useridguestuseridguestuseridguestERRORuseridguestuseridguestuseridguestuseridguestuseridguest
FondČeské gubernium - guberniální listiny, Praha (0993-1526)
Fonds > CZ-NA > CGL
< previousCharters1556 - 1557next >
Charter: 2002
Date: 9. září 1556
AbstractKomorník, purkmistr, rada, měšťané a celá obec města Chamu (Chammb) vysvědčují, že po smrti rýnského falckraběte Fridricha, vévody bavorského, arcičíšníka a kurfiřta římské říše, složili na vyzvání slib věrnosti jeho bratranci, rýnskému falckraběti Ottovi Jindřichovi, vévodovi dolno- a hornobavorskému, říšskému arcičíšníkovi a kurfiřtovi, a slibují za sebe i za své nástupce, že budou Ottovi Jindřichovi a po jeho smrti jeho synům zachovávat věrnost a neuznají nikoho jiného za svého pána.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2000
Date: 21. srpen 1556
AbstractKarel V., císař římský, uděluje rytmistru Hanuši Walhartovi z Neuestatu za jeho válečné zásluhy v Německu a Vlaších, za něž ho jmenoval rytmistrem, a při obléhání města Metz, kdy se stal kapitánem švadrony jezdců se 400 koňmi, tu milost, že vyjímá jeho, jeho manželku, děti i potomky těchto dětí, nositele téhož jména a erbu mužského i ženského pohlaví, jejich služebníky, lenníky a poddané a movitý i nemovitý majetek z pravomoci dvorského soudu v Rottweil (Rotweil), zemského westfálského soudu a jiných soudů v Říši, takže k nim nesmí být obesláni a nesmí se proti nim zde vést žádný proces; kdo má nároky nebo stížnosti vůči nim, musí se obrátit přímo na císaře, komorní soud, kdo má něco proti jejich poddaným a služebníkům, tedy na soud, jemuž tito podléhají. Procesy a rozsudky odjinud nemají platnost. Dále povoluje císař Hanušovi a jeho dědicům v jeho dvou blízko sebe ležících vsí Steinbach a Wengen (Wengkhen) konat ročně 2 výroční trhy - na neděli Judica v postě a na sv. Bartoloměje. Hanuše, jeho dědice, lenníky, poddané a všechen majetek bere císař ve zvláštní ochranu svoji i Říše a zaručuje jim bezpečný průvod a svobodný pobyt ve všech místech Říše a připojených zemí.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2003
Date: 5. řijna 1556
AbstractJan Bořita z Martinic a na Smečně, karlštejnský purkrabí, uzavírá smlouvu mezi abatyší Kateřinou Ebrzvínkovou z Hradiště a konventem kláštera sv. Ducha na Starém Městě pražském a Vilémem Strauchem (Strochem) z Chlumku na Kvíci (Welikem Kwiczy): klášter postoupí Vilémovi a jeho dědicům 3 lidi s grunty a 2 kopami ročního platu v Kvíčku (Malim Kwiczku) a Vilém klášteru, jakmile dosáhne královského povolení, 3 lidi v Dolánkách (Malych Dolankach) s platem 3 kopy a příslušenstvím, jak to má deskově postoupeno od "Kamilusa" purkrabího z Donína. Obě strany si mají vyžádat ke směně povolení od krále a vydání relace k deskám.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2004
Date: 10. říjen /15/56
AbstractFerdinand I., král římský, uherský a český, dává apelačnímu radovi dr. Janu Wellingerovi z Vehingen za jeho služby "do své vůle" roční provisi 150 tol. z důchodů českého rentmistrovského úřadu, odkud mu bude vyplácena podle zvláštního nařízení vydaného týž den rentmistrovi a jeho nástupcům.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2005
Date: 15. říjen 1556
AbstractJaroslav z Pernštejna na Pardubicích, královský rada a komorník, se přiznává Šebestiánu úUjezdeckému z Červeného Újezdce a jeho dědicům k dluhu 2 000 kop grošů českých pražských a zavazuje se tuto sumu zaplatit na sv. Jiří nebo 2 týdny poté, a to v groších pražských, pod trestem ležení v Hradci /Králové/ (nad Labem) nebo jinde do 5 mil od Hradce; věřitelé mají právo dluh vymáhat, jako kdyby na toto vymáhání měli pergamenový hlavní list s uvedením rukojmí.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2006
Date: 23. říjen 1556
AbstractFerdinand I. král římský, uherský a český, jemuž purkmistr, konšelé a obec města Vodňan na rozličné potřeby, zlváště na turecké války půjčili a rentmistrovi při české komoře vyplatili 700 kop grošů českých, zastavuje městu v této sumě komorní plat 54 kop (24 kop na sv. Martina a 30 kop na hromnice), který dosud Vodňanští odváděli do královské komory, takže až do splacení oněch 700 kop nebudou povinni tento komorní plat odvádět a podkomoří ani komora je k tomu nesmí nutit.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2007
Date: 24. říjen 1556
AbstractRadové české komory na místě krále na jedné a Jiřík Labounský z Labouně a Jindřich Žibřid z Velechova na druhé straně uzavírají smlouvu, podle níž se Jiříkovi a Jindřichovi a jeho dědicům z králova rozkazu prodávají za 5 500 kop grošů českých, z nichž mají zaplatit ihned 5 000 a na svatého Jiří 500, městečko /Klášter/ Hradiště s Rybitvím s pustým hradištským klášterem a s poplužním dvorem a mlýnem pod klášterem, kusem řeky Jizery, rybníky řeč. "Pekařský", "Bukovský", "Převor", "Pecný", "v Habru", "Radešický", s krčmou, lesy a právem lovu, s kostelním podacím, platy, robotami, platy z trhu, šenků, masných krámů a ze židů atd., jak to král držel od Adama z Vartenberka a jak je to sepsáno v registrech, podle nichž má být učiněn vklad do desk. Hradišťské zboží má být zpraveno vesnicemi Bobnice, Všechlapy, Krchleby (Skrchleby) a Chleby na poděbradském panství. /Násladuje škrtnuté ustanovení ohledně majetku Petra Kossmena - dvora v Hradišti s dědinami a zahradami, loukou pod mostem - který Petr drží od Adama z Vartenberka svobodně bez platu pro dobu života svého a manželky; tento majetek má být oběma ponechán, s čímž Jiřík a Jindřich souhlasili/. Kovy si panovník vyhrazuje. Smlouva se vyhotovuje dvojmo - pro komoru a Jiříka s Jindřichem.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2008
Date: 26. říjen 1556
AbstractBohuslav Felix z Hasištejna na Líčkově (Liczko), zemský fojt v Dolní Lužici, Litvín z Lobkovic na Bílině, Petr Bechyně z Lažan na Pičíně (Pieczien), hejtman Starého Města pražského Florián Griespeck na Kačeřově (katzeraw), Jan Wellinger z Vehingen, doktor práv, na jedné a Wolf ze Šumburku (Schonbergk) a na Nauensorge (Nawensorge), hofmaršálek saského kurfiřta, Rudolf z Bünau, úředník na Colditz a Leisnigu (Leiszneck), Dam ze Sebottendorfu na Rottwerndorfu (Rothweindorf) a Modestinus Pistoris, doktor práv a "viceordinarius" v Lipsku (Leipczk) na druhé straně vyslaní českým králem a saským vévodou Augustem na 20. října na Schneeberg k rozsouzení sporu, který mezi oběma vznikl o hranice panství Schwarzenberg (Schwartzenburg), po smlouvě uzavřené v Praze, vysvědčují, že po delším jednání rozhodli takto: hranice mezi královskou a saskou částí jde podle Komářího potoka (Mückenbach) v místě ústí do Pöhlwasser (Beelwasser) k pramenu, dále k pramenu Orts Bachu (Ortbach), k soutoku (Braitenbach) s Černou (Schwartzwasser) a podle jeho toku a dále podle (Gugelwasser) až k Smolným pecím (Pechhöfer) a dále k nejdecké (neydecker) hranici, takže vše, co leží od této čáry po /Horní/ Blatnou (Platten) a Boží Dar (Gotesgaben), přísluší k České koruně. Právo lovu v lesích českého i saského dílu a doly i v české části, jak je měl i saský vévoda Jan Fridrich, náležejí kurfiřtovi. Druhý díl od hranice směrem do Míšně náleží kurfiřtovi jako léno českého krále. Obě části maj mít od nynějška své úředníky a hranice se mají dodržovat, vyznačeny budou v létě (od 2. - 3. května 1557, kdy se radové sejdou na Božím Daru, Schwarzenbergu a u pramene Komářího potoka). Stanoví se postup při zakládání nových dolů u hranic, užívání hraničních vod atd. Smlouva byla vyhotovena dvojmo - pro obě strany.

Images8
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2009
Date: 30. říjen 1556
AbstractFerdinand I., král římský, uherský a český, jemuž purkmistr, konšelé a obec města Mostu na turecké války půjčili a k rukám rentmistra české koruny Hanuše Spiegla z Milčic vyplatili 2 500 kop grošů českých, povoluje mosteckým ponechávat si posudné a pomezní clo v městě vybírané počínaje minulým sv. Havlem a srážet tyto částky z dlužné sumy až do jejího splacení. Po tu dobu král nebude posudné ani clo městu odnímat ani obracet jinam. Zprávy o výši takto vybraných a sražených částek mají každého 1/2 roku posílat komoře. Povoluje jim brát z cla a posudného úroky a ty rovněž srážet z hlavní sumy.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2010
Date: 14. listopad 1556
AbstractPurkmistr a rada města Budyšína (Budissyn) na žádost Wolfa z Moschwitz sídlem na Wurschen (Worschenn) vydávají vidimus výše opsané listiny z 5. září 1554 (Pardubice - Pardobitz), jíž Ferdinand I., císař římský, král německý, uherský a český, udělil na Wolfovu žádost jemu a jeho bratrům Jiřímu a Hanušovi z Moschwitz a jejich mužským potomkům statek Wurschen (Wurschn) lénem a všem poddaným, zejména zemským fojtům v hornolužickém markrabství, nařídil respektovat jejich právo na toto léno.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2011
Date: 21. listopad /15/56
AbstractFerdinand I., král římský, uherský a český, který zvláštní listinou ponechal vdově a synovi po Ludvíku Tobarovi, sv. p. z Entzfeldu (Entzensfelden), na dobu 10 let bez výplaty zámek a panství Kašperk (Carlsperg), jež Ludvíkovi zastavil, povoluje Ludvíkovu synu Ludvíkovi na jeho žádost a na přímluvu arciknížete Ferdinanda držet zámek a panství po uplynutí těchto povolených 10 let ještě dalších 10 let bez výplaty, za dosavadních podmínek.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2012
Date: 19. prosinec /15/56
AbstractFerdinand I., král římský, německý, uherský a český, prohlašuje, že rytířstvu, šlechtě a městům Loketského (Elbognischen) kraje nemá být na škodu jejich výsad, privilegií a svobod, že na tureckou berni, povolenou českými stavy na rok /15/55, přispěli dobrovolně, nikoli z povinnosti, určitou sumou, kterou odvedli rentmistrovskému úřadu.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2013
Date: 2. leden /15/57
AbstractFerdinand, arcikníže rakouský, nejvyššímu hofmistru Českého království Janu st. z Lobkovic na Zbiroze a Točníku: sděluje, že musí podniknout spěšnou cestu ke svému otci do Řezna (Regenspurg) a že rentmistrovský úřad nemá v hotovosti částku k tomu potřebnou. Žádá proto o zapůjčení 3 000 tolarů na dobu 1 roku, po jejímž uplynutí slibuje tuto sumu vrátit. - Peníze má Jan vyplatit Ferdinandovu fenikmistrovi Ondřeji Wendlerovi a po něm také poslat případně písemnou žádost o pojištění této sumy, které mu pak bude rychle zasláno. - Vlastnoruční přípisek arciknížete, vyjadřující důvěru, že mu peníze budou půjčeny.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2014
Date: 8. leden /15/57
AbstractOndřej Wendler /fenikmistr arciknížete Ferdinanda/ nejvyššímu zemskému hofmistru české koruny Janovi staršímu z Lobkovic na Zbiroze a Točníku: potvrzuje, že téhož dne přijal 2 000 tolarů, zapůjčených jeho pánu, a žádá o třetí 1 000.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2015
Date: 21. leden /15/57
AbstractHanuš Nothaft z Weissensteinu (Wessenstein), který přijal od krále Ferdinanda I. léna české koruny - les u Weissensteinu, vsi Schönfuss (Schonfues) a Trettmanns (Trettmans) s 15 manstvími, poustku "Siebenlind" s 6 manstvími a 2 hamry - ve Frauenreuthu (Frauenreud) a Dolním Schönfussu s příslušenstvím, platy a právy - a všechna léna na Chebsku (Egrischen Land) a v Loketském (Ellbognischen) kraji, která má po otci a po předcích, vše podle lenního listu z 21. ledna 1557 (Řezno), slibuje lenní věrnost králi a české koruně.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2016
Date: 18. únor 1557
AbstractLudvík hr. ze Stolbergu se za sebe i za své dědice zavazuje dodržovat ustanovení inserované listiny z téhož dne a místo, jíž mu král Ferdinand I. propůjčil lénem zámek a úřad Königen (Kenichen) k lénu české koruny Wertheim (Werdthaimb), o něž se prostřednictvím komisařů 2. července 1556 s Ludvíkem dohodl; obě léna připadla králi po smrti Ludvíkova zetě Michala z Wertheimu, Wertheim byl odhadnut na 37 000 zlatých rýnských, Königen nebylo do odhadu pojato a Ludvík ve smyslu dohody z 9. srpna 1556 prohlásil, že výnos nepřesahuje 100 zlatých rýnských. Kdyby se do 2 - 3 let ukázalo, že k Wertheimu patří i jiné do odhadu nezahrnuté statky nebo že výnos Königen je vyšší, musí to Ludvík králi ohlásit a o přebývajících statcích či sumě se s ním dohodnout a v hotovosti vyrovnat. Ludvíkovi byl vydán příslušný lenní list.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2017
Date: 8. březen 1557
AbstractLudvík Jindřich, lantkrabí z Leuchtenbergu (zum Leuchtenberg) a hrabě z Halsu, vyznává, že přijal od českého krále Ferdinanda I. a české koruny léna - zámek Pleystein (Pleyennstain), jez na Pfreimtu (Pfreumbdt) u lesa řečeného Vorach s lesy a lukami, právo lovu v /lese/ Luegervorst a minci, jak to drželi předešlí lantkrabí z Leuchtenbergu od bývalých českých králů, zvláště od Karla IV., podle lenních listů a dále vasaly a statky v Loketském (Elbogner) kraji, které mají po předcích jako knížecí léna, zámek Wernbeg (Wernnberg), kdysi svobodný a odevzdaný bývalými majiteli - Nothafty - císaři Karlu IV., takže je nyní rovněž lénem české koruny (přijal jej Hanuš Adam Wispeck, vydavatelův předek lantkrabí Jan jej získal koupí a po něm jej zdědil vydavatelův otec Jiří); dále ves Neudorf ležící u /řeky/ Naabu u Luhe (Lueg), tvrz a ves Glaubendorf. Složil lenní slib a zavazuje se dodržovat všechny lenní povinnosti a závazky a věrnost králi a koruně.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2018
Date: 29. březen 1557
AbstractPodepsaní radové české komory Petr Chotek z Vojnína, Hanuš z Rausperka, D. z Gendorfu, H. Spiegl na místě krále uzavírají s Floriánem Griespeckem z Griesbachu na Kaceřově (Kaczerzowie) smlouvu, jíž jemu a jeho dědicům prodávají zámek Nečtiny (Nedsstiny) s poplužním dvorem a dvěma městečky pod zámkem /patrně Hrad Nečtiny s Novým Městečkem a Nečtinami/, ves Březín? (Brzyno) s mlýny a mlynáři a ves Lešovice s lidmi, příslušenstvím, platy včetně platu z plaského kláštera k zámku, robotami, krčmami atd., poustkou řečenou Zbansko, kostelními podacími a vším panstvím, jak to kdysi drželi Hanuš a Kašpar Pluhové a jak se v to král po Kašparovi uvázal, a to do dědičného vlastnictví za 4 000 kop grošů českých v hotovosti. Zboží nemá být v budoucnu zástavní, nýbrž zpupné a dědičné. Protože zboží mělo být připojeno ke království a k odprodeji do dědičného vlastnictví musí král dostat souhlas stavů, což bylo odloženo na příští sněm, bude tato smlouva po dosažení takového souhlasu vložena obvyklým způsobem do desk; dolování zlata a stříbra se vyhradí králi.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2019
Date: 1. duben /15/57
AbstractFerdinand I., král římský, uherský a český, vyznává, že uzavřel s Baltazarem /z Promnic/, biskupem vratislavským (zu Presslav), nejvyšším hejtmanem obojího Slezska, dohodu o zástavě knížectví Zaháňského - Zagań (Sagan), Przewóz (Prebus) a Nowgoród (Naumburgkh): král vydá knížectví biskupovi, který (nebo nástupci) je bude držet bez výplaty 20 let; na každých 5 tolarů nebo kop míš. ročního výnosu těchto knížectví (při změně výnosu na 7 tolarů) půjčí králi 100 tolarů nebo kop míš.; ihend vyplatí 60 000 tolarů a za to na sv. Michala král knížectví vyplatí od braniborského markraběte Jiřího Fridricha a předá je biskupovi. Poté bude proveden odhad a biskup doplatí částku půjčky /nad 60 000 tolarů/. Pro snažší opatření potřebné sumy smí Baltazarův bratranec Seifried z Promnitz prodat lenní statek Chynów (Khuna) za 2 500 tolarů. Po zaplacení a odevzdání knížectví bude vystaven citovaný zástavní list, v jehož znění se uvádí navíc proti předchozímu, že ze zástavy se vyjímá poplužní dvůr v Pause (Pausa) v Zaháňsku, propůjčený Kryštofovi ze Shellendorfu, že zástava trvá do sv. Jiří /15/77 (pozn.1), potom král po 1/2 letní výpovědi knížectví vyplatí, sumu složí v Zarech (Soraw), dále že biskup může podle souhlasu, který bude vydán, zástavu za uvedených podmínek postoupit, má zde doživotně jurisdikci nad duchovními a duchovní péči, úřad hejtmana za plat 500 tolarů, povinnost svolávat stavy do Zaganě, ponechat hranice atd. Král si vyhrazuje léna, dolování, berně, konfiskace, berni ze zástavní sumy atd. - Následuje ještě (rovněž, jako výše, s vynecháním data pro doplnění) text listu, jímž král biskupovi promíjí onu vyhrazenou berni ze zástavní sumy na dobu 3 let, až bude ve Slezsku povolena. - Celá listina o dohodě byla vyhotovena dvojmo (pro komoru a pro biskupa).

Images7
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2020
Date: 14. duben /15/57
AbstractFerdinand I., král římský, německý, uherský a český, prohlašuje, že rytířstvu, šlechtě a městům Loketského (Elbognischen) kraje nemá být na škodu jejich výsad, privilegií a svobod, že na tureckou berni, povolenou českými stavy na rok /15/56, přispěli odbrovolně, nikoli z povinnosti, sumou 1 000 tolarů (po 30 bílých groších), kterou odvedli českému rentmistrovskému úřadu.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2022
Date: 14. duben 1557
AbstractKurfiřt August, vévoda saský, lantkrabě durynský a markrabě míšenský a purkrabí magdeburský, vyznává, že král Ferdinand I. propůjčil saskému vévodovi Janu Vilémovi, lantkraběti durynskému a markraběti míšenskému, Augustovým dědicům - markrabatům míšenským - tato léna české koruny: polovinu hradu Dohna (Dohnen), Lauenstein (Löwenstein), Hohnstein (Honstein), Wildenstein, Senftenberg, Finsterwalde, Pirna (Pirn), Dippoldiswalde (Dippolswalde), Königstein, /Bad/ Gottleuba (Gotleube), clo v Drážďanech (Dressden), Tharandt (Tarandt), Radeberg (Radebergk), Stollberg (Stolbergk), Frauenhain, Saathein (Sathan), Elsterwerda, Strehla (Strelen), Glaubitz (Glaubtzk), Tiefenau (Tiefenaw), Rathen, Zabeltitz, Döhlen (Dolen), Gruben, Werdenhain (Grubwerdenhain), Weesenstein (Wesenstein), Bärenstein (Bernstein), /Stadt/ Wehlen (Welenn), Mückenberg (Muckenbergk), Schönfeld (Schonbergk!), Hautenstein (Hirschstein!), Mühlberg (Mulbergk), Liebenthal, Lichtenwalde, Rechenberg a Rabenau, dále Leisnig (Leissnigk), Eilenburg, Colditz, úřad ve Schwarzenbergu (Schwartzburgk), podle smluv, uzavřených v Praze 14. října /15/46 a ve Schneebergu 26. října /15/56, a společně v Saalfeldu (Salueldt) a ostatní léna a statky, které mají bratři knížata saská, jeho bratranci, od krále a české koruny, se vším vyjmenovaným příslušenstvím a právy s výjimkou lenní svrchovanosti jako dědičná léna. Kdyby saské a míšenské knížectví připadlo jednomu kurfiřtovi, má být nositelem lén kníže z jeho příbuzenstva, kterého kurfiřt určí. Kdyby si na tato léna činil někdo nárok, mají je jejich držitelé hájit osobně před králem jako lenním soudcem. V jiných záležitostech před soud českého krále nepříslušejí a i v lenních věcech mají být souzeni podle saského práva. Ke královskému soudu v lenních věcech mají být obesíláni jako lenní knížata české koruny a jednání nemá být jinde než v Praze nebo ve Vratislavi (Pressla) na královském dvoře. Vazalové, jimž oni sami udělují léna, spadají pod jejich markrabský míšenský soud jakožto lenních pánů. Král jim jménem svým i svých nástupců potvrdil listy, smlouvy, privilegia a svobody propůjčené jim a jejich předkům od bývalých českých králů, zvláště od krále Jiřího, a slíbil jim ochranu. Vévoda Jan Vilém složil Augustovým jménem králi lenní slib.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2021
Date: 14. duben 1557
AbstractJáchym Šlik hr. z Passaunu, pán na Holiči (Weissenkhirchen), Rabštejně (Rabenstain) a Ostrově (Schlakhenwert), hejtman německých lén české koruny, jemuž král Ferdinand I. inserovanou listinou z 12. dubna 1557 (Pražský hrad) potvrdil koupi a svobodnou dědičnou držbu Ostrova od jeho zemřelého bratrance Jindřicha Šlika spolu s vyjmenovanými vesnicemi (viz též ČG-L inv.č. 2264) a držbu Hroznětína (Liechtenstat) s vypočtenými vesnicemi, jak jej daroval císař Zikmund jeho předkům, s vyhrazením dolování a dřeva pro doly potřebného z tamních lesů (pro odprodej dřeva mají být jmenovány králem a Šliky 2 odpovědné osoby), se za sebe a za své dědice ve smyslu této listiny zříká všech stávajících i budoucích dolů na ostrovském a hroznětínském panství ve prospěch krále a zavazuje se zásobovat tyto doly dřevem.

Images6
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2023
Date: 21. duben 1557
AbstractFerdinand I.,král římský, uherský a český, vydává Litvínovi z Lobkovic, Janu z Weitmile na Chomutově, Jiřímu Horovi z Ocelovic a Brikcímu ze Štampachu (Steinpach) na Kněžicích - komisařům, a Ruprechtu Pullacherovi (Puellacher), výběrčímu a mincmistru v Jáchymově (Sant Joachimstal), Volkmeru Hartlebenovi, výběrčímu desátku tamtéž, a Matyáši Scharffenbergovi, kteří byli komisařům dáni na pomoc, instrukci pro jednání s rady a vyslanci saského vévody Augusta, lantkrabího durynského a markraběte míšenského a kurfiřta, ve věci panství Schwarzenberg (Schwartzenburg), které se má konat 28. června /1557/: předává jim výsledky jednání předchozích komisařů o hranici mezi jeho a kurfiřtovým dílem a opis první smlouvy uzavřené o panství se zemřelým kurfiřtem, vévodou Mořicem, a ukládá jim spolu se zástupci kurfiřta vyznačit a mezníky vytyčit hranice podle minulé smlouvy a podle přiložené mapy a doklady o této věci odevzdat komoře. Protože předchozí pražskou smlouvou připadlo kurfiřtovi právo lovu v lesích na celém panství, i v králově části, mají komisaři nařídit tamním úředníkům, lesním a poddaným, aby kurfiřtovi v lovu nebránili, dále mají tamním perkmistrům a úředníkům sdělit ustanovení pražské smlouvy o dolování.

Images6
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2025
Date: 23. duben 1557
AbstractJaroslav z Pernštejna a na Pardubicích, královský komorník a nejvyšší stolmistr, a jeho rukojmí Vilém Trčka z Lípy a na Veliši, Mikuláš Absolon z Ledské a na Uhřínovicích (Aurziniowiczych) a Ludvík Suda z Řenec se přiznávají Václavu Šárovcovi ze Šárova a jeho dědicům k starému dluhu 1 000 kop grošů pražských, zavazují se platit roční úrok 100 kop (po 50 kopách na sv. Havla a Jiří nebo 2 týdny po těchto termínech) a splatit celý dluh po výpovědi dané jednou ze stran ke sv. Havlu nebo Jiří 1/2 roku předem, a to v groších pražských pod trestem ležení v Hradci Králové nad Labem atd. jako v ČG-L inv. č. 2024.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2026
Date: 23. duben 1557
AbstractJaroslav z Pernštejna a na Pardubicích, královský komorník a nejvyšší stolmistr, a jeho rukojmí Zikmund z Šelnberka a z Kosti na Vrchovině, Bernart Jestřebský z Rýzmburka a na Oharyni, Jan Holec z Nemošic a na Dolním Přímě a Heřman Lukavský z Lukavice a na Zámrsku se přiznávají Benešovi Vohanskému z Vohančic a jeho dědicům k starému dluhu 2 000 kop grošů pražských, zavazují se platit roční úrok 200 kop (po 100 kopách na sv. Havla a Jiří nebo 2 týdny po těchto termínech) a splatit celý dluh po výpovědi dané jednou ze stran ke sv. Havlu nebo Jiří 1/2 roku předem, a to v groších pražských, pod trestem ležení v Hradci Králové nad Labem atd. jako v ČG-L inv. č. 2024.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2027
Date: 23. duben 1557
AbstractJaroslav z Pernštejna a na Pardubicích, královský komorník a nejvyšší stolmistr, se přiznává Janovi Huburkovi z Belnsdorfu a jeho dědicům ke starému dluhu 732 1/2 gr. praž., zavazuje se platit roční úrok 73 kopy 15 grošů (po 36 1/2 kopě 7 1/2 grošů vždy na sv. Havla a Jiří nebo 2 týdny po těchto termínech) a splatit celý dluh po výpovědi dané jednou ze stran ke sv. Havlu nebo Jiří 1/2 roku předem, a to v groších pražských, jinak nastoupí on, jeho dědicové nebo budoucí držitelé jeho statků v ležení v Hradci Králové nad Labem nebo jinde do 5 mil od Hradce a věřitelé mají právo jej k ležení vyzvat a dluh vymáhat, jako kdyby na to měli pergamenový list s uvedením rukojmích.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2028
Date: 23. duben 1557
AbstractJaroslav z Pernštejna ana Pardubicích, královský komorník a nejvyšší stolmistr, a jeho rukojmí jan Záruba z Hustířan a na Třebověticích, Heřman Lukavský z Lukavice a na Zámrsku a Jan Přibík z Otoslavic a na Březovicích se přiznávají Matěji Sudličkovi z Borovnice a na Sudličkově Lhotě (Lhotce) k starému dluhu 775 kop grošů pražských, zavazují se platit roční úrok 77 1/2 kopy (po 38 1/2 kopě 15 groších vždy na sv. Havla a Jiří nebo 2 týdny po těchto termínech) a splatit celý dluh po výpovědi dané jednou ze stran ke sv. Havlu nebo Jiří 1/2 roku předem, a to v groších českých, pod trestem ležení v Hradci Králové nad Labem atd. jako v ČG-L inv. č. 2024.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2030
Date: 23. duben 1557
AbstractJaroslav z Pernštejna a na Pardubicích, královský komorník a nejvyšší stolmistr, se přiznává Mikuláši Huburkovi z Belnsdorfu a jeho dědicům k starému dluhu 732 1/2 kopy grošů pražských, zavazuje se platit roční úrok 73 kopy 15 gr. (po 36 1/2 kopě 7 1/2 gr. vždy na sv. Havla a Jiří nebo 2 týdny po těchto termínech) a splatit celý dluh po výpovědi dané jednou ze stran ke sv. Havlu nebo Jiří 1/2 roku předem, a to v groších pražských; jinak nastoupí on, jeho dědici nebo budoucí držitelé jeho statků ležení v Hradci Králové nad Labem nebo jinde do 5 mil od Hradce a věřitelé mají právo jej k ležení vyzvat a dluh vymáhat, jako kdyby na to měli pergamenový list s uvedením rukojmích.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2029
Date: 23. dubna 1557
AbstractJaroslav z Pernštejna a na Pardubicích, královský komorník a nejvyšší stolmistr, a jeho rukojmí Zdeněk Meziříčský z Lomnice a na Ledči, Václav Haugvic z Biskupic a na Litomyšli a podkomoří Českého království Jiřík Gerstorf z Gerstorfu a na Cholticích se přiznávají Václavu Šárovcovi ze Šárova a jeho dědicům k novému dluhu 2 500 kop grošů pražských, zavazují se platit roční úrok 150 kop (po 75 kopách vždy na sv. Havla a Jiří nebo 2 týdny po těchto termínech) a splatit celý dluh po výpovědi dané jednou ze stran ke sv. Havlu nebo Jiří 1/2 roku předem, a to pouze v jáchymovských groších, pod trestem ležení v Hradci králové nad Labem atd. jako v ČG-L inv. č. 2024.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2024
Date: 23. duben 1557
AbstractJaroslav z Pernštejna a na Pardubicích, královský komorník a nejvyšší stolmistr, a jeho rukojmí Zikmund Licek z Rýzmburka a na Borohrádku, Václav starší Okrouhlický z Kněnic a Mikuláš Absolon z Ledské a na Uhřínovicích (Aurzinowiczych) se přiznávají Matěji Sudličkovi z Borovnice a na Sudličkově Lhotě a jeho dědiců k dluhu 1 300 kop grošů českých, zavazují se platit roční úrok 78 kop (po 39 kopách vždy na sv. Havla a Jiří nebo 2 týdny po těchto termínech) a vrátit celý dluh po výpovědi dané jednou ze stran 1/2 roku předem ke sv. Havlu nebo Jiří, a to v groších českých, pod trestem ležení v Hradci Králové nad Labem nebo jinde do 5 mil od Hradce. Po 14 dnech mají věřitelé právo dobýt si dlužnou sumu úroků nebo jistiny na jejich škodu "v křesťanech nebo židech".

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2031
Date: 23. duben /15/57
AbstractFerdinand I., císař římský, král německý, uherský a český, dává z moci římského krále Martinu Fridrichovi na jeho žádost dispens od nemanželského původu a ustanovuje, že může nabývat měšťanských práv, vystupovat u soudu a požívat všech svobod a práv jako ostatní poddaní a obyvatelé narození v manželství.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
< previousCharters1556 - 1557next >