Fond: Listin (1309-(1839)
Search inSI-GMK > GMK >>
Charter: SI GMK, L1
Date: 1. Mai 1309
Abstract: Pernewsel, deželski sodnik in kamniški meščan, prodaja kranjski župnijski cerkvi z dovoljenjem svoje žene Marjete, njenih sester in svojih dedičev zemljišče v Tatincu za osem mark oglejskih fenigov. četvorica mož je plačala prodajalcu omenjeno vsoto in sprejela v imenu župnijske cerkve in srenje kranjskih meščanov zemljišče, ki naj ga uživa cerkev.
Charter: SI GMK, L2
Date: 1350
Abstract: Niklav iz Mošenj in njegova žena Neža prodajata za 9,5 mark oglejskih fenigov zemljišče v Sebenjah bratovščini Matere božje v Kranju; z dohodki zemljišča naj bi se oskrbovala večna luč.
Charter: SI GMK, L3
Date: 18. Juni 1364
Abstract: Enderli iz Zaloga proda dvanajsterim svetovalcem in srenji kranjskih meščanov zemljišče v Šenčurju za 11 mark šilingov fenigov dobrih beneških novcev na korist kranjskemu savskemu mostu.
Charter: SI GMK, L4
Date: 22. Mai 1369
Abstract: Protiva, senjski škof in generalni vikar oglejskega patriarha Markvarda, podeljuje članom bratovščine Matere božje pri kranjski župni cerkvi 40 dni odpustka kot škof in 40 dni odpustka kot generalni vikar, ako izpolnijo določene pogoje.
Charter: SI GMK, L6
Date: 17. Februar 1372
Abstract: Frater Prothiva, senjski škof in generalni vikar oglejskega patriarha Markvarda, podeljuje za oltar sv. Duha v kranjski župni cerkvi 40 dni odpustka in nadaljnjih 40 dni odpustka po pooblastilu oglejskega patriarha vsem vernikom, ki izpolnijo zahtevane pogoje.
Charter: SI GMK, L5
Date: 17. Februar 1372
Abstract: Frater Protiva, senjski škof in generalni vikar oglejskega patriarha Markvarda, podeljuje za oltar sv. Janeza Krstnika, sv. Janeza Evangelista in vseh apostolov v kranjski župni cerkvi 40 dni odpustka in nadaljnjih 40 dni odpustka po pooblastilu oglejskega patriarha vsem vernikom, ki ugode zahtevanim določbam.
Charter: SI GMK, L7
Date: 5. März 1372
Abstract: Friczel iz Kranja in njegova žena Klara prodajata kranjski župni cerkvi in kranjskim meščanom zemljišče z mlinom vred na Spodnji Beli za 17 mark šilingov fenigov manj kot 20 fenigov dobrega benečanskega denarja. Prodajalca sta prejela denar iz zemljišča, ki ga je volila rajnka Dyemot, žena mesarja Stojana. Kranjski meščani so izročili zemljišče na Spodnji Beli cerkvenemu ključarju v oskrbo, da bi iz njegovih dohodkov vzdrževal večno luč pred oltarjem sv. Rešnjega Telesa; zato ne sme razpolagati z omenjenim zemljiščem niti kranjski župnik ali kak drug duhovnik.
Charter: SI GMK, L8
Date: 12. Dezember 1372
Abstract: Friczel iz Kranja in njegova žena Klara prodajata bratovščini sv. Janeza v Kranju zemljišče na Spodnji Beli za 17 mark šilingov dobrega benečanskega denarja. Bratovščina mora iz najemnine in ostalih letnih dohodkov od zemljišča razsvetljevati oltar sv. Janeza v kranjski župni cerkvi. Ako bi pa bratovščina prenehala, morajo kranjski mestni svetovalci (12) izročiti zemljišče župnemu kjučarju, ki naj skrbi za luč pri oltarju sv. Janeza. Z zemljiščem smeta razpolagati le bratovščina oziroma ključar.
Charter: SI GMK, L9
Date: 10. August 1375
Abstract: Chunrad des Zaeppel in njegova žena Gretel prodajata meščanom bratovščine Naše Ljube Gospe v Kranju za večno luč v Spodnjih Tenetišah za 17 mark 40 šilingov dobrega benečanskega denarja.
Charter: SI GMK, L10
Date: 2. Oktober 1398
Abstract: Peter iz Brega prodaja Leopoldu Apfaltrernu, župniku v Kranju in njegovim sodnikom za zgodnjo mašo v Kranju dve zemljišči v Predosljah za 90 mark šilingov. Prodajalec je kot fevdno davščino za vsako zemljišče odštel 4 mernike pšenice, 4 mernike rži, 8 mernikov ovsa, 70 benečanskih šilingov, enkrat so morali tovoriti in dajati vsakovrstna živila.
Charter: SI GMK, L11
Date: 12. März 1399
Abstract: Leopold Apfaltrern, župnik v Kranju, se je pogodil v navzočnosti ključarjev in z dovoljenjem oglejskega patriarha Antona de Gayeta v imenu župne cerkve s sodnikom, svetovalci in srenjo kranjskega mesta, da bodo odslej nastavljali še po enega duhovnika za branje zorne maše pri Marijinem oltarju. Za vzdrževanje novega duhovnika so kranjski meščani darovali 10 zemljišč. Župnik pa dobiva letno 12 mark solidov benečanskega denarja. Malomarno opuščanje sv. maše se nadomesti naslednji dan.
Charter: SI GMK, L12
Date: 6. April 1399
Abstract: Anton, oglejski patriarh, naznanja kranjskemu župniku Leopoldu, da se strinja z njegovo pogodbo s kranjskimi meščani, po kateri bo nastavljal posebnega duhovnika, ki bo bral zorno mašo.
Charter: SI GMK, L13
Date: 5. Juni 1399
Abstract: Frater Gibertus, škof v Asolu in generalni vikar oglejskega patriarha Antona, podeljuje vsem vernikom, ki so vsak dan pri zorni maši ob oltarju Matere božje, 40 dni odpustka, če sprejmejo zakramente.
Charter: SI GMK, L14
Date: 17. August 1401
Abstract: Mestni svetovalci in srenja kranjskega mesta izročajo kranjskemu župniku Leopoldu Apfaltrerju 10 zemljišč za vzdrževanje posebnega duhovnika, ki bo bral mašo zornico pri Marijinem oltarju v kranjski župni cerkvi.
Charter: SI GMK, L15
Date: 12. Februar 1404
Abstract: Fricz der Naimhoffer iz Kranja in njegova žena Margret prodajata bratovščini Naše Ljube Gospe v Kranju zemljišče v Sebenjah za 60 mark šilingov fenigov dobrega benečanskega denarja.
Charter: SI GMK, L16
Date: 23. Juni 1404
Abstract: Jernej, sin pokojnega Hermana, in Katrey, hči pokojnega Hermana iz čadovelj, ter stric in nečak pokojnega so po posredovanju kranjskih meščanov sprejeli smrt Hermana, ki sta ga usmrtila Gorg in njegov sin Blaž iz Bele.
Charter: SI GMK, L17
Date: 2. Februar 1412
Abstract: Koloman, kanonik v Strassburgu in kranjski župnik, daruje ob prisotnosti kranjskega mestnega sodnika Jakoba iz Pesovega, svetovalcev in srenje kranjski župni cerkvi tri knjige. Naštete priče obljubljajo župniku, da bodo skrbeli, da ostanejo knjige v lasti župne cerkve.
Charter: SI GMK, L18
Date: 28. Juni 1415
Abstract: Ulrik Golina, sodnik v Kranju, dedeljuje zemljišče v Spodnjih Goričah bratovščini Naše Ljube Gospe v Kranju. Vdova Doroteja bi morala iz dohodkov od zemljišča skrbeti za večno luč pri Marijinem oltarju v kranjski župni cerkvi kot njena pokojna mati. Ker Doroteja več kot štiri leta ni izpolnjevala volila svoje matere, ji je mestni sodnik vzel zemljišče.
Charter: SI GMK, L19
Date: 17. Januar 1423
Abstract: Niklas Gutenberger prodaja posestvo na Kokrici z vsemi pravicami ključarju in članom Marijine bratovščine v Kranju za 82 mark šilingov dobrega furlanskega denarja.
Charter: SI GMK, L20
Date: 13. April 1425
Abstract: Ludvik, oglejski patriarh, potrjuje bratovščini Matere božje, ki je imela svoj oltar v kranjski župni cerkvi, 40 dni odpustka, ki ga ji je že podelil škof Gregor iz Pična.
Charter: SI GMK, L21
Date: 27. März 1427
Abstract: Nikel iz Gorič in njegova sestra Katraj, žena beljaškega meščana Mertlena Lempacherja, prodajata zemljišče v Goričah ključarju kranjske Marijine bratovščine Mihelnu Tuttlnu in članom bratovščine za 50 mark šilingov dobrega benečanskega in furlanskega denarja.
Charter: SI GMK, L22
Date: 13. September 1452
Abstract: Mathe Kever, kranjski župnik, je dovolil bratovščini sv. Jurija, da ustanovi večnega kaplana pri oltarju sv. Jurija v kranjski župni cerkvi. Za kaplanovo ustanovo je bratovščina podarila zemljišče in njive, ki so navedene v ustanovnem pismu. Kaplan naj stanuje v mestu, pripadajo mu vsi darovi vernikov iz oltarja sv. Jurija.
Charter: SI GMK, L23
Date: 17. Mai 1461
Abstract: Crise Truden, mestni sodnik v Kranju, mestni svetovalci in srenja naznanjajo, da izročajo kopališče ob Kokri pod mostom Jorgu Padru in njegovim dedičem. Jorg se mora zavezati, da bo kopališče oskrboval in dajal letno ob sv. Mihaelu tri goldinarje fevdne davščine. Vsaka naseljena hiša mora Jorgu dajati po 2dva šilinga na vsake kvatre. Jorg s kopališčem lahko svobodno razpolaga, če pa komu stori krivico, ga sme mestni mojster po priporočilih sodnika in sosedov kaznovati.
Charter: SI GMK, L24
Date: 17. Januar 1465
Abstract: Kardinal Filip pošilja oglejskemu patriarhu dispenzo za subdiakona Petra Walneta super defectu natalium.
Charter: SI GMK, L25
Date: 29. März 1478
Abstract: Hans Schetina, meščan in mestni sodnik v Kranju, voli v bolezni z dovoljenjem svoje žene Getrude in hčerke Ane za večno luč pri oltarju sv. Sebastiana in Fabiana v pungerški cerkvi dve njivi na kranjskem polju, ki jo naj njegovi dediči izročijo cerkvenim ključarjem. Za obokanje iste cerkve zapušča 10 zlatnikov, zato naj se moli za njegov in njegovih sorodnikov dušni blagor. Hčerki zapušča hišo in pristavo. Hči Ana naj po osmih letih vrne njivo hospitalu.
Charter: SI GMK, L26
Date: 31. Mai 1478
Abstract: Sigismund, ljubljanski škof in prošt bratovščine sv. Rešnjega telesa v Kranju ter štirje imenovani ključarji iste bratovščine se zavezujejo, da bodo obletnico bratovščine praznovali tako, kot jo je določil ustanovitelj Jorig Kyezpuhel, župnik v Selcih. Navodila so shranjena v skrinjici bratovščine.
Charter: SI GMK, L27
Date: 13. September 1483
Abstract: Matija Operta, župnik v Kranju, potrjuje prejem njive na kranjskem polju, ki mu jo je izročila srenja mesta Kranja kot odškodnino za darovanja, ki mu odpadejo zaradi novoustanovljenega beneficija v hospitalski kapeli sv. Lenarta in sv. Antona.
Charter: SI GMK, L28
Date: 25. März 1485
Abstract: Laure, sin pokojnega Lamprechta Smida, meščana v Tržiču, in Lamprechtova vdova Elena ter nj. Sestra Margareta Jusynin naznanjajo, da sta pokojni Jorig Jusyna in Lamprecht volila denarno vsoto za večno luč v kamnitem znamenju na pokopališču pri kranjski farni cerkvi. Za to vsoto sta kupila pokojna tri njive na kranjskem polju. Od dohodkov kupujejo olje za večno luč za cerkev in pokopališče, ostanek denarja pa je namenjen za maše zadušnice obeh pokojnikov.
Charter: SI GMK, L29
Date: 28. März 1485
Abstract: Butius de Palmulis, oglejski kanonik, naznanja, da so kranjski meščani malo prej ustanovili v župni cerkvi z dovoljenjem župnika oltar sv. Ane in sv. Uršule ter določili več zemljišč, iz katerih se bo preskrbovala luč pri oltarju in vzdrževal kaplan. Župnik Matija Operta je v navzočnosti izdajatelja v Ogleju določil kaplanove dolžnosti.
Charter: SI GMK, L30
Date: 19. Juli 1488
Abstract: Cesar Friderik III. naznanja, da ga je kranjsko mestno svetovalstvo opozorilo na zmede, ki so nastale zaradi tega, ker niso bile nekatere vasi ob vodah (Okroglo, Naklo, Suha, vasi med Bistrico, Savo in Kokro) navedene po imenih pri označitvah mej kranjskega deželskega sodišča. Prav za navedbe je prosilo kranjsko mestno svetovalstvo, kar je cesar ugodil.
You are copying a text frominto your own collection. Please be aware that reusing it might infringe intellectual property rights, so please check individual licences and cite the source of your information when you publish your data