useridguestuseridguestuseridguestERRORuseridguestuseridguestuseridguestuseridguestuseridguest
FondCheb, velkostatek sv. Klara (1285-1713)

Klášter klarisek v Chebu byl založen při starším klášteře minoritů před rokem 1273, kdy Přemysl Otakar II. věnoval listinou z 14. 1. 1273 jistou vesnici „sestrám sv. Kláry v Chebu“.

Po celou dobu existence se klášter těšil přízni chebského patriciátu a místní šlechty, což lze doložit celou řadou zbožných odkazů. Pozemková držba kláštera se zvětšovala nejen nadacemi, ale též věnem jeptišek, dary a koupěmi. Klášterní majetek – velkostatek spravovala vždy osoba světská dosazovaná abatyší kláštera, pouze v období reformace byli správci dosazováni chebskou městskou radou.

Roku 1464 došlo k reformaci kláštera minoritů na přísnější observanci františkánskou. V té době přistoupily sestry k výstavbě vlastního kostela, jehož chór byl dokončen roku 1467. Bohužel při obléhání Chebu v roce 1647 byl starý klášter přiléhající k městským hradbám a k františkánskému kostelu zničen. Obnova postupovala pomalu a nekvalitně. Nový kostel byl vysvěcen až 17. 8. 1711, budovy byly uvedeny do použitelného stavu několik let před tím.

Klášter byl zrušen 7. února 1782. V té době byly v jeho majetku vsi Děvín, Povodí, Vonšov, Vrbová, Zelený Háj, Horní Lipina, Oldřichov, Krásná Lípa, Horní a Dolní Částkov, Hluboká, větší části vsí Mostek, Bor, Dřenice a Vojtanov a jednotlivé dvory a domy ve 24 dalších vesnicích.

Od roku 1782 náležel klášterní velkostatek Náboženskému fondu. Roku 1812 byl v dražbě prodán pražskému měšťanovi Janu Vavřinci Wolfovi. Roku 1829 velkostatek získal Kašpar Wilhelm z Helmfeldu, který jej spravoval spolu s velkostatkem Starý Rybník. Rodina Wilhelmů na obou statcích hospodařila až do roku 1945, kdy jim byl majetek konfiskován. Vlastní konventní budovy koupil roku 1816 c.k. Kriminální fond. V současné době sídlí v těchto prostorách Státní okresní archiv v Chebu.

Klášterní archiv byl ve své době kvalitně veden. Po zrušení kláštera však došlo k jeho rozprášení. Listiny byly odevzdány Univerzitní knihovně v Praze. Nyní jsou v péči Národního archivu v Praze ve fondu Archivy zrušených klášterů za Josefa II. Spisový materiál však podlehl zkáze po předání českému guberniu. Některé listiny byly ještě před zrušením kláštera předány Městskému archivu v Chebu a jsou spolu s pozemkovými knihami a registraturou z let 1782 – 1850 ze Starého Rybníku v péči Státního okresního archivu v Chebu.

Zbylou část klášterního a velkostatkového archivu spravuje Státní oblastní archiv v Plzni ve svých depozitářích v Klášteře u Nepomuka a v Plzni. Jedná se o listiny od konce 13. století do roku 1713, knihy z let 1678 – 1849, spisový materiál z let 1519 – 1861 a účetní materiál z let 1829 – 1874.

Listiny tvoří daleko nejcennější část archivního fondu. Byly objeveny teprve roku 1971 při pořádání archivu Velkostatku Starý Rybník.

Listiny přinášejí nové poznatky pro nejstarší období existence kláštera. Obsahově se týkají především majetkových záležitostí a platů plynoucích klášteru. Přispívají k dějinám nejen samotného kláštera, ale také města Chebu a širokého okolí. Jsou také cenným sfragistickým pramenem pro poznání šlechtických pečetí přelomu 13. a 14. století a pečetí chebského patriciátu.