useridguestuseridguestuseridguestERRORuseridguestuseridguestuseridguestuseridguestuseridguest
FondČeské gubernium - guberniální listiny, Praha (0993-1526)
Fonds > CZ-NA > CGL
< previousCharters1574 - 1575next >
Charter: 2596
Date: 13. září 1574
AbstractVilém z Rožmberka na Českém Krumlově, vladař rožmberského domu a nejvyšší pražský purkrabí, Jan st. z Valdštejna na /Komorním/ Hrádku (nad Sázavou), Lovosicích a Chvatěrubech, nejvyšší komorník Českého království, Reychart Strein ze Schwarzenau (Švarcenova) na Hartensteinu a Dürrensteinu (Tyrnštejně) v údolí Wachau, prezident dvorské komory, Jáchym ze Švamberka na Krasíkově, Bezdružicích a Kynžvartě, prezident české komory a hejtman německých lén, purkrabí v Chebu, jako císařští komisaři uzavírají s Jiříkem Sezimou ze Sezimova (!) Ústí na Úštku, dědičným kraječem Českého království, smlouvu ohledně odprodeje zástavních vsí v Slánském kraji Sezimovi do dědičného vlastnictví, jak to císař povolil: do svátku sv. Matina vyšle císař Zdislava Bořitu z Martinic, radu české komory, a Martina Mamingara z Lohu (Lokhu), hejtmana na Brandýse, jako své komisaře a Sezima také dva, aby objeli dotyčné vsi a sepsali všechny pozemky, důchody a práva a vše odhadli; sumu přesahující výši zástavní sumy je Sezima povinen císaři doplatit. Kdyby se komisaři nedohodli, ustanoví si vrchního rozhodce. Jiřík Sezima se uvolil vyplatit na toto jednání na sv. Havla 2 500 tolarů nebo kop míšeňských do rentmistrovského úřadu.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2606
Date: 13. září 1574
AbstractVilém z Rožmberka, Jan st. z Valdštejna, Reichart Strein z Schwarzenau a Jáchym ze Švamberka (sídla a tituly viz č. i. 2596) jako císařští komisaři uzavírají se Zdeňkem Malovcem z Malovic a na Kamenici /n. Lipou/ smlouvu ohledně zámku a města Chýnov, které Zdeněk drží zástavou a které mu císař povolil odprodat do dědičného vlastnictví: do svátku sv. Martina vyšle císař Viléma Oppersdorfa z /Českého/ Dubu a Frýdštejna na Slavěticích, radu české komory, a Pavla Kůrku z Korkyně na Suchdole (Suchém dole) a Ostrově jako své komisaře, a Zdeněk také dva, aby objeli zámek i město a sepsali a odhadli všechny pozemky, důchody a práva. Částku, přesahující výši zástavní sumy, je Zdeněk povinen císaři doplatit. Kdyby se komisaři nedohodli, ustanoví si vrchního rozhodce.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2604
Date: 13. září 1574
AbstractVilém z Rožmberka, Jan st. z Valdštejna, Reichart Strein z Schwarzenau a Jáchym ze Švamberka (sídla a tituly viz č. i. 2596) jako císařští komisaři uzavírají s purkmistrem a konšely na místě obce města Rokycan smlouvu ohledně vsí rokycanského proboštství, které město zástavně drží a které mu císař povolil odprodat do dědičného vlastnictví: do svátku sv. Martina vyšle císař Viléma Oppersdorfa z /Českého/ Dubu a Frýdštejna na Slavěticích, radu české komory, a Pavla Kůrku z Korkyně na Suchdole (Suchém Dole) a Ostrově, hejtmana na Dobříši, jako své komisaře a Rokycanští také dva, aby vsi objeli a sepsali a odhadli všechny pozemky, důchody a práva. Částku, přesahující výši zástavní sumy, jsou Rokycanští povinni císaři doplatit. Kdyby se komisaři nedohodli, ustanoví si vrchního rozhodce.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2605
Date: 13. září 1574
AbstractVilém z Rožmberka, Jan st. z Valdštejna, Reichart Strein z Schwarzenau a Jáchym ze Švamberka (sídla a tituly viz č. i. 2596) jako císařští komisaři uzavírají s Mikulášem Zajícem z Hazmburka a na Budyni smlouvu ohledně vsí doksanského kláštera Chotěšov, Černiv (Czierniw), Přestavlky a Vrbičany, které drží Mikuláš zástavou a které mu císař povolil odprodat do dědičného vlastnictví: do svátku sv. Martina vyšle císař Zdislava Bořitu z Martinic, radu české komory, a Martina Mamingara z Lohu (Lokhu), hejtmana na Brandýse, jako své komisaře a Mikuláš také dva, aby objeli tyto vsi a sepsali a odhadli všechny pozemky, důchody a práva. Částku, přesahující výši zástavní sumy, je Mikuláš povinen císaři doplatit. Kdyby se komisaři nedohodli, ustanoví si vrchního rozhodce. Mikuláš přislíbil vyplatit na toto jednání do rentmistrovského úřadu na sv. Havla 1 000 tolarů nebo kop míšeňských.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2602
Date: 13. září 1574
AbstractVilém z Rožmberka, Jan st. z Valdštejna, Reichart Strein z Schwarzenau a Jáchym ze Švamberka (sídla a tituly viz č. i. 2596) jako císařští komisaři uzavírají s Šebestiánem z Říčan na Přestavlkách smlouvu ohledně odprodeje vsí Lažany a Kotovice chotěšovského kláštera, které Šebestián drží zástavou a které mu císař povolil odprodat do dědičného vlastnictví; do svátku sv. Martina vyšle císař Viléma Oppersdorfa z /Českého/ Dubu a Frýdštejna na Slavěticích, radu české komory, a Pavla Kůrku z Korkyně na Suchdole (Suchém Dole) a Ostrově, hejtmana na Dobříši; jako své komisaře a Šebestián také dva, aby objeli tyto vsi a sepsali a odhadli všechny pozemky, důchody a práva. Částku, přesahující výši zástavní sumy, je Šebestián povinen císaři doplatit. Kdyby se komisaři nedohodli, ustanoví si vrchního rozhodce.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2597
Date: 13. září 1574
AbstractVilém z Rožmberka, Jan st. z Valdštejna a Reichart Strein z Schwarzenau (sídla a tituly viz č. i. 2596) na císařův rozkaz uzavírají s Jáchymem ze Švamberka na Švamberce, Bezdružicích a Kynžvartě, prezidentem české komory, hejtmanem německých lén a purkrabím v Chebu, smlouvu ohledně odprodeje panství rabštejnského a pustých vsí (Svatá) Kateřina, Pytlíkov, Kozlov, Plezom (Plezow) a Vížka od kláštera kladrubského a Boněnov (Punna) a Hostíčkov (Herzikow) od kláštera tepelského s císařským souhlasem Jáchymovi a jeho bratrům do dědičného vlastnictví: do svátku sv. Martina vyšle císař Viléma Oppersdorfa z /Českého/ Dubu a Frýdštejna na Slavěticích, komorního radu, a Pavla Kůrku z Korkyně v Suchdole (Suchém Dole) a na Ostrově, hejtmana na Dobříši, jako své komisaře, a Jáchym také dva, aby objeli všechny vsi a sepsali všechny pozemky, důchody a práva a vše odhadli; sumu přesahující výši zástavní částky je Jáchym povinen císaři doplatit. Kdyby se komisaři nedohodli, ustanoví si vrchního rozhodce. Jáchym se uvolil vyplatit na toto jednání na sv. Havla 4 000 tolarů nebo kop míšeňských do rentmistrovského úřadu.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2601
Date: 13. září 1574
AbstractViz č. i. 2600.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2600
Date: 13. září 1574
AbstractVilém z Rožmberka, Jan st. z Valdštejna, Reichart Strein z Schwarzenau a Jáchym ze Švamberka (sídla a tituly viz č. i. 2596) jako císařští komisaři uzavírají s Jiříkem Ottou z Losu na Nižboru (Nyžburcze) smlouvu ohledně odprodeje zástavního hradu Niožboru Jiříkovi, jak to císař povolil: do svátku sv. Martina vyšlou císař i Jiřík po 2 komisařích, aby objeli statek a sepsali všechny pozemky, důchody a práva a vše odhadli; částku přesahující výši zástavní sumy je Jiřík povinen císaři doplatit. Kdyby se komisaři nedohodli, ustanoví si vrchního rozhodce.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2598
Date: 13. září 1574
AbstractCísařští komisaři Vilém z Rožmberka, Jan st. z Valdštejna, Reichart Strein z Schwarzenau a Jáchym ze Švamberka (sídla a tituly viz č. i. 2596) uzavírají se Zdislavem Bořitou z Martinic, radou české komory, smlouvu, podle níž v případě, že sestry Mandalena a Anna z Vřesovic nepostoupí dobrovolně císaři zástavní statky po svém otci Wolfovi Kyšperk a Soběchleby s prošlou výplatní lhůtou, obešle císař prostřednictvím prokurátora Albrechta Bryknara z Brukštejna na Libni (nad Vltavou) obě sestry na příští komorní soud a vysoudí-li prokurátor tyto statky, budou odprodány Zdislavovi. Dříve však mají 2 císařští a 2 Zdislavovi komisaři statky odhadnout atd. (ustanovení o vyplacení převyšující sumy a urovnání neshod viz č. i. 2596). Zdislav se uvolil vyplatit na toto jednání na sv. Havla 8 000 tolarů nebo kop míšeňských do rentmistrovského úřadu; bude-li se jednání protahovat, má se mu až do dne postoupení statků platit z této sumy úrok.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2607
Date: 10. říjen /15/74
AbstractMaximilián II., císař římský a král uherský a český, vydává pražskému arcibiskupu Antonínovi /Brusovi z Mohelnice/ a radovi české komory Zdislavovi Bořitovi z Martinic jako komisařům instrukci k vizitaci oseckého (Osseckh) kláštera o 23 bodech. (Ukládá jim zejména revizi dodržování statut, shromáždění, bohoslužeb, dále stavu budov, inventarizaci bohoslužebného náčiní, kontrolu vnitřních poměrů v klášteře, hospodaření, úředníků a čeledi, urbářů a účtů, stavu lesů, placení daní, hranic pozemků, poplatků, lén, far, poddanských povinností, výše desátků, dodržování královských regálů, zástav, dluhů). O situaci kláštera a návrzích na zlepšení mají podat zprávu, v případě nutnosti sestavit nový urbář. Poté se mají odebrat do světeckého (Schwetz) kláštera, uvést zde v úřad převoru Lidmilu a předat jí statky s výjimkou vsi Židovice (Saydewitz), o níž se rozhodne později.

Images14
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2608
Date: 16. říjen 1574
AbstractMaximilián II., císař římský a král uherský a český, a jeho rukojmí Mikuláš Bořek st. Dohalský z Dohalic na Dohalicích, Jiřík Cetenský z Cetně na Vinařicích, Mikuláš Vančura z Řehnic na Jiřicích, Adam Vančura z Řehnic na Újezdě (Újezdci), Budivoj Třemeský z Železna na /Bílé/ Třemešné, Melchysedech Stranovský ze Sovojovic na Chotělicích a Kozojedech, Mikuláš Pecingar z Bydžína na Nechanicích, Zdeněk Záruba z Hustířan na Cerekvici (Czyrekwiczych) a Václav Chotouchovský z Nebovid a na Vlačicích se přiznávají Markétě Hamzové z Barchova jako poručnici nezletilé Johany Dašické z Barchova k dluhu 7 500 kop grošů českých (po 60 groších, groš po 7 bílých penězích) na doplacení dluhu pojištěného deskami Čeňku Dašickému a po jeho smrti Johaně Veltrubské z Tamfeldu. Zavazují se dluh zaplatit na sv. Jiří nebo 2 týdny poté i s úrokem podle nového nařízení, a to opět v groších pražských. Jinak mají věřitelé právo dluh na rukojmích vymáhat, jako kdyby na to měli pergamenový hlavní list s jmény a přivěšenými pečeťmi rukojmích.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2609
Date: 19. říjen 1574
AbstractJiřík z Kokořova uzavírá dohodu mezi Petrem Rausendorfem z jedné a Magdalenou z Radějovic (?) a Janem Staškem z Dubnice na místě jeho dcerky a jiných dědiců Vincence Rajského z Dubnice z druhé strany o výplatu Čerňovic, podle které má pan Petr zaplatit paní Magdaleně a panu Staškovi na sv. Jiří 2 442 kop míšeňských hlavní sumy a za zadržené platy 150 kop míšeňských. Předchází soupis dlužných dávek z Čerňovic za léta /15/67 - 73.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2610
Date: 3. listopad 1574
AbstractPurkmistr a rada města Ústí nad Labem vydávají opis privilegia Oldřicha Dubanského z Duban z 12. října 1563, Liběšice (Lybischutz), v němž potvrzuje purkmistru, radě a starším města Verneřice (Wehrnstadt) privilegium Kryštofa z Vartenberka z 29. srpna 1537 /jen zmíněné/ a přidává jim milost, aby od nich braly pivo vesnice Příbram (Bybersdorff), Rychnov (Reichenaw), Blankartice (Blanckarsdorff) a Loučky (Schönau). Za to má město platit vrchnosti z každé várky 6 bílých grošů.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2611
Date: 6. listopad 1574
AbstractOpat Baltazar, převor Matouš, podpřevor Kryštof a celý konvent oseckého kláštera povolují Janu Manlicherovi, městskému písaři v Mostě (Brucks), držbu vinice "na Spitzenbergu" pod vinicí Bognera, která byla kdysi poplatna k dědině zemřelého Girenzemana v Rudolicích /nad Bílinou/ (Rudelssdorff) a kterou koupili vedle jiných důchodů pro klášter. Jan Manlicher ji odkoupil k dědičné držbě od mosteckého měšťana Matesa Drechslera; může jí disponovat jako svým dědičným majetkem bez překážky ze strany kláštera, jemuž má pouze odvádět na sv. Havla 12 bílých grošů věčného platu.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2612
Date: 1. prosinec /15/74
AbstractNejmenovaní radové české komory slibují Bohuslavu z Hasištejna (Hasnssteyna) a Lobkovic na Líčkově a Chomutově, nejvyššímu sudímu Českého království, že mu do Nového roku císař vydá jistotu na sumu 2 000 tolarů nebo kop míšeňských (po 60 groších, groš po 7 malých penězích), již Bohuslav 2. prosince (sic!) vyplatil v rentmistrovském úřadě do rukou služebníka dvorské komory Samuela Gasolta na jednání s císařskými komisaři ohledně odhadu zástavních statků, které má Bohuslav v držbě a které mu mají být z císařovy vůle dědičně odprodány.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2613
Date: 17. prosinec /15/74
AbstractMaximilán II., císař římský a král uherský a český, nařizuje radům české komory, aby sestrám Mandaleně a Anně z Weitmile na mostském hradě při odprodání statků dosud zástavně držených do dědičného vlastnictví a vyrovnávání částky, na niž budou statky odhadnuty, se zástavní sumou, (jak to s těmito sestrami sjednali komisaři Vilém z Rožmberka na Českém Krumlově, vladař a správce rožmberského domu, nejvyšší pražský purkrabí, Jan st. z Valdštejna na /Komorním/ Hrádku (nad Sázavou), nejvyšší komorník Českého království, Reichart Strein ze Schwarzenau na Hartensteinu a Uherčicích, prezident dvorské komory, a zemřelý Jáchym ze Švamberka na Švamberce, Bezdružicích a Kynžvartě, prezident české komory), odečetli z kupní sumy a dali rentmistrem srazit 2 000 tolarů neboli kop míšeňských, jež sestry 3. listopadu vyplatily k rukám rentmistra Wolfa Schelhammera.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2614
Date: 23. prosinec /15/74
AbstractRadové české komory povolují purkmistru a radě Starého Města pražského srazit si sumu 500 kop grošů českých (po 60 groších, groš po 7 bílých penězích), kterou půjčili po jednání s komorou císaři a vyplatili 21. prosince rentmistru Wolfovi Schelhammerovi, až budou příště kupovat císařskou sůl. Rentmistru nařizují zahrnout tu sumu mezi příjmy a srazit ji z posudného do solní pokladny (do handle solního). Od Staroměstských má na ni přijmout kvitanci.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2615
Date: 27. prosinec 1574
AbstractPurkmistr, konšelé, obecní starší a celá obec města Rokycan, jimž císař odprodal do dědičného vlastnictví rokycanské proboštství, které drželi v zástavě, slibují (neboť farář a kaplan jsou vyplaceni z důchodů proboštství a farář je z rozhodnutí arcibiskupa Antonína /Brusa/ poddán městu), že nebudou přijímat žádného faráře bez arcibiskupova vědomí a že budou držet v budoucnu faráře s kaplanem i žáky a platit mu tolik jako nynějšímu faráři.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2616
Date: 28. leden /15/75
AbstractPurkmistr a rada Starého Města pražského, kteří se zavázali půjčit císaři 500 kop grošů českých, jejichž úhradu si měli srážet ze soli, se zavazují použít pouze jediné jistoty vydané komorou z 23. prosince 1574. Druhou, kterou komora vydala, nemají a nepoužijí ji.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2617
Date: 28. leden /15/75
AbstractViz č. i. 2616.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2618
Date: 14. únor 1575
AbstractPurkmistr a rada města Žitavy (Zittaw), jimž císař Maximilán /II./ prodal oybinské (Oybinischen) statky, avšak vyhradil na nich v nadaci zlistiněné svou zlatou bulou a deskovým zápisem sumu 1 400 tolarů neboli kop míšeňských pro kolej Tovaryšstva Ježíšova v Praze u sv. Klimenta, a proti tomu byla podle kupní smlouvy u nich složena částka 23 000 tolarů kapitálu, slibují nyní, že rektoru a koleji budou odvádět do Prahy vždy na sv. Jiří a Havla po 700 tolarech nebo kop míšeňských, a to tak dlouho, dokud bude u žitavských uloženo oněch 23 000 tolarů a dokud nebudou jezuité tu částku potřebovat jinam. Při neplacení se jezuité mohou uvázat v držbu oybinských statků, dokud dlužnou částku i s úhraou škod nedostanou.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2619
Date: 15. březen 1575
AbstractPodepsaní raové české komory na místě císaře a Ondřej probošt a celý konvent kláštera na Hoře P. Marie v Kłodzku (Glatz) uzavírají smlouvu: probošt svolil k odstoupení klášterní vsi Kostomlaty (Kostomblatt) císaři výměnou za jinou ves, která by ležela blíže klášteru (Kostomlaty leží blízko Prahy a od kláštera jsou vzdáleny přes 20 mil). Císař za to dal proboštovi náhradou ves Stary Wielisław (Alt Wilmersdorf) patřící ke kladskému zámku, s mlýnem, vyšším a nižším soudnictvím, podacím kostelním, platy, lovy, čižbou a rybolovem atd. Plat 10 kop míšeňských, který se ze vsi odváděl ročně kapitule na Pražském hradě, se bude odvádět i nadále. Císař vyzval téhož dne tamního hejtmana Hanuše z Borschnitz (Porschitz), aby klášteru ves i s nejbližšímu svatojiřskými platy postoupil. Smlouva byla vyhotovena ve dvou exemplářích - pro obě strany.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2620
Date: 25. březen /15/75
AbstractMaximilián II., císař římský a král německý, uherský a český, připisuje nejvyššímu zemskému sudí Českého království Bohuslavu Felixu z Lobkovic a Hasištejna na Líčkově (Litzkhaw) na jeho žádost k sumě, v níž drží zástavou panství Přísečnice (Pressnitz), částku 4 000 tolarů, již mu roku /15/66 přislíbil vyplatit z odúmrtí za jeho služby prokázané králi Ferdinandovi /I./ i jemu, dále za to, že se zřekl za sebe i své dědice nároku (Zusprüch) šlechty a rytířských lenníků panství Spremberg v Dolní Lužici (ponechav si ostatní listy a práva na to panství, jak mu je dal); těchto 4 000 tolarů mu má být při výplatě Přísečnice zaplaceno spolu se zástavní sumou, jinak nebude povinen statek postoupit.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2621
Date: 7. duben /15/75
AbstractPfleger, purkmistr a radní města Augsburku císaři Maximiliánu II.: na podkladě žádosti potravních úředníků (uber die Proviant verordnete) podané jim ve věci nákupčího přepuštěného másla pro město Hanuše Maurmüllera (podle přiložené supliky) žádající, aby císař vystavil jmenovanému list umožňující mu volně se pohybovat v Českém království a nakupovat přepuštěné máslo, aniž by při tom byl zadržen pro cizí dluhy.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2622
Date: 11. duben 1575
AbstractNejmenovaní radové české komory z nařízení císaře Maximiliána II. uzavírají smlouvu s Janem z Valdštejna, hejtmanem Menšího Města pražského: radové prodávají Janovi a jeho dědicům do dědičného vlastnictví manské zboží spadlé na krále po Zdeňku Krajíři z Krajku (podle povolání dvorského soudu), totiž tvrz a ves Sedčice (Seczicze) s poplužním dvorem, ves Čejkovice a Žabokluky se vším příslušenstvím, velkým rybníkem a 3 menšími rybníčky, mlýnem, hájem atd., a to za sumu 6 500 kop grošů českých (po 60 groších, groš po 7 bílých penězích), z níž si má Jan 4 000 kop srazit jako sumu, kterou mu císař dal za jehos lužby, zbylých 2 500 kop má složit do rentmistrovského úřadu, až mu budou vsi vloženy do desk zemských; z dvorských desk budou vymazány; císař má Jana zastoupit, kdyby si na vsi dělal někdo nárok. Smlouva byla vyhotovena dvojmo - pro komoru a Jana z Valdštejna.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2625
Date: 23. duben /15/75
AbstractMaximilián II., císař římský a král uherský a český, jemuž purkmistr, konšelé a obec města Ústí /nad Labem/ půjčili na vojsko proti Turkům 75 kop grošů českých na jistotu vydanou v Augšpurce 27. května /15/66 a poté půjčili ještě 25 kop (jistota byla vydána v ležení u Györu (Rábu) 9. října /15/66), pojišťuje Ústeckým znovu úhrnnou sumu 100 kop, protože v původní tříleté lhůtě nemohl být dluh zaplacen, a slibuje jej zaplatit na sv. Jiří roku /15/78 nebo 2 týdny poté; Ústečtí mají potom vrátit tento úpis komoře.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2624
Date: 23. duben /15/75
AbstractMaximilián II., císař římský a král uherský a český, jemuž purkmistr, konšelé a obec města Stříbra na vojsko proti Turkům roku /15/66 půjčili 250 kop grošů českých na jistotu vydanou 27. května /1566/ v Augspurce a poté půjčili ještě 109 kop 1) (jistota byla vydána v ležení u Györu (Rábu) 9. října /15/66), pojišťuje Stříbrským úhrnnou sumu 409 kop 1) znovu, protože v původní tříleté lhůtě nemohl být dluh zaplacen, a slibuje jej zaplatit na sv. Jiří roku /15/78 nebo 2 týdny poté; Stříbrští mají potom vrátit tento úpis komoře.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2623
Date: 23. duben 1575
AbstractVilém Oppersdorf z /Českého/ Dubu a Frýdštejna na Slavěicích (Slavaticzych) a Vilém Zlejkněz z (Velikého) Lipna, hejtman na Chlumci, císařští komisaři, uzavírají smlouvu s Jindřichem Talackou z Ještětic na Řestokách (Žestokách): prodávají (schválí-li to císař) Jindřichovi zboží řečené Hory Čelakovské 1) patřící kdysi podlažickému klášteru Panny Marie, totiž ves /Vrbatův/ Kostelec, Boháčovský dvůr u Týna, Cejřov, Louka, Habroveč, Hlína, Vrbětice, Kvasín (Kwaseyn), Dřeveš (Drzewesse), Tisovec, Střítež, Vyhnánov, Včelákov (Czielakow), Bystřice (Bystrcze), Dachov, Čekov, Bošov, Smrček, Miřetice, Stan (Stann) se vším příslušenstvím na 5 000 kop grošů českých, které má zaplatit na Sv. Ducha nebo 2 týdny poté: 1 850 kop si má srazit jako sumu zapsanou podle smlouvy s Václavem Okrouhlickým, dále má u císaře podle jistot 650 kop, vedle toho se do sumy započte 1 000 kop, které dal Mikuláši Walterovi, a dalších 1 000, jež mu dá na sv. Ducha; tehdy dá také zbylých 500 kop císaři a zboží mu bude vloženo do desk a zpraveno městečkem Heřmanovým Městcem s příslušenstvím, jak císaři připadlo po Zikmundu Andělovi z Ronovce. Smlouva byla vyhotovena dvojmo - pro císaře a pro Jindřicha.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2626
Date: 26. duben 1575
AbstractKryštof z Karlovic na Červeném Hrádku (Rotenhaus) vysvědčuje za sebe, dědice i budoucí držitele Červeného Hrádku, že prodal Augustovi, vévodovi saskému, ercmaršálkovi a kurfiřtu římské říše, lantkrabímu durynskému, markrabímu míšenskému a purkrabímu magdeburskému, svému pánu, kus lesa mezi oběma prameny Hraničního potoka (wessern der Schweinitz) mezi /pozemky/ Kašpara ze Šumburku (Schönburg) na Purschensteinu (?) (Borssensteine), a to vždy jeden břeh a celý vodní tok nahoře od pramene potoka "Roten wasser" až k jeho ústí do Flájského potoka (Flöthe) v blíže vymezených hranicích, a to na 80 let, včetně přírůstku dřeva za tu dobu. V prosinci /15/74 si dal kurfiřt tento les prohlédnout a zakreslit freiberským purkmistrem Martinem Planerem a dvěma horními přísežnými. Kurfiřt a jeho dědici zde mohou těžit a svážet dříví, užívat Kryštofových rybníků " Telczschteich"a "Annredelteich", lovit ryby a plavit dřevo v Hraničním potoce a jiných potocích a patří jim jurisdikce za to téhož dne zaplatit 20 000 zlatých míšeňských (po 21 groších) prostřednictvím komorníka Hanuše Herrera. Kryštof prodávaný kus lesa zpraví, osvobodí od platů české koruně a vyžádá královský souhlas k prodeji. Složí-li Kryštof ve středu o příštím svatomichalském trhu v Lipsku (Leiptzigischen) kupní sumu, postoupí mu kurfiřt les zpět, avšak ponechá si vytěžené dřevo a zásoby na 76 let; jinak smlouva zůstává v platnosti a Kryštof vyšle posledního října 2-3 své bratrance či přátele jako ručitele a vydá na prodej lesa pergamenovou listinu (s vynecháním pasáže o vrácení lesa proti složení sumy o lipském trhu).

Images5
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2627
Date: 13. květen 1575
AbstractPurkmistr a rada města Kadaně (Kaaden) na žádost rychtáře a přísežných města Března (Priessen) vydávají transsumpt městských svobod a obdarování z inzerovaného vildimusu z 1. září 1480, bez místa, zpečetěného rovněž městem Kadaní, jímž bratři Jan a Mikuláš z Lobkovic na Hasištejně i jménem svých bratrů Jaroslava a Bohuslava potvrdili na žádost Březenských jejich výsady a vysazení vsi dále inzerovanou listinou Plichty ze Žerotína na Červeném Hrádku z 22. dubna 1440, bez místa, a výslovně ustanovili, že dávky pšenice se mají vybírat podle míry chomutovské, nikoli kadaňské, jak se dle stížnosti Březenských dělo. V inzerované listině Plichta ze Žerotína vysazuje starým a novým rychtářům, jmenovaným šéfům a celé obci Březno purkrechtním právem lány v této vsi - celkem 28 lánů, každý za 30 kop grošů zákupu a roční plat 32 grošů, 16 vajec a 2 feniky na sv. Jiří, na sv. Havla pak rovněž 32 grošů, 2 strychy pšenice (nebo 6 grošů místo strychu) a 4 kuřata. Každý dvůr má povinnost svézt fůru sena, každá usedlost (solden herberg) 4 groše a rovněž fůru sena, a výpomoc na vrchnostenském dvoře za stravu a mzdu 1 groš denně v případě potřeby. Robota z každého lánu činí 1 1/2 dne. Stanoví se platy z 5 krčem (1/2 kamene loje a 4 groše) s výsadním právem výčepu (dle chomutovské míry), dále platy ze 2 zahrad, svěřených zatím Plönerovi, a z dalších 2 svobodných zahrad, z luk Hanuše a Mikuláše Brustů a Mikuláše Fleischera. Řezník má platit 1 kámen loje a má výsadní právo porážky. Obyvatelé se řídí chomutovským právem, k soudu do Chomutova je odvolání od rozhodnutí šéfů v Březně. Faráři se má odvádět z každého z 28 lánů po 1strychu obilí, z 20 svobodných strychů polí po 20 groších. Držitel velké porostliny (triesch), na níž mohou pást lidé z Března, Droužkovic (Drauschkowitzer) a Střezova (Strössauer), odvádí kostelu 1 libru vosku. Ostatní prorostliny a pozemky jsou obecní. Obyvatelé mají právo rybolovu v potoce mezi horním a dolním jezem. Dědinu, kterou Ondřej Peschka dal kostelu, Plichta ze Žerotína spolu s obcemi vsí Březno, Střezov a Brančíky (Brany? - Branz) prodal Hanušovi ze Střezova pod obvyklý plat.

Images8
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2628
Date: 15. červen 1575
AbstractZdeněk z Vartenberka na Buštěhradě, hejtman Nového Města pražského, a Vilém Beřkovský ze Šebířova a na /Dolních/ Beřkovicích na místě císaře uzavírají s rozhodčími jmenovanými od Jiříka, jaroslava, Jana Buriana, Fridricha st. Sezimů ze Sezimova Ústí i na místě nezletilého Adama Kryštofa, sirotka po zemřelém Jindřichovi, smlouvu, jíž Kryštof Prog z Velnic a Jan Lichvic z Lichvic (Lichtvice z Lichtvic), hejtmané poděbradského a přerovského panství, a Jiřík Ledecký z Křišťanova jako císařští komisaři prodali uvedeným pánům z Ústí ves Statenice (Ztateniczy) s mlýnem, krčmou, hájkem a rybníkem, pustou ves Hole (Hol) s 2 hájky, Brodce s Brodeckým rybníkem, poplužní dvůrv Kolči a celou ves Koleč s výsadní krčmou, mlýnem a vinicí, Týnec (Teynecziek) s rybníkem a hájkem, Podlešín (Pollestin) s platem v Kněževsi, Křovice s krčmou, rybníkem a loukou, Evaň s krčmou, Brníkov s krčmou, Tmáň, Straškov, plat z krčmy v Chržíně 3 1/2 groše na sv. Jiří a Hala a ves Uhy s příslušenstvím, platy, povinnostmi a jiných regálů císaři. Kupní suma činí 9 500 kop grošů českých, smlouva má být do 2 týdnů vložena do desk, 2 týdny nato mají páni z Ústí zaplatit do rentmistrovského úřadu 1 500 kop, dále se z kupní sumy odečtou částky, které císaři půjčili, zbytek zaplatí na sv. Hala nebo 2 týdny poté. Císař je povinen statky v případě potřeby zpravit, kdyby páni z Ústí k některému termínu nezaplatili.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
< previousCharters1574 - 1575next >