Grouped by years:
Obec Všeruby (něm. Neumarkt, Neumark, lat. Neoforum, čes. Najmark, r. 1606 „Neumarckt zum bemischen Weier“) vznikla v šestnáctém století na rýzmberském panství. V roce 1570, kdy jí bylo Maxmiliánem II. vydáno znakové privilegium je už zmiňována jako poddanské městečko, jehož vrchností byl Jiří z Gutštejna. Na počátku 17. století patřily Všeruby Vidršperkárům, po Bílé hoře se dostaly do rukou Koců z Dobrše. Jako centrum malého samostatného statku získal Všeruby v roce 1692 Volf Maxmilián Lamingen, který je opět připojil k rýzmberskému panství. Od roku 1697 pak byly součástí koutsko-trhanovského panství, které patřilo Stadionům.
Z privilegií města Všerub lze zjistit některá práva a povinnosti Všerubských vůči vrchnosti. O samosprávě obce a podobě jejích samosprávných institucí nelze do roku 1850 na základě písemností fondu AM Všeruby říci téměř nic. Z listiny z roku 1698 (L9) se dovídáme pouze to, že správu obce reprezentoval primas, purkmistr a rada. Podle zmínky o primasovi můžeme předpokládat, že radní se ve funkci purkmistra během roku střídali. O počtu členů rady a o obnovách rady vrchností není možno říci nic určitého.
Nejstarším popisem fondu je bohužel až popis M. Volfa z roku 1946. Na radnici byla v té době ze starších písemností pouze privilegia a několik tenkých knížek protokolů ze zasedání obecní rady od doby první světové války. Uvádí se, že už v té době neexistovaly žádné spisy z doby po roce 1852. Popis bohužel neuvádí, jaký byl stav písemností např. prvorepublikových či spisů z doby okupace.
Všerubské listiny měly zajímavý osud. Při požáru radnice roku 1852 byla sice privilegia z ohně zachráněna, ale ohněm rozpálenou kovovou truhlu, ve které byla uložena hodili Všerubští do rybníka, aby se zchladila. Tím byla většina pergamenů nenapravitelně poškozena. M. Volf ve svém popisu uvádí, že Zemský archiv se chce pokusit o jejich opravu. Pergameny byly tedy převezeny do Zemského archivu v Praze, kde byly restaurovány a uloženy. Někteří badatelé pak považovali všerubské listiny za nezvěstné (J. Pelant), někteří o jejich uložení v Praze věděli (J. Čarek), A. Haas dokonce uvádí jako místo jejich uložení v roce 1968 Okresní archiv Domažlice. Až v roce 2004 bylo ze Státního ústředního archivu delimitováno všech 13 pergamenových listin do Státního okresního archivu Domažlice.
I přes své značné poškození zůstávají pergamenové listiny města Všerub významnou památkou s důležitými údaji zejména o postavení poddaných a jejich vztahu a povinnostech vůči vrchnosti.