useridguestuseridguestuseridguestERRORuseridguestuseridguestuseridguestuseridguestuseridguest
FondKapucíni-provincialát a konvent, Praha (1364-1906)
Fonds > CZ-NA > RK
< previousCharters1652 - 1680next >
Charter: 30
Date: 26. leden 1652
AbstractPurkmistr a všechny tři rady města Brna vysvědčují, že byl původní kapucínský klášter za obležení na příkaz velitele města zbořen a má být nyní na příhodnějším místě obnoven. Na stavbu kláštera mají být zbořeny domy hr. Magniho, Jana Kadaňského, Václava Senftenbergera, Josefa Jiřího Strumpfstrickera, Kryštofa Hofmanna, Matěje Kniepäutla, Šebestiána Fraunadera, Zachariáše Laussmana a Jindřicha Blankhana a plat z těchto domů byl (poněvadž jde o žebravý řád) zrušen.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 32
Date: 5. květen 1652
AbstractFerdinand III., císař římský, král uherský a český, potvrzuje inzerovanou smlouvu brněnského purkmistra a rady s kapucíny o urční místa a stavbě nového kláštera z 26.1. 1652. (viz ŘK inv. č. 30 a 31)

Images8
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 33
Date: 20. červenec 1654
AbstractEleonora, císařovna římská a královna německá, uherská a česká, vysvědčuje, že 12.4. 1654 dala Řehoři z Padovy, kvardiánu, definitorovi a kustodu kláštera kapucínů ve Vídni část ostatků bl. Felixe de Cantalitio, kterou dostala darem od kardinála Ludovisia, vnuka papeže Řehoře XV., aby byla uložena v kapucínském kostele, který spolu s klášterem zřídil její syn, císař Ferdinand III., v Sušici v Čechách.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 34
Date: 7. květen 1656
AbstractJan Gobbar, biskup megarský, sufragán olomouckého bis. arciknížete Leopolda Viléma, vysvědčuje, že položil základní kámen a vysvětil kapucínský kostel v Brně a že posvětil tyto oltáře a uložil do nich ostatky: hlavní sv. Kříže s ostatky sv. Vavřince, Šebestiána, Kosmy, Damiána, Gervasia, Prothasia, Cyriaka, Akuta, Kristiána a sv. Františka; napravo od hlavního oltář P. Marie s ostatky sv. Anežky, Barbory, Korduly a Eklechy; nalevo od hlavního oltář sv. Antonína Paduánského s ostatky sv. Mořice, Antonína opata, Anastasie, Korduly a Maximy. 8.5. oltář sv. Františka v kapli napravo od hlav. oltáře s ostatky sv. Valentina, Felixe, Vitala a Kristiny a jiný oltář P. Marie Bolestné v kůru (správně by mělo být pod chórem bratří v podzemní kryptě) s ostatky sv. Sulpitia, Jindřicha, Krescencie a jiných svatých. Věřícím udělil v den posvěcení kostela 1 rok a o výročí 40 dní odpustků.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 35
Date: 7. květen 1656
AbstractJan Gobbar, biskup megarský, sufragán olomouckého bis. arciknížete Leopolda Viléma, vysvědčuje, že položil základní kámen a vysvětil kapucínský kostel v Brně a že posvětil tyto oltáře a uložil do nich ostatky: hlavní sv. Kříže s ostatky sv. Vavřince, Šebestiána, Kosmy, Damiána, Gervasia, Prothasia, Cyriaka, Akuta, Kristiána a sv. Františka; napravo od hlavního oltář P. Marie s ostatky sv. Anežky, Barbory, Korduly a Eklechy; nalevo od hlavního oltář sv. Antonína Paduánského s ostatky sv. Mořice, Antonína opata, Anastasie, Korduly a Maximy. 8.5. oltář sv. Františka v kapli napravo od hlav. oltáře s ostatky sv. Valentina, Felixe, Vitala a Kristiny a jiný oltář P. Marie Bolestné v kůru s ostatky sv. Sulpitia, Jindřicha, Krescencie a jiných svatých. Věřícím udělil v den posvěcení kostela 1 rok a o výročí 40 dní odpustků.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 36
Date: 17. leden 1658
AbstractFrantišek, biskup porstký a ostatní kardinálové generální kongregace sv. inkvisice dávají Michalu Andělovi z Deggendorfu, provinciálu kapucínského řádu v Čechách, jeho nástupcům a jiným zkušeným bratrům na 7 let povolení držet a číst zakázané knihy, zvláště bibli v národním jazyce, kromě knih Karla Desmoulinse a Mikuláše Macchiavelliho, rozhřešovat a přijímat zpět do církve kacíře, kteří se zřeknou kacířství atd.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 37
Date: 25. říjen 1659
AbstractPamětní zápis o vysvěcení oltáře sv. Františka Josefem Curtiem, arcibiskupem sebastenským a sufragánem pražským, který do oltáře uložil ostatky sv. Cyrila, Saturnina a Celestina a udělil věřícím v ten den 100 dní a o výročních dnech 40 dní odpustků.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 38
Date: 27. únor 1662
AbstractPurkmistr a rada města Olomouce kvitují kapucíny z částky 1 110 morav. tolarů a přejímají na sebe úhradu 66 tolarů 18 gr. ročního platu.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 39
Date: 18. červen 1663
AbstractFerdinand Julius Zirckendorffer, olomoucký král. rychtář, jako apoštolský syndik uzavírá jménem olomouckého kapucínského konventu smlouvu s městskou radou o koupi dvou pustých domků a vody mezi pustou farou sv. Blažeje a soukeníkem Urbanem Nejezchlebou za pololetní plat 4 morav. tolarů 22,5 gr. a sumu 500 zl.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 40
Date: 18. březen 1664
AbstractAdam Jindřich Černín z Chudenic a na Švihověpostupuje své matce Anně Magdaleně Černínové roz. Hrzánové z Harasova, jíž je spolu se svými bratry Janem Heřmanem a Františkem Ottou povinen vyplatit 5 000 zl., částku 400 zl., která mu připadla na domě v Praze podle smlouvy o dělení majetku, uzavřené s bratry 28.5. 1663 za matčina souhlasu, jako držiteli třetího dílu.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 41
Date: 9. říjen 1666
AbstractCísař Leopold I. podle stížnosti provinciála kapucínů v Čechách a Rakousku P. Alexandra, že v předalpských a zaalpských zemích má být z papežského rozhodnutí snížen počet klášterů řádu, žádá papeže Alexandra VII., aby alespoň pro země zaapské počet klášterů ponechal a udělil všem kapucínským zpovědníkům pro boj s kacířstvím fakulty na odpouštění kacířství a církevních trestů, jako se udílejí misionářům.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 42
Date: 15. červenec 1667
AbstractPapež Kliment IX. uděluje všem věřícím, kteří navštíví kostel sv. Marka v Čáslavi, který není pod řeholní správou, na den sv. Marka v době od prvních nešpor do západu slunce a pomodlí se zde za mír mezi křesťanskými knížaty a vymýcení kacířství, plnomocné odpustky. Tato milost platí 7 let.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 43
Date: 23. srpen 1668
AbstractFrantišek, biskup ostijský a ostatní kardinálové generální kongregace sv. inkvisice dávají Alexandru Fridberskému, provinciálu kapucínského řádu v Čechách a Rakousku, jeho nástupcům a jiným zkušeným bratrům na 7 let povolení držet a číst zakázané knihy, zvláště bibli v národním jazyce, kromě knih Karla Desmoulinse a Mikuláše Macchiavelliho, rozhřešovat a přijímat zpět do církve kacíře, kteří se zřeknou kacířství a udílet rozhřešení novicům, pocházejícím z kacířských krajů a přijímat je do řádu.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 44
Date: 18. listopad 1671
AbstractPapež Kliment X. uděluje všem věřícím, kteří navštíví kapucínský kostel sv. Josefa na Novém Městě pražském na den sv. Josefa v době od prvních nešpor do západu slunce a pomodlí se zde za mír mezi křesťanskými knížaty a vymýcení kacířství, plnomocné odpustky. Tato milost platí 10 let.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 45
Date: 7. leden 1674
AbstractPapež Kliment X. uděluje všem věřícím, kteří navštíví kostel v kapucínské Loretě v Praze na den sv. Anny od prvních nešpor do západu slunce a pomodlí se zde za mír mezi křesťanskými knížaty a vymýcení kacířství, plnomocné odpustky. Tato milost platí 7 let.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 46
Date: 7. červenec 1674
AbstractPapež Kliment X. uděluje všem věřícím, kteří navštíví kostel nebo kapli P. Marie Loretánské v Praze, která není pod řeholní správou, na den Narození P. Marie v době od prvních nešpor do západu slunce a pomodlí se zde za mír mezi křesťanskými knížaty a vymýcení kacířství, plnomocné odpustky. Tato milost platí 7 let.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 47
Date: 28. listopad 1674
AbstractLeopold I., císař římský, král německý, uherský a český, na žádost provinciála kapucínského řádu v Čechách Martina z Moravy dává souhlas k zřízení kapucínského kláštera v Žatci. Klášter má být vystavěn po dohodě s vlastníkem stavebního místa vlastním nákladem dobrodinců bez příspěvku města, které také nebude povinno přispívati kapucínům na stravu atd.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 48
Date: 11. leden 1675
AbstractFrantišek, biskup ostijský a ostatní kardinálové generální kongregace sv. inkvisice dávají Markvartu z Halberstadtu, členu kapucínského řádu v české provincii, budoucím provinciálům a jiným zkušeným bratrům na 7 let povolení držet a číst zakázané knihy, zvláště bibli v národním jazyce, kromě knih Karla Desmoulinse a Mikuláše Macchiavelliho, rozhřešovat a přijímat zpět do církve kacíře, kteří se zřeknou kacířství a udílet rozhřešení novicům, pocházejícím z kacířských krajů a přijímat je do řádu.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 50
Date: 1676, 1721
AbstractKopiář listin týkajících se nadace Lorety na Hradčanech:1) Leopold I., císař římský a král český, na žádost provinciála kapucín. řádu v Čechách Markvarta z Halberstadtu potvrzuje inserovanou listinu z 22.10. 1676 (Vídeň), jíž Václav Ferdinand Popel z Lobkovic vysvědčuje, že jeho babička Benigna Kateřina se souhlasem cís. Ferdinanda II. a arcibiskupa Harracha založila kapli P. Marie Loretánské na Hradčanech, inkorporovala ji sousednímu kapucín. klášteru, jemuž svěřila duchovní správu; na stavbu Lorety připsala ze svého kapitálu na statku Horní Beřkovice věčný plat 20 000 zl. rýn. a správu světských věcí a podací ponechala pro nejstaršího člena rodu Lobkoviců. Václav Ferdinand vysvědčuje dále, že za jeho otce Kryštofa Ferdinanda byl podle smlouvy s bar. Rothalem kapitál 20 000 s 6% úrokem převeden na panství Bílinu, a zavazuje se sám, jako dědic tohoto panství dodržovat podmínky nadace, ponechávaje kapucínům duchovní správu Lorety a přebytky nadace. Dat. 18.11. 1676, Vídeň.Připojena schvalovací doložka praž. arcibis. Jana Fridricha z Valdštejna, 7.11. 1676. Opis konfirmace ověřil veřejný notář Jan Jakub Weingarten 21.1. 1677 (Praha). Připojen záznam o intabulaci do DZV 466 (P 28). 2) Karel VI., císař římský a král český, na žádost provinciála kapucínů Antonína Jihavského konfirmuje inserovanou listinu cís. Leopolda I. z 18.11. 1676, Vídeň (uvedena jen intitulace a odkaz výše). Dat. 24.11. 1721 (Vídeň). Připojen zápis o intabulaci do DZV 558 (K 8) a ověřovací doložka provinciála Ludvíka Antonína Jihlavského z 28.2. 1722 (Praha).

Images16
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 49
Date: 10. březen 1676
AbstractP. Josef Eusanius Aquilanus O.S.A., biskup porfyrský, prefekt papežské kaple vysvědčuje, že dal knížeti, kardinálovi - lantkrabímu Hessenskému, třemi pečetěmi zpečetěnou dřevěnou schránku s tělem sv. Agathonica a se skleněnou nádobou s jeho krví, které byly na pokyn papeže vyzdviženy ze hřbitova "cyriacae in campo verano".

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 51
Date: 16. březen 1677
AbstractJan Štěpán Loth (na závěsu pečeti Loth Jičínský) postupuje kapucínské Loretě P. Marie na Hradčanech kapitál 250 zl. rýn., který půjčil 13.1. 1676 novoměstskému měšťanu Vavřinci Müllerovi a jeho ženě Zuzaně; úrok z této částky se doživotně vyhrazuje, po jeho smrti připadne rovněž Loretě. Odkaz má spravovat Ferdinand Popel z Lobkovic, jemuž náleží podací, a má jej vynaložit na podporu chrámového zpěvu (Stabat Mater dolorosa).

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 52
Date: 6. červenec 1677
AbstractKarel z Lichtenštejna, biskup olomoucký, jemuž bratr Markvart z Halberstadtu, ministr České provincie, sdělil, že František Augustin z Valdštejna staví kapucínům klášter v Třebíči, povoluje zde zbudovati svatyni a sezváněti lid k bohoslužbám.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 53
Date: 6. červenec 1677
AbstractKarel z Lichtenštejna, biskup olomoucký, jemuž bratr Markvart z Halberstadtu, ministr České provincie, sdělil, že František Augustin z Valdštejna se rozhodl zřídit kapucínům v Třebíči klášter, povoluje jim zbudovati svatyni a sezváněti lid k bohoslužbám.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 54
Date: 26. květen 1679
AbstractKarel z Lichtenštejna, biskup olomoucký, povoluje zřídit v Třebíči kapucín. klášter, který podle sdělení provinčního ministra hodlá vybudovat František Augustin z Valdštejna.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 55
Date: 9. září 1679
AbstractPapež Innocenc XI. uděluje hlavním oltářům v kapucínských kostelích v Chrudimi, Opočně, Prudniku, Neostadii, Nise a Litoměřicích pro den Dušiček, následující oktáv a každé pondělí právo privilegovaných oltářů s platností pro 7 let.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 56
Date: 9. září 1679
AbstractPapež Innocenc XI. uděluje hlavním oltářům v kapucínských kostelích na Novém Městě pražském, Budějovicích, Roudnici a Mostě pro den Dušiček a následující oktáv a každé pondělí, nebo pondělí, středu a pátek (podle toho, slouží-li se v kostele denně 7 nebo 21 mší) právo privilegovaného oltáře s platností pro 7 let.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 57
Date: 30. září 1679
AbstractPapež Innocenc XI. uděluje hlavním oltářům v kapucínských kostelích v Horšovském Týně, Sušici, Sokolově a Kolíně 1 pro den Dušiček a jeho oktáv a každé pondělí právo privilegovaných oltářů s platností pro 7 let.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 59
Date: 13. říjen 1679
AbstractPapež Innocenc XI. uděluje hlavnímu oltáři v kapucínském kostele v Jihlavě pro den Dušiček, následující oktáv a pro každé pondělí právo privilegovaného oltáře s platností 7 let.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 58
Date: 13. říjen 1679
AbstractPapež Innocenc XI. uděluje hlavnímu oltáři kapucínského kostela v Mikulově pro den Dušiček a jeho oktáv a pro každé pondělí a pátek právo privilegovaného oltáře s platností pro 7 let.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 60
Date: 16. srpen 1680
AbstractKarel z Lichtenštejna, biskup olomoucký, povoluje hr. Janu Františkovi z Vrbna zřídit při kapucínském kášteře ve Fulneku, který založil, loretánskou kapli, v jejíž prospěch upsal hrabě 300 zl. rýn. pod 6% úrok na svém panství Paskov.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 61
Date: 2. duben 1681
AbstractPapež Innocenc XI. uděluje všem věřícím, kteří budou přítomni mariánským litaniím v kostele P. Marie Loretánské v Praze, zpívaným o mariánských svátcích, a pomodlí se zde za mír mezi křesťanskými knížaty a vymýcení kacířství, 100 dní odpustků.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
< previousCharters1652 - 1680next >