useridguestuseridguestuseridguestERRORuseridguestuseridguestuseridguestuseridguestuseridguest
Fond Archiv města Domažlice (1325-1845)

Město Domažlice bylo založeno králem Přemyslem Otakarem II. v letech 1262 – 1265 jako pevnost k ochraně hranic. Jeho součástí se stal i hrad, ketrý byl sídlem královského purkrabího, jemuž podléhali svobodní Chodové. Ti zde měli vlastní soud. Město samo bylo do patnáctého století často zastavováno.

V čele městské správy stál zpočátku rychtář a přísežní měšťané. Z těch se postupem času formovala dvanáctičlenná městská rada, která pak v čele s purkmistrem správu města zcela ovládla. Městská rada byla každoročně obnovována podkomořím nebo hofrychtéřem, ve funkci purkmistra se radní během roku střídali. Od roku 1547 byl v Domažlicích, stejně jako v jiných královských městech, jmenován královský rychtář, johož úkolem bylo hájení a prosazování zájmů krále ve městě. V roce 1788 byl domažlický magistrát regulován. Správu města pak nadále vedla rada složená ze zkoušeného purkmistra a dvou zkoušených a dvou nezkoušených radních. K dohledu nad městským hospodářstvím pak byla zřízena hospodářská správa, složená ze správce a tří městských reprezentantů.

Městské listiny byly původně uchovávány na radnici v dřevěné truhle. V 19. století se bohužel většina pečetí, které listiny ověřovaly stala předmětem sběratelských zájmů. V druhé polovině 19. století byly listiny předány do správy domažlického městského muzea. Ve třicátých letech 20. století se od muzea oddělil městský archiv, který se pak stal základem okresního archivu, který spravuje AM Domažlice dosud.

V případě listin, které pojišťovaly práva města docházelo často k jejich soupisům či opisům. V AM Domažlice je tak dochována knížka opisů privilegií písaře Řehoře Rokycanského z roku 1527, která obsahuje i texty listin, které se do současnosti nedochovaly.

Příjemcem většiny listin, které jsou součástí fondu AM Domažlice bylo město Domažlice. Ve fondu jsou však i listiny, jejichž příjemcem byla původně jiná osoba. Ale i u některých z nich je zřejmé, jak se do městského archivu dostaly. Jde například o dlužní úpisy města, které se po zaplacení dluhu městu vrátily (L49, 54). Podobně listina L30, jejímž příjemcem byl Jan ml. z Lobkovic se do Domažlic dostala zřejmě spolu s listinou L40, kterou se z lobkovické zástavy vrací městu některé vesnice. Listiny L1, L13 byly vydány poddaným v Milavčích a do domažlického archivu se zřejmě dostaly nejdříve v roce 1520, kdy se město Domažlice stalo milavečskou vrchností, spíše snad v druhé polovině 17. století, v době sporů města s poddanými vesnicemi. Vidimus Majestátu Rudolfa II. z roku 1609 (L42) se do Domažlic dostal jako dar, jak o tom svědčí poznámka na dorsu listiny. Původ dalších listin je nejasný (L23, 55).