Fond: Augustiniáni obutí - provincialát a konvent, Praha (1285-1510)
Search inCZ-NA > RA >>
Charter: 29
Date: 28. listopad 1339
Abstract: Papež Benedikt XII. nařizuje proboštu a děkanu pasovského kostela a tamnímu oficiálovi, aby rozhodli odvolání převora Konráda, Václava a Mikuláše řečeného ze Sušice /de Sicca/ a ostatních augustiniánů pražského kláštera proti exkomunikaci, kterou je proti právu postihli arcijáhen kouřimský Bohuta a vyšehradský kanovník Jan, řečený Padovský /Paduanus/ pro zřízení kláštera v Sušici údajně bez souhlasu papežské stolice.
Charter: 31
Date: 18. březen 1342
Abstract: Jindřich, arcibiskup salzburský, ukládá opatovi v Teplé /Toepla/, proboštu v Chotěšově /Quetschoew/ a pražským kanovníkům Půtovi /Bote/, a Zdeňkovi, aby se zastali podle listu papeže Jana XXII. augustiniánů poustevníků v bezprávích na nich páchaných.
Charter: 32
Date: 15. duben 1344
Abstract: Rychtář Konrád, purkmistr Hanek Eliášův /Hančo Helie/ a přísežní Menšího Města pražského vysvědčují, že jejich spoluměšťan Mikuláš ze Slaného vyznal jménem svým a svého pastorka Mikuly /Mylonis, Myculo/ na soudě zahájeném, že prodali staroměstskému měštanu Frovinovi zlatníkovi za 180 kop grošů českých své statky s dvorem ve vsi Hostivicích /Hostyuycz/ a s dědinou v Jenečku /in minori Genecz/ a zavazují se spory o tyto statky spraviti.
Charter: 33
Date: 23. duben 1344
Abstract: Převor Kunvald /Chunvaldus/ a konvent kláštera augustiniánů poustevníků ve Svaté Dobrotivé /Insula/ vysvědčují,že v přítomnosti provinciála Mikuláše z Loun obdrželi od bratra laika Walthera 9 kop grošů pražských a zavazují se platiti 1 kopu ročně /po 1/2 kopě o svatém Jiří a svatém Havlu/ a po jeho smrti tomu konventu, kterému řád určí.
Charter: 34
Date: 28. květen 1345
Abstract: Arnošt /z Pardubic/, arcibiskup pražský, uděluje 40 dní odpustek věřícím, kteří navštíví oltář svatého Mikuláše v klášteře svatého Tomáše o hlavních svátcích a posvěcení oltáře.
Charter: 35
Date: 22. prosinec 1346
Abstract: Papež Kliment VI, nařizuje opatu kláštera svatého Mikuláše za hradbami Pasova, aby vyšetřil a rozsoudil stížnost převora a bratří poustevníků svatého Augustina v Praze na kněze Mikuláše řečeného Miku a rytíře Bohuslava ze Švamberka /Swmberg/ pro bezpráví na majetcích vyhrazených k jejich almužně.
Charter: 36
Date: 19. březen 1349
Abstract: Rychtář Bořita /Borsucha/ a přísežní Starého Města pražského vysvědčují, že jejich spoluměšťan Merklín, syn někdy Frenclína z Chebu, vyznal na zahájeném soudě, že prodal 4 kopy grošů pražských ročního platu na vsi Hřiby /Hrsib/ Fridlínu Rolovi pro jeho ženu Annu, dceru někdy Elblína z Chebu. Plat je splatný po polovině na svatého Jiří a svatého Havla a Anna jej může dále prodat.
Charter: 37
Date: 19. březen 1349
Abstract: Rychtář Bořita /Borsutha/ a přísežní Starého Města pražského vysvědčují, že jejich spoluměšťan Pavel Hopfner chystaje se na pouť do Říma /limina sanctorum/ odkázal své dceři Markétě, manželce Henslina Meinharda, syna Volframova, 2 kopy grošů pražských a 2 hřivny ročního platu na vsi Hřiby /Hrsib/.
Charter: 38
Date: 24. říjen 1349
Abstract: Rychtář Hanek Eliášův a přísežní Menšího Města pražského vysvědčují, že Kateřina, manželka veřejného notáře Jana řečeného Ručka /Ruczka/, učinila pořízení o 2 kopách ročního platu z jejího domu, které její dřívější manžel Jan Weiss /Albus/ odkázal augustiniánům u svatého Tomáše na zádušní bohoslužby. Plat má být odváděn ve dvou splátkách na svatého Jiří a svatého Havla. 1 kopa se má rozdělit na 5 dílů na bohoslužby o suchých dnech a výroční bohoslužby za zemřelého Jana. Druhou kopu má dostávat jeho kaplan Jan řečený Suchenfreunt a vzpomínati Jana a Kateřiny při bohoslužbách. Po Suchenfreuntově smrti připadne augustiniánovi v Praze, kterého ustanoví převor, a který bude denně sloužit mši za Jana a Kateřinu. Při zanedbání bohoslužeb připadne plat johanitskému konventu.
Charter: 39
Date: 6. březen 1351
Abstract: Rychtář Mikuláš Poldruher, purkmistr Heincel, soukeník /Heinczil Tuchmacher/ a přísežní města Berouna vysvědčují, že jejich spoluměšťan Kruzel /Cruczil/ z Babringen /Babringn/ prodal 1 kopu ročního platu ze svého lánu pole zvaného "ve Lhotce" /ze Lhotken/ pražské měštce Kláře Buschwitzerové /Buschwiczerinna/. Plat je splatný ve dvou splátkách na svatého Havla a na svatého Jiří.
Charter: 40
Date: 14. červen 1351
Abstract: Karel /IV/, král římský a český, daruje na přímluvu Jana ze Středy /de Nouoforo/ převoru a konventu svatého Tomáše městište, které se táhne od od staré klášterní zdi u cesty až k domu Jana příjmením Procurator.
Charter: 41
Date: 23. červen 1351
Abstract: Rychtář Hanek Eliášův, purkmistr Dětřich z Mělníka a přísežní Menšího Města pražského vysvědčují, že Klára, vdova po veřejném notáři Drahušovi /Drahuschonis/ a její dědicové Matěj, Jan a Anna prodali za 10 kop grošů 1 hřivnu ročního platu ze svého domu a masného krámu scholastikovi pražského kostela Zdeňkovi. Klára a její dědicové mají platiti po 32 groších na svatého Jiří a svatého Havla a 1 zajíce nebo 3 groše na den Narození Páně.
Charter: 42
Date: 1352
Abstract: Bratr Augustin, přední lektor ve Vídni a vikář generálního převora, a definitoři kapituly ve Voelkermarktu /Volkn/marcht// oznamují převoru a konventu ve Svaté Dobrotivé /Insula/, že přisuzují 1 hřivnu příjmu, náležejícího bratru Waltherovi na dobu života, pražskému konventu.
Charter: 43
Date: 24. duben 1353
Abstract: Převor Štěpán a kovent kláštera Panny Marie v Svaté Dobrotivé /Insula/ pod hradem Valdekem vyznávají, že přijali od dědiců někdy Ludlina z Jílového /Eylow/ a poručníka Merklína řečeného Stach, pražských měštanů, 50 kop grošů a použili jich k získání statků ve vsi Ovčany /Oweczan/. Poněvadž však byly tyto peníze odkázány klášteru svatého Tomáše, bude mu konvent ve Svaté Dobrotivé odvádět ze své pokladny 6 kop ročního platu /3 kopy na svatého Havla a 3 kopy na svatého Jiří/, ručí za odvádění platu jměním kláštera a podrobuje se při nedodržení lhůt jurisdikci oficiála arcibiskupského dvora Bartoloměje.
Charter: 44
Date: 14. červenec 1353
Abstract: Řehoř, opat benediktinského kláštera svatého Jiljí v Norimberku /Nuerenberch/ vydává k žádosti převora a bratří řádu svatého Augustina v Norimberku opis vidimusu Štepána de Pinu, obsahující vidimus generálního auditora papežské komory a arcibiskupa arelatského Galberta z 19. listopadu 1339 - Avignon s opisem buly papeže Jana XXII. z 5. února 1325 1 - Avignon, kterou povoluje augustiniánům - poustevníkům zřídit ve všech provinciích, kde jsou jiné žebravé řády, 3 kláštery, kde nejsou, 6.
Charter: 45
Date: 18. srpen 1353
Abstract: Karel /IV./, král římský a český, osvobozuje poddané na statcích augustiniánů poustevníků od cizí jurisdikce. Pouze, nebude-li dbáno spravedlnosti, mají je souditi královští soudci.
Charter: 46
Date: 4. listopad 1353
Abstract: Převor Mikuláš řečený Gestel /Gestil/ a konvent kláštera augustiniánů poustevníků v Domažlicích /Thusta/ uzavírají úmluvu o pozůstalost zemřelých bratří Mikuláše Merschilma, Šimona Staršího, lektora Leopolda, Mikuláše Helczapha a Mikuláše klerika, podle níž pražský konvent ponechá domažlickému kalich Mikuláše Helczapha a některá bohoslužebná roucha.
Charter: 47
Date: 10. únor 1354
Abstract: Karel /IV./, král římský a český, povoluje panenskému klášteru svaté Kateřiny na Novém Městě pražském získati darem jmění a platy do výše 50 hřiven stříbra ročního důchodu nebo 4 popluží.
Charter: 48
Date: 23. říjen 1354
Abstract: Rychtář Jindřich, purkmistr Pešek Tlustý /Pinguis/ a přísežní Menšího Města pražského vysvědčují, že nebožka Ela, manželka Divišova, darovala augustiniánům kláštera svatého Tomáše 1 kopu ročního platu ze svého domu. Plat je splatný po 30 groších na svatého Jiří a svatého Havla.
Charter: 49
Date: 5. květen 1358
Abstract: Karel IV., císař římský a král český, potvrzuje klášteru svaté Kateřiny 20 kop grošů pražských ročního důchodu v Dolních Břežanech /Brziesano/ koupených za 200 kop almužny, darované králem od Henslina Meinhardova /Meinhardi/, a dvory ve Zdibech /Sdib/ a Sobín /Sobyen/ a 3 poddané v Mělnickém Vtelně /Ptelna/.
Charter: 50
Date: 31. říjen 1358
Abstract: Rychtář Wolflín Meinhardův /Meynhardi/ a přísežní Nového Města pražského vysvědčují, že Vincenc, syn někdy Fridricha řečeného Wyndek, augustinián z kláštera svatého Tomáše, a probošt kláštera svatého Kateřiny Jan prodali za 5 kop ročního nájmu lazebníku Jakubovi německým právem lázeň někdy Fridrichovu u cihelen a vápenek. Nájem má být odváděn po 2 ½ kopách o svatém Jiří a svatém Havlu.
Charter: 51
Date: 27. září 1359
Abstract: Petr, arcijáhen horšovský a oficiál pražského arcibiskupství, na žádost převora augustiniánů u svatého Tomáše na Menším Městě pražském Mikuláše pořizuje opis závěti Ely, manželky Meinla Rokycanského /Meynilrokczanerin/ z roku 1316, podle které mají její děti platit ročně klášteru svatého Tomáše 3 kopy grošů a ½ kopy na věčné světlo v kapli jejího otce. Listinu sepsal veřejný notář Mikuláš někdy Útěchův z Mašťova.
Charter: 52
Date: 30. duben 1361
Abstract: Michal Donátův rychtář, Pešek řečený Sopouch /Soppuch/, purkmistr a přísežní Menšího Města pražského /Nouecivitatis sub castro Pragensis/ vysvědčují, že jejich spoluměšťan Meinlín se souhlasem své ženy Anny prodal 1 kopu grošů ročního platu ze svého domu a městiště mezi domy M. Konráda tesaře a Oldřicha sedláře na Menším Městě za 10 kop grošů Jindřichovi řečenému Schychenueter z Jindřichova Hradce /de Noua domo/, členu konventu kláštera svatého Tomáše; plat má být odváděn po 30 groších na svatého Havla a Jiří pod trestem 5 grošů, zástavy domu a po roce jeho propadnutí. Jindřich může plat dále prodat, po jeho smrti připadne konventu.
Charter: 53
Date: 1. květen 1362
Abstract: Augustin převor a konvent kláštera augustiniánů – poustevníků u svatého Tomáše v Praze vysvědčují, že pražští měšťané Pešlín Buzlavův, Henzlín Heroldův a Jakub a Nyka Rechzeriovi jim jako vykonavatelé poslední vůle Henslína Meinhardova a jeho ženy Markéty, dcery Pavla Rechzeria odevzdali plat 39 kop bez 10 grošů ze vsí Hřiby /Rzib/ a Záběhlice /?/ /Zabelicz/, z něhož konvent 4 kopy vlastním nákladem koupil; z tohoto platu mají pobírat doživotně probošt kláštera svaté Kateřiny Fricek Tylův 6 kop 24 grošů a Dorota, vdova po Oldřichu Haymburgerovi, 2 kopy, dále sestry u svaté Kateřiny 1 kopu, u svaté Anny a Vavřince 2 kopy a kostel Panny Marie před Týnem na lampu 1 kopu. Zavazují se sloužit zádušní bohoslužby v kapli svaté Christikoly v předvečer vigilie svatého Víta za Henslína Meinhardova a Markétu a den po svatém Šimonu a Judovi za Pavla Rechzeria a jeho ženu Kristinu, přičemž vždy povolají 2 bratry dominikány od svatého Klimenta a dají jim po 3 groších a jídlo, dále rozdělí peníze bratřím a uspořádají pro ně a pro 50 chudých hostinu. Mimo to budou sloužit před svatým Řehořem, Křížem a Lucií vigilie a mše za Jordana Rechzeria a jeho ženu Kláru. Sakristanovi mají vyplácet 2 kopy za péči o kostelní klenoty uložené v kapli a 3 kopy na svíce, olej atd. Kdyby augustiniáni plat prodali, připadne dominikánům u svatého Klimenta, při prodeji nebo zastavení klenotů mají komisaři příslušnou část platu ukládat. Kostelní klenoty mají být vystavovány na svatého Tomáše, Dorotu a zasvěcení kostela; vypočítávají se i s cenou /ornáty, kříže, kalichy, relikváře, monstrance, misál/.
Charter: 54
Date: 6. srpen 1364
Abstract: Jan, biskup litomyšlský, se souhlasem převora a kapituly zakládá v Litomyšli klášter augustiniánů – poustevníků svatého Kříže a dává převorovi a konventu dvůr řečeného "in dem Erlech" mezi biskupským statkem Nedošín /Nedischin/ a mlýnem " an der Czeyle" s příslušenstvím, který osvobozuje od všech dávek a břemen, zejména od 4 kop ročně biskupskému stolu. Mikuláš převor a ostatní členové kapituly vyslovují souhlas s tímto pořízením.
Charter: 55
Date: 8. srpen 1364
Abstract: Augustin převor a konvent kláštera svatého Tomáše na Menším Městě pražském vysvědčují, že přijali 2 kopy grošů platu z domů Jakše Malíře, které jim odkázala Jakšova sestra Markéta pro spásu duší svých manželů Heyndlína a Jindřicha a které jim přiřkli Jan řečený Rost, purkmistr, a přísežní, respektive jejich předchůdci Mikuláš řečený Mnich, purkmistr a konšelé; zavazují se sloužit na svatého Šimona a Judu výroční pobožnost a o suchých dnech obvyklé pobožnosti.
Charter: 56
Date: 12. březen 1366
Abstract: Karel IV., císař římský a král český, dává převorce a konventu kláštera augustiniánek svaté Kateřiny na Novém Městě pražském, který založil, královské důchody ze 12 lánů blízko vsi Toušeň /Tuschin/ za řekou Labem /Albee/, jež drží pražský měšťan Mikuláš Gentes, tj. z 8 lánů po 3 fertonech /½ na svatého Jiří a Havla/ a ze 4 lánů po 3 kapounech na svatého Martina.
Charter: 57
Date: 1. říjen 1367
Abstract: Zdeněk z Kladna na Míkovicích /Miekowicz/ prodává Vojtěchovi z Lužců /Luzecz/ jeho matce Vojslavě a sestře Jaroslavě za 13 1/2 kop grošů pražských hotově vyplacených 1 lán ve vsi Lužce, svobodný a vyňatý z pravomoci rychtáře vsi /Červený/ Újezdec /Ugiezdecz/.
Charter: 58
Date: 1. duben 1368
Abstract: Jan, biskup olomoucký, odjížděje na pokyn Karla IV. do Itálie, odkazuje převoru a konventu kláštera poustevníků augustiniánů u svatého Tomáše na Menším Městě pražském vyjmenované bohoslužebné, historické a jiné knihy.
Charter: 59
Date: 22. srpen 1368
Abstract: Jeneč, probošt kostela svatého Kříže ve Vratislavi /wratislauien./ a oficiál pražského arcibiskupství, na žádost Jana řečeného Pečník /Pecznik/, kanovníka u svatého Jiljí, advokáta pražské konsistoře a prokurátora a syndika převora a konventu kláštera svatého Tomáše na Menším Městě pražském, vidimuje listinu papeže Alexandra IV. z 3. 6. 1259 1 /Anagni/, jíž povolil převoru a bratřím augustiniánům – poustevníkům v Německu podržet movitý a nemovitý majetek /kromě lén osob které se utekou do jejich klášterů a složí zde slib/. –Listina vyhotovena veřejným notářem Šimonem, synem Jakubovým ze Slavětic /Slawieticz/.
Charter: 60
Date: 15. září 1368
Abstract: Hana Benešovský /Beneschower/, rychtář, a přísežní Většího Města pražského /po spojení pražských měst/ obnovují a vidimují listinu rychtáře Wolflína a přísežných Nového Města z 31. 10. 1358, jíž se vysvědčuje, že Vincenc, syn Fridricha řečeného Vyndek, člen kláštera svatého Tomáše na Menším Městě, spolu s Janem, proboštem kláštera svaté Kateřiny na Novém Městě, emfyteutickým právem prodal Fridrichovu lázeň vedle cihelen na břehu Vltavy /Wltauie/ Jakubu lazebníkovi, který má Vincencovi platit ročně 5 kop grošů /po 2,5 kopách na svatého Jiří a Havla/ pod pokutou ½ fertonu a posléze zástavy a propadnutí lázně. Po smrti Vincencově připadnou 2 kopy klášteru svatého Tomáše, 3 kopy klášteru svaté Kateřiny; za Vincence a Fridricha zde mají být slouženy výroční bohoslužby.
You are copying a text frominto your own collection. Please be aware that reusing it might infringe intellectual property rights, so please check individual licences and cite the source of your information when you publish your data