useridguestuseridguestuseridguestERRORuseridguestuseridguestuseridguestuseridguestuseridguest
FondČeské gubernium - guberniální listiny, Praha (0993-1526)
Fonds > CZ-NA > CGL
< previousCharters1571 - 1571next >
Charter: 2478
Date: 23. duben 1571
AbstractMaximilián II., císař římský a král uherský a český, a jeho rukojmí Jan Bořita z Martinic na Smečně, karlštejnský purkrabí, Zdeněk ze Šternberka na Blatné a Lnářích, Jindřich z Valdštejna na Dobrovici a Charvatcích, Burian Trčka z Lípy na Světlé nad Sázavou, podkomoří Českého království, a Jiřík Kokořovec z Kokořova na Šťáhlavech se přiznávají Jaroslavu Smiřickému ze Smiřic na Kostelci (nad Černými Lesy/ a jeho dědicům k dluhu 6000 kop grošů českých (po 60 groších, groš po 7 bílých penězích), které roku /15/62 vyplatil dvorské komoře Václav z Vřesovic, jenž postoupil hlavní list císaře Ferdinanda /I./ na tu sumu Jaroslavu Smiřickému. List byl na Jaroslava převeden roku /15/64 a obnovován roku /15/65 a /15/68; nyní se obnovuje po třetí, neboť Jaroslav je ochoten čekat do sv. Havla. Tehdy nebo 2 týdny poté má být dluh zaplacen i s úrokem podle nového nařízení, a opět v groších českých. Jinak mají věřitelé právo dluh i s úrokem na rukojmích vymáhat, jako kdyby na to měli pergamenový hlavní list s jmény a přivěšenými pečetmi rukojmích.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2479
Date: 24. duben 1571
AbstractVilém z Krajku na Nové Bystřici a jeho rukojmí Zikmund hradní z Hardeku, Dětřich z Puchheimu a Josef Gröbl z Grobenu se přiznávají, že jsou dlužni 2000 tolarů dětem zemřelého Pavla Schanndtla seděním v Herrnbaumgarten (HerrPaungarten - případně Horní Pěna (Jindřichův Hradec)) a jejich vyjmenovaným poručníkům. Úrok činí 140 tolarů ročně a kapitál má být zaplacen po půlroční výpovědní lhůtě.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2480
Date: 4. květen /15/71
AbstractJan starší z Lobkovic a na Točníce a jeho rukojmí Bohuslav Felix Hasištejnský z Lobkovic a na Líčkově, nejvyšší sudí Českého království, a Jiřík z Lobkovic na Hazmburce a Libochovicích, rada a stolmistr arciknížete Ferdinanda, se přiznávají Ludvíku Karlovi z Řasné a jeho dědicům k dluhu 1200 kop grošů českých pražských a zavazují se tuto sumu zaplatit na sv. Havla nebo 2 týdny poté, a to opět v groších pražských, i s úrokem podle nového nařízení. Jinak mají věřitelé právo dobývat dlužnou sumu jistiny i úroků, jako kdyby na to měli pergamenový hlavní list s jmény a přivěšenými pečetmi.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2481
Date: 25. květen 1571
AbstractPurkmistr a rada města Kadaně ověřují na žádost rychtáře a přísežných městečka Březno (Briesen) opis (nahoře uvedený) listiny krále Jiřího z 20. ledna 1469 (Kutná Hora), jíž na žádost Jana Hasištejnského z Lobkovic povýšil jeho ves Březno (Brzezno) na městečko s právy vařit pivo, prodávat maso, chléb a jiné zboží, jako mají ostatní městečka, a povolil týdenní trh každé úterý.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2482
Date: 25. květen 1571
AbstractPurkmistr a rada královského města Kadaně na žádost vyslanců rychtáře a přísežných městečka Březno (Gross Briessen) vidimují listinu z 5. dubna 1551, jíž Hanuš Kernár z Korbic (Körner von Grossen Korbitz) na Březně na žádost poddaných z městečka Března, kteří mu předložili hamfest na městské právo a svobody, jak je jejich předkové koupili od Šebestiána z Weitmile (Weittmuehl) na Chomutově (Chomethaw), potvrzuje uvedeným jejich pole (hofäcker), louky, vody, pluhy a roboty, a to jménem svým i svých dědiců k věčnému užívání a zachovávání. Výměra pole činí 4 1/2 lánu 3 1/2 strychu a poddaní z něho mají platit ročně 25 kop 9 1/2 grošů, polovinu na sv. Jiří a polovinu na sv. Havla. Platy z luk byly vyměřeny na 20 kop 5 grošů 5 fen., splatných ve stejných termínech (vždy polovina); mohou pole a louky i zcizit, ale vždy se souhlasem vrchnosti a žádná dědina nesmí zpustnout. Stanoví se nejvyšší výměra polí pro jednoho obyvatele, úprava užívání vody a poplatky za vodu, užívání zahrady, za dřevo (hofzimmerholz), obecní pole i peněžní a naturální poplatky z 28 lánů dědičných polí, které městečko má, a robota z nich ve výši 2 1/2 dne z lánu (v penězích 6 kop 18 grošů). Určují se i roboty a platy z 54 dvorů v městečku, ze 6 nájemných hostinců, za šenk, z 5 krčem, zahrad a masných krámů, což vše dohromady činí 100 kop a 1 groš a odvádí se po 50 kopách 1/2 groše na sv. Jiří a Havla. Hanuš dal dále městečku do vlastnictví pivní pánve za roční plat 1 kamene loje, solní sklad za 2 čtvrti soli a svobodný mlýn a prodal polovinu vinice za 55 kop v hotovosti; mají robotovat na vrchnostenské polovině vinice, až by byla obdělávána.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2483
Date: 28. květen 1571
AbstractNejmenovaní radové české komory z nařízení císaře Maximiliána II. uzavírají smlouvu s Martinem Hanušem Šaratickým ze Šaratic, jíž jemu a jeho dědicům prodávají tvrz a poplužní dvůr Dobrovítov, ves Dobrovítov s krčmou, ves Svárov, Hlohov s krčmou, Zdeslavice, Vrbka s krčmou, Michalovice, ve vsi Víckovice krčmu s příslušenstvím, dále krčmu v Hostkovicích, statky v Dědicích, Damírov s krčmou, pustý dvůr Prosečka (Prosyczko) a druhý pustý dvůr Suchotlesky (Suchodlesky) s příslušenstvím, trojím kostelním podacím ve vsích Dobrovítov, Michalovice a Sačany; dále rybníky řečené Petřkov, Žichovský, v Sáhách, v Damírově a nad Damírovem, v Suchotleskách, 2 rybníky u Hlohova, rybníky řečené Minělovský, Podobovský, Popelkovský, pod lesem, v Hostkovicích, u Vrbky "Hrbovatej", Hatarčice, u Sačan, v Dobrovítově. Dále rybníky "na weytah", u Dobrovítova, Boučka, Jezerka, u dvora Prosečka, pod Minělovským, "v pustářích", pod Vlkovským, v Hlubokým, ve Vrbce, rybníky na tření kaprů - Trybule, u Vrbky při cestě k Leštině, v Suchotleskách, se sádkami a vším zařízením; k tomu druhou tvrz Vrbici s poplužním dvorem, přikoupenou k Dobrovítovu od rýnského falckraběte Arnošta a císaři připadlou, a celou ves Vrbici s dvorem, sladovnou, pivovarem, krčmou, štěpnicí, kovárnou a clem i s rybníky řečenými Huť, "k Dobrnicům", "mezi lesem", "pod tvrzí", "Horník" i se všemi právy, lovení, jak to měl do desk zapsáno falckrabě Arnošt, kníže bavorský a potom falckrabě Albrecht postoupil císaři /Maximiliánovi/. K tomu mu prodávají Knejslíkovský dům se zahradou v Kutné Hoře, dům v městě a zahradu za městem. Pokud jde o právo těžby kovů na vrbických a dobrovítovských pozemcích, odkazují Hanuše na porovnání se stavy v této věci. Statky se prodávají za 8500 kop grošů českých, z nichž má Martin Hanuš hned při intabulaci zaplatit 6500 kop a zbylé 2000 na sv. Havla či 2 týdny poté. Jinak se císař, komora nebo císařský prokurátor uváží v držbu těchto statků až do zaplacení. Císař může na prodaném zboží nadále vymáhat své pohledávky nebo je někomu postoupit a Martin k tomu musí dopomáhat; císař mu statky spraví jinými císařskými statky. Smlouva byla vyhotovena dvojmo - pro komoru a Martina.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2485
Date: 1. červen /15/71
AbstractViz ČG-L číslo inventární 2484.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2484
Date: 1. červen /15/71
Abstract/Radové české komory/ uzavírají smlouvu o prodeji statku Křenice (Krzenitz) s pustou tvrzí Květnicí, připadlého po zemřelém Janu Pechanci císaři a prodaného jím Janu Vchynskému (Chinski) za 10 000 tolarů do vlastnictví s plným disposičním právem. K této kupní sumě slíbil Jan půjčit císaři na 4 roky bezúročně ještě 10 000 tolarů. Císaři zůstává na statku vyhrazen kus lesa patřící oedávna ke Květnici, zvaný Fidrholc, u něhož může Jan brát dřevo, jen dokud tam nebude ustanovený fořt. Císař povolil Janovi intabulaci statku a zprávu statku do sumy 12500 tolarů.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2486
Date: 16. červen 1571
AbstractMaximilián II., císař římský, král uherský a český, uděluje z císařské moci Konrádu Weissovi, městskému písaři v Hofu, šlechtický erb (modrý štít s rubínovým hrotem a dvojitou stříbrnou lilií).

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2488
Date: 27. červen 1571
AbstractJan z Valdštejna na /Komorním/ Hrádku (nad Sázavou), nejvyšší komorník Českého království, František (Francz) sv. p. z Thurnu na Lipnici, nejvyšší hofmistr knížectví kraňského, a Zdislav z Martinic na Smečně, rada české komory, uzavírají jako zmocněnci arciknížete Ferdinanda smlouvu mezi arciknížetem a nejvyšším sudím Českého království Bohuslavem Felixem Hasištejnským z Lobkovic a na Líčkově, jíž Bohuslavovi prodávají zámek, město a panství Chomutov s poddanými, se sladovnou, pivovarem, inventářem zámku, s městečkem Domina, Krásná Lípa (Ssenlinden), Vysoká (Wysoky), Nová Ves, Menhartice (?) (Martinsdorff), Stráž (?) (Czeslow), Křimov, Suchdol (Dornsthall), Strážky (?) (Drosslow), Nebovazy (Nokwicze), Lideň (Glidny), Horní Ves (Oberndorff), Michanice, Otvice (Vtwicze), Březenec (?) (Brzezowa) a příslušenstvím včetně cel (zvláště čtvrtý díl peněžitého cla příslušejícího králi z věcí uvedených v mandátu, dále clo v městské bráně ze zboží vezeného do Míšně, clo mezi čtyřmi branami v Chomutově, ve vsi Vysočanech, ve vsi Liběticích (?) (Lubyczinech?) (v jiném exempláři: "pod zámkem Ličkovským"), Šerchově (Sstrchowie, Sserchowie) při cestě z Jirkova (Borku) do Míšně, ve Vysoké, v Křimově a Vysoké (v uvedené výši z koní a dobytka). Ke zboží patří i hory a kovy, lesy, z nichž je 21 vyjmenováno, 9 vyjmenovaných potoků a všechno příslušenství, jak to držel arcikníže, včetně zboží, které přikoupil, to je městečka Března (Brzezna nad Strzizawau) a vsí Droužkovice, Spořice (Ssporicze), Brany (?) (Bronow), Pesvice (Pezwicze) a Všestudy (Ssestudy). Následují podmínky placení kupní sumy 127 000 kop míšenských, o spravení zboží atd. (viz ČG-L číslo inventární 2487 s odchylkami: mluví se o uvázání osoby, na niž by zněl zápis, na místě ariknížete v držbu zboží při nezaplacení /v čistopise konkrétně František z Thurnu/, v klausuli o spravení zboží Mandalenou a Annou z Weitmile se mluví o správě statky zbylými po prodeji chomutovského panství - jmenováno Blatno; termín spravení je sv. Havel. Další klausule z ČG-L čísla inventárního 2487 chybí). Pokud jde o Březno, připadlé císaři Ferdinandovi a postoupené arciknížeti k Chomutovu, vyjedná arcikníže u Maximiliána jeho vynětí z dvorských a zapsání do zemských desk. Smlouva má být vložena do desk a arcikníže vydá Hasištejnskému všechny listiny na kovy, cla atd. na panství, které měl. Smlouva se vyhotovuje dvojmo - pro arciknížete a Bohuslava.

Images5
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2487
Date: 27. červen 1571
AbstractJan z Valdštejna na /Komorním/ Hrádku (nad Sázavou), nejvyšší komorník Českého království, František (Franc) sv. p. z Thurnu na Lipnici, nejvyšší hofmistr knížectví kraňského, a Zdislav z Martinic na Smečně, rada české komory, uzavírají jako zmocněnci arciknížete Ferdinanda smlouvu mezi arciknížetem a nejvyšším sudím Českého království Bohuslavem Felixem Hasištejnským z Lobkovic a na Líčkově, jíž Bohuslavovi prodávají zámek, město a panství Chomutov s many a poddanými, se sladovnou, pivovarem, inventářem zámku, městečky, vesnicemi a cly, která patřila pánům z Weitmile a která Jan z Weitmile arciknížeti prodal, dále s kovy, všemi právy, platy a důchody, v souhrnu vše, co zde arcikníže koupil od Jana z Weitmile i jiných; pokud jde o (Velké) Březno, které císař osvobodil z manství a které má být novému držiteli vloženo do zemských desk. vyjedná arcikníže u císaře jeho intabulaci Bohuslavovi. Kupní sumu 127 000 kop míšenských má Bohuslav zaplatit tak, že do 8 dnů odvede 75 000 na Křivoklát, ze zbylých 52 000 zaplatí na sv. Jiří /15/72 nebo 2 týdny poté 30 000 bez úroku na určeném místě nebo při zemských deskách, 22 000 do 2 let s 6% úrokem počínaje sv. Jiří (na sv. Jiří /15/73 a /15/74 po 10 000 s úrokem). Při nezaplacení některé sumy se podle deskového zápisu, k němuž se Bohuslav uvolil, může František z Thurnu uvázat s komorníkem v držbu celého chomutovského panství až do zaplacení. Sestry Jana z Weitmile, panny Mandalena a Anna, mají dodržet podmínky Janovi smlouvy s arciknížetem i vůči Bohuslavovi, to znamená vložit mu panství do desk a spravit je, jak se to uvolily vůči arciknížeti, a to do dne sv. Václava. Fara a kostel v Chomutově mají podléhat pražskému arcibiskupství jako doposud. Výsady dané arciknížetem řemeslníkům a jiným lidem na panství a stará práva mají zůstat v platnosti.

Images6
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2494
Date: 1. červenec /15/71
AbstractViz ČG-L číslo inventární 2490.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2495
Date: po 1. červenci 1571
AbstractJan Vchynský vydává memoriál pro císařského radu a presidenta dvorské komory Reicharta Streina, v němž ho žádá, aby mu u císaře zařídil a vyjednal: 1) Intabulaci statku Křenice (Krzenetz), jejž Jan koupil od císaře za 10 000 tolarů, k tomu mu půjčil bez úroku na 4 roky dalších 10 000 tolarů a císař mu povolil správu statku do sumy 12 500 tolarů. 2) Ustanovení komise k vytyčení hranic lesa na Fidrholci, z něhož směl Jan užívat dříví až do ustanovení fořta, načež na les vznesl nárok Mikuláš Skalský a jiní sousedé. 3) Vystavení jistoty na 10 000 tolarů, které Jan půjčil císaři 1. června /15/71. 4) Vyřízení věci povolení k výplatě určitých statků, jež získal od císaře Ferdinanda nejvyšší zemský hofmistr Jan z Lobkovic a převedl na syna Ladislava, přičemž bylo něco opomenuto a věc se stala spornou. Jan Vchynský se s Ladislavem porovnal a povolení přešlo na něho; pan Gfeler má nyní u císaře žádat opravu omylu. 5) Povolení kupní smlouvy uzavřené s Václavem Procobem o obojí Přítočno.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2489
Date: 1. červenec 1571
AbstractMaximilián II., císař římský a král německý, uherský a český, oznamuje opatům, proboštům, prelátům a všemu duchovenstvu zemí české koruny a markrabství Horní a Dolní Lužice, že pro zamýšlenou visitaci klášterů v těchto zemích ustanovil komisaři Šebestiána Leskovce z Leskovic na /Červené/ Řečici, Hanuše z Hohenwartu, horního účetního radu při účtárně, a Urbana Meysingera, císařského lesmistra v Rakousku, vybavil tyto komisaře příslušnou instrukcí, a žádá duchovní, aby je dobře přijali a odpověděli po pravdě na všechny jejich otázky.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2496
Date: po 1. červenci 1571
AbstractJan ze Vchynic radům české komory: žádá, aby mu byl urychleně postoupen statek Křenice (Chrzeniczky), připadlý po Burianu Pechanci císaři a císařem mu prodaný, ale dosud nepostoupený, ač on sám vyslovil souhlas s jakoukoli formou postoupení. Potřebuje mít statek deskově zapsán, neboť bratři Gynterové si činí na část statku nárok a obeslali ho v té věci ke komornímu soudu; navíc mu hrozí promlčení jistoty na sumy, které půjčil císaři a které se mají dílem zrušit, dílem obnovit.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2492
Date: 1. červenec /15/71
AbstractViz ČG-L číslo inventární 2490.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2491
Date: 1. červenec /15/71
AbstractViz ČG-L číslo inventární 2490.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2493
Date: 1. červenec /15/71
AbstractViz ČG-L číslo inventární 2490.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2490
Date: 1. červenec /15/71
AbstractRadové české komory a prokurátor uzavírají smlouvu o prodeji statku Křenice (Chrzenicze) s pustou tvrzí Květnicí, připadlých po smrti Buriana Pechance na císaře a odhadnutých na 20 000 kop míšenských, Janovi Vchynskému za 10 000 tolarů; císař si při prodeji vymínil les ležící při Fidrholci, z něhož může Jan brát dříví jen pokud to císař povolí a dokud nebude ustanoven fořt, sekat a prodávat dříví může však jen se souhlasem nejvyššího lesmistra; v jiném ohledu (a po ustanovení fořta ani pokud jde o dříví) si nebude činit na les nároky, jak slíbil zvláštním reversem. Mimo 10 000 tolarů zaplacených za statek půjčí Jan císaři na 4 roky bez úroku dalších 10 000 tolarů, na což vydá revers. Císař mu naproti tomu přislíbil správu prodaného zboží do výše 10 000 tolarů.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2497
Date: 23. červenec 1571
AbstractJan Vchynský ze Vchynic se za sebe i za své dědice zavazuje dodržovat všechny body neinserované trhové smlouvy, jíž mu císař Maximilián II. prodal za 10 000 kop grošů míšenských tvrz a zboží Křenice (Chreniczke) a Květnické, které mu jako českému králi připadlo udúmrtí po Burianu Pechanci; císař si vyhradil les při Fidrholci, patřící k pustému zámku Květnici, takže v něm Jan nesmí lovit a dříví smí kácet a prodávat jen se souhlasem a na pokyn nejvyššího lesmistra. Nad kupní sumu půjčí Jan císaři ještě 10 000 kop míšenských na 4 roky a bez úroku.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2499
Date: 27. červenec 1571
AbstractViz ČG-L číslo inventární 2498.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2498
Date: 27. červenec 1571
AbstractIvan Vasiljevič /Hrozný/, kníže ruský, vladimirský, moskevský a novgorodský, car kazaňský, astrachaňský, vládce pskovský atd., římskému císaři Maximiliánovi II.: sděluje, že na žádost Fridricha, krále dánského a norského, vydává glejt Maximiliánovým poslům na cestu zemí "vislanskou a německou", pskovskou a novgorodskou do Moskvy a zpět.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2500
Date: 3. srpen 1571
AbstractHynek Krabice z Weitmile a v Nuslích se zavazuje za sebe i své dědice, držitele dvora ve vsi Nuslích, že bude dodržovat všechny podmínky, za nichž mu císař Maximilián II. daroval 3 poddané v Nuslích - Pavla Marouše, Václava Věžovského a Jakuba Mlynáře, kteří původně patřili zderazskému klášteru a potom byli připojeni k brandýsskému panství. Hynek a jeho nástupci mají odvádět všechny platy od těchto tří poddaných i ze svého dvora, nesmí je prodat ani zastavit, odúmrť po nich připadne císaři.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2501
Date: 6. srpen /15/71
Abstract/Svědectví o tom, že/ téhož dne Tomáš z Globen, ustanovený císařem výběrčím desátků ze stříbra a cínu slavkovských, krásenských (Schönfeldischen) a čisteckých (Lauterbachischen) dolů s podmínkou, že složí záruku 10 000 zlatých rýnských, požádal v přítomnosti císařských komisařů Jiřího Kadnera z Greifeneku, buchhaltera české komory, Jáchyma Haunschilda, císařského vardajna v Praze, a Valentina Multze, správce ve Slavkově, 16 vyjmenovaných šlechticů (Kryštof, Albrecht, Štěpán, Zikmund a Engelhart z Globen, Mikuláš, Šebestián a Kryštof ze Štampachu (Steinpachu), Jindřich a Jiří z Theinu, Fabián Multz z Waldau, Kryštof Tissl z Daltic, Melichar Wiss z Geierspergu, Hanuš z Uttenhofen, Hanuš ze Zebitz a Wolf Perger) a purkmistra Hanuše Brandta, rychtáře Mikuláše Durschnera a 7 vyjmenovaných měšťanů města Bečova (Peteschaw), aby mu byli ručiteli na oněch 10 000 zlatých, což tito přislíbili. Nato byl úřad s inventářem Tomáši z Globen odevzdán; bylo to zapsáno do slavkovských úředních knih a listina zpečetěná všemi ručiteli odevzdána císařským komisařům k předání komoře.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2502
Date: 22. srpen 1571
AbstractSmlouva mezi hejtmanem v Brandýse /n. Labem/ Martinem Mamingarem (Meymingerem) z Lohu (Lokhu) na místě císaře a Jáchymem Novohradským z Kolovrat na Košátkách na místě jeho manželky Anny Bezdružické z Kolovrat, jíž Jáchym na žádost císařských komisařů postoupil císaři k ruce jmenovaného hejtmana kus lesa a pozemku svého poddaného Václava Salače ze Slivínka (Sliwenka), který leží mezi císařskými a Jáchymovými pozemky a nazývá se "na dlouhým běhu", a to za 150 kop grošů míšenských, jež vyplatil Václavu Salačovi a potom přijal /od komory/. Smlouva byla vyhotovena dvojmo - pro obě strany.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2503
Date: 4. září 1571
AbstractMaximilián II., císař římský, král uherský a český, uděluje z císařské moci bratřím Pavlovi a Severinovi Büttnerům šlechtický erb (štít půlený, levé pole stříbrné a pravé červené, uprostřed štítu 2 hornické klíny železné barvy a mezi nimi zlatý prsten s tyrkysem).

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2504
Date: 14. září 1571
AbstractMaximilián II., císař římský, král uherský a český, uděluje Jakubu Rietgasserovi z císařské moci šlechtický erb (štít dělený ve 2 pole, v dolním modrém 3 stříbrné hvězdy rozloženy do trojúhelníka, v horním červeném 2 lví hlavy).

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2505
Date: 14. září 1571
AbstractMaximilián II., císař římský, král uherský a český, uděluje z císařské moci Kašparu Voglerovi šlechtický erb (modrý štít s šesticípou zlatou hvězdou).

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2506
Date: 2. říjen 1571
AbstractMaximilián II., císař římský, král uherský a český, uděluje z císařské moci Urbanu Hassovi šlechtický erb (štít kosmo dělený ve 3 pole, dolní zlaté, střední červené a horní černé. V středním je bílý zajíc).

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2507
Date: 16. říjen 1571
AbstractMaximilián II., císař římský a král uherský a český, a jeho rukojmí - Vilém z Rožmberka a na Českém Krumlově, vladař rožmberského domu a nejvyšší pražský purkrabí, Jan nejstarší z Valdštejna na /Komorním/ Hrádku (nad Sázavou), nejvyšší komorník Českého království, a Burian Trčka z Lípy na Světlé nad Sázavou, podkomoří Českého království, se přiznávají purkmistru, konšelům a obci města Rakovníka k dluhu 500 kop grošů českých pražských (po 60 groších, groš po 7 bílých penězích), které císaři Ferdinandovi /I./ na zaplacení vojska půjčili a vyplatili k rukám Jakuba Kočky 15. června /15/63 na 3 roky, takže dluh měl být splacen na sv. Jiří roku /15/67, což se nestalo a byla vydána nová jistota na další 3 roky. Pro její vypršení a smrt některých rukojmí se vydává tento nový úpis; dluh má být zaplacen na sv. Havla /15/74 nebo 2 týdny poté, s úrokem podle nového nařízení a opět v groších pražských. Jinak budou mít věřitelé právo jistinu i úrok na rukojmích vymáhat, jako kdyby na to měli pergamenový hlavní list s jmény a přivěšenými pečetmi rukojmích.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2508
Date: 18. říjen 1571
AbstractNatanael Hložek z Bislavic uzavírá smlouvu se Simeonem Srbovým, měšťanem z Kutné Hory, podle které mu prodává svou dědinu nebo roli blíže Kutné Hory za "kolmarkem vedle cihelny" kromě kusu, který má pronajat Václav Vozka. Za tuto dědinu má Simeon zaplatit Natanaelovi 300 kop grošů českých (150 kop při postoupení role do sv. Ondřeje) a Natanael obstará relaci a vklad do desk.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
< previousCharters1571 - 1571next >