useridguestuseridguestuseridguestERRORuseridguestuseridguestuseridguestuseridguestuseridguest
FondČeské gubernium - guberniální listiny, Praha (0993-1526)
Fonds > CZ-NA > CGL
< previousCharters1558 - 1559next >
Charter: 2092
Date: 12. květen 1558
AbstractViz ČG-L inv. č. 2091. Ferdinand /I./, císař římský a král německý, uherský a český, který povolil svými listinami z 10. dubna /15/51 (Vídeň - Wien) a z 20. března /15/53 (Graz - Gratz) zemřelému Jindřichovi z Gersdorfu vyplatit a převést na sebe klášter Doberlug (Dobrilugh, Dobrilugg) v Dolní Lužici, zastavený králem zemřelému Albrechtu Šlikovi z Passaunu za 49 800 tolarů a zastavil tento klášter Jindřichovi a jeho nejstarším synům Rudolfu, Jindřichovi a Volkmarovi doživotně, připisuje nyní Gersdorfům k této sumě 49 800 tolarů, zvýšené již o stavební peníze a o 6 300 tolarů, které zaplatil Jindřich z Gersdorfu hraběti ze Solmsu (Solmis) za některé vyplacené vsi, dalších 15 000 tolarů, které Rudolf podle dohody králi půjčil (10 000 zlatých zaplatil úřadu dvorního calmistra a zbytek 6 429 tolarů v Lipsku nejvyššímu hejtmanu v Jáchymově (S. Joachimstall) Kryštofovi z Karlovic na Červeném Hrádku (Rottenhaus) a Hermsdorfu), a konečně připisuje za služby jejich otce 5 000 tolarů, tedy celkem 20 000 tolarů, takže zástavní suma činí 76 100 tolarů. K předchozím třem "životům" připisuje další dva, takže zástava platí bez výpovědi na dobu života Rudolfa, Jindřicha , Volkmara, Augusta a Jindřicha Otty z Gersdorfu. Poté může český král klášter vyplatit po výpovědi dané rok předem za plnou zástavní sumu, vyplacenou dědicům Gersdorfů v tolarech a zlatých uherských. Namísto vydržování 8 mnichů v klášteře stanoveným deputátem, jak to bylo určeno v původním zástavním listě, mají Gersdorfové odvádět králi, nebo komu král určí, ročně 450 zlatých po 24 bílých groších (1/2 na sv. Havla a Jiří). Kdyby se později měli předem v klášteře vydržovat mniši, dělo by se to jen na náklad krále. Záležitosti lén a královského vrchního práva mají zůstat jako za Albrechta Šlika a za otce Gersdorfů, jako ostatní body původní zástavy, pokud nebyly výše změněny.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2090
Date: 12. květen 1558
AbstractViz ČG-L inv. č. 2089, fol. 1 - 2. Ferdinand /I., král římský, uherský a český/, prodlužuje pánům z Gersdorfu zástavní držbu kláštera Doberlug (Dobrilückh, Dobrilugkh) v celkové sumě 76 100 tolarů z původních tří životů o další dva, takže bratři Rudolf, Jindřich, Volkmar, August a Jindřich Otto z Gersdorfu mají klášter se vším příslušenstvím držet nerušeně po dobu života za podmínek uvedených v prvním zástavním listě. Klášter může králi vyplatit až po smrti všech pěti bratrů za zástavní sumu zvýšenou o peníze vynaložené na zlepšení a stavby a o sumu, za niž Jindřich z Gersdorfu vyplatil některé /klášterní/ vsi (podle inventáře). Výplata musí být ohlášena 1 rok předem a suma se musí zaplatit v tolarech a uherských zlatých.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2093
Date: 25. květen 1558
AbstractKašpar Schobhorn rychtář, Marek Hass purkmistr a jmenovaní přísežní a šéfové v Greiz (Graitz) na žádost dostavivších se bratrů Bartoloměje (Bartell), Jiřího, Pavla a Ondřeje Schönckerů ze vsi Fraureuth (Frauenreut) na panství Greiz podanou i na místě jejich zemřelého bratra Jakuba (Jocoffen) na základě písemného zpečetěného svědectví rychtáře, šéfů a celé obce Frauereuth, vydaného podle přísahy, kterou Fraureuthští složili svým pánům - knížatům Jindřichu staršímu a Jindřichu mladšímu, purkrabím míšenským, hrabatům z Hartensteina a Plavna a které uvedení bratři předložili, potvrzují, že Hanuš Schöncker, který po dosažení dospělosti odešel do Čech, živil se jako šindelář a nádeník a byl zde posléze zabit, byl vlastním bratrem výše uvedených, synem jejich rodičů Jiřího a Alžběty. Žádají všechny, jimž bude tento list předložen, aby byli Schönckerům v záležitosti jejich bratra nápomocni.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2094
Date: 18. červen 1558
AbstractPurkmisr a přisežní rady, rychtář a přísežní šéfové města Greiz (Graitz) na žádost bratrů Bartoloměje (Bartel), Pavla, Jiřího a Ondřeje Schönckerů, kteří se před ně dostavili i jménem Jiřího, staršího syna po zemřelém bratru Jakubovi (Jocoffen) ze vsi Fraureuth (Frauenreut) na panství Greiz, vysvědčují, že jmenovaní pro své zaneprázdnění a velkou vzdálenost pověřili bratra Jiřího, aby vyšetřil záležitost smrti jejich dalšího bratra Hanuše, zabitého v Čechách, zařídil vše potřebné a převzal pozůstalost. Jmenovaní se před městskou radou zavázali dodržet vše, co Jiří jejich jménem sjedná a zařídí.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2095
Date: 4. červenec 1558
AbstractJiří Hora z Ocelovic, Brikcí Štampach (Steinbach) ze Štampachu (Steinbachu) na Kněžicích (Knieschitz), Volf Wiebel, správce, a Volkmer Hartleben, výběrčí desátku v Jáchymově (Sant Joachimstal), králem ustanovení komisaři, a Wolf z Šumburka (Schomberg) na Neuensorge (Neuensorge), Rudolf z Bünau, úředník na Colditz a Leisnigu (Leignig), Jindřich z Einsiedlu na Gnandsteinu a Modestin Pistoris, doktor práv, viceordinarius a purkmistr v Lipsku (Leiptzig), radové saského kurfiřta, pověření králem a kurfiřtem konečným vymezením schwarzenberského úřadu podle smlouvy uzavřené ve Schneebergu (Schnebergischen) vysvědčují, že se sešli 27. června /1558/ v místě, kde se vlévá Komáří potok (Muckenbach) do Pöhlwasser (Poelwasser), a zahájili zde vytyčení hranic položením dvou mezníků u mostu přes Komáří potok na každém břehu, které tvoří hranici mezi Čechami a Míšní. Dále položili mezníky na oba břehy Komářího potoka k cestě a pod Buch Berg, další k pramenu Komářího potoku po pravé straně cesty do Božího Daru (Gotsgabe), dali vytyčit hranici až k pramenu Ortsbachu (Orttbach) a položili tam 6 mezníků na předním Raben Bergu (Raybenberge); další dny pokračovali od mezníku u Ortsbachu až k soutoku Černé (Schwarzwasser) a (Braitenbachu), soutoku (Ingelwasser) s Braitenbachem a posléze k Smolným Pecím (Pechofer) až po poslední mezník u nejdecké hranice, čímž vytyčení skončilo. Ostatní body pražské i schneeberské smlouvy jsou věcí obou stran.

Images8
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2096
Date: 20. červenec 1558
AbstractFerdinand /I./, císař římský, král německý, uherský a český, na žádost Adriana z Ennsu (Ennsse) uděluje z císařské moci jeho nemanželskému synu Hanušovi z Enssu dispens od nemanželského původu a povoluje mu požívat svobod, práv a hodností, nabývat měšťanských práv a úřadů, vystupovat u soudů atd. jako lidé narození v manželství. Totéž se vztahuje na jeho manželské potomky.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2097
Date: 20. červenec 1558
AbstractAlbrecht Bryknar z Brukštejna a na Libni (nad Vltavou), císařský prokurátor v Českém království, a Štěpán Oškobrhský z Oškobrhu, úředník kapituly Pražského hradu, sjednávají smlouvu mezi nejvyšším sudím Českého království Janem z Valdštejna a na /Komorním/ Hrádku (nad Sázavou) a opatem Mikulášem a konventem řeholních kanovníků augustiniánů kláštera P. Marie a sv. Karla na Novém Městě pražském: klášter postoupil na radu pražské kapituly Janovi z Valdštejna a jeho dědicům svoji ves Teplýšovice (Tepleyssowicz), která leží mezi Janovými pozemky u /Komorního/ Hrádku a dotýká se jeho lesů, pozemků a rybníků (z čehož vznikaly spory) i s jedním poddaným kláštera ve Zderadinách s dědinami atd., platy, kostelním podacím, platem v Mrchojedech, s lánem dědin patřícím teplýšovickému rychtáři a s výsadní krčmou. Úhrnný plat z postoupeného majetku, zvláště z Teplýšovic a Zderadin, činí kolem 17 kop grošů českých, a za ně má Jan klášteru odvádět 26 kop komorního platu (po 13 na sv. Havla a Jiří), které má deskově pojistit na svých zpupných statcích - na Mirošovské rychtě a vsích Mirošovice, Senohraby, /Horní, Dolní/ Lomnice (Lomice), Všešíny (Wssessymy) s dvory, platy atd.; při nezaplacení v některém termínu má klášter právo uvázat se s pomocí pražského komorníka v držbu těchto vsí, až do zaplacení. Kdyby klášter pro nároky jiných osob o tyto vsi přišel, má se uvázat v držbu jiných Janových statků, pokud mu Jan nepojistí plat na jiných, nezávadných statcích. Jan na sebe bere povinnost odvádět z Mrchojed 1 kopu platu ( po 30 groších na sv. Havla a Jiří) klášteru sv. Kateřiny na Novém Městě. Deskové vklady kláštera na Teplýšovice a dvůr v Zderadinách se ruší, klášter má tyto statky Janovi spravit. Klášter si v Teplýšovicích vyhradil rychtáře Vavřince s rodinou a sirotky po Janu Hrubém Adama a Václava. Obě strany mají žádat císaře o souhlas s touto smlouvou, která až po jeho obdržení nabyde platnosti a postoupení vsí a plat mají být na Janův příkaz vloženy do desk.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2098
Date: 17. říjen 1558
AbstractJaroslav z Pernštejna a na Pardubicích, císařský komorník a nejvyšší stolmistr, a jeho rukojmí Karel ze Žerotína a na Kolíně a Jan Klusák z Kostelce a na Radovesicích se pžiznávají Anně z Harasova, Václavu Okrouhlickému z Kněnic, Bernartovi Jestřebskému z Rýzmburka (Rysumburku) a na Boharyni a Bořkovi Dohalskému z Dohalic a na Mokrovousích - poručníkům sirotků a majetku po zemřelém Petru Kekulovi ze Stradonic k starému dluhu 1 100 kop grošů pražských, zavazují se platit roční úrok 110 kop (po 55 kopách vždy na sv. Jiří a Havla nebo 2 týdny po těchto termínech) a splatit celý dluh po výpovědi dané 1/2 roku předem, a to v groších pražských, pod trestem ležení v Hradci /Králové/ (nad Labem) nebo jinde do 10 mil od Hradce; po 14 dnech mají věřitelé právo dobýt si dlužnou sumu úroků nebo jistiny na jejich škodu "v křesťanech nebo židech".

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2099
Date: 11. listopad /15/58
AbstractOpat Jan a konvent benediktinského kláštera v Kladrubech (Cladraw) a Adam ze Švamberka na Přimdě /Phreimberg) uzavírají se souhlasem krále Ferdinanda /I./ dohodu: Jan vyplatil sirotkům po Wolfu Perglerovi z Perglasu (Pergles) k rukám poručníků Jindřichu Hozlauerovi z Hozlau (Haslauer von Haslaw) na Dobronicích, Ondřeji Trautenbergerovi na Studánce (Schonprun) a Zikmundu Kfelíři ze Zakšova (Kfeller von Säkschow) 750 1/2 kopy grošů pražských, kterážto suma byla použita na zřízení olověných dolů na klášterních statcích, pročež král (i s ohledem na vyplenění kláštera Albrechtem z Rožmberka) povolil opatovi si tuto sumu vybrat od Adama ze Švamberka; jakmile bude vyplacena, zastaví Adamovi klášterní ves Borovany, pustou ves Cvrčkov (bez 2 dvorů v Borovanech, na nichž sedí Zbyněk a Plachota a které zůstanou klášteru), a to na 6 let; po této době může jedna strana zástavu 1 rok předem vypovědět, suma bude vrácena a vsi se vrátí klášteru. Rybníky a lesy u těchto vsí si klášter vyhradil. S vesnicemi zastavil klášter i 35 kop 46 1/2 grošů českých ročního platu. Kdyby ves Borovany vyhořela, poskytne opat Adamovi dřevo na její obnovu (1/2 zdarma, 1/2 za mírnou cenu); palivové dříví může Adam vůbec od kláštera kupovat za cenu, jakou platí klášterní poddaní. Adamovi poddaní mohou pást na borovanských a cvrčovských gruntech. Adamovi se zároveň povoluje vyplatit poustku u (Sv.) Kateřiny za Přimdou a pustou ves Pytlíkov (Pitlikuow) s mlýny atd., pustou ves Plezom a 1/2 vsi Kozlov a ostatní poustky v okolí, vyplatí-li majitelům 400 kop grošů českých, a držet je bez výplaty 10 let; poté může jedna strana zástavu pustých vsí rok předem vypovědět.

Images5
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2100
Date: 14. listopad 1558
AbstractVilém Podmoklský z Prostiboře a z Podmokel na Bochově postupuje Janu Šmuchařovi z Rochova a jeho dědicům pergamenový hlavní list Jaroslava z Pernštejna a na Pardubicích a jeho rukojmí - nejvyššího pražského purkrabího Jana mladšího z Lobkovic a na Horšovském Týně, nejvyššího komorníka Českého království Adama ze Šternberka a na Zelené Hoře a nejvyššího písaře Českého království Volfa z Vřesovic na Doubravské Hoře a Teplicích, presidenta české komory, vydaný Vilému Podmoklskému a jeho dědicům na 1 175 kop grošů českých starého dluhu s úrokem.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2101
Date: 17. listopad 1558
AbstractJaroslav z Pernštejna a na Pardubicích, císařský komorník a nejvyšší stolmistr, a jeho rukojmí Alexander Licek z Rýzmburka, Mikuláš Absolon z Ledské a na Uhřínovicích (Aurziniowicziich) a Zikmund Suda z Řenec se přiznávají Václavu Klusákovi z Kostelce a jeho dědicům k starému dluhu 750 kop grošů pražských a zavazují se tento dluh i s příslušným úrokem zaplatit příštího sv. Jiří nebo 2 týdny po tomto termínu, a to opět v pražských groších, pod trestem ležení v jednom z pražských měst nebo jinde do 10 mil od Prahy; po 14 dnech mají věřitelé právo dobýt si dlužnou sumu s úrokem na jejich škodu "v křesťanech nebo v židech".

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2102
Date: 1. prosinec /15/58
AbstractFerdinand /I./, císař římský, král německý, uherský a český, jemuž mezi jinými kapitula v Opole (Oppln) půjčila 300 zlatých uherských, připisuje tuto sumu ke 200 zlatých uherských, jež má kapitula od předchozích držitelů opolského knížectví zapsány na tamním clu, a povoluje kapitule vybírat si 6% úrok z této úhrnné sumy 500 zlatých každoročně na sv. Michala (počínaje minulým sv. Michalem) rovněž z tohoto cla, dokud jim král dlužnou sumu nezaplatí. Hejtmanům a úředníkům v Opole nařizuje dbát o to, aby kapitule byly tyto úroky vypláceny.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2103
Date: 12. prosinec 1558
AbstractFerdinand /I./, císař římský, král německý, uherský a český, který povolil Jaroslavovi /Libštejnskému/ z Kolovrat na Petrohradě (Petršpurce) vyplatit vsi vyšehradského proboštství Soběchleby, Siřem (Syczem), Letov, Liběšovice a Cárka (Awczarcze), připsal mu k zástavním sumám 500 kop a povolil mu držet vsi doživotně, prodlužuje nyní na Jaroslavovu žádost o život Jaroslavova nejstaršího syna nebo dcery a potom jednoho dítěte tohoto syna nebo dcery, nebo, nebude-li mít potomky, tedy osoby, kterou Jaroslavův syn nebo dcera určí. Kdyby Jaroslav nezískal všechny tyto vsi, mohou je získat tito jeho 2 nástupci. Po smrti všech tří uvedených osob může vsi vyplatit král nebo duchovní, jimž patří, po výpovědi dané ke sv. Jiří nebo Havlu rok předem.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2104
Date: 16. prosinec /15/58
Abstract/Místopísař Českého království Jan Vojkovský z Milhostic/ vydává z rozkazu nejvyššího písaře Volfa z Vřesovic a na Doubravské Hoře pod pečetí místokomorníka Českého království Jindřicha Brozanského z Vřesovic a na Brozanech a svou vlastní z desk zemských [(DZV 86, E IX, 3. leden 1553) výpis zápisu z 28. listopadu 1552 (přepsáno z 1553)] jímž úředníci desk vyznávají, že litoměřičtí měšťané Jiřík Houska (Hauzka) a Zikmund Trupel propustili chotěšovskému proboštu Adamovi a konventu z desk následující zápis bývalého probošta Jana, protože sumu v zápise uvedenou jim vyplatil nynější držitel dědin v zápise jmenovaných, sekretář české kanceláře Osvald Schönfeld z Schönfeldu na Encovanech (Woncziowanech): Chotěšovský probošt Jan podle mocného listu převory Doroty Strojetické ze Strojetic, podpřevory Markéty Borovské a konventu se přiznal Jiříku Houskovi a Zikmundu Trupelovi k dluhu 750 kop grošů pražských pro potřeby krále; než bude suma vrácena, mají oběma věřitelům odvádět plat 42 1/2 kopy ročně na lidech ve vsi Polepy, které se věřitelé sami určí (musí však mezi nimi být na prvním místě mlynář), vše podle register a smlouvy, vložené se souhlasem krále Ferdinanda /I./ do desk 26. září 1552 ( chybně 1562). Po výpovědi dané jednou ze stran 1/2 roku předem ke sv. Jiří nebo Havlu klášter vyplatí oběma věřitelům dlužných 750 kop a plat za 1/2 roku, načež oni propustí klášteru lidi v Polepích (inserovaná listina kancelována).

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2105
Date: 1558
AbstractKrumlovský děkan Tomáš Bavorovský shledav, že grunt v Radosticích, na který se Ondra Hlásek přiženil, je ve velmi špatném stavu a sirotci po Valentinovi jej nemohou spravovat, obrátil se na Viléma z Rožmberka, který povolil, aby Ondra byl uveden sem za hospodáře, pečoval otecky o sirotky, až si budou moci zasloužit živobytí, platil jim mzdu, až dorostou, beze srážek jim vyplatil podíl a ročně ukládal při sv. Jiří po 10 kopách míš.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2106
Date: 1. leden 1559
AbstractFerdinand /I./, císař římský, král uherský a český, povoluje Matěji Tschammerovi a Jiřímu z Dornu dovážet po 12 let do Horního a Dolního Slezska mořskou a lüneburskou sůl, z níž mají odvádět 1 tolar mýta (z 16 tun mořské a 12 tun lüneburské).

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2107
Date: 17. leden 1559
AbstractFerdinand /I./, císař římský, král uherský a český, legitimuje z císařské moci k prosbě Matouše Regela, kněze při řezenské kapitule (Stifft Regenspurg), jeho dvě děti Jiřího a Waltburgu, které zplodil s Magdalenou Scherdingerovou.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2108
Date: 4. únor 1559
AbstractFerdinand /I./, císař římský, král uherský a český, uděluje z císařské moci bratrancům Georgovi a Georgovi Hennerům (Georg und aber Georg die Henner) šlechtický erb (stříbrný štít s černou horou o 3 vrcholcích a černou slepicí).

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2109
Date: 4, březen 1559
AbstractJan, markrabě braniborský, vévoda štětínský a pomořanský, purkrabí norimberský, kníže rujanský, jemuž císař Ferdinand /I./ zastavil na 10 let s věčnou možností výkupu panství Storkow a Beeskow, se zříká nároků na stavební náklady a přikoupené kusy, které se zde vypočítávají.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2110
Date: 11. březen 1559
AbstractFerdinand /I./, císař římský, král uherský a český, se přiznává, že je dlužen purkmistru a konšelům města Jihlavy 3 000 tolarů splatných v půlletní výpovědní lhůtě.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2111
Date: 11. březen 1559
AbstractFerdinand /I./, císař římský, král uherský a český, se přiznává, že je dlužen purkmistru a konšelům města /Uherské/ Hradiště 2 000 tolarů splatných v půlletní výpovědní lhůtě.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2112
Date: 23. duben 1559
AbstractFerdinand /I./, císař římský, král uherský a český, vyznává, že je dlužen 10 000 zlatých rýnských, které mu půjčili Jiří z Murachu a David Fuchs v Arnschwangu (Arnsthwangu) na 6% roční úrok splatný v Domažlicích na sv. Michala. Rukojmími jsou Petr ze Švamberka, Hanus Adam Wispeck na Velburgu (nahrazen Vilibaldem Wirspergem na Waldthurnu), Kryštof z Präckendorfu a purkmistr a rada města Chebu. Dluh je splatný po půlroční výpovědní lhůtě pod trestem ležení v městě stanoveném věřiteli.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2113
Date: 29. duben 1559
AbstractFerdinand /I./, císař římský, král uherský a český, potvrzuje rytířům, šéfům, šlechtě a obci v Niersteinu a Dexheimu všechna jejich privilegia, zvláště pak inserované konfirmační privilegium císaře Maximiliána I. z 6. dubna 1495, Worms (Wormbs), kterým je mimoto osvobozuje od cizí jurisdikce.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2114
Date: 30. duben 1559
AbstractFerdinand /I./, císař římský, král německý, uherský a český, schvaluje smlouvu, kterou jeho komisaři - doktor Jindřich Scribonius, probošt kapituly Pražského hradu, Ladislav z Lobkovic na /Vysokém/ Chlumci a Jistebnici, dvorní maršálek a president apelačního soudu, a Petr Bechyně z Lažan na Pičíně, podkomoří v Čechách - uzavřeli v Oybině 28. dubna /15/59 ve sporu mezi otci Tovaryšstva Ježíšova a převorem v Oybině Baltazarem Gotschalkem; podle této smlouvy, kterou mají obě strany dodržovat, mají jesuité vyplácet z oybinských důchodů převorovi doživotně na výživu ročně 130 tolarů ve dvou termínech a do jeho domu v Žitavě (Sittaw) dodávat dřevo z oybinských lesů. Zařízení žitavského domu, jak je sepsáno v inventáři, připadne po převorově smrti oybinskému klášteru.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2115
Date: 1. květen 1559
AbstractDěkan Tomáš a kapitula Pražského kostela prodávají poddaným Ctibora Sluzského z Chlumu - rychtáři, konšelům a obci vsi Tuchoměřic - za roční úrok 75 grošů českých dědiny od pusté vsi Přední Kopaniny (Malé Kopaninky). Úrok má jim odvádět půlletně tuchoměřický rychtář na Pražském hradě.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2116
Date: 17. květen 1559
AbstractFerdinand /I./, císař římský, král uherský a český, povyšuje z císařské moci do šlechtického stavu bratry Michala, Urbana a Petra Schröttery a uděluje jim erb (zlatý štít, uprostřed mezi dvěma štičími čelistmi srdce) a přídomek "von Diesterwaldt".

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2117
Date: 26. květen 1559
AbstractFerdinand I., císař římský, král uherský a český, uděluje z císařské moci Bernhartu Pflanzerovi šlechtický erb (polcený štít: v předním zlatém poli půl černého osla, zadní pole děleno v 2 modré a 1 stříbrné pole; v modrých polích stříbrné lilie).

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2118
Date: 6. červen 1559
AbstractKomorník, purkmistr, radní, měšťané a obec města Cham (Chamb) slibují poslušnost svému novému pánu Fridrichovi, falckraběti rýnskému a vévodovi bavorskému, po smrti jeho strýce Otty Jindřicha (Ott Heinricha).

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2119
Date: 17. červen /15/59
AbstractZáznam dohody mezi římským, uherským a českým králem /Ferdinandem I./ a Bonifácem Wolmuthem, stavitelem na Pražském hradě, týkající se stavby zemských světnic: 1) má postavit světnici zemského soudu s 3 okny, 3 sloupy a katedrou podle modelu, který předložil císaři ve Vídni, 2) tři světnice a sklep s lunetami, 3) zvýšiti postranní stěny a sál podle pokynů stavitelů z Vídně. Dále se uvádějí podrobnosti stavby a náklady.

Images12
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2120
Date: 20. červen 1559
AbstractKryštof z Limburka, který jako starší svého rodu obdržel od krále Ferdinanda a České koruny v léno úřad šenka Římské říše (das Erczsahenckhan Ambt der Schenckhen des heiligen Römischen Reichs), slibuje zachovávat své povinnosti.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2121
Date: 21. červen 1559
AbstractFerdinand /I./, císař římský, král uherský a český, uděluje z císařské moci Kryštofu Ottovi a jeho dědicům šlechtický erb (stříbrný štít s vydrou přirozené barvy mající v tlamě rybu).

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
< previousCharters1558 - 1559next >