useridguestuseridguestuseridguestERRORuseridguestuseridguestuseridguestuseridguestuseridguest
FondČeské gubernium - guberniální listiny, Praha (0993-1526)
Fonds > CZ-NA > CGL
< previousCharters1580 - 1580next >
Charter: 2838
Date: 17. březen /15/80
AbstractRudolf II., císař římský a král uherský a český, jako moravský markrabě vydává zlatníku Tomáši Foglhuberovi na dobu jednoho roku glejt a nařizuje všem poddaným Českého království a moravského markrabství, zvláště purkmistru a konšelům města Ivančic (Ewanczicz) glejt zachovávat.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2839
Date: 23. březen 1580
AbstractVilém Oppersdorf st. z Dubu a Frýdštejna na Slavěticích, nejvyšší mincmistr Českého království, a Urban Pfefferkorn z Ottobachu, výběrčí posudného v Pražských městech, jako císařští komisaři z nařízení císaře uzavírají s Václavem Rabenhauptem ze Suché na Seči (Sedči) smlouvu, jíž jemu a jeho dědicům prodávají zástavní vsi v Čáslavském kraji, které držela jeho zemřelá matka Mariana Rabenhauptová ze Soutic na Zaječicích od podkomořího Buriana Trčky, a to Zábělčice, Vohančice (Vahančice), Frýdnava, Rybníček, Leškovice (Lezkowicze) a Košťany (Chosstisstiany) s rychtami, dvory, platy, robotami atd., podle register vydaných Václavovi komisaři, a to za 2 272 kopy grošů českých, z nichž si má Václav srazit zástavní sumu 1 067 kop 30 grošů a zbytek zaplatit po 602 kopách 15 groších na sv. Jiří a Havla /15/80 nebo dva týdny po těchto termínech. Nato mu císař vloží tyto statky jako dědičné do trhových kvaternů desk zemských a dá vymazat z památných kvaternů zápisných statků a spraví je svými královskými statky. Při nezaplacení vrátí císař Václavovi zástavní sumu a složenou částku a uváže se sám v držbu zboží. Smlouva byla vyhotovena dojmo - pro komoru a pro Václava.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2840
Date: 23. březen 1580
AbstractTaxa vsí Zábělčice, Vohančice (Wanczicze), Frýdnava, Rybníček, Leškovice (Lezkowicze) a Košťany (Chosstischtiany), které zástavně držela zemřelá Mariana Rabenhauptová ze Soutic na Zaječicích: platy od 56 poddaných a roboty v hodnotě 38 kop 54 1/2 grošů ročně se odhadují (pro prodej) na 1 361 kop 32 grošů 3 1/2 peníze, platy z luk na 10 kop 27 grošů 3 1/2 peníze, lesy na 250 kop, vaření piva na 650 kop, celkem 2 272 kop, z nichž se sráží zástavní suma 1 067 kop 30 grošů a zbývá doplatit 1 204 kop 30 grošů (polovina na sv. Jiří a polovina na sv. Havla /15/80).

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2841
Date: 24. březen /15/80
AbstractRudolf II., císař římský a král uherský a český, Janu st. z Lobkovic na Točníce a Nové Bystřici, Ondřeji, opatu kláštera zbraslavského, a Mikuláši Skalskému z Dubu na Slušticích, královskému prokurátoru: protože osecký a světecký klášter mají být postoupeny pražskému arcibiskupu Antonínovi, nařizuje jim, aby určili den, oznámili jej i Antonínovi a tehdy se všichni sešli v obou klášterech, sepsali inventář, dobytek, obilí atd. v dvoje urburní registra, dále sestavili dva inventáře kostelních klenotů a popisy svršků a nábytku; jeden exemplář zůstane vždy v klášteře, druhý obdrží komora. Potom mají svolat poddané obou klášterů a uvést je v poddanství arcibiskupovi. K zjištění povahy dluhů zemřelého oseckého opata mají obeslat na den svého pobytu v oseckém klášteře všechny opatovy věřitele a rukojmí s příslušnými jistotami a vyšetřit, které dluhy vznikly s královským povolením pro dobro kláštera; o výsledku zašlou králi zprávu, aby se mohl o dalším postupu poradit se zemskými úředníky.

Images7
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2842
Date: 26. březen /15/80
AbstractKašpar ze Šumburku (Schönbergu) na Teplicích přiznává, že jeho bratr Hanuš Wolf ze Šumburku a několik jeho služebníků "leželo" v hostinci Kašpara Hertze "U zlaté husy" v Norimberce (Nurnberg), a že tím strávili 1 506 zlatých 15 grošů. Protože postoupil císaři všechny své statky na uspokojení věřitelů, dává Hertzovi nebo jeho zástupci moc tento dluh vymáhat.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2843
Date: 28. březen 1580
AbstractVeřejný notář Jakub Steheling, zemský a dvorský písař hrabství Öttingen, vydává notářský instrument o jednání mezi obyvateli Amerdingen (Amerthingen) a jmenovanými rady hrabství Öttingen a falckraběte nejprve před kostelem v Amerdingen a pak na předním nádvoří hradu, kde byl přečten císařský mandát a obyvatelům uloženo, aby odpřísáhli věrnost junkerovi Hanuši Schenckhovi, vazalovi hraběte z Öttingen, nebo se vystěhovali.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2844
Date: 10. duben 1580
AbstractJan st. z Žerotína potvrzuje obyvatelům města Velké Bíteše právo vařit pivo a "vystavovat" je ve městě, na předměstích a cizích gruntech, přičemž mu mají platit z každého čtyřvěderního sudu po 3 groších bílých.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2846
Date: 23. duben 1580
AbstractRudolf II., císař římský a král uherský a český, se přiznává purkmistru, konšelům, obecním starším a celé obci města Vodňan k dluhu 375 kop grošů českých, z nichž 250 kop půjčili a do rukou Jakuba Kočky vyplatili 17. května /15/63 na tři roky císaři Ferdinandovi /I./ na zaplacení vojska, a dalších 125 zapůjčili Maximiliánu II. roku /15/66 na dvě jistoty, které byly 24. dubna /15/70 sloučeny v jednu. Zavazuje se dlužnou sumu Vodňanským zaplatit do tří let, úrok z ní podle nového nařízení se jim má odvádět každého půl roku. Po zaplacení dlužné sumy mají vrátit tuto jistotu komoře.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2845
Date: 23. duben 1580
AbstractRudolf II., císař římský a král uherský a český, se přiznává purkmistru, konšelům, obecním starším na místě obce města Stříbra k dluhu 333 kopy 20 grošů českých, kteroužto sumu hotově vyplatili jako svůj podíl jakožto rukojmí císařově věřitelce Mandaleně /Broděnické/ z Brodějovic a jejím dětem. Pojišťuje Stříbrským tuto sumu a zavazuje se ji zaplatit na sv. Jiří /15/82 nebo dva týdny poté i s úrokem podle nového nařízení. Nato vrátí Stříbrští tuto jistotu komoře.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2847
Date: 5. květen /15/80
AbstractRudolf II., císař římský a král německý a český, sděluje celníkům, výběrčím mýta a pohraničního cla v Českém království, že na podkladě zpráv o provážení zboží z Polska, Litvy a odjinud Židy i jinými obchodníky bez placení cla, uložil pražským Židům Samuelovi a Filipovi pátrat po podobných případech, kontraband hlásit mýtným a celníkům; těm nařizuje vydávat oběma Židům mýtní cedulky, aby je po vyřízení věci dali obchodníkům, kteří se jimi potom vykáží při skládání zboží, že bylo procleno. Žádný křesťanský ani židovský obchodník nesmí složit zboží z Polska ani odjinud, dokud je neprohlédne "wagmeister" v Týně v Praze. Mýtným, celníkům a výběrčím se nařizuje patent zachovávat a pomáhat uvedeným při zjišťování kontrabandu.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2848
Date: 13. květen /15/80
AbstractOtta Kelbl (Khelbl) z Gejzinku (Geyzynku) a na Chlumci, který koupil od císaře Rudolfa do dědičného vlastnictví některé vesnice od panství Krušeckého a měl za ně na sv. Jiří nebo dva týdny poté podle smlouvy uzavřené o tom s císařskými komisaři zaplatit do rentmistrovského úřadu 5 258 kop grošů míšeňských, zaplatil jen 3 885 kop a na 1 400 kop si od dvorské komory vyžádal odklad dva týdny po svátku sv. Ducha, slibuje, že uvedenou sumu po uplynutí té lhůty skutečně odvede rentmistrovskému úřadu. Tento revers nemá být na škodu uvedené smlouvě.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2850
Date: s. d. /14. květen 1580/ 1)
AbstractJáchym Novohradský z Kolovrat na Želenicích (Ziliniczych) a Košátkách, purkrabí karlštejnský, slibuje za sebe, svoji manželku a dědice dodržovat všechny body listiny, jíž mu císař Maximilián II. povolil výplatu zástavních vsí Nebužely a Zálezlice a platu 9 kop v Lužci /nad Vltavou/, náležejících klášteru sv. Jiří na Pražském hradě, a jejich držbu po dobu života jeho, jeho manželky a syna Jana. (Maximiliánova listina měla být inzerována, do tohoto konceptu však není opsána). Připojen "in simili mutatis mutandis" výtah konceptu reversu Jáchyma Novohradského na listinu císaře Rudolfa, jíž mu byla povolena výplata městečka Kostelce nad Labem a jeho držba po dobu života jeho, manželky a syna.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2849
Date: s. d. /14. květen 1580/
AbstractJáchym Novohradský z Kolovrat na Košátkách, jemuž císař Maximilián II. povolil výplatu dvou vsí kláštera sv. Jiří na Pražském hradě - Nebužely a Zálezlice - a platu 9 kop grošů českých v Lužci /nad Vltavou/, a to inzerovanou listinou (opsána jen její intitulace), se zavazuje za sebe i za své dědice dodržovat všechny body této listiny. Pokud jde o komorní plat 10 kop grošů českých, odváděný po 5 kopách na sv. Jiří a Havla z Nebužel a Zálezlic klášteru sv. Jiří, bude jej odvádět císař z důchodů brandýského panství po dobu, po kterou bude trvat smlouva mezi Jáchymem Novohradským a císařem o Jáchymově zřeknutí se lovů a honů na zvěř na jeho dědičných košáteckých gruntech; jakmile začne zvěř opět lovit, bude komorní plat klášteru odvádět sám. Nezaplatí-li v některém termínu, uváží se abatyše a konvent v držbu vsí.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2851
Date: 16. květen /15/80
AbstractJan ml. Předborský z Předboře na /Novém/ Studenci, který koupil od císaře Rudolfa do dědičného vlastnictví některé Trčkovské vesnice a měl za ně na sv. Jiří nebo dva týdny poté podle smlouvy uzavřené o tom s císařskými komisaři do rentmistrovského úřadu zaplatit 1 269 kop 7 grošů 3 peníze míšeňské, zaplatil jen 650 kop míšeňských a na 619 kop 7 grošů 3 peníze si od dvorské komory vyžádal odklad čtyři neděle ode dne tohoto reversu, slibuje, že uvedenou sumu po uplynutí té lhůty skutečně odvede rentmistrovskému úřadu. Tento revers nemá být na škodu uvedené smlouvě.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2852
Date: 16. květen 1580
AbstractRudolf II., císař římský a král uherský a český, potvrzuje kramářům Starého Města pražského na jejich žádost výsady obsažené v majetsátu krále Vladislava /Jagellonského/, které jim potrvdili Ferdinand /I./ a Maximilián /II./, a nařizuje všem obyvatelům království a zvláště purkmistru, konšelům a obci Starého Města, aby tyto výsady kramářů respektovali. Starším kramářům ukládá dohlížet na to, aby zboží bylo všude řádně váženo, měřeno, aby se neprodávalo zboží staré a v ungeltu neproclené, a s rychtářem vybírat v případě nepořádků pro komoru pokuty podle Vladislavova majestátu.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2853
Date: 25. květen 1580
AbstractMístosudí dvorský Českého království Vít Flavín z Rothenfeldu (Rottenfeldu) vydává s povolením nejvyššího dvorského sudí Jana st. z Valdštejna a na Sedčicích (Secziczych) pod pečetí úřadu výpis z desk dvorských (5. knihy provolací) listiny z 29. října 1522 (Pražský hrad), jíž král Ludvík potvrdil na žádost Jana Skala z Vráže (Wraziuw) 1), Václava Kozelského a Víta Strážovského (Struziowskeho) podanou jménem manů zámků Zvíkova a Hluboké inzerovanou listinu krále Vladislava komnfirmující jejich práva, zvláště osvobození od cel a mýt, právo lovit a chytat drobnou zvěř a ptáky, brát si suché i "syrové" dříví na stavby i na otop, svobodné kšaftování a odúmrti s ustanovením o podílech provdaných žen. (Srov. č. i. 835). Úředníkům a poddaným království a zvláště purkmistru, konšelům a obci města Písku nařizuje král Ludvík zachovávat privilegia uvedených manů, kteří jsou povinni konat manské povinnosti.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2854
Date: 26. květen 1580
AbstractPurkmistr a rada města Norimberka (Nurmberg) císaři Rudolfu II.: oznamují, že tamní měšťan a hostinský Kašpar Hertz má u Kašpara ze Šumburku (Schönbergu) na Teplicích pohledávku 1 506 zlatých 15 grošů, neboť hostil delší dobu Kašparovy služebníky a vyslance a dlouho čekal s placením, k čemuž se Kašpar písemně přiznal. Protože Hertz požádal purkmistra a radu o pomoc, žádají císaře o příkaz, aby Hertzovi nebo jeho zástupci byla pohledávaka neprodleně uhrazena ze /zabavených/ Šumburkových statků.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2856
Date: 27. květen 1580
AbstractRudolf II., císař římský a král uherský a český, potvrzuje úmluvu mezi purkmistrem a radou města Krupky a komisaři ustanovenými k prodeji panství Krupka (Grauppen) a Kyšperk (Geiersperg), podle které se město vzdalo výčepu piva v šesti vesnicích Krásný Les, Nakléřov, Úžín, Varvažov, Žandov, Vyklice (Schönwaldt auf dem Kraczhamer genant, Nalendorf, Aushin, Arbesau, Schandau, Wigkhlicz) a vzalo na sebe 52 kop ročního platu ke kostelu a škole, začež má městu připadnout dvůr Kirchlicz 1) na městských gruntech s polnostmi a loukami.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2855
Date: 27. květen /15/80
AbstractPurkmistr a rada města a hor Krupky (Grauppen), jimž císař Rudolf II. za odstoupení svobodného šenku piva v šesti vesnicích - Krásný Les (Schonwaldt) řečený "auf dem Kretzhamer", Nakléřov (Nalendorff), Úžín (Auschin), Varvažov (Arbesau), Žandov (Schandau) a Vyklice dal a do dědičného vlastnictví odstoupil dvůr Kirchlitz (vyhradiv si zde pouze černou a červenou zvěř, jeleny a kance); slibují dodržet všechna ustanovení o tom vydané listiny a nezasahovat nijak císaři do vyhrazeného práva na zvěř.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2858
Date: 27. červen 1580
AbstractViz č. i. 2857.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2857
Date: 27. červen 1580
AbstractAnna, vdova po koláři Stanislavovi Soleckém, a jejich syn Václav postupují knězi Alexandru Woytovi, vicerektoru koleje Tovaryšstva Ježíšova u sv. Klimenta na Starém Městě pražském u mostu, a všem bratřím list z 25. dubna 1555 1), jímž dominikánský vikář a pražský převor Fridrich, další jmenovaní bratři a konvent dominikánského kláštera sv. Klimenta na Starém Městě u mostu prodali se souhlasem fundátorů - pánů Bezdružických z Kolovrat na Buštěhradě - Stanislavu Soleckému a Anně za 25 kop grošů v hotovosti prázdné místo u kláštera od zdi u kovářova dvora až ke zdi zahrady U zlatého orla; zároveň jim postupují konfirmaci této listiny vydanou císařem Ferdinandem I. 6. dubna 1557 (Pražský hrad).

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2859
Date: 8. červenec /15/80
AbstractRudolf II., císař římský a král německý, uherský a český, slibuje Leonhartu Tilherrovi z Norimberka (Nurmberg) za to, že se uvolil déle čekat s vymáháním sumy 3 0007 kop grošů českých, již císař roku /15/79 připsal Tomassovi z Gery a již Leonhart převzal na sebe za to, že mu navíc půjčil ještě 4 991 zkatých 50 krejcarů, že mu po dobu trvání tohoto dluhu 12 000 zlatých rýnských bude vedle úroků vyplácet ještě 120 zlatých rýnských každého půl roku, a to z důchodů desátečního úřadu v Horním Slavkově (Schlackhenwaldt) v cínu nebo v hotových penězích. Týž den to oznámí úředníkům tamního desátečního úřadu.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2860
Date: 5. srpen /15/80
AbstractRudolf II., císař římský a král německý, uherský a český, jemuž ovdovělá hraběnka Anna Šliková rozená Pluhová z Rabštejna na Falknově půjčila a k rukám správce rentmistrovského úřadu Tomáše Wolfa ze Zwingendorfu vyplatila 4 000 tolarů neboli kop míšeňských, ustanovuje, že Anna a její dědici mají po dobu této půjčky pobírat z půjčené sumy 6% úrok z výnosu dědičného posudného v městě Žatci (Sacz), a to vždy po půl roce. Vypovědí-li půjčku půl roku předem, bude jim suma i s příslušným úrokem vrácena. Jako ručitele staví císař purkmistra, radu a celou obec města Žatce, kteří mají posudné odvádět pouze k tomuto účelu. Jmenovaní ručitelé slibují odvádět z posudného úrok a zaplatit sami hlavní sumu, kdyby to neučinil císař; jinak si Anna může dát tento list vložit do desk a uvázat se s komorníkem v držbu městských statků až do zaplacení dluhu, úroků, škod a nákladů. Vymáhat může, jako kdyby na to měla česky psaný pergamenový hlavní list s přivěšenými pečetmi.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2861
Date: 24. září 1580
AbstractOndřej ze Šternberka na Zelné Hoře a Plánici na přímluvu císaře propouští z poddanství a člověčenství svého a svých nedospělých bratrů Linharta Nemelia Nepomuckého, syna řezníka Matouše z města Nepomuku, aby se mohl usadit, kde bude chtít.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2862
Date: 3. říjen /15/80
AbstractPurkmistr a rada města Plzně radům české komory: sdělují, že ze zprávy svých zástupců (primasa Ondřeje Blovského z Palatinu a radního Václava Lounského) se dověděli o výsledku jejich jednání s komorou o půjčku císaři sumy 1 000 kop míšeňských, již mají u Jiřího Kokořovce; rozhodli se tu částku císaři do sv. Jiří půjčit a odeslali měšťanu Starého Města pražského Kokořovcovu jistotu a svoji dobrou vůli k vyzvednutí peněz. Ten má přijmout od komory jistotu s rukojmími a Plzeňským ji odevzdat.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2863
Date: 12. říjen 1580
AbstractHendrych (Henrych) Štampach ze Štampachu na Hostivici a Hertvík Žejdlic ze Schönfeldu na Zvoleněvsi uzavírají mezi opatem Matějem, převorem Janem Loheliem (Lehlem) a celým konventem Strahovského kláštera a mezi Jiříkem Ottou z Losu na Nižboru (Nyzburcze) smlouvu, již však musí ještě schválit císař: Jiřík postupuje klášteru na jeho žádost dvůr v klášterní vsi Úhonicích s příslušenstvím, potokem, robotami, platy atd., i s ospy odváděnými klášteru, který koupil od Davida Jokschmana (Jakyšmana) /z Malejova/ ve zpustlém stavu a nákladem několika set kop zlepšil (vymiňuje si pouze loučku pod unhoštskými hatěmi řečenou "pod berounským brodem", ležící mimo úhonické pozemky, k dědičnému držení), za těchto podmínek: opat vyjedná u císaře, aby byl Jiříkovi dán do dědičného vlastnictví téměř zpustlý zámek Nižbor s vesnicemi Stradonice (Stradenniczemi) a Žloukovice, pěti lidmi v Počaplích patřícími ke kapli sv. Kateřiny na nižborském zámku, s příslušenstvím, lesem Hradiště, kusem řeky atd., jak to Jiřík a jeho bratři drží zástavou po předcích (majíce tam zapsány jetšě čtyři životy), protože zde Jiřík má dědičnou železnou huť; zboží spolu s loučkou "pod berounským brodem" má být Jiříkovi vloženo do sv. Jiří do desk. Dále vyplatí opat Jiříkovi za úhonický dvůr 2 500 kop míšeňských (1 000 kop vyplatí na sv. Jiří a na 1 500 kop mu vydá jistotu s rukojmími bez úroku s termíny placení od příštího sv. Havla do sv. Havla roku /15/82). Po splnění těchto podmínek o nejbližším sv. Jiří vydá Jiřík klášteru úhonický dvůr, i s 3 1/2 kopou strychů ozimů, vyjmenovaným dobytkem, drůbeží, nářadím, obilím; do sv. Jiří nemá také prodávat lesy a dřevo. Má dvůr do 3 let a 18 neděl sparvit a vydat na to list s rukojmími. Kdyby nedošlo k uvedení Nižboru v dědičné vlastnictví a nebo kdyby císař smlouvu neschválil, nevejde v platnost. Smlouva byla vyhotovena dvojmo - pro obě strany.

Images5
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2864
Date: 17. říjen /15/80
AbstractPurkmistr a rada Starého Města pražského vydávají opis zápisu v městské knize z 21. října 1579 o svědectví přísežných mlynářů, že mlýn Vácalva Špehaře zvaný Šerlink byl podle nařízení krále a místodržících řádně přestavěn na koly, že však tato přestavba nemá být precedens pro ostatní pražské mlynáře na lodních mlýnech.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2865
Date: 29. říjen 1580
AbstractBohuslav Křinecký z Ronova a na Dětenicích a Heřman z Bubna na Horním (Horzeynim) Jelení jako dožádaní smluvci uzavírají mezi Janem ml. Předborským z Předboře a na /Novém/ Studenci a Jetřichem Lukaveckým z Lukavec a na Bezděkově /u Libice/ smlouvu, jíž Jan postupuje Jetřichovi všechna práva plynoucí mu ze smlouvy, uzavřené s ním 5. března 1580 císařskými komisaři - nejvyšším mincmistrem Českého království Vilémem Oppersdorfem st. z Dubu a Frýdštejna na Slavěticích a výběrčím posudného v Pražských městech Urbanem Pfefferkornem z Ottobachu - o zástavní vsi Spálava, Chloumek, Zubří, Barovice (Baworowicze), Křemenice, Kameničky, Nehodovka s příslušenstvím, jež tehdy držel Jan Kustoš ze Zubřího a z Lipky (viz č. i. 2830). Jetřich bude povinen zaplatit místo Předborského 700 kop grošů českých Kustošovi, císaři 158 kop 32 1/2 groše a navíc zastoupit Předborského v sumě 50 kop grošů českých u jeho věřitele Václava Talacky; celkem tedy zaplatí 908 kop 32 1/2 groše českých.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2866
Date: 7. - 19. listopad 1580
AbstractVeřejný notář M. Kašpar Sattler z Waiblingenu, t. č. městský písař v Göppingen, zlistiňuje průběh sporu mezi obyvateli vesnice Böhmenkirch (Böhemekürch) a jejich vrchností Haugem z Rechbergu na Weissensteinu o přetěžování povinnostmi, které mělo za následek vzpouru poddaných: 7. listopadu odevzdali zástupci vsi Marx Heintzmann a David Clein mandát císaře Rudolfa adresovaný Haugovi do rukou notáře, který jej 8. listopadu na Weissensteinu Haugovi odevzdal; 12. listopadu Haug tamtéž odevzdal notáři písemnou odpověď ve dvou exemplářích, která potom byla ve vsi odpoledne téhož dne přečtena a odevzdána shromážděné obci s výkladem. Podle inzerované Haugovy odpovědi poddaní, kteří 16. září povstali ve zbrani a od té doby se se zbraněmi shromažďovali, získali mandát osočením Hauga u císaře; mandát ostatně obsahuje pouze pokyn nepřetěžovat poddané a nedopustit další stížnosti, což prý Haug nedělal, a chce v tom smyslu císaři odpovědět a vyčkat jeho rozhodnutí. Vzbouření poddaní se mají do 24 hodin vystěhovat, vrátit se mohou, požádají-li o milost a složí přísahu, což se netýká osmi iniciátorů (Oldřich Marder, dva Hanušové Heintzmannové řečení Marta Hanuš a Gechpaur, Marx a Toman Heintzmannové, Adam Krieger, David Clein a Kolman Schettlin). 13. listopadu přinesli Marx a David notáři inzerovanou písemnou odpověď ve čtyřech bodech, v níž prohlašuje obec, že se nechce dále bouřit, žádá jen o nezvyšování povinností, odvádění platů jako za stara, až do dalšího císařského mandátu. Jmenovaní je nepodněcovali ke vzpouře, byla to věc celé obce. V případě dalšího utiskování se připraví na ozbrojený pochod. 19. listopadu notář tuto odpověď odevzdal Haugovi, a ten ho požádal o zlistinění celého jednání. Svědky v Göppingen byli purkmistr Daniel Moser, Hanuš Baumbgartner a lékárník Jiří Mergenthaler.

Images7
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2867
Date: 8. listopad 1580
AbstractVeřejný notář Jakub Mayer vysvědčuje, že z rozkazu Jošta hraběte z Barby jeho hejtman na Schleizu Kašpar Taas v přítomnosti hofmistra Wolfa z Wolfersdorfu, Kašpara Ihegera a schleizkého rychtáře Hanuše Nebela jako svědků a bývalého představeného kanceláře Albana Dittela přednesl ústně průběh sporu s Dittelem: Dittel sestavil 16. října písemnou apelaci / k císaři/ a žádal hraběte o povolení ji podat (Apostoles testimoniales), ten dal povolení sepsat a chtěl mu je vydat v zákonné lhůtě 30 dní od data apelace. Dále postavil Dittela pod rukojemství usedlých měšťanů, že se na výzvu hraběte kdykoli dostaví. Dittel proti tomu měl námitky, jež si dal notářsky sepsat a ústně je uvedl: povolení apelace nemohl přijmout, protože mu nebylo vydáno v zákonné lhůtě po datu jemu vydaného hraběcího mandátu z 9. října (což mu poradili zkušení lidé); rukojemství nechce přijmout, dokud se mu rovněž nedostane rady. Protože Dittel odmítá povolení apelace, ač ještě neuplynula 30 denní lhůta a odmítá kauci, požádal hejtman notáře o zlistinění tohoto sporu pro další potřeby hraběte.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2868
Date: 10. listopad /15/80
AbstractJiřík Otta z Losu na Nižboře (Nyzburcze) radům české komory: připomíná, že poslal komoře žádost s opisem jistoty na zemřelého Jiříka Voděradského, na niž zbývá doplatit 200 kop míšeňských a pololetní úrok. Žádá o přímluvu u císaře, aby mu tato suma byla vyplacena.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
< previousCharters1580 - 1580next >