Fond: České gubernium - guberniální listiny, Praha (0993-1526)
Grouped by years:
Search inCZ-NA > CGL >>
Charter: 2748
Date: 7. prosinec /15/77
Abstract: Nejvyšší lovčí Jetřich ze Schwendi (Švendy), jemuž císař Rudolf pronajal na tři roky za 600 kop gr. čes. všechny důchody panství Lysá /n. L./, zavazuje se zachovávati všechny podmínky inserovaného nájemního listu 1).
Charter: 2749
Date: 2. leden 1578
Abstract: Karel Fridrich, markrabí braniborský, vévoda štětínský, pomořanský atd., slezský a krnovský, purkrabí norimberský a kníže rujanský, dává svému vrchnímu hejtmanu a kancléři v krnovském (Jegerndorff) knížectví Arnoštovi z Falkenhaynu (Falckhennhan) a Jeronymovi Reinwalldenovi plnou moc, aby od císaře Rudolfa II. převzali říšská léna po smrti císaře Maximiliána II. jeho jménem, protože se nemůže k převzetí osobně dostavit, a složili lenní slib, převzali lenní listy a vydali reversy.
Charter: 2750
Date: 8. únor /15/78
Abstract: Rudolf II., císař římský, nejvyšším zemským úředníkům a místodržícím Českého království: sděluje, že podle jejich zprávy z 12. listopadu vzal na vědomí, že se narovnali s karlštejnským purkrabím z Kolovrat o pohledávku 19 000 tol. a odkázali ho na nové pojištění té sumy, které se udělá po pořízení nového účtu, a že to Jáchymovi při jeho návštěvě oznámil (přil. A); z účtů učiněných s ním v dvorské účtárně (přil. B), je zřejmo, že nezaplatil sumy (posty), které měl zaplatiti před sv. Jiřím /15/76 (příl. C), takže mu císař má kromě pravidelných úroků zaplatit ještě 7 360 tol., a má proto Jáchym tyto "posty" přijmout zpět a srazit ze své pohledávky. věc se má projednat znovu u nejv. zemských úředníků, kde se stalo první narovnání, a proto jim to nařizuje a zmocňuje je k tomu, aby ho (spolu s presidentem komory Lobkovicem) obeslali a přivedli k tomu, aby přijal "posty" zpět na účet pohledávky, a o té pak vydali nové "ujištění". - Ohledně Jáchymova rukojemství za císaře, projednávaného při jeho odstoupení z úřadu presidenta, ukládá jim, aby ho z rukojemství vyvázali.
Charter: 2751
Date: 7. březen /15/78
Abstract: Jakub Perwerker (Perwek) z Pernfelsu a jeho rukojmí Jakub Schindl z Ebrharzu, úředník pomezního cla v Českém království, a Jan Schindel z Ebrharzu, služebník při kanceláři české komory, se přiznávají Jaroslavu Bořitovi z Martinic a na Smečně, císařskému radovi a komorníku a jeho dědicům k dluhu 100 kop gr. míš., který se zavazují zaplatit na sv. Havla nebo 2 týdny poté. Jinak mohou věřitelé dluh vymáhat, jako kdyby na to měli pergamenový hlavní list s jmény a přívěšenými pečetmi rukojmích.
Charter: 2752
Date: 23. duben /15/78
Abstract: Rudolf II., císař římský a král uherský a český, jehož otci, císaři Maximiliánovi, půjčili purkmistr, rada a konšelé a celá obec města Stříbra na vojsko proti Turkům 250 kop gr. čes. (podle jistoty vydané v Augsburce 27. května /15/66) a na to 159 kop (jistota vydána v ležení u Györu (Rábu) 9. října /15/66), pojišťuje Stříbrským sumu 409 kop znovu, protože opět prošel termín placení a zavazuje se zaplatit ji na sv. Jiří /15/81 nebo 2 týdny poté; na to Stříbrští vrátí tuto jistotu komoře.
Charter: 2753
Date: 31. květen 1578
Abstract: Jindřich z Limburku, dědičný šenk Římské říše, jehož sekretář M. Jan Stechmann přijal v jeho zastoupení léno a složil slib českému kancléři Vratislavovi z Pernštejna, slibuje zachovávat císaři a České koruně věrnost.
Charter: 2754
Date: 20. červen /15/78
Abstract: Albrecht Bryknar z Brukštejna na Libni (nad Vltavou) se zavazuje za sebe i za své dědice, že nevyhoví-li císař jeho žádosti o sražení částky 1 000 kop gr. čes. darované mu zemřelým císařem Maximiliánem II. ze sumy, kteriu má jeho zeť Václav Rabenhaupt ze Suché a na Seči zaplatit za dědičné odprodání pustého zámku řeč. Oheb (Woheb) patřícího vilémovskému klášteru a která činí podle smlouvy uzavřené na sv. Jiří 844 kopy gr. 3 peníze a navíc podle účtu účtárny české komory 97 kop 19 gr. čes., celkem tedy 941 kopu 53 gr. 3 peníze, složí sám celou tuto sumu do rentmistrovského úřadu. S touto podmínkou povolila komora intabulaci statku Rabenhauptovi ještě před dojitím odpovědi na cisaři podanou žádost.
Charter: 2757
Date: 1. červenec 1578
Abstract: Jiří Fridrich, markrabě braniborský, vévoda pruský, štetínský, pomořanský a krnovský, purkrabí norimberský a kníže rujanský, dává Hanuši Zikmundu Wuffelovi a Hanuši Fabiánovi z Reitzensteinu plnou moc, aby jeho jménem převzali od císaře Rudolfa II. jako českého krále Sparneckovská léna (která měl po smrti Maximiliána II. příjmout od Rudolfa osobně, nemohl se však vzdálit ze země), složili lenní slib, přijali lenní list a vydali revers atd. Slibuje, že vše, co uvedení podle plné moci a instrukce dojednají, bude dodržovat.
Charter: 2758
Date: 2. červenec 1578
Abstract: August z Gersdorfu, jemuž purkmistr, rada a obec města Jirkova předložili k potvrzení privilegia Viléma z Ilburka z 5. II. 1443 1), Lorence Glatze z 14. VI. 1498 2), Jana z Weitmile z 23. VII. 1553 a privilegia krále Ladislava z r. 1455 3), a císaře Maximiliána II. z r. 1560, ponechává jim jejich dosavadní privilegia a za 2 400 kop jim dává další privilegia, v nichž zvýhodňuje dědické právo, přijímání měšťanů a nezvyšuje platy.
Charter: 2759
Date: 9. červenec 1578
Abstract: President a radové české komory uzavírají s Hynkem z Roupova narovnání, podle kterého mu postupují městečko Koloveč, ves Srbice, Těšovice a Zichov s podmínkou, že na příštího sv. Havla zaplatí rentmistrovskému úřadu 2 100 kop gr. čes. Komora prodala 4. VII. 1577 tyto statky jemu a jeho bratřím, avšak oni tuto částku nezaplatili. 1)
Charter: 2760
Date: 23. září /15/78
Abstract: Hanuš Vchynský ze Vchynic (Chinský von Chinitz), purkrabí karlštejnský (zum Carlstain), jemuž císař povolil brát dřevo a dělat šindele nutné na opravy zámku Karlštejna z lesů dobříšského panství (jak mu to dosud vydávaltamní hejtman Pavel Kůrka), slibuje toto dřevo a šindele v přijatelné ceně podle řádného odhadu zaplatit, ukáže-li se, že podle svého úřadu na Karlštejně neměl na ně právo. (Von wegen des Schloss Carlstains khein fug nach gerechtigkeit darzue hab).
Charter: 2762
Date: 26. září /15/78
Abstract: Rudolf II., císař římský a král německý, uherský a český, uděluje Jindřichoviz Trauttenberka na Reuthu a jeho mužským dědicům (na jeho žádost samotnému, protože nemá zprávy o svém bratru Wolfu Kryštofovi, jenž pravděpodobně zahynul v bitvě mezi Mořicem Saským a braniborským markrabětem Albrechtem) léna české koruny - tvrz Reuth s právem lovu, pastvy, soudnictvím, 3 potoky (pohraničním (Gränitz), Rottenbach, Engelsbach) a doly, lesy atd., jak to zdědil po svém otci Erhardu z Trautenberka a jak to udělil císař Maximilián II. Kdyby Wolf Kryštof přišel do země, má obdržet polovinu. Jindřich složil na toto léno obvyklý slib věrnosti králi a koruně.
Charter: 2763
Date: 28. září 1578
Abstract: Jan Jiří, markrabě braniborský, arcikomoří a kurfiřt svaté říše římské, vysvědčuje za sebe a za své mužské potomky císaři Rudolfu II. a všem, že schvaluje a ratifikuje císařovo udělení tzv. Sparneckovských a Hallersteinských lén České koruny svému bratranci, braniborskému markraběti Jiřímu Fridrichovi, a zavazuje se dodržovat všechny z tohoto udělení plynoucí závazky koruně, jako kdyby se k nim byl osobně zavázal.
Charter: 2764
Date: 16. říjen /15/78
Abstract: Rudolf II., císař římský a král uherský a český, jehož otci, císaři Maximiliánovi, půjčili purkmistr, konšelé a obec města Stříbra na vojsko proti Turkům 250 kop gr.čes. (podle jistoty vydané v Augsburce 27. května /15/66) a 159 kop (jistota byla vydána v ležení u Györu (Rábu) 9. října /15/66), pojišťuje Stříbrským úhrnnou sumu 409 kop znovu, protože původní termín placeníminul a zavazuje se zaplatit ji za rok na sv. Havla /15/79 nebo 2 týdny poté i s úrokem podle nového nařízení; na to Stříbrští vrátí tuto jistotu komoře.
Charter: 2765
Date: 4. listopadu 1578
Abstract: Anna Colonová sv. p. z Felsu roz. Šliková z Passaunu na Holiči (Weisskirchen) na Andělské Hoře, vdova a poručnice dětí a pozůstalosti Kašpara Colony z Felsu, který vyhověl žádosti poddaných ze vsi Olšová Vrata (Elspenthor) o osvobození statků od odúmrtí, ale nestačil před smrtí příslušné slíbené výsady udělit, na radu šlechticů, ustanovených jí ašparovou závětí za rádce, sama dává obyvatelům Olšových Vrat tato privilegia: v případě, kdy není mužských dědiců majetek poddaného dědí dcery a 1/ matka, zůstane-li vdovou; vdá-li se nebo odstěhuje z panství, dědí jen spolu s dětmi, případně musí majetek odkázat nejbližšímu příbuznému, který jej nesmí rozprodat po částech. Při úmrtí bezdětného bez závěti dědí vdova, po ní stejným dílem příbuzní její a zemř. manžela (1/3 majetku však může odkázat svobodně). každý poddaný má vybavit své děti, při jejich odchodu z panství (po svatbě) má dát 1 kopu vrchnosti a 1/2 kopy písaři. Upravuje se rozsuzování sporů hejtmany, právo sbírat polomy (pro vlastní potřebu) a kupovat živé stromy na otop a stavby za uvedenou cenu. Poddaní mohou mít vlastního kováře, poplatek za něho se rozdělí podle urbáře. Pivo mají brát z městečka Andělská Hora (Englstatt) nebo od vrchnosti. Platy činí 4 kopy 24 gr., 47 kuřat, 11 kop a 32 vajec na sv. Havla, 4 kopy 24 gr. na sv. Jiří; dále mají poddaní sekat a svážet seno ze 2 luk u Kyselky (Güsshubel) a svážet dříví. Chalupníci, nemající koně, budou 2 dny sekat a 2 dny žít; ostatních výsad požívají rovněž.
Charter: 2767
Date: 12. listopad 1578
Abstract: Taxa vsí Chlum a javorník (Jawornicze) v Čáslavském kraji, které drží Václav Čejka z Olbramovic: 33 poddaných a platy je odhadnuto na 1237 kop 50 gr., nápravnický dvůr 46 kop, hora s lesem 20 kop 26 gr., les reč. Javornická hora 364 kop, šenk piva 182 kop, celkem 1 850 kop 10 gr. (po 525 kopách 5 gr.).
Charter: 2766
Date: 12. listopad 1578
Abstract: Vilém Oppersdorf z Dubu a Frýdštejna na Slavěticích, nejvyšší mincmistr Českého království, a Urban Pfefferkorn z Ottobachu, výběrčí posudného v Městech pražských, z nařízení císaře jako jeho komisaři uzavírají s Václavem Čejkou z Olbramovic na Kácově (n. Sázavou) smlouvu, jíž jemu a jeho dědicům prodávají jím držené /zástavní/ vsi Chlum a Javorník (?) (Jaworniiczv) v Čáslavském kraji s krčmami, nápravníkem v Javorníku, s rybníkem Peklo a vším příslušenstvím podle register vydaných Václavovi pod pečetmi komisařů, a to za 1 850 kop 10 gr. čes., z nichž si má Václav srazit 800 kop zástavní sumy a zbytek zaplatit po 525 kopách 5 gr. na sv. Jiří a Havla 1579 do komory. - Následují klausule o vkladu vsí do desek jako dědičných statků, o zpravení, prodeji vsí jíné osobě při nezaplacení a o dvojím vyhotovení smlouvy - viz č. i. 2770.
Charter: 2769
Date: 15. listopad 1578
Abstract: Taxa vsí Tomice, Zahrádčice, /Vraždovy/ Lhotice a Martinice /u Dolních Kralovic/, které drží Jan Vražda z Kunvaldu: 36 poddaných s platy odhadnuto na 1 283 kop 20 gr., odváděná vejce - 4 kopy 40 gr., kuřata 35 kop 52 1/2 gr., nově vystavěný dvůr 100 kop, 3 vykoupené kmetcí dvory - 88 kop 30 gr., lesy 100 kop, 2 krčmy 200 kop, celkem 1 812 kop 22 1/2 gr.: z nich se sráží zástavní suma 900 kop, na sv. Jiří a Havla se má zaplatit 912 kop 22 gr. 3 peníze (po 456 kopách 11 gr. 1 1/2 penízi).
Charter: 2768
Date: 15. listopad 1578
Abstract: Vilém Oppersdorf z Dubu a Frýdštejna na Slavěticích, nejvyšší mincmistr Českého království, a Urban Pfefferkorn z Ottobachu, výběrčí /posudného/ v Pražských Městech, z nařízení císaře jako jeho komisaři uzavírají s Janem Vraždou z Kunvaldu smlouvu, jíž jemu a jeho dědicům prodávají jeho zástavní vsi Tomice a výsadní krčmou, Zahrádčice, /Vraždovy/ Lhotice a Martinice /u Dolních Kralovic/ s výsadní krčmou a se vším příslušenstvím podle register vydaných Vraždovi pod pečetmi komisařů, a to za 1 812 kop 22 1/2 gr. čes., z nichž si má Vražda srazit zástavní sumu 900 kop a zbytek zaplatit po 456 kopách 11 gr. 1 1/2 peníze na sv. Jiří a Havla 1 579 do komory. - Následující klausule o vkladu do desk jako dědičné statky, o zpravení a prodeji vsí jiné osobě při nezaplacení - viz č. i. 2770.
Charter: 2771
Date: 17. listopad 1578
Abstract: Taxa vsi Keblov v Čáslavském kraji, kterou drží Jana Vopršal z Jetřichovic na Vesci; 12 poddaných s platy odhadnuto na 550 kop 50 gr. čes., výnos krčmy atd. 45 kop 30 gr., lesy 100 kop, podací 50 kop, tedy 746 kop 20 gr., z nichž se sráží zástavní suma 415 kop a na sv. Jiří a Havla se má zaplatit 331 kop 20 gr. (po 165 kopách 40 gr.).
Charter: 2770
Date: 17. listopad 1578
Abstract: Vilém Oppersdorf z Dubu a Frýdštejna na Slavěticích, nejvyšší mincmistr Českého království, a Urban Pfefferkorn z Ottobachu, výběrčí /posudného/ v Městech pražských, z nařízení císaře jako jeho komisaři uzavírají s Janem Vopršalem z Jetřichovic na Vesci smlouvu, jíž jemu a jeho dědicům prodávají jeho zápisnou ves Keblov s platem a vším příslušenstvím, kostelním poddacím a vším (podle register Janovi vydaných pod pečetmi komisařů), a to za 746 kop 20 gr. čes., z nichž si Jan má srazit 415 kop zástavní sumy a zbytek zaplatit po 165 kopách 40 gr. na sv. Jiří a Havla 1579 do komory; císař mu při složení poslední splátky dá ves zapsat do trhových kvaternů zemských desk jako dědičnou, nikoli zápisnou či duchovní, a vymazat z kvaternů památných zapisných statků a zpraví mu ji. Nesloží-li Jan některou splátku, císař se uváže v držbu vsi, vrátí mu zástavní sumu a zaplacenou část kupní sumy a prodá ves jenému. Smlouva byla vyhotovena dvojmo - pro Jana a pro komoru.
Charter: 2774
Date: 18. listopad /15/78
Abstract: Rudolf II., císař římský a král uharský a český, jemuž purkmistr a konšelé na místě obce města Rokycan slíbili jako jedni z rukojmích jeho dluhu u Mandaleny /Broděnické/ z Brodějovic a jejích dětí vzít na sebe část dluhu na ně připadající, totiž 1 666 kop 40 gr. míš., srazí-li se tato suma z důchodů plynoucích císaři z města, vyslovuje s touto podmínkou souhlas a nařizuje bernikům Českého království, výběrčím posudného v Plzeňském kraji a ungeltu v Rokycanech, aby Rokycanským sráželi z berně, posudného a ungeltu sumy do celkové výše 1 666 kop 40 gr., kvitovali je a poznamenávali jejich srážení na této listině. - Pod textem zápisy o srážení 103 kop ze svatomartinské berně za r. /15/78 (z dubna 1579) a 102 kop 52 gr. z posudného za období od sv. Bartoloměje do vánoc /15/78 (z 15. srpna 1579).
Charter: 2772
Date: 18. listopa 1578
Abstract: Vilém Oppersdorf z Dubu a Frýdštejna na Slavěticích, nejvyšší mincmistr Českého království, a Urban Pfefferkorn z Ottobachu, výběrčí posudného v Pražských Městech, uzavírají z nařízení císaře jako komisaři se Zdeňkem Lukaveckým z Lukavce a na Souticích a Václavem Chaberským z Kochanova a na Chabařicích (Chabercích) smlouvu, jíž Zdeňkovi prodávají zápisný nápravní dvůr v jeho dědičné vsi Souticích a Václavovi 5 osedlých lidí v Chabeřicích do plného vlastnictví bez výhrady za 253 kop 20 gr. čes.; z nich si mají srazit zástavní sumu 165 kop a potom splatit do 4 neděl do komory Zdeněk 51 kopu a Václav 37 kop 20 gr. Následují klausule o vkladu do desk a zpravení a prodeji jiné osobě jako v č. i. 2770.
Charter: 2773
Date: 18. listopad 1578
Abstract: Taxa vsi Chabeřice (Chaberce), kterou drží Václav Chaberský v Kochanova, spolu s nápravním dvorem ve vsi Souticích, který Chaberský dříve prodal Zdeňku Lukaveckému: poddání s platy 116 kop 40 gr., dvůr 48 kop, kus řeky 88 kop 40 gr., celkem 253 kop 20 gr. čes. Připojeno rozvržení na Václava a Zdeňka po srážce zástavní sumy 165 kop.
Charter: 2778
Date: 22. listopad 1578
Abstract: Vilém Oppersdorf z Dubu a Frýdštejna na Slavěticích, nejvyšší mincmistr Českého království, a Urban Pfefferkorn z Ottobachu, výběrčí posudného v Pražských městech, uzavírají z nařízení císaře jako komisaři s Vilémem Voračickým z Paběnic a na Blanici smlouvu, jíž Vilémovi a jeho dědicům prodávají jednoho zápisného člověka ve vsi Blanici (Planiczy?) s poustkou a ročním platem 40 gr. čes., jak to Vilém koupil od Václava Voračického, otce pana Kryštofa, a to za 30 kop gr. čes., které se srážejí Kryštofu Voračickému, jenž koupil i jménem svých nezletilých bratrů pustý zámek a městečko /Mladá/ Vožice, ke kterému dříve ten poddaný patřil, ze zástavní sumy 2 150 1). Císař vloží Vilémovi toho člověka do sv. Havla do desk, a to jako dědičného, ne zápisného či duchovního, a zpraví jej. Smlouva byla vyhotovena dvojmo - pro Viléma a pro komoru.
Charter: 2779
Date: 22. listopad 1578
Abstract: Odhad sedláka ve vsi Blanici (Planicze) odprodaného Vilému Voračickému z Paběnic od statku /Mladá/ Vožice a platícího ročně 40 gr., což při přepočtu na kupní sumu činí 23 kop 20 gr., protože však sedlák sídlí v jeho vsi, činí suma 30 kop, jež se mají srazit jeho bratranci Kryštofu Voračickému z jeho zástavní sumy. 1)
Charter: 2777
Date: 22. listopad 1578
Abstract: Taxa městečka /Mladá/ Vožice a k němu patřící vsí, které drží Kryštof Voračický z Paběnic: 62 poddaných s platy odhadnuto na 2 366 kop 17 1/2 gr., platy - kuřata 21 kop, rybí násady 210 kop, clo 140 kop, šenk piva 364 kop, dvojí podací kostelní 100 kop, poplatky z nápojů atd. 100 kop, celkem 3 301 kop 17 1/2 gr., z nichž se srazí zástavní suma 2 120 kop a zbývá doplatit 1181 kop 17 1/2 gr. (po 590 kopách 38 gr. 5 penězích na sv. Jiří a Havla).
You are copying a text frominto your own collection. Please be aware that reusing it might infringe intellectual property rights, so please check individual licences and cite the source of your information when you publish your data