useridguestuseridguestuseridguestERRORuseridguestuseridguestuseridguestuseridguestuseridguest
FondKřižovníci s červenou hvězdou - generalát a konvent, Praha (1233-1872)
Fonds > CZ-NA > RKr
< previousCharters1494 - 1515next >
Charter: 510
Date: 27. září 1494
AbstractPavel /Pouček/, probošt pražský a zderazský, vydává opis listiny z 10. června 1480 (Praha) vydané Joštem, převorem křižovníků, /?/, proboštem u svatého Hypolita, Janem Stierem, mistrem špitálu v Chebu, Martinem, komturem špitálu v Mostě, faráři Kašparem ze Sedlce, Erhardem z Lokte, Petrem z Kynšperka /nad Ohří/, Mikulášem z Chlumu /nad Ohří/, Fridrichem z Kostelní Břízy (Pirkh) a Michalem z Hodonic (Hednicz), shromážděnými v kapitule, kterou vysvědčují, že velmistr Mikuláš Puchner skoupil louky pod Chlumem /nad Ohří/ a grunt zvaný Rusov (Reussengrün) a učinil nadání na šest čtených mší v týdnu a na další bohoslužby.Listinu předložili proboštu Poučkovi křižovnický převor Jošt jménem velmistra a konventu svatého Františka, Vilém z Perglasu, jeho bratr Kryštof, Vilémův Václav a farníci a sousedé na Chlumu /nad Ohří/.

Images6
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 511
Date: 19. prosinec 1494
AbstractKlement Fischer (Vischer) v Bodnerově Dvoře (Podenhoff), jemuž urozený Hanuš Wolffer (mající zápis, podle kterého Klement bez jeho souhlasu nesměl prodat žádné své statky) povolil prodat pruh louky u rybníka Kašpara Richtera, zapisuje za to Wolfferovi a jeho dědicům louku ležící za chlévem u Bodnerova Dvora a jako záruku staví všechny své ostatní statky.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 512
Date: 13. prosinec 1496
AbstractMatyáš z Třebska, velmistr křižovníků, a Jošt Pfragner, komtur kostela svatého Václava na Tasově Hoře (Tassnperk) v předměstí Mostu, dávají Petrovi, mlynáři v Kájově, poustku u jeho mlýna.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 513
Date: 16. duben 1497
AbstractMatyáš /z Třebska/, nejvyšší a generální mistr križovníků s červenou hvězdou, pán špitálu svatého Františka u paty mostu v Praze, Matyáš, převor, Martin, probošt kostela svatého Hypolita na hoře /u Znojma/ (uber der Grantz), Jan Stier (Steyer), komtur špitálu v Chebu, Jošt, komtur v Popicích, Michal v Hodonicích (Höednitz), Wolfgang v Mašovicích (Maspitz) a Jošt v Chlumu /nad Ohří/ (Kulm), jako zástupci řádového konventu, prodávají mlynáři Jiřímu a jeho dědicům emfyteutickým právem mlýn v Čekanovicích (Zekanowitz)1 k vystavění, s právem rybolovu v Dyji (Teya) v úseku od začátku ke konci náhonu. Dále prodávají horu nad mlýnem s přilehlou loukou a skálou nad řekou, louky z obou stran řeky a zahradu nad mlýnem. Kupující má platit 1 kopu 8 grošů moravské mince ve dvou termínech - polovinu na svatého Jiří a na svatého Václava. Bude-li vypsána zemská berně, má mlynář zaplatit spolu s obcí Popice 1 ferton. Kdyby byl mlýn zničen ohněm nebo povodní, má ho během roku uvést do původního stavu. Stanoví se podmínky vrácení mlýna vrchnosti. Listinu zpečetili generál a konvent řádu. Podpis Thomas von Selesin Probst zue Petemberg mp.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 514
Date: 17. červen 1497
AbstractVladislav, král uherský a český, povoluje Matyáši /z Třebska/, mistru špitálu na Starém Městě pražském u mostu, na jeho žádost vypůjčit si na výplatu zastavených špitálních vsí sumu do 400 kop grošů českých na dobu 3 let. Po jejím uplynutí má vypůjčenou částku zaplatit. Nesmí ji použít k jinému účelu a statky takto vyplacené mají již zůstat při špitálu. Na plice vpravo: Ad relacionem magnifici domini Joanis de Sslnbergk supremi cancellarii regni Boemie.Na tergu: Rta

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 515
Date: 29. červenec 1497
AbstractVladislav, král uherský a český, zlistiňuje svůj nález z 5. července téhož roku vydaný ve sporu Matyáše /z Třebska/, mistra špitálu na Starém Městě pražském, a Martina, probošta kláštera /svatého Hypolita/ v Hradišti u Znojma (Peltnperského), s Ladislavem z Weitmile, podle kterého má Ladislav vrátit peníze, které vzal křižovnickému poddanému. Oprava křižovnického panství má však nadále náležet znojemskému hradu. Na plice vpravo: Ad relationem magnifici dominini Joannis de Selnbergk supremi cancellarii Regni Boemie.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 516
Date: 24. únor 1499
AbstractMatyáš z Třebska, velmistr křižovníků s /červenou/ hvězdou, a konvent špitálu svatého Františka obnovují rozhodnutí předešlého velmistra Mikuláše /Puchnera/ a konventu ve sporu obyvatel Ďáblic s nápravníkem Václavem o placení daně z vína (viz ŘKř inv. č. 502). Pod plikou vlevo:propria manu Mathiae magistri.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 517
Date: 12. září 1500
AbstractVladislav, král uherský /a český/, z moci českého krále povoluje Vilémovi z Ilburka (na jeho žádost) držet všechny církevní statky, které mu zastavili předešlí čeští králové, dokud by je nevyplatil král nebo původní církevní majitel po předchozí výpovědi za původní zástavní cenu podle zástavních listů.Na plice vpravo: Ad relacionem domini Alberti de Kolowrat et Libssthn mgri curie maiestatis Regie; na tergu: Rta

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 518
Date: 24. listopad 1500
AbstractKněz Matyáš /z Třebska/, velmistr křižovnického řádu, se všemi jeho členy shromážděnými v obecné kapitule, dávají v dědičný nájem 14,5 strychů vinice na viničné hoře nad Hloubětínem zahradníkům za Poříčskou a Horskou branou (Petrovi 1, Kubovi 1, He/r/manovi 2, Duchkovi 2, Hálovi 3, Petrovi 1,5, Nosovi 3 strychy) za roční plat po 10 groších o svaté Martině ze strychů a po 1 pintě vína z vinice na služby boží, vyhrazujíce si právo je trestat, kdyby vinici opustili. Poznámka na rubu: Reta manu Mathie Magistri.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 519
Date: 25. listopad 1500
AbstractMatěj Čáslavský, převor špitálu svatého Františka, a konvent křižovnického řádu slibují rukojmím, kteří se zaručili při půjčkách nutných k nákupu statků za velmistra Matyáše /z Třebska/ a řád, že budou zbaveni ručení beze všech škod.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 520
Date: 26. září 1503
AbstractSvatoslav z Úloha (Auloha) v Nemilkově propouští z poddanství a člověčenství Jana, syna Janouše z Brtí (Brtie) a jeho manželky Doroty, vydává mu zároveň rodný a zachovací list a doporučuje ho všude příznivému přijetí.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 521
Date: 15. květen 1505
AbstractJakub Koler, koželuh (Lederer) a měšťan v Chebu, prodává za jistou vyplacenou sumu Antonínu Weissgerberovi (jircháři), měšťanu tamtéž, a jeho dědicům svůj dům s příslušenstvím, se zděným patrem vzadu a polovinou studně před dveřmi, ležící před mostní branou řečenou „prucktor“ proti mlýnu „Slahmüle“ u skály a spáleniště koželuha Steffela. Z domu se platí ročně 10 grošů, 1/2 kopy vajec a 1 slepice Andresu (Endresu) Baierovi (Paierovi) a 8 míšeňských a 2 slepice špitálu na maso (Spitelfleisch). Slibuje osvobodit prodaný majetek do roka a dne od uvedených platů a cizích nároků.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 522
Date: 23. květen 1505
AbstractMatyáš /z Třebska/, nejvyšší mistr křižovníků s červenou hvězdou špitálu v Praze na Starém Městě, Pavel, převor, Martin, probošt kostela (!) svatého Hipolyta (s. Pölten auf dem Berg uber der Granitz), Jindřich, komtur špitálu v Chebu, Jošt /Pfragner/, komtur špitálu před městem Mostem, Michal, farář v Hodonicích (Hödnitz), Michal, farář v Popicích, a celý konvent shromážděný na řádové kapitule, na žádost rychtáře, rady a obce řádového statku (aigens) Popice náležejícího k proboštství svatého Hipolyta /v Hradišti/ udělují Popicím purkrecht podle vzoru města Znojma. Povolují obyvatelům volně disponovat movitým i nemovitým majetkem, užívat dřeva z lesa podle Dyje (Tey), z něhož mají prodávat dříví sousedům v Popicích a tamnímu faráři, přebytky chudým v Havraníkách (Keyerling). Pomoc jim má poskytovat vrchnost - probošt v Hradišti. Dále se jim povoluje přijímat účty od kostela.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 523
Date: 4. květen 1506
AbstractVolfgang Burcksteiner, měšťan v Chebu, jménem svým a své manželky Kateřiny vysvědčuje, že se dohodl se svým švagrem Entem Nickelem, měšťanem tamtéž, o dědický podíl své manželky. Potvrzuje, že přijal od Mickela 25 zlatých, a vzdává se dalších nároků.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 524
Date: 23. duben 1507
AbstractPapež Julius II. inkorporuje k žádosti Matěje Schnabla (Schnobel), rektora špitálu svatého Matěje ve Vratislavi, témuž špitálu farní kostel svatého Vavřince a svaté Alžběty.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 525
Date: 29. duben 1508
AbstractVolf z Gutštejna a na Tachově prodává purkmistru, radě a obci města Tachova roční plat 35 zlatých rýnských, který mu odváděli, za 700 zlatých rýnských.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 526
Date: 21. duben 1509
AbstractJan Kramář, komtur a plebán řádu německých rytířů v Chebu, jmenovaní členové konventu této komendy, Wolfgang Schopper, převor, a další jmenovaní členové konventu dominikánského kláštera svatého Václava v Chebu na žádost Jana Geimona, člena řádu křižovníků s hvězdou a plebána v Lokti (Cubitensis), a Matyáše Flasschenschmida, plebána v Karlových Varech (Thermis), z pověření Matyáše z Třebska, generála a nejvyššího mistra křižovníků s hvězdou řádu svatého Augustina, vidimují jimi předloženou listinu z 12. února 1235 (kostel Pražský), jíž král Václav /I./ vyjímá špitál a jeho statky a lidi z pravomoci světských soudů aj. (viz ŘKř inv. č. 3).

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 527
Date: 21. duben 1509
AbstractJan Kramář, komtur a plebán řádu německých rytířů v Chebu, jmenovaní členové konventu této komendy, Wolfgang Schopner (Schepper), převor, a další jmenovaní členové konventu dominikánského kláštera svatého Václava v Chebu na žádost Jana Geimona, faráře v Lokti, a Matyáše Flasschenschmida, faráře v Karlových Varech (Warmbadt), vidimují inserovanou listinu císaře Zikmunda z 4. března 1434 (Basilej - Basel), jíž na žádost Erasma, mistra řádu křižovníků, potvrdil všechna privilegia, svobody a výsady řádu v Čechách, na Moravě, v Polsku a Chebsku a nařídil poddaným všech stavů je respektovat pod pokutou 40 hřiven zlata (1/2 královské komoře, 1/2 řádu).

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 528
Date: 14. listopad 1509
AbstractHanuš Neuhart tohoto času bytem v Manzenbergu (Mannzemperg) jménem svým a své manželky Magdaleny prodává Mikuláši Ackerovi za 40 zlatých rýnských polovinu dvora v Oberthölau (Obern telen) s příslušenstvím.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 529
Date: 16. srpen 1511
AbstractVladislav, král uherský a český, potvrzuje k žádosti Matyáše z Třebska, nejvyššího mistra řádu křižovníků s /červenou/ hvězdou, jeho nástupcem kněze Václava z Hradešína.Na plice vlevo: Ex commissione propria regie maiestatis. Na tergu: Rta

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 530
Date: 23. září 1511
AbstractVladislav, král uherský a český, povoluje Bohuňkovi z Radče svobodně odkázat movitý i nemovitý majetek komukoli kromě duchovních osob a ustanovit poručníky majetku; kšaft má být zpečetěn pečetí jeho a 3 - 4 urozených osob a větším i menším úředníkům desek zemských se nařizuje vložit jej na požádání do desek.Na plice vpravo: Ex commissione propria regie maiestatis. Na tergu záznam o intabulaci podle zemského zřízení 20. září 1521.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 531
Date: 24. únor 1512
AbstractVáclav z Hradešína, velmistr křižovnického řádu, s řádovou kapitulou prodává dědičně Ctiborovi Broumovi z Chomutovic, místosudímu Českého království, za 100 kop grošů českých zákupní sumy a dvě kopy ročního platu dvůr, který postavili na pustých gruntech v Řevnicích. Broum zaplatil ze zákupní částky 40 kop a zbytek doplatí v ročních splátkách po 10 kopách o svatém Janu Křtiteli.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 532
Date: 2. červen 1512
AbstractJan Žák, administrátor pražského arcibiskupství, probošt litoměřického kostela, doktor dekretů, na žádost Mikuláše, člena řádu křižovníků s hvězdou pražské diecéze, pořizuje prostřednictvím veřejného notáře Mikuláše Jakubova vidimus supliky signované kardinálem u svaté Zuzany Leonardem /biskupem/ Agenským.V ní knězi i laici pražské diecéze - karlštejnský děkan Jan ze Stradouně (Stradonna), Řehoř z Toužimi, Marek z Míšně, karlštejnský kanovník Mikuláš ze Zátor, plebán Matěj v (Nové) Plzni, plebán Šimon ve Starém Plzenci (Staré Plzni), plebán Bartoloměj v Ročově (Roiczow), Jan z Olomouce, Jan z Plzně, Matěj z Úterý, plebán v Tachlovicích, Ondřej z Bečova, Šimon „od bílého lva“ na Malé Straně (in Parva parte), Mikuláš křižovník a Šimon z /Českých/ Budějovic (Budweis) žádají papeže /Julia II./ o povolení svobodné volby zpovědníka, který by je mohl osvobozovat od exkomunikací aj. církevních trestů, a dávat rozhřešení z těžkých hříchů vyjma těch, jejichž rozhřešení je vyhrazeno papeži.Dále žádají o povolení změnit sliby za jiné zbožné skutky, o prominutí přísah, o právo na přenosný oltář, o právo církevního pohřbu v době interdiktu, o osvobození od postů a o právo navštěvovat ženské kláštery. - Svědkové: Kryštof z Kladska (Glacz), kanovník pražský, Zikmund z Hradce (Nova Domo), arcijáhen kouřimský. Připojeno kladné vyřízení supliky podepsané kardinálem Leonardem.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 533
Date: 21. březen 1514
AbstractVladislav, král uherský a český, na žádost nejvyššího mistra křižovníků s červenou hvězdou řádu svatého Augustina, /sídlem/ ve špitále svatého Františka u mostu v Praze, Václava z Hradešína, ustanovuje, aby mistr nebyl v rozporu s bulami a privilegii papežů a králů poháněn k žádnému církevnímu ani světskému soudu s výjimkou královského; jejich zboží a lidé patří před církevní soud. Před zemský soud přísluší, jen jde-li o zemskou věc. Špitál a jeho zboží mají náležet královské komoře a opravě, král je nesmí dát k opravě a „vládnutí“ nikomu jinému. Václavu z Hradešína zaručuje úřad mistra špitálu doživotně, neodstoupí-li Václav sám, a všem obyvatelům, zvláště obcím Pražských měst, nařizuje výsady špitálu zachovávat.Na plice vpravo: Ex commissione propria regie M. 1514. Na tergu zápisy o intabulacich 26. června 1514 a 24. ledna 1545, Rta.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 534
Date: 21. březen 1514
AbstractVladislav, král uherský a český, povoluje velmistru křižovnického řádu Václavovi z Hradešína, aby odprodal dědičné tálínské zboží, které je zastaveno v 1000 kopách, a peněz použil k zaplacení dluhů a vyplacení jiných špitálních vsí s radou nejvyššího kancléře Ladislava ze Šternberka na Bechyni a Matyáše Libáka z Radovesic na /Starých/ Smrkovicích.Na plice : Ex commissione propria regie maiestatis. Na rubu: poznámka o intabulaci z 26. června 1514, Rta.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 535
Date: 21. březen 1514
AbstractVladislav, král uherský a český, vrací křižovníkům k žádosti velmistra Václava z Hradešína a konventu špitálu podací fary v Tachově.Na plice vpravo: Ex commissione propria regie m(tis).

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 537
Date: 20. leden 1515
AbstractŠebestián Šlik hr. z Passaunu na Holiči (Weissenkirchen) a Lokti (Elbogen), Václav z Hradešína (Hradischin), velmistr řádu křižovníků s červenou hvězdou, Jošt Tissl z Daltic (Thusel von Taltitz), žatecký (Satzensischer) arcijáhen, Pavel Pfragner, převor špitálu v Praze, Mikuláš z Radnic, kanovník pražský, Jindřich Wulffer, mistr špitálu v Chebu, Jakub Pock, farář v Lokti, Jiří Trauttmann, farář v Chlumu nad Ohří (Kulm), Matyáš Hackenschmidt, farář v Karlových Varech (Karlspade), Ondřej Müller, farář v Kynžvartě (Konigswerda) a purkmistr a rada města Lokte rozhodují ve sporu o desátky pro loketského faráře z mlýna v Lokti „na Rabitschi“ (in der Rabitzsch), zničeného válkami a požárem. Mlynář má po 4 roky platit faráři 1/2 strychu žita každých 14 dní, potom po dalších 12 let tři čtvrti žita každých 14 dní a po 12 letech 1 strych žita každých 14 dní, jak tomu bývalo dříve. Listina byla vyhotovena dvojmo - pro faráře a pro purkmistra a radu v Lokti.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 536
Date: 20. leden 1515
AbstractŠebestián Šlik hr. z Passaunu na Holiči (Weissenkirchen) a Lokti (Elbogen), Václav z Hradešína (Hradischin), velmistr řádu křižovníků s červenou hvězdou, Jošt Tissl z Daltic (Thusel von Taltitz), žatecký (Satzensischer) arcijáhen, Pavel Pfragner, převor špitálu v Praze, Mikuláš z Radnic, kanovník pražský, Jindřich Wulffer, mistr špitálu v Chebu, Jakub Pock, farář v Lokti, Jiří Trauttmann, farář v Chlumu nad Ohří (Kulm), Matyáš Hackenschmidt, farář v Karlových Varech (Karlspade), Ondřej Müller, farář v Kynžvartě (Konigswerda) a purkmistr a rada města Lokte rozhodují ve sporu o desátky pro loketského faráře z mlýna v Lokti „na Rabitschi“ (in der Rabitzsch), zničeného válkami a požárem. Mlynář má po 4 roky platit faráři 1/2 strychu žita každých 14 dní, potom po dalších 12 let tři čtvrti žita každých 14 dní a po 12 letech 1 strych žita každých 14 dní, jak tomu bývalo dříve. Listina byla vyhotovena dvojmo - pro faráře a pro purkmistra a radu v Lokti.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 539
Date: 14. červenec 1515
AbstractTomáš, kněz kardinál svatého Martina „na horách“, arcibiskup ostřihomský a papežský legát a latere, potvrzuje Václavovi z Hradešína zvolení velmistrem řádu křižovníků s červenou hvězdou a pověřuje vizitací řádu doktora dekretů Jana Žáka, probošta litoměřického a administrátora pražského kostela, a Šimona Duchova (Duchonis), probošta boleslavského, kanovníka pražského kostela a bakaláře bohosloví.Na plice uprostřed: A. thasmen; vpravo: Jo. Dissencourt; pod plikou vlevo: Julii Visa V. pro Vitesio. A. rhesius.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 538
Date: 14. červenec 1515
AbstractTomáš, kněz kardinál svatého Martina „na horách“, arcibiskup ostřihomský a papežský legát a latere, potvrzuje Václavovi z Hradešína zvolení velmistrem řádu křižovníků s červenou hvězdou a pověřuje vizitací řádu doktora dekretů Jana Žáka, probošta litoměřického a administrátora pražského kostela, a Šimona Duchova (Duchonis), probošta boleslavského, kanovníka pražského kostela a bakaláře bohosloví.Na plice uprostřed: A. thasmen; vpravo: Jo. Dissencourt; pod plikou vlevo: Julii Visa V. pro Vitesio. A. rhesius.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 540
Date: 6. srpen 1515
AbstractVladislav, král uherský a český, ponechává mistra špitálu křižovníků s hvězdou na Starém Městě pražském, celý řád a jeho statky i lidi při výsadě, kterou dal nejvyššímu mistru řádu Václavovi z Hradešína, že totiž nebude nad nimi dávat nikomu „obranu a vrchnost“, ale ponechá si je sám. Kdyby se něco takového omylem nebo špatnou radou stalo, nemá to mít platnost.Na plice vpravo: Ex commissione propria regie maj. Na tergu: R.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
< previousCharters1494 - 1515next >