Fond: Cizí rody Třeboň (1286-1727)
Search inCZ-SOAT > CizyRody >>
Charter: 437
Date: 1556,květen 4.
Abstract: Vilém z Rožmberka a Jáchym z Hradce, nejvyšší kanclér království ceského, prostredkují mezi Šebestiánem Leskovcem z Leskovce a Janem Albínem z Helfenburka /který zastupuje svou manželku Annu, roz. z Miletic/ smlouvu o podíl Anny z Helfenburka, roz. z Miletic, na dedictví po jejím otci Michalovi z Miletic. Anna vyplatí svému bratru Matyášovi z Miletic po dosažení plnoletosti jeho podíl.Vilém z Rožmberka - s, Jáchym z Hradce - s.
Charter: 439
Date: 1556,květen 15.
Abstract: Rozbor nálezu ve sporu Viléma z Rožmberka jako vladare domu Rožmberského s Jindrichem st. a Jindrichem ml. pány z Plavna, purkrabími míšenskými o místa mezi zemskými úredníky pri zasedání nejvyšších orgánu království ceského a rozhodnutí Ferdinanda ve prospech pánu z Rožmberka.
Charter: 438
Date: 1556,květen 15.
Abstract: Král Ferdinand I. urovnává spor mezi Jindrichem st. a Jindrichem ml. z Plavna, purkrabími míšenskými na jedné strane a Vilémem z Rožmberka jako vladarem domu Rožmberského na strane druhé, o místech pri zasedání nejvyšších orgánu království ceského ve prospech vladare domu Rožmberského s odvoláním na usnesení zemského snemu z roku 1449, vydané králem Vladislavem a potvrzené králem Ludvíkem.
Charter: 441
Date: 1556,květen 15.
Abstract: Král Ferdinand I. urovnává spor mezi Jindrichem st. a Jindrichem ml. z Plavna, purkrabími míšenskými na jedné strane a Vilémem z Rožmberka jako vladarem domu Rožmberského na strane druhé o místech pri zasedání nejvyšších orgánu království ceského ve prospech vladare domu Rožmberského s odvoláním na usnesení zemského snemu z roku 1449, vydané králem Vladislavem a potvrzené králem Ludvíkem.
Charter: 440
Date: 1556,květen 15.
Abstract: Rozbor nálezu ve sporu Viléma z Rožmberka jako vladare domu Rožmberského s Jindrichem st. a Jindrichem ml. z Plavna, purkrabími míšenskými o místa mezi zemskými úredníky pri zasedání nejvyšších orgánu království ceského a rozhodnutí krále Ferdinanda I. ve prospech pánu z Rožmberka.
Charter: 442
Date: 1556,květen 30.
Abstract: Notárský instrument o poslední vuli Alžbety, markrabenky braniborské, hrabenky z Henneberga, vdovy po Erichovi, vévodovi brunšvickém a lüneburském, již ucinila pred svým manželem Bappem, hrabetem z Henneberga a synem Erichem, vévodou brunšvickým a lüneburským.
Charter: 443
Date: 1556,říjen 30.
Abstract: Vilém Trcka z Lípy ciní na základe majestátu Ferdinanda I. o svobodném kšaftování poslední vuli: své manželce Barbore, roz. z Bibršteina, odkazuje tvrz Smirice, nekteré rodinné klenoty a jiné movitosti. Veronice Trckové z Lípy, své sestre, vdove po Karlovi ze Žerotína a jejím synum zanechává zámky Opocno a Frimburk s mestem Dobruškou, Trebechovicemi a ostatním príslušenstvím a pustou tvrz Dolehošt. Z tohoto odkazu mají dostat zaopatrení a veno Veroniciny dcery. Matyáš Dobeš z Olbram/ov/ic zdedí mesto Mestec Králové, vesnice Záhornice, Knežice, Slavec, Chroustov, Dvorište, Osek a Dubecno. Bratrum Burjanovi, Ferdinandovi, Jaroslavovi, Zdenkovi a Mikulášovi Trckum z Lípy dává testátor zámky Veliš a Kumburk s mestem Jicínem a Novou Pakou se vším príslušenstvím s podmínkou, že tito dedicové zaplatí po jeho smrti jeho prípadné dluhy. Vilém Trcka z Lípy, Jirík Chvalkovský z Hustíran, sudí království ceského, Jan st. Rodovský z Hustíran, Venek Tamchyne z Doubravice, Jirík Ostrovský ze Skalky. 1566, listopad 30. : Vilém Trcka z Lípy ciní dovetek ke své poslední vuli, jímž odkazuje menší penežité cástky Bartolomeji, synu Kryštofa z Lobkovic, Vilémovi a Verušce, detem zesnulého Václava Šarovce a nekterým služebníkum svým i své manželky.
Charter: 444
Date: 1557
Abstract: Erich, vévoda brunšvický a lüneburský se svou matkou Eliškou, roz. markrabenkou braniborskou, hrabenkou z Henneberga na jedné strane a Vilém, vladar domu Rožmberského na strane druhé, uzavírají svatební smlouvu mezi Vilémem a sestrou Erichovou Katerinou, roz. vévodkyní brunšvickou a lüneburskou. Vilém slibuje zejména, že bude respektovat náboženské vyznání své manželky, pojištuje její veno a obvenení na panství Nové Hrady a stanoví podmínky pro prípad jejího ovdovení. Erich vévoda brunšvický a lüneburský - s, Vilém z Rožmberka - s.
Charter: 446
Date: 1558,leden 20.
Abstract: Vilém z Rožmberka a Jan ml. z Lobkovic, nejvyšší purkrabí pražský, zprostredkují smlouvu mezi bratrími Divišem Malovcem z Libejovic a Pavlem Malovcem z Libejovic o otcovském a bratrském dedictví, jež drželi oba spolecne. Pavel postupuje Divišovi svuj díl za 10 000 kop grošu ceských. Aktivní dluhy na panství Rábí, jež se vztahují do doby pred uzavrením této smlouvy, náležejí rovným dílem obema, dluhy na panství Libejovickém a Malovickém pouze Divišovi, stejne jako ostatní majetek na Horách Ratiborských a na Horách Táborských a dum na Malé Strane. Vilém z Rožmberka - s, Jan ml. z Lobkovic - s.
Charter: 447
Date: 1558,březen 2.
Abstract: Adam ze Šternberka prostredkuje narovnání ve sporu mezi Ctiborem Roubíkem z Hlavatec, Janem Nebrehovským z Nebrehovic a Kunášem Kraselovským z Kraselova, držiteli dedictví po zesnulém Adamovi Rouzimovi ze Bzí na jedné strane a Ondrejem Dvoreckým ze Dvorce na strane druhé. Ctibor, Jan a Kunáš vyplatí Ondrejovi 2 500 kop míšenských, címž bude vycerpán jeho nárok na jejich dedictví. Zprostredkovatel urovnává také puhon, vznesený Ondrejem na druhou stranu pro urážku na cti. Ctibor Roubík z Hlavatec - s, Jan Nebrehovský z Nebrehovic - s, Kunáš Kraselovský z Kraselova - s, Ondrej Dvorecký ze Dvorce - s, Adam ze Šternberka - s.
Charter: 448
Date: 1558,září 6.
Abstract: Sourozenci Erich, vévoda brunšvický a lüneburský, Alžbeta hr. z Henneberga, roz. vév. brunšvická a lüneburská, Katerina z Rožmberka, roz. vév. brunšvická a lüneburská a Anna Marie vév. pruská, roz. vév. brunšvická a lüneburská, ciní smlouvu o pozustalost své matky Alžbety, roz. markrabenky braniborské, hr. z Henneberga. Erich vévoda brunšvický a lüneburský - s, Alžbeta hr. z Henneberga - 0, Katerina z Rožmberka - s.
Charter: 449
Date: 1559,leden 25.
Abstract: Král Ferdinand dává Hynkovi z Ludanic a na Kvasicích právo svobodného kšaftování a dovoluje mu ustanovovat porucníky nad jeho majetkem a dedici.
Charter: 453
Date: 1560,duben 20.
Abstract: Bartolomej ze Švamberka a na Boru ciní na základe majestátu krále Ferdinanda I. o svobodném kšaftování ze dne 5.listopadu 1550 poslední vuli, jíž ustanovuje porucníky svého majetku a detí Jana Viléma, Elišky a Anny Marie svou manželku Elišku, roz. z Rogendorfu, Viléma z Rožmberka, Jana ml. z Lobkovic a na Horšovském Týne, nejvyššího purkrabí pražského a své bratry Petra a Jana Erazima ze Švamberka a na Boru a to až do zletilosti dedice Jana Viléma. Testátor ciní ustanovení o vdovském duchodu manželcine a o venu obou dcer. V prípade smrti Jana Viléma pripadne dedictví Bartolomejovým bratrum Petrovi a Janu Erazimovi. Bartolomej ze Švamberka - s. Svedkové: Moric Šlik z Holice - s, Šebestián Jáchym Planský z Žeberku - s, Jan Jirí /ps. Honz Jirg/ Raicenštejnár z Raicenštejna - s, Jan Kfelír ze Zakšova - s.
Charter: 454
Date: 1560,prosinec 4.
Abstract: Markéta hrabenka z Lupfen, rozená hrabenka ze Sulzu, se zríká všeho nároku na dedictví po otci, matce i sourozencích v hrabství Sulz. Prostredkují Jakub hrabe z Zweibruckenu, Vilém a Alwig, bratri, hrabata ze Sulzu, bratri Markétini, Bedrich hrabe z Lupfen, manžel Markétin, Jan Molchior Hegeczer a Jan Jáchym z Haydecku /Heideku/, porucníci Markétini. Svedkové: Bedrich hrabe z Lupfen - s, Jan Jáchym z Haydecku - s.
Charter: 455
Date: 1561,únor 1.
Abstract: Vilém z Rožmberka, Michal, Erazim, Jáchym a Štepán Španovští z Lisova, Erazim z Bucheimu, Jirí Ernreich sv. p. z Rogendorfu, Jan Adam ze Zinzendorfu a Petr z Mallardu prostredkují svatební smlouvu mezi Janem Španovským z Lisova a Annou, dcerou zesnulého Ludvíka a Zuzany z Thotar. Nevestino veno a obvenení má cinit 2 500 zl. rýnských. Jirí Ernreich sv. p. z Rogendorfu - s, Jan Španovský z Lisova - s, Vilém z Rožmberka - s, Michal Španovský z Lisova - s, Erazim Španovský z Lisova - s, Jáchym Španovský z Lisova - s, Štepán Španovský z Lisova - s, Erazim z Bucheimu - s, Petr z Mallardu - s.
Charter: 456
Date: 1561,únor 23.
Abstract: Smlouva mezi bratrími Janem z Ludanic a na Chropyni a Hynkem z Ludanic a Kvasic o dedictví po zesnulém otci Václavovi. Janovi pripadne tvrz a mestecko Chropyne se záduším, s rybníky, mostním mýtem, mlýnem, pivovarem, dvorem, se jmenovanými lesy, se sady, chmelnicemi a rekou Moravou, vsi Záricí a Bochor se jmenovanými lesy, Vlkoš se záduším a s rybníky, Plešovec /ps. Plešivec/ s lesem a loukami a ves Dobromilice se záduším, rybníky, dvorem a mlýnem, který má v doživotním nájmu Matyáš Žalkovský. Všechny vetší i menší movitosti a pasivní i aktivní dluhy náležejí obema bratrím na polovinu. Jan z Ludanic - s. Svedkové: Václav Berka z Dubé a z Lipého - s, Vilém ze Žerotína - s, Oldrich Tetour z Tetova a z Malenovic - s, Jan Tetour z Tetova a Malenovic na Zlíne - s, Jirík ze Zástrizl, Jáchym Zoubek ze Zdetína.
Charter: 458
Date: 1561,srpen 7.
Abstract: Jáchym, markrabe braniborský, jménem své dcery Žofie a Vilém, vladar domu Rožmberského, ciní smlouvu o snatku Vilémove s Žofií, jenž má být uzavren 16. listopadu téhož roku. Nevesta obdrží 20 000 zl. vena, 20 000 zl. a 500 tolaru obvenení. Tento kapitál jí Vilém pojistí na svém panství Nové Hrady. Jáchym, markrabe braniborský - s, Vilém, vladar domu Rožmberského - s.
Charter: 459
Date: 1561,listopad 21.
Abstract: Král Ferdinand I. zarucuje Janu Erasmovi ze Švamberka na Boru na jeho žádost doživotní rocní duchod z nynejšího Janova úradu královského hejtmana v Horním Slavkove /Schlackenwald/ v cástce 500 tolaru rocne, pokud bude úrad zastávat, po odstoupení pak 300 tolaru rocne.
Charter: 461
Date: 1562,prosinec 4.
Abstract: Král Ferdinand I. dává Jaroslavu Trckovi z Lípy právo svobodného kšaftování a dovoluje mu ustanovovat porucníky nad jeho majetkem a dedici.
Charter: 462
Date: 1563,červen 2.
Abstract: Vilém z Rožmberka, nejvyšší komorník království ceského, Jan ml. z Lobkovic, nejvyšší purkrabí pražský a Jan z Valdštejna, nejvyšší sudí království ceského prostredkují mezi bratry Mikulášem Kavkou z Rícan a Zdenkem Kavkou z Rícan smlouvu o rozdelení penez, jež obdržel Zdenek od pana Tetoura v tom smyslu, že Zdenek vyplatí Mikulášovi 2 000 kop míšenských grošu, pojištených na švihovském panství.
Charter: 467
Date: 1566,červen 19.
Abstract: Petr ze Švamberka na Ronšperce ciní na základe majestátu Ferdinanda I. o svobodném kšaftování ze dne 24.brezna 1556 poslední vuli. Porucníky svého majetku a detí Jana Jirího Benigny a Mandaleny ustanovuje svou manželku Anežku, roz. z Lobkovic, Jana ml. z Lobkovic a na Horšovském Týne, nejvyššího purkrabí pražského, svého tchána, Adama ze Švamberka na Olši a Primde, nejvyššího sudího království ceského, svého bratra Jana Erazima ze Švamberka a na Boru a Jáchyma ze Švamberka a na Kynžvarte a to až do dospelosti dedice, Jana Jirího. Testátor ciní ustanovení o vdovském duchodu manželcine, o zaopatrení a venu obou dcer a o pozustalosti své první manželky Doroty z Haideka. V prípade smrti Jana Jirího pripadne dedictví na Petrova bratra Jana Erazima a synovce Jana Viléma. Petr ze Švamberka - s. Svedkové: Vít Krakovský z Kolovrat - s, Jan z Rabštejna a na Hostouni - s, Zdislav Cernín z Chudenic - s, Zikmund Cernín z Chudenic - s, Martin Cernín z Chudenic - s.
Charter: 469
Date: 1567,duben 9.
Abstract: Král Maxmilián potvrzuje Vilémovi z Rožmberka, vladari domu Rožmberského a nejvyššímu komorníkovi království ceského, konfirmaci krále Ludvíka na privilegia, jež Rožmberkové obdrželi od ceských králu, zejména ustanovení o dedické posloupnosti rodu, vydanou bratrím Jindrichovi, Janovi, Joštovi a Petrovi z Rožmberka v Bratislave dne 13. listopadu 1523, kterou Rožmberkum potvrdil již i Ferdinand I.
Charter: 470
Date: 1567,duben 14.
Abstract: Král Maxmilián dává Burianovi Slavkovskému ze Skalice a ze Šonova právo svobodného kšaftování a dovoluje mu ustanovovat porucníky nad jeho majetkem i dedici.
Charter: 472
Date: 1567,říjen 7.
Abstract: Burian Slavkovský ze Skalice a ze Šonova ciní na základe majestátu krále Maxmiliána II. o svobodném kšaftování, poslední vuli. Pripomíná, že jeho syn Jan, jenž byl pro neposlušnost a soudy s otcem vybaven 750 kopami ceských grošu podle smlouvy ze dne 25. února 1566, nemá dalších dedických nároku. Veškerý svuj majetek, totiž panství Slavkov s príslušenstvím, klenoty a hotové peníze i úpisy odkazuje testátor svým synum Adamovi, Davidovi, Danielovi, Vilémovi, Jeremiášovi, Kašparovi a Melicharovi. Porucníky jejich i svých dcer z prvního i druhého manželství, Zuzany, Doroty, Apolony a Florentiny, ustanovuje svou manželku Markétu ze Strachovic, Viléma z Rožmberka, nejvyššího komorníka království ceského, Jana Ježovského z Lub a Víta Flavina z Rotenfeldu. Své manželce dále zabezpecuje vdovský duchod a dcerám veno. V prípade smrti všech jeho detí budou dedit synové Janovi, jeho vnuci. Dedicové mají vyplatit urcenou penežní cástku Janovi a Václavovi, synum zesnulého Kašpara ze Skalice, nebo detem Burianova synovce Václava, syna jeho bratra Jana. Konecne stanoví nadaci pro kostel a špitál ve Kníne. Burian Slavkovský ze Skalice - s. Svedkové: Jan Vamberský z Rohatec - s, Václav Albín z Helfenburka - s, Jan Višne z Vetrní - s.
Charter: 473
Date: 1567,říjen 27.
Abstract: Hynek z Ludanic a na Kvasicích ciní na základe majestátu o svobodném kšaftování od císare Ferdinanda svou poslední vuli. Nemaje potomku, odkazuje všechen svuj majetek, totiž zámek a mestecko Kvasice se záduším a s pivovarem, vsi Belov, Trávník, Strížovice, pul vsi Tešnovic, ves Sulimov, mestecko Tlumacov, vsi Brest a Žalkovice se zádušímí, pusté vsi Ohníštky /ps. Ohníštko/, Újezdsko, Novou Ves, Kladoruby, Hoštínek /?/ a Olšovsko, i všechen svuj majetek v penezích Václavovi z Ludanic na Helfenštejne jako svému nejbližšímu príbuznému. Po Hynkove smrti má Václav vyplatit vdove Katerine ze Šternberka její veno 1 000 zl., Zdenkovi Rícanskému Kavkovi z Rícan, Václavovu ujci, 3 000 zl., Albrechtovi z Ludanic, ožení-li se, 1 000 zl. Dále stanoví menší odkazy Kašparovi Tetourovi z Tetova a nekterým svým služebníkum. Univerzální dedic zaplatí také všechny prípadné dluhy Václavovy. O svém pohrbu ustanovuje, že chce být pochován na hrbitove kostela v Rokytnici. Hynek z Ludanic - s. Svedkové: Jetrich z Kunovic a Uherského Brodu, Jan Tetour /ps. Tetaur/ z Tetova a Malenovic na Zlíne - s, Václav st. Podstatský z Prusinovic, Kryštof Folkenhon z Glosku - s, Michal Krcma z Konepas, Václav Minovský z Lazník.
Charter: 474
Date: 1567,říjen 27.
Abstract: Hynek z Ludanic ciní tuto svou poslední vuli na základe listiny od Marka Khuena z Olomouce, olomouckého biskupa, povolující svobodné kšaftování majetkem, jejž má na panství biskupu olomouckých. Tento majete, totiž ves Barice a pul vsi Tešnovic, odkazuje Václavovi z Ludanic a na Helfenštejne jako svému nejbližšímu príbuznému. Hynek z Ludanic. Svedkové: Jetrich z Kunovic a Uherského Brodu, Jan Tetour /ps. Tetaur/ z Tetova a Malenovic na Zlíne, Václav st. Podstatský z Prusinovic, Kryštof Folkenhon z Glodsku, Michal Krcma z Konepas - s, Václav Minovský z Lazník - s.
Charter: 476
Date: 1567,listopad 25.
Abstract: Burian Slavkovský ze Skalice a ze Šonova ciní s Václavem Voracickým z Pabenic smlouvu o snatku své dcery Florentiny, jíž slibuje dát za obvyklých podmínek 100 kop ceských grošu vena. Burian Slavkovský ze Skalice - s. Svedkové: Václav Voracický z Pabenic - s, Václav Albín z Helfenburka - s, Jan Višne z Vetrní - s.
Charter: 477
Date: 1568,únor 2.
Abstract: Jan Jirí z Raicenštejna a Jan Kfeller ze Sachsengrünu prostredkují smlouvu o duchody z panství Trnava mezi bratry Janem a Kryštofem Siebenhaary z Alleschwindu i se zretelem na jejich nezletilého bratra Kašpara. Jan Siebenhaar z Alleschwindu - s, Kryštof Siebenhaar z Alleschwindu - s, Jan Jirí z Raicenštejna - s, Jan Kfeller ze Sachsengrünu /Kfelír ze Zakšova ?/ - s.
Charter: 478
Date: 1568,červen 7.
Abstract: Císar Maxmilián II. povyšuje Kryštofa Herricha ze Stengaru a jeho potomky do šlechtického stavu a udeluje mu šlechtický znak.
Charter: 479
Date: 1568,říjen 9.
Abstract: Volf z Vresovic na Doubravské Hore, nejvyšší písar království ceského, ciní na základe majestátu Ferdinanda I. o svobodné kšaftování ze dne 27.srpna 1546 svou poslední vuli, jíž odkazuje veškerý majetek svým dcerám Anne, Mandaléne a Barbore a svému bratru Bernartovi. Své manželce Voršile, roz. z Veitmile, dává tvrz, poplužný dvur a vesnici Malhostice, mestecko Rtín /Rtyne nad Bílinou/, vesnice Vrahožily a Úporiny, jednoho poddaného v Habrovanech, svuj majetek ve vsi Zinie /?/ a Velvetech a vesnici Brozánky a stanoví její zaopatrení. Po Voršiline smrti má majetek prejít na univerzální dedice. Zemrou-li, má celý jejich nápad prejít na testátorovy bratry Šebestiána a Václava z Vresovic a na Jana z Vresovic, syna jeho zesnulého bratra Albrechta, kterí vyplatí 5 000 kop míš. Volfove provdané dceri Sobine Zilvárové, roz. z Vresovic. Poslední vule stanoví také výši vena testátorových dcer. Zvláštní porízení ciní Volf o zámku Doubravské Hore s príslušenstvím, jenž nemá být zcizován. Volf z Vresovic - s. Svedkové: Jan ml. z Lobkovic na Horšovském Týne, nejvyšší purkrabí pražský - s, Ladislav Lobkovic na Chlumci - s, Václav Berka z Dubé a z Lipého - s, Vilém Muchek z Bukova - s.
You are copying a text frominto your own collection. Please be aware that reusing it might infringe intellectual property rights, so please check individual licences and cite the source of your information when you publish your data