Fond: Augustiniáni obutí - provincialát a konvent, Praha (1285-1510)
Search inCZ-NA > RA >>
Charter: 60
Date: 15. září 1368
Abstract: Hana Benešovský /Beneschower/, rychtář, a přísežní Většího Města pražského /po spojení pražských měst/ obnovují a vidimují listinu rychtáře Wolflína a přísežných Nového Města z 31. 10. 1358, jíž se vysvědčuje, že Vincenc, syn Fridricha řečeného Vyndek, člen kláštera svatého Tomáše na Menším Městě, spolu s Janem, proboštem kláštera svaté Kateřiny na Novém Městě, emfyteutickým právem prodal Fridrichovu lázeň vedle cihelen na břehu Vltavy /Wltauie/ Jakubu lazebníkovi, který má Vincencovi platit ročně 5 kop grošů /po 2,5 kopách na svatého Jiří a Havla/ pod pokutou ½ fertonu a posléze zástavy a propadnutí lázně. Po smrti Vincencově připadnou 2 kopy klášteru svatého Tomáše, 3 kopy klášteru svaté Kateřiny; za Vincence a Fridricha zde mají být slouženy výroční bohoslužby.
Charter: 61
Date: 22. září 1368
Abstract: Hana Benešovský /Beneschower/, rychtář, a přísežní Většího Města pražského /po spojení pražských měst/ obnovují a vidimují na žádost Kláry, vdovy po Mikuláši z Domažlic /Tust/, listinu ze 17. 1. 1367, jíž Wolfram Wolflínův, rychtář, a přísežní Nového Města pražského vysvědčují, že Kliment, kovář z Koňského trhu, prodal 1 kopu ročního platu ze svého domu a městiště mezi domy Havla ševce a Bohuslavy vdovy Kláře, vdově po Mikuláši z Domažlic /Tust/, zámečníkovi, za jistou hotově vyplacenou sumu; plat má být odváděn po ½ kopě na svatého Jiří a Havla pod trestem 2 grošů, zástavy a posléze propadnutí domu Kláře.
Charter: 62
Date: 30. duben 1370
Abstract: Petr, biskup litomyšlský /leutomislensis/, vysvědčuje, že koupil pro litomyšlský kostel Panny Marie a pro tamní biskupy dům kdysi Beneše z Kravař /Crawar/ pod Pražským hradem a dal tuto koupi vložit do desk. Převoru a konventu augustiniánů – poustevníků u svatého Tomáše, kteří se zavázali v přítomnosti litomyšlského biskupa denně, jinak každý pátek sloužit mši v kapli svatého Kříže v tomto domě, vysvěcené arcibiskupem Janem, dává z domu plat 2 bečky slanečků /1 v adventě, 1 v postě/, což má být rovněž vloženo do desk.
Charter: 63
Date: 8. prosinec 1370
Abstract: Karel IV., císař římský a král český, osvobozuje osoby, domy, statky a všechen movitý a nemovitý majetek obyvatel tří měst pražských aj. českých měst, kteří se utekou do kláštera augustiniánek – poustevnic svaté Kateřiny na Novém Městě, na dobu, po kterou se tam budou zdržovat, ode všech daní, berní, sbírek a jiných břemen; vyjímá je z pravomoci světských úředníků a podřizuje pravomoci probošta kláštera a notáře královské komory Pavla z Jenštejna /Jenczenstein/. Rovněž osvobozuje od berní dvě klášterní zahrady, ležící za hradbami, vpravo a vlevo od vchodu do kláštera.
Charter: 64
Date: 2. leden 1373
Abstract: Karel IV., císař římský a král český, povoluje Albertovi Kolovratovi /Kolobrat/, královskému hejtmanu v Milíně /Mylyn/, založit a zřídit před jeho hradem Ročovem /Roczaw/ klášter pro augustiniány – poustevníky a dotovat ho 30 hřivnami stříbra ročního platu a dvorem a dvěma poplužími na svých statcích v žateckém /saczensis/ a slánském /slanensis/ kraji; král založení kláštera a statky potvrzuje a osvobozuje je od daní a břemen.
Charter: 65
Date: 1. duben 1374
Abstract: Papež Řehoř XI. na žádost Alberta Kolovrata /Colowrat/ z pražské diecéze, který založil v Ročově /Rotzow/ klášter pro augustiniány – poustevníky, a na žádost císaře Karla IV. povoluje a potvrzuje toto založení a dotování kláštera pro 12 bratří bez porušení farních práv a bez ohledu na zákaz Bonifáce VIII. zakládat nové kláštery žebravých řádů bez zvláštního povolení papežské stolice.
Charter: 66
Date: 10. září 1374
Abstract: Leonard, mistr teologie a provinciál augustiniánů – poustevníků v Čechách, Bavorsku, Rakousku, Korutanech, na Moravě, v Polsku, spolu s převory a lektory v Čechách vysvědčuje, že zakladatel kláštera pro 12 bratří v Ročově /Roczow/ Albert Kolovrat /Colobrat/, hejtman krále Karla IV., stanovil bohoslužby v klášteře /4 zádušní bohoslužby vždy v pondělí po suchých dnech, denně čtená a v sobotu zpívaná mariánská mše, denně čtená zádušní mše/, povinnost nakrmit vždy 12 chudých, vyhradil si právo vyloučit a nahradit nevhodného převora či bratra, umístit při klášteře 2 přátele nebo chudé, chránit klášterní statky, povolovat jejich zcizení a při neplnění povinností je dát jinému klášteru téhož řádu; zavazují se dbát o zachování těchto ustanovení.
Charter: 67
Date: 13. leden 1377
Abstract: Mikuláš, provinční lektor v Čechách a v Bavorsku, lektor Lev, převor v Praze, lektor Zbyněk, převor ve Svaté Dobrotivé /insulensis/, Jindřich řečený Selnicz, převor v Mělníce, Jakub převor v Bělé /Albensis/, Binold, převor v Ročově /Roczow/ řádu augustiniánů – poustevníků vysvědčují že zakladatel kláštera v Ročově, řečeného "Údolí Panny Marie", Albert Kolovrat /Colowrat/ s manželkou Annou ustanovil, že v klášteře má být vždy 9 kněží a 4 laici, že zde má být denně sloužena mariánská mše a 4 další mše, 4x ročně vždy v pondělí po suchých dnech zádušní bohoslužby, přičemž má být vždy 12 grošů rozděleno mezi bratry; mají zde být živeni dva lidé, které sám určí, náleží mu právo ochrany statků a rozhodování o jejich zcizení, má souhlasit s výměnou nevyhovujících bratří provinciálem. Vydavatelé se zavazují dbát o dodržování těchto ustanovení pod vyjmenovanými tresty.
Charter: 68
Date: 20. květen 1378
Abstract: Vilém a Mikuláš z Hazmburka /Hazenbourg/ vysvědčují, že jim převor a konvent augustiniánů – poustevníků u svatého Tomáše na Menším Městě pražském vložili jako svým fundátorům do desk svůj dvůr s dvěma poplužími a platem v Lužcích /Luzecz/, a zavazují se na požádání konventem o nebližších suchých dnech tyto statky z desk zase vyjmout.
Charter: 69
Date: 3. březen 1379
Abstract: Václav postřihač jako zástupce rychtáře Bohuslava řečeného Hrubec /Hrubecz/, Bohuněk Lodhéřův /Lodherii/ purkmistr a přísežní Menšího Města /Noue civitatis sub castro Pragensi/ vysvědčují, že jejich spoluměšťan Šimon, notář oficiálův, s ženou Dorotou na zahájeném soudě prodal 1 kopu grošů pražských ročního platu ze svého domu mezi domy Jana řečeného Parcifal /Parcziphal/ a Hanka Bernharda za 10 kop hotově vyplacených převorovi a konventu kláštera svatého Tomáše. Plat má být odváděn po 30 groších na svatého Jiří a Havla pod pokutou 4 grošů za každý promeškaný týden, zástavy a posléze propadnutí domu klášteru.
Charter: 70
Date: 24. duben 1379
Abstract: Pileus, kardinál svaté Praxedy, vyzývá věřící, aby přispěli na opravy a výzdobu kostela svatého Augustina při klášteře augustiniánů – poustevníků svatého Tomáše v Praze, a uděluje všem, kdo navštíví tento kostel v den jeho zasvěcení, na svatého Augustina, o svátcích Krista, Panny Marie, apoštolů, čtyř svatých doktorů a patronů kostela a budou přítomni mariánské mši, 100 dní odpustek.
Charter: 71
Date: 27. říjen 1379
Abstract: Václav postřihač, zástupce rychtáře Bohuslava řečeného Hrubec /Hrubecz/, Slávek purkmistr a přísežní Menšího Města /Noue civitatis sub castro Pragensi/ vysvědčují, že jejich spoluměšťan M. Petr Lodhéřův /Lodherii/ na zahájeném soudě jménem svým a své manželky Markéty a svých dědiců prodal ½ kopy grošů ročního platu ze svého domu mezi domy Řehákovým a Brložkové /Brloczonisse/ v ulici vedoucí k Písecké bráně za 5 kop grošů hotově vyplacených převorovi a konventu augustiniánů – poustevníků u svatého Tomáše; plat má být odváděn po 15 groších na svatého Jiří a Havla pod pokutou 2 grošů za každý promeškaný týden, zástavy a posléze propadnutí domu ve prospěch kláštera.
Charter: 72
Date: 8. prosinec 1379
Abstract: Václav postřihač jako zástupce rychtáře Bohuslava řečeného Hrubec /Hrubecz/, Slávek purkmistr a přísežní Menšího Města /Noue ciuitatis sub castro Pragensi/ vysvědčují, že jejich spolupřísežný Šimon notář na zahájeném soudě jménem svým a své ženy Doroty prodal 1 kopu grošů ročního platu ze svého domu a městiště mezi domy Hankovým a Jana řečeného Parcifal /Parczifal/ za 10 kop hotově vyplacených převorovi a konventu kláštera svatého Tomáše; plat má být odváděn po 30 groších na svatého Jiří a Havla pod trestem 4 grošů za každý promeškaný týden, zástavy a posléze propadnutí domu ve prospěch kláštera.
Charter: 73
Date: 31. květen 1380
Abstract: Petr řečený Polštář /Polstarz/, rychtář, Michal řečený Kuklík /Cuclik/ purkmistr a přísežní Menšího Města pražského /Noue ciuitatis sub castro Pragensi/ vysvědčují, že jejich spoluměšťan a přísežný Kuneš kovář jménem svým a své ženy Svaty na zahájeném soudě prodal ½ kopy grošů ročního platu na svém domě a městišti na rohu vedle domu knížete těšínského za 5 kop hotově vyplacených převorovi a konventu kláštera augustiniánů – poustevníků u svatého Tomáše; plat má být odváděn po 15 groších na svatého Jiří a Havla po pokutou 2 grošů za každý promeškaný týden, zástavy a posléze propadnutí domu ve prospěch kláštera.
Charter: 75
Date: 16. červen 1380
Abstract: Martin Rotlev rychtář a přísežní Starého Města pražského vidimují a obnovují na žádost převora a konventu kláštera svatého Tomáše řádu augustiniánů – poustevníků na Menším Městě listinu z 22. 5. 1366, jíž Hana Benešovský /Beneschower/, rychtář, a konšelé pražští /sic!/ vysvědčují, že zemřelá Markéta, vdova po Heinlínu Linistovi, odkázala 2 kopy grošů ročního platu na dvou domech a městištích /v ulici svatého Valentina mezi domy Štěpána zlatníka a Konráda tesaře a v Ostruhové ulici mezi domy Franka Hunerera a Jana Schendenwagena/ konventu kláštera svatého Tomáše řádu augustiniánů poustevníků; plat má být odváděn po 1 kopě na svatého Havla a Jiří pod pokutou 4 grošů za každé 2 promeškané týdny a zástavy domů; majitelé domů budou moci dát klášteru náhradou plat mimo města pražská nebo 20 kop grošů.
Charter: 74
Date: 16. červen 1380
Abstract: Martin Rotlev rychtář a přísežní Starého Města pražského vidimují a obnovují na žádost převora a konventu kláštera svatého Tomáše listinu z 21. 5. 1347, jíž Kunla /Chunla/, vdova po pražském měšťanu kováři Jenlínovi odkazuje bratřím kláštera svatého Tomáše na Menším Městě 1 kopu grošů pražských ročního platu ze svého domu na Novém trhu na Starém Městě mezi domy Johlína Dlouhého /Longi/ a opata; plat má odvádět po 1 fertonu vždy o suchých dnech její služebník a vykonavatel závěti Elblín kovář pod pokutou 2 grošů. V klášteře mají být konány výroční pobožnosti za donátorku vždy v měsíci její smrti.
Charter: 76
Date: 6. srpen 1380
Abstract: Albert starší z Kolovrat /Kolowrath/, hejtman zemského fojství, jeho žena Anna a synové Albert, Mikuláš, Purchart a Herbort dávají augustiniánského klášteru Údolí Panny Marie v Ročově /Roczow/, který Albert založil, dvůr s příslušenstvím, 30 kop grošů ročního platu od jmenovaných poddaných ze vsí Mšecké Žehrovice /Zehrowicz/, Líšťany /Leschczan/, Zbrašín /Sbraschin/, Břínkov /Przyemkow/, Vlčí /Wlczy/, které jim mají být vypláceny po 15 kopách na svatého Jiří a Havla, a to 20 kop pro potřeby konventu, 7 na výživu , 3 na světlo; dále jim dává desátky z vinic v Ročově, Mšeci /Kornhaus/ a obilí z Toužetína /Tuzetyn/ a dvora "Ohrobecz". Jurisdikce nad jmenovanými poddanými s výjimkou vyhrazených zločinů náleží klášteru, právo ochrany statků a rozhodování o jejich zcizení náleží Albertovi, který má bratřím dát důchody jinde, kdyby tyto statky prodal. V klášteře má být 9 kněží a 4 klerici, kteří mají denně sloužit mariánskou mši a 4 další mše za duše členů rodu aj., vždy v neděli a pondělí po suchých dnech zádušní bohoslužby, při nichž se má bratřím rozdělit 12 grošů; při klášteře mají být jako bratři živeny 2 osoby Albertem určené.
Charter: 77
Date: 26. říjen 1380
Abstract: Pileus, kardinál svaté Praxedy, na žádost Markéty, vdovy po rytíři Janu Bolčovi /Bolcz/ z pražské diecéze, který je pochován před oltářem Panny Marie v kostele svatého Tomáše na Menším Městě pražském, uděluje všem, kdo tento oltář navštíví a pomodlí se zde Otčenáš a Zdrávas za Janovu duši, 100 dní odpustek.
Charter: 78
Date: 17. listopad 1380
Abstract: Martin Rotlev rychtář a přísežní Starého Města pražského vidimují a obnovují listinu z 8. 3. 1369, jíž Mikuláš zlatník /zlatotepec – auripercussor/, měšťan staroměstský, prodal 1 kopu grošů ročního platu ze svého domu a městiště v ulici ostružníků mezi domy Herdeka malíře a Mikuláše Meisnera za 9 kop hotově vyplacených Ale, vdově po Pavlu pláteníkovi, měšťanu staroměstském; plat má být odváděn na svatého Jiří a Havla pod pokutou 4 grošů a zástavy domu.
Charter: 79
Date: 14. květen 1382
Abstract: Jan, biskup litomyšlský /luthomuslensis/, se souhlasem Dluhomila převora, Mikuláše kustoda, Libuše kantora, Václava scholastika a celé kapituly uzavírá dohodu s převorem a bratry nového kláštera augustiniánů – poustevníků v Litomyšli, podle níž může vést vodu do nového rybníka nad oborou u Nedošína /Nedussyn/, který zřídil z řeky, tekoucí od města přes pole klášterního dvora k Tržku /Trzkam/, a může být zatopena i paseka kláštera; vysvědčuje, že od kláštera přijal 30 kop grošů na stavbu rybníka aj. potřeby biskupství, a za to osvobozuje nedávno koupený klášterní lán mezi lány kanovníků a klášterního dvora od všech břemen kromě farního desátku a královské berně. Poruší-li některý příští biskup toto osvobození ztratí nárok na vedení vody a vrátí klášteru 30 kop.
Charter: 80
Date: 12. červen 1382
Abstract: Johlín z Domažlic /Tusta/, převor, a konvent kláštera augustiniánů – poustevníků u svatého Tomáše v Praze vysvědčují, že přijali od Kateřiny, dcery kdysi Mikuláše řečeného Sova, 20 kop grošů, a zavazují se vyplácet jí doživotně ročně 2 kopy /po 1 na svatého Havla a Jiří/ pod církevními tresty a pod trestem zvodu; po Kateřinině smrti mají za ni číst týdně 2 mše a sloužit výroční pobožnost.
Charter: 81
Date: 5. prosinec 1382
Abstract: Horyna, měšťan novoměstský, vysvědčuje, že Otík, kraječ sukna, měšťan staroměstský, a jeho dědici mají na jeho domě na Koňském trhu na rohu mezi domy Ješka Hrnčíře /Hrnczierz/ a Uly vinaře 1 kopu grošů ročního platu, odkázanou Alžbětou, vdovou po Ješkovi; plat má být odváděn po 30 groších na svatého Jiří a svatého Havla pod pokutou 2 grošů za každý promeškaný týden a zástavy domu.
Charter: 82
Date: 23. duben 1384
Abstract: Václav /IV./ král římský a český, za služby, které jeho otci a jemu prokázal Albert starší z Kolovrat,potvrzuje klášter Panny Marie augustiniánů, v Ročově /Roczow/, který Albert založil, a jeho statky i listiny na ně vydané a bere jej ve svoji ochranu.
Charter: 83
Date: 10. listopad 1384
Abstract: Jenek Michalíkův rychtář, Slávek purkmistr a přísežní Menšího Města pražského vysvědčují, že jejich spoluměšťan Jakub řečený Sytra na zahájeném soudě prodal 1 kopu grošů pražských ročního platu ze svého domu a městiště mezi domy Duchka krejčího a knížete olešnického za 10 kop grošů hotově vyplacených Řehákovi řečenému Nedvědice /Nedwiedicze/ z Dušník /Dusnyk/; plat má být odváděn na svatého Jiří a Havla po 1/2 kopě pod pokutou 4 grošů za každý promeškaný týden,zástavy a posléze propadnutí domu.
Charter: 84
Date: 12. leden 1385
Abstract: Jan, arcibiskup pražský, na žádost Franclína, měšťana Menšího Města, uděluje všem věřícím, kteří se pomodlí před obrazem Panny Marie v ambitech kláštera svatého Tomáše, který Franclín vlastním nákladem koupil, vkleče třikrát Otčenáš a sedmkrát Zdrávas, 40 dní odpustek.
Charter: 85
Date: 4. červen 1387
Abstract: Jenek Michalíkův rychtář, Ješek řečený Lišek purkmistr a přísežní Menšího Města pražského /Nove civitatis sub castro Pragensi/ vysvědčují, že jejich spoluměšťan Jan řečený Doják/Doyak/ jménem svým, své ženy Kateřiny a dědiců na zahájeném soudě prodal 1 kopu grošů ročního platu na svém domě mezi domy Petra ze Šternberka a Ješka řečeného Lišek za 10 kop grošů hotově vyplacených Ele, vdově Niklase /Nyclassonis/ nožíře z Brna /Brunna/; plat má být odváděn po 30 groších na svatého Havla a Jiří pod pokutou 4 grošů za každý promeškaný týden, zástavy a posléze propadnutí domu.
Charter: 86
Date: 14. říjen 1387
Abstract: Johlín z Domažlic /Tusta/ převor a konvent kláštera svatého Tomáše v Praze řádu augustiniánů - poustevníků, vysvědčují, že jim jejich sakristán Mikuláš z Železné ulice se souhlasem provinciála M. Leonarda postoupil listinu na 1 kopu grošů ročního platu na Novém Městě pražském. Plat má vybírat konvent a dostávat jej má Mikuláš, po jeho smrti bratr Mikuláš pláteník, nyní student, doživotně, a po něm se má vždy polovina kopy na svatého Jiří a Havla rozdělit mezi bratry - kněze; za duše Mikulášových rodičů - Mikuláše (nevlastního otce) a Kláry - mají být slouženy vigilie a zádušní mše. Konvent se zavazuje dodržovat tyto podmínky.
Charter: 87
Date: 21. květen 1388
Abstract: Václav řečený Dobronka rychtář, Zdeněk chmelařův /humulatoris/ purkmistr a přísežní Menšího Města pražského /Noue ciuitatis sub castro Pragensi/ vysvědčují, že jejich spoluměšťan Petr Suldembrik na zahájeném soudu jménem svým a manželky Ely prodal 1 kopu grošů pražských ročního platu ze svého domu a městišť ve Strahovské ulici mezi domy Maříka řečeného Ryra a Václava řečeného Charvát, za 10 kop hotově vyplacených Matějem z Dobrovic /Dobrowicz/ pro jeho syna Jana, professa kláštera augustiniánů - poustevníků u svatého Tomáše. Plat má být odváděn Janovi po 30 groších na svatého Havla a Jiří pod pokutou 4 grošů za každý promeškaný týden, zástavy a posléze propadnutí domu. Po smrti Janově připadne plat konventu.
Charter: 88
Date: 9. září 1389
Abstract: Václav řečený Dobronka rychtář ,Hereš purkmistr a přísežní Menšího Města pražského /Noue ciuitatis sub castro Pragensi/ vysvědčují, že jejich spoluměšťan Beneš Homole na zahájeném soudě jménem svým, své manželky Hany a dědiců prodal 1 kopu grošů ročního platu ze svého domu a městiště mezi domy Mikšíka, syna Haškové /Haskonisse/a Mauricia řečeného Malý, za 10 kop hotově vyplacených bratru Janovi, synu Valtera z Prahy, professu kláštera svatého Tomáše augustiniánů - poustevníků; má být odváděn po 30 groších na svatého Jiří a Havla, pod pokutou 4 grošů za každý týden, zástavy a posléze propadnutí domu. Po smrti Jana připadne plat převorovi a konventu.
Charter: 89
Date: 5. listopad 1390
Abstract: Ota z Běliny /Byelyny/,jinak z Bergova, a jeho rukojmí vysvědčují,ze Oldřich Medek z Lešan /Lessan/, a Vilém z Lešan, jinak z Talmberku, jejich jménem prodali bratřím kláštera svatého Tomáše v Praze za 300 kop 30 kop grošů ročního platu na dědinách v Lešanech /Lessyenech/ na dobu tří let od svatého Martina; zavazují se bratrům plat po tuto dobu odvádět po 15 kopách na svatého Jiří a Havla a očistit Oldřichovi a jeho synu Vilému, Havlovi a Zdeňkovi a Jaroslavu z Vranovic /Wranowicz/ do tří let dědiny v Lešanech od tohoto platu, který má být se souhlasem krále převeden jinam pod trestem ležení na Starém Městě pražském.
Charter: 90
Date: 30. červen 1391
Abstract: Petr z Bělé /de Alba/ převor a konvent kláštera augustiniánů - poustevníků u svatého Tomáše v Praze vysvědčují, že Albert starší z Kolovrat /Colowrat/ jim dal 10 kop grošů nazřízení okna v kůru kostela, a zavazují se denně sloužit mši za jeho zdraví a po smrti za jeho duši. Tato listina má být každou sobotu předčítána u stolu.
You are copying a text frominto your own collection. Please be aware that reusing it might infringe intellectual property rights, so please check individual licences and cite the source of your information when you publish your data