. Po Zdeňku Lvovi obdrží jím zděděný Ladislavův podíl Zdeňkův syn Adam, po Kryštofovi jeho syn Hendrych. Po smrti všech 5 uvedených osob připadne Ladislavův podíl opět Šlikům.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 811
Date: 19. únor 1522
AbstractLudvík /Jagellonský/, král uherský a český, vysvědčuje, že po složení účtů se svým příbuzným, knížetem Jiřím markrabětem braniborským, zůstal Jiřímu dlužen 21 795 zlatých, dále za výdaje, které měl Jiří na cestu na volbu římského císaře do Frankfurtu (Frankfordiam), 4 495 zlatých, dohromady 26 285 1 zlatých, a zavazuje se tuto sumu Jiřímu zaplatit z královských důchodů do 2 let.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 814
Date: /28. březen/ 1522
Abstract"Extrakt der Privilegiem für das Haus Oesterreich, welches Kayser Carl der fünfte gegeben hat. A 1522."(= výtah z listiny ČG-L inv. č. 812 v bodech, bez eschatokolu)

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 813
Date: /28. březen/ 1522
Abstract"Extrakt der Privilegiem für das Haus Oesterreich, welches Kayser Carl der fünfte gegeben hat. A 1522."(= výtah z listiny ČG-L inv. č. 812 v bodech, bez eschatokolu)

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 812
Date: 28. březen 1522
AbstractKarel V., císař římský, na žádost svého bratra Ferdinanda, infanta španělského a arcivévody rakouského, který spolu s Karlem V. po smrti římského císaře a rakouského arcivévody Maximiliána zdědil rakouský dům se všemi knížectvími, hrabstvími atd., potvrzuje všechna privilegia, výsady a práva na veškerá území, která rakouský dům získal od římských císařů a králů, zvláště ta, která se týkají markrabství a vévodství rakouského zvláště zřeknutí se práv císaře v rakouském vévodství, postavení knížete jako tajného rady v říši, osvobození od platů císaři, úprava vojenské služby knížat, přijímání lén, zastupování knížete před říšským právem, místo na sněmu, vojenská pomoc od Říše; Říše nemá mít v Rakousku léna; potvrzuje se vláda v zemi nejstaršímu arcivévodovi a nedílnost země, příslušnost poddaných nikoli k říšským soudům, ale k arcivévodskému soudu, jeho obsazení a odvolání od něho; upravuje se postavení židů, práva arcivévodů v hospodářském životě země, právo udílet šlechtictví a úřady i hodnosti, legitimovat a naproti tomu sesazovat nevhodné; náleží jim obrana biskupství, klášterů atd. Mají být v platnosti výsady rakouských arcivévodů vydané císařem Jindřichem IV., Jindřichem V., Fridrichem I., Rudolfem I., Albrechtem I., Jindřichem VII., Ludvíkem /Bavorským/, Karlem IV., Václavem, Zikmundem, Fridrichem III., které se potvrzují.

Images8
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 815
Date: 10. květen 1522
AbstractLudvík /Jagellonský/, král uherský a český, dává hofmistru svého dvora Břetislavovi z Rýzmburka a Švihova na Rabí doživotně úřad zemského fojta v Dolní Lužici, na nějž měl Břetislav list od krále Vladislava, a to tak, že mu tento úřad připadne, jakmile dosavadní fojt – nejvyšší mincmistr Českého království Jindřich Tunkl z Brníčka a Zábřehu – zemře nebo nebude schopen jej vykonávat. Ruší se všechny královské listiny znějící v jiném smyslu a všem poddaným Českého království a lužického markrabství se ukládá, aby Břetislava uznali za fojta, nastoupí-li úřad. V případě své nepřítomnosti v Lužici smí Břetislav svěřit úřad svému bratru Vilémovi z Rýzmburka a Švihova na Roudnici nebo někomu jinému.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 816
Date: 6. červen 1522
AbstractZikmund Vanička, úředník v ungeltu, který měl z rozkazu krále Ludvíka zaplatit z ungeltu 702 kop grošů míšeňských a nemaje hotové peníze, zavázal se zaplatit polovinu na sv. Jakuba a polovinu na sv. Vavřince, a požádal o rukojemství braniborského markraběte Jiřího, münsterberského a olešnického knížete a kladského hraběte Karla a královnina sekretáře Jiříka z Lokšan, slibuje nyní uvedeným rukojmím, že je vyvadí z rukojemství zaplacením sum v uvedených termínech; jinak jim z důchodů ungeltu uhradí škody. Rukojmí jej mohou upomínat podle zásad zemského práva, jako kdyby na něho měli pergamenový list s přivěšenými pečeťmi. Zemře-li Zikmund před zaplacením uvedené sumy, má ji zaplatit jeho nástupce v ungeltu.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 817
Date: 12. červen 1522
AbstractRudolf z Bünau, hofmistr, a Zikmund z Rossu, hejtman v Krupce, urovnávají spor mezi Janem z Valdštejna, pánem v Krupce, a kverky tamtéž, v Mikulově a na Komáří Hůrce (sant Nigklaus auffmc Mugkenberge) tak, že psaní kverků kurfiřtovi saskému mělo jim dopomoci k právu a nebýti k haně Jana z Valdštejna, že kvekrové mají odvádět pánovi z desátku 15 grošů bílých hotově a 15 odčítati z půjčky 1 500 zlatých. Cín má pan Jan kupovati od kverků za 11 zlatých za centnéř, což bude celkem činit 841 ½ zlatých splatných na sv. Martina. Jestliže Jan z Valdštejna nezaplatí, mohou prodávat kvekrové cín jinde. Dluh 1 500 zlatých jim má pojistit společně s městem Krupkou. Rozhodnutí mohou obě strany vložit do desk zemských. Má být přepsáno na pergamen a potvrzeno pečetěmi obou stran.

Images5
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 818
Date: 2. červenec 1522
AbstractLudvík /Jagellonský/, král uherský a český, se přiznává Barboře z Kolína nad Rýnem (Koln am Ryin), jejím dědicům a potomkům a držitelům tohoto listu k dluhu 6000 zlatých (po 30 groších českých za zlatý a 7 peněz (feniků) za 1 groš), a slibuje, že jakmile obsadí úřad podkomořího Českého království, uloží novému podkomořimu při jeho nástupu, aby z částky vybrané od královských měst tento dluh Barboře zaplatil nejblíže příštího sv. Jakuba. Jinak dává Barboře a jejím dědicům právo dobýt si tuto sumu i s utrpěnými škodami na podkomořím, městech a obyvatelích Čech, Moravy, Slezska a Horní i Dolní Lužice. Nepodaří-li se jí to, může tento list postoupit nebo zastavit svému zmocněnci k vymáhání uvedeným způsobem; nebude-li zaplaceno ani tak, mají dluh vymáhat přímo na králi.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 819
Date: 2. červenec 1522
AbstractLudvík /Jagellonský/, král uherský a český, vyznává, že je Barboře z Kolína nad Rýnem (Kolln am Reyn), jejím dědicům, potomkům a držitelům tohoto listu dlužen 11660 zlatých a 2 groše (počítáno 30 grošů českých za zlatý a 7 českých peněz (feniků) za 1 groš) a slibuje, že jí tato suma bude zaplacena z berně, kterou stavové knížectví slezského mají odvést na sv. Michala, münsterberským knížetem Karlem, fojtem v Horní Lužici, Jindřichem Schindelem z Drogomitowic a Achácem Haunoltem ve Vratislavi (Breslaw), pověřenými vybíráním berně, a to v době mezi sv. Michalem a vánoci. Jinak může Barbora a její dědici uvedenou sumu i se škodami vymáhat na jmenovaných výběrčích berně a všech obyvatelích slezského knížectví i Uher, Čech, Moravy, Slezska a Horní i Dolní Lužice; nepodaří-li se jí to, může tento list postoupit nebo zastavit svému zmocněnci k vymáhání uvedeným způsobem. Nebude-li dluh ani potom zaplacen, mají jej vymáhat přímo na králi. Na splacení dluhu nebo jeho části mají vydat kvitanci.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 823
Date: 18. září 1522
AbstractLudvík /Jagellonský/, král uherský a český, ruší platnost listiny vydané jeho otcem, králem Vladislavem, slezským knížatům na potvrzení jejich privilegií a zvláště nová privilegia touto listinou udělená, totiž to, že král může za hejtmany ve Slezsku ustanovovat pouze slezská knížata, dále ustanovení, že nároky českého krále vůči slezským knížatům a duchovním i světským obyvatelům, týkající se statků a půdy, podobně nároky slezské strany vůči českému králi, vztahující se na statky, svobody a privilegia, a obdobné věci mezi slezskými knížaty mají být projednávány pouze před slezskými knížaty a jejich rady, stejně jako spory týkající se manů, rytířů, měst aj. Činí tak proto, že král Vladislav podepsal listinu "one seinen bewusst", jak sám ve Vratislavi (Presslau) prohlásil, dále Zikmund Kurtzbach svobodný pán z Trachenbergu, vyslaný slezskými knížaty spolu s těšínským knížetem a hornoslezským hejtmanem Kazimírem k jednání, doznal, že ve skutečnosti s králem o artikule nejednal, a listina byla vydána z kanceláře v nepřítomnosti nejvyššího kancléře Jana z Šelnberka a z Kosti tehdejším písařem, jakýmsi Neudegerem, který potom utekl. Listina by byla na újmu práv českých králů, království a koruny.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 821
Date: 18. září 1522
AbstractLudvík /Jagellonský/, král uherský a český, ruší platnost listiny vydané jeho otcem, králem Vladislavem, slezským knížatům na potvrzení jejich privilegií a zvláště nová privilegia touto listinou udělená, totiž to, že král může za hejtmany ve Slezsku ustanovovat pouze slezská knížata, dále ustanovení, že nároky českého krále vůči slezským knížatům a duchovním i světským obyvatelům, týkající se statků a půdy, podobně nároky slezské strany vůči českému králi, vztahující se na statky, svobody a privilegia, a obdobné věci mezi slezskými knížaty mají být projednávány pouze před slezskými knížaty a jejich rady, stejně jako spory týkající se manů, rytířů, měst aj. Činí tak proto, že král Vladislav podepsal listinu "one seinen bewusst", jak sám ve Vratislavi (Presslau) prohlásil, dále Zikmund Kurtzbach svobodný pán z Trachenbergu, vyslaný slezskými knížaty spolu s těšínským knížetem a hornoslezským hejtmanem Kazimírem k jednání, doznal, že ve skutečnosti s králem o artikule nejednal, a listina byla vydána z kanceláře v nepřítomnosti nejvyššího kancléře Jana z Šelnberka a z Kosti tehdejším písařem, jakýmsi Neudegerem, který potom utekl. Listina by byla na újmu práv českých králů, království a koruny.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 822
Date: 18. září 1522
AbstractLudvík /Jagellonský/, král uherský a český, ruší platnost listiny vydané jeho otcem, králem Vladislavem, slezským knížatům na potvrzení jejich privilegií a zvláště nová privilegia touto listinou udělená, totiž to, že král může za hejtmany ve Slezsku ustanovovat pouze slezská knížata, dále ustanovení, že nároky českého krále vůči slezským knížatům a duchovním i světským obyvatelům, týkající se statků a půdy, podobně nároky slezské strany vůči českému králi, vztahující se na statky, svobody a privilegia, a obdobné věci mezi slezskými knížaty mají být projednávány pouze před slezskými knížaty a jejich rady, stejně jako spory týkající se manů, rytířů, měst aj. Činí tak proto, že král Vladislav podepsal listinu "one seinen bewusst", jak sám ve Vratislavi (Presslau) prohlásil, dále Zikmund Kurtzbach svobodný pán z Trachenbergu, vyslaný slezskými knížaty spolu s těšínským knížetem a hornoslezským hejtmanem Kazimírem k jednání, doznal, že ve skutečnosti s králem o artikule nejednal, a listina byla vydána z kanceláře v nepřítomnosti nejvyššího kancléře Jana z Šelnberka a z Kosti tehdejším písařem, jakýmsi Neudegerem, který potom utekl. Listina by byla na újmu práv českých králů, království a koruny.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 820
Date: 18. září 1522
AbstractLudvík /Jagellonský/, král uherský a český, ruší platnost listiny vydané jeho otcem, králem Vladislavem, slezským knížatům na potvrzení jejich privilegií a zvláště nová privilegia touto listinou udělená, totiž to, že král může za hejtmany ve Slezsku ustanovovat pouze slezská knížata, dále ustanovení, že nároky českého krále vůči slezským knížatům a duchovním i světským obyvatelům, týkající se statků a půdy, podobně nároky slezské strany vůči českému králi, vztahující se na statky, svobody a privilegia, a obdobné věci mezi slezskými knížaty mají být projednávány pouze před slezskými knížaty a jejich rady, stejně jako spory týkající se manů, rytířů, měst aj. Činí tak proto, že král Vladislav podepsal listinu "one seinen bewusst", jak sám ve Vratislavi (Presslau) prohlásil, dále Zikmund Kurtzbach svobodný pán z Trachenbergu, vyslaný slezskými knížaty spolu s těšínským knížetem a hornoslezským hejtmanem Kazimírem k jednání, doznal, že ve skutečnosti s králem o artikule nejednal, a listina byla vydána z kanceláře v nepřítomnosti nejvyššího kancléře Jana z Šelnberka a z Kosti tehdejším písařem, jakýmsi Neudegerem, který potom utekl. Listina by byla na újmu práv českých králů, království a koruny. 1

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 824
Date: 21. září 1522
AbstractBernahart Scherreuter z Neuenhausu, správce na (Werdenbergku, který jménem svým, své manželky, sourozenců a dědiců prodal Hanuši Trauttenbergovi a jeho dědicům do dědičného vlastnictví svůj svobodný dvůr v (Eschelsdorffu, na němž nyní sedí Lenckel, se vším příslušenstvím za určitou hotově vyplacenou sumu, kvituje Hanuše z této částky a zříká se jménem svým, manželky, sourozenců a dědiců všech nároků na tento dvůr; listiny na dvůr, které by tomu odporovaly, ztrácejí platnost.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 825
Date: 9. říjen 1522
AbstractLudvík /Jagellonský/, král uherský a český, potvrzuje manům a obyvatelům Loketska (zu Elbogen) na žádost jejich poselstva všechny svobody, práva, listiny, privilegia, hamfesty a zvyklosti, které dostali od římských císařů a předchozích českých králů, nebo které se jim ústné dochovaly, se stejnou platností, jako by byly do tohoto listu vepsány, a nařizuje všem poddaným českého království, aby Loketským nebránili v užívání těchto privilegií.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 826
Date: 10. říjen 1522
AbstractKarel IV., císař římský, vyhlašuje říšskou klatbu nad Františkem ze Sickingen, který porušil mír a odpověděl trevírskému arcibiskupovi.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 827
Date: 14. listopad 1522
AbstractLudvík /Jagellonský/, král uherský a český, potvrzuje bratrům a strýcům Jindřichovi, Vilémovi, Břetislavovi a Půtovi z Rýzmberka a Švihova na Rábí a Klenové, nejvyššímu kancléři českého království, a hofmistru královského dvora a jeho dědicům, pro služby prokázané králi Vladislavovi i jemu všechny výsady, milosti, obdarování a listy, které jejich předkové obdrželi od předchozích českých králů.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 828
Date: 12. prosinec 1522<sup>1<sup>
AbstractLudvík /Jagellonský/, král uherský a český, připisuje Jindřichu Firšicovi z Nabdína sumu 600 zl. uher. červ., kterou je mu dlužen, na zástavě drženém královském zámku Hradišťku (Hradisstku). Tato suma mu spolu s původní zástavní sumou bude vrácena při výplatě zámku.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 829
Date: 27. prosinec 1522
AbstractLudvík /Jagellonský/, král uherský a český, připisuje Jindřichu Firšicovi z Nabdína na zástavně drženém zboží Hradišťku a jeho příslušenství sumu 1050 kop grošů českých, kterou Jindřich půjčil pro potřeby králova dvora a kuchyně; Jindřich a jeho dědici nebudou povinni Hradišťko vrátit, dokud jim český král nevyplatí oněch 1050 kop spolu původními zástavními sumami, vše v bílých groších českých.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 830
Date: 8. Jan. 1523 - 16. Okt. 1590
AbstractOpisy privilegií zahraženského kláštera: 1) 28011523Pražský hradLudvík, král uherský a český, potvrzuje zahražanskému klášteru inserované privilegium krále Václava IV. Z 21. XI. 1383- O postoupení kostela v Zahražanech magdalenitkám a dává jim právo na příjímání odkazů a vkladu do desk koupených statků do 100 kop grošů českých ročního platu. Poznámka o zápisu do desk 1523 a 15922) 24051539Pražský hradFerdinand I., král římský, uherský a český potvrzuje toto privilegium.3) 21011558Pražský hradFerdinand I., král římský, uherský a český, osvobozuje zahražanský klášter od berně. 4) 23011570Maxmilián II. Císař římský, král uherský a český, potvrzuje všechna privilegia zahražanského kláštera. 5) 16101590Pražský hradRudolf II., císař římský, král uherský a český, potvrzuje všechna privilegia zahražanského kláštera

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 831
Date: 25. leden 1523
AbstractWolf Hertenberger na Boučí (Puechelperg) jménem svým, manželky Markéty a dědiců kvituje Štěpána Šlika, hr. Z Passaunu na Holiči (Weysskirchen), Lokti (Elnpogen) a Ostrově (Slackenwerd), a jeho bratry z částky 270 zl. rýn. Tolarů, kterou mu vyplatili za desátek z olova /vytěženého/ na Hřebenech (Hertenberg), který jim prodal se všemi právy na doly na řečeném panství, zříká se ve prospěch Šliků všech práv na tyto doly. Nebude vznášet nárok ani na podíl, který Šlikům prodal jeho bratranec Mates Hertenberger. Zavazuje se za sebe, manželku a dědice upravit svůj podíl vždy v případě potřeby, na což staví rukojmí – Ševestiána Hofmana na Krajkové (Grosengrun) a Matesa Uhruhera na Chodově (Codaw).

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 832
Date: 4. únor 1523
AbstractLudvík /Jagellonský/, král uherský a český, uděluje Kašparu Erlweckovi (Erlwegkh) aj eho dědicům lénem hrad a statek řeč. Reuth (zu der Rewth), který má Kašpar po Kašparovi a Erhartovi Trautenbergech a který je lénem české koruny, se vším příslušenstvím, výnosy a právy. Kašpar již složil slib věrnosti králi a koruně.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 833
Date: 4. únor 1523<sup >1</sup>
AbstractLudvík /Jagellonský/, král uherský a český, uděluje Kašparu Erlweckovi (Erlwegkh) aj eho dědicům lénem hrad a statek řeč. Reuth (zu der Rewth), který má Kašpar po Kašparovi a Erhartovi Trautenbergech a který je lénem české koruny, se vším příslušenstvím, výnosy a právy. Kašpar již složil slib věrnosti králi a koruně.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
< previousCharters1520 - 1523next >