Fond: Dominikáni-provincialát a konvent, Praha ((1203) 1255-1861)
Search inCZ-NA > RD >>
Charter: 1
Date: 9. duben 1255
Abstract: Papež Alexander IV. doporučuje bratry dominikánského a minoritského řádu pro jejich zásluhy o církev a boj proti kacířům ochraně a přízni všeho kleru a povoluje jim činit vše potřebné ke spáse duší.
Charter: 2
Date: 17. únor 1293
Abstract: Jan, plebán kostela svatého Jiljí, činí poslední pořízení, v němž odkazuje kostelu svatého Jiljí své mešní knihy, svůj dům s městištěm a dědinu ve vsi Kopeč /Copetcze/ koupenou za 40 hřiven stříbra, což obojí má doživotně držet klerik Martin a po jeho smrti plebán a vyplácet bratřím ve výroční den Janovy smrti 24 denárů a 24 svíček. Dále odkazuje kostelu svatého Jiljí 12 hřiven, které přidal na koupi dědiny v Braníku /Brannik/ a ornát; z peněz, jež mu dluží Jan, probošt v Sadské /Saccensis/, 2 hřivny kostelu pražskému, 10 hřiven kůru kostela svatého Jiljí a ostatní Janovi přenechává na zbožné skutky za jeho duši. Vykonavateli jsou Oldřich probošt a Jan, scholastik pražský.
Charter: 3
Date: 4. červen 1300
Abstract: Petr, biskup basilejský /basiliensis/, oznamuje převorovi a konventu dominikánů v Plzni /Noua Pilzna/, že uděluje všem věřícím, kteří navštíví jejich nově postavený kostel na dny Narození Páně, Zelený čtvrtek, Zmrtvýchvstání, Nanebevstoupení, Letnice, o 4 mariánských svátcích a o svátcích apoštolů a vyznavačů a svatého Kříže, nebo kteří kostelu nějak přispějí, 40 dní odpustek1.
Charter: 4
Date: 17. červen 1310
Abstract: Jan, biskup pražský, po smrti Přibka, plebána farního kostela v Příbrami /Pribram/ a kanovníka u svatého Jiljí v Praze, připojuje a inkorporuje na věčné časy k málo výnosné Přibkově prebendě u svatého Jiljí farní kostel v Příbrami se všemi právy a důchody. Petr probošt, Jan děkan a kapitula pražského kostela připojují svůj souhlas.
Charter: 5
Date: 11. říjen 1314
Abstract: Přibyslav, biskup zadarský /Sadaronensis/ a zástupce pražského biskupa Jana, uděluje z moci biskupa Jana, všem věřícím, kteří navštíví dominikánskou kapli svatého Ducha v Plzni /Plyzna/ o vánocích, Nanebevstoupení, Letnicích a Zmrtvýchvstání Páně, o čtyřech svátcích mariánských, svátcích apoštolů a zemských patronů aj. nebo v den zasvěcení kaple, 80 dní odpustek.
Charter: 6
Date: 6. březen 1341
Abstract: Petr z Rožmberka /Rosenberch/, nejvyšší komorník Království českého, dává konventu kláštera v Sezimově Ústí /Usk/ pro spásu duše svého strýce Nedamira roční plat 2 kopy grošů pražských z 1 ½ lánu ve vsi Dynín /Dynyn/, vysazených Ondřeji a Zeydlinovi. Plat má být odváděn na svatého Klimenta za bohoslužby ve výroční den Nedamírův - na svatého Chrysogona; ½ kopy má připadnout na hostinu, ¼ na víno, ¼ na světlo, a 1 kopa se má rozdělit bratřím na modlení.
Charter: 7
Date: 22. květen 1344
Abstract: Petr, mistr dominikánského řádu, vidimuje bulu papeže Klimenta /VI./ z 6. 2. 1344 /Avignon - Auinione/, jíž udělil věřícím, kteří navštíví některý z kostelů dominikánského řádu v den blahoslaveného Tomáše Akvinského a po 8 následujících dní, pokaždé 1 rok a 40 dní odpustek; stejné odpustky udílí těm, kdo navštíví tyto kostely na svatého Dominika a Petra nebo v oktávu těchto svátků.
Charter: 8
Date: 13. červen 1346
Abstract: Půta z Častolovic /Czastolowicz/ spolu s Vaňkem a Benešem z Vartenberka, Půtou z Turgova a Ješkem a Benešem z Vartenberka na Děčíně /Dyczin/ se zavazuje Perchtě z Kostomlat, své matce, Ješkovi z Vartenberka na Veselí /Wessel/ a Ješkovi z Boskovic /Boscowicz/ a převorce a konventu dominikánského kláštera svatého Jiří v Hradci Králové /Grecz/, že v náhradu za hrad Mydlovary /Medlowar/ a ves Kostomlaty, jež Perchta Půtovi po své smrti postoupila dá v den Perchtina pohřbu klášteru svatého Jiří svoji ves Neděliště /Nedeliscze/; jinak nastoupí ležení v Hradci, dokud ves nevydají nebo nevyplatí klášteru a Ješkovi z Veselí a Ješkovi z Boskovic 1000 kop grošů pražských.
Charter: 9
Date: 6. červen 1347
Abstract: Petr z Rožmberka /Rosenberch/, nejvyšší komorník Českého království, dává pro spásu duše Tómy z Maršova /Marschow/ a svých předků dominikánskému klášteru v Sezimově Ústí /Usk/ 1 těžkou hřivnu /64 grošů/ ročního platu z 1 lánu ve vsi Maršově za rybníkem; plat má být odváděn po 32 groších na svatého Jiří a Havla převoru a lektorovi, kteří mají vyplácet nemocným bratřím denně 3 vídeňské denáry.
Charter: 10
Date: 4. srpen 1351
Abstract: Karel /IV./, král český, na žádost převorky a konventu kláštera dominikánek svatého Jiří na předměstí Hradce Králové /Greczensi/ potvrzuje inzerovanou listinu z 13. 3. 1351, Praha, jíž Perchta z Kostomlat /Costomlat/, dcera Sezemova, dává a vkládá do desk převorce a konventu kláštera svatého Jiří na předměstí Hradce své statky Drahelice /Drahilicz/, Neděliště /Nediliscz/ s podacím, 18 ¼ lánu a podací v Kratonohách /Kratonoh/ a Střezetice /Strzyezieticz/ s příslušenstvím a zavazuje se je zpravit.
Charter: 11
Date: 16. duben 1354
Abstract: Oficiál biskupství basilejského /basilien./ vysvědčuje, že před ním a v přítomnosti kněží basilejského kostela daroval Konrád ze Zofingen /Zouingen/ kaplan oltáře svatého Matouše, Jiljí a Václava v basilejském kostele, založeného Annou, chotí římského krále Rudolfa, litoměřickému /luthomericzen./ proboštu, kanovníku magdeburskému a pražskému a kaplanu Karla IV. Bohušovi na jeho žádost se souhlasem thesauráře basilejského Jana Monachi jeden zub a část čelisti z ostatků svatého Jiljí, uložených v tomto oltáři.
Charter: 12
Date: 20. prosinec 1354
Abstract: Arnošt, arcibiskup pražský, uděluje všem věřícím, kteří navštíví kostel svatého Jiljí na Starém Městě pražském na svátek svatého Jiljí a pomodlí se zde, budou přítomni mariánské mši nebo něčím přispějí na světlo, výzdobu kostela apod., 40 dní odpustek.
Charter: 13
Date: 9. září 1357
Abstract: Petr, kantor kostela lübeckého /lubucensis/ a oficiál pražského arcibiskupství, vysvědčuje, že Slávek, vikář farního kostela v Krásné Hoře /in Pulcro Monte/ v přítomnosti vyšehradského vikáře Jana řečeného Padovského, pražského arcibiskupa Arnošta, děkana u svatého Jiljí Alberta řečeného z Lučic a plebána v Bělči /Bielcz/ Konráda vyznal, že měl platit děkanu u svatého Jiljí Bartoloměji a nyní Albertovi ze svého kostela inkorporovaného svatojílskému děkanství ročně 6 kop grošů /po 3 na svatého Havla a Jiří/; vysvědčuje dále, že Albert dal souhlas k výměně kostelů mezi Slávkem a Konrádem a že se Konrád zavázal do 30 dní po každém termínu odvádět děkanovi tento plat jako Slávek a jeho předchůdci. Listina vyhotovena veřejným notářem Přibyslavem, synem Jana z Újezdce /Ugezdecz/.
Charter: 14
Date: 10. únor 1363
Abstract: Michal Donátův rychtář a konšelé Starého Města pražského vysvědčují, že Henzlín Glogauer, měšťan a krejčí, prodal 1 těžkou hřivnu grošů pražských ročního platu ze svého domu a městiště mezi domy ševce Havla a kožešníka Fridlína za 10 těžkých hřiven krejčímu Kunclínu Pucherovi, který tento plat převedl na plebána u svatého Jiljí Václava a tím osvobodil svůj dům vedle dvora notáře Štěpána od stejného platu plebánovi. Henzlín a jeho nástupci mají plebánovi odvádět na svatého Jiří a Havla po 32 groších pod trestem zvodu na svůj dům ve výši dlužné sumy a 4 grošů pokuty.
Charter: 15
Date: 12. duben 1366
Abstract: Eberhard z Vyhnanic dává 1 kopu grošů ročního platu ve vsi Vyhnanice /po ½ kopě na svatého Jiří a Havla/ bratřím v dominikánském klášteře svatého Dominika v Sezimově Ústí /Ust supra Luznycz/; ½ kopy mají dostat bratři na výživu za sloužení vigilií a zádušních mší na Nanebevzetí Panny Marie za jeho matku Miloslavu, na hromnice za otce Eberharda, na svatého Tomáše za bratry Jana a Markvarta, na svatého Martina za Vratislavu a jejího syna Jana a za jednu mariánskou a jednu zádušní mši týdně; druhá polovina kopy má být užita pro potřeby konventu. Plat může být převeden na jiný statek.
Charter: 16
Date: 4. květen 1367
Abstract: Petr probošt a konvent augustiniánského kláštera Panny Marie v Jaroměři a purkmistr a přísežní tohoto města spolu s přáteli zemřelého Ondřeje, zakladatele oltáře svaté Máří Magdaleny - Mikulášem Helvíkovým a jeho bratrem Pešlínem - žádají pražského arcibiskupa Jana o potvrzení smlouvy, kterou uzavřeli po sporu o podací tohoto oltáře: přísežní mají vybrat vhodnou osobu oltářníka, arcibiskup ji potvrdí a po její smrti připadne podací navždy klášteru. - Arcibiskup Jan dohodu potvrzuje 12. 5. 1367, Praha.
Charter: 17
Date: 19. červenec 1369
Abstract: Jeneč, probošt kostela svatého Kříže ve Vratislavi /Wratislauiensis/, oficiál pražského arcibiskupství, oznamuje farářům a kaplanům diecése, že osvobodil Benedu převora a konvent dominikánského kláštera v Českých Budějovicích /Budywogien/ od církevních trestů exkomunikace, suspendování a interdiktu, které na ně byly uvaleny ve sporu s budějovickým plebánem Bohuňkem, a žádá je, aby toto odpuštění veřejně vyhlásili. Inzerovaná listina Filipa Folcrandi, děkana kostela svatého Petra v Avignonu z 14. 5. 1369 /Viterbo - Viternii/, jíž zmocňuje pražského arcibiskupa nebo jeho oficiála obě strany předvolat a se souhlasem Bohuňkovým odpustit tresty klášteru, který chce zachovat nadále poslušnost.
Charter: 18
Date: 18. červen 1376
Abstract: Jeneč, probošt kostela svatého Kříže ve Vratislavi a oficiál pražského arcibiskupství, na žádost plebána u svatého Jiljí Jindřicha vydává vidimus listiny, ověřené veřejným notářem Konrádem, synem Mikuláše z Trutnova /Thrutnaw/, jíž 7. 9. 1369 /v Praze/ Bušek, arcijáhen kouřimský, kanovník pražský a vikář arcibiskupa Jana potvrzuje, že vdova po staroměstském měšťanu Tomlínovi Markéta dala oltáři svatého Václava u svatého Jiljí 8 těžkých hřiven grošů platu z dědin ve Slivně /Sliwna/a u Bělé pod Bezdězem /Byela alias Weyswaser/; za 6 hřiven se má u oltáře třikrát týdně číst mše, za 1 kupovat sukno pro chudé a 1 hřivna připadne na 4 výroční pobožnosti; na svatého Jiří za Tomlína, na svatého Petra a Pavla za jeho bratra Matěje, po popeleční středě za Wolframa a ve výroční den smrti za Markétu. Podací oltáře náleží Markétě, po její smrti staroměstským měšťanům Mikuláši Ortellovi a jeho bratru Jakubu. Vidimus ověřil veřejný notář Mikuláš Útěchův z Maštova /Masczow/.
Charter: 19
Date: 5. květen 1379
Abstract: Kardinál Pileus vyzývá věřící, aby přispěli almužnami na opravy a zvelebení kolegiátního farního kostela svatého Jiljí na Větším Městě pražském, a udílí všem, kdo to učíní a navštíví kostel o svátcích Syna Božího, Panny Marie, apoštolů a 4 svatých doktorů, 100 dní odpustek.
Charter: 20
Date: 5. leden 1381
Abstract: Kardinál Pileus na žádost převora a konventu dominikánů v Českých Budějovicích /Boudwez/ uděluje všem věřícím, kteří navštíví klášterní kostel o svátcích Syna Božího, Panny Marie, apoštolů a 4 doktorů, patronů a zasvěcení kostela, nebo kteří budou přítomni mariánské mši, 140 dní odpustek; povoluje sloužit v kostele mariánskou mši v předvečer velikonoc bez ohledu na jiné zvyklosti a ustanovení.
Charter: 21
Date: 22. srpen 1381
Abstract: Beneš z Chotěnic /Chotiemycz/ se souhlasem Anny, vdovy po Beneši z Brandlína, její dcery Zuzany a Mikuláše z Hvožďan /Hwozdan/ prodává louku u lesa řečeného Kobrní /Cobrnye/ spolu s tímto lesem od staré cesty od řeky Borovnice /Borownycze/ až ke vsi Košice /Cossicz/ za 40 kop grošů bratřím Sezimovi, Hynkovi a Janovi z Ústí /Wsk/ a převoru a konventu tamního dominikánského kláštera a zavazuje se spolu s Konrádem z Tučap /Tuczap/, Filipem z Želče /Zelcz/ a Erasmem z Chotěmic louku a les zpravit a vložit do desk pod trestem ležení v Ústí.
Charter: 22
Date: 6. prosinec 1381
Abstract: Kardinál Pileus na žádost převora a konventu dominikánů v Českých Budějovicích /Budways/ uděluje všem věřícím, kteří navštíví klášterní kostel o svátcích Syna Božího, Panny Marie, apoštolů a 4 doktorů, patronů a zasvěcení kostela a kteří budou přítomni sobotní mariánské mši mimo advent /Salve, sancta parens/ a v adventě /Rorate/ a něčím přispějí na opravy kostela, 140 dní odpustek.
Charter: 23
Date: 1384 - 1389
Abstract: Oldřich a Jan bratři z Rožmberka /Rossenbergh/ a Oldřichův syn Jindřich potvrzují inzerovanou, stářím poškozenou listinu svého otce Petra staršího z 6. 3. 1341 /Příběnice/, jíž daroval klášteru v Sezimově Ústí /Usk/ 2 kopy grošů ročního platu z 1 ½ lánu v Dyníně /Dynyn/ a zavazují se za sebe a své potomky listiny dodržovat.
Charter: 24
Date: 27. listopad 1387
Abstract: Papež Urban VI. uděluje věřícím, kteří navštíví kostel svatého Jiljí v Praze o svátcích Syna Božího, Panny Marie, Narození svatého Jana Křtitele, Petra a Pavla, Jiljí zasvěcení kostela a přispějí na opravy kostela, 140 dní, v oktávu těchto svátků a 6 dní po letnicích 100 dní odpustek.
Charter: 25
Date: 27. únor 1389
Abstract: Václav /IV./, král římský a český, potvrzuje k žádosti pražského měšťana Václava Boršovského /Borssowsky/ zřízení oltáře Božího Těla v kostele svatého Jiljí a 8 kop platu pro jeho oltářníka a 2 kopy za anniversarium z Václavova domu u kostela svatého Filipa a Jakuba. Václav může plat převést na jiný dům a má právo a po něm služebník královské komory Matěj z Kunratic prezentovat oltářníka. Po jejich smrti připadne prezentační právo svatojílskému plebánu a purkmistru Většího Města pražského.
Charter: 26
Date: 5. březen 1391
Abstract: Valkun, otec a Jindřich, syn, oba ze Sedlce vyznávají, že prodali převoru a bratřím konventu v Sezimově Ústí /Ustensis super Luzznycz/ louku v Kobrní /Coberny/ za 30 kop grošů pražských a zavazují se společně se Vchynou z Pacova a Přibíkem z Hlasiva vložiti ji o nejbližších suchých dnech do desk zemských Sezimovi, Janu staršímu a Janu mladšímu z Ústí /Usk/ a jejich dědicům pod trestem ležení v Ústí.
Charter: 29
Date: 8. červenec 1391
Abstract: Prokop řečený Černá Růže /Nigra Rosa/, měšťan Většího Města pražského, vysvědčuje, že je povinen ze svého domu a městiště mezi domy Dětřicha fysika a Marše povozníka odvádět 18 grošů ročního platu /po 9 groších na svatého Havla a na svatého Jiří/ plebánovi a sakristánovi kostela svatého Jiljí, a to pod pokutou 1 groše za každý promeškaný týden.
Charter: 27
Date: 8. červenec 1391
Abstract: Anna Polka, měštka Nového Města pražského, vyznává jménem svým a svých dědiců, že má odváděti plebánovi u svatého Jiljí a sakristánovi 44 grošů pražských ročního platu ze svého domu a městiště mezi domy Bohunka pasíře a Jana z Vilémova ve dvou splátkách po 22 groších na svatého Havla a svatého Jiří.
Charter: 28
Date: 8. červenec 1391
Abstract: Bohunek, pasíř a měšťan Nového Města pražského, vyznává jménem svým a svých dědiců, že má odváděti plebánovi u svatého Jiljí a sakristanovi 40 grošů pražských ročního platu ze svého domu a městiště vedle Marše povozníka, ve dvou splátkách na svatého Havla a na svatého Jiří.
Charter: 30
Date: 4. leden 1403
Abstract: Administrátoři pražského arcibiskupství nařizují plebánovi kostela v Sezimově Ústí /Usk super Luznicz/, aby nepřekážel bratřím tamního kláštera , kteří k tomu byli prezentováni, ve zpovídání a pohřbívání věřících.
You are copying a text frominto your own collection. Please be aware that reusing it might infringe intellectual property rights, so please check individual licences and cite the source of your information when you publish your data