useridguestuseridguestuseridguestERRORuseridguestuseridguestuseridguestuseridguestuseridguest
FondListiny (1355-1960)
Fonds > CZ-UKP > AUKP
< previousCharters1403 - 1438next >
Charter: sign. I/54
Date: 1. 4. 1403
AbstractVeřejný notář Mikuláš Hodislavův ze Svídny, pražské (arci)diecéze, vydává notářský instrument o rozhodčím výroku mistra Jana Eliášova ve sporu o příjmy Betlémské kaple mezi Mikulášem Zeiselmeisterem, správcem farního kostela sv. Filipa a Jakuba na Starém Městě pražském, zastupovaným prokurátorem Markem z Hradce Králové, a Janem Husem, kazatelem Betlémské kaple. Podle rozhodnutí má správce Betlémské kaple platit knězi kostela sv. Filipa a Jakuba tři kopy grošů ročně, přičemž tento plat může vykoupit a přenést na jiný majetek ve vzdálenosti nejvýše tří mil od Prahy. Z odkazů a závětí farníků kostela sv. Filipa a Jakuba pro Betlémskou kapli má farář dostat polovinu, z darů učiněných za života darujících nic, stejně jako z darů osob nenáležejících k jeho farnosti. Všem osobám je povoleno zvolit si Betlémskou kapli jako místo svého pohřbu. Dále jsou určeny podmínky sloužení mší v Betlémské kapli a termíny splátek zadržených platů. Obě strany s rozhodčím výrokem souhlasily a zavázaly se jej dodržovat pod pokutou padesáti kop grošů. Ukončení sporu se stalo v přítomnosti čtyř jménem uvedených svědků. Notář Mikuláš připojil pro ověření instrumentu své signum.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. I/55
Date: 28. 6. 1403
AbstractVeřejný notář Michal Mikulášův z Prachatic, pražské (arci)diecéze, dosvědčuje na prosbu Jana Husa a českého národa pražské univerzity svým notářským instrumentem, že Zachariáš ze Svinař, Štěch "de Lopucz" a Petr řečený Kvaš ze Všenor jako představení Bratrstva obruče a kladiva dávají kapli Božího Těla na Novém Městě pražském se vším příslušenstvím s výjimkou patronátního práva českému národu pražské univerzity. Toto darování se uskutečnilo v přítomnosti řady svědků, z nichž pět je uvedeno jménem. Notář Michal připojil pro ověření instrumentu své signum.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. I/56
Date: 28. 10. 1403
AbstractVeřejný notář Jan Janův "de Chrzyenow", jinak z Horšovského Týna, pražské (arci)diecéze, dosvědčuje svým notářským instrumentem, že Jan z Pustiměře ("de Pustmyer"), mistr svobodných umění, a Karel, kněz kostela v Markovicích, kaplané a správci kaple Božího Těla, chtěli předat Jehlínovi, správci farního kostela sv. Václava na Zderaze, do jehož farnosti kaple Božího Těla spadá, čtvrtinu zbožných darů kapli podle ustanovení papežského privilegia (Listiny AUK, sign. I/40). Jehlín však tuto čtvrtinu odmítl přijmout, a proto Jan a Karel požádali o vyhotovení notářského instrumentu, což se stalo v přítomnosti řady svědků, z nichž tři jsou uvedeni jménem. Notář Jan připojil pro ověření instrumentu své signum.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. I/3
Date: 13. 1. 1405
AbstractPapež Inocenc VII. na žádost doktorů, magistrů a celé univerzity v Praze dává rektorovi pražské univerzity právo, aby mohl v případě uprázdnění úřadu pražského arcibiskupa nebo při sporech o jeho obsazení zastupovat arcibiskupa v jeho funkci univerzitního kancléře a udělovat licenciát a mistrovský titul.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. II/114
Date: 16. 4. 1406
AbstractPekař Martin Sedláček, měšťan Starého Města pražského, činí poslední pořízení, jehož vykonavateli jmenuje mistra Štěpána z Kolína, mistra Jana Husa a měšťany Šimona Bláhu a Jana Krčňáka. Nejprve mají být zaplaceny Martinovy dluhy, zbylý majetek odkazuje rovným dílem manželce Milce a dceři Dorotě, přičemž v případě smrti jedné z nich má její část připadnout druhé. Pokud se Dorota vdá, má její část rovněž připadnout Milce. Po jejich smrti mají vykonavatelé Martinův majetek prodat a s výtěžkem naložit podle svého uvážení, přičemž alespoň část mají rozdělit mezi chudé a mají také vydržovat jednoho chudého studenta.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. I/57
Date: 8. 10. 1406
AbstractVáclav IV., král římský a český, povoluje mistrům a studentům českého národa pražské univerzity na jejich prosbu získat pro kapli Božího Těla na Novém Městě pražském roční plat 110 kop grošů pražských. Tento plat může být získán jen ze svobodných statků a je určen pro církevní obročí mistrů a studentů českého národa pražské univerzity. Patronátní právo k těmto obročím má náležet českým králům, přičemž vhodné osoby jim navrhnou mistři a studenti českého národa.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. I/58
Date: 14. 5. 1408
AbstractVeřejní notáři Jan Konrádův z Jesenice, Michal Mikulášův z Prachatic a Havel Křížův z Volyně, pražské (arci)diecéze, dosvědčují svým notářským instrumentem vyhotoveným na žádost Matěje z Knína řečeného Pater, mistra svobodných umění, že Matěj byl uvržen do vězení pražského arcibiskupa Zbyňka z Házmburka a ze strachu před trestem se od údajně zastávaného kacířství týkajícího se svátosti oltářní očistil kanonickou přísahou. O sepsání svého případu požádal Matěj notáře arcibiskupské kanceláře Dominika, tomu však sepsání instrumentu arcibiskup zakázal. Vyhotovení instrumentu byla přítomna řada svědků, z nichž šest je uvedeno jménem. Notáři Jan, Michal a Havel byli celému jednání přítomni, nechali notářský instrument napsat a pro jeho ověření každý připojil své signum.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. I/66
Date: 15. 5. 1408
AbstractPapež Řehoř XII. shrnuje kroky kupce Kříže a Jana z Mühlheimu pro založení a zajištění kaple sv. Mláďátek, řečené Betlém, a nařizuje pražskému arcibiskupovi Zbyňkovi z Házmburka, aby papežskou autoritou tuto fundaci a donaci potvrdil.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. II/115
Date: 15. 11. 1409
AbstractVeřejný notář Mikuláš Hodislavův ze Svídny, pražské (arci)diecéze, notářským instrumentem dosvědčuje dohodu mezi mistry Karlovy koleje a Mikulášem Janovým z Prahy, kaplanem a zpěvákem královské kaple v Kutné Hoře, týkající se rychty a majetku v Drahelčicích, uprázdněného smrtí Jakše a jeho sestry Markéty. Karlova kolej zaplatí Mikuláši třicet kop grošů a 22 kop grošů dluhů váznoucích na uvedeném majetku a bude jej nadále držet. Obě strany vyplatí částkou dvou kop grošů Mikuláše z Týnce, příbuzného zemřelých. Obě strany se zavazují dohodu dodržovat pod pokutou třiceti kop grošů, z níž polovina má připadnout straně dodržující dohodu, druhá polovina má být použita na stavbu pražského metropolitního kostela. Šest svědků přítomných ukončení sporu je uvedeno jménem. Notář Mikuláš připojil pro ověření instrumentu notářské signum.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. I/59
Date: 25. 11. 1410
AbstractVeřejný notář Jindřich, syn Jana řečeného "Penick" z Lobensteinu, klerik norimberské diecéze, vydává na žádost Jana z Jesenice notářský instrument, v němž Tomáš z Udine, převor dominikánského kláštera v Bologni, profesor teologie, reprodukuje stanovisku mistrů a doktorů boloňské, pařížské a oxfordské univerzity o spisech Jana Viklefa, zejména že jeho díla nemají být pálena, neboť řada z nich obsahuje mnoho správného a užitečného. Z řady přítomných svědků jsou dva uvedeni jménem. Notář Jindřich připojil pro ověření instrumentu své signum.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. I/60
Date: cca 1410
AbstractPrávní rozbor probošta a mistrů Karlovy koleje, založený na ustanoveních práva soukromého a zejména církevního a znění privilegií udělených univerzitě, snad jako žalující strany ve sporu s mistrem Blažejem Vlkem, děkanem kostela Všech svatých na Pražském hradě, který drží kanovnictví tohoto kostela neprávem, neboť není možné držet současně beneficium děkanské a kanovnické. Druhou část tvoří odpověď na patrně nedochovanou repliku ze strany mistra Blažeje Vlka.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. I/61
Date: 29. 4. 1411
AbstractVeřejný notář Michal, syn Mikuláše z Prachatic, pražské (arci)diecéze, svým instrumentem potvrzuje znění statut koleje královny Hedviky, která sestavil jí ustanovený prokurátor kupec Kříž. Členy koleje, žijícími v domě u kaple sv. Maří Magdalény v místě řečeném Jeruzalém na Starém Městě pražském, má být dvanáct studentů, jimž Kříž dává roční plat 41 kop grošů, vyplácený k rukám Jana Štěkny, kazatele Betlémské kaple. Kolegiáti se mají o tento plat, který může dosáhnout výše až 48 kop grošů, dělit rovným dílem, v případě zvýšení příjmů koleje má být za každé další čtyři kopy ročně do koleje přijat další student. Na kolegiáty má dohlížet jeden mistr svobodných umění, jehož učitelské povinnosti jsou blíže určeny a který má dostávat z Křížova majetku ročně osm kop grošů. Určeny jsou zásady společného života studentů v koleji, tresty za přestupky a případy, v nichž může být student místa v koleji zbaven. Studenti a jejich mistr mají o určených svátcích v Betlémské kapli zpívat nešpory a mši a modlit se za své dobrodince. Mistr koleje společně s kazatelem Betlémské kaple mají řešit případy ve statutech neupravené. O obsazování míst kolegiátů i jejich představeného mají rozhodovat Křížovi dědicové společně s nástupci Jana Štěkny v úřadu kazatele Betlémské kaple, v případě neshody rektor univerzity. Po smrti Křížova syna Václava a jeho synů se má správcem koleje stát správce Betlémské kaple společně s jejím kazatelem. Dvanáct jménem uvedených kolegiátů koleje královny Hedviky znění Křížových statut vyslechlo a odsouhlasilo. Z množství přítomných svědků je osm uvedeno jménem. Notář Michal nechal notářský instrument sepsat a pro jeho ověření připojil notářské signum. Instrument byl dále ověřen pěti pečetěmi , přivěšenými na pergamenových proužcích. První pečeť kupce Kříže je utržená. Druhá pečeť o průměru 25 mm má v pečetním poli erb s ptákem, poněkud poškozený opis: "Sigillum Wenceslai ... de Praga" (?), jde o pečeť Křížova syna Václava. Druhá pečeť, z červeného vosku, o průměru 40 mm, má v pečetním poli pod baldachýnem P. Marii s Ježíškem, opis: "S. rectoratus Pragensis universitatis". Třetí, o průměru 25 mm, má v pečetním poli postavu sv. Kateřiny s kolem a mečem, opis: "S. magistri Iohannis Hus". Pátá, o průměru 27 mm, má v pečetním poli erb, v němž je zkřížený meč a lidská postava, opis: "S. Nicolai de Miliczin".

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. I/62
Date: 3. 7. 1411
AbstractVeřejní notáři Mikuláš Matějův z Brna, olomoucké diecéze, a Michal Mikulášův z Prachatic, pražské (arci)diecéze, svým notářským instrumentem dosvědčují, že pražská univerzita, zastupovaná rektorem Šimonem z Tišnova, děkanem artistické fakulty Tomášem z Lysé a dalšími členy, a pražský arcibiskup Zbyněk z Házmburka svěřují rozsouzení pře týkající se mistra Jana Husa králi Václavovi a jeho radě (přičemž spor by měli přednostně rozhodnout Rudolf, vévoda saský, Stibor, vévoda sedmihradský a Lacek z Kravař). Prohlášení členů univerzity bylo přítomno množství svědků, z nichž jménem je uvedeno devět, z řady svědků přítomných arcibiskupovu prohlášení je jmenováno sedm. Notáři Mikuláš a Michal nechali notářský instrument sepsat a pro jeho ověření oba připojili notářské signum.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. I/63
Date: 6. 7. 1411
AbstractRada krále Václava IV. vydává rozhodčí výrok ve sporu mezi pražskou univerzitou a pražským arcibiskupem. Arcibiskup má uznat krále Václava IV. jako svého pána a má papeži napsat, že neví o žádném kacířství v Čechách, Václav má případně nalezené bludy a kacířství odstranit. Arcibiskup má požádat papeže o zrušení klatby pro osoby, které se v ní nacházejí, klatbu, kterou vynesl sám, má zrušit. Král se má zasadit o navrácení majetku zabaveného kněžím, osoby, které se v této souvislosti nacházejí ve vězení, mají být propuštěny. Arcibiskup a klérus království českého, pražská univerzita a šlechtici se mají nadále těšit právům a svobodám, jako tomu bylo za Karla IV. Arcibiskup má Pražanům prominout útoky na církevní majetek, které se staly z rozkazu krále Václava IV. Kromě deseti pečetitelů je jménem uvedeno dalších dvanáct svědků. K zápisu rozhodčího výroku bylo přitištěno deset pečetí (Rudolfa, vévody saského, Václava, patriarchy antiochijského, Konráda, biskupa olomouckého, Stibora, vévody sedmihradského, hofmistra Lacka z Kravař, Sulka, probošta chotěšovského, Václava z Donína, Bohuše, komtura komendy v Manětíně, mincmistra Zmrzlíka ze Svojšína a Mikuláše z Vožice), z nichž jsou pod papírovými kryty dochovány šestá, sedmá a osmá. Šestá o průměru 31 mm má nezřetelný jak obraz v pečetním poli, tak opis. Sedmá o průměru 24 mm má v pečetním poli erb s parohy, v opisu lze odhadnout jména "Wenczeslai" (?) a "Donyn". Devátá o průměru 26 mm má v pečetním poli erb s nezřetelným erbovním znamením, helmem a klenotem v ozdobné obrubě, počátek opisu je patrně "S. Bohusii".

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. I/64
Date: 1. 9. 1411
AbstractVeřejní notáři Michal, syn Mikuláše z Prachatic, pražské (arci)diecéze, a Mikuláš Matějův z Brna, olomoucké diecéze, svým notářským instrumentem, vyhotoveným na žádost mistra svobodných umění a bakaláře teologie Jana Husa, ověřují znění listu Jana Husa papeži Janu XXIII., v němž se ohrazuje proti obviněním a heretickým názorům, které jsou mu předkládány, a upřesňuje, že Betlémská kaple je církevním obročím a nikoliv soukromým místem, jak tvrdí osoby, které ho napadají. Žádá, aby byl zproštěn osobního půhonu do Říma, neboť přičiněním krále Václava a dalších osob se již smířil s pražským arcibiskupem Zbyňkem z Házmburka, ale je připraven odpovídat před univerzitním shromážděním a kněžími na výtky, které mu budou předloženy. Potvrzení se stalo v přítomnosti mnoha svědků, z nichž sedm je uvedeno jménem. Notáři Michal a Mikuláš nechali notářský instrument napsat a oba pro jeho ověření připojili notářské signum. Instrument je dále se souhlasem rektora Štěpána z Tišnova opatřen pečetí pražské univerzity. Pečeť o průměru 60 mm, z červeného vosku, je přivěšena na pergamenovém proužku. V pečetním poli je klečící Karel IV. odevzdávající zakládací privilegium sv. Václavu označenému iniciálou W a erby s říšskou orlicí a českým lvem. Opis: "Sigillum universitatis scolarium studii Pragensis".

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. I/65
Date: 28. 3. 1413
AbstractVeřejný notář Martin, syn Havla z Trnavy, olomoucké diecéze, svým notářským instrumentem dosvědčuje, že Jakub, oltářník oltáře sv. Markéty v Betlémské kapli, a Václav, správce farního kostela v Poříčí nad Sázavou, svěřili rozhodnutí své pře, týkající se tří kop grošů ročního platu, který má Jakub dostávat ze vsi Ledče, Štěpánovi ze Staňkova, mistru svobodných umění, soudci a konzervátoru pražské univerzity. Svěření pře k rozhodnutí, které se odehrálo 1. 3. 1413, byli přítomni čtyři jménem uvedení svědkové. Štěpán ze Staňkova rozhodl, že Václav má oltářníkovi uvedeného oltáře dát zadržený plat a má mu plat vyplácet i v budoucnu. Rozhodnutí pře bylo přítomno devět jménem uvedených svědků. Notář Martin notářský instrument nechal napsat a pro jeho ověření připojil notářské signum. Ohlášeno je dále ověření instrumentu pečetí Štěpána ze Staňkova, která je ztracena.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. I/67
Date: 14. 2. 1414
AbstractVáclav z Kouřimi ("Gureyn"), vikář in spiritualibus pražského arcibiskupa Konráda z Vechty, ustanovuje se souhlasem děkana Bohuslava a kapituly pražského (metropolitního) kostela jako patronů k oltáří sv. Maří Magdalény v pražském kostele mistra Havla, kdysi správce oltářů P. Marie v kostele sv. Mikuláše na Starém Městě pražském a sv. Bartoloměje v kostele sv. Štěpána na Rybníčku na Novém Městě pražském. Uvedený oltář Havel směnil s mistrem Křišťanem.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. I/68
Date: 18. 9. 1414
AbstractVeřejní notáři Michal, syn Mikuláše z Prachatic, pražské (arci)diecéze, a Jakub Moleš, syn Ambrožův, pražské (arci)diecéze, ověřili se svolením Havla z Úterý, rektora pražské univerzity, a na prosbu mistra Jana Příbrama, prokurátora Jana Husa, opis tzv. Dekretu kutnohorského vydaného 18. 1. 1409, který byl z rozhodnutí univerzitní obce z 27. 9. 1409 zapsán do knihy univerzitních statut. Tzv. Dekretem kutnohorským král Václav IV. zbavuje německý národ tří hlasů při rozhodování na univerzitě, ponechávaje jim jeden, a nařizuje, aby domácí, český národ disponoval na pražské univerzitě ve všech úkonech třemi hlasy namísto dosavadního jednoho. Notářské ověření se odehrálo v přítomnosti sedmi jménem uvedených svědků. Notáři Michal a Jakub nechali notářský instrument napsat a pro jeho ověření oba připojili notářské signum. Notářský instrument je dále ověřen pečetí rektorátu pražské univerzity. Pečeť o průměru 40 mm, z červeného vosku, je přivěšena na pergamenovém proužku ve větší voskové misce. V pečetním poli je pod baldachýnem P. Maria s Ježíškem, opis: "S. rectoratus Pragensis universitatis".

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. I/69
Date: 18. 9. 1414
AbstractVeřejný notář Michal, syn Mikuláše z Prachatic, pražské (arci)diecéze, na žádost Jana Příbrama, prokurátora Jana Husa, a se svolením rektora pražské univerzity Havla z Úterý ověřuje usnesení univerzitní obce z 15. 6. 1410 zapsané v knize univerzitních statut, jímž univerzitní obec protestuje proti spálení knih Jana Viklefa pražským arcibiskupem Zbyňkem z Házmburka a žádá krále Václava IV., aby mu zabránil. Notářské ověření se odehrálo v přítomnosti sedmi jménem uvedených svědků. Notář Michal nechal notářský instrument napsat, zkontroloval jej a pro jeho ověření připojil notářské signum. Ohlášeno je dále jeho ověření pečetí rektorátu pražské univerzity, která je ztracena.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. I/70
Date: 7. 10. 1414
AbstractČeněk z Vartenberka, Boček z Kunštátu a Vilém z Vartenberka jinak ze Zvířetic sdělují římskému a uherskému králi Zikmundovi, že pražský arcibiskup Konrád z Vechty nedává Janu Husovi za vinu žádné kacířství a žádají ho, aby mu pomohl na kostnickém koncilu uskutečnit veřejné slyšení.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. I/71
Date: 12. 5. 1415
AbstractPavel z Jenštejna, Jan z Dubé, Jan z Vlašimi, Aleš Hříč z Pozdně, Jindřich z Vlašimi, Diviš z Říčan, Jan Hříč řečený Kekule ze Stradonic a Bartoš z Říčan žádají české dvořany římského a uherského krále Zikmunda, aby se zasadili o osvobození mistra Jana Husa, který se po svolání koncilu papežem Janem XXIII. vydal do Kostnice se Zikmundovým glejtem, avšak byl tam uvězněn.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. I/72
Date: 10. 3. 1417
AbstractRektor Jan Kardinál (z Rejnštejna) a celá obec pražské univerzity schválili a vyhlašují zásadu o přijímání pod obojí způsobou, jak ji ustanovil Kristus a potvrzují texty církevních otců.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. II/116
Date: 2. 11. 1424
AbstractVeřejný notář Jakub Moleš, syn Ambrožův, pražské (arci)diecéze, notářským instrumentem zachycuje průběh sporu mezi Annou, vdovou po Vitalisovi, jinak Vitanovi, zastupovanou Petrem z Kojetic, žádající čtyřicet kop grošů věna, a pražským měšťanem bradýřem Petrem, týkajícího se majetku v Horních Počernicích, který Vitalis bradýři Petrovi prodal. Spor je rozhodnut ve prospěch Petra, na jehož žádost notář Jakub také vyhotovil svůj instrument. Ukončení sporu byli přítomni čtyři jménem uvedení svědkové. Notář Jakub nechal notářskáý instrument napsat a připojil pro jeho ověření notářské signum.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. II/49
Date: 16. 1. 1431
AbstractPurkmistr a konšelé Starého Města pražského vyznávají, že před ně předstoupili Matěj Ščrba, nejvyšší písař desk zemských, Ondráček z Klatov, písař menších desk zemských, Ctibor z Hudic, nejvyšší komorník desk zemských a Buzek z Libovic, úředník desk zemských, a dosvědčili, že mistři, bakaláři a studenti koleje královny Hedviky mají v zemských deskách od dávných dob zapsány věčné platy: 10 kop v Kolodějích, 16 kop v Pacově, 8 kop v Zalužanech a 7 kop v Jinonicích.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. II/50
Date: 3. 9. 1434
AbstractMarkéta, vdova po Vavřinci z Velhartic, činí poslední pořízení. Nejprve mají být z jejích majetků zaplaceny všechny její dluhy a zbytek majetku movitého i nemovitého odkazuje Markétě z Ostrého s přáním, aby jej vynaložila na milosrdné skutky.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. I/73
Date: 10. 9. 1436
AbstractZikmund, císař římský a král český, zastavuje ves Michli se vším příslušenstvím za 400 kop grošů pražských Janu Rečkovi z Ledče, měšťanu Starého Města pražského, s podmínkou, že může být jím nebo jeho nástupci, českými králi, vykoupena. Jan Reček může s uvedeným majetkem volně disponovat.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. I/74
Date: 12. 4. 1437
AbstractZikmund, římský císař, uherský, český atd. král na prosbu mistrů pražské univerzity potvrzuje privilegia udělená univerzitě Karlem IV. (listinou danou v Praze 7. 4. 1348) a Václavem IV. (listinou danou na Žebráku 22. 11. 1392, Listiny AUK, sign. I/35). Karel IV. svou listinou zakládá pražskou univerzitu, slibuje jí ochranu a uděluje jejím členům svobody, jimž se těší příslušníci univerzit v Paříži a Bologni. Václav IV. svou listinou osvobozuje univerzitní statky od jakýchkoli berní a vyjímá je z jurisdikce všech soudů království českého.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. I/75
Date: 18. 9. 1438
AbstractAlbrecht, král římský, uherský, český atd. potvrzuje z moci českého krále nadaci Jana Rečka, měšťana Starého Města pražského, který daroval nově založené koleji Panny Marie národa českého pražské univerzity ves Dolánky u Kladna s ročním platem 23 kop grošů pražských a vším příslušenstvím, a povoluje dále získat pro řečenou kolej roční platy až do výše šedesáti kop grošů. Svěřuje správu uvedené koleje jejímu zakladateli a dává mu právo s radou mistrů pražské univerzity vytvořit pro ni statuta.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. II/52
Date: 4. 11. 1438
AbstractJan z Ledče řečený Reček, měšťan Starého Města pražského, se souhlasem krále Albrechta zakládá kolej P. Marie domu Národa českého určenou pro dvanáct českých studentů svobodných umění a filozofie víry podobojí, přičemž jedním z prvních má být jeho sirotek Janek, a ustanovuje ke koleji kaplana. Dává této koleji svou ves Dolánky se vším příslušenstvím a majetek a roční plat 40 kop grošů ve vsi Michle, určuje rozdělení peněz z těchto majetků s tím, že po dobu života mají jejich část dostávat i tři jeho sirotci, a ustanovuje, že český král tyto majetky smí vykoupit za 400 kop grošů. Dále určuje kolejní statuta: povinnosti studentů a kaplana v kostele sv. Štěpána ve zdi, kde si přeje být pohřben, zvláště se týkající sloužení zádušních mší, a další své odkazy spojené s tímto kostelem. Studenti a kaplan mají podléhat mistrům národa českého a jimi ustanoveným správcům, jimž náleží v závažnějších sporech také soudní pravomoc. Určena jsou i pravidla chování studentů a případy, v nichž mohou být místa v koleji zbaveni.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. I/76
Date: 14. 11. 1438
AbstractPříslušníci českého národa pražské univerzity přijímají kolej Panny Marie a slibují dodržovat ustanovení jejího zakladatele Jana Rečka z Ledče, měšťana Starého Města pražského. Zakládací listina Rečkovy koleje (Listiny AUK, sign. II/52) je inzerována.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. I/77
Date: 29. 10. 1439
AbstractJan Reček z Ledče, měšťan Starého Města pražského, činí poslední pořízení, v němž mj. odkazuje svůj dům koleji Panny Marie českého národa pražské univerzity a ustanovuje studentům své koleje za správce s právem měnit kolejní statuta mistry Jana Příbrama a Petra z Mladoňovic a měšťana Starého Města pražského Pavla pláteníka. Tito správci se mají také postarat o přestěhování studentů z koleje Národa českého. Z dalšího majetku má být získáno vybavení pro kostel sv. Štěpána ve zdi a plat pro žáka, který bude v tomto kostele posluhovat kaplanovi a studentům. Jan Reček dále pamatuje z církevních institucí na kostel sv. Jiljí, Betlémskou kapli, kostel sv. Michala, ženské kláštery u sv. Ducha a sv. Františka a kostely či kaple sv. Kateřiny a sv. Maří Magdalény. Řadě osob také odkazuje další nemovitý i movitý majetek a peníze, z části jeho odkazu má být pamatováno i na chudé.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
< previousCharters1403 - 1438next >