useridguestuseridguestuseridguestERRORuseridguestuseridguestuseridguestuseridguestuseridguest
FondMaltézští rytíři - české velkopřevorství (1085-1875)
Fonds > CZ-NA > RM
< previousCharters1386 - 1389next >
Charter: 1124
Date: 7. duben 1386
AbstractKancléř a kanovník vratislavského kostela Jan Brunonův, subdelegovaný konzervátor práv a jmění johanitského řádu nařizuje faráři v Obornikách (Obyrnyk) a všem duchovním poznaňské diecéze, aby pohnali před jeho soud Jana, jinak Janka z Czamykaw řečeného Sedziwój (Sanzewoy). Inzerovaná listina Mikuláše z Ratiboře, opata v Henrykówě (Henrichow), z 20.I.1365 (Henryków) o subdelegování Jana Brunonova obsahující inzert listu papeže Jana XXVI. z 9.X.1319 (Avignon) o jmenování konzervátorů.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2996
Date: 29. duben 1386
AbstractHanuš Turs z Lichtenfelsu spolu se svými dědici postupuje svému bratranci Jiřímu (Jorigen) Tursovi z Lichtenfelsu svoji vinici v Amorbachu (Amarzpach) o rozloze 1 jitra v ceně 80 liber vídeňských feniků do vlastnictví s právem ji prodat, zastavit atd.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 828
Date: 2. květen 1386
AbstractSemovít, kníže těšínský a převor johanitského řádu v Čechách atd., vysvědčuje a potvrzuje, že Heinman, šoltys ve vsi Kowalów (Hermansdorff) prodal 1 hřivnu grošů pražských ročního platu z rychty a všeho svého majetku v této vsi za 10 hřiven bratru Janovi z Losiówa (Lossaw) na výživu bratřím johanitské komendy v Oleśnici M. (Olsna); plat má být odváděn každoročně na sv. Valpurgu a může být vykoupen zpět.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 829
Date: 22. květen 1386
AbstractMikuláš, oficiál vratislavský, potvrzuje, že Semovít, kníže těšínský a převor johanitského řádu v Čechách, Petr z Racibórze (Rathibor), komtur a konvent komendy v Oleśnici M. (Olsna), šoltysové Mikuláš Lucowicz, Filip Heinman (Haneman) a obyvatelé tří vsí této komendy - Jutrzyna (Mergenaw), Brożec (Brosicz) a Kowalów (Hermansdorff) - prodali Pavlu řečenému Stengel (Stengil), měšťanu vratislavskému, za 150 hřiven grošů pražských hotově vyplacených 15 hřiven ročního platu, který mu má být po 7,5 hřivnách na sv. Michala a sv. Valpurgu vyplácen za 115 hřiven knížecích důchodů a ze všech důchodů, které převor a komenda pobírají z těchto vsí; vysvědčuje dále, že prokurátor johanitů Jan Kyner, advokát vratislavské konsistoře, podle instrumentu věřejného notáře Matěje Mikulášova ze Zlotoryje (Goltberg) podrobil převora, komendu a všechny 3 vsi církevním trestům (exkomunikaci), nebudou-li plat odvádět, a zřekl se všech výjimek a exempcí v této věci.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1929
Date: 26. květen 1386
AbstractMikuláš Meisner (Meyssner), podkovář, s chotí Klárou vyznávají, že prodali za 3 hřivny grošů pražských komturovi špitálu v Brně roční plat ½ hřivny ze svého domu v zámečnické ulici. Plat je splatný ve dvou lhůtách po jednom fertonu o sv. Michalu a sv. Jiří a může být vyplacen za 3 hřivny.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 249
Date: 7. listopad 1386
AbstractPavel, komtur ve Zlotoryji (Goldberg), vysvědčuje, že radní města Zlotoryje zprostředkovali dohodu mezi johanitským řádem a zlotoryjským měšťanem Hildegerem, který má platit řádu ze své dědiny ročně 16 grošů a 4 kuřata na sv. Martina.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 554
Date: 1387
AbstractSemovít, kníže těšínský a mistr johanitského řádu v Čechách, vysazuje se souhlasem komturů a kapituly 6 1/2 lánu a 3 jitra na statku v Poplowici (?) (Poppicz), náležejícím komturovi v Brzegu (Brige).

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2451
Date: 6. únor 1387
AbstractBratr Markold z Vrutice (Wruticz) komtur a konvent johanitské komendy ve Strakonicích (Straconicz) vysvědčují, že jim bratr Jan z Kladrubec (Cladrubecz), komtur v Manětíně (Manetyn), se souhlasem Semovíta, knížete těšínského a převora českého převorství řádu, daroval na výživu rybník ležící pod jejich lesem "Hůl" (Hol) blízko Strakonic, za což mají sloužit 4 výroční pobožnosti v roce za duše jeho rodičů a předků, po jeho smrti za jeho duši a za jeho bratra Zdiměra (Zdymerii), za jehož duši jim byl již dříve postoupen dolní rybník tamtéž, a to na sv. Valentina, nazítří po sv. Stanislavu, v předvečer sv. Vavřince a nazítří po sv. Martinu. Nebudou-li pobožnosti konány, připadne rybník bratřím konventu P. Marie na Menším Městě pražském.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1626
Date: 28. duben 1387
AbstractSestra Uršula Liechtenekkerová, převorka, a konvent kláštera v Imbachu pronajímají dvě vinice Konrádu Weypotovi z Imbachu a jeho ženě Alžbětě, kteří jim mají odvádět každé třetí vědro vína.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2452
Date: 26. květen 1387
AbstractSemovít, kníže těšínský a český převor johanitského řádu, vysvědčuje a potvrzuje, že bratr Jan řečený z Kladrubec (Cladrubecz), komtur v Manětíně (Manetin), postoupil komturu a komendě ve Strakonicích (Strackonicz) horní rybník pod lesem Hůl (Holl) na výživu bratří, kteří jsou za to povinni sloužit 4x v roce (na sv. Valentina, nazítří po sv. Stanislavu, v předvečer sv. Vavřince (potom ve výroční den jeho smrti) a nazítří po sv. Martinu) zádušní mše za jeho rodiče a příbuzné, za duši jeho bratra, profesa řádu Zdiměra (Zdymerii), za niž byl již dříve bratřím na výživu postoupen druhý - dolní rybník. Při nedodržení připadne rybník komendě P. Marie na Menším Městě pražském. Markold komtur a konvent strakonické komendy se zavazují tyto pobožnosti vykonávat.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 356
Date: 9. červen 1387
AbstractKonrád z Pasieczniku (vom Spilner), Nitsche Herdan ze Lwówku (Lewenberg) na místě Sigfrieda z Raussendorfu a Nitsche z Niebelschütz (Nebelschitz), Leutold Hocke na místě Konráda z Raussendorfu a jeho bratří a Gotsche Schaf1 - ubrman, sjednávají dohodu mezi Siegfriedem z Raussendorfu a jeho bratranci Konrádem, Jindřichem a Hanušem, podle níž bratranci mají postoupit Sigfriedovi polovinu domu a léna v Gryfu (Greifensteyn) a on jim má přenechat polovinu domu a léna ve Lwówku; listiny na tyto domy a léna mají obě strany dát někomu k "věrné ruce".

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1431
Date: 24. červen 1387
AbstractBratr Haug z Wehingen, mistr komendy v Mailbergu (Mawrperig), vysvědčuje, že Markéta, vdova po Janu (Jansens) Spatovi, prodala dvůr, ležící v „Holzgassen“ mezi farním dvorem a dvorem Ubla Pirsachka, s příslušenstvím, který náležel jí, jejímu muži a zemřelému strýci Hanuši Spatovi, převoru v Mailbergu, za 20 liber vídeňských feniků Mikuláši Taubenchraphovi, jeho ženě Anežce, synu Petrovi a všem dědicům. Vyjmenovaní členové bratrstva na hoře svaté Kunhuty, kteří měli na dvůr po Markétině smrti nárok na základě listiny převora Hanuše Spata, tohoto nároku pozbývají a zříkají se jej.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1627
Date: 16. srpen 1387
AbstractZikmund Grill z Grinzingu (Grinczing), syn kdysi Tomáše Grilla, se souhlasem své vrchnosti Michala Synndrama, správce komendy sv. Jana v Kärntnerstrasse ve Vídni, prodává 10 liber vídeňských feniků purkrechtního platu ze svého domu v Grinzingu vedle domu Jana Alrama, z něhož se platí johanitské komendě 5 šilinků ročně gruntovní plat, a z vinice v téže vsi vedle vinice Štěpána Ermana o rozloze ¼ jitra, z níž se johanitům odvádí 1 vědro vína perkrecht a 1 fenik fojtský poplatek ročně, za 80 liber vídeňských feniků hotově vyplacených Kateřině ze Stubenbergu (Stubenberkch), abatyši, a konventu kláštera sv. Kláry ve Vídni. Plat má být odváděn na sv. Michala, o vánocích a na sv. Jiří po 3 librách 80 fenicích a může být vykoupen zpět.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1181
Date: 5. září 1387
AbstractPapež Urban VI. nařizuje johanitskému převoru Semovítovi, aby všechny platy, které má odvádět ze svého převorství velmistrovi, zasílal papežské komoře, poněvadž se velmistr přidržuje protipapeže Klimenta VII.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1430
Date: 13. říjen 1387
AbstractBratr Haug z Weihingen (Wehing), mistr, a konvent komendy v Mailbergu (Mawrperig) dávají svůj statek ve Wackersbachu (Wackerspach) purkrechtním právem Jindřichovi Porczovi a jeho ženě Hedvice (Haylweigen) a dědicům, kteří mají ze statku odvádět klášteru ve Stroheimu (Strachen) každoročně: ½ libry vídeňských feniků, 1 husu a 4 kuřata na svátek Panny Marie na podzim, chléb v ceně 4 feniků a 2 sýry o vánocích, 3 sýry a 40 vajec o velikonocích a 3 sýry a 40 vajec o letnicích a 2 kuřata v masopustě. Jako zápisné se platí 30 feniků a tak dále, vše pod pokutou 20 feniků, po 14 dnech 40 feniků a po dalších 14 dnech propadnutí statku zpět komendě. Statek může být prodán pouze se souhlasem konventu.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2257
Date: 9. listopad 1387
AbstractMikuláš Puchník, oficiál pražského arcibiskupství, osvobozuje komtura a konvent u Panny Marie (zastoupené prokurátorem Machutou) od žaloby Mareše z Velenky (Welen) (zastoupeného Konrádem de Braclis) pro vyplenění jeho polí a dvora křižovnickým správcem Václavem Hlabokou a od náhrady škod.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2256
Date: 9. listopad 1387
AbstractMikuláš Puchník, oficiál pražského arcibiskupství, odsuzuje k žalobě Machuty, prokurátora johanitského konventu u Panny Marie, Mareše a jeho manželku, kteří po dva termíny nezaplatili konventu plat ze dvora a polí ve Velence (Welen), k zaplacení 6 kop a úhradě soudních výdajů.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2704
Date: 13. leden 1388
AbstractBratři Bohuněk z Podolí (Podole), Přibyslav z Milčic (Mylczycz) a Petr z Újezda (Ugezd) prodávají 2 lány a 4 dvory ve vsi Rohozné se vším příslušenstvím emfyteutickým právem svým kmetům Velkovi, Jakubovi, Řehoři a Jakubovi řečenému Velk za 4 kopy grošů pražských hotově vyplacených a za roční plat vždy po 2 kopách na Jiří a Havla, jímž budou osvobození od robot a všech platů kromě královské berně ve výši 11 grošů z každé čtvrti lánu; dávají jim i právo pastvy ve všech lesích. Vedle toho prodávají Velkovi a Jakubovi za 6 kop polovinu alodiálního statku v Rohozné a části lesa mezi polem Vojtěcha a Habarta, panoše z Rohozné, až ke staré cestě. Velek a Jakub mají odvádět na sv. Jiří a Havla po 1/2 kopě, o vánocích 4 kuřata a 1 groš a na královskou berni 12 grošů.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 830
Date: 9. únor 1388
AbstractSemovít, kníže těšínský a mistr johanitského řádu v Čechách atd., vysvědčuje a potvrzuje, že Petr z Niemila (Nemyn) - komtur, Jan z Losiówa (Lossow), převor, a konvent komendy v Oleśnici M. (Olsen), prodali jeho kaplanu Mikuláši Grotkauovi (Grotkaw) 4 hřivny grošů pražských ročního důchodu ze vsí Czestocice (Gunthirsdorff), Brylów (Breylow), Jaworów (Jauraw), Wiese (Wese) a Jankowice Male (Jenkowicz) za 4O hřiven; plat má být odváděn vždy na sv. Valpurgu a na sv. Martina, po smrti Mikuláše připadne opět komendě na výživu, avšak pietanciář má odevzdávat 2 groše a ostatní bratři po 1 groši převorovi na sloužení mší a vigilií za Mikulášovu duši.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2161
Date: 16. únor 1388
AbstractJan, arcibiskup pražský, na žádost notáře své komory a faráře kostela sv. Martina v Radomyšli (Radomyssl) Beneše uděluje všem věřícím, kteří se o svátcích Syna Božího, Panny Marie, sv. Kříže, apoštolů, Všech svatých, českých patronů, sv. Martina, zasvěcení kostela a jiné před oltářem sv. Petra, Pavla a Ondřeje nebo před oltáři jmenovaných světic v tomto kostele pomodlí 5 x Otčenáš a Zdrávas za mír Království českého, 40 dní odpustků.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 23
Date: 2. březen 1388
AbstractVeřejný notář Matěj, syn Mikulášův ze Zlotoryje (Goltberg), zlistiňuje průběh sporu mezi Semovítem, knížetem těšínským, převorem johanitů v Čechách, rektorem špitálu a plebánem ve Strzegomi (Strigonia), zastoupeným prokurátorem Janem Kynerem, a řádem karmelitánů, zastoupených vyšehradským scholastikem Janem Pečníkem, o klášter, který karmelitán Petr zřídil blízko města Strzegomi ve farnosti johanitského kostela bez vědomí johanitů. Inzerovány: 1/ líčení sporu vedeného 6. VIII. 1386 před Janem Brunovým, kanovníkem vratislavským a papežem jmenovaným konzervátorem; 2/ půhon Jana Brunova adresovaný dvěma farářům, kteří mají Petra pohnat do 9 dnů před soud - z 27. VII. 1386 (Vratislav) / v něm inzerovaná pověřovací listina Mikuláše, opata cisterciáckého kláštera v Henrykówě (Henrichaw), pro Jana Brunova z 20. I. 1384 (Henryków) s inzerovanou bulou Jana XXII. o ochraně práv johanitů z 9. X. 1319 (Avignon); a 3/ rozsouzení sporu 14. VIII. 1386, kdy byl Petr v nepřítomnosti odsouzen k pokutě 1000 hřiven grošů pražských a ke zboření svévolně postaveného kláštera na vlastní náklad.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 831
Date: 26. květen 1388
AbstractVáclav, biskup vratislavský, uděluje všem, kdo navštíví ostatky betlémského neviňátka v johanitské komendě v Oleśnici M. (Olsna) a pomodlí se zde za duše neviňátek a k uctění Krista, sv. Petra a Pavla a P. Marie, 40 dní odpustků.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1432
Date: 29. září 1388
AbstractHanuš z Clemenz (Clementer) dává Mikuláši, lesnímu v Mailbergu (Mawrperig), za jeho služby plné vlastnictví desátku z porostliny u Mailbergu.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2905
Date: 2. říjen 1388
AbstractŠtěpán Poduška, hejtman v Kladsku (Glacz), vysvědčuje, že Hanuš z Panvic (Pannewicz) zvaný Milde prodal Hanušovi z Bělé (von der Bele) 5 lánů s rybolovem v Zelaznu (Ysernrichsdorf), a hejtman tyto lány Hanušovi uděluje.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2997
Date: 13. říjen 1388
AbstractHanuš Sebekch (Sewechk) z Wolfbachu (Wolfpach) spolu se svými dědici prodává svému bratranci Filipu Sebekchovi, faráři v Kilbu (Chulb), pro oltář P. Marie v kapli sv. Urbana v Seebachu (Sebach) za 40 liber vídeňských feniků hotově vyplacených, z nichž chce splatit dluhy po svém strýci Kolmanovi, ze svého vlastního majetku po prarodičích a otci, perkrecht v Enzersfeldu (Enczesveld) pod Bisambergem (Puesenperg) - z 24 jiter vinic po 1 vědru ročně a 60 feniků z polí a vinic a dále desátek ze 3 jiter vinic a 3,5 jiter polí, který držel lénem od vévody Albrechta. Zavazuje se prodaný majetek hájit proti jiným nárokům a hradit případné škody.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1628
Date: 14. listopad 1388
AbstractŠimon Pogner u kláštera Skotů ve Vídni a jeho žena Anna se souhlasem své vrchnosti Michala Syndrama, správce komendy sv. Jana v Kärntner (Kerner) strasse ve Vídni, prodávají svoji vinici ve vsi Grinzingu (Grinczing) v Langenlüssen (Lanngen Luzzen) vedle vinice Wernharta Wehingera o rozloze ½ jitra, z níž se odvádí johanitské komendě 1 vědro vína perkrecht a 1 fenik fojtského poplatku, za 47 liber vídeňských feniků hotově vyplacených Vilémovi, faráři v Götzendorfu (Goczdorf), a kaplanovi kaple Božího Těla v Bäckerstrasse (Pechberg).

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1629
Date: 9. březen 1389
AbstractZikmund Grill, syn Tomáše Grilla, a Martin Flachnawer z Nussdorfu (Nustorf), jeho bratranec, kteří prodali svoji vinici o rozloze 1/3 jitra v Grinzingu (Grinczing) v Nidern Sentlein za 38 liber vídeňských feniků mistru Kolmanovi, kaplanu kaple sv. Filipa a Jakuba v Bäckerstrasse (Pekchen) ve Vídni, a jeho nástupcům, na což byla vydána listina zpečetěná vrchností- Michalem Synndramem, správcem komendy sv. Jana v Kärntnerstrasse ve Vídni, se zaručují Michalovi a jeho nástupcům vším svým majetkem za případné škody, které by prodejem vinice utrpěli.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 108
Date: 31. květen 1389
AbstractŠtěpán Poduška, hejtman ve Frankensteině, (Frankinstein), vysvědčuje a potvrzuje, že Jindřich, Burhard, Günther, Ota a Rudolf , bratři z Biebersteinu (Bebirstein), prodali těšínskému knížeti Semovítovi, mistru johanitského řádu a komturovi v Dzierżoniówě (Richinbach), 14 hřiven věčného platu se vším panstvím na lánech v Stolci (Stawlcz).

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2155
Date: 31. květen 1389
AbstractBeneš, pražský kanovník a farář u sv. Mikuláše, osvobozuje Jakuba řečeného Jakoubek (Jacubek), faráře v Pičíně, od nároku Jana, syna Pešíka z Dalemyšle (Dalemisl), na tuto faru. (Inserován list kardinála Filipa de Alenson, biskupa ostijského, z 26. XI. 1388 (Praha), kterým ukládá Machkovi z Mutěnína (Muthina) a Benešovi, aby dosadili za faráře v Pičíně Jana, syna Pešíkova). Výrok zlistinil veřejný notář Václav z Chýnova.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 107
Date: 8. červen 1389
AbstractBurhard, Jindřich, Günther, Ota a Rudolf, bratři z Biebersteinu (Bebirsteyn), potvrzují Semovítovi, mistru johanitského řádu a komturovi v Dzierżoniówě (Rychenbach), příjem 50 hřiven pražských grošů a vzdávají se nároku na statek ve vsi Stolec (Stolcze).

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1433
Date: 17. červenec 1389
AbstractFridrich Pernersdorfer (Perharczstorffer) z Pernerdorfu (Pernhartstorff) dává 10 šilinků a 17 vídeňských feniků platu z 1 lánu v Kalladorf (Schalichdorf) u Immendorfu (Ymendorf), jejž nyní drží Štěpán Menhart a který jemu jako léno propůjčil a potom zcela postoupil Neycz z Kuenringu (Chunrinng) a Seefeldu (Seueld), dále 42 feniků platu ze Schiltern (Schiltarn) u Garsu (Gors) (40 feniků ze dvou dvorů a 1 pole a 2 feniky z majetku Doroty, ženy Wernharta Drokendorfa, a Virginie (Virigeni), ženy Achace Feliba), které se mají odvádět vždy na svatého Michala, kostelu v Harrasu, pro spásu duší svého švakra Ruemharta, jeho syna Fridricha z Harrasu a všech předků, za něž a za sestry Dorotu a Virginii má Hanuš, farář v Harrasu, sloužit výroční mše vždy v pondělí po svatém Michalu a pobírat za to 12 feniků, dát 6 feniků za zvonění, 54 feniků chudým nebo špitálu v Laa (La), 30 feniků mistru bratrstva, 60 feniků za sukno a 5 šilinků 11 feniků oltáři; Fridrichovi má platit na svatého Michala 4 feniky purkrechtu. Kdyby mše nebyly slouženy, mají donátorovi dědici právo plat kostelu odejmout a věnovat jinam.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
< previousCharters1386 - 1389next >