useridguestuseridguestuseridguestERRORuseridguestuseridguestuseridguestuseridguestuseridguest
FondCisterciáci Velehrad (1202-1777)
Fonds > CZ-MZA > E07
< previousCharters1559 - 1672next >
Charter: 1559 I 07
Date: 7. leden 1559
AbstractPřemek z Víckova, podkomoří markrabství moravského, prostředkuje smlouvu mezi velehradským klášterem a Janem ze Zástřizl na Buchlově, podle níž pan Jan postupuje klášteru plat 10 zl. 4 gr., jenž mu plynul ze vsi Zlechova podle smlouvy prostředkované vydavatelem této listiny v Olomouci 6. července 1555, potvrzené pak císařem a vložené do olomouckých desk (ZDO XXVI, 405 - 7, č. 36). Klášter dává za to náhradou pustou ves Oujezdec, z níž plyne plat 5 zl. 11 gr..

Images0
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1577 VI 18
Date: 18. červen 1577
AbstractHanuš Haugvic z Biskupic a na Račicích, podkomoří markrabství moravského, Bohuš Kokorský z Kokor a na Laškově, nejvyšší hofrychtýř markrabství moravského, Matyáš Žalkovský ze Žalkovic a na Dobromilicích, prokurátor v markrabství moravském, prostředkují na poručení císaře Rudolfa II. vzájemnou dohodu mezi velehradským klášterem a městem Uherským Hradištěm.

Images0
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1578 VI 18
Date: 18. červen 1578
AbstractKašpar Čelo z Čechovic a na Kunčičkách prodává Ondřeji Dudyčímu z Hořovic a na Paskově tvrz a městečko Paskov s kostelním podacím a pivovarem, vsi Velkou Hrabovou s kostelním podacím, Malou Hrabůvku, Novou Bělou, Krmelice (Kermelice), Žabno za 21,500 zl. na počet slezský na tolarech nebo českých groších.

Images0
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1579 I 29
Date: 29. leden 1579
AbstractVelehradský klášter osvobozuje Matyáši Kučiovskému (=Kučovskému) z Opolí (A jeho dětem, splozeným s manželkou Alenou Vlachovskou, i jeho synovi z prvního manželství Janu Kučiovskému) na jeho žádost a v odměnu za jeho služby dvůr ve vsi Tučapech a tři vinohrady v tučapských horách od platů a robot, vyjma povinnosti dovézt z Přítluk dvě bečky vína a platit desátek boršickému knězi. Dále se udílejí panu Matyáši další milosti a stanoví se jeho povinnost při zemském zdvižení.

Images0
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1589 XII 05
Date: 5. prosinec 1589
AbstractStanislav Pavlovský, biskup olomoucký, a Don Juan Manriquez z Laru a na Tovačově, válečný rada a plukovník, prostředníci dožádaní oběma stranami, uzavírají smlouvu mezi velehradským klášterem a Hynkem st. z Vrbna na Bruntále a Kolštejně, Karlem z Vrbna a na Šilheřovicích, Albrechtem, Vilímem a Hynkem, bratřími z Vrbna a na Heralticích, podle níž se klášter vzdává všech svých práv na vesnicích Štibořicích, Jemnicích, Sádku, Hlavnicích, Ještkovicích, Bratříkovicích, Heřmanicích, Jakatricích, Bohdanovicích, pustých vsí Drštkovicích a Mladoticích za roční plat 800 zl.. Stanoví se také další podmínky dohody.

Images0
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1590 IV 02
Date: 2. duben 1590
AbstractCísař Rudolf II. potvrzuje na žádost smluvních stran listinu z 5. prosince 1589 (G 81b), stanoví sankce za neplnění smlouvy a určuje způsob výplaty a povinnost velehradského opata koupit v případě výplaty jiný plat nebo zboží.

Images0
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1592 VIII 04
Date: 4. srpen 1592
AbstractMikuláš z Hrádku a na Novém Zámku, podkomoří markrabství moravského, a Jakub st. Vojska z Bogdunčovic a na Veselí, prokurátor v markrabství moravském, Václav Nekeš z Landeku na Lukově a Řimicích, Vilím Zoubek ze Zdětína a na Zdounkách rozhodují spor mezi Stanislavem Pavlovským, biskupem olomouckým, a velehradským klášterem, tak, že klášter odstoupí biskupovi plat 2 1/2 zl. z hory nad Mniškami, začež biskup dá klášteru horu Bořky. Stanoví se náhrada polešovickému faráři za plat, který mu plynul z vinic, v listině vypočtených, dále biskupovo právo na horního, jehož práva a povinnosti se v listině blíže určují, pak na svobodný domek a kus lesa v Polešovicích. Určuje se, jak mají být opravovány vinohradní cesty.

Images0
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1602 II 27
Date: 27. únor 1602
AbstractKapitula olomouckého kostela vidimuje na žádost Lukáše Tomicia, převora, a Jana Bránického, podpřevora hradišťského kláštera, i mistra Jana Jiskry, zmocněnců velehradského kláštera, listinu z 3. června 1522 - Budín. Král Ludvík se zavazuje pro nemalý úpadek své komory duchovenského stavu a pro ochranu své moci neudílet žádné opravy, vrchnosti i obrany nad kláštery, příslušejícími k jeho komoře, nezapisovat na nich žádné částky, nezcizovat jejich zboží, zachovávat je při jejich privilegiích. Dovoluje dále, aby kláštery spravovaly jeho komoru svými vlastními úředníky, aby volily své preláty, které král pak potvrdí.

Images0
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1603 II 03
Date: 3. únor 1603
AbstractKapitula kostela brněnského transsumuje na žádost velehradského kláštera listiny: 1) 27. listopad 1228 (A 2+), 2) 23. srpen 1422 (A 15), 3) 19. červen 1485 (G 46), 4) 11. duben 1474 (G 41), 5) 27. prosinec 1511 (A 19). Tyto listiny překládá také do českého jazyka, pak 6) 17. prosinec 1511 (G 56).

Images0
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1609 V 28
Date: 28. květen 1609
AbstractJan Adam z Víckova a na Čejkovicích plní na radu svého strýce Viléma z Víckova na Bysřici p. Host. a na prosbu Volfa Jiřího Mengereitera z Truklova, válečného rady a plukovníka, slib daný panu Mengereiterovi jeho zemřelým strýcem Arklebem z Víckova a osvobozuje od robot a platů panu Mengereiterovi jeho dům a dvůr v Čejkovicích, darovaný Mengereiterovi z dědictví po Janu Šemberovi Černohorském z Boskovic Maxmiliánem z Lichtenštejna a jeho manželkou Kateřinou Černohorskou z Boskovic, i s příslušenstvím podrobně popsaným, a s dalším vypsaným majetkem. Stanoví se také další podmínky smlouvy.

Images0
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1610 X 07
Date: 7. říjen 1610
AbstractKrál Matyáš II., čekanec českého království, markrabě moravský, potvrzuje na žádost velehradského kláštera všechna jeho privilegia, udělená královými předchůdci, a ustanovuje, že klášteru nemá být na újmu a škodu ztráta privilegií císařů Maxmiliána a Rudolfa za opata Jana Škardonidesa.

Images0
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1612
Date: 1612
AbstractDr. Mikuláš Boucherat, generál cisterciáckého řádu, potvrzuje na svědectví Jiřího Vrata, zbraslavského opata, volbu Michala Cucula opatem sedleckým.

Images0
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1617 VIII 28
Date: 28. srpen 1617
AbstractLadislav z Lobkovic, hejtman markrabství moravského, Lev Burián Berka z Dubé a z Lipého, komorník a místodržící nejvyššího soudu markrabství moravského, prostředkují smlouvu mezi kn. Karlem z Lichtenštejna na místě jeho a jeho bratří Maxmiliána a Gundakara z Lichtenštejna na jedné straně a zbraslavským opatem Jiříkem z Vratu, visitátorem cisterciáckého řádu v království českém a zemích k němu připojených, vyšebrodským opatem Pavlem Fahrensteinem, opatem v Nové Cele, Jiříkem Essrichem, komisaři generála řádu Mikuláše de Boucherat na místě velehradského a starobrněnského kláštera na druhé straně za prostřednictví kard. Ditrichštejna, komisaře císařem nařízeného, podle níž se oba kláštery vzdávají na dobu trvání mužského pokolení lichtenštejnského rodu všech práv, kromě kolatur, na Hustopečích, Velkých a Malých Starvicích (=Starovicích a Starovičkách), patřících starobrněnskému klášteru, a na Přítlukách,patřících velehradskému klášteru, jež prodal pánům z Lichtenštejna císař Rudolf r. 1598 z potřeby peněz na úhradu vydání výpravy proti Turkům. Za to se páni z Lichtenštejna zavazují od zmíněných statků nic neodcizovat a za jejich užívání platit každý rok starobrněnskému klášteru 3153 zl. 4 gr. a velehradskému 1846 zl. 26 gr. a dát vymazat ze zemských desk vklad císaře Rudolfa, týkající se uvedených statků. Císař má dávat Lichtenštejnům na tento plat 1000 zl. až do zaplacení hlavní sumy, dle které by plat 1000 zl. vycházel.

Images0
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1629 I 09
Date: 9. leden 1629
AbstractCíseř Ferdinand II. potvrzuje na zprávu a prosbu Jiřího Vrata, opata zbraslavského a visitátora cisterciáckého řádu v království českém a v zemích k tomuto přivtělených, volbu Jana Greiffenfelse z Pilsenburka, bývalého opata sedleckého, za opata velehradského po resignaci opata Jana.

Images0
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1629 X 25
Date: 25. říjen 1629
AbstractVelehradský klášter a město Uherské Hradiště uzavírají podle císařovy vůle, aby se všichni věřitelé dohodli s městy o částky jim povinné, smlouvu, podle níž klášter odpouští Hradištským úrok a 1300 zl., vypůjčenou smlouvou z 20. října 1625 Fridrichem Mužíkem. V náhradu mají však Hradišťští propustit dům někdy Melichara Olšovského, nyní měšťana kroměřížského, upuštěný jmenovaným v prospěch kláštera, za volný a svobodný, očistit jej ode všech závad, zaplatit všem jeho nápadníkům 400 zl., berně a poplatky, srazit lozunky a poplatky (tyto také z druhého klášterního domu) městu a dáti 50 zl. klášteru na opravu domu.

Images0
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1634 XI 14
Date: 14. listopad 1634
AbstractVáclav z Oppersdorfu, sv. p. z Dubu a Frydštejna, zemský hejtman knížetství opavského, postupuje Janu Greiffenfelsovi z Pilsenburka, opatu zbraslavskému a velehradskému částku 2000 zl. mor., jež mu dluží Tas Václav podštátský z Prusinovic na Čekyni, komorník menšího práva zemského v markrabství moravského, podle nálezu při svatojánském soudu r. 1633, v němž zmocněným a poručníkem vydavatelovým byl Ludvík z Taroulu na Taroulu.

Images0
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1637 IV 20
Date: 20. duben 1637
AbstractMěsto Uherské Hradiště vypisuje k žádosti Jana Českého, svého rychtáře, ze svých purkrechtních knih smlouvu z 5. ledna 1637: Velehradský klášter vyměňuje s Janem Českým, rychtářem města Uherského Hradiště, svůj dům v Uherském Hradišti, ležící na horním rynku mezi uličkou, jdoucí ke mlýnu, a (domem) Jana Unětického z Trboušan, za rychtářův dům na dolním rynku, ležící mezi klášterním domem (někdy kořínkovským) a domem Kurcburgerovským. Rychtář dá ještě 100 zl. přídanku.

Images0
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1637 X 08
Date: 8. říjen 1637
AbstractVelehradský klášter s úmyslem dát znovu vystavět válkami zničený mlýn v Nedakonicích, na který má privilegia králů a císařů uvedených v listině, a s úmyslem prokázat neoprávněnost stížností okolních pánů, že by jim byl mlýn ke škodě, požádal Brněnské, aby šest mistrů z mlynářského cechu, jménem uvedených, shlédlo a posoudilo místo určené k vystavění mlýna, což se stalo 28. dubna v přítomnosti Jana, opata velehradského, Benedikta Waltenbergera, opata zábrdovického, Jiřího Gladicha, převora svatotomášského a Jana st. Sokolovského ze Sokolova, komorníka menšího soudu brněnského kraje. Totéž místo znovu ohledalo 5. a 6. října 12 mistrů mlynářů z Brna, jménem uvedených, v přítomnosti opatů velehradského a zábrdovického, děkana uherskohradišťského Václava Kulíška z Moravičan, Jana Tomáše Vinklera ze Střelic, bzeneckého úředníka, Kašpara Mlíčka z Jilovnice, dvou měšťanů uherskohradišťských Martina Hortensia a Jana Kurcperga, a Jana Boříčky, purkrabího velehradského, a shledalo je vhodným a dalo udělat hned některé počátky stavby.

Images0
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1641 III 07
Date: 7. březen 1641
AbstractVelehradský klášter si vypůjčuje se souhlasem císaře Ferdinanda III. k užitku žďárského kláštera 1000 zl. od Kryštofa Tripodia, visitátora kartuziánského řádu a převora kartouzy v Králově Poli, a slibuje mu tuto částku zúročit 6%, kdyby ji do roka nevrátil. Na tuto částku klášter zastavuje ves Ivanovice u Černovic.

Images0
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1641 XI 21
Date: 21. listopad 1641
AbstractKašpar Karas z Rhombsteina, generální vikář a oficiál olomoucký, a konsistoř biskupství olomouckého rozhodují spor o patronátní právo kostela sv. Jiřího v obci novém Hradišti (=Uherském Hradišti) mezi žalujícím velehradským klášterem a žalovanou radou a obcí města Nové Hradiště ve prospěch žalobce.

Images0
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1642 III 18
Date: 18. březen 1642
AbstractKarel Eusebius kn. z Lichtenštejna potvrzuje, že dostal, jakmile se smlouvou z 10. prosince 1638 zbavil závazku platit ročně 5000 zlatých klášteru velehradskému a na Starém Brně z Hustopečí, Přítluk, Starovic a Staroviček, od klášterů velehradského a starobrněnského dvě obligace vystavené jeho zemřelým otcem a stvrzenku z 10. prosince 1641. Potvrzuje, že smlouva z 25. srpna 1617 zůstává až na výše uvedený platební závazek v platnosti.

Images0
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1648 XII 17
Date: 17. prosinec 1648
AbstractJan Bedřich Austetzký, registrátor a expeditor ve dvorní české kanceláři, transsumuje listiny: 1) 1. srpen 1238 (G 4), 2) 16. únor 1270 (A 5), 3) 27. březen 1338 (A 9) (s postranními opavami insertu), 4) 19. listopad 1337 (A 8), 5) 29. srpen 1334 (G 18), 6) 28. prosinec 1514 (H 3), 7)7. březen 1530 (A 22), 8) 7. říjen 1610 (A 24).

Images0
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1648 XII 18
Date: 18. prosinec 1648
AbstractJan Bedřich Austetzký, registrátor a expeditor české dvorní kanceláře, transsumuje listinu z 27. ledna 1295 -Král Václav potvrzuje darování Boleslava, vévody krakovského, který určil velehradskému klášteru každý rok z dolů v Bochni 80 "balvanů" soli.

Images0
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1649 XI 01
Date: 1. listopad 1649
AbstractVelehradský klášter prodává s povolením císařovým z 9. října Markovi Lübedichovi Kappeletovi, plukovníkovi jezdeckého pluku Chorvatů, zámeček a vesnici Ořechov u Polešovic s poplužním dvorem a vesnici Těmnice se dvorem s výjimkou neusedlých klášterních lidí a dvou svobodníků Ondry Strachotů a Tomáše Mikly Němečky v Ořechově za 12000 zl..

Images0
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1659 V 10
Date: 10. květen 1659
AbstractCísař Leopold potvrzuje na zprávu a prosbu Dr. Hilgera Burghoffa, opata sedleckého, visitátora a generálního vikáře (cisterciáckého řádu) v království českém a inkorporovaných zemích, volbu Bartoloměje Ferrea za velehradského opata, provedenou dne 23. března po resignaci dosavadního opata Michala Salixe.

Images0
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1660 VIII 07
Date: 7. srpen 1660
AbstractHilger Burghoff, visitátor a generální vikář cisterciáckého řádu, opat sedlecký a žďárský, Melichar Ledenický z Ledenic, nejvyšší písař moravský, rozhodují spor mezi velehradským klášterem a Zikmundem Hanušem Petřvaldským z Petřvaldu na Buchlově na základě starých listin o sporných otázkách. Určují se hranice sporných dílů kolem hradu Buchlova, platy Tupesských a Zlechovských za klučovaniny mají přijít k hradu Buchlovu, ale klášter má zůstat v užívání a ve svobodách buchlovského lesa podle starých privilegií. O plat a obilní osyp Tupesských a Zlechovských ze užívání Hříběcích a Břesteckých hor se obě strany dohodnou. Útraty sporu se zdvíhají.

Images0
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1660 VIII 07
Date: 7. srpen 1660
AbstractHilger Burghoff, visitátor a generální vikář cisterciáckého řádu, opat sedlecký a žďárský, Melichar Ledenický z Ledenic, nejvyšší písař moravský, rozhodují spor mezi velehradským klášterem a Zikmundem Hanušem Petřvaldským z Petřvaldu na Buchlově na základě starých listin o sporných otázkách. Určují se hranice sporných dílů kolem hradu Buchlova, platy Tupesských a Zlechovských za klučovaniny mají přijít k hradu Buchlovu, ale klášter má zůstat v užívání a ve svobodách buchlovského lesa podle starých privilegií. O plat a obilní osyp Tupesských a Zlechovských ze užívání Hříběcích a Břesteckých hor se obě strany dohodnou. Útraty sporu se zdvíhají.

Images0
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1660 VIII 07
Date: 7. srpen 1660
AbstractHilger Burghoff, visitátor a generální vikář cisterciáckého řádu, opat sedlecký a žďárský, Melichar Ledenický z Ledenic, nejvyšší písař moravský, rozhodují spor mezi velehradským klášterem a Zikmundem Hanušem Petřvaldským z Petřvaldu na Buchlově na základě starých listin o sporných otázkách. Určují se hranice sporných dílů kolem hradu Buchlova, platy Tupesských a Zlechovských za klučovaniny mají přijít k hradu Buchlovu, ale klášter má zůstat v užívání a ve svobodách buchlovského lesa podle starých privilegií. O plat a obilní osyp Tupesských a Zlechovských ze užívání Hříběcích a Břesteckých hor se obě strany dohodnou. Útraty sporu se zdvíhají.

Images0
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1661 VII 18
Date: 18. červenec 1661
AbstractZikmund Hanuš Petřvaldský z Petřvaldu na Buchlově, hejtman kraje hradištského, a velehradský klášter uzavírají smlouvu o platu, kterými byli povinni - podle smlouvy z 6. července 1555, potvrzené císařem Ferdinandem a vložené do desk - Tučapští a Zlechovští za používání některých lesů u hradu Buchlova.

Images0
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1672 IX 14
Date: 14. září 1672
AbstractCísař Leopold potvrzuje na zprávu a prosbu Petra Silaveckého jeho zvolení opatem velehradskéno kláštera.

Images0
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 1686 VIII 19
Date: 19. srpen 1686
AbstractHanuš Zikmund Petřvaldský sv. p. z Petřvaldu, soudce zemský, hofrychtéř manského soudu biskupa olomouckého, a velehradský klášter uzavírají smlouvu, jak budou spláceny nedoplatky Tupeských za léta 1660 - 1687 ve výši 300 zl., vzniklé z platu, jímž byli povinni podle smlouvy ze 6. července 1555 (srv. G 103) za užívání hor buchlovských a dále se upravuje roční výše platu Tupesských jednotně na 15 zl. mor., t. j. 17 zl. rýn. 30 kr.

Images0
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
< previousCharters1559 - 1672next >