Fond: Cisterčiacki Brno (1225-1748)
Search inCZ-MZA > E09 >>
Charter: 1548 III 01
Date: 1. březen 1548
Abstract: Zdeněk Brtnický z Valdštejna a na Brtnici, Jetřich z Kunovic a na Uherském Brodě, Pavel ze Žerotína a na Napajedlích, Jan z Kounic a na Slavkově, Jindřich Březnický z Náchoda a na Dunajovicích, Vilém Prusinovský z Víckova na Cimburku, nejvyšší hofrychtéř markrabství moravského, prostředkují smlouvu mezi žďárským klášterem, s povolením Jana Zajímače z Kunštátu a z Jevišovic a na Tavíkovicích, nejvyššího sudího markrabství moravského na místě Pertolda z Lipého a na Krumlově, nejvyššího maršálka království českého, a jeho mladších bratrů, podle níž žďárský klášter prodává za 325 kop gr. na deset let Petroldovi a jeho bratřím desátky obilné jaré i ozimé v Zaječí, Pavlovicích a Kobylím, jak jich užíval nebožtík Jan z Lipého.
Charter: 1549 IX 25
Date: 25. září 1549
Abstract: Dorota a Anna, dcery nebožtíka Mikuláše Rojíka, prodávají Matyáši Munkovi z Ivančic, měšťanu brněnskému, a jeho věrné ruce, jeho bratru Blažeji Munkovi za 90 kop gr. pět člověků, jménem uvedených, ve vsi Popůvkách, které dostali po svém bratrovi nebožíkovi Pavlovi Rojíkovi.
Charter: 1550 V 28
Date: 28. květen 1550
Abstract: Císař Ferdinand potvrzuje Rozinu z Lichtenštejna za abatyši kláštera Králové na Starém Brně.
Charter: 1551 XI 14
Date: 14. listopad 1551
Abstract: Přemek z Víckova na Prusinovicích, podkomoří markrabství moravského, rozhoduje na poručení krále Ferdinanda spor mezi Dorotou, vdovou na Pavlovi Neplachovi, a klášterem Králové na Starém Brně, o mlýn Hohenau, na nějž si klášter činil nárok právem odúmrtním, ve prospěch paní Doroty. V listině je vylíčen průběh sporu a je tu zmínka o listině abatyše Heleny a jejího konventu, podle něhož byl sporný mlýn prodán před 97 lety Lebišovi z Maloměřic.
Charter: 1557 X 21
Date: 21. říjen 1557
Abstract: Zikmund Helt z Kementu a na Meziříčí, místokancléř království českého, prostředkuje smlouvu mezi klášterem Králové na Starém Brně a městem Hustopečí, podle níž klášter dává Hustopečským tu milost, že dědictví po zemřelém bez závěti může připadnout také synovi bratra, dceře strejce, sestry nebo strýny, sídlících na cizích panstvích až do třetího kolena zemřelého. V listině se připomíná výrok komisařů, zřízených císařem, z 18. září 1557, kterým byli příbuzní z cizího panství se svým nárokem na odúmrť odmrštění.
Charter: 1558 VI 01
Date: 1. červen 1558
Abstract: Císař Ferdinand potvrzuje smlouvu z 30. dubna 1558 - Jan z Kounic a na Slavkově, Zikmund Helt z Kementu na Meziříčí, místokancléř království českého, Přemek z Víckova a na Prusinovicích, podkomoří markrabství moravského, komisaři zřízení císařem Ferdinandem, prostředkují smlouvu mezi císařem a obcí Hustopečí, podle níž císař zastavuje Hustopečím za 1000 zl., již složených před komisaři v Brně, na čtyři léta plat 80 zl. náležitý do kláštera Králové na Starém Brně, císařovy to komory.
Charter: 1561 X 16
Date: 16. říjen 1561
Abstract: Klášter Králové na Starém Brně dává na přímluvu Jana Munky st. z Ivančic a Šebestiána z Krnova, vyslaných s věřícím listem od Přemka z Víckova a na Prusinovicích, podkomořího markrabství moravského, a na žádost Kašpara Gutmana z Třebové, radního písaře města Brna, dává tomuto jako držiteli dvou čtvrtí vinic na hoře Rosenperku u Hustopeče mezi (vinicemi) Šimona Hálky a Jiříka Pintara tu svobodu, aby mohl volně sklízet víno na své vinici po předchozím ohlášení toho hustopečskému hornímu klášteru a po zaplacení poplatku 6 gr. bílých z jedné čtvrti zmíněnému hornímu.
Charter: 1563 I 28
Date: 28. leden 1563
Abstract: Klášter Králové na Starém Brně prodává svému poddanému Jaltanovi Kutlarovi ze Starého Brna kus role podle cesty jdoucí k dřevěnému mostu a ke Kamennému mlýnu za 50 zl. a za roční plat 6 gr..
Charter: 1565 X 11
Date: 11. říjen 1565
Abstract: Jan Plešnicar z Plzence, Jan ml. Muňka z Ivančic a na Troubště, Václav Ryšan z Roznštejna, komisaři na místě (Jetřicha z Kunovic) a na Uherském Brodě, podkomořího markrabství moravského prostředkují z jeho rozkazu smlouvu mezi Kašparem Krebsem, kotlářem a měšťanem (brněnským, a cacovickou mlynářkou) i obyvateli dědiny Husovic, podle níž kotlář vykupuje jednou pro vždy právo cesty ke kotlářskému hamru u cacovického mlýna a zavazuje se zřídit bránu k cestě vedoucí přes tři husovické lány. Dosavadní smlouva kotlářova s Kateřinou, mlynářkou cacovickou, se ruší.
Charter: 1566 VI 28
Date: 28. červen 1566
Abstract: Kapitula katedrálního kostela olomouckého vidimuje na žádost Kašpara, opata hradišťského, listinu krále Ludvíka z 3. června 1522 - Budín. Král Ludvík se zavazuje pro nemalý úpadek své komory duchovenského stavu a pro ochranu své moci neudílet žádné opravy, vrchnosti i obrany nad kláštery, příslušejícími k jeho komoře, nezapisovat na nich žádné částky, nezcizovat jejich zboží, zachovávat je při jejich privilegiích. Dovoluje dále, aby kláštery spravovaly jeho komoru svými vlastními úředníky, aby volily své preláty, které král pak potvrdí.
Charter: 1569 III 15
Date: 15. březen 1569
Abstract: Klášter Králové na Starém Brně ruší na prosbu Jana Lacha, dvořáka z dědiny Rudky pro nesnesitelné jeho povinnosti, některé artikule z obdarovacího listu, jejž měl na svůj dvůr od kláštera. (Srv. M 9). Dále s vypisují ustanovení nové smlouvy plat ze dvou lánů činí 50 gr., není zmínky o povinnosti stavět koně a o vynětí z dědinského soudu.
Charter: 1569 III 18
Date: 18. březen 1569
Abstract: Klášter Králové na Starém Brně dovoluje svému poddanému Matěji Rakařovi, rychtáři ze Zbraslavi, na jeho prosbu, aby mohl koupit od osob ze Stanoviště jménem uvedených, 12 padělků i s loučkami, k nim příslušejícími, kterým říkají Sopoustky, V trhovici, Podle Petrovy krajiny, dále dvě loučky. Z těchto pozemků nebude odvádět žádných desátků zbraslavským kněžím, na klášter bude platit 12 grošů bílých. Klášter dává Rakaři jeden pustý lán polí na pozemcích zbraslavských za roční plat 26 gr. a 6 peněz. Místo desátku bude Rakař dávat z tohoto pole 30 gr.. Klášter dává také milost volně šenkovat pivo, odkudkoli mu libo, za plat 12 gr. bílých a dává právo se souhlasem kláštera statek volně prodat nebo zastavit.
Charter: 1572 II 01
Date: 1. únor 1572
Abstract: Císař Maxmilián II. potvrzuje klášteru Králové na Starém Brně na jeho žádost všechna jeho privilegia udělená klášteru císařovými předchůdci.
Charter: 1572 VIII 20
Date: 20. srpen 1572
Abstract: Klášter Králové na Starém Brně osvobozuje svému úředníkovi z Vlčetína, jeho manželce a jeho dětem (po čas jejich života) na žádost prve jmenovaného ode všech robot a platů dům, na němž býval Jiřík Kordvwaner, se zahradou, ležící mezi (majetky) Jakuba Štefla a Hanse Prašpurgara, šest čtvrtí vinic branišovských, které přikoupil, a jeden achtel vinice se šafránicí za klášterem a dovoluje mu volně sbírat víno na svých vinicích.
Charter: 1579 VIII 21
Date: 21. srpen 1579
Abstract: Jan z Vrbna a na Hlučíně, hejtman knížectví opavského, Jan Štos z Kounic a na Bránici prostředkují za přítomnosti a s dovolením Jiříka Tvorkovského z Tvorkova a z Kravař a na Raduni, komorníka knížectví opavského, Mikuláše Tvorkovského z Tvorkovic a z Kravař a na Štítině i na místě jiných jejich strýců jakožto fundátorů kláštera u sv. Kláry v Opavě, smlouvu mezi jmenovaným klášterem a opatrnými Tomášem Ravou a Matoušem Štemberským, obyvateli v městě Opavě, poručníky dítek a statku po kotláři Lenhartu, podle níž klášter dává sirotkům pro jejich chudobu za plat 3 1/2 zl. role, spadlá na klášter po Jakubovi Kutilovi.
Charter: 1579 XII 18
Date: 18. prosinec 1579
Abstract: Císař Rudolf II. potvrzuje klášteru Králové na Starém Brně jeho privilegia udělená klášteru císařovými předchůdci.
Charter: 1579 XII 18
Date: 18. prosinec 1579
Abstract: Císař Rudolf II. udílí Anně z Cibotína (Chibotin), abatyši kláštera Králové na Starém Brně, doživotně znak v listině popsaný.
Charter: 1580 II 25
Date: 25. únor 1580
Abstract: Dědina Starovičky dosvědčuje, že Matouš Jemnický z Ořešína, úředník kláštera Králové na Starém Brně, přebrav k sobě Jana Nehara z Nerlinku, služebníka císařova důchodu (rentdienere), Kryštofa Fedrle, císařova služebníka, a některé osoby z rady města Hustopeče, učinil na místě nemocné abatyše Anny z Cibotína, narovnání, podle něhož Daniel Šacl a poručníci dítek po jeho bratřích, odstupují Janu, starovičskému faráři, lán a polovici zahrady, nyní vinice, za kostelem, a ponechávají si druhou polovici zahrady a vinné sklepy. Dědina potvrzuje, že toto narovnání bylo zapsáno podle rozkazu abatyše Anny z Cibotína a dědinných knih.
Charter: 1580 IV 17
Date: 17. duben 1580
Abstract: Klášter Králové na Starém Brně osvobozuje svému úředníku Matouši Jemnickému z Ořešína na jeho prosbu jeho dům na předměstí v Hustopečích, slující Na táboře, jejž tento na svůj náklad znovu vystavěl, ode všech platů a robot, a dopouští, aby mohl na svých vinohradech, to jest na 2 1/2 čtvrti na hoře Fleknperku mezi (vinicemi) Matese Paula a Vališe Petra, na dvou čtvrtích ve Staré hoře, zvané Neyttl, vedle vinic Floriána Pravětického, na čtyřech čtvrtích na Nejpercích dolních starvických (=starovických) vedle (vinic) Hanse, syna Pekova, sbírat víno, kdyby se mu dobře vidělo, má však platit pouze platy uvedené v důchodních registrech. Klášter při splnění žádosti přihlédl k tomu, že Matouš nezůstává klášteru dlužen nic z platů, jež vybíral a že již úplně zaplatil klášteru dům, v němž nyní bydlí, jejž koupil r. 1579 od kláštera s povolením zemřelého podkomořího Jáchyma Zoubka ze Zdětína za 150 zl., z kteréžto částky zaplatil Matouš 45 zl. obci Starobrněnské a 45 zl. si srazil z platu, jejž mu klášter dlužil.
Charter: 1584 VI 28
Date: 28. červen 1584
Abstract: Mikuláš Boucherat, generál řádu cisterciáckého, potvrzuje volbu Rosiny Conradové za abatyši kláštera cisterciaček na Starém Brně.
Charter: 1586 VI 01
Date: 1. červen 1586
Abstract: Ondřej Widmann, opat zbraslavský a novocelský, generální vikář a komisař řádu cisterciáckého (v rakouském mocnářství), dosvědčuje, že uvedl dne 27. května v abatyšství kláštera cisterciaček na Starém Brně Rozinu Conradovou po jejím složení slibu.
Charter: 1598 XI 28
Date: 28. listopad 1598
Abstract: Edmund a Cruce, generál cisterciáckého řádu, potvrzuje volbu Anny Tasovické za abatyši kláštera cisterciaček na Starém Brně, provedenou 5. března za přítomnosti předsedy volby Antonia Flaminga, opata zbraslavského a generálního vikáře, po smrti abatyše Rosiny Kundrátky a instalaci nové abatyše, provedenou předsedou volby dne 3. května.
Charter: 1600 XI 08
Date: 8. listopad 1600
Abstract: Město Hustopeče přenechává svému pánu Karlu z Lichtenštejna a Mikulova na úhradu svého dluhu šest zápisů kláštera Králové na Starém Brně: 1) ze 3. února 1586 v klášteře Králové na 3.646 zl. gr. 1 1/2, z nichž zbývá zaplatit ještě 2.390 zl. 26 gr. 1 1/2, 2) z 11. listopadu 1586 v klášteře Králové na 2.000 zl., 3) z 12. dubna 1589 v klášteře Králové na 1.200 zl., 4) z 29. září 1592 na 490 zl., 5) z 29. května 1595 v klášteře Králové na 1.000 zl., jež mají být vyplaceny sirotku nebožtíka Daniela Šale ze Staroviček, až dospěje let, 6) 10. července 1589 na Starém Brně na 340 zl. za vína témuž sirotkovi za téže podmínky.
Charter: 1601 IV 01
Date: 1. duben 1601
Abstract: Ladislav Berka z Dubé a z Lipého, komorník markrabství moravského jako prostředník, Václav ml. Berka z Dubé a Lipého na Zákopí, Šebestián Chotěbořský z Chotěboře, opat kláštera louckého, Jakub st. Vojska z Bogdunčovic a na Veselí a Količíně, prokurátor markrabství moravského, Samuel Radešínský z Radešovic a na Radešíně jako přátelé od stran vyžádání, prostředkují smlouvu mezi kapitulou sv. Petra v Brně a klášterem Králové na Starém Brně, podle níž kapitula upouští od svých práv, jakož i od starodávného platu 7 zl. 8 gr. ze čtyř lánů v pusté vsi Troubsku (Styrcz) a z rybníku na Starém Brně za kostelem sv. Václava, ale zachovává desátek z těch polí vyplácený komárovské faře. Klášter Králové postoupí za to kapitule dvojnásobek sporných polí ze svého majetku v Hajanech a zaplatí kapitule za platy, zadržené po 31 let, 100 zl..
Charter: 1613 V 08
Date: 8. květen 1613
Abstract: Jiří Vrat, opat zbraslavský, visitátor a generální komisař cisterciáckého řádu v Čechách, na Moravě a obojí Lužici, dosvědčuje průběh volby 36-leté podpřevorky Estery Rudolfové za abatyši kláštera cisterciaček na Starém Brně, provedené 22. dubna po smrti abatyše Anny Tasovické, a že tuto volbu potvrdil a že novou abatyši uvedl v její úřad po složení slibu.
Charter: 1616 II 24
Date: 24. únor 1616
Abstract: Dr. Mikuláš Boucherat, generál cisterciáckého řádu, potvrzuje na žádost Estery Rudolfové její volbu a instalaci na abatyši kláštera cisterciaček na Starém Brně, provedenou dne 23. dubna 1613 za přítomnosti Jiřího (Vrata), opata zbraslavského, generálního vikáře, předsedy volby a jeho asistentů Adama Halecia, Jiřího Essriga, zpovědníka mnišek kláštera Hvězda mariánská v Lužice, Matyáše Thilla, převora zbraslavského.
Charter: 1617 VIII 28
Date: 28. srpen 1617
Abstract: Ladislav z Lobkovic, hejtman markrabství moravského, Lev Burián Berka z Dubé a z Lipého, komorník a místodržící nejvyššího soudu markrabství moravského, prostředkují smlouvu mezi kn. Karlem z Lichtenštejna na místě jeho a jeho bratří Maxmiliána a Gundakara z Lichtenštejna na jedné straně a zbraslavským opatem Jiříkem z Vratu, visitátorem cisterciáckého řádu v království českém a zemích k němu připojených, vyšebrodským opatem Pavlem Fahrensteinem, opatem v Nové Cele, Jiříkem Essrichem, komisaři generála řádu Mikuláše de Boucherat na místě velehradského a starobrněnského kláštera na druhé straně za prostřednictví kard. Ditrichštejna, komisaře císařem nařízeného, podle níž se oba kláštery vzdávají na dobu trvání mužského pokolení lichtenštejnského rodu všech práv, kromě kolatur, na Hustopečích, Velkých a Malých Starvicích (=Starovicích a Starovičkách), patřících starobrněnskému klášteru, a na Přítlukách,patřících velehradskému klášteru, jež prodal pánům z Lichtenštejna císař Rudolf r. 1598 z potřeby peněz na úhradu vydání výpravy proti Turkům. Za to se páni z Lichtenštejna zavazují od zmíněných statků nic neodcizovat a za jejich užívání platit každý rok starobrněnskému klášteru 3153 zl. 4 gr. a velehradskému 1846 zl. 26 gr. a dát vymazat ze zemských desk vklad císaře Rudolfa, týkající se uvedených statků. Císař má dávat Lichtenštejnům na tento plat 1000 zl. až do zaplacení hlavní sumy, dle které by plat 1000 zl. vycházel.
Charter: 1626 VII 17
Date: 17. červenec 1626
Abstract: Porovnání uzavřené mezi Evou Leopoldovnou, abatyší kláštera cisterciaček na St. Brně a na místě jejího konventu v přítomnosti kněze Kašpara Quatissema, zpovědníka téhož kláštera, Karlem Jordánem z Klausenburka na Bílovicích, písařem menšího práva v markrabství moravském, Jiříkem Hallerem, měšťanem brněnským a výběrčím, Havlem Bystřickým, úředníkem kláštera z jedné strany, a Jindřichem Vodickým z Jemník a Jiříkem Wayspachem z Wayspachu na místě kn. Karla z Lichtenštejna na druhé straně, podle něhož se sráží knížeti z Lichtenštejna 7.421 zl. 11 gr. 1 1/2 d, jež mu dlužil klášter Králové (srv. Q 42), z jeho dluhu klášter ve výši 14.189 zl.. Stanoví se, jak bude splácen zbylý dluh 6.667 zl. 21 gr. 4 1/2 bílých peněz.
Charter: 1628 VII 09
Date: 9. červenec 1628
Abstract: Dr. Petr Nivelle, generál řádu cisterciáckého, potvrzuje na žádost Evy Leopoldové a na zprávu Jiřího Vrata, opata zbraslavského a vikáře v Čechách a přilehlých zemích, její volbu za abatyši kláštera cisterciaček na Starém Brně.
Charter: 1636 VI 24
Date: 24. červen 1636
Abstract: Klášter Králové na Starém Brně dovoluje obci Moravanům na její prosbu, aby každý soused směl si vzít z obecních pastvin "Auf der Rüht" na ostopovických a lískoveckých hranicích osminku ke svým pozemkům na zřízení vinohradu za roční poplatek 20 bílých grošů.
Charter: 1641 VIII 24
Date: 24. srpen 1641
Abstract: Klášter Králové na Starém Brně dovoluje obci Moravany na její prosbu, aby Moravanští směli za roční plat 30 bílých grošů obnovit pusté vinohrady, první vedle vinohradu zv. Riedt u lískoveckých hranic a druhý zvaný "Na starých Moravanech" (In alten Morbessern).
You are copying a text frominto your own collection. Please be aware that reusing it might infringe intellectual property rights, so please check individual licences and cite the source of your information when you publish your data