useridguestuseridguestuseridguestERRORuseridguestuseridguestuseridguestuseridguestuseridguest
FondČeské gubernium - guberniální listiny, Praha (0993-1526)
Fonds > CZ-NA > CGL
< previousCharters1431 - 1437next >
Charter: 207
Date: 27. únor 1431
AbstractMikuláš, opat kláštera ve Waldsassen, na žádost purkmistra, přísežných a rady města Chebu (Eger) vidimuje zlatou bulu římského císaře Ludvíka IV. z 10. června 1330 (Špýr – Speyr), jíž povolil Chebským vozit své zboží všeho druhu přes všechna města, městečka a vsi v římské říši a prodávat je zde a kupovat bez placení cel a jiných poplatků.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 208
Date: 27. únor 1431
AbstractMikuůáš, opat cisterciáckého kláštera P. Marie ve Waldsassen v řezenské diecési, na žádost purkmistra a konšelů města Chebu vidimuje zlatou bulu Karla IV. ze dne 23. července 1355 (Řezno – Ratispone), jímž za pomoc, kterou Chebští poskytovali jemu i jeho otci Janovi zvláště proti Ludvíku Bavorskému, který se prohlásil císařem, povoluje obyvatelům města Chebu ve všech městech, vsích, na řekách a v přístavech římské říše vozit a prodávat veškeré zboží bez placení cel a poplatků (pedagiorum).

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 209
Date: 14. březen 1431
AbstractPetr z Chrastu rychtář a jmenovaní konšelé a přísežní Většího Města pražského vysvědčují, že jejich spoluměšťan Václav Dursmid jménem svým, své manželky Doroty a dědiců prodal před nimi Janovi Seleti (Selle) z Leznice, rovněž spoluměšťanu, za 36 kop grošů v hotovosti svůj dům řeč. " U vozu" s městištěm, ležící mezi domy Václava, syna Mikuláše z Dědibab (de Diedibab), a Ondřeje, ingrosátora šestipanského úřadu.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 210
Date: 25. červenec 1431
AbstractPurkmistr Blahut, rychtář Mikuláš a jmenovaní měšťané /přísežní?/ města /Mělníka/ 1 vysvědčují, že nynější konšelé spolu se starou městskou radou rozsoudili spor o dědictví mezi Vaňkem řeč. Zrno, jeho sestrou Anežkou a jejím manželem Jankem, a to pod trestem propadnutí základu 50 kop grošů a ztráty pře. Propadnutý základ by připadl konšelům.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 221
Date: 30. září 1434
AbstractZikmund, císař římský a král uherský a český, který zastavil Půtovi z Častolovic v sumě 6000 kop grošů českých knížectví münsterberské, jež na něho spadlo po smrti jeho strýce, münsterberského vévody Hanuše, a jež je zpuštěno válkami, chtěje zlepšit stav této země pevnou vládou dává Münsterbersko se vším příslušenstvím a právy, včetně kláštera Henryków (Henrichov) témuž Půtovi a jeho dědicům do dědičného vlastnictví. Zikmund si jako český král ponechává právo dosazovat kanovníky do kolegiátního kostela sv. Kříže ve Vratislavi (Breslaw). Zemře-li Půta a nebude mít syny, budou jeho dědicové povinni zemi vydat králi až poté, až od něho obdrží 6000 kop.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 211
Date: 5. říjen 1431
AbstractAleš a Vilém ze Šumburka, bratři strýčení, se zavazují pod ztrátou cti a podílu na hradu a zboží Perštejně dodržet ve své při rozhodčí výrok Hynka /z Náchoda/ a Červené Hory, "tetinného bratra", Petra z Chrášťan (Chrassczan) a Buška z Tachlovic na Mašťově (Massczowie). Kdyby tito nemohli rozhodnout některé sporné body, mají Aleš a Vilém ustanovit po jednom dalším rozhodčí, kterého má Vilém poslat na Alšovo vyzvání do krčmy pod Andělskou Horou (Egrberk) a Aleš na výzvu Viléma do krčmy pod Pernštejn; vyzývající strana má rozhodčímu druhé strany dát glejt na bezpečnost před jmenovanými osobami. Tito dva rozhodčí mohou ustanovit třetího, vrchního. Výpověď ve sporu má být vynesena do masopustu. Obě strany se zavazují dodržet příměří až do večera masopustního úterý.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 213
Date: 24. červen 1432
AbstractJan z Opočna postupuje listy na 4000 kop grošů stříbrných pražských na litomyšlském biskupství Janovi z Jenštejna na /Hrubé/ Skále a jeho dědicům.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 214
Date: 7. duben 1433
AbstractPurkmistr a konšelé a celá obec Starého Města pražského zapisují Jankovi z Krajnic (Kraynicz), svému spoluměšťanu, jeho ženě Dorotě, dětem a dědicům 150 kop grošů pražských na tvrzi a poplužním dvoře v Předboji a na poplatných lidech a kmetech tamtéž, které má v držení, a to v náhradu za to, že Janek vynaložil peníze na obnovu požárem zničené tvrze a dvora i rybníků, vyplatil Sosnovcovi z Vlkanova, jejich předchozímu držiteli, za náklady po požáru vynaložené 45 kop grošů a účastnil se poselstva Pražanů do Chebu. Janek a jeho dědici mohou vším uvedeným zbožím volně disponovat, dokud jim město nevyplatí 150 kop; pak je vrátí, ale nábytek a obilí ve dvoře, sklizeň i výlov rybníka za dotyčný rok jim ještě připadne. Tvrz a dvůr patří pod staroměstské právo.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 215
Date: 20. červenec 1433
AbstractOldřich z Rožmberka prodává pustou ves Chrustov s příslušenstvím kromě lesů ležících při blatě poddaným z Borkovic purkrechtním právem za 35 kop grošů v hotovosti a za roční plat 2 kopy, který mají odvádět po 1 kopě na sv. Havla a na sv. Jiří. Kdyby mezi rožmberskými poddanými a biskupskými lidmi v Borkovicích došlo k neshodě o tento plat, mohou je rožmberští lidé vyplatit /z jejich gruntů/.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 216
Date: 30. červenec 1433
AbstractOldřich z Rožmberka, hejtman v Třeboni Brus ze Zahrádky a Beneš z Chotěmic vysvědčují, že Jan řeč. Kbelec z Lužnice před nimi postoupil své dvory a lidi a všechen majetek v Lužnici svému bratru, knězi Janovi, opatu třeboňského kláštera, a zavázal se dát vložit toto postoupení do zemských desk, jakmile budou otevřeny. Zemře-li Kbelec dříve, bude mít tato listina stejnou platnost jako zápis v deskách.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 217
Date: 2. prosinec 1433
AbstractJan řeč. Sele z Leznice, měšťan staroměstský, činí poslední pořízení, v němž ustanovuje poručnicí svého majetku svoji manželku Dorotu a druhým poručníkem staroměstského hejtmana Zikmunda z Kotenčic (Cotenczicz). Manželce odkazuje dům a všechno movité i nemovité zboží ve městě i mimo ně. Tulehovi odkazuje jednoho koně a nožíři Janovi "od Zajíčka" druhého koně, samostříl a kuklu.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 218
Date: 25. leden 1434
AbstractOndrášek z Lužan zastavuje měšťanu ve Stříbře Jakubovi svoji louku u studánky řeč. Žolevy v sumě 5 kop grošů pražských vyplacené hotově. Hejtman na Stříbře Jan Klenovec z Klenovic na požádání souhlasí zástavou a přivěšuje pečeť.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 219
Date: 3. duben 1434
AbstractJan z Vyhnanic a jeho manželka Markéta z Nezpečova vysvědčují, že jim bratři Petr a Vaněk z Nezpečova dali 50 kop grošů pražských v náhradu za jejich právo na zboží v Radhošti, které mají zapsáno v deskách, a slibují, že své nároky na zboží dají z desk vypsat a vloží je oběma bratrům do desk nebo pojistí jiným způsobem, který bude na místo desk zaveden, a to do čtvrtých suchých dnů po otevření desk a pod základem 70 kop. Rukojmí Markvart z Jenišovic, Slašek ze Slatiny (Slašek Slatyny), Václav ze Zámrsku a Henych z Nezpečova se zavazují při nesplnění závazku Jana a Vyhnanic a Markéty do 1 měsíce zaplatit oběma bratrům 70 kop základu pod trestem ležení v Hradci /Králové/ (nad Labem) nebo v Jičíně a "dobytí" této částky "v křesťanech nebo v židech".

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 220
Date: 28. září 1434
AbstractZikmund, císař římský a král uherský a český, potvrzuje vasalům a obyvatelům Loketska všechny milosti, svobody, práva, listy a privilegia, které jim udělili jeho předchůdci – římští císařové a čeští králové – i on sám, a všechny ústně dochované staré zvyklosti.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 222
Date: 27. říjen 1434
AbstractAnna z Mutěnic, manželka Vaňka řeč. Pivo ze Zhoře, dává svému manželovi plat 10 kop grošů, který má zapsán v deskách na Otíkovi z Údrnic a na jeho lidech v Údrnicích; zavazuje se v případě znovuotevření zemských desk nebo vytvoření jiné obdobné právní instituce na první, druhé nebo třetí suché dny tento plat Vaňkovi zapsat, nedojde-li k tomu do její smrti, má tato listina stejnou platnost jako deskový zápis nebo jiné pojištění. Přežije-li Anna svého manžela, plat jí opět připadně.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 223
Date: 4. březen 1435
AbstractAleš s Rýzmburka, nejvyšší správce Českého království, vrací mincířům a knapům, kteří se usadili na Kutných Horách po jejich dvojím vypálení, všechna práva a řády šmiten, která udělili král Václav II., císař Karel I. /IV./, a jeho syn, král Václav /IV./, a povoluje jim volně těchto práv užívat s vědomím micmistrovým. Tato práva se ale nevztahují na ty, kdo proti "zákonu božímu" utekli ze země nebo z Kutné Hory. Mincmistr má mincíře a knapy při těchto právech ponechat.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 224
Date: 30. duben 1436
AbstractPurkmistr, rychtář a konšelé města Městce Králové vysvědčují, že Vaněk Stařínský, jeho bratr Vavřinec a jejich sestra Anka, manželka Mikše Poledne, děti zemřelého Michala ze Stařína přenechali 1 ½ lánu dědiny v Staříně Janovi, šafáři, synu Výškovu z Ohař, za 12 kop grošů, které byli dlužni, aby je za ně zaplatil.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 225
Date: 26. červen 1436
AbstractOldřich Panhollts, měšťan v Chamu (Camb), jemuž rýnský falckrabí a bavorský vévoda Jan dal na dobu jeho života 2 "rybné služby" (vischdinst) ze dvou "rybných vod" v Chamu, z nichž jednu drží Hanuš porybný (Wassermann) a Fridell rybář, vysvědčuje, že Janovi za to postoupil do dědičného vlastnictví svůj jez ležící u Leubingu (Leubnigk), který sám zřídil, a zavazuje se jménem svým a manželky i dědiců na tento jez nevznášet žádné nároky.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 226
Date: 29. srpen 1436
AbstractZikmund, císař římský a král uherský a český, na žádost volyňského faráře Mikuláše a tamního rychtáře a sousedů ponechává městečko Volyni při starých právech a výsadách a všem úředníkům nařizuje, aby nedopustili utiskování městečka od světských ani duchovních osob proti právům, řádům a obyčejům.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 227
Date: 13. září 1436
AbstractZikmund, císař římský a král uherský a český, na žádost opata břevnovského benediktinského kláštera Heřmana potvrzuje privilegia daná klášteru českými králi a klášterní statky a práva. Inserována listina Václava /IV./ z 20. září 1385 (recte 1395), (Praha), jíž na žádost opata Diviše potvrdil inserovanou konfirmační listinu Karla IV. ze 14. ledna 1351 (Praha), potvrzující listiny knížete Boleslava /II./ z 14. ledna 993 – viz ČG-L inv. č. 1 -, knížete Břetislava z 23. (recte 18.) října 1045 (Praha) a Václava /I./ z 18. června 1234 (Praha) a dále potvrdil klášteru celkem 103 jmenovaných statků, důchodů, domů, kostelů atd. včetně kláštera broumovského, polického a rajhradského. 1

Images8
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 228
Date: 7. říjen 1436
AbstractZikmund, císař římský a král uherský a český, potvrzuje Tachovským na jejich žádost privilegia zničená za husitských válek, potvrzuje i právo na vystěhování měšťana se souhlasem purkmistra, a povoluje 2 výroční trhy – v neděli před letnicemi a před sv. Havlem, vždy s 8 následujícími dny. Inserovány 1) listina Jana Lucemburského z 5. července 1337 (Praha) ustanovující, že královští podkomoří mají v Tachově aj. jmenovaných městech pobývat na svůj náklad, a upravující volby starších, soudnictví a platy. 2) listina Karla IV. z října 1372 1 (Praha) povolující svobodné odkazování a disposici s majetkem, rybolov a chytání zajíců a ptáků. 2

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 229
Date: 30. leden 1437
AbstractZikmund, císař římský a král uherský a český, zapisuje Pešovi ze Sedlčan částku 60 kop grošů pražských na vsích ostrovského kláštera Krňany a arcijáhenství v Týně n. Vltavou (Tynu arczibiskupowu na Wltawye) Smilovičky (Smikowiczkach), Čenkov (?) /u Bechyně/ (Czrnkowczi) a Březnice (?) (na Brzezincze Male); Peše smí vsi držet až do splacení oněch 60 kop a má z nich odvádět komoře příslušné platy.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 230
Date: 27. únor 1437
AbstractZikmund, císař římský a král uherský a český, po dohodě s osvětímskou kněžnou Annou, nejvyšší poručnicí sirotků po Půtovi z Častolovic, a dalšími poručníky přijímá od nich zemi kladskou a město Zabkowice Śl. (Frankenssteyna), které velmi utrpěli pro Půtovy dluhy. Zavazuje se vzít na sebe tyto dluhy všem věřitelům, které mu označí Anna a Trhlík z Mezilesí, až do sumy 9600 kop grošů pražských; od převzetí těchto dluhů má také hradit škody, které by vznikly, kdyby se nedohodl s věřiteli. Kdyby částka dlužná uvedeným osobám nedosahovala 9600 kop, má zbytek vyplatit dalším věřitelům, a to do ½ roku od sv. Jiří. Jinak bude povinen kněžně Anně, vdově po Půtovi Anně z Koldic, neprovdá-li se, a dalším poručníkům Petru z Michalovic, Tymovi z Koldic a Trhlíkovi z Mezilesí Kladsko a Zabkowice postoupit zpět v nedoplacené sumě zbývající do oněch 9600 kop až do jejího zaplacení. Části dotyčného území připadlé Půtovi a sirotkům před Zikmundovým převzetím od úmrtí nebo jinými nápady jim mají být ponechány a potvrzeny.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 231
Date: 11. duben 1437
AbstractJetřich (Gedrzich) Tluxa z Vrábí vysvědčuje, že půjčil Jankovi z Chotěmic 700 kop grošů, za /což má právo držet/ tvrz Dřevčice s příslušenstvím, s luhy v Leblovicích (Lebnowiczich) a Hošťce (?) (Whossti), rybáři, s tůněmi na Labi, vinicemi v Dřevčicích a Popovicích i "s kněžským platem" ke Staré Boleslavi nebo na Pražský hrad, a to na dobu 4 let. Po jejich uplynutí a po roční výpovědi má Janek vyplatit Jetřichovi 700 kop a 40 kop, které Jetřich vynaloží na stavební opravy, za což mu Jetřich slibuje podle jiné listiny a zápisu v deskách zboží vrátit i s osetým ozimem, 4 koňmi za 12 kop, vozem s nápravou za 2 ½ kopi, 12 strychy ječmene a 50 slepicemi. Ryby, víno, obilí aj. neuvedené věci zůstanou Jetřichovi.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 232
Date: 8. květen 1437
AbstractZikmund, císař římský a král uherský a český, potvrzuje a obnovuje měšťanům v městě Jílovém, které pustne od doby válek, což škodí královské komoře, všechna práva, která dostali od minulých českých králů nebo kterých od starodávna užívali. Zvláště jim potvrzuje osvobození od všech berní a platů na věčné časy; horníci v Jílovém a okolí i v /Novém/ Kníně mají odvádět všechno zlato královskému úředníkovi v Jílovém, který je pak bude posílat do královské komory. Jílovští mají užívat soudu a práv jako za starodávna.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 233
Date: 17. červen 1437
AbstractZikmund, císař římský a král uherský a český, dává Petru z Michalovic do dědičného vlastnictví dům U černého orla na Starém Městě pražském proti Zlaté štice, ležící při cestě ze Staroměstského náměstí (s rynku) k Dlouhé třídě (strziedye) s městištěm a vším příslušenstvím, jak jej držel pražský arcibiskup a po něm čeští králové. Přikazuje královským úředníkům a staroměstskému purkmistru a konšelům povolit Petrovi a jeho dědicům užívání domu.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 234
Date: 22. červenec 1437
AbstractZikmund, císař římský a král uherský a český, zastavuje Děpoltovi z Rýzmburka v sumě 200 kop grošů pražských vsi děkanství v Týně /n. Vltavou/ (na Wltawye) Dobšice (Dobrssicze) a Smilovice, a to na úhradu 150 kop, které Děpoltovi zůstali dlužni za jeho službu a za škody purkmistr, konšelé a obec města Plzně (Noweho Plznie) a které mu nemohli splatit, protože sami utrpěli za válek velké škody.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 235
Date: 25. červenec 1437
AbstractFraněk z Okarce se souhlasem své manželky prodává Vaňkovi ze Bzence, jeho manželce a dětem za podmínek, uvedených v hlavním listu, ves Květná (?)1; připojuje závazek osvobodit a zpravit ves od případných nároků příbuzných své první ženy Johanky.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 236
Date: 16. říjen 1437
AbstractOldřich, pán na Laaberu (Laber) seděním na Wallsee (?) (Walsseck), jemuž a jehož synům, bude-li nějaké mít, propůjčil rýnský falckrabě a bavorský vévoda Jan hrad Segensberg (Segensperg), se zavazuje, že po smrti jeho a synů připadne hrad falckraběti zpět bez překážek ze strany jeho dědiců. Zavazuje se dále hrad řádně opravovat bez škody pro falckraběte a na požádání jej falckraběti otevřít, a to proti komukoli; v tom případě však má falckrabě nést sám náklady a Oldřichův majetek na hradě nemá být poškozen.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 238
Date: 19. říjen 1437
AbstractZikmund, císař římský a král uherský a český, zastavuje Oldřichovi z Rožmberka v částce 15 000 kop grošů pražských, kterou je mu dlužen, hrad Zvíkov (Clingenberg) a klášter Milevsko (Milocensem), berni a všechna práva a důchody, které z nich šly královské komoře.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 239
Date: 19. říjen 1437
AbstractZikmund, císař římský a král uherský a český, zastavuje Oldřichovi z Rožmberka v částce 15 000 kop grošů pražských, kterou je mu dlužen, hrad Zvíkov (Clingenberg) a klášter Milevsko (Milocensem), berni a všechna práva a důchody, které z nich šly královské komoře.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
< previousCharters1431 - 1437next >