Fond: Velkostatek Orlík nad Vltavou (1198-1748)
Search inCZ-SOAT > VelkostatekOrlik >>
Charter: 1
Date: cca 1198-1201, březen 4.
Abstract: Daniel II., biskup pražský, potvrzuje smenu vesnic provedenou roku 1184 (pred 23. kvetnem) mezi Jindrichem, biskupem pražským a Jiríkem z Milevska. Na základe této smeny mu Jindrich postoupil nekolik biskupských vesnic, kterými Jirík hodlá nadat zakládaný klášter milevský za vesnice Jiríkovy, ležící u Roudnice, a to Stranné, Bratrejov, Budov a Chrastná.
Charter: 3
Date: 1215, leden 6.
Abstract: Premysl Otakar I., král ceský, potvrzuje klášteru milevskému vlastnictví vesnic Bíliny, Pozretína a cásti vsi Gdešic, které svého casu klášteru zastavil za obnos 60 marek stríbra.
Charter: 4
Date: 1216, červen 20
Abstract: Ondrej, biskup pražský, stvrzuje, že jeho predchudce Jindrich smenil s Jiríkem z Milevska biskupské vesnice Dobrotešice, Mimonovice a Hrejkovice za Stranné, Bratrejov, Budov a Chrastnou a uzavírá smlouvu s Jarlochem, opatem milevským, že za ves Stranné, kterou svého casu opatovi prodal biskup Daniel bez spolecného souhlasu kapituly, zaplatí biskupství pražskému 100 marek.
Charter: 5(a)
Date: 1218, leden 15.
Abstract: Premysl Otakar I., král ceský, ves Bojenice, kterou kdysi zastavil klášteru milevskému za 50 marek stríbra, daruje tomuto klášteru, po zaplacení dalších 60 marek.
Charter: 6
Date: 1218, leden 15.
Abstract: Druhý exemplár predešlé listiny lišící se od prvního jmény svedku.
Charter: 7
Date: 1219
Abstract: Premysl Otakar I., král ceský, daruje klášteru milevskému opet ves Bojenice, kterou zastavil dríve opatu Jarlochovi za 110 marek ve stríbre.
Charter: 8
Date: 1220
Abstract: Vítko z Prcic prodává klášteru milevskému ves Kojetín se vším príslušenstvím.
Charter: 9
Date: 1235, květen 7.
Abstract: Václav I., král ceský, prodává klášteru milevskému za 30 marek stríbrných ves Mlékojedy, kterou držela jeho chuva Netka.
Charter: 10
Date: 1288, září 14.
Abstract: Opat Otto a konvent sv. Jana na Ostrove v Praze doznávají, že za pozemek, na nemž stojí dum a kostel sv. Ondreje, které Petr, probošt vyšehradský, prodal klášteru milevskému za 32 marek stríbrných, byli odškodneni úmernou cástkou kupní ceny a proto postupují vlastnické právo na tento pozemek vcetne patronátního práva uvedeného kostela opatu Jindrichovi a klášteru milevskému.
Charter: 11
Date: 1307, červenec 4.
Abstract: Rudolf (I.), král ceský, zastavuje Jindrichovi z Rožmberka hrad Zvíkov až do postoupení panství Retz v Rakousku, aneb jiného panství v téže hodnote v Cechách.
Charter: 12
Date: 1307, červenec 26.
Abstract: Jan, biskup pražský, smenuje s Jindrichem z Rožmberka vsi pražského biskupství Sepekov, Radimovice a Celkovice za hrad Krivsoudov a tvrz Herálec. Prevýší-li ocenení smenených biskupských vesnic hodnotu Jindrichova zboží, pridá k nemu Jindrich ves Zdislavice anebo Cetoraz.
Charter: 14
Date: 1307,září 13.
Abstract: Fridrich, markrabe míšenský dosvedcuje, že Jindrich (Korutanský), král ceský, daroval Jindrichovi z Rožmberka hrad Zvíkov a dvur Záhorí. Rovnež že slíbil nahradit Jindrichovi z Rožmberka a jeho prátelum všechny škody na majetcích, vzniklé válkou s Fridrichem, vévodou rakouským.
Charter: 15
Date: 1322, listopad 11.
Abstract: Jindrich z Kamenice se zavazuje (revers), že z vesnice Mirejovic a vinice tamtéž, které prevzal v ochranu od Hojka, opata kláštera milevského, a konventu, nebude žádat ani on ani jeho bratri žádných jiných užitku než ty, které jim klášter prizná a že uvedenou vesnici s príslušenstvím vrátí klášteru ihned na jakýkoliv príkaz.
Charter: 16
Date: 1323, srpen 20.
Abstract: Jan (Lucemburský), král ceský, dává Petrovi z Rožmberka zdarma v doživotní držení hrad Zvíkov se vším zbožím (výcet 32 vesnic) a zarucuje jeho dedicum zástavní držení tohoto hradu a panství na tak dlouho, dokud jim nebude vyplacena pohledávka 2 000 kop pražských gr., váznoucích na tomto panství ve prospech Petra z Rožmberka.
Charter: 17
Date: 1328, srpen 22.
Abstract: Michal ze Zbiroha, knez pražské diecéze a verejný notár svedcí, že dne 22. 8. 1328 v sídle biskupství v Praze predložil Purkard, opat kláštera milevského, listinu krále Jana Lucemburského z 20. 1. 1327, Praha, kterou král propujcuje klášteru milevskému patronátní právo nad kostelem a farou v Bechyni (listina inserována v plném znení), a že uvedený opat se souhlasem konventu milevského kláštera prezentoval na tuto uprázdnenou faru klerika Jindricha, svetského kneze, kterého administrátori biskupství nepotvrdili.
Charter: 18
Date: 1336, leden 6.
Abstract: Jan (Lucemburský), král ceský, dává Petrovi z Rožmberka zdarma v doživotní držení hrad Zvíkov se vším zbožím za zápujcku 9 500 kop pražských gr. zajištenou na tomto hrade a za služby prokázané králi.
Charter: 19
Date: 1336, březen 25.
Abstract: Jenec, Herbord a P(...), bratri z Janovic svedcí, že Protiva a Purchardus, kanovníci milevského kláštera, koupili od Jordana z Gieschgobiez ves Plešište o 8 lánech orné pudy a statek Krchov (psáno Kykrov) tamtéž, se vším príslušenstvím, za 104 kop pražských gr.
Charter: 20
Date: 1337, červen 18.
Abstract: Jan (Lucemburský), král ceský, zastavuje Petrovi z Rožmberka hrad Zvíkov s príslušenstvím ve 2 280 kopách pražských gr. a zavazuje se mu ponechat doživotní držení hradu i po splacení pujcky, které termínuje do príštího sv. Václava.
Charter: 22
Date: 1337, červen 21.
Abstract: Jan (Lucemburský), král ceský, zastavuje Petrovi z Rožmberka užitek ze zlatých dolu v Cechách ve Všechlapech, Záblatí, Kamberku, Sedlcanech, Leštnici, Belcicích, Újezde, Záhoranech a Zákoutí a ze statku Letu, patrícího ceské královne, na tak dlouho, dokud nebudou z uvedených užitku plne vyrovnány Petrovy pohledávky vuci králi ve vyši 344 1/2 a 1 579 kop pražských gr.
Charter: 21
Date: 1337, červen 21.
Abstract: Jan (Lucemburský), král ceský, zastavuje Petrovi z Rožmberka užitek ze všech zlatých dolu v Cechách a ze statku Letu, patrícího ceské královne, s výjimkou zlatých dolu v Kašperských Horách, Jílovém, Pomuku, Chotešovicích a Teplé na tak dlouho, dokud nebudou z uvedených užitku plne vyrovnány Petrovy pohledávky vuci králi ve výši 344 1/2 a 1 579 kop pražských gr.
Charter: 23
Date: 1357, červenec 4.
Abstract: Cenek z Lipé, nejvyšší maršálek a komorí, Ješko z Wezzel, purkrabí pražský, Ondrej z Dubé, nejvyšší sudí a Štepán, kanovník pražský a notár svedcí, že Karel IV. udelil Detrichovi, biskupu mindenskému, hrad Orlík a vše, co drží v zemi ceské, v ušlechtilé léno po dobu jeho života.
Charter: 24
Date: 1357, prosinec 22.
Abstract: Arcibiskupská konzistor v Praze rozhoduje spor mezi klášterem milevským na jedné a Petrem a Joštem z Rožmberka a Benešem z Choustníka na strane druhé, o patronátní právo nad kostelem v Prcicích a Blanici, ve prospech kláštera milevského.
Charter: 25
Date: 1359, září 17.
Abstract: Opat Mikuláš a konvent kláštera milevského svedcí, že poddaní klášterní ve vsích Plešište a Krchov (psáno Kykrov) mají svou pudu zakoupenou takovým právem, že krom úroku a královské berne jsou prosti jiných bremen.
Charter: 26
Date: 1360, srpen 4.
Abstract: Mikuláš, opat kláštera milevského svedcí, že Jindrich, rádový knez tohoto kláštera, byl zvolen a potvrzen za probošta kláštera v Drkolné (Plaga).
Charter: 27
Date: 1362, březen 28.
Abstract: Bohuslav, opat želivského kláštera,rozhoduje spor mezi Petrem, Joštem, Oldrichem a Janem z Rožmberka na jedné a klášterem milevským na strane druhé a prisuzuje klášteru milevskému rocní duchod 6 marek z peti lánu ve vsi Prísecnici a naproti tomu patronátní právo nad kostely v Prcicích a Blanici prisuzuje pánum z Rožmberka. Opat Mikuláš a konvent kláštera milevského podrizují se rozsudku Bohuslava a vzdávají se patronátního práva kostelu v Prcicích a Blanici.
Charter: 28
Date: 1363, červen 16.
Abstract: Martin, opat strahovského kláštera, prokurátor premonstrátského rádu a vizitátor v Cechách, Polsku, Rakousku a na Morave, rozhodcí v rozepri mezi bratry kláštera v Drkolné a Jindrichem, kanovníkem milevského kláštera, voleným opatem kláštera v Drkolné, usilujícím o dosažení tamejšího probošství, ukládá farárum ve Svérázu a Kaplicích, aby jmenovanému Jindrichovi zajistili držení probošství kláštera v Drkolné a uvedli ho v držení všech práv. príjmu a výnosu tohoto probošství.
Charter: 29
Date: 1364, srpen 10.
Abstract: Maršo z Vesce prodává milevskému klášteru nekolik polností ležících u Kovárova za 5 kop pražských gr.
Charter: 30
Date: 1365, leden 31.
Abstract: Otto z Gdešic se vzdává všech práv na dvur v Jickovicích, která mu byla priznána milevským klášterem v instrumentu vyhotoveném v roce 1364, ale ztraceném a spokojuje se s temi právy a milostmi, které mu zarucuje nová listiny z 30. 1. 1365.
Charter: 31
Date: 1373, červen 6.
Abstract: Jaroslav z Vepic svedcí, že prostrednictvím opata nepomuckého, apoštolskou stolicí ustanoveného rozhodcího, došlo mezi ním a Petrem, opatem milevského kláštera, k narovnání o sporné hranice mezi vesnicemi Vepice, Dobrošov a Horejší a Dolejší Hrazany.
You are copying a text frominto your own collection. Please be aware that reusing it might infringe intellectual property rights, so please check individual licences and cite the source of your information when you publish your data