useridguestuseridguestuseridguestERRORuseridguestuseridguestuseridguestuseridguestuseridguest
FondČeské gubernium - guberniální listiny, Praha (0993-1526)
Fonds > CZ-NA > CGL
< previousCharters1563 - 1565next >
Charter: 2239
Date: 2. prosinec 1563
AbstractAlbrecht Guldner, vážný v Praze v Týně, vysvědčuje, že Hanuš Hadler, mědník z Jihlavy, vážil 7 centnéřů 55 liber mědi.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2240
Date: 13. prosinec 1563
AbstractFerdinand /I./, císař římský, král německý, uherský a český, obnovuje a potvrzuje na žádost purkmistra, rady a starších městečka (Molbach) z moci českého krále a slezského vévody tomuto městečku staré výsady a privilegia na svobodnou porážku, pečení, vaření sladu a piva a řemesla, které měli od jeho předchůdců a kláštera Trzebnica (Trebnitz) a které byly zničeny velkým požárem městečka. Přijímá je pod svoji císařskou ochranu.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2256
Date: 1564
AbstractJetřich mladší Podstatský z Prusínovic, písař menšího zemského práva moravského markrabství, vydává pod pečetí Jana z Kunovic a Jáchyma Zoubka ze Zdětína, komorníka menšího zemského práva v olomouckém kraji, výpis ze ''svobod'' moravského markrabství (zemských desk?) - listinu z 21. února 1497 (Brno), jíž král Vladislav /Jagellonský/ na žádost stavů moravského markrabství potvrzuje starý zápis o způsobu přijímání panovníka v tomto markrabství: po uprázdnění trůnu mají zástupci všech stavů dohodnout s budoucím panovníkem záležitosti práv a svobod země, načež jej mají pozvat do Brna nebo Olomouce, zde jej slavnostně přijmou a přivítat, složit mu slib a přijmout od krále slib podle vypsané formule. Potom mají jednotliví zástupci stavů rukoudáním slíbit králi věrnost, načež on si z nich vyvolí členy své rady, kteří mu složí rovněž vypsaný slib. Podobně se vypisuje text slibu zemského hejtmana, jehož ustanoví král poté, co předešlý hejtman složil úřad. Hejtman má dostat od panovníka mocný list, zvláště pro spolky a podobné záležitosti. Hejtmana může král na radu pánů ustanovit i tehdy, když sám není v zemi přítomen.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2243
Date: 31. březen 1564
AbstractBratři a bratranci Lorenc, Jáchym, Šebestián a Abundus Šlikové z Passaunu na Holiči (Weisenkhirchen) ve smyslu rozhodnutí císaře Ferdinanda /I./ podle doporučení radů a komisařů svolaných do Jáchymova (Sannt Joachimlstall) na 18. srpna /15/63, aby odpustili chudým jáchymovským horníkům (arme artze), kteří nemají více než 10 lotů a pro velké náklady se stěží obživí, na 4 roky placení královských desátků z dolů, odkupovat od nich stříbro (prantsilber) 1 hř. (= 15 lotů 3 kvintlíky) po tyto 4 roky za 9 zlatých místo za 8 1/2 zlatých (po 56 krejcarech) jako dosud atd. (jak to bude pojato v novém císařském řádu, který vyjde tiskem) se zříkají na 4 roky desátků svého dílu od těchto nejchudších, takže je kverkové od nich nemají vybírat. Stanoví se podmínky dozoru nad vyvážením kontrabandu, Šlikům náleží 1/3 pokut za ně.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2244
Date: 27. duben 1564
AbstractBohuslav Felix z Hasištejna, který měl podle dohody s císařem o panství Spremberg v Dolní Lužici vydat císaři revers, což se z různých příčin nestalo, slibuje tento závazek vyplnit, jakmile mu /revers/ bude v konceptech (copienn) stejného znění dodán.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2245
Date: 1. květen /15/64
AbstractFerdinand /I./, císař římský a král německý, uherský a český, který slíbil vydat Bonaventurovi Furtenbachovi z Norimberku (Nurmberg) určitý počet centnéřů cínu z desátečního úřadu v Horním Slavkově (Schlackhenwaldt) na zaplacení 20 000 zlatých, které mu byl dlužen podle složeného počtu, nyní podle dalšího počtu z 1. května (protože cín nebyl vydáván a dluh s úrokem činí ji 23 740 zlatých) pojišťuje Furtenbachovi 13 025 zlatých z celkové sumy s 10% úrokem opět na témže úřadě ve Slavkově a zbytek na novém clu ve Slezsku. Za 13 025 zlatých má pobírat ze slavkovského desátečního úřadu cín, vždy za 20 zlatých 1 centnéř, až do splacení hlavní sumy i úroků, Výběrčí desátků Hanuš Jiří Giennger byl o tom vyrozuměn téhož dne a zaváže se k odvádění cínu, stejně jako jeho nástupci. Furtenbach i jeho dědici mohou cín vozit přes České království, zaplatí-li obvyklé clo, a dostanou k tomu účelu pas.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2246
Date: 16. červen 1564
AbstractValentin (Valtein) Kirchmaier, měšťan Starého Města pražského, a Michal Hösl (Hossl), měšťan v Horním Slavkově (Schlagkhenwaldt), se za sebe i za své nástupce zavazují dodržovat podmínky neinserované listiny z téhož dne, jíž jim arcikníže Ferdinand na místě císaře povolil na dobu 2 let odkupovat z dolu v Horním Slavkově a Bečově (Petschaw) cín, a to 1 centnéř cínu za 19 1/2 zlatých, volný cín pak za 20 zlatých, a to tak, že týdně mají v případě potřeby na odkoupení cínu vydat 250 - 300 zlatých.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2247
Date: 16. červen 1564
AbstractJUDr. Jan Wellinger z Vehingu i na místě své manželky Zuzany, který prodal apelačnímu písaři Albrechtu Limmerovi z Hirschsteina (Hirsteina), jeho manželce a dědicům svůj dvůr v (Horních) Hrnčířích řečený Šustovský a výsadní krčmu, jak jej měl od nejvyššího hofmistra Českého království, Jana staršího z Lobkovic na Zbiroze a Točníce i s platy k zbraslavskému klášteru a hrnčířskému záduší a s právem na odevzdání ''peněz burdovských'' od zbraslavského opata Volfganga podle klášterní listiny z 16. září 1563 (ve středu den sv. Ludmily; 1563 bylo sv. Ludmily ve čtvrtek) za 400 tolarů, tak, že Albrecht má na sv. Jiří /15/65 zaplatit 200 tolarů a na sv. Jiří /15/66 opět 200 tolarů a splatit dluhy, zplnomocňuje nyní německého sekretáře apelačního soudu Absolona Lehna z Lehenthalu a Jana Bezdězkého z Bezdězí Hory, aby na jeho místě dali Albrechtovi, jeho ženě a dědicům zapsat koupi dvora a krčmy do knih zbraslavského kláštera.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2248
Date: 23. červen 1564
AbstractAnna z Hradce, vdova po Jindřichovi z Rožmberka, činí podle mocného listu Ferdinanda I. poslední pořízení. Universálním dědicem stanoví svého strýce Jáchyma z Hradce na Hradci, nejvyššího kancléře Českého království, a jeho dědice: ten má pečovat o své sestry, Anniny tety a dcery po nejvyšším kancléři Adamu z Hradce Voršilu a Mandalenu, jimž odkazuje svůj dům a platy ze svých statků na sv. Jiří a Havla. Podle povolení odkázat sumu do 7 000 kop míšenských chudým, daného její matce, münsterberské kněžně Anně, mají Voršila a Mandalena platy ze vsí Malšice a Lom (Lomy) odvádět špitálu, jejž s matkou založila; po jejich smrti může Jáchym chudé i platy převést do jím založeného špitálu sv. Jana Křtitele v Jindřichově Hradci. Peněžní sumy odkazuje (po smrti obou tet) nejvyššímu moravskému komorníku Zachariáši z Hradce na Telči, ženě Diviše Slavaty Alžbětě z Hradce, Jáchymově ženě Anně z Rožmberka a po ní dceři Anně.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2249
Date: 22. červenec 1564
AbstractPurkmistr a rada města Hostinné (Arnau an der Elben) na žádost rychtáře v Libči (Gebersdorff) Hanuše Peiskera vidimují níže opsanou listinu z 5. října 1554, jíž Kryštof z Gendorfu na Vrchlabí (Hohenelb) a Žacléři (Schatzler) a Trutnově (Trauttenaw) vysvědčují smlouvu, která byla uzavřena o rychtu v Libči na žacléřském pansví mezi Hanušem Peiskerem, který se oženil s vdovou po zemřelém rychtáři Bernhartu Geislerovi Annou a kterému Kryštof z Gendorfu tuto rychtu udělil, a dcerami po Bernhartovi Barborou a Markétou na jedné a sourozenci Bernharta, kteří si na rychtu také činili nárok, na druhé straně: za pohledávku a nárok na statky patřící k rychtě a zaplacené nejdříve Bernhartem a nyní Hanušem Peiskerem, které připadly Bernhartovým sourozencům, jak je zaznamenáno v knize šéfů v Libči, má s Kryštofovým svolením a podle uznání dobrých lidí dostat Anna 60 kop míšenských a obě dcery také 60 kop. Hanuš Peisker má rychtu a její statky držet plným právem jako dědičnou.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2250
Date: 22. červenec 1564
AbstractPurkmistr a rada města Hostinného (Arnaw an der Elben) na žádost Hanuše Peiskera, rychtáře v Libči (Gabersdorf) vidimují níže opsanou listinu z 13. února 1492 (Trutnov - Trautenaw), již Fridrich ze Šumburku (Schonburck) a Pernštejna (Pirstnstein) a na Trutnově potvrdil dědičnému rychtáři v Libči Hanuši Geislerovi jeho rychtu a statek se všemi právy: rychtář má místo na postavení mlýna a právo na vedení vody k němu, na rybolov a chytání ptáků a lov zajíců kolem vsi, 7 grošů platu z dědin Katera a Storma, 2 svobodná pole u rychty; za to má rychtář odvádět vrchnosti o vánocích 1 zajíce a 1 bílý chléb o velikonocích, 1 tele a má chovat 1 koně a sloužit s ním vrchnosti /k jízdám/ na Žacléř (Schatzler).

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2251
Date: 11. srpen 1564
AbstractKomisaři pověření arcivévodou Ferdinandem - Jiřík Hora z Ocelovic na Libkovicích, Kašpar z Mezerodu (Metzenrad) a Hanuš Jiří Giennger v přítomnosti hejtmana na Lokti (Steinelbogen) Šebestiána Tissla (Tussels) z Daltic (Taldicz) a Valentina Klerla, Šebestiána Gartnera, Tomana Görla z Lokte (Elbogen) a fořtmistra Kryštofa z Hertenbergu a poddaných z Bečova (Betschaw) rozhodují hraniční spory loketského a bečovského panství: do 14 dnů mají obě strany zasadit mezník u potoka tvořícího hranici panství (od Teplé), až k rybníku slavkovského faráře (von Schlackenwaldt), přičemž pozemek u Teplé má zůstat sedláku z Kfel (Gefell) Linhartu Weiskaperovi, který jej drží po zemřelém otci. Od farářova rybníka mají být zasazeny mezníky, jak prokázal fořtmistr a poddaní z Bečova. Hranice vede přes farářův rybník, platy odváděné od Lokte mají zůstat jako dosud. K položení mezníků 25. srpna se mají dostavit Šebestián Tissl, hejtman v Bečově Toman z Globenu, fořtmistr Kryštof z Hertenbergu a 8 osob z každého panství k Teplé k cihelně. Tato dohoda se vyhotovuje ve dvou exemplářích.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2252
Date: 18. srpen /15/64
AbstractMaximilián II., římský císař, král německý, uherský a český, na žádost purkmistra a rady města Zhořelce (Gorlitz) dává souhlas k tomu, aby si město vypůjčilo pro své potřeby na úhradu nutných platů od Ondřeje Gunthera, starého rychtáře v Kamenz (Camentz), sumu 2 000 tolarů na obvyklý úrok na dobu 3 let od sv. Filipa a Jakuba /15/65 do sv. Filipa a Jakuba /15/68, a povoluje dát Ondřejovi v záruku městské statky, aby je mohl v případě nezaplacení dluhu držet a dobýt si z nich dlužnou sumu, úrok i úhradu vzniklých škod.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2253
Date: 18. září /15/64
AbstractŘehoř Scherfer ze Scherfensteinu a Anna Scherferová z Pergu (v. Pergen), kteří se dohodli s Janem Vodochovským z Branova, že od něho za zástavní sumu odkoupí ves Kličín (Kliczin) na příštího sv. Havla, slibují králi, že dokud nebude urovnán Řehořův schodek v účtech zjištěný při skládání počtů z jejich úřadu stavebního písaře s českou komorou, nevynaloží nikam jinam než na tuto ves peníze získané prodejem, platu ze vsi Dolní Hrnčíře (Undern Hrnczirsch). Komora mu pro tento schodek bez ohledu na jeho záruky zabavila tento plat, který měl na prodaných selských dvorech v Hrnčířích (ves i platy náleží zbraslavskému klášteru), a to ve prospěch kláštera. Arcivévoda Ferdinand však zabavení zrušil a povolil Řehořovi plat v Hrnčířích prodat a za získané peníze koupit jiný statek, na němž by vázlo zabavení až do urovnání schodku.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2254
Date: 4. říjen /15/64
AbstractHavel Linhartovic, který 2. května /15/56 prodal svůj dvůr ve vsi Hrnčíře (Hrnczirzich doleyssich) s platem zbraslavskému klášteru Řehoři Scherferovi z Scherfensteinu a jeho dědicům za 450 kop grošů míšenských (podle purkrechtních knih kláštera)m z nichž Řehoř do 6. května 1564 zaplatil 310 kop a zbytek měl splácet vždy kolem sv. Filipa a Jakuba po 20 kopách, potvrzuje, že Řehoř mu dnešního dne zaplatil za tuto zbývající sumu 140 kop míšenských gruntovních peněz v hotovosti 82 kopy míšenských, za něž mu Havel 17. července 1564 tuto sumu prodal podle dvou řezaných cedulí. Kvituje Řehoře a jeho dědice z oněch 82 kop a tím z celé částky 450 kop za dvůr.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2255
Date: 12. prosinec 1564
AbstractJan z Kolovrat (Kallabrat) na Libědicích (Libiditz), Mikuláš Schirndinger (z Schernting) na Chodové Plané (Kuttenplan) a Kryštof Plick z Plickenštejna (Plieck v. Plieckenstein) na Doupově (Tuppa) z jedné a Kryštof ze Štampachu na Lukách (Lugk), Šebestián Tissl (Thussel) z Daltic na Novém Sedle (Neuen Sattell), hejtman v Lokti (Elnbogen), a Štěpán Globner z Globen z druhé strany jako přátelští rozhodčí uzavírají dohodou spor bratrů Mikuláše a Abunda Šliků z Pannaunu na Holiči (Weiskirchen), Krásné Lípě (Schönlindt) a Jindřichovicích (Hainrichsgrun) s bratrancem Kryštofem Šlikem ml. na Doupově (Tuppa) o určitou sumu peněz, kterou přijali Mikuláš a Abundus, ač podle závěti Kryštofova otce Wolfa patřila ke Kryštofovu podílu, pročež Kryštof oba bratry pohnal před soud do Prahy a zde se s nimi smířil a obě strany přišly na uvedené rozhodčí: 1) soudní spor mezi stranami a úhrada škod a výloh se ruší. 2) Kryštofovi ml. se splatí sporné částky 647 tolarů a 497 tolarů z jeho podílu tak, že Mikuláš mu zaplatí ze svého podílu na jáchymovským stříbrných desátcích v kvartálu Reminiscere 15/65/ a Abundus také z podílu na desátcích 497 tolarů v témže termínu; Kryštof má vzít na sebe 400 tolarů z desátků, za něž Mikuláš svůj podíl na desátcích zastavil, a zaplatil je, potom bude mít právo na Mikulášův i Abundův díl desátků až do zaplacení 647 a 497 tolarů. Oba bratři vydají v kvartálu Lucie 1564 pokyny výberčímu desátků v Jýchymově, jak desátky o sudých dnech Kryštofovi odvádět a zapisovat jeho kvitance do register, až do splacení částek; potom budou všichni 3 držet své podíly desátku bez dalších sporů. - Desátky z cínu v Jindřichovicích (Heinersgruen) po Wolfu Šlikovi mají všichni 3 pobírat rovným dílem.

Images11
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2257
Date: 22. leden 1565
AbstractMaximilián II., císař římský, král německý, uherský a český, ve sporu hr. Kašpara Ladrona (Lodrann) s Erazimem z Puchheimu svobodný pán na Raabsu (Rabbs) a Krumbachu, pro slova obsažená v soudních spisech podaných Erazimem a považovaná Kašparem za urážlivá, na podkladě zprávy císařských komisařů v té věci - dvorního rady a presidenta Filipa svobodného pána na Winneburgu a Beylsteinu (Peilstain) a Mikuláše z Warnsdorfu - a po Erazimově prohlášení, že tato slova byla míněná jen na obranu a ne urážlivě, z císařské moci ruší a za neplatnéprohlašuje všechny podobné výroky pronesené oběma stranami na soudu i mimo něj, takže nemají být žádné straně k necti. Ruší také všechny písemné i ústní urážky mezi Erazimem z Puchheimu a Ladronovou manželkou Kateřinou rozenou z Hoyos. Obě strany mají žít nadále v míru.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2258
Date: 25. leden 1565
AbstractVeřejný notář Gottfried (Gotfridt) Schimel, syndik a měšťan města Norimberku, zlistiňuje, že bratři Štěpán, Michal, Adam a Hanuš Khaulerové, měšťané a mosazníci v Norimberce, kteří před několika roky uzavřeli s Matesem Ebnerem, tamním spoluměšťanem, smlouvu o odběru kutnohorské mědi a obdrželi od něho 3 dodávky - 13. září 1563, 29. července 1564 a 19. a 23. ledna 1565 - 60, 70 a 100 centnéřů, před notářem protestovali proti špatné kvalitě dodané mědi a prohlásili, že příští podobnou dodávku vrátí do Prahy. Předvedli jako svědky 4 cechmistry (Etzmaister) z Norimberka - Heinze (Heinricha) Strobela, Michala Gutmana, Jakuba Holfeldera a Heinze (Heinricha) Ragera, kteří pod přísahou vypověděli, že z posledních 3 dodávek kutnohorské mědi nemohli ani sami ani drobní mosazníci, kterým ji dodali, vyrábět dráty, mosaz ani jiné zboží; předtím byla ale dodaná kutnohorská měď vždy dobrá a schopná zpracování.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2259
Date: 29. leden 1565
AbstractLukáš Woppinger na Woppingu a jeho manželka Markéta rozená Leydnkhumerová prodávají Štěpánu Weyermaierovi na Wanghamu (Wanngkhain) a jeho ženě Magdaleně a dědicům za 110 zlatých rýnských hotově vyplacených 2 měřice žita griesbašské míry ročního naturálního platu ze statku Wolfganga Liebhartzodera nad Woppingem ve farnosti Weihmörtig (Weyhmerttinger) v obvodu griesbašského soudu (landgericht); plat se odvádí vždy mezi svatým Michalem a Martinem. Postupují kupcům tento plat a zavazují se jej zpravit a případné škody uhradit ze svého majetku.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2260
Date: 12. březen 1565
AbstractJáchym Šlik hrabě z Passaunu na Holiči (Weisskirchen), na Rabštejně (Rabenstein) a Ostrově (Slagkenwerda), hejtman lén českého království a zemský fojt v Horní Lužici, na žádost svého hejtmana v Budyšíně Hauga z Maxen na Gröditz (Grodiss) vydává vidimus nadepsané listiny z 12. září 1547 (Pražský hrad), jíž král Ferdinand na žádost Hauga z Maxen na Gröditz podanou jménem jeho i jeho bratra Václava propůjčuje oběma a jejich lenním dědicům lénem statky, které drží po rodičích a předcích, totiž tvrz Gröditz a Nechern a vsi Kohlwesa (?) (Koltwass), Niethen (Nithen), Rackel, (Kortnitz), Wuischke (Wyeschk), Brösang (?) (Brauschk) a Quitzdorf se vším příslušenstvím, s lesem u Meschwitz (Meschitz) a loukou u Quitzdorfu v Budyšínském a Zhořeleckém (Gorlitzischen) kraji v Horní Lužici. Případné oddělení bratrů nemá být tomu na škodu, zemře-li jeden bez dědiců, připadnou statky druhému.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2261
Date: 27. březen 1565
AbstractMaximilián II., císař římský a král německý, uherský a český, uděluje z císařské moci bratrům Lorencu a Valentinovi (Valtin) Kölerům za služby (prokázané mu zejména Lorencem Kölerem malováním některých pokojů) a jejich manželským potomkům šlechtický erb (červeného gryfa ve zlatém poli, držícího v levém spáru bílý kámen, v klenotu mezi dvěma rohy poloviční zlatý kruh).

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2262
Date: 2. duben 1565
AbstractJUDr. Antonín Karchesius a Felicitas Schradinová z Schorndorfu postupují Davidu Boryňovi (Borniowy) ze Lhoty a na Míkovicích a jeho dědicům majestát císaře Ferdinanda /I./ z 24. února 1553 (Graz - Gracz) na povolení císařskému sekretáři v Českém království Osvaldovi Schönfeldovi ze Schönfeldu na Encovanech vyplatit vsi /Levý/ Hradec, Husinec a Řež (Rziezy) patřící klášteru sv. Jiří na Pražském hradě, s příslušenstvím a kusem řeky Vltavy; tento majestát (viz ČG-L číslo inventární 1906) byl postoupen Ludvíkovi Schradinovi z Schorndorfu na Roztokách a jeho dědicům (viz ČG-L číslo inventární 2203) a po něm připadl Karchesiovi a Felicitě, kteří spolu s ním postupují Davidu Boryňovi i dobrou vůli, která jim připadla.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2263
Date: 23. duben 1565
AbstractMaximilián II., císař římský a král německý, uherský a český, jehož otci, císaři /Ferdinandu I./ půjčila Uršula purkraběnka z Donína (Dohnaw) v hotovosti 4 000 tolarů (po 24 stříbrných groších) na 6% úrok, který se jí měl odvádět na sv. Havla a Jiří v Königsbrücku (Khunigspruckh), slibuje Uršule a jejím dědicům tuto sumu vrátit na její výpověď danou ke sv. Havlu nebo Jiří 1/2 roku předem a vyplatit ji v Königsbrücku. Jako ručitele staví Jiřího z Warnsdorfu na Schönbrunnu (Schonborn), Seiferta z Rabenau na Rietschen (Ritschen), Jindřicha ze Salzy na Pisarzowicích (?) (Schreiberssdorff), Kašpara z Nostic (Nostewitz) na Jahmen (Jamen), Bastiana z Mezerodu (Metzerodtu) na Döbern (Deber) a Kryštofa z Helmsdorfu na Grossgrabe (Grossen Graben), kteří mají v případě nezaplacení na Uršulino vyzvání nastoupit ležení až do splacení dluhu, úroků a škod. Ručitelé se k takovému ručení zavazují a zříkají výsad, jež by je od toho mohly osvobodit.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2264
Date: 27. duben /15/65
AbstractJan Vojkovský z Milhostic, místopísař českého království, vydává na rozkaz nejvyššího písaře Volfa z Vřesovic na Doubravské Hoře, presidenta české komory, pod pečetí místokomorníka Českého království Melichara Stolinského z Kopist a svou vlastní výpis z desk zemských (DZV 12, C 4, 26. června /15/57) listiny z 12. dubna 1557 (Pražský hrad) (srv. viz ČG-L číslo inventární 2021), jíž král Ferdinand /I./ povolil Jáchymu Šlikovi z Passaunu na Holiči (Weisen kirchen) na Rabštejně (Rabenstein), hejtmanu německých lén České koruny, koupi panství a města Ostrov (Schlakenwerdt), jež je zástavou loketského (Elbognischen) kraje, od jeho bratrance Jindřicha Šlika z Passaunu na Holiči, a potvrdil Jáchymovi panství, hrad a město Ostrov s vesnicemi Hanušov (Hünersgrien), Květnová (Bermansgrien), Popov (Pffaffengrien), Arnoldov (Arletzgrien), Vykmanov (Waidmansgrien), Radošov (Rodisffort) polovinu vsi Hluboký (Tieffenpach), 4 sedláky v Kfelech (Geffel) a 2 sedláky v Dolním Žďáru (Unten prant), dále vsi Jindřichovice (?) (Hainersgrien) a druhou polovinu Hlubokého, 4 sedláky ve Vykmanově (Weytmansgrien) a 2 v Dolním Žďáru k tomu zvlášť přikoupené, a ostatní příslušenství, a to jako svobodný dědičný majetek, osvobodil Jáchyma od služby s 3 koňmi, kterou uložil Jindřichovi roku /15/47 pro jeho provinění, a konečně mu potvrdil statky darované kdysi císařem Zikmundem - městečko Hroznětín (Lichtenstat) s příslušenstvím, jež podle hodnověrného svědectví tvoří Bystřice (Langengrien), Ruprechtov (Ruprechtsgrien), Odeř (Odersgrien), Oldřiš (Ulrichsgrien), Merklín (Merklesgrien), Withesgrün (?) (Bitischoff) (viz ČG-L číslo inventární 1116, poznámka 3), Lípa (Lintich), polovina Hlubokého, polovina vsi Nivy (Spittengrien) a vše, co jeho bratranci k Ostrovu připojili. Jáchym a jeho dědici mají držet Ostrov a Hroznětín s jmenovanými vesnicemi svobodně a dědičně; poklady a dolování si na těchto pozemcích vyhrazuje král, rovněž desátky z dědičných kusů, dřevo, vodu a vše k dolování potřebné; ostatní lesy nemají Šlikové příliš vytěžovat, nýbrž odprodávat dřevo rovněž pro doly. - Záznam o intabulaci 20. června 1557, B l.

Images6
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2265
Date: 4. květen 1565
AbstractMaximilián II., císař římský, král německý, uherský a český, uděluje z císařské moci Wolfovi Mülerovi a Hanuši Schinkovi a jejich manželským potomkům šlechtický erb (jelena přirozené barvy v rudém poli, přikryvadla červená a bílá, v klenotu přední polovina jelena připraveného ke skoku).

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2266
Date: 27. květen 1565
AbstractProkop Žďárský z Lovče, ''gegenhandler'' rentmistrovského úřadu v Českém království, a Albrecht Limmer z Hirschsteinu (Hirschensteinu), služebník při apelačním soudu, uzavírají mezi sekretářem komory Františkem Pergerem (Franczpergar) z Irthofu a Nikodémem Magrlem ze Sobíšku trhovou smlouvu, jíž Perger kupuje od Magerela 3 kmetcí dvory v Dolních Hrnčířích, patřící klášteru zbraslavskému, jak je Magrle držel od Řehoře /Scherfera/ z Scherfersteina podle knih kláštera, a to za 700 kop grošů pražských, z níž má 200 zaplatit do 6 neděl (pod pokutou 50 kop), na zbytek má vydat jistotu s datem 4. června 1565; od sv. Havla bude z těchto 500 kop platit 5% úrok. Po vydání jistoty mu má Magrle postoupit dvory s příslušenstvím podle inventáře a zapsat mu je do klášterních knih pod pokutou 50 kop; dále má dvory spravit, to, co by Perger za něho musil zaplatit pro nároky jiných osob, se má srazit z kupní sumy; pouze sumu, která náležela na gruntech Řehoři Scherferovi, nemá Magrle spravovat, protože Perger na ni má jistotu. Kdyby chtěl však Řehoř a jeho dědici vznést nárok na dědiny, louky, rybník a hájek, z nichž se platí k zádušní sv. Mikuláše na Malé Straně 15 kop míšenských ročně, má Magrle Pergera zastoupit, dokud by nebyly ujednány všechny náležitosti nájmu. Stanoví se podrobnosti placení čeledi, ponechání bytu Magrlemu, pasení dobytka, sklizně obilí a trávy. Smlouva byla vyhotovena dvojmo - pro obě strany.

Images5
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2267
Date: 25. červen 1565
AbstractPurkmistr a rada města Budyšína vydávají pro císaře Maximiliána svrchu psaný opis konfirmace krále Ferdinanda I. z 23. května 1528 (Pražský hrad), kterou jim předložili Fridrich, Kryštof, Kašpar a Jiří bratranci a bratři z Mezerodu (Metzenrade), a v které král potvrzuje Mikuláši v Lippitsch (Lippiczst), Mikuláš mladší, Fridrichovi a Kryštofovi v Milkel a Kauppa (Mullekal und der Kamppe) bratřím a bratrancům z Mezerodu jejich léne.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2268
Date: 20. červenec 1565
AbstractMaximilián II., císař římský a král německý, uherský a český, uděluje z císařské moci Šebestiánovi z Paulsdorfu na Kürnu a Thürnsteinu (Dürnstain, Thurnstain) jako nejstaršímu členu rodu na jeho žádost všechna říšská Paulsdorfská léna v Bavorsku a na Chebsku (Egerlandt), jak je držel od jeho otce, císaře Ferdinanda /I./; zdůrazňuje, že i Chebská léna se udělují jako říšská. Udělení nemá být na škodu císaře, říše ani chebského správce. Šebestián složil prostřednictvím svého zmocněnce, řezenského (zu Regenspurg) měšťana Abrahama Fingerle, lenní slib.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2269
Date: 14. srpen 1565
AbstractMaximilián II., císař římský, král německý, uherský a český, potvrzuje z císařské moci Hanuši Gebhartovi z Manderscheidu, držiteli města a panství Kiel, všechna stará privilegia jeho rodu, která shořela při požáru Kielu, i regály, zvláště mincovní, a povoluje mu obnovit starou mincovnu v Kielu a razit zde stříbrné mince všeho druhu. Mince mají být stejného zrna, stříže a hodnoty jako ostatní v říši, i královské.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2270
Date: 13. říjen 1565
AbstractDvorský místosudí Českého království Kryšpín Šultys z Čimic (Tzymicz) vydává se souhlasem nejvyššího dvorského sudí Českého království Adama ze Švamberka na Přimdě výpis zápisu z desk dvorských z 18. května 1519: Heřman Šumburk z Piršenštejna (Pirssyrssteyna) na Trutnově vyznal před dvorskými úředníky, že složil králi Ludvíkovi a České koruně lenní přísahu na polovinu zámku Trutnova s polovinou stejnojmenného města, dvory, platy, právy a vším příslušenstvím, které přijal lénem od nejvyššího dvorského sudí Českého království na místě králově.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2272
Date: 16. říjen 1565
AbstractPurkmistr a rada města Lokte (Elnbogenn) slibují za sebe i za své zástupce císaři Maximiliánovi II, který jim téhož dne povolil svým partikulárním konsensem dát Šebestiánu Puckelovi z Altenstadtu (von der Alttenstadt) na sumu 10 000 zlatých (po 15 patzech nebo 60 krejcarech), již jim půjčil na obvyklý úrok na výplatu loketských zástav, zárukou zámek Hertemberk (Herttenbergkh) (aniž to bude ke škodě císaře a aniž to poruší generální konsens k výplatě, daný zemřelým císařem), že zástava tohoto zámku Šebestiánu Purckelovi v případě nezaplacení dluhu nepoškodí císaře ani se nebude příčit uvedeném generálním konsensu.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
< previousCharters1563 - 1565next >