useridguestuseridguestuseridguestERRORuseridguestuseridguestuseridguestuseridguestuseridguest
FondČeské gubernium - guberniální listiny, Praha (0993-1526)
Fonds > CZ-NA > CGL
< previousCharters1547 - 1547next >
Charter: 1642
Date: 29. září 1547
AbstractKryštof hrabě z Hardeku, z Kladska a na Letovicích, od něhož a od jehož bratří koupil král Ferdinand /I./ kladské hrabství za 45 000 zl., které jim poukázal k zaplacení na Janu z Pernštejna a na Helfštejně (Helffenssteynie), potvrzuje, že Jan jim část sumy zaplatil a na zbytek vydal "jistoty" znějící na něho a na jeho dědice, a zavazuje se za sebe, bratry i dědice, že nebudou na králi tuto sumu nikdy požadovat.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1644
Date: 1. říjen 1547
AbstractFerdinand /I./, císař římský a král německý, uherský a český, radům české komory: oznamuje jim, že svému dvornímu trubači Františkovi Dolomeyovi v. Senes za jeho dlouholeté služby a vzhledem k jeho stáří a slabosti, pro kterou již nemůže sloužit, a pro výživu jeho dětí, připsal na dobu jeho života ročně 70 zl. rýn. (po 60 krejcarech) jako provizi z české komory a vydal mu téhož dne na to zápis. Nařizuje adresátům, aby Františkovi tuto částku po dobu jeho života odváděli (a to příslušný díl vždy na suché dny) a ukládali kvitance, které jim na to bude vydávat.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1643
Date: 1. říjen 1547
AbstractJan z Pernštejna na Helfštejně, pán a držitel hrabství kladského a dědičný pán panství Hummel (Homel), potvrzuje, že prodal svému hejtmanovi v kladském hrabství Hanuši Progovi z Velnic (Prag vonn Welnitz) a jeho dědicům do dědičného vlastnictví s právem volného disponování své léno - sedláky a zahradníky ve vsi Podborze (Hartau) na panství Hummel Štěpána Rogela, Jiřího a Hanuše Vitzenntze, Jiřího Slesera, Urbana Stanncka, Pavla Trochtla a Šimona Augustina s jejich pozemky a platy, právem lovu, čižby a pastvy, nižším i vyšším soudnictvím i s kusem vody s oběma břehy a právem rybolovu. Prodel se stal podle zvyklostí kladského hrabství a byl ohlášen vydavatelovým zmocněncem Fridrichem Račínem z Arnsdorfu na kladském hradě. Jmenovaní sedláci a jejich statky příslušejí výhradně před soud na kladském hradě.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1645
Date: 2. říjen 1547
AbstractPurkmistr, rada, starší, přísežní a celá obec města Zhořelce (Görlitz), jimž král Ferdinand /I./ vedle jiných článků uložit zaplatit za trest 100 000 zl., což mu jejich zmocněnci v Praze přislíbili, přičemž (protože suma se vztahuje i na jiná města) na ně připadá 40 000 zl., z nichž 20 000 zaplatili 2. října ve Zhořelci královským radům a komisařům, se zavazují splatit zbývajících 20 000 zl. (počítáno po 60 kr.) v Praze nebo jinde, kde král určí, a to do 2 měsíců, v minci běžné v zemích České koruny nebo ve zlatě (? - gelde).

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1646
Date: 2. říjen 1547
AbstractJindřich hr. z Hartensteinu (Hartennstain) a pán z Plavna, purkrabí míšenský a nejvyšší kancléř Českého království, se zavazuje dodržovat body a ustanovení inserované listiny z 1. října 1547 (Pražský hrad), jíž se s ním Ferdinand /I./ smluvil o panství Bečov (nad Teplou) (Podtschaw), promlčené léno koruny, které (s výjimkou dolu vyhrazeného králi) měl podle královského zápisu z 26. února 1543 (Norimberk - Nuernberg) obdržet Jindřich, zemře-li jeho držitel Kašpar Pluh (Phlueg) z Rabštejna (Rabmstain) bez potomků. Protože se Kašpar postavil proti králi a propadl hrdlo i statek a protože není možno oddělit důl, související s královskými doly v Jáchymově a na Loketsku, od panství, král postoupí Jindřichovi za jeho nárok na Bečov panství Plauen (Plawen), Voigtsberg (Voytsperg), Pausa (Pawsa) a Schöneck (Schonneckh) - léna propůjčená saským domem smlouvu s durynským lantkrabětem a míšenským markrabětem Mořičem Saským České koruně. Tato panství má Jindřich s výjimkou dolů a ungeltu držet až do vrácení (pravděpodobně do sv. Jiří 1548) Bečova a do úhrady Jindřichových dluhů 35 071 zl. 22 kr. 4 fen. králem. - Podle zápisu vydaného králem 1. února 1547 (Pražský hrad) za pomoc Janu Fridrichovi, nazývajícímu se saským vévodou, dá král v neděli po sv. Martinu odhadnout Bečov i uvedené 4 saské statky a vyrovná Jindřichovi rozdíl. Vyhrazuje si potrestání jmenovaných neposlušných osob v Auerbachu, Mylau (Mille) a Reichenbachu a ponechává Jindřichovi Kraslice (Graesles) za sumu, za kterou je přijal od Jeronyma Šlika. V případě ponechání 4 saských statků zastaví Jindřichovi znovu klášter Teplá (Toppel) za 10 000 zl.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1647
Date: 3. říjen 1547
AbstractPurkmistr, rada, starší, přísežní a celá obec města Žitavy (Zittau), jimž král Ferdinand /I./ vedle jiných článků uložil zaplatit za trest 100 000 zl. na klenoty a kostelní náčiní, což mu jeho zmocněnci v Praze přislíbili, přičemž (protože suma se vztahuje i na jiná města) na ně připadá 20 000 zl., z nichž 10 000 zaplatili téhož dne v Žitavě královským komisařům, zavazují se zaplatit zbývajících 10 000 zl. (počítáno po 60 kr.) v Praze nebo jinde, kde král určí, a to do 2 měsíců, v minci běžné v zemích České koruny nebo ve zlatě.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1648
Date: 4. říjen 1547
AbstractFerdinand /I./, císař římský a uherský a český král jako držitel zámku Krasíkova (Švamberka) potvrzuje purkmistru, konšelům a vší obci městečka Lestkova na jejich žádost inserovanou listinu nejvyššího hofmistra Českého království Bohuslava ze Švamberka z 23. května 1473 (b. m.), jíž městečku za jeho věrnost ve válkách s nepřáteli víry a pro škody, při těchto bojích utrpěné, dal tu milost, že v případě úmrtí měšťana, podruha nebo sirotka bez závěti dědí všechen jeho majetek nejbližší příbuzní, podobně jako se to děje ve Stříbře nebo (Nové) Plzni. Jde-li o podsedka nebo sirotka bez příbuzných, rozhodují o majetku konšelé a obrátí jej (na bohoslužby) za jeho duši. Dále povoluje měšťanům i podsedkům svobodně disponovat majetkem a odkazovat jej, a vystěhovat se, osadí-li /grunt/ jiným člověkem. Král potvrzuje dále městečku várku piva, která jim byla odňata Volfem ml. z Krajku, jenž potom postoupil zámek a panství Krasíkov králi; Lestkovští mají odvádět za to na zámek jen 6 gr. čes, z každé várky a hejtmané jim mají za to do pivovaru opatřovat na králův náklad pánve, kádě aj. potřeby.

Images6
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1649
Date: 5. říjen 1547
AbstractFerdinand /I./, král římský, uherský a český, a jeho rukojmí Hendrych z Plavna, Volf z Vřesovic a Jiřík z Gerstorfu vyznávají, že jsou dlužni Floriánovi Griespeckovi z Griesbachu 3000 kop. míš. splatných po 508 kopách ročně pod trestem ležení v Praze nebo v jiném městě do desíti mil.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1651
Date: 6. říjen 1547
AbstractPurkmistr, rada, starší, přísežní a celá obec města Löbau (Lobaw), jimž král Ferdinand /I./ vedle jiných článků uložil zaplatit za trest 100 000 zl., což mu jejich zmocněnci v Praze přislíbili, přičemž na ně (protože suma se vztahuje i na jiná místa) připadá 5 000 zl., z nichž 2 500 zl. zaplatili 6. října v Žitavě (Sittaw) královským komisařům, zavazují se splatit zbývajících 2 500 zl. (počítáno po 60 kr.) v Praze nebo jinde, kde král určí, a to do 2 měsíců, v minci běžné v zemích České koruny nebo ve zlatě.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1650
Date: /před 6. říjnem 1547/
AbstractHrabě Albrecht Šlik /radům české komory/ : poněvadž Jindřich z Gersdorfu (Giersdorff) opět postupuje císaři za 13 000 tolarů klášter Doberlug (Dobrilugk), je on ochoten tuto částku zaplatit a převzít Gersdorfovy dluhy, jestliže mu bude klášter zapsán a nevyplácen po dobu jeho živoat a života jeho syna. Rovněž by vzal na sebe stavebné (Baugeld).

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1654
Date: 7. říjen 1547
AbstractFerdinand, král římský, německý a český, zaručuje Petru Bechyňovi z Lažan do jeho smrti nevyplácet ves Obecnici, které se dosoudil jeho otec Jan Bechyně, a ves Bratkovice, které se má ještě dosoudit, a připisuje na ně jemu a jeho bratřím 300 kop míš. služného jejich otce a 400 kop, které s královským povolením půjčil Marianě z Chrástu, zač mu má postoupit 2 poddané v Bratkovicích.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1653
Date: 7. říjen 1547
AbstractPurkmistr, rada, starší, přísežní a celá obec města Kamenz (Camentz), jimž král Ferdinand /I./ vedle jiných článků uložil zaplatit za trest 100 000 zl. na klenoty a kostelní náčiní, což mu jejich zmocněnci v Praze přislíbili, přičemž na ně (protože suma se vztahuje i na jiná města) připadá 5 000 zl., z nichž 2 500 zl. zaplatili 2. října ve Zhořelci (Görlitz) královským komisařům, se zavazují splatit zbývajících 2 500 zl. (počítáno po 60 kr.) v Praze nebo jinde, kde král určí, a to do 2 měsíců, v minci běžné v zemích České koruny nebo ve zlatě.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1652
Date: 7. říjen 1547
AbstractPurkmistr, rada, starší, přísežní a celá obec města Kamenz (Camentz) vydávají revers na posudné jako v ČG-L inv. č. 1630.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1661
Date: 10. říjen 1547
AbstractJiří z Drahotouše, Petr Řuchovský (Rsthuchofski), Jiří Šíp, Jiří Moravický, Václav Štáblovský a Václav Reiswitz potvrzují, že obdrželi od hejtmana Hanuše z Oppersdorfu jmenování na koně a pušky a pololetní plat, a slibují se dostavit k mustruňku a poslušnost. (Jiří z Drahotouše 6 koní, 1 puška; Petr Řuchovský 6 koní, 1 puška; Jiří Šíp 6 koní, 1 puška; Jiří Moravický 4 koně, 1 puška; Václav Štáblovský 4 koně, 1 puška a Václav Reiswitz 3 koně.)

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1655
Date: /před 10. říjnem 1547/
AbstractHr. Albrecht Šlik českému králi: ke svým právům v Jáchymově (im thall) a nárokům na Loketsko sděluje, že jeho bratranec Jeronym, který mu sdělil, že má postoupit králi panství Loket se všemi právy bez výjimky, není k tomu oprávněn, že však on sám je ochoten s králem jednat.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1657
Date: /před 10. říjnem 1547/
AbstractHrabě Albrecht Šlik /radům české komory/ : píše jim v záležitosti svých práv na hory v Jáchymově a v Loketském kraji a že poukázal 60 tisíc tolarů a byl ochoten přidat ještě 10 000 tolarů.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1659
Date: 10. října 1547
AbstractAlbrecht Šlik hr. z Passaunu a pán na Holiči (Weissenkierchen), nejvyšší komorník Českého království a zemský fojt markrabství Dolní Lužice, s nímž Ferdinand /I./ smluvil o jeho práva na desátky, statky a důchody z dolů i jinde v Jáchymově (Sannd Joachimstall) a celém Loketském (Elpognischen) kraji a zástavně drženém kadaňském (Cadan) panství, a dal mu za vše náhradu, jak svědčí /královský/ zápis z 10. října 1547 (Pražský hrad), zavazuje se za sebe i za své dědice nevznášet na tyto desátky, důchody atd. žádné nároky, všeho se zříká ve prospěch krále, slibuje vydat všechny majestáty, zástavní listy atd., které na ně má, dát je vypsat z desk zemských (listiny, které by mu zůstaly, ztrácejí platnost). Důchody z Jáchymova má králi odevzdat tak, aby je mohl začít pobírat počínaje kvartálem sv. Lucie.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1658
Date: 10. říjen 1547
AbstractAlbrecht Šlik z Passaunu a na Holiči (Weissenkirchen), nejvyšší komorník Českého království a zemský fojt markrabství Dolní Lužice, který ve svém vyrovnání s uherským a českým králem o svá práva na doly a jiná práva v /Jáchymově/ (Tall) a celém Loketském kraji vzal m. j. na sebe králův dluh 13 600 tol. Jindřichovi z Gersdorfu, který měl být splacen na vánoce koncem r. 1547, a to prostřednictvím 6 šlechtických osob v Lužici, zavazuje se tuto částku Jindřichovi vyplatit o nejbližších vánocích v Drážďanech, vyzvednout od něho list oněch 6 šlechticů z Lužice na rukojemství a vrátit jej králi k rukám české komory. Neučiní-li to, bude povinen uvedenou částku vyplatit králi se všemi náklady a škodami za trest dvojnásobně.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1656
Date: /před 10. říjnem 1547/
AbstractHrabě Albrecht Šlik nejvyššímu kancléři: zasílá mu opisy smlouvy, kterou učinil se svými bratranci o Jáchymov, listu krále Vladislava a další, a prosí, aby se zastal jeho záležitostí.

Images5
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1660
Date: 10. říjen 1547
AbstractFerdinand /I./, císař římský a král uherský a český, který převedl na sebe téměř všechny důchody z Jáchymova (Joachimstall) a Loketska (Elpognischen) a zbylých již rovněž užívá, uzavírá s Albrechtem Šlikem, hr. z Passaunu na Holiči (Weissenkierchen) dohodu o jeho nároky na desátky z výnosů, statky, doly aj., jež Albrecht měl podle smlouvy se svými bratranci Šliky, a to takovou, že Albrecht všechny tyto nároky podle listů předchozích králů, smluv o otcovský majetek i smlouvy s bratranci postoupí králi spolu s příslušnými listinami a král mu za to vyplatí 29 000 tol. (po 30 bílých gr.). Dále Albrecht postoupí králi zástavní panství Kadaň (za zástavní sumu) a povolí králi výplatu vsí zastavených jím pánům ze Šumburka (Schonnburg). Král zastaví Albrechtovi klášter Doberlug (Doberlach) s výjimkou poplužního dvora Graditz (Craditz) s příslušenstvím v Torgau, a to za uvedených 29 000 zl., dále za 7 200 tol. za Kadaň a konečně za 13 600 zl. dluhu Jindřichovi z Gersdorfu převzatého Albrechtem, tedy celkem za 49 800 tol. Stanoví se počet mnichů, které má Albrecht v klášteře udržovat, místnosti k jejich obývání, množství potravin a nápojů k jejich výživě; zbytek výnosů z Doberlugu zůstane Albrechtovi, který se synem Ondřejem má klášter držet bez výplaty; zemřou-li oba bez dědiců, sníží se zástavní suma o 20 000 tol.; smí jeho statky zastavovat a vyplácet a pojistit tam věno manželky. Na úhradu válečných škod mu král ponechává ještě na 3 kvartály užitek z jáchymovského stříbra; vyhrazuje si v Doberlugu lovy, doly a léna.

Images9
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1662
Date: 11. říjen 1547
AbstractAlbrecht Šlik (Schlickh) hr. z Passaunu (Bassaun) a pán na Holiči (Weissenkierchen), nejvyšší komorník Českého království a zemský fojt v Dolní Lužici, za sebe i za své potomky slibuje dodržovat všechny články inserovaného vyrovnání s králem o horní desátek, důchody a všechna svá práva v Jáchymově (Joachimstall) a celém Loketském (Ellpognischen) kraji z 10 října 1547 (Pražský Hrad) - srv. ČG-L inv. č. 1660.

Images9
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1663
Date: 14. říjen 1547
AbstractVilém z Oppersdorfu vysvědčuje, že obdržel od hejtmana Hanuše z Oppersdorfu jmenování na 10 koní a 2 pušky a slibuje se dostavit k mustruňku a poslušnost.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1667
Date: 16. říjen 1547
AbstractFerdinand /I./, císař římský, král německý, uherský a český, který vzal na sebe dluh Kašpara, který se nazývá Pluh z Rabštejna (Phlueg von Rabmstain), Jáchymu Kressovi v Diessfurthu (Disfurt) a jeho dědicům ve výši 6 000 zl. rýn. (podle dlužního úpisu z 16 října 1544) s úrokem 5 % ze zbývajících 1 500 zl., se zavazuje zaplatit Jáchymovi a dědicům celou sumu do 2 let, tedy na sv. Havla 1549 v Diessfurthu nebo kde Jáchym bude a úrok odvést vždy na sv. Havla tamtéž. Jako ručitele dluhu staví Jeronyma Šlika hr. z Passaunu na Holiči (Weissenkierchen) a Rabštejně (Rabmstain), Wolfa Šlika hr. z Passaunu na Holiči a Falknově (Falckhenaw), Václava Mašťovského z Kolovrat na Strojeticích, hejtmana na Kadani, a Wolfa z Wirspergu na Skalné (Wiltstain), hejtmana na Hofu, bratry Jindřicha a Hanuše ze Zedtwitz (Zedbitz) na Podhradí (Neuperg), Hanuše Elbognera z Dolejšího Schönfeldu (Unnderm Schonfeld) na Bezdružicích (Weseritz) a Jiřího Multze na Slavkově (Schlackhenwaldt), kteří při nezaplacení mají nastoupit ležení ve Weidenu nebo Wunsiedlu. Rukojmí se zavazují podmínky dodržet a zříkají se všech výsad, které by je od toho mohly osvobodit.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1665
Date: 16. říjen 1547
AbstractFerdinand /I./, král římský, uherský a český, který vzal na sebe dluh 200 tol. Kašpara, který se nazývá Pluh z Rabštejna (Phlueg von Rabenstein), purkmistrovi v horním městě (Horním) Slavkově (Schlackenwaldt) Šebestiánu Trotscherovi (tuto částku podle dlužního listu vydaného 12. listopadu 1546 složil Šebestián Kašparovi k rukám jeho služebníka Jiljího z Freidenbergu na Ruprechtsteinu), slibuje Šebestiánu Trotscherovi a jeho dědicům tuto částku zaplatit za 2 roky (na sv. Havla r. 1549).

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1671
Date: 16. říjen 1547
AbstractArnošt Betscht (Betscht, Petscht) vysvědčuje, že obdržel od hejtmana Hanuše z Oppersdorfu jmenování na 3 koně a poloviční plat, a slibuje se dostavit k munstruňku a poslušnost.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1668
Date: 16. říjen 1547
AbstractFerdinand /I./, císař římský, král německý, uherský a český, který vzal na sebe dluh Kašpara, jenž se nazývá Pluh z Rabštejna (Phlueg von Rabmstain), Albrechtovi z Kočova (Kotschaw), ve výši 700 zl. rýn., (počítáno 24 bílých grošů za 1 zl. a 7 bílých feniků za 1 groš) podle dlužního listu z 16. října 1544 (Bečov - Podtschaw), slibuje Albrechtovi, jeho dědicům nebo držitelům tohoto listu oněch 700 zl. rýn. s úrokem vždy 6 zl. ze 100 splatit za 2 roky - na sv. Havla 1549; úroku - 42 zl. za rok - splatí polovinu na sv. Havla nebo vždy 14 dní po těchto termínech. Jako ručitele staví Hanuše Hofmana v Mírové (Minihof), Arnošta z Ihann (Jann) na Otovicích (Otenobitz) a Hanuše Zehrera z Ramsenthalu (Ransntall) v /Horním/ Slavkově (Schlackenwaldt), které mohou věřitelé vyzvat k ležení v okruhu 4-5 mil od Slavkova. Ručitelé se zavazují uvedené podmínky dodržet až do splacení dlužné sumy úroků a škod.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1670
Date: 16. říjen 1547
AbstractJakub Řečický z Borszcz (Borsicz), Hanuš Weidner z Markova (Markoff), Jindřich Bess řeč. Věchlinský z Alt Rosenberku a Bohuš Čeple (Scheppla) z Belky vysvědčují, že obdrželi od hejtmana Jindřicha z Oppersdorfu jmenování na koně a pololetní plat, a slibují se dostavit k mustruňku a poslušnost. (Jakub Řečický z Borszcz - 4 koně a 1 puška, Hanuš Weider z Markova - 6 koní a 1 puška, Jindřich Bess řeč. Věchlinský z Alt Rosenberku - 6 koní a 1 puška, Bohuš Čeple z Belky - 4 koně a 1 puška)

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1664
Date: 16. říjen 1547
AbstractFerdinand /I./, král římský, uherský a český, který vzal na sebe dluh 300 zl. Kašpara, který se nazývá Pluh z Rabštejna (Phlueg von Rabenstein), Hanuši Zehrerovi z Ramsenthalu (Rambsenthall) bytem v horním městě (Horním) Slavkově (Schlackenwaldt) podle dlužního listu vydaného 12. listopadu 1546 v Berčově (Boedtschaw) k rukám jeho služebníka Jiljího z Freidenbergu na Ruprechtsteinu, slibuje Zehrerovi a jeho dědicům zaplatit tuto sumu za 2 roky (na sv. Havla r 1549).

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1669
Date: 16. říjen 1547
AbstractMikuláš Glaubic vysvědčuje, že obdržel od hejtmana Hanuše z Oppersdorfu jmenování na 6 koní, z toho 1 střelce (Schuetzen) a páže (Buben) a pololetní plat, a slibuje se dostavit k mustruňku a poslušnost.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1666
Date: 16. říjen 1547
AbstractFerdinand /I./, král římský, uherský a český, a jeho rukojmí Adam ze Švamberka a na Střebli (Trzebli), Jiřík Markvart z Hrádku na Trpístech, Jiřík Kokořovec z Kokořova a ve Všerubech, Gerhart z Lišvic (Lisswicz) a ve Vísce (Derfflasu), Jiřík Bohuš z Otěšic a v Částkově (Ssossenreytu) a Jiřík Multz ze Slavkova a na Lesné (Woldawie) se přiznávají Wolfu Perglerovi z Perglasu a jeho dědicům k dluhu 2 000 kop gr. čes. a zavazují se tuto sumu zaplatit na sv. Havla r. 1549 nebo 2 týdny po té a po ty 2 roky platit roční úrok 100 kop (vždy na sv. Jiří a Havla počínaje příštím sv. Jiří 50 kop) pod trestem ležení v jednom z pražských měst nebo jinde do 10 mil od Prahy; po 14 dnech mají věřitelé právo dobýt si dlužnou sumu jistiny a úroků na škodu rukojmí "v křesťanech nebo v židech."

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1674
Date: 20. říjen 1547
AbstractFridrich z Perchwitz potvrzuje, že obdržel od hejtmana Hanuše z Oppersdorfu jmenování na 6 koní, 1 pušku (Schutzen) a 1 panoše (Buben) a pololetní plat, a slibuje se dostavit buď sám nebo Hanuš Bischofsheim k mustruňku a poslušnost.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
< previousCharters1547 - 1547next >