useridguestuseridguestuseridguestERRORuseridguestuseridguestuseridguestuseridguestuseridguest
FondČeské gubernium - guberniální listiny, Praha (0993-1526)
Fonds > CZ-NA > CGL
< previousCharters1554 - 1555next >
Charter: 1940
Date: 5. květen 1554
AbstractJmenovaní šéfové v Kieldrechtu (?) u Antverp (Kiel by der ... kouffstatt Antorff) vysvědčují, že téhož dne prohlédli dílo provedené mistry Petrem Jordanem rodem ze (Styfft von Mentz), Jakubem Eselem a Hanušem Helemschmiedem (Helmsmydtem), oběma z Augsburgu (Ausspurch): je to zařízení jako vodní mlýn, které pohání 1 člověk sám, při stojaté vodě se z nádrže zavede 16 - 18 věder vody 20, 25 - 35 ,,snyssem" vysoko a kanály zase zpět do nádrže, při klidné vodě a s jedním koněm se tak 16 - 18 vědry udrží v chodu 2 i 4 mlýny; během modlitby Otčenáš se tak dopraví vědro vody nahoru a zpět. Zhotovili tedy vynikající zařízení pro provoz mlýna s malým množstvím stojaté vody.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1941
Date: 21. květen 1554
AbstractFerdinand /I./, král římský, německý, uherský a český, uděluje všem domácím i zahraničním kverkům, kteří pracovali nebo by začali pracovat na novém dole v Horním Rodíkově (Obern Radusch) na Moravě, na dobu 5 let královský desátek ze stříbra, a ustanovuje, že za stříbro, které jsou povinni odvádět do mince v Kutné Hoře (Kuttenperg) nebo tam, kam král určí, mají po dobu 15 let dostávat 9 tol. za každou hřivnu pražské váhy. Po uplynutí těchto lhůt mají desátek odvádět králi a stříbro prodávat, jak je obvyklé nebo podle další dohody. Kdyby se někdo pokusil stříbro vyvézt ze země, bude potrestán podle zemského zřízení a zvláštních královských mandátů. Král si vyhrazuje vrchní právo nad dolem, dosazování úředníků apod.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1942
Date: 22. květen 1554
AbstractPetr Jordan, Jakub Esel a Hanuš Helemschmiedt vysvědčují, že vynalezli vodní dílo, které uskutečnili u Antverp (Antorff) na Kieldrechtu (Khill): pomocí 1 koně lze tímto zařízením hnát stále vodu až 30 stop vysoko, odkud pak padá na vodní kolo a pohání 2 - 3 mlýnské kameny. Ze studny je tak možno vyčerpat vodu 200 - 300 stop vysoko, což dříve stěží dokázalo 4 - 5 koní. Toto zařízení chtějí ještě zdokonalit, aby bylo možno zavádět mlýny na koňský či větrný pohon všude, kde není tekoucí voda. Tento list vystavují podepsaní svému společníku Hanuši Helemschmiedtovi, aby mohl tato zařízení zhotovovat kdekoli. Kdo by si je chtěl objednat, má udat místo jednání a stavby. Zařízení bude zhotoveno na jejich náklad, po dokončení přijmou ujednanou odměnu.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1944
Date: /květen - září 1554/
AbstractHanuš Helmschmiedt... (nedopsáno - jen první podpis, ostatní chybí, stylisováno v plurálu) králi /Ferdinandovi I./: žádají o povolení zřídit svým nákladem /na komorních statcích/ vodní dílo, které vynalezli, na zkoušku postavili v Kieldrechtu (Kiel) u Antverp (Antorf), jak o tom svědčí v opise přiložená listina Kielských označená A, a jehož přednosti vypočetli v dalším listě (přil. B). Zařízení postaví vlastním nákladem, královské povolení jim může být potom odňato a nemusí jim být vyplacena žádná odměna. (Srv. ČG-L v inv. č. i. 1940, 1943)

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1945
Date: 13. červenec 1554
AbstractPetr Drochovec z Pláně a Jan Častolár z Dlouhé Vsi uzavírají smlouvu mezi Jindřichem Ojířem z Protivce a městem Českými Budějovicemi, podle které prodává Ojíř za 2 050 kop. míš. městu svobodný dvůr Lhotku, na který má majestát krále Vladislava ze 17. srpna 1472 (Praha).

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1946
Date: 16. červenec 1554
AbstractRada města Vratislavi ověřuje nadepsaný opis lenního listu hejtmana v Dolním Slezsku Karla, knížete münsterberského, z 30. června 1530 (Vratislav), kterým uděluje Kristině Kurtzbachové z Menhaldtu, manželce Hannese Kurtzbacha z Trachenbergu, v léno vsi Pasikurowice (Pasckerwitz, Algenaw) a 4 pusté lány ve Wojciechówu (Woitsdorff), které jí postoupil rytíř Achatius Haunold, hejtman ve Vratislavi.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1947
Date: 3. srpen 1554
AbstractOldřich Dubanský z Duban a na Liběšicích, podkomoří věnných měst a hejtman Pražského hradu, prodává králi Ferdinandovi /I./ za 600 kop gr. čes. vyplacených mu v hotovosti rentmistrem české komory Hanušem Spieglem z Milčic svůj dům ležící vedle Hradčanské brány, jež vede na Pohořelec a na Strahov, a vedle domu Volfa Bořity z Martinic. Vzdává se všech nároků na dům ve prospěch krále, prohlašuje, že na něm nejsou žádné závady, a kdyby se dodatečně našly, že on nebo jeho dědici dům spraví.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1948
Date: 26. září /15/54
AbstractNejmenovaní radové české komory vzhledem k dohodě uzavřené na králův pokyn s Fabiánem ze Schönaichu, hejtmanem v Zaháňsku (Sagan), o dluh 32 126 zl. 15 kr., který král u něho má (přičemž 18 126 zl. 15 kr. přísluší Fabiánovi a zbylých 14 000 jeho bratru Šebestiánovi) a který měl být podle královského hlavního listu z 1. července 1553, kde vydavatelé vystupují jako ručitelé, splacen 1. července 1554, slibují, že dluh bude splacen nehledě na druhou část ujednání, podle níž mají být Fabiánovi do sv. Martina odhadnuta panství Žary (Soraw) a Trzebiel (Trübel), a kdyby mu tento odhad nebyl přijatelný, bude mu jeho 18 126 zl. 15 kr. zaplaceno o hromnicích 1555 i s 6% úrokem od 1. července do hromnic. Původní hlavní list platí dále bez ohledu na prodloužení termínu tímto jednáním.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1949
Date: 27. září 1554
AbstractHanuš Helemschmiedt jménem svým i svých společníků Petra Jordana, Jakuba Esela, Hanuše Ulsteta z Augsburgu, kteří vynalezli vodní dílo, jež uskutečnili u Antverp (Antorff) na Kieldrechtu (Khill) a jímž je možno pomocí 1 koně hnát stále vodu až 30 stop vysoko, odkud pak padá na vodní kolo a pohání 2 - 3 mlýnské kameny; a dostali na ně od krále privilegium na 20 let, slibuje nyní za sebe i uvedené společníky toto zařízení na jejich náklad zhotovit do 1 1/2 roku; jinak pozbydou onoho privilegia. (Nahoře nadepsána adresa české komoře, diktát listiny)

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1951
Date: 5. listopad 1554
AbstractJan Tham (Thaynn), syndik v Norimberku (Nurmberg), vyznává, že jako zmocněnec měšťana v Norimberku Hanuše Geudera, poručníka nedospělého syna po Jiřím Geuderovi Hanibala, přijal od krále Ferdinanda /I./ léno české koruny - 2 lenní statky ve vsi Heuchling(en), jež Hanibal zdědil po otci, a skládá Hanušovým jménem lenní slib věrnosti českému králi a koruně. Hanibal Geuder, až dosáhne plnoletosti, sám složí slib králi nebo lennímu hejtmanu.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1950
Date: 5. listopad 1554
AbstractHanuš z Aufsess na Neidsteinu (Neidstain), který po předcích zdědil a téhož dne z rukou nejvyššího purkrabí Českého království a hejtmana /německých/ lén Jana Popela ml. z Lobkovic na Horšovském Týně (Tennitz) na místě krále Ferdinanda /I./ přijal léno České koruny - úřad dědičného šenka v klášteře v Bambergu (podle lenního listu, který mu na to byl vydán), slibuje s tímto úřadem věrnost králi a koruně.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1952
Date: 12. listopad 1554
AbstractJindřich Hasištejnský z Lobkovic na Hasištejně a Bohuslav Felix Hasištejnský z Lobkovic a na Líčkově (Lüczkowie) uzavírají smlouvu, jíž Jindřich prodal Bohuslavovi a jeho dědicům za 1 200 kop gr. čes. hotově vyplacených právo na dříví z přísečnického panství, na lov vší zvěře tamtéž a na dvanáctý díl cla v městě Přísečnici, jak to držel po předcích a jak to rozhodnutím dvorského soudu vysoudil na Šlicích. Jindřich si vymiňuje pouze 30 dřev ročně a 2 zvířata ročně z tamních lesů. Kdyby vystoupil někdo jiný s nároky na tato práva, má Jindřich i s dědici hájit Bohuslavovy nároky.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1953
Date: 17. listopad 1554
AbstractPurkmistr a rada města Jaworu vidimují výše opsanou listinu z 29. září 1505 (Budín-Ohfen), jíž Vladislav /II./, král uherský a český, obnovil a potvrdil bratrům Kuntzovi, Burkhartovi, Hanuši a Jiřímu ze Schweinhausu na jejich žádost na dobu jejich života platnost inserované listiny krále Václava /IV./ z 11. června 1404 (Vratislav-Breslaw), předložené mu v transsumptu města Jaworu, kterou Václav /IV./ Guntzelovi v Schwein a jeho dědicům v náhradu škody utrpěné v královských službách postoupil plat 18 hr. polského čísla ze vsi Wolbromek (Wolframsdorff) v bolkówském (Polgkenhayn) obvodě na tak dlouho, dokud jim král nevyplatí 100 kop gr. Král Vladislav nařizuje všem poddaným a zvláště slezským hejtmanům, aby uvedené bratry při tomto právu ponechali.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1954
Date: 2. leden 1555
AbstractAnežka Šliková roz. hraběnka z Passaunu, paní na Holiči (Weiskirchen) a Litovicích, jménem svým, své nezletilé sestry a dědiců postupuje svému bratranci Jáchymu Šlikovi ves Kněževes (Herrndorff), kterou spolu se sestrou zdědila po zemřelém otci, a to jako královský zástavní statek, a kterou Jáchymovi prodala za 5 128 kop vyplacených v hotovosti, za kteroužto sumu může král tuto ves vyplatit. Zříká se v Jáchymův prospěch všech nároků na tuto ves.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1955
Date: 29. leden 1555
AbstractKryštof, vévoda würtenberský, potvrzuje, že od krále Ferdinanda a České koruny přijal v léno ve Württembersku ležící hrady a města Neuburg (Newburg), Beilstein (Beilstain), Lichtenberg (Liechtennberg) a Bottwar, a skládá lenní slib.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1956
Date: 1. únor 1555
AbstractFerdinand /I./, král římský, uherský a český, který uzavřel se zemřelým Jeronýmem, Lorencem, Kašparem, Mořicem a Jindřichem Šliky, hrabaty z Passaunu, roku 1545 smlouvu o postoupení panství Jáchymov a ponechal jim potom na dobu jejich života desátek z dolů dle listu z 3. října 1545 (Pražský hrad) (Srv. ČG-L č. i. 1395), dává Volfovi Šlikovi za jeho služby podíl na desátku v Jáchymově a mimo to do jeho smrti a 10 let potom povoluje mu dolování na kusu panství Loket, které mu podle relace z 1. června 1553 (Vídeň) povolil zapsat do desk k falknovskému panství.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1957
Date: 11. únor 1555
AbstractFerdinand /I./, císař římský, král německý, uherský a český, zapisuje Bohuslavu Felixovi z Lobkovic na Hasištejně a Líčkově (Liczka), nejvyššímu hejtmanu v Jáchymově (Sant Joachimstall), za jeho válečné zásluhy v sumě 8 000 zl. rýn., počítáno po 60 kr. (z nichž mu však prominul 4 000 jako úhradu válečných nákladů, takže Bohuslav vyplatil k rukám českého rentmiśtra Hanuše Spiegla jen 4 000 zl.), panství Přísečnice (Pressnitz) s vesnicemi Přísečnice, Rusová (Reuschdorff), Pavlov (Arndorff), Hradiště (Radiss), Damice ? (Tametzen), pokud náleží králi, Louchov (Laucha), Dolina ? (Tirlsdorf), Kovářská (Schmidbergk), Loučná (Wisentall) a Vejprty (Waippert) s příslušenstvím, výnosy atd. s výjimkou dolů a lesů. Bohuslav Felix má toto panství držet doživotně bez výplaty a jeho dědicové tak dlouho, dokud je český král od nich nevyplatí za 8 000 zl. rýn. po výpovědi dané ke sv. Jiří nebo Havlu rok předem. Pokud by král přece panství vyplatil za Bohuslavova života, má zůstat při komoře a nesmí být zastaveno jinému. Hasištejnští mají udržovat na zámku střechy, další stavební opravy a zlepšení mají však hlásit králi nebo komoře a nezačínat s nimi, dokud neobdrží souhlas. Poklady i dolování všech kovů na panství si král vyhrazuje, rovněž lesy, aby byl dostatek dřeva pro doly. Hasištejnští si mohou brát i prodávat jen stromy spadlé větrem nebo jinak; od těch mají lesy čistit a vydržovat k tomu účelu hajné; na zdravé stromy nemají právo.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1958
Date: 5. březen 1555
AbstractVolf Šlik hr. z Passaunu na Holiči (Weyssenkirchenn) a Sokolově (Falkhenaw), jemuž král Ferdinand I. se souhlasem zástavního držitele loketského (Elbogen) panství - zemřelého míšenského purkrabího Jindřicha - dal do vlastnictví dílem darem a dílem proti vyplacení určité sumy některé pozemky a lidi z toho panství, což mu bylo vloženo do desk k jeho falknovskému panství podle relace k deskám z 1. července 1553 (Vídeň), slibuje za sebe i za své dědice králi i držiteli Loketska zachovávat mír a dobré sousedské vztahy. Slibuje se na královu výzvu postavit s 11 držiteli svobodných dvorů, kteří mu náleží, a vyzbrojit je koňmi, vozy apod., jako jsou ostatní svobodní sedláci na Loketsku. Jeho lidé mají žít s obyvateli města Lokte a poddanými na panství v dobré shodě jako za stara, Volf nebude měšťany a poddané zatěžovat proti starým zvyklostem a v ničem jim nebude bránit.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1959
Date: 5. březen 1555
AbstractViz. ČGL č. i. 1958 - Volf Šlik hr. z Passaunu na Holiči (Weyssenkirchenn) a Sokolově (Falkhenaw), jemuž král Ferdinand I. se souhlasem zástavního držitele loketského (Elbogen) panství - zemřelého míšenského purkrabího Jindřicha - dal do vlastnictví dílem darem a dílem proti vyplacení určité sumy některé pozemky a lidi z toho panství, což mu bylo vloženo do desk k jeho falknovskému panství podle relace k deskám z 1. července 1553 (Vídeň), slibuje za sebe i za své dědice králi i držiteli Loketska zachovávat mír a dobré sousedské vztahy. Slibuje se na královu výzvu postavit s 11 držiteli svobodných dvorů, kteří mu náleží, a vyzbrojit je koňmi, vozy apod., jako jsou ostatní svobodní sedláci na Loketsku. Jeho lidé mají žít s obyvateli města Lokte a poddanými na panství v dobré shodě jako za stara, Volf nebude měšťany a poddané zatěžovat proti starým zvyklostem a v ničem jim nebude bránit.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1961
Date: 16. duben 1555
AbstractJindřich st., purkrabí míšeňský, povoluje Mikuláši Ratibořskému ze Chcebuze (Sechczebuss) u vsí Verušice (Weruschicz) a Veselov (Passenaw) pastvu.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1960
Date: 1. duben 1555
AbstractFerdinand /I./, císař římský a král německý, uherský a český, prohlašuje, že rytířstvu a šlechtě Chebského (Egerischen) kraje a purkmistru a radě města Chebu nemá být na újmu jejich privilegií a výsad pomoc poskytnutá ne z povinnosti, nýbrž dobrovolně na obranu země proti Turkům podle jednání komory z berně povolené stavy za léta 1553 a 1554, kteroužto sumu složili v rentmistrovském úřadě, a dále posudné, které povolili po 3 léta dvojnásobné, takže složili 1 200 tol.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1963
Date: 23. duben 1555
AbstractJaroslav z Pernštejna a na Pardubicích, královský komorník, se přiznává purkmistru, radě a obci města Pardubic k dluhu 750 kop gr. praž., zavazuje se platit roční úrok 45 kop gr. praž. (po 22 1/2 kopě vždy na sv. Havla a Jiří nebo 2 týdny po těchto termínech) a splatit celý dluh po výpovědi dané jednou ze stran 1/2 roku předem ke sv. Jiří nebo Havlu, a to v groších pražských; při nezaplacení úroku nebo jistiny mají věřitelé právo vyzvat jej, jeho dědice, nebo držitele jeho statků k ležení v Hradci /Králové/ (Nad Labem) nebo jinde do 5 mil od Hradce, jako kdyby na to měli hlavní pergamenovaný list s uvedením rukojmích.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1962
Date: 23. duben 1555
AbstractJaroslav z Pernštejna a na Pardubicích, královský komorník, se přiznává Burianu Svitkovskému ze Škudl a jeho dědicům k dluhu 450 kop gr. praž., zavazuje se platit roční úrok 27 kop gr. praž. (po 13 1/2 kopě vždy na sv. Havla a Jiří nebo 2 týdny po těchto termínech) a splatit celý dluh po výpovědi dané jednou ze stran ke sv. Jiří nebo Havlu 1/2 roku předem, a to v groších pražských; při nezaplacení úroku nebo jistiny mají věřitelé právo vyzvat jej, jeho dědice nebo držitele jeho statků k ležení v jednom z pražských měst nebo jinde do 10 mil od Prahy, jako kdyby na to měli hlavní pergamenový list s uvedením rukojmích.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1964
Date: 23. duben 1555
AbstractJaroslav z Pernštejna a na Pardubicích, královský komorník, se přiznává Jetřichovi Dietrovi z Holešova a jeho dědicům k starému dluhu 500 kop gr. praž., zavazuje se platit roční úrok 50 kop gr. čes. (po 25 kopách vždy na sv. Havla a Jiří nebo 2 týdny po těchto termínech) atd. jako v (ČG-L inv. č.1963.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1965
Date: 23. duben 1555
AbstractJaroslav z Pernštejna a na Pardubicích, královský komorník, se přiznává Šebestiánovi Újezdeckému z Červeného Újezdce a jeho dědicům k starému dluhu 100 kop gr. praž., zavazuje se platit roční úrok 10 kop gr. praž. ( po 5 kopách vždy na sv. Havla a Jiří nebo 2 týdny po těchto termínech) atd. jako u ČG-L inv.č. 1963.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1968
Date: 25. duben 1555
AbstractJaroslav z Pernštejna a na Pardubicích, královský komorník, a jeho rukojmí - nejvyšší pražský purkrabí, Jan mladší z Lobkovic na Horšovském Týně, nejvyšší komorník Českého království Adam ze Šternberka na Zelené Hoře a nejvyšší písař Českého království a president komory Volf z Vřesovic na Doubravské Hoře a Teplicích se přiznávají Vilémovi Podmoklskému z Prostiboře a Podmokel na Bochově a jeho dědicům k starému dluhu 1 175 kop gr. praž., zavazují se platit roční úrok 117 1/2 kopy gr. (po 58 1/2 kopě 15 gr. vždy na sv. Havla a Jiří) a splatit celý dluh po výpovědi dané jednou ze stran ke sv. Jiří nebo Havlu 1/2 roku předem nebo 2 týdny po uplynutí termínu, v groších pražských, pod trestem ležení v jednom z pražských měst nebo jidne do 10 mil od Prahy; po 14 dnech mají věřitelé právo dobýt si dlužnou sumu úroků nebo jistiny "v křesťanech nebo židech" na jejich škodu.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1966
Date: 25. duben 1555
AbstractVikář a převor Fridrich, podpřevor Šebestián, bratři Petr a Václav a celý konvent dominikánského kláštera sv. Klimenta blíže mostu na Starém Městě pražském, se souhlasem fundátorů - pánů Bezdružických z Kolovrat na Buštěhradě - prodávají staroměstskému měšťanu Stanislavovi řeč. Solecký, koláři, jeho manželce Anně a dědicům za 25 kop gr, praž, hotově vyplacených pusté místo za klášterem směrem k mostu od ohrady u Kovářova domu až ke zdi zahrady od Zlatého orla a od ohrady dřevnice Pavla Žipanského z Dražice až ke zdi podle ulice vedoucí k Pavlu Žipanskému, na kterémžto místě se "neřádové velicí dáli". Stanislav a jeho dědici mohou na tomto místě stavět a volně jím disponovat, držitel místa má však platit klášteru ročně 1 kopu míš. - na sv. Havla /a sv. Jiří/ po 30 gr. míš.; neodvedou-li někdy tento plat, budou povinni zaplatit dvojnásobek.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1967
Date: 25. duben 1555
AbstractViz ČG-L inv. č. 1966 - Vikář a převor Fridrich, podpřevor Šebestián, bratři Petr a Václav a celý konvent dominikánského kláštera sv. Klimenta blíže mostu na Starém Městě pražském, se souhlasem fundátorů - pánů Bezdružických z Kolovrat na Buštěhradě - prodávají staroměstskému měšťanu Stanislavovi řeč. Solecký, koláři, jeho manželce Anně a dědicům za 25 kop gr, praž, hotově vyplacených pusté místo za klášterem směrem k mostu od ohrady u Kovářova domu až ke zdi zahrady od Zlatého orla a od ohrady dřevnice Pavla Žipanského z Dražice až ke zdi podle ulice vedoucí k Pavlu Žipanskému, na kterémžto místě se "neřádové velicí dáli". Stanislav a jeho dědici mohou na tomto místě stavět a volně jím disponovat, držitel místa má však platit klášteru ročně 1 kopu míš. - na sv. Havla /a sv. Jiří/ po 30 gr. míš.; neodvedou-li někdy tento plat, budou povinni zaplatit dvojnásobek.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1969
Date: 1. květen 1555
AbstractAdministrátoři pražského arcibiskupství Jindřich Scribonius, probošt, a Valentin, děkan, vydávají k žádosti litického faráře Víta Urbana vidimus 3 českých listin: 1) smlouvy z 24. března 1460, kterou uzavřeli Jan z Kolovrat a z Bezdružic a Beneš z Weitmile mezi Bořivojem z Lochovic a litickým farářem Eliášem o desátky; 2) listiny Jana Poláka ze Sulislavi, Jana z Hrádku, Jana z Klenovic, Chvala z Rochlova a Hynka Záduby z 25. února 1460 (Chotěšovský klášter) obsahující výpovědi Zyky Dlazice, měšťana z Dobřan, Býčka z Robčic a Kvěcha z Dobřan o důchodech litického faráře; 3) listiny Viléma z Rýzmburka a Švihova z 28. února 1460 o placení desátků kostelu a správě zboží litického, když je měl v zástavě.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1970
Date: 21. červen /15/55
AbstractVolf Šlik, Florián Griespeck, Jindřich v. Gersdorf, Rudolf z Bünau, Bohuslav Felix Hasištejnský, Ludvík Schradin, Jiří ze Schleinitz a Modestin Pistorius, komisaři ustanovení a pověření českým králem a saským kurfiřtem k vyměření a zhotovení mapy panství Schwarzenberg (Schwartzenburgk), vysvědčují, že podle rozhodnutí z 15. června objeli 21. června celé panství, prohlédli hranice, hory atd., dospěli ke shodě, ale na žádost krále a kurfiřta přijali k přesnému měření vzdáleností matematiky Augustina Hirschfegela a Jana Humelia a na pomoc jim ustanovili z každé strany 6 osob, z nichž část má pracovat s kompasem, část obejít hranice, hory, místa, doly, lesy, vody a popsat (v případě neznalosti dotazem zjistit) jejich jména a sdělit vše matematikům, což vyžaduje několik týdnů práce. Sami se rozhodli odejet a sejít se 22. července v Annabergu (uf S. Annaperk), vyslechnout zprávu matematiků o výsledku práce a spolu s nimi zanést vyměřené a zjištěné udaje do mapy a dokončit vše podle svého pověření.

Images5
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1971
Date: 16. červenec 1555
AbstractKryštof Muffel z Ermreuthu (Erbenreudt), který spolu se svým bratrem Hanušem jménem jejich i dalších dvou bratrů Martina a Jošta přijal 22. března 1552 na Pražském hradě z rukou Jana Popela ml. z Lobkovic, nejvyššího purkrabího Českého království, tehdy hejtmana německých lén, na místě krále Ferdinanda /I./ a od české koruny lénem polovinu zámku Eschenau s polovinou městečka, na což oba složili i jménem Martina a Jošta lenní slib a na což mu byl vydán od krále lenní list, slibuje za sebe i za své bratry lenní poslušnost králi i koruně.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
< previousCharters1554 - 1555next >