useridguestuseridguestuseridguestERRORuseridguestuseridguestuseridguestuseridguestuseridguest
FondČeská finanční prokuratura Praha - listiny (1250-1782)
Fonds > CZ-NA > FPL
< previousCharters1415 - 1681next >
Charter: 60
Date: 5. listopad 1415
AbstractRychtář Jindřich, purkmistr Mořic Červenka, Mikuláš kožišník, Duchek, Velek, Mach, Blahut, Petr Brož, Jan Castri, Mareš a ostatní přísežní města Mělníka zlistiňují, že před nimi na zahájeném soudě se Kunath pekař vzdal ve prospěch Jana Bystráka vinice položené mezi vinicemi kláštera pod Mělníkem a mezi vinicí Václava Bystráka.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 61
Date: 23. srpen 1422
AbstractZikmund, král římský, uherský, český, dalmatský a chorvatský, prohlašuje za neplatná zcizení statků cisterciáckého kláštera v Sedlci, které daroval jistým světským osobám se statky kostela pražského a jiných kostelů, klášterů a far z nutnosti potlačiti kacíře v Čechách, kteří zabíjejí křesťany, loupí statky a pustoší chrámy, a že tedy opat a konvent se mohou uvázati v držení těch statků a mohou si k jejich vrácení voliti ochránce, obránce a pomocníky.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 62
Date: 8. prosinec 1455
AbstractArtleb, převor, Michal podpřevor a všechen konvent augustiniánského kláštera svatého Vavřince pod Mělníkem prodávají pro nedostatek peněz a čeledi na svém chudém záduší za 50 kop grošů pražských hotově vyplacených pod purkrecht to jest v zákup svůj dvůr a pět pronajatých dědin ve Vlíněvsi robotným kmetům Jarošovi Vítkovi řečenému Šikal a Matějovi s podmínkou, že zmínění kmeti budou platiti klášteru pět kop ročního úroku, splatného z polovice na svatého Jiří (24. dubna) a z polovice na svatého Havla (16. října), a dále že budou dávati klášteru na vánoce deset dobrých kur a faráři ve Vlíněvsi dvanáct štrychů žita. Kdyby nezaplatili úrok nebo kury, může je k tomu klášter libovolným způsobem přiměti, nemá jim však ukládati jiných dávek kromě královské berně a má jim dopřáti stejných práv, jako mají ostatní sousedé ve Vlíněvsi.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 63
Date: 1. duben 1457
AbstractMichal, převor a všechen konvent augustiniánského kláštera svatého Vavřince pod Mělníkem prodávají za hotově vyplacených šest kop v purkrechtní právo dvanáct štrychů dědiny (v Mlazicích) ležící mezi dědinami Petra řečeného Peklo a rychtáře Havla "opatrnému" Michalovi z Mlazic s podmínkou, že bude odváděti klášteru roční úrok jednu kopu grošů pražských, splatný z polovice na svatého Jiří (24. dubna) a z polovice na svatého Havla (16. října), a že bude kromě toho odváděti klášteru každoročně na svatého Martina (8. listopadu) štrych žita. Kromě vypočtených dávek a berně královské nemá Michal z prodané dědiny platiti žádné poplatky, roboty a lozunky a může tu dědinu zastaviti, prodati, směniti a naložiti s ní jako s vlastní.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 64
Date: 8. červen 1462
AbstractJan, převor, a všechen konvent augustiniánského kláštera svatého Vavřince pod Mělníkem pronajali pro dluhy za hotově vyplacených 20 kop pražských grošů s povolením panošů Smila a Mikuláše, bratří z Běškovic, rytíři Matesovi ze Záhoří, jeho manželce Anně z Beřkovic a Johance z Beřkovic louku ležící nad klášterním luhem od stezky, která jde vedle luhu nahoru k usazeným mezníkům, s podmínkou, že svrchu psaným věřitelům kláštera se mají ze zmíněných 20 kop sraziti ročně dvě kopy za užívání louky a že po zaplacení 20 kop tímto způsobem mají louku postoupiti zpět klášteru.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 65
Date: 3. září 1467
AbstractJan, převor, a všechen konvent augustiniánského kláštera svatého Vavřince pod Mělníkem vypůjčili si od mělnického písaře Machka na správu velkým větrem smetených klášterních krovů 20 kop pražských grošů a zastavili za ně Machkovi dvě kopy úroků, které z polovice na svatého Jiří (24. dubna) a z polovice na svatého Havla (16. října) platí jejich človek Štěpán ze Sázené. Vypoví-li věřitel čtvrt roku předem zmíněných 20 kop, má buď na svatého Jiří nebo na svatého Havla dostati celou částku i s úrokem a kdyby se to nestalo, může obstaviti všechny klášterní lidi a částku právem městským tak dlouho dobývati, až mu bude s úrokem i se vzniklými škodami zaplacena, kdyby pak vypověděl čtvrt léta předem těch 20 kop klášter a věřitel nechtěl od kláštera tu částku přijmouti, zastaví mu klášter placení úroku až do přijetí částky; bude-li někdo míti s vůlí Machkovou tuto listinu, bude míti stejná práva jako Machek.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 66
Date: 2. březen 1477
AbstractJan, převor, a všechen konvent augustiniánského kláštera svatého Vavřince pod Mělníkem vypůjčili si s povolením pánů Beškovců, svých podacích pánů, od panoše Jana Firšice z Nabdína a z Běškovic na správu střechy smetené velkým větrem 21 uherských zlatých ve zlatě a zastavili za ně Firsicovi roční úrok dvou kop míšeňských, a to u Vavřince ze Spomyšle 100 grošů a dvě kury a u Vitěje ze Spomyšle 20 grošů bez jednoho groše, splatné z polovice na svatého Jiří (24. dubna) a z polovice na svatého Havla (16. října). Vypoví-li věřitel rok předem zmíněných 21 zlatých (atd. mutatis mutandis jako ve FP-L inv. č. 65).

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 67
Date: 11. březen 1477
AbstractJan, převor, a všechen konvent augustiniánského kláštera svatého Vavřince pod Mělníkem prodávají za šest kop míšeňských grošů hotově zaplacených do třech, životů "opatrnému" Michalovi z Mlazic, jeho synu Janovi a jeho vnuku Vavřinci devět štrychů dědiny (v Mlazicích) ležící mezi Václavem rychtářem a Matějem řečeným "Busk" s podmínkou, že jmenovaní budou klášteru platiti roční úrok 45 grošů míšeňských splatných z polovice na svatého Jiří (24. dubna) a z polovice na svatého Havla (16. října), že mu budou dávati na svatého Martina (11. listopadu) tři věrtele žita a že po jejich smrti vydaná listina i prodaná dědina budou vráceny klášteru.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 68
Date: 27. březen 1477
AbstractJan, převor, a všechen konvent augustiniánského kláštera svatého Vavřince pod Mělníkem prodávají za šest kop míšeňských grošů hotově zaplacených do třech, životů "opatrnému" Michalovi z Mlazic, jeho synu Janovi a jeho vnuku Vavřinci devět štrychů dědiny (v Mlazicích) ležící mezi Václavem rychtářem a Matějem řečeným "Busk" s podmínkou, že jmenovaní budou klášteru platiti roční úrok 45 grošů míšeňských splatných z polovice na svatého Jiří (24. dubna) a z polovice na svatého Havla (16. října), že mu budou dávati na svatého Martina (11. listopadu) tři věrtele žita a že po jejich smrti vydaná listina i prodaná dědina budou vráceny klášteru.1

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 69
Date: 6. únor 1484
AbstractAugustin z Domažlic, převor, a bratří Václav, Jakub, Vavřinec a veškeren konvent augustiniánského kláštera svatého Vavřince pod Mělníkem dluží panošům Václavovi ze Zlíněvši a jeho synu Smilovi ze Vlíněvsi 70 kop míšeňských grošů a postupuje za ně zmíněným věřitelům s povolením svého podacího pána Smila z Běškovic a v Jeviněvsi popluží ve VIíněvsi s podmínkou, že po smrti jmenovaných věřitelů může buď klášter držitelům popluží nebo naopak držitelé popluží klášteru vypověděti dluh, že po té výpovědi na příštího svatého Havla (16. října) vyplatí klášter držitelům 35 kop a na svatého Jiří (24. dubna) za rok po výpovědi zbývajících 35 kop a že po jejich zaplacení se ujme popluží. Kdyby dědiny po jejich převzetí klášterem nebyly osety na zimu nebo na jaro, srazí si klášter ze zástavní sumy 5 kop, kdyby nebyly osety ani na zimu ani na jaro, srazí si z ní 10 kop a kdyby věřitelé nechtěli od kláštera přijmouti peníze nebo kdyby naopak klášter je nechtěl věřitelům vyplatiti, budou straně nedodrževší podmínky tak dlouho světským právem obstaveni lidé, dokud neučiní své povinnosti zadost a nenahradí její vinou způsobené škody.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 70
Date: 24. květen 1484
AbstractVladislav, král český, markrabě moravský, lucemburský a slezský kníže a lužický markrabě, dává na prosby svého komorníka Bernarda Birky z Násilé Augustinovi, převoru, a všemu konventu kláštera svatého Vavřince pod Mělníkem za zpěv "Salve regina" každý den po mši perkrecht čtyřiceti pint odváděných králi z vinice, která leží vedle dědiny kláštera z jedné a vedle stezky vedoucí od města (Mělníka) do špitálu z druhé strany a byla klášterem koupena od Doroty Škodové z Mělníka.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 71
Date: 16. září 1496
AbstractTransumpt v listině německých rytířů v Chebu z 11. srpna 1544, (Cheb) /FP-L inv. č. 76/: Purkmistr, rada a obec města Chebu doznávají, že vzali na sebe a na své město roční úrok 30 zlatých rýnských ve zlatě, který si u nich za 600 zlatých rýnských hotově zaplacených ve zmíněné minci koupila abatyše a celý konvent řádu svaté Kláry v Chebu a to tak, že 20 zlatých rýnských má ročně připadnouti za sloužení mše tímto úrokem nově založené v kostele řečeného kláštera světskému knězi, kterého každým rokem bude dosazovati městská rada, a 10 zlatých má ročně připadnouti klášteru na opatřování vosku, vína, ornátů a jiných potřeb v dotčeném kostele. Úrok jest splatný ve dvou ročních splátkách na svatého Michala (29. září) a na svatou Valpurgu (l. května), počínaje svatým Michalem nejblíže příštím, a muže býti za 600 zlatých i se zamezenými úroky uvedené měny vykoupen ve výše jmenovaných lhůtách, při čemž se má zaplacenou částkou 600 zlatých zříditi zase nadace na věčnou mši a v její zakládací listině se má vše poznamenati tak, jako v listině této.

Images0
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 72
Date: 1. květen 1497
AbstractTransumpt v listině německých rytířů v Chebu z 11. srpna 1544, (Cheb) /FP-L inv. č. 77/: Purkmistr, rada a obec města Chebu vyznávají pod větší městskou pečetí, že vzali na sebe a na své město roční úrok 20 zlatých rýnských ve zlatě, který si u nich koupil za 400 zlatých rýnských, řečené měny hotově zaplacených Konrád Strassenreutter, jejich spoluměšťan, aby ten úrok ve dvou ročních splátkách na svatého Michala (29. září) a na svatou Valpurgu (l. května), počínaje příštím svatým Michalem, platili na věčnou mši slouženou v kostele u kláštera svaté Kláry v Chebu u nejprvnějšího oltáře, jak se vejde do kostela, světským knězem, kterého po čas svého života bude rok co rok určovati Strassenreutter a po smrti Strassenreutterově pak městská rada. Úrok může býti vykoupen za 400 zlatých rýnských řečené měny ve výše uvedených lhůtách, přičemž se má zaplacenou částkou 400 zlatých zříditi zase nadace na věčnou mši a v její zakládací listině se má poznamenati vše tak, jako v listině této.

Images0
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 73
Date: 31. leden 1501
AbstractVladislav (II.), král uherský, český, dalmatský a chorvatský, markrabě moravský, kníže lucemburský a slezský a markrabě lužický, vrací opatu a konventu kláštera v Sedlci, kdysi dobře statky vybavenému ale potom ve válečných časech tak ohněm a mečem zkaženému, že při něm téměř žádné zboží nezůstalo, dvůr zvaný Nový blíž zmíněného kláštera s lukami, s dědinami, s lánem lesa a se vším příslušenstvím, dále dává klášteru dotud, dokud nebude v Království českém postaráno jiným způsobem o zboží duchovní, 100 kop českých grošů ročního úroku a nařizuje hejtmanu v Kolíně, aby ten úrok vyplácel z polovice na svatého Jiří (24. dubna) a z polovice na svatého Havla (16. října) z důchodů kolínských a (Starého) Hradiště a aby kromě toho na podzim při spouštění rybníků dával opatu a konventu dvacet džberů ryb.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 74
Date: 14. prosinec 1513
AbstractVladislav (II.), král uherský, (atd. intitulace jako v FP-L inv. č. 73) vyplatil svými penězi ves Krychnov, která byla kdysi předky Vladislavovými zastavena a odcizena od kláštera v (Klášterní) Skalici, vrací tu ves zpět klášteru a zavazuje se, že ani on ani budoucí králové čeští nebudou zboží jmenovaného kláštera zapisovati, zastavovati, zcizovati nebo zvyšovati zástavní sumy na to zboží.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 75
Date: 15. květen 1514
AbstractVladislav (II.), král uherský, (atd. intitulace jako ve FP-L inv. č. 73) zlistiňuje na prosby Václava Litovského ze Svinař, který zápisně drží ves Hlízov, patřící klášteru v Sedlci, že tu ves nemá kromě sedleckého kláštera nikdo právo vyplatiti a že tudíž jenom od kláštera sedleckého jest Litovský povinen přijmouti zástavní částku a po jejím přijetí vrátiti klášteru ves, tuto listinu a všechny ostatní listiny, které na tu ves má.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 76
Date: 11. srpen 1544
AbstractKrištof Pleidner, komtur a farář, a celý konvent německých rytířů v Chebu na přání panny Uršuly, rozené hraběnky Šlikové, abatyše u svaté Kláry v Chebu, a celého jejího konventu prozkoumali pergamen, písmo, pečeť a všechny věci níže psané listiny a shledavše je neporušené, učinili z ní pod svou pečetí, však bez škody svého domu, transumpt listiny města Chebu z 16. září 1496 (Cheb) (viz FP-L inv. č. 71).

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 77
Date: 11. srpen 1544
AbstractKrištof Pleidner, komtur a farář, a celý konvent německých rytířů v Chebu na přání panny Uršuly, rozené hraběnky Šlikové, abatyše u svaté Kláry v Chebu, a celého jejího konventu prozkoumali pergamen, písmo, pečeť a všechny věci níže psané listiny a shledavše je neporušené, učinili z ní pod svou pečetí, však bez škody svého domu, transumpt listiny města Chebu z 1. května 1497 (Cheb) (viz FP-L inv. č. 72).

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 77a
Date: 8. leden 1602
AbstractJan Svitavský z Bochova, převor klášterů svatého Tomáše na Menším Městě pražském a svaté Kateřiny na Novém Městě pražském, i všecek konvent řádu svatého Augustina zlistiňují, že jejich poddaní ve Všechlapech dávají každoročně klášteru svaté Kateřiny 22 kop 32 grošů platu a že pro to obtížení na prosbu rychtáře a sousedů na Všechlapech je osvobozují od všech robot a dalších platů mimo berni, slibujíce zároveň, že poddané ve Všechlapech nikomu nezastaví.

Images0
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 78
Date: 7. prosinec 1604
AbstractPapež Kliment VIII. povoluje arcibratrstvům řádů, náboženských korporací a institucí zřizovat za souhlasu biskupů bratrstva a to také i bratrstva řádu žebravých, dává představeným řádů, náboženským korporacím a institucí právo ta bratrstva řídit a dovoluje arcibratrstvům přijímat do svého středu různá bratrstva a udělovat jim získané duchovní milosti. Statuta zřízených či sdružených bratrstev musí být schválena biskupem, který jej může měnit, řády, náboženské korporace a instituce zřizující nebo inkorporující bratrstva jsou povinni sdělit biskupovi příslušného místa a kaplanům bratrstev slovně a ne jenom všeobecně získané milosti duchovní, aby mohly být veřejně ohlášeny, bratrstva mohou sbírat almužny podle zvyklosti místa, ve kterém jsou zřízena, ale zpovědníci bratrstev nemají právo rozhřešovat v těch případech, které jsou v Římě vyhrazeny papežskému vikáři a v jiných místech biskupům.

Images0
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 79
Date: 3. prosinec 1606
AbstractPapež Pavel V. uděluje plnomocné odpustky členům Arcibratrstva Nejsvětější svátosti v kostele Blahoslavené Panny Marie super Minervam de Urbe řádu dominikánského, když při vstupu do Arcibratrstva se vyzpovídají a přijmou nejsvětější svátost, nebo když se vyzpovídají, přijmou nejsvětější svátost a zúčastní se procesí Arcikongregace v oktávu Božího Těla, pomodlivše se při tom za svornost mezi křesťanskými knížaty, zničení kacířství a rozšíření církve, nebo když nemohouce se zúčastnit procesí, se vyzpovídají, přijmou svátost oltářní, uctí ji modlitbou, jak dovedou, a pomodlí se, jak bylo řečeno, a konečně když vyzpovídavše se a přijavše svátost oltářní vzývají ústy nebo srdcem v hodině smrti jméno Ježíš. Dále členům Arcikongregace vykonavším svátost pokání a přijavším svátost oltářní na Boží Tělo uděluje sedm let a sedm týdnů odpustků, sto dní odpustků uděluje těm, kteří se zúčastní bohoslužeb a procesí Arcibratrstva nebo kteří kterýkoliv pátek navštíví kostel Panny Marie super Minerva de Urbe a tam se pomodlí, sedm let a sedm týdnů těm, kteří se zúčastní procesí Arcibratrstva třetí neděli v měsíci a na Zelený čtvrtek a pomodlí se při tom, pět let a pět týdnů těm, kteří se připojí k nejsvětější svátosti nesené k nemocnému se světlem nebo bez světla, sto dní těm, kteří nemohouce se připojit pomodlí se jednou Zdrávas a Pozdravení andělské a rovněž 100 dní těm, kteří navštíví na Zelený čtvrtek místo, kde se chová nejsvětější svátost, a konečně 12 dní všem křesťanům, kteří nejsouce členy Arcibratrstva se zúčastní procesí nebo bohoslužeb Arcibratrstva. Kromě toho dovoluje Arcibratrstvu přijímat do svého středu kdekoliv jiná bratrstva a činit je účastnými udělených milostí.

Images0
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 80
Date: 30. květen 1632
AbstractArnošt z Harrachů, kardinál-kněz titulu sanctae Mariae angelorum in Thermis, arcibiskup pražský, kníže, tajný císařský rada, primas království českého a velmistr řádu křižovníků s červenou hvězdou v Čechách, na Moravě, ve Slezsku a v Polsku, zřizuje na prosby Františka Clemense, provinciála menších bratří svatého Františka de Paula v Německu, v Čechách a na Moravě, v kostele menších bratří svatého Františka de Paula v Praze Bratrstvo anděla strážce, ke kterému se již dříve v řečeném kostele konaly pobožnosti, a dovoluje členům tohoto Bratrstva, aby se ve zmíněném kostele shromažďovali k pobožnostem, přijímali odkázané nebo darované věci a statky movité i nemovité a spravovali je prostřednictvím svých představených i volených osob.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 80a
Date: 8. únor 1650
AbstractPřevor a konvent kláštera svatého Tomáše na Menším městě pražském a svaté Kateřiny na Novém Městě pražském potvrzují svým poddaným ve Všechlapech listinu z 8. ledna 1602, která je inzerována a týká se platů a roboty tamějších poddaných /FP-L inv. č. 77a/.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 81
Date: 26. září 1665
AbstractPapež Alexander VIII. uděluje plnomocné odpustky členům Bratrstva blažené Panny Marie při kostele Nanebevzetí Panny Marie (v Orlicích) na panství Letohrad, kteří se vyzpovídají a přijmou svátost oltářní při vstupu do Bratrstva, nebo navštíví kostel, kapli či oratorium Bratrstva ve svátek Narození Panny Marie (8. září) a pomodlí se tam za pokoj mezi křesťanskými knížaty, vyhubení kacířství a povýšení církve, nebo budou vzývat jméno Ježíš v hodině smrti. Těm členům Bratrstva, kteří se vyzpovídají a přijmou svátost oltářní a navštíví kostel, kapli či oratorium Bratrstva o čtyřech svátcích od Bratrstva zvolených a od biskupa potvrzených, uděluje sedm let odpustků a tolik týdnů, kolik mší a jiných bohoslužeb vyslechnou, nebo kolikrát navštíví chudé ve špitále, nebo kolikrát zjednají mír mezi nepřáteli. Šedesát dní odpustků uděluje těm členům Bratrstva, kteří se zúčastní pohřbu člena Bratrstva, nebo bohoslužeb schválených biskupem, nebo se přidají k svátosti oltářní nesené nemocnému, po případě se pomodlí Modlitbu Páně a Pozdravení andělské, nemohou-li se přidat, nebo se pomodlí pět Modliteb Páně a pět Pozdravení andělských za duši zemřelého člena Bratrstva, nebo poučí o přikázáních ty, kteří je neznají, nebo vykonají nějaký dobrý skutek. Přidá-li se Bratrstvo k nějakému arcibratrstvu, či jinému bratrstvu, pozbývají udělené duchovní milosti platnosti.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 82
Date: 4. únor 1668
AbstractPapež Kliment IX. uděluje plnomocné odpustky členům Bratrstva Početí Panny Marie při kapli čili oratoriu v klášteře benediktinském v Broumově atd. mutatis mutandis jako ve FP-L inv. č. 81 s některými odchylkami.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 83
Date: 28. květen 1670
AbstractAntonín Barberini, biskup v Palestrině, kardinál-komoří a protektor Arcikongregace Nejsvětější svátosti řádu dominikánského v kostele Blahoslavené Panny Marie super Minerva de Urbe, Vavřinec Gavotius, biskup ve Vance, a markrabě Vincenc de Marinis, administrátoři oné Arcikongregace, přijímají za souhlasu biskupa diecéze na prosby Kryštofa Reichelta, představeného Bratrstva těla Kristova ve farním kostele v Trutnově, zmíněné Bratrstvo do své Arcikongregace a činí Bratrstvo účastným všech odpustků, milostí a duchovního užitku, které jejich Arcikongregace má od papežů, připojujíce slovo od slova papežské listiny, kterými ty milosti byly jejich Arcikongregaci uděleny: Inserována breve papeže Pavla V.: 1606, prosince 6., Řím /FP-L inv. č. 79/ a Klimenta VIII.: 1604, prosince 7., Řím /FP-L inv. č. 78/).

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 84
Date: 8. květen 1673
AbstractPapež Kliment X. na prosby Matouše Orlanda, generála řádu blahoslavené Panny Marie z Karmelské hory, podrobně vypočítává odpustky, odpuštění hříchů a rozšíření svátosti pokání, které dostalo Bratrstvo svatého škapulíře blahoslavené Panny Marie z Karmelské hory, jež se smí všude zřizovat podle breve papeže Pavla V. ze 30. října 1606, podle ustanovení papeže Klimenta VIII. a podle breve samého Klimenta X. z 11. ledna 1672, k němuž Kliment přidává nové, podrobně uváděné duchovní milosti.

Images0
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 85
Date: b.d., /po 8. květnu 1673/
AbstractAlois Laghius, mistr a doktor teologie, generál, komisař a apoštolský vizitátor celého řádu bratří blahoslavené Panny Marie z Karmelské hory staré řádové observance, zakládá se souhlasem biskupa Bratrstvo blahoslavenné Panny Marie z Karmelské hory v městě děkanském Trutnově, má v úmyslu založit zmíněné Bratrstvo v místě, kde jeho řád nemá kostel, stanoví pro případ, že by jeho řád v místě samém nebo v místě vzdáleném tři míle získal kostel nebo klášter, že Bratrstvo se nemá bránit tomu kostelu nebo klášteru, jinak že se ruší, a slovo od slova uvádí breve papeže Klimenta X.: 1673, května 8., Řím /FP-L inv. č. 84/).

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 86
Date: 5. červenec 1678
AbstractPapež Innocenc XI. uděluje plnomocné odpustky členům Bratrstva svatého Václava u jezuitského chrámu svaté Barbory v Kutné Hoře atd. mutatis mutandis jako ve FP-L inv. č. 81 s některými odchylkami.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 87
Date: 30. květen 1681
AbstractInnocenc XI. uděluje plnomocné odpustky v posvěcující milosti zemřelým členům Bratrstva Těla Kristova v Kostelci, (nad Orlicí), za jejichž duši bude ve farním chrámu v Kostelci sloužit mši u oltáře nejsvětější svátosti, to jest u oltáře Bratrstva, světský nebo řádový kněz na Dušičky (2. listopadu) nebo kteroukoliv sobotu.

Images0
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 88
Date: 1. červen 1681
AbstractInnocenc XI. schvaluje, že bylo od Františka Karla svobodného pána Záruby z Hustiřan zřízeno v Kostelci (nad Orlicí) Bratrstvo těla Kristova, uděluje tomu Bratrstvu atd. mutatis mutandis jako FP-L inv. č. 81 s některými odchylkami a s ustanovením, že udělení platí i tehdy, připojí-li se Bratrstvo k nějakému jinému arcibratrstvu či bratrstvu.

Images0
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
< previousCharters1415 - 1681next >