Charter: MKA, Acta Paulinorum (Q 312) 24093
Signature: 24093
Add bookmark
Edit charter (old editor)
1525-02-23
Vig. Matthie. Az egri káptalan tanúsítja, hogy a Laad-i pálosok és Gerynch-i János megegyeztek fogott bírák segítségével a pálosok Zemplén megyei Bezzeegh birtokán történt hatalmaskodás ügyében és fogadják, hogy akármelyik fél részéről történnék ezután hatalmaskodás, a károkozó a károsultnak 100 aranyforintot tartozik kártérítésül fizetni. Eredeti, papír 30x28 cm, hátlapjára nyomott pecsét nyoma.– Regeszta forrása: OL regeszta (Érszegi)
(in vig. Mathie ap.). Az egri káptalan előtt a pálosok Laad-i Szűz Mária kolostorának vikáriusa Antal és prédikátora, Balázs, a maguk és a kolostor többi szerzetesei nevében egyfelől, Gerynch-i János másfelől tanúsítják, hogy bár a pálosok Gerynch-i Jánost a Zemplén megyei Bezzeeg birtokon élő bírói tisztet viselő jobbágyuk megölése, két pálos szerzetes megverése és megsebesítése, a kolostor egy lovának megsebesítése, akasztófa és karó felállítása miatt a királyi kúriában perbe fogták, döntőbírák közbenjárásával megegyeztek egymással az egymás közötti perek beszüntetéséről, s arról, hogy ha ezentúl az egyik fél a másikat zaklatná, 100 arany forintban marasztalják el. Bármely fél a másik kérésére köteles jobbágyai és familiárisai részéről igazságot szolgáltatni. Mindezek megtartására mindkét fél kötelezte magát a káptalan előtt. - Papíron, a hátoldalon rányomott pecsét nyomával. - MOL, (AP Lád f.3 n.3) - Regeszta forrása: Publikált regeszta (Bándi Zsuzsanna): BLÉ 5 (1985) 670-671. EGRI KÁPTALAN Graphics: 
Kincstári levéltárból (E), MKA, Acta Paulinorum (Q 312) 24093, in: Monasterium.net, URL <https://www.monasterium.net/mom/HU-MNL-DLKINL/MKAAPQ312/34024/charter>, accessed 2025-04-07+02:00
You are copying a text frominto your own collection. Please be aware that reusing it might infringe intellectural property rights, so please check individual licences and cite the source of your information when you publish your data
The Charter already exists in the choosen Collection
Please wait copying Charter, dialog will close at success