useridguestuseridguestuseridguestERRORuseridguestuseridguestuseridguestuseridguestuseridguest
FondČeské gubernium - guberniální listiny, Praha (0993-1526)
Fonds > CZ-NA > CGL
< previousCharters1570 - 1571next >
Charter: 2447
Date: před 9. dubnem 1570 (poznámka na rubu pod adresou: "mezi originály položiti actum 9. aprilis A° 70")
AbstractVolf Rozvadovský z Nešova, Václav Počepický z Počepic a Václav Kropáč z Milenovic, manové hradu Zvíkova, římskému císaři a uherskému a českému králi: žádají o potvrzení práv a svobod, udělených jejich předkům, manům hradů Zvíkova a Hluboké, králi Vladislavem a Ludvíkem (opisy potvrzení těchto majestátů přikládají) (srv. ČG-L číslo inventární 835) a slibují za to náležitě plnit manské povinnosti.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2448
Date: 24. duben 1570
AbstractMaximilián II., císař římský a král uherský a český, jemuž purkmistr, konšelé a obec města Klatov zapůjčili na vojsko proti Turkům 150 kop grošů českých (podle jistoty vydané jim v Augsburku 27. května 1566) a poté 500 kop (jistota byla vydána v ležení u Györu (Rábu) 9. října 1566), pojišťuje Klatovským úhrnou sumu 650 kop znovu, protože nebyla splacena do 3 let podle původního ustanovení a zavazuje se zaplatit ji na sv. Jiří roku 1573 nebo 2 týdny poté. Klatovští potom vrátí komoře tuto listinu.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2449
Date: 24. duben /15/70
AbstractMaximilián II., císař římský a král uherský a český, jemuž purkmistr, konšelé a obec města Vodňan půjčili na vojsko proti Turkům 100 kop grošů, na což jim vystavil v Augsburku 27. května /15/66 jistotu, a poté zapůjčil 25 kop (jistota byla vydána v ležení u Györu (Rábu) 9. října 1566), pojišťuje Vodňanským úhrnou sumu 125 kop znovu, protože nebyla zaplacena na původně stanovená 3 léta, a zavazuje se zaplatit ji na sv. Jiří roku 1573 nebo 2 týdny poté. Na to Vodňanští vrátí tento list komoře.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2450
Date: 16. květen 1570
AbstractMaximilián II., císař římský a král německý, uherský a český, zastavuje Hanušovi ze Stubenbergu, dědičnému šenku ve Štýrsku (Steuer), na 10 let panství Hummel (Humel) ležící v kladském hrabství, a to za půjčenou sumu 22500 kop míšenských (po 70 krejcarech). Panství mu má být předáno zvláště ustanovenými komisaři s příslušenstvím (dobytkem a obilím) podle inventáře. Císař si na panství vyhrazuje všechny kovy a potřeby k jejich dolování, lov vysoké a černé zvěře, léna, daně, apelaci, konfiskace a jiné regály, zvláště plavení dřeva. Stubenbergovi má kladský hejtman a fořtmistr ponechat ročně palivové a stavební dříví v ceně 140 tolarů z lesů na české straně. Kdyby melioracemi stoupl výnos panství nad původně vysazených 100 zlatých, má císař nárok na podíl z tohoto přebytku, aby Stubenbergovi nezůstalo více než 6% zisk. Stubenberg je povinen udržovat střechy zámku, bez povolení nic nepřestavovat, neodprodávat ani nepřikupovat a vždy dát v případě potřeby zámek císaři k dispozici, ale na císařův náklad. Nesmí z něho vést války ani výpady ani tam přijímat císařovi nepřátele; v případě válečného poškození dostane náhradu. Nemá zatěžovat měšťany a poddané nad obvyklé zvyklosti. Po 10 letech má zámek i panství neprodleně vrátit s příslušenstvím podle register a inventáře. Opis nebo originál této zástavní listiny musí na požádání předložit. Na dobu zástavy smí Stubenberg zřídít v domě v Duznikách (Reinharts) obydlí, na což mu císař dal 250 kop míšenských, které se srazí ze zástavní sumy; po 10 létech jej však musí bezplatně vrátit. Kladský hejtman jej po dobu platnosti zástavy nesmí obesílat jako přísedícího a podobně, v soudních věcech však s ním má být nakládáno stejně jako s ostatními obyvateli hrabství.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2452
Date: 17. květen /15/70
AbstractViz ČG-L číslo inventární 2451.

Images6
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2451
Date: 17. květen /15/70
AbstractHanuš ze Stubenbergu, dědičný šenk ve Štýrsku, slibuje zachovávat podmínky inserované lisitny císaře Maximiliána II. z 16. května /15/70 (Pražský hrad), kterou mu král Maximilián II. zastavuje za půjčku 22500 kop grošů míšenských na 10 let panství Hummel v Kladském hrabství (viz ČG-L číslo inventární 2450).

Images5
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2454
Date: 24. květen /15/70
AbstractKomisaři Kryštof Muchek z Bukova (Buchaw), Jindřich Stillfridt z Ratěnic na místě nepřítomného Hanuše Firšice (?) (Purschitzenn zu Kalckenaw) a Dětřich Haugwic z Biskupic, kteří byli pověřeni předáním panství Hummel Hanuši Stubenbergovi, jemuž bylo zastaveno na 10 let za půjčku 22500 kop grošů míšenských, na jeho stížnost, že mu oba pivovary v Dusznikách (Reinharz) a Lewinu a rybníky nebudou vynášet a že je mu těžba dříví v lesích omezena na povolení hejtmana v Kladsku nebo fořmistra, a protože Stubenberg, který měl doplatit 14500 kop grošů míšenských, složil jen 12000 kop grošů míšenských, ponechávají celou záležitost do vyřízení císařem.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2455
Date: 24. květen /15/70
AbstractKomisaři Kryštof Muchek, Jindřich Stillfridt a Dětřich Haugwic oznamují /české komoře/, že Hanuš Stubenberg, jemuž bylo zastaveno na 10 let za půjčku 22500 kop grošů míšenských panství Hummel, si stěžoval, že mu oba pivovary v Dusznikách (Reinharz) a Lewinu a rybníky po mnoho let nebudou vynášet a že kácení dřeva mu má povolovat kladský hejtman, nebo fořtmistr, a že z 14 500 kop grošů míšenských, které jim měl doplatit, zůstal 2000 kop grošů míšenských dlužen. Proto žádají, aby bylo vše oznámeno císaři a postoupeno k rozhodnutí.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2453
Date: 24. květen /15/70
AbstractInventář panství Hummel (Hommel) v Kladsku.

Images10
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2456
Date: 29. květen /15/70
AbstractMaximilián II., císař římský a král německý, uherský a český, jemuž jáchymovský (im Sandt Joachimsthal) měšťan Martin Haidler půjčil 2000 tolarů neboli kop míšenských (po 30 bílých groších nebo 70 krejcarech) na dlužní úpis vystavený ve Vídni 1. února /15/60 a po smrti Martinově i jeho ženy připadl tento dluh jeho závětí na jeho dědice Kryštofa a Hanuše Walbera, Urbana Wunderlicha, Tomáše Karlla a Kašpara Khuena, vyhovuje žádosti těchto dědiců o zúročení dlužné sumy na 6% a její pojištění na dobu 6 let na úřadě jáchymovského výběrčího. Zavazuje se jim tuto sumu po 6 létech s úroky zaplatit z uvedeného úřadu.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2458
Date: 31. květen 1570
AbstractMaximilián II., císař římský a král německý, uherský a český, z moci českého krále uděluje Jindřichu z Trauttenbergu (samotnému, protože o jeho bratru Wolfu Kryštofovi není zpráv a pravděpodobně zahynul v bitvě mezi Mořicem Saským a markrabím Albrechtem) a Jindřichovým mužským potomkům na jeho žádost léna české koruny: hrad Reuth (Reutt) se vším příslušenstvím včetně potoků Hraniční (Gränitz), Rotenbach, Engelsbach, dolů a tak dále, jak to zdědil po svém otci Erhardu z Trauttenbergu, jemuž to udělil císař Ferdinand /I./. Kdyby se Wolf Kryštof vrátil do země, má mu Jindřich postoupit polovinu léna a příslušná práva. Jindřich se k dodržení podmínek lesní držby zavázal zvláštním reversem.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2457
Date: 31. květen /15/70
AbstractMaximilián II., císař římský a král uherský a český, jemuž purkmistr, konšelé a obec města Žatce zapůjčili na vojsko proti Turkům 300 kop grošů českých (podle jistoty vydané jim v Augšpurce 27. května 1566) a poté 150 kop (jistota byla vydána v ležení u Györu (Rábu) 9. října 1566), pojišťuje Žateckým úhrnnou sumu 450 kop znovu, protože nebyla splacena do 3 let podle původního ustanovení, a zavazuje se zaplatit ji na sv. Jiří roku 1573 nebo 2 týdny poté. Žatečtí potom vrátí komoře tuto listinu.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2459
Date: 8. červen 1570
AbstractHanuš Jiří hradní z Mansfeldu, Otto hradní z Holsteina, Schaumburku (Schomburgk) a Sternberku, pán na Gehmen, dále Erich hradní z Hoye a Brochhausen a Arnošt hradní z Regensteinu a Blankenberku vydávají děkanu, senioru a kapitule (Hohenstiftes) v Kolíně nad Rýnem (Göllnn) svědectví o hraběcím původu Arnošta z Mansfeldu a vypočítávají jeho předky (rodiče - zemřelý Hanuš z Mansfeldu a Markéta rozená vévodkyně brunšvicko-lüneburská, Hanušovi rodiče Albrecht z Mansfeldu a Anna z Hohensteinu, Albrechtovi rodiče Arnošt a Markéta z Mansfeldu, rodiče tohoto Arnošta Gunter z Mansfeldu a Adelbrechta z Oldenburku, rodiče Anny - Arnošt z Hohensteinu a Felice hradní z Beychlingen, rodiče Arnošta z Hohensteinu Jindřich z Hohensteinu a Gaberna z Waldeku a Felicini rodiče Hanuš z Beychlingen a Markéta z Mansfeldu).

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2460
Date: 14. červen /15/70
AbstractPetr Seltzer (Seltzar), měšťan v Lipsku (Leipzig), jemuž podle jednání s dvorskou komorou a jejím sekretářem Oldřichem Weinburgerem měly být 6% úroky z částky 14000 zlatých rýnských zapůjčené císaři 28. září /15/64 na císařský úpis s ručením města Chebu (Eger) za dobu od 28. září 1564 do 18. května 1570 připočteny k /nové dlužné/ sumě 36000 zlatých, slibuje za sebe i za své dědice Weinburgerovi, že v případě, že by mu uvedené úroky byly zaplaceny, nebude již z 36000 vymáhat a požadovat žádné úroky.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2461
Date: 14. červenec 1570
AbstractMaximilián II., císař římský a král uherský a český, a jeho rukojmí - purkmistr, konšelé a obec města Slaného - se přiznávají Jindřichu Reichlovi a na Srbči (Srbczij) a jeho dědicům k dluhu 200 kop grošů českých pražských (po 60 groších, groš po 7 bílých penězích), z něhož 100 kop vyplatil Jindřich rentmistrovskému úřadu pro polní tažení 11. května 1566 a druhých 100 kop odvedl 14. července 1570 správci rentmistrovského úřadu Wolfu Schelhammerovi na jízdu k říšskému sněmu do Špýru. Dluh se zavazují zaplatit na sv. Jiří nebo 2 týdny poté; jinak mají věřitelé právo jej na rukojmích vymáhat, jako kdyby na to měli pergamenový hlavní list s jmény a přivěšenými pečetmi rukojmí.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2462
Date: 14. červenec 1570
AbstractMaximilián II., císař římský a král uherský a český, a jeho rukojmí - purkmistr, konšelé a obec města Slaného - se přiznávají Jetřichu Reichlovi z Reichu a na Srbči a jeho dědicům k dluhu 200 kop grošů českých; atd. jako v ČG-L čísle inventárním 2461.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2463
Date: 26. červenec 1570
AbstractOpat Jan Weiskonig (Weyzkinig) a konvent tepelského kláštera potvrzují městečku Úterý privilegium opata Racka a konventu z 23. června 1439 (Úterý) v konfirmaci opata Antonína a konventu z 25. července 1529, kterým dává obyvatelům městečka Úterý, vsi Olešovice (Oleczowa) a mlýnů náležejících k městečku právo dědické, těm, kteří se dopustí hrdelních zločinů a přihlásí se do 8 dnů soudu, volně naložit s majetkem, užívání větší a menší městské pečeti a vedení městské knihy. Dále jim opat Jan a konvent směňují dosavadní obilní desátek za 50 kop míšenských ročního platu, ustanovují, aby noví měšťané platili za městské právo podle uznání obce, povolují vaření bílého piva, lov ryb v potoce, svěřují opatrování lesů a potvrzují koňské trhy a dvě posvícení.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2464
Date: 11. srpen 1570
AbstractPurkmistr a rada města Broumova (Braunaw) vyzývají všechny, aby přispěli jejich spoluobyvateli, soukeníku Melcheru Küntzelovi, jemuž byl při povodni o půlnoci 15. července zničen dům se vším majetkem a utonulo 5 dětí, děvečka a hospodyně s 2 dcerami.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2466
Date: 16. říjen 1570
AbstractMaximilián II., císař římský a král uherský a český, a jeho rukojmí, komorník a nejvyšší kancléř Českého království Vratislav z Pernštejna na Tovačově, Plumlově a Litomyšli, Bernard Gerstorf z Gerstorfu a na Cholticích a Prokop Štítný ze Štítného na Morašicích se přiznávají Johance Pecingarové z Borovice a jejím dědicům k dluhu 1500 kop grošů českých (po 60 groších, groš po 7 bílých penězích), kteroužto dlužnou sumu přijal císař na sebe 23. dubna 1568 na dobu dvou let za uvedeného Vratislava z Pernštejna a v uvedeném termínu nebyla zaplacena. Dluh mají splatit podle jednání s Johankou na sv. Jiří roku 1571 nebo 2 týdny poté i s úrokem podle nového nařízení ve výši 3 kopy pololetně ze 100 kop, a to opět v groších českých. Jinak mají věřitelé právo dluh a úrok vymáhat, jako kdyby na to měli pergamenový hlavní list s jmény a pečetmi rukojmích.

Images0
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2465
Date: 16. říjen 1570
Abstract1) 16. říjen 1570; Maximilián II., římský císař a král uherský a český, a jeho rukojmí - nejvyšší pražský purkrabí, vladař rožmberského domu Vilém z Rožmberka na Českém Krumlově, císařský rada, president české komory a chebský purkrabí Jýchym ze Švamberka na Krasíkově (Švamberce) a Bezdružicích, a Bernard Hodějovský z Hodějova na Chotěticích, se přiznávají Jiříku Kokořovcovi z Kokořova na Šťáhlavech a jeho dědicům k dluhu 1750 kop grošů českých pražských, v kteréžto sumě zastoupil u tohoto věřitele svého radu, komorníka a nejvyšího kancléře Českého království Vratislava z Pernštejna na Tovačově a Litomyšli (podle jistoty vydané 23. dubna 1568, tímto úpisem obnovované). Dlužnou sumu se zavazují zaplatit i s úrokem podle nového nařízení příštího sv. Havla nebo 2 týdny poté, a to v groších pražských; jinak mohou věřitelé vymáhat dlužnou sumu jistiny i úroku, jako kdyby na to měli pergamenový hlavní list s jmény rukojmí. 2) 16. říjen 1570, Špýr (w .... Sspeyru); Maximilián II. Vilémovi z Rožmberka, Jáchymu ze Švamberka a Bernartu Hodějovskému z Hodějova (tituly jako u listiny č.1) oznamuje každému z nich. že jej uvedl jako rukojmího na jistotě vystavené Jiříku Kokořovcovi z Kokořova na Šťáhlavech na sumu 1750 kop grošů českých, a žádá jej, aby přitiskl k této jistotě svoji pečeť; slibuje, že jej z rukojemství bez škody vyvadí.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2467
Date: 17. říjen 1570
AbstractVilém Miřkovský se Stropčic (Tropczicz) a na Trutnově a jeho rukojmí Jan starší Markvart z Hrádku a na Nekmíři a Únějovicích (Auniowiczych) a Přibík Miřkovský ze Stropčic a v Novém dvoře pod Trutnovem se přiznávají Johance Veltrubské z Tamfeldu a na Veltrubech a jejím dědicům k dluhu 500 kop grošů českých pražských a zavazují se tento dluh i s úrokem podle nového nařízení zaplatit na příštího sv. Jiří nebo 2 týdny poté, a to opět v groších pražských. Jinak mají věřitelé právo dlužníky vyzvat k ležení v jednom z pražských měst nebo jinde do 7 mil od Prahy a vymáhat splacení, jako kdyby na to měli pergamenový hlavní list s jmény a pečetmi rukojmích.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2468
Date: 22. listopad 1570
AbstractMaximilián II., císař římský a král německý, uherský a český, uděluje bratrům Janu, Štěpánu, Ondřeji a Konrádovi Felsům z císařské moci za služby prokázané říši a rakouskému domu, jejich manželským potomkům, dětem těchto atd. šlechtický erb (bílý štít s modrou lilií s 3 stuhami, přikryvadla bílá a modrá, v klenotu poloviční postava mouřenína (aines Moren prust bild) v plášti s rukávy, jejíž pravá polovice je modrá, levá bílá, držící v pravici stuhu).

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2469
Date: 2. prosinec 1570
AbstractNejmenovaní radové české komory na císařský rozkaz prodávají šepmistrům, konšelům, obecním starším a celé obci v Kutné Hoře pro záduší ves Lomec s ročními platy úhrnem 17 kop 43 grošů českých a vším příslušenstvím a lidmi s vyjímkou Matouše, Havla, Martina, Kateřiny a Anny, sirotků po krčmáři, a jejich matky Marty, které si vyhradil císař, s krčmou, zadrženými berněmi od smrti Jana Žehušického do minulého sv. Jiří, posudným a vším, jak to po lenním držiteli Janu Žehušickém z Nestajova připadlo císaři lenním právem, a to za 1050 kop grošů českých, jež Kutnohorští hotově vyplatili správci rentmistrovského úřadu Wolfu Schelhammerovi. Radové komory mají dát ves vypsat z dvorských desk a zapsat Kutnohorským do desk zemských. Poklady a těžba kovů na pozemcích vsi jsou vyhrazeny králi; král má ves v případě potřeby "zpravit". Smlouva se vyhotovuje dvojmo - pro komoru a pro Kutnohorské.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2470
Date: 16. prosinec 1570
AbstractüöäM. Bonaventura Röesler z Vratislavi (Bresslaw), syn Matěje Röeslera, veřejný notář, vydává vidimus listiny z 30. dubna 1495 (Budín - Ofen), jíž Vladislav /Jagellonský/, král uherský a český, který potvrdil Jindřichovi, vévodovi münsterberskému a hraběti kladskému, vévodství münsterberské a hrabství kladské, doplňuje dodatečně, co bylo v potvrzení opominuto, že totiž Jindřich a jeho synové a dědici mohou vyplatit vše, co bylo od těchto území stanoveno, a nařizuje všem zástavním držitelům takovýchto statků, aby podobné výplatě nebránili.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2472
Date: 1. únor 1571
AbstractDěkan Václav Bílovec a kapitula Olomouckého kostela vydávají k žádosti Buriana, Ferdinanda, Jaroslava a Zdeňka bratří Trčků z Lípy vidimus listiny Jana z Olbramic z 29. prosince 1504 (Opava), kterou prodal Vítovi z Běšic rychtářství v /Hladkých/ Životicích (Zibotské) s poplužním dvorem, mlýnem a krčmou za 50 zlatých uherských. Rukojmí toho, že rychtářství na kupujícího do 6 neděl převede, jsou Jiřík z Tvorkova, Kryštof(or) z Hradčan, Bernart ze Zvole.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2473
Date: 27. březen 1571
AbstractSamson Křinecký z Ronova vyznává, že je dlužen Janovi Dobřichovskému z Dobřichova 800 kop grošů českých splatných i s úrokem roku 1583.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2474
Date: 27. březen 1571
AbstractSamson Křinecký z Ronova vyznává, že je dlužen Janu Dobřichovskému z Dobřichova na Jenštejně 500 kop grošů českých splatných i s úrokem roku 1581 pod trestem ležení v Praze nebo v jiném městě v okruhu 7 mil.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2475
Date: 31. březen /15/71
AbstractJáchym Šlik hradní z Passaunu na Holiči (Weisenkirchen) a Ostrově (Schlaggenweerdt), hejtman německých lén Českého království a zemský fojt markrabství Horní Lužice, jemuž byl postoupen císařův dlužní úpis na 10000 tolarů (po 70 krejcarech) císařova dluhu Jáchymovi ze Švamberka na Bezdružicích (Bezersitz) z 24. dubna /15/62, slibuje poté, co mu tato částka byla s úroky hotově zaplacena, že bude pátrat po onom úpisu, aby jej mohl vrátit komoře ke zrušení. Kdyby se mu jej nepodařilo nalézt, bude úpis zcela neplatný a ani on, ani jeho dědici nebo někdo jiný nebudou na jeho podkladě vymáhat, stejně jako na podkladě jiných proplacených úpisů. V případě, že na úpis obdržel více, zavazuje se Jáchym rozdíl vrátit, aby císař neutrpěl škodu.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2477
Date: 23. duben /15/71
AbstractMaximilián II., císař římský a král uherský a český, jemuž purkmistr, konšelé a obec města Loun na vojsko proti Turkům půjčili 200 kop grošů českých (podle jistoty vydané v Augsburgu 27. května 1566) a 200 tolarů (jistota byla vydána v ležení u Györu (Rábu) 9. října 1566), pojišťuje Lounským znovu obě sumy, protože nebyly zaplaceny v původně stanovených 3 letech, a slibuje je zaplatit na sv. Jiří roku /15/74 nebo 2 týdny poté. Lounští potom mají vrátit tuto jistotu komoře.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2476
Date: 23. duben 1571
AbstractMaximilián II., císař římský a král uherský a český, a jeho rukojmí - bratři Kundrát, Karel a Adam Krajířové z Krajku na Mladé Boleslavi se přiznávají Heřmanu Varlejchovi z Bubna a na Škašově a jeho dědicům k dluhu 1250 kop grošů českých (dluh vznikl tak, že císař zastoupil svého radu, komorníka a nejvyššího kancléře Českého království Vratislava z Pernštejna na Tovačově a Litomyšli v dluhu 1500 kop u Johanky Pecingarové z Borovnice, Johanka postoupila tuto pohledávku dobrou vůlí Heřmanovi a ten si z ní vybral 23. dubna 1571 u rentmistrovského úřadu 250 kop v hotovosti). Dluh se zavazují zaplatit na sv. Havla nebo 2 týdny poté i s úrokem podle nového nařízení, a to opět v groších českých; jinak mají věřitelé právo dlužní sumu i s úroky na rukojmích vymáhat, jako kdyby na to měli pergamenový hlavní list s jmény a přivěšenými pečetmi rukojmích.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2478
Date: 23. duben 1571
AbstractMaximilián II., císař římský a král uherský a český, a jeho rukojmí Jan Bořita z Martinic na Smečně, karlštejnský purkrabí, Zdeněk ze Šternberka na Blatné a Lnářích, Jindřich z Valdštejna na Dobrovici a Charvatcích, Burian Trčka z Lípy na Světlé nad Sázavou, podkomoří Českého království, a Jiřík Kokořovec z Kokořova na Šťáhlavech se přiznávají Jaroslavu Smiřickému ze Smiřic na Kostelci (nad Černými Lesy/ a jeho dědicům k dluhu 6000 kop grošů českých (po 60 groších, groš po 7 bílých penězích), které roku /15/62 vyplatil dvorské komoře Václav z Vřesovic, jenž postoupil hlavní list císaře Ferdinanda /I./ na tu sumu Jaroslavu Smiřickému. List byl na Jaroslava převeden roku /15/64 a obnovován roku /15/65 a /15/68; nyní se obnovuje po třetí, neboť Jaroslav je ochoten čekat do sv. Havla. Tehdy nebo 2 týdny poté má být dluh zaplacen i s úrokem podle nového nařízení, a opět v groších českých. Jinak mají věřitelé právo dluh i s úrokem na rukojmích vymáhat, jako kdyby na to měli pergamenový hlavní list s jmény a přivěšenými pečetmi rukojmích.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
< previousCharters1570 - 1571next >