Fond: Kapucíni-provincialát a konvent, Praha (1364-1906)
Search inCZ-NA > RK >>
Charter: 30
Date: 26. leden 1652
Abstract: Purkmistr a všechny tři rady města Brna vysvědčují, že byl původní kapucínský klášter za obležení na příkaz velitele města zbořen a má být nyní na příhodnějším místě obnoven. Na stavbu kláštera mají být zbořeny domy hr. Magniho, Jana Kadaňského, Václava Senftenbergera, Josefa Jiřího Strumpfstrickera, Kryštofa Hofmanna, Matěje Kniepäutla, Šebestiána Fraunadera, Zachariáše Laussmana a Jindřicha Blankhana a plat z těchto domů byl (poněvadž jde o žebravý řád) zrušen.
Charter: 32
Date: 5. květen 1652
Abstract: Ferdinand III., císař římský, král uherský a český, potvrzuje inzerovanou smlouvu brněnského purkmistra a rady s kapucíny o urční místa a stavbě nového kláštera z 26.1. 1652. (viz ŘK inv. č. 30 a 31)
Charter: 33
Date: 20. červenec 1654
Abstract: Eleonora, císařovna římská a královna německá, uherská a česká, vysvědčuje, že 12.4. 1654 dala Řehoři z Padovy, kvardiánu, definitorovi a kustodu kláštera kapucínů ve Vídni část ostatků bl. Felixe de Cantalitio, kterou dostala darem od kardinála Ludovisia, vnuka papeže Řehoře XV., aby byla uložena v kapucínském kostele, který spolu s klášterem zřídil její syn, císař Ferdinand III., v Sušici v Čechách.
Charter: 34
Date: 7. květen 1656
Abstract: Jan Gobbar, biskup megarský, sufragán olomouckého bis. arciknížete Leopolda Viléma, vysvědčuje, že položil základní kámen a vysvětil kapucínský kostel v Brně a že posvětil tyto oltáře a uložil do nich ostatky: hlavní sv. Kříže s ostatky sv. Vavřince, Šebestiána, Kosmy, Damiána, Gervasia, Prothasia, Cyriaka, Akuta, Kristiána a sv. Františka; napravo od hlavního oltář P. Marie s ostatky sv. Anežky, Barbory, Korduly a Eklechy; nalevo od hlavního oltář sv. Antonína Paduánského s ostatky sv. Mořice, Antonína opata, Anastasie, Korduly a Maximy. 8.5. oltář sv. Františka v kapli napravo od hlav. oltáře s ostatky sv. Valentina, Felixe, Vitala a Kristiny a jiný oltář P. Marie Bolestné v kůru (správně by mělo být pod chórem bratří v podzemní kryptě) s ostatky sv. Sulpitia, Jindřicha, Krescencie a jiných svatých. Věřícím udělil v den posvěcení kostela 1 rok a o výročí 40 dní odpustků.
Charter: 35
Date: 7. květen 1656
Abstract: Jan Gobbar, biskup megarský, sufragán olomouckého bis. arciknížete Leopolda Viléma, vysvědčuje, že položil základní kámen a vysvětil kapucínský kostel v Brně a že posvětil tyto oltáře a uložil do nich ostatky: hlavní sv. Kříže s ostatky sv. Vavřince, Šebestiána, Kosmy, Damiána, Gervasia, Prothasia, Cyriaka, Akuta, Kristiána a sv. Františka; napravo od hlavního oltář P. Marie s ostatky sv. Anežky, Barbory, Korduly a Eklechy; nalevo od hlavního oltář sv. Antonína Paduánského s ostatky sv. Mořice, Antonína opata, Anastasie, Korduly a Maximy. 8.5. oltář sv. Františka v kapli napravo od hlav. oltáře s ostatky sv. Valentina, Felixe, Vitala a Kristiny a jiný oltář P. Marie Bolestné v kůru s ostatky sv. Sulpitia, Jindřicha, Krescencie a jiných svatých. Věřícím udělil v den posvěcení kostela 1 rok a o výročí 40 dní odpustků.
Charter: 36
Date: 17. leden 1658
Abstract: František, biskup porstký a ostatní kardinálové generální kongregace sv. inkvisice dávají Michalu Andělovi z Deggendorfu, provinciálu kapucínského řádu v Čechách, jeho nástupcům a jiným zkušeným bratrům na 7 let povolení držet a číst zakázané knihy, zvláště bibli v národním jazyce, kromě knih Karla Desmoulinse a Mikuláše Macchiavelliho, rozhřešovat a přijímat zpět do církve kacíře, kteří se zřeknou kacířství atd.
Charter: 37
Date: 25. říjen 1659
Abstract: Pamětní zápis o vysvěcení oltáře sv. Františka Josefem Curtiem, arcibiskupem sebastenským a sufragánem pražským, který do oltáře uložil ostatky sv. Cyrila, Saturnina a Celestina a udělil věřícím v ten den 100 dní a o výročních dnech 40 dní odpustků.
Charter: 38
Date: 27. únor 1662
Abstract: Purkmistr a rada města Olomouce kvitují kapucíny z částky 1 110 morav. tolarů a přejímají na sebe úhradu 66 tolarů 18 gr. ročního platu.
Charter: 39
Date: 18. červen 1663
Abstract: Ferdinand Julius Zirckendorffer, olomoucký král. rychtář, jako apoštolský syndik uzavírá jménem olomouckého kapucínského konventu smlouvu s městskou radou o koupi dvou pustých domků a vody mezi pustou farou sv. Blažeje a soukeníkem Urbanem Nejezchlebou za pololetní plat 4 morav. tolarů 22,5 gr. a sumu 500 zl.
Charter: 40
Date: 18. březen 1664
Abstract: Adam Jindřich Černín z Chudenic a na Švihověpostupuje své matce Anně Magdaleně Černínové roz. Hrzánové z Harasova, jíž je spolu se svými bratry Janem Heřmanem a Františkem Ottou povinen vyplatit 5 000 zl., částku 400 zl., která mu připadla na domě v Praze podle smlouvy o dělení majetku, uzavřené s bratry 28.5. 1663 za matčina souhlasu, jako držiteli třetího dílu.
Charter: 41
Date: 9. říjen 1666
Abstract: Císař Leopold I. podle stížnosti provinciála kapucínů v Čechách a Rakousku P. Alexandra, že v předalpských a zaalpských zemích má být z papežského rozhodnutí snížen počet klášterů řádu, žádá papeže Alexandra VII., aby alespoň pro země zaapské počet klášterů ponechal a udělil všem kapucínským zpovědníkům pro boj s kacířstvím fakulty na odpouštění kacířství a církevních trestů, jako se udílejí misionářům.
Charter: 42
Date: 15. červenec 1667
Abstract: Papež Kliment IX. uděluje všem věřícím, kteří navštíví kostel sv. Marka v Čáslavi, který není pod řeholní správou, na den sv. Marka v době od prvních nešpor do západu slunce a pomodlí se zde za mír mezi křesťanskými knížaty a vymýcení kacířství, plnomocné odpustky. Tato milost platí 7 let.
Charter: 43
Date: 23. srpen 1668
Abstract: František, biskup ostijský a ostatní kardinálové generální kongregace sv. inkvisice dávají Alexandru Fridberskému, provinciálu kapucínského řádu v Čechách a Rakousku, jeho nástupcům a jiným zkušeným bratrům na 7 let povolení držet a číst zakázané knihy, zvláště bibli v národním jazyce, kromě knih Karla Desmoulinse a Mikuláše Macchiavelliho, rozhřešovat a přijímat zpět do církve kacíře, kteří se zřeknou kacířství a udílet rozhřešení novicům, pocházejícím z kacířských krajů a přijímat je do řádu.
Charter: 44
Date: 18. listopad 1671
Abstract: Papež Kliment X. uděluje všem věřícím, kteří navštíví kapucínský kostel sv. Josefa na Novém Městě pražském na den sv. Josefa v době od prvních nešpor do západu slunce a pomodlí se zde za mír mezi křesťanskými knížaty a vymýcení kacířství, plnomocné odpustky. Tato milost platí 10 let.
Charter: 45
Date: 7. leden 1674
Abstract: Papež Kliment X. uděluje všem věřícím, kteří navštíví kostel v kapucínské Loretě v Praze na den sv. Anny od prvních nešpor do západu slunce a pomodlí se zde za mír mezi křesťanskými knížaty a vymýcení kacířství, plnomocné odpustky. Tato milost platí 7 let.
Charter: 46
Date: 7. červenec 1674
Abstract: Papež Kliment X. uděluje všem věřícím, kteří navštíví kostel nebo kapli P. Marie Loretánské v Praze, která není pod řeholní správou, na den Narození P. Marie v době od prvních nešpor do západu slunce a pomodlí se zde za mír mezi křesťanskými knížaty a vymýcení kacířství, plnomocné odpustky. Tato milost platí 7 let.
Charter: 47
Date: 28. listopad 1674
Abstract: Leopold I., císař římský, král německý, uherský a český, na žádost provinciála kapucínského řádu v Čechách Martina z Moravy dává souhlas k zřízení kapucínského kláštera v Žatci. Klášter má být vystavěn po dohodě s vlastníkem stavebního místa vlastním nákladem dobrodinců bez příspěvku města, které také nebude povinno přispívati kapucínům na stravu atd.
Charter: 48
Date: 11. leden 1675
Abstract: František, biskup ostijský a ostatní kardinálové generální kongregace sv. inkvisice dávají Markvartu z Halberstadtu, členu kapucínského řádu v české provincii, budoucím provinciálům a jiným zkušeným bratrům na 7 let povolení držet a číst zakázané knihy, zvláště bibli v národním jazyce, kromě knih Karla Desmoulinse a Mikuláše Macchiavelliho, rozhřešovat a přijímat zpět do církve kacíře, kteří se zřeknou kacířství a udílet rozhřešení novicům, pocházejícím z kacířských krajů a přijímat je do řádu.
Charter: 50
Date: 1676, 1721
Abstract: Kopiář listin týkajících se nadace Lorety na Hradčanech:1) Leopold
I., císař římský a král český, na žádost provinciála kapucín. řádu v Čechách
Markvarta z Halberstadtu potvrzuje inserovanou listinu z 22.10. 1676
(Vídeň), jíž Václav Ferdinand Popel z Lobkovic vysvědčuje, že jeho babička
Benigna Kateřina se souhlasem cís. Ferdinanda II. a arcibiskupa Harracha
založila kapli P. Marie Loretánské na Hradčanech, inkorporovala ji
sousednímu kapucín. klášteru, jemuž svěřila duchovní správu; na stavbu
Lorety připsala ze svého kapitálu na statku Horní Beřkovice věčný plat 20
000 zl. rýn. a správu světských věcí a podací ponechala pro nejstaršího
člena rodu Lobkoviců. Václav Ferdinand vysvědčuje dále, že za jeho otce
Kryštofa Ferdinanda byl podle smlouvy s bar. Rothalem kapitál 20 000 s 6%
úrokem převeden na panství Bílinu, a zavazuje se sám, jako dědic tohoto
panství dodržovat podmínky nadace, ponechávaje kapucínům duchovní správu
Lorety a přebytky nadace. Dat. 18.11. 1676, Vídeň.Připojena schvalovací
doložka praž. arcibis. Jana Fridricha z Valdštejna, 7.11. 1676. Opis
konfirmace ověřil veřejný notář Jan Jakub Weingarten 21.1. 1677 (Praha).
Připojen záznam o intabulaci do DZV 466 (P 28). 2) Karel VI., císař římský a
král český, na žádost provinciála kapucínů Antonína Jihavského konfirmuje
inserovanou listinu cís. Leopolda I. z 18.11. 1676, Vídeň (uvedena jen
intitulace a odkaz výše). Dat. 24.11. 1721 (Vídeň). Připojen zápis o
intabulaci do DZV 558 (K 8) a ověřovací doložka provinciála Ludvíka Antonína
Jihlavského z 28.2. 1722 (Praha).
Charter: 49
Date: 10. březen 1676
Abstract: P. Josef Eusanius Aquilanus O.S.A., biskup porfyrský, prefekt papežské kaple vysvědčuje, že dal knížeti, kardinálovi - lantkrabímu Hessenskému, třemi pečetěmi zpečetěnou dřevěnou schránku s tělem sv. Agathonica a se skleněnou nádobou s jeho krví, které byly na pokyn papeže vyzdviženy ze hřbitova "cyriacae in campo verano".
Charter: 51
Date: 16. březen 1677
Abstract: Jan Štěpán Loth (na závěsu pečeti Loth Jičínský) postupuje kapucínské Loretě P. Marie na Hradčanech kapitál 250 zl. rýn., který půjčil 13.1. 1676 novoměstskému měšťanu Vavřinci Müllerovi a jeho ženě Zuzaně; úrok z této částky se doživotně vyhrazuje, po jeho smrti připadne rovněž Loretě. Odkaz má spravovat Ferdinand Popel z Lobkovic, jemuž náleží podací, a má jej vynaložit na podporu chrámového zpěvu (Stabat Mater dolorosa).
Charter: 52
Date: 6. červenec 1677
Abstract: Karel z Lichtenštejna, biskup olomoucký, jemuž bratr Markvart z Halberstadtu, ministr České provincie, sdělil, že František Augustin z Valdštejna staví kapucínům klášter v Třebíči, povoluje zde zbudovati svatyni a sezváněti lid k bohoslužbám.
Charter: 53
Date: 6. červenec 1677
Abstract: Karel z Lichtenštejna, biskup olomoucký, jemuž bratr Markvart z Halberstadtu, ministr České provincie, sdělil, že František Augustin z Valdštejna se rozhodl zřídit kapucínům v Třebíči klášter, povoluje jim zbudovati svatyni a sezváněti lid k bohoslužbám.
Charter: 54
Date: 26. květen 1679
Abstract: Karel z Lichtenštejna, biskup olomoucký, povoluje zřídit v Třebíči kapucín. klášter, který podle sdělení provinčního ministra hodlá vybudovat František Augustin z Valdštejna.
Charter: 55
Date: 9. září 1679
Abstract: Papež Innocenc XI. uděluje hlavním oltářům v kapucínských kostelích v Chrudimi, Opočně, Prudniku, Neostadii, Nise a Litoměřicích pro den Dušiček, následující oktáv a každé pondělí právo privilegovaných oltářů s platností pro 7 let.
Charter: 56
Date: 9. září 1679
Abstract: Papež Innocenc XI. uděluje hlavním oltářům v kapucínských kostelích na Novém Městě pražském, Budějovicích, Roudnici a Mostě pro den Dušiček a následující oktáv a každé pondělí, nebo pondělí, středu a pátek (podle toho, slouží-li se v kostele denně 7 nebo 21 mší) právo privilegovaného oltáře s platností pro 7 let.
Charter: 57
Date: 30. září 1679
Abstract: Papež Innocenc XI. uděluje hlavním oltářům v kapucínských kostelích v Horšovském Týně, Sušici, Sokolově a Kolíně 1 pro den Dušiček a jeho oktáv a každé pondělí právo privilegovaných oltářů s platností pro 7 let.
Charter: 59
Date: 13. říjen 1679
Abstract: Papež Innocenc XI. uděluje hlavnímu oltáři v kapucínském kostele v Jihlavě pro den Dušiček, následující oktáv a pro každé pondělí právo privilegovaného oltáře s platností 7 let.
Charter: 58
Date: 13. říjen 1679
Abstract: Papež Innocenc XI. uděluje hlavnímu oltáři kapucínského kostela v Mikulově pro den Dušiček a jeho oktáv a pro každé pondělí a pátek právo privilegovaného oltáře s platností pro 7 let.
Charter: 60
Date: 16. srpen 1680
Abstract: Karel z Lichtenštejna, biskup olomoucký, povoluje hr. Janu Františkovi z Vrbna zřídit při kapucínském kášteře ve Fulneku, který založil, loretánskou kapli, v jejíž prospěch upsal hrabě 300 zl. rýn. pod 6% úrok na svém panství Paskov.
Charter: 61
Date: 2. duben 1681
Abstract: Papež Innocenc XI. uděluje všem věřícím, kteří budou přítomni mariánským litaniím v kostele P. Marie Loretánské v Praze, zpívaným o mariánských svátcích, a pomodlí se zde za mír mezi křesťanskými knížaty a vymýcení kacířství, 100 dní odpustků.
You are copying a text frominto your own collection. Please be aware that reusing it might infringe intellectual property rights, so please check individual licences and cite the source of your information when you publish your data