Fond: Cizí rody Třeboň (1286-1727)
Search inCZ-SOAT > CizyRody >>
Charter: 405
Date: 1541,srpen 21.
Abstract: Oldrich Pouzar z Michnic, Jan Milboch z Milbochu, Adam Sudek z Dlúhé, Václav Metelský z Feldorfu, Petr Sudek z Dlúhé, purkrabí na Krumlove a Petr Srbický ze Zálezl prostredkují svatební smlouvu mezi Matyášem ze Šontálu a vdovou Markétou z Mezipotocí a na Slavkove. Markéta predává Matyášovi všechen svuj nemovitý majetek, totiž tvrz Slavkov, ves Mezipotocí, Klen, Doudleby a Svetlík se vším príslušenstvím, Matyáš ji prijímá do spolku na své jmení; jeho vlastní dedicové se mohou v držbu uvázat až po Markétine smrti. Matyáš ze Šontálu - s, Markéta z Mezipotocí - s, Oldrich Pouzar z Michnic - s, Jan Milboch z Milbochu - s poškoz., Adam Sudek z Dlúhé - 0, Václav Metelský z Feldorfu - s pošk., Petr Sudek z Dlúhé - 0, Petr Srbický ze Zálezl - s.
Charter: 406
Date: 1541,říjen 1.
Abstract: Anna z Rožmberka, roz. z Rogendorfu, vdova po Joštovi z Rožmberka, potvrzuje, že prijala po manželove smrti od svého švagra Petra z Rožmberka 9 000 zl. rýnských svého vena, jak to stanovila její smlouva s Petrem. Slibuje, že nebude uplatnovat další nároky a prohlašuje, že toto potvrzení nemohla dát zapsat do zemských desk, nebot shorely a nebyly dosud obnoveny. Anna z Rožmberka, roz. z Rogendorfu - s. Svedkové: Volf Krajír z Krajku a na Nové Bystrici, nejvyšší kanclér království ceského - s, Vilém z Rogendorfu a Mollenburga, bratr Annin - s, Václav Metelský z Feldorfu - s, Jan Milboch a Milbochu - s, Adam Sudek z Dluhé - s.
Charter: 407
Date: 1541,listopad 14.
Abstract: Petr Doudlebský z Doudleb prostredkuje mezi Petrem z Rožmberka a Jiríkem Táborským, meštanem Nového Mesta Pražského, smlouvu o statek v bechynském kraji, který dríve náležel Jiríkovu tchánu Mateji Kozovi a byl králem prislíben Joštovi z Rožmberka. Narovnání stanoví, aby Jirík vyplatil Petrovi 100 kop ceských grošu a statek aby zustal v jeho držení. Petr Doudlebský z Doudleb - s. Svedkové: Adam Sudek z Dlúhé - s, Lipolt Hrebenár z Hrebene - s.
Charter: 408
Date: 1542,duben 15.
Abstract: Jan Malovec z Malovic a Diviš Malovec z Libejovic prostredkují narovnání mezi bratrími /Pohnany/ Protivínskými /z Pohnání/ Jaroslavem a Mikulášem ve sporu o dedické podíly po zesnulém otci a zesnulé matce, paní Ofce. Jaroslav od svých požadavku upustí, vyplatí bratrovi podíl z dedictví po matce a zaopatrí sestry Alenu a Dorotu. Jaroslav Pohnan Protivínský z Pohnání - s, Mikuláš Pohnan Protivínský z Pohnání - s, Jan Malovec z Malovic - s, Diviš Malovec z Libejovic - s.
Charter: 409
Date: 1543,srpen 27.
Abstract: Jan Kolikrejt z Kolikrejtu /Kolkejtár z Kolkrejtu/ postupuje svuj dluhopis z 25. dubna 1543 na 100 kop míšenských grošu od Jana st. Špulíre z Jiter Petrovi Doudlebskému z Doudleb. Na dluhopisu rucí: Václav st. Špulír z Jiter, Jan Ekhart u Urtinovic a Mikuláš Humpolec z Tuchoraze. Jan Kolikrejt z Kolikrejtu - 0. Svedkové: Jindrich Dráchovský z Dráchova - s, Adam Sudek z Dlúhé - 0, Jindrich Sudek z Dlúhé - s.
Charter: 411
Date: 1544,říjen 19.
Abstract: Král Ferdinand I. potvrzuje Petrovi z Rožmberka konfirmaci krále Ludvíka na privilegia, jež Rožmberkové obdrželi od ceských králu, zejména ustanovení o dedické posloupnosti rodu, vydanou bratrím Jindrichovi, Janovi, Joštovi a Petrovi z Rožmberka v Bratislave dne 13.listopadu 1523.
Charter: 412
Date: 1545,červenec 14.
Abstract: Petr z Rožmberka odkazuje tímto dovetkem ke své záveti, v níž si vyhradil možnost dodatecne odkázat cástku až 8 000 kop míšenských, Štastnému Hrušovskému z Hrušova 500 kop míšenských a Kryštofu Elblovi, svému komorníkovi, 100 zl. rýnských.
Charter: 413
Date: 1546,květen 7.
Abstract: Petr Doudlebský z Doudleb, hejtman na Krumlove, potvrzuje, že z cástky 2 000 kop míšenských, kterou mu odkázal zesnulý Petr z Rožmberka, prijal polovinu již za života Petrova a druhou polovinu nyní od Albrechta hr. z Gutenštejna a na Žirovnici, Jeronýma Šlika z Holice hr. z Pasounu a Oldricha Holického ze Šternberka.
Charter: 415
Date: 1547,leden 28.
Abstract: Petr Doudlebský z Doudleb, hejtman na Krumlove, ciní na základe majestátu císare Ferdinanda o svobodném kšaftování poslední vuli, jíž odkazuje polovinu svého majetku Vilému a Petru Vokovi z Rožmberka, za než mají dedictví prevzít jejich porucníci Albrecht hr. z Gutenštejna a na Žirovnici, Jeroným Šlik z Holice hr. z Pasounu a Oldrich Holický ze Šternberka. Druhou polovinu jmení mají dedit Diviš a Bedrich Doudlebský z Doudleb. V prípade jejich smrti zdedí i tuto polovinu Vilém a Petr Vok z Rožmberka a jejich sestry Eliška, Bohunka a Eva. Vykonavateli a porucníky záveti ustanovuje Petr Albrechta hr. z Gutenštejna na Žirovnici, Jeronýma Šlika z Holice hr. z Pasounu a na Lokti a Oldricha Holického ze Šternberka. Petr Doudlebský z Doudleb, Jan Milboch z Milbochu, Adam Sudek z Dlúhé, Jindrich Ojír z Protivce a na Rímove, Kryštof Korenský u Terešova.
Charter: 414
Date: 1547,leden 28.
Abstract: Petr Doudlebský z Doudleb, hejtman krumlovský, ciní na základe majestátu krále Ferdinanda I. o svobodném kšaftování poslední vuli: polovinu svého majetku odkazuje Vilému a Petru Vokovi z Rožmberka, kterí jsou do své zletilosti pod porucnictvím Albrechta hrabete z Gutenštejna a na Žirovnici, Jeronýma Šlika z Holice hrabete z Pasounu a Oldricha Holického ze Šternberka a na Leštne. Druhou polovinu odkazuje Divišovi z Doudleb a jeho bratru Bedrichovi. Vykonavateli záveti stanoví jmenované porucníky dedicu rožmberských. Petr Doudlebský z Doudleb - s. Svedkové: Jan Milboch z Milbochu - s, Adam Sudek z Dlúhé - s, Jindrich Ojír z Protivce a na Rímove - s, Kryštof Korenský z Terešova - s.
Charter: 416
Date: 1547,duben 27.
Abstract: Ludvík Kazimír hrabe z Hohenlohe prohlašuje jménem svým i své sestry Anny hrabenky rýnské, rozené hrabenky z Hohenlohe, že jim byly vyplaceny podíly z pozustalosti Markéty ze Sulzu, vdovy, rozené hrabenky ze Sonnenburgu, jejich babicky a Praxedis, hrabenky z Hohenlohe, rozené hrabenky ze Sulzu, manželky Jirího z Hohenlohe, jejich matky. Zríkají se dalších dedických nároku ve prospech detí zesnulého Jana Ludvíka hrabete ze Sulzu, jejichž porucníky jsou ustanovováni Vilém hrabe z Ebersteinu a Jakub hrabe z Zweibruckenu a Bütsche.
Charter: 417
Date: 1547,červen 5.
Abstract: Jan st. z Ludanic ciní na základe majestátu o svobodném kšaftování, jejž obdržel od krále Ferdinanda, svou poslední vuli. Václavovi z Ludanic a na Chropyni, hejtmanu markrabství moravského, svému bratrovi a jeho synum Janovi a Hynkovi odkazuje všechen svuj majetek, totiž zámek a mestecko Kvasice, vsi Belov, Strížovice, Trávník, Tešnovice, Barice, pusté vsi Ohníštky, Újezdec, Kladoruby, Novou Ves, Sulimov, mestecko Tlumacov s pustými vesnicemi Hostínem a Olšovcem a všechno príslušenství. Z tohoto majetku mají dedicové vyplatit Janovu bratrovi Pútovi 500 kop ceských grošu. Jsou povinni též vyrovnat po smrti Janove všechny jeho dluhy. Jan z Ludanic - s. Svedkové: Mikuláš st. z Hrádku - s, Onsso /Onšík/ ze Zástrizl - s, Melichar Tetour z Tetova - s, Petr Certorejský z Certorej - s, Mukar z Vrchlabí - s, Oldrich z Vrchlabí - s.
Charter: 418
Date: 1548,červenec 18.
Abstract: Jan Milboch z Milbochu odkazuje všechno své movité jmení své kucharce Barbore a její dceri Afre. Mladým pánum z Rožmberka je Jan dlužen za ryby 90 kop míšenských. 60 kop se vyrovnává úpisem Jošta z Rožmberka na Januv dum na Novém Meste, 30 kop jim má doplatit Barbora a Afra. Jan Milboch z Milbochu. Svedkové: Adam Sudek z Dluhé, Jindrich Dráchovský z Dráchova, Václav Albín z Helfenburga.
Charter: 419
Date: 1548,listopad 11.
Abstract: Král Ferdinand I. potvrzuje narovnání ve sporu mezi rožmberskými porucníky, ustanovenými Petrem z Rožmberka, totiž Albrechtem hrabetem z Gutenštejna na Žirovnici, Jeronýmem Šlikem z Holice hr. z Pasounu a Oldrichem Holickým ze Šternberka na jedné strane a Jáchymem z Hradce, zastupujícím svou manželku Annu roz. z Rožmberka na strane druhé o porucnictví nad rožmberským majetkem. Narovnání zprostredkovali Jindrich hr. z Hartenštejna pán z Plavna, purkrabí míšenský, nejvyšší kanclér království ceského, Volf st. /Krajír/ z Krajku na Nové Bystrici,nejvyšší purkrabí pražský, Hanuš Hoffman, sv. p. z Grienpihle a ze Strechova, dedicný hofmistr štýrský, cís. rada a komorník, hejtman Nového Mesta a purkrabí štýrský a Adam ze Šternberka na Zelené Hore, purkrabí karlštejnský, v tom smyslu, že Anna od svých nároku ustoupí za 5 000 kop míšenských, jež porucníci vyplatí jejímu manželovi.
Charter: 420
Date: 1549,leden 7.
Abstract: Zdislav Berka z Dubé a z Lipého, nejvyšší hofmistr království ceského, prostredkuje smlouvu o dedictví mezi manželi Ladislavem z Lobkovic a Benignou ze Starhenberka. Ladislav uplatní nároky své manželky na dedictví po jejím zesnulém otci Bartolomeji ze Starhenberka, po Jiríkovi z Liechtensteina a po nekterých dalších príbuzných. Majetek, získaný z techto nároku, bude až do své smrti držet Benigna. Po její smrti prejdou tyto statky na Ladislava, po nem pripadne polovice jmení jeho bratru a nejbližším príbuzným, na druhou polovinu mají nárok, nebude-li s ní Ladislav v záveti disponovat, deti Benigny z prvního manželství s Janem ze Švamberka. Zdislav Berka z Dubé a z Lipého - s, Ladislav z Lobkovic a na Chlumci - s, Benigna ze Starhenberka - s. Svedkové: Ludvík Bezdružický z Kolovrat, hejtman Nového Mesta Pražského - s, Albrecht Kaplír ze Sulevic - s.
Charter: 422
Date: 1550,květen 11.
Abstract: Václav Metelský z Feldorfu ciní na základe majestátu císare Ferdinand I. o svobodném kšaftování poslední vuli. Porucnicí majetku a vykonavatelkou poslední vule ustanovuje Annu z Rožmberka, roz. z Rogendorfu. Své manželce Barbore, roz. z Osecan, odkazuje 500 kop míšenských v dluhopisu Ondreje Ungáda ze Suneka, 500 kop míš. v hotovosti a dum a zahradu v /Ceském/ Krumlove. Univerzální dedickou se stává Václavova dcera Anna a její potomci, v prípade jejich smrti Anna z Rožmberka. Menší cástky mají být vyplaceny krumlovskému špitálu a klášteru. Václav Metelský z Feldorfu - s. Svedkové: Adam Sudek z Dluhé - s, Jindrich Ojír z Dluhé - s, Burjan Litvín ze Zahrádky - s, Jan Kolkejtár z Kolkrejtu - s.
Charter: 423
Date: 1550,červen 30.
Abstract: Albrecht hrabe z Gutenštejna a na Žirovnici v zastoupení všech porucníku rožmberských sirotku Viléma a Petra Voka a Diviš a Bedrich Doudlebští z Doudleb se jako dedicové zesnulého Petra Doudlebského z Doudleb delí po jeho smrti o jeho majetek. Na podíl Rožmberku pripadají listy a úpisy jmenovaných dlužníku v cene 6002 kop grošu míšenských vcetne úroku, na podíl Doudlebských v cene 6005 kop 54 grošu míšenských. Svedkové: Albrecht hrabe z Gutenštejna a na Žirovnici - s, Adam Sudek z Dlúhé, Jindrich Ojír z Protivce za stranu rožmberskou, Víta František ze Rzavého na Stádlci, Ctibor Vrchotický z Loutkova za stranu doudlebskou. Bedrich Doudlebský z Doudleb - s.
Charter: 424
Date: 1550,červenec 10.
Abstract: Anna Malovcová na Chvalšovicích /ps. Chvališovicích/, roz. z Feldorfu zarucuje Anne z Rožmberka, roz. z Rogendorfu navrácení dedictví po svém otci Václavu Metelském z Feldorfu v cástce 3267 kop míšenských grošu, jež jí Anna Rožmberská vyplatila jako její porucnice, v prípade, že zemre bez zletilých dedicu. Anna Malovcová na Chvalšovicích - 0. Rukojmí: Jan Malovec z Malovic a na Vlhlavech - 0, Diviš Malovec z Libejovic a na Libejovicích - s, Oldrich Malovec z Malovic a na Brezí - s, Zikmund Malovec z Libejovic a na Chvalšovicích - s, Pavel Malovec z Libejovic a na Malovicích - s.
Charter: 426
Date: 1551,duben 14.
Abstract: Král Ferdinand I. dává Vilémovi z Rožmberka právo jednat na všech soudech v ceském království prostrednictvím zplnomocnených zástupcu a to Mikuláše Humpolce z Tuchoraze, Václava Albína z Helfenburka, rožmberského kanclére, Jiríka Labounského ze Strašína, Jiríka Bakaláre od Bílých Orlu, Václava z Peclinovce a Jiríka Ursina z Vladore. Toto privilegium má tríletou platnost.
Charter: 427
Date: 1551,květen 21.
Abstract: Král Ferdinand I. dává Janu Erazimovi ze Švamberka na Boru právo svobodného kšaftování a dovoluje mu ustanovovat porucníky nad jeho majetkem i dedici.
Charter: 428
Date: 1551,září 5.
Abstract: Púta z Ludanic a na Rokytnici ciní na základe majestátu od krále Ferdinanda o svobodném kšaftování svou poslední vuli: Marianu z Lipého, svou manželku, Jana /Doubravského/ biskupa olomouckého, Jana st. z Ludanic a na Kvasicích, Jana Ždánského ze Zástrizl a na Buchlove /ps. Buchlevi/ ciní porucníky nad pozustalostí i nad dedici až do dospelosti svého syna Václava. Dále stanoví nároky svých dcer na veno, v prípade smrti Janovy i na dedictví. Púta z Ludanic. Svedkové: Jirík Horecký z Horky, Oldrich z Vrchlabí, Jindrich Otík z Pencic, Jan Štolbašský z Doloplaz - s, Hynek Otík z Pencic - s, Vilém Vahanský z Vahancic.
Charter: 429
Date: 1552,duben 15.
Abstract: Vilém z Rožmberka, vladar domu Rožmberského, ciní poslední vuli, jíž ustanovuje porucníky nad rožmberským majetkem a nad svými dedici Annu z Rožmberka, roz. z Rogendorfu, svou matku, vdovu po Joštovi z Rožmberka, Jáchyma z Hradce, purkrabího karlštejnského a Oldricha Holického ze Šternberka a k rade jim dává Volfa st. Krajíre z Krajku a na Nové Bystrici, nejvyššího purkrabího pražského a Jindricha st. ze Švamberka na Zvíkove. Až dospeje Petr Vok, má být vladarství predáno jemu. Sestrám Elišce, Bohunce a Eve z Rožmberka má být vyplaceno veno ve stejné výši jako již provdané Anne. V prípade smrti Petra Voka budou dedit sestry a jejich mužští potomci.
Charter: 430
Date: 1553,červenec 22.
Abstract: Bedrich hrabe z Lupfen, Konrád hrabe z Tübingen, Antonín sv. p. ze Stauffen a Jáchym hrabe z Lupfen na jedné strane, Jakub hrabe ze Zweibruckenu, Vilém hrabe ze Sulzu a Alwig hrabe ze Sulzu na strane druhé, zprostredkují svatební smlouvu mezi Bedrichem hrabetem z Lupfen, synem zesnulého Viléma hrabete z Lupfen a Markétou hrabenkou ze Sulzu, dcerou zesnulého Ludvíka hrabete ze Sulzu. - Nevestini bratri Vilém a Alwig jí vyplatí 4 000 zl. vena krome výbavy, ženich ji obvení rovnež 5 200 zl. Celý tento kapitál jí pojistí na svých statcích. Prijetím tohoto vena a obvenení se Markéta zríká dalších zejména dedických nároku. Smlouva dále stanoví podmínky pro prípadné vdovství nevestino. Bedrich hrabe z Lupfen - s, Konrád hrabe z Tübingen - s, Antonín sv. p. ze Stauffen - s, Jáchym hrabe z Lupfen - s, Jakub hrabe ze Zweibruckenu - s, Vilém hrabe ze Sulzu - 0, Alwig hrabe ze Sulzu - 0.
Charter: 431
Date: 1553,září 9.
Abstract: Bedrich hrabe z Lupfen na základe svatební smlouvy s Markétou hrabenkou ze Sulzu pod svedectvím Konráda hrabete z Tübingen a Antonína sv. p. ze Stauffen ze dne 22. cervence 1553, v níž prislíbili neveste její bratri Vilém a Alwig veno a on sám obvenení a kde byl urcen její prípadný vdovský duchod 460 zl. rocne, pojištuje Markéte její kapitál na svých statcích v hrabství Stühlingen. Bedrich hr. z Lupfen, Konrád hr. z Tübingen - s, Antonín sv. p. ze Stauffen. Rukojmí: Bilgerin z Reischachu, Lux z Reischachu - s, Arbogast ze Šellenberka.
Charter: 432
Date: 1554,leden 11.
Abstract: Volf st. Krajír z Krajku, nejvyšší purkrabí pražský, Vilém z Rožmberka a Jáchym z Hradce prostredkují mezi bratry Janem, Michalem a Erazimem Španovskými z Lisova dohodu o rozdelení dedictví po jejich otci Oldrichovi. Jan a Erazim sverují správu majetku Michalovi. Volf st. Krajír z Krajku - s, Vilém z Rožmberka - s, Jáchym z Hradce - s.
Charter: 433
Date: 1555,únor 1.
Abstract: Vilém Berkovský ze Šebírova a na Bechlíne se priznává pred úradem desk zemských, že si vypujcil 100 kop pražských grošu od bratra Radslava a od Petra Šatného z Brodce. Práva a závazky po smrti Vilémove prevezme jeho bratr Fridrich. Radslav Berkovský ze Šebírova a na Berkovicích se priznává pred úradem desk zemských, že si vypujcil 100 kop pražských grošu od bratra Viléma Berkovského ze Šebírova na Bechlíne.
Charter: 434
Date: 1555,květen 10.
Abstract: Král Ferdinand I. dává Anne z Rogendorfu, vdove /po Joštovi z Rožmberka/ právo svobodného kšaftování a dovoluje jí ustanovovat porucníky nad jejím majetkem a dedici.
Charter: 435
Date: 1556,únor 20.
Abstract: Petr, Bartolomej a Jan Erazim, bratri ze Švamberka a na Boru, potvrzují platnost úmluvy o rozdelení dedictví po otci Janovi ze Švamberka v bratrské podíly, již ucinili dne 5.cervna 1548 dílcími cedulemi. Petr ze Švamberka - s /podpis/, Bartolomej ze Švamberka - s /podpis/, Jan Erazim ze Švamberka - s /podpis/, Jan ml. z Lobkovic na Horšovském Týne, nejvyšší purkrabí pražský - s, Adam ze Švamberka na Olši - s /poškoz./, Jindrich ml. ze Švamberka a na Primde - s /poškoz./, Zdenek ze Švamberka a na Trebli - s /poškoz./, Jáchym ze Švamberka na Kynžvarte - s /poškoz./.
Charter: 436
Date: 1556,duben 30.
Abstract: Markéta Zykonia a Katerina, hrabenky z Gutenštejna, prohlašují pred úradem desk zemských, že uznávají dedictví a že se zríkají všech dalších nároku.
Charter: 437
Date: 1556,květen 4.
Abstract: Vilém z Rožmberka a Jáchym z Hradce, nejvyšší kanclér království ceského, prostredkují mezi Šebestiánem Leskovcem z Leskovce a Janem Albínem z Helfenburka /který zastupuje svou manželku Annu, roz. z Miletic/ smlouvu o podíl Anny z Helfenburka, roz. z Miletic, na dedictví po jejím otci Michalovi z Miletic. Anna vyplatí svému bratru Matyášovi z Miletic po dosažení plnoletosti jeho podíl.Vilém z Rožmberka - s, Jáchym z Hradce - s.
You are copying a text frominto your own collection. Please be aware that reusing it might infringe intellectual property rights, so please check individual licences and cite the source of your information when you publish your data