useridguestuseridguestuseridguestERRORuseridguestuseridguestuseridguestuseridguestuseridguest
FondKřižovníci s červenou hvězdou - generalát a konvent, Praha (1233-1872)
Fonds > CZ-NA > RKr
< previousCharters1352 - 1358next >
Charter: 271
Date: 30. leden 1352
AbstractKarel, král římský a český, který povolil křižovníkům s /červenou/ hvězdou zřídit na předměstí Sušice (Sicca) nový kostel, dům a špitál a udělit mu tatáž práva, jako má jejich špitál v Praze, žádá pražského arcibiskupa Arnošta o souhlas. Pod textem vpravo: Nouiforen/sis/

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 270
Date: 30. leden 1352
AbstractKarel, král římský a český, povoluje velmistru špitálu u paty pražského mostu zřídit v městě Sušici (Sicca, Schotenhouen) dům, kostel a špitál a uděluje tomuto novému špitálu a jeho statkům tytéž svobody, jaké má křižovnický špitál v Praze.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 272
Date: 7. únor 1352
AbstractKarel, král římský a český, potvrzuje inserovanou listinu Jana, krále českého a hraběte lucemburského, z 5. dubna 1338 (b. m.), konfirmující listinu zemského písaře Štěpána na směnu Roblína a Mořiny z 12. března 1338 (viz ŘKř inv. č. 205). Na plice vpravo: Ad relacionem burggravii Magdeburgensis Johannes Nouiforensis. Reg.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 273
Date: 7. únor 1352
AbstractKarel, král římský a český, potvrzuje mistru a konventu křižovníků špitálu svatého Františka 10 jiter lesa v Brdech (Birda) u vsi Dobřichovic na hoře a v okolí hory Nůše /?/ (Webnusche), které jim daroval král Jan k těžení dřeva jako náhradu škody způsobené nánosem písku a hlíny na jejich polích.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 275
Date: 23. únor 1352
AbstractPapež Kliment VI. na žádost mistra a konventu špitálu Panny Marie a svatého Františka u pat mostu pražského řádu křižovníků i Karla, krále římského, inkorpuje špitálu, poškozenému stavbou domů, dvorů atd. při rozšiřování města Prahy na špitálních pozemcích, farní kostely svatého Štěpána a svatého Jind/řicha a Kunhuty v Praze/, 1 k nimž špitál obdržel podací právo, tak, aby po smrti či odchodu nynějších farářů mohli se křižovníci ujmout držby těchto kostelů a jejich důchodů s výhradou podílu pro výživu vikářů.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 274
Date: 23. únor 1352
AbstractPapež Kliment VI. na žádost mistra a konventu špitálu Panny Marie a svatého Františka u pat mostu pražského řádu křižovníků i Karla, krále římského, inkorpuje špitálu, poškozenému stavbou domů, dvorů atd. při rozšiřování města Prahy na špitálních pozemcích, farní kostely svatého Štěpána a svatého Jind/řicha a Kunhuty v Praze/, 1 k nimž špitál obdržel podací právo, tak, aby po smrti či odchodu nynějších farářů mohli se křižovníci ujmout držby těchto kostelů a jejich důchodů s výhradou podílu pro výživu vikářů. Pod plikou vlevo: XXIIII H. de Lastuicz, na plice vpravo: A. Fabri, pod pl. vpravo: St, R - J, na tergu: R

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 276
Date: 29. březen 1352
AbstractVeřejný notář František někdy Benedikta z Žatce pořizuje k žádosti Geclina sklepníka (přednesené jménem velmistra křižovníků Jindřicha a Konráda, faráře v Kynšperku nad Ohří) opisy listiny arcibiskupa Arnošta z 12. srpna 1350 (Praha), kterou konfirmuje zmíněného Konráda farářem v Kynšperku po resignaci faráře Václava a k presentaci velmistra Jindřicha, a listu téhož arcibiskupa z 10. července 1350 (Praha), kterým nařizuje faráři v Sokolově (Falknaw), aby ohlásil, že byl arcibiskupovi prezentován na faráře v Kynšperku kněz Konrád Schlegel (Slegl) a že námitky proti potvrzení nového faráře mají být oznámeny 30. /července/ v arcibiskupském dvoře. Svědkové: Bernard, Jan - notář arcibiskupův, Petr, kaplan křižovníků, Jan klerik, Kunš laik.Arcibiskup Arnošt potvrzuje tento instrument.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 277
Date: 6. červen 1352
AbstractBartoloměj, děkan svatého Jiljí a oficiál pražského arcibiskupství, vydává k žádosti Jarka, faráře u svatého Valentina a prokurátora mistra Jindřicha a konventu špitálu u paty pražského mostu opis notářského instrumentu veřejného notáře Jana Moravce (Moravus) z 31. května 1332 (Praha) (viz ŘKř inv. č. 186).Listinu sepsal veřejný notář Petr, syn někdy Peška z Věvrova (Wyewrow).Svědkové: Meinhard advokát, Petr a Albert notáři a Vavřinec prokurátor pražské konsistoře.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 278
Date: 7. září 1352
AbstractMikuláš řečený Kosoř (Kossorzs) z Nihošovic (Nyhossouicz) vyznává, že od Lva nejvyššího mistra a Petra převora celého konventu domu svatého Františka u paty mostu Pražského křižovníků s hvězdou řádu svatého Augustina na dobu života přijal pouze do ochrany jejich poddané, které koupil ve vsi Hoslovice (Hostlowicz (?) - porušeno) a vyznává, že má za to platit ročně 16 kop grošů pražských (po 8 kopách na svatého Jiří a Havla) v Praze v konventu; jinak se mistr a konvent za 14 dní po termínu uváží opět v držbu poddaných. Zavazuje se tyto poddané nezastavovat ani jinak nezcizovat a nepojišťovat na nich věno své manželky Heleny; po jeho smrti tito poddaní se všemi platy a právy připadnou opět mistrovi a konventu. Žádá císaře a českého krále Karla IV. o potvrzení všech bodů této listiny. - Jde o tyto poddané: Petr a Michal, kteří platí z 1 dědiny 88 grošů, Martin a jiný Martin (z 1 dědiny 88 grošů), Hostek a Štědroň (stejně), Mikeš (Micxonem) a Michal kovář (stejně), Pešek (totéž), Petr a Oldřich (1 hřivnu), Jakub syn Vackův (z 1 dědiny 88 grošů), Nedvěd (stejně), Štěpán a Svach lesní (stejně), Jakub řečený Ptáčník (stejně), Světík (Swyetykonem) (stejně) a Zdych mlynář (z mlýna a dědiny 16 grošů); všechny platy se odvádějí ve 2 termínech mistru a konventu.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 279
Date: 8. listopad 1352
AbstractKarel, král římský a český, slibuje mistru a bratrům špitálu svatého Františka v náhradu škody, kterou utrpěli vysazením Nového Města pražského, podle odhadu Jana, biskupa olomouckého, vyplatit 300 kop nebo opatřit roční důchod 30 kop a v náhradu za šest lánů lesa v Mořině určit jiných šest lánů v královských lesích. Pokud se tak nestane, mají být křižovníci osvobozeni od berní a užívat lesa v Mořině.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 280
Date: 10. září 1354
AbstractM. Verner z Míšně, protonotář Většího Města pražského, a Mikuláš Holubec, kanovník boleslavský, přátelští rozhodčí ve sporu mezi velmistrem Lvem , konventem křižovníků a Albertem, správcem špitálu svatého Materna v Ústí /nad Labem/, s jedné strany a ústeckým farářem Janem Somburgem s druhé strany ustanovují, že má velmistr Lev zaopatřit do dvou let faráři Janovi a jeho nástupcům dvě kopy ročního platu (nestane-li se tak, složit v sakristii kostela pražského 20 kop), ke správě důchodů špitálu svatého Materna má ustanovit kněze křižovnického řádu, který může z arcibiskupské moci posluhovat svátostmi čeledi špitálu, nikoliv farníkům. Velmistr Lev má rovněž do osmi dnů kvitovat faráře Jana ze 16 kop. Instrument sepsal veřejný notář Jan někdy Jindřicha z Dačic a schválil jej dne 22. prosince 1354 pražský arcibiskup Arnošt. - Svědkové: Štěpán, kanovník kostel pražského a olomouckého, generální vikář in spirit. arcibiskupa Arnošta, Gunther, oficiál biskupství litomyšlského, Bernard, notář arcibiskupské kanceláře, a Vavřinec, generální prokurátor pražské konsistoře.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 281
Date: 26. září 1354
AbstractArnošt, arcibiskup pražský, dává zhotovit k žádosti velmistra křižovníků Lva písařem své kanceláře Bernardem, synem někdy Konráda z Boru, opis těchto čtyř listin, které velmistr potřebuje předložit ve sporu o kostel v Kynšperku /nad Ohří/ před římskou kurií:1) biskupa Jana z 22. června 1307 (Praha), kterou konfirmuje farářem kostela v Kynšperku kněze Lutolda (viz ŘKř inv. č. 124);2) Oldřicha, administrátora pražského biskupství na totéž pro kněze Gottfrieda z 25. června 1325 (Praha - viz ŘKř inv. č. 186, insert č. 7);3) Držislava (Drslava), Předbora a Jindřicha, administrátorů pražského biskupství, na totéž pro kněze Alberta z 13. ledna 1328 (viz ŘKř inv. č. 186, insert č. 8); 4) Arnošta, arcibiskupa pražského, na totéž pro Konráda Schlegela (Slegl) z 12. srpna 1350 (viz ŘKř inv. č. 276 - první insert).Svědkové: Jan, řečený Padovský, děkan vyšehradský, Štěpán, kanovník pražský a olomoucký - arcibiskupští vikáři, a arcijáhni Havel hradecký a Bušek kouřimský.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 282
Date: 16. říjen 1354
AbstractJan /VIII./, biskup olomoucký, kolektor papežských desátků, uložených papežskou stolicí římskému a českému králi Karlu IV., v olomoucké diecési, na žádost Lva mistra špitálu svatého Františka u pat mostu v Praze řádu křižovníků s hvězdou, a konventu ve smyslu inserované listiny svého předchůdce, biskupa Jana /VII./, ze 6. března 1344 (Praha) (viz ŘKř inv. č. 242) prohlašuje, že mistr a bratři špitálu i další jim podřízené špitály jsou osvobozeny od placení papežských desátků ze statků a důchodů náležejících nemocným.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 283
Date: 20. listopad 1354
AbstractVeřejný notář Jan někdy Mikuláše z Bilau vysvědčuje, že se Václav, správce kostela na předměstí Mostu řádu křižovníků s /červenou/ hvězdou, prokurátor velmistra Lva a téhož konventu, a Valter Zdislavův někdy z Kralovic, kteří vedou spor o farní kostel v Kynšperku /nad Ohří/ před římskou kurií, dohodli na rozhodčím sporu mistru Olenovi, kanovníku boleslavském a kroměřížském. Svědkové: Petr z Čech, protonotář papežův u římské kurie, Mikuláš řečený z Kadaně (Cadano), kanovník vyšehradský, Jakub Antonínův, kanovník Boleslavský, Racek, minister kostela vyšehradského, Beneš ze Ždánic a Vyšemir z Bohumilic, veřejní notáři.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 284
Date: 14. únor 1355
AbstractVeřejný notář Jan, syn někdy Vicmana (Wyczmani) z Načeradce (Naczeracz), vysvědčuje, že M. Olen z Adlochovic, kanovník boleslavský a kroměřížský, farář v Šlapanově, rozhodl spor mezi M. Lvem a konventem křižovníků s jedné strany a Valterem Zdislavovým (Sdeslavovým) s druhé strany o kostel v Kynšperce /nad Ohří/ tak, že se má Valter vzdát všech práv a privilegií ve prospěch křižovníků a řád má Valterovi jako odškodné opatřit 13 hřiven stříbra v groších ročního platu po dobu života.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 285
Date: 1. červen 1355
AbstractPřibyslav, arcijáhen bílinský, jako přátelský rozhodčí ve sporu probošta a konventu kláštera zderazského na Novém Městě pražském s mistrem a konventem špitálu u pat mostu o jurisdikci nad mlýnem ve Vsi svatého Václava u Mostu (Pontem), kterážto ves náleží zderazskému klášteru, podle listin královských i fundátorů zderazského kláštera a svědectví obyvatel vsi rozhoduje, že mlýn, jejž nyní drží mostecký měšťan Habard, patří pod panství a jurisdikci zderazského kláštera a mistr a konvent špitálu z něj mají pobírat ½ kopy grošů pražských ročního platu, odkázaného špitálu závětí; nezaplatí-li mlynář, má k tomu být donucen proboštem. Dohoda má být dodržena po pokutou 60 kop (30 arcibiskupské komoře, 30 poškozené straně).

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 286
Date: 9. září 1355
AbstractKarel, císař římský a král český, povoluje Lvovi, mistru špitálu křižovníků s hvězdou u pat pražského mostu řádu svatého Augustina, kupovat pro užitek špitálu, konventu a nemocných statky a věčné platy od světských i církevních osob až do ceny 200 - 300 kop grošů pražských, s výjimkou statků patřících stolu nebo komoře královské. Vyjímá je z ustanovení, jímž zakázal církevním institucím kupovat bez jeho vědomí statky. Na plice vpravo: Per dominum episcopum Mindensem Nicolaus de Chremsir. Na tergu: R. Volpertus

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 287
Date: 13. říjen 1355
AbstractKarel, císař římský a král český, potvrzuje špitálu svatého Františka statky v Hloubětíně a zakazuje, aby byly zcizovány. Na plice vpravo: per dominum episcopum Mindensem (?) Johannes de... Na rubu: Rta Johannes

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 288
Date: 25. březen 1356
AbstractJakub rychtář a přísežní města Klatov vysvědčují, že velmistr Lev a konvent křižovníků pronajali Petrovi, synu Pesolda pekaře, německým právem za roční plat 40 grošů pražských mlýn Petra Rapoty, darovaný klatovskému špitálu.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 289
Date: 26. březen 1356
AbstractRacek rychtář a přísežní Menšího Města pražského vysvědčují, že Michal sládek koupil od velmistra Lva a konventu špitálu svatého Františka dům s městištěm proti kostelu svatého Ondřeje mezi domy Mikuláše Slavíka ze Slaného a Antonína sladovníka dědičně za roční plat 64 grošů (po 32 groších na svatého Havla a svatého Jiří) pod pokutou 5 grošů a hrozbou zástavy.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 290
Date: 3. duben 1356
AbstractVavřinec, nejvyšší mistr špitálu, Petr převor, Gottfried sklepmistr a konvent křižovníků a pražského špitálu potvrzují, že obdrželi od Konráda Plicka z Fronau 60 kop grošů českých, a zavazují se sloužit věčnou mši na své faře v Kynšperku /nad Ohří/ na oltáři svatého Michala. Kdyby jim byla fara odňata, mají peníze vrátit Albrechtovi Nothaftovi z Tiersteina, Trostovi Vinklerovi z Kynšperka, Engelhartovi Wildovi a Jindřichovi (z) Holagut, měšťanům v Chebu, nebo tomu, kdo bude mít tento list.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 291
Date: 15. duben 1356
AbstractGerald de Podio Fulconis, auditor papežského soudního dvora, vynáší definitivní rozsudek ve sporu mezi Valterem Zdislavovým z Kralovic a křižovníky o farní kostel v Kynšperku /nad Ohří/, který převzal po auditoru Bernardu de Caulasone, a prohlašuje, že Konrád Schlegel (Slegel) byl řádně kanonicky ustanoven farářem v Kynšperku a Valterovi nařizuje mlčení. Nález sepsal veřejný notář Bernard Iohannis, klerik diecéze v Chartres (Castrensis).

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 292
Date: 8. květen 1356
AbstractKarel, císař římský a král český, potvrzuje k žádosti Mikuláše Kosoře z Nihošovic, jeho inserovanou listinu z 1352, září 7. (Praha), kterou Mikuláš prodal mistru Lvovi a konventu svatého Františka vyjmenované lidi ve vsi Hoslovice (Hostleuicz) (viz ŘKř inv. č. 278). Na plice vpravo: Per dominum.. cancell/arium/ Johannes deGlacz; na tergu: Rta Hertwig

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 293
Date: 2. březen 1357
AbstractMikuláš Gurinerův, rychtář a přísežní města Mělníka vysvědčují, že Bernard z Vrbna, syn Benešův, prodal se souhlasem svého bratra Petra, vikáře probošta vyšehradského, za 221 kop grošů pražských 1 velmistru a konventu špitálu svatého Františka svůj podíl na statcích ve Vrbně (Wyrbna), Hoříně (Horzim), v Počeplicích (Poczepel), v Rousovicích (Russowicz) a v Skuhrově (Schuhrow) s mlýnem, které držel zákupným právem.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 294
Date: 4. červenec 1357
AbstractPapež Innocenc VI. nařizuje biskupu olomouckému, děkanu svatého Agrikola v Avignonu a děkanu svatého Jiljí v Praze, aby zařídili, aby Konrád Schlegel (Slegl), farář kostel v Kynšperku /nad Ohří/, mohl v míru spravovat kostel a přijímat jeho důchody. Proti Schlegelovi uplatňoval totiž právo Valter Zdislavův z Kralovic, který se odvolal k papežskému stolci. Papež Kliment /VI./ svěřil při auditoru Bernardovi de Caulasone (Caulazone), papež Innocenc /VI./ svěřil pak při auditoru Geraldovi a potvrdil jeho nález.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 295
Date: 4. říjen 1357
AbstractHynek z Jedle se svými dědici uzavírá smlouvu s velmistrem Lvem a konventem špitálu svatého Františka k urovnání rozporů, které vznikly po výměně vsí Vrančic, Ostrova a Lochkova za velmistra Oldřicha, vykupuje zpět Lochkov a dává mistru a bratřím 38 kop 24 grošů za osvobození vsi emfyteutickým právem a 8 kop za obilí.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 296
Date: 10. březen 1358
AbstractKarel, císař římský a král český, dává v dědičné léno Oldřichovi, Buzkovi a Alšovi, synům Lutobora z Broum (Brum) dva lány s příslušenstvím v Brumech, které měl jejich otec lénem od královské komory. Na plice vpravo: Per dominum Sbinconem de Hazemburk Iohannes de Glacz. Na rubu: R Johannes Chremsir.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 297
Date: 30. červenec 1358
AbstractAlbert ze Žlutic, děkan kostela svatého Jiljí v Praze, nařizuje z pověření papeže Innocence VI. pražskému arcibiskupovi Arnoštovi, Valterovi Zdislavovu a duchovenstvu pražské diecéze, aby uvedli Koráda Schlegla (Slegl) v nerušené držení kostela v Kynšperku /nad Ohří/. Inserován list papeže Innocence IV. ze 4. července 1357 (Avignon) ustanovující biskupa olomouckého, děkana svatého Agrikola v Avignonu a děkana u svatého Jiljí v Praze exekutory ve sporu Konráda Schlegla s Valterem Zdislavovým z Kralovic (viz ŘKř inv. č. 294). List Alberta ze Žlutic sepsal veřejný notář Wiesnar (Wissenarus) někdy Bohuslava z Bohumilic. Svědkové: Radslav z Volduch, rektor farního kostela v Teplicích, Hynek z Nymburka (?) (Neumburg), rektor farního kostela v /Polních?/ Voděradech, Oldřich Gottfriedův z Blatné, Martin kdysi Janův z Hodkovic, Jakub Bohuňkův z Načeradce - veřejní notáři, Jan Petrův z Kamýka a Vykéř Hynkův z Křížova - klerici pražské diecéze.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 298
Date: 21. srpen 1358
AbstractKarel, císař římský a král český, potvrzuje k žádosti Lva, mistra špitálu svatého Františka u paty pražského mostu, pod zlatou bulou privilegia udělená špitálu Václavem I. 1 Připojen výtah (=úryvek) datovaný 21. srpna 1355 - srv. též konfirmaci ŘKř iv. č. 357.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 299
Date: 10. listopad 1358
AbstractMikuláš, probošt kláštera Panny Marie v Roudnici a Detlev, kanovník kamminský, generální vikáři pražského arcibiskupa Arnošta, ustanovují po smrti faráře Václava novým farářem kostela svatého Štěpána na Rybníčku (in Rybnik) na Novém Městě pražském (poněvadž patroni kostela velmistr Lev a konvent křižovníků v příslušném termínu nikoho nepresentovali) křižovníka Jana. Na pravé straně pliky: R

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 300
Date: 11. prosinec 1359
AbstractPetr, arcijáhen horšovský a oficiál arcibiskupské kurie, vydává k žádosti Mikuláše, převora Zderazského kláštera, opis listiny pražského biskupa Jana z 1. května 1260 (Praha), kterou vymezuje farnost kostela v Úpě, 1 kterou daroval Jiljí z Úpy úpskému špitálu. - Listinu sepsal veřejný notář Oldřich syn Heřmana ze Zhorce.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
< previousCharters1352 - 1358next >