Fond: Jezuité Brno (1241-1763)
Search inCZ-MZA > E25 >>
Charter: 149
Date: 25. duben 1534
Abstract: Smlouva mezi Janem Rokytským z Ludanic a na Veveří a klášterem herburským v Brně. Klášter dovoluje Rokytskému, aby mohl udělat u svého rybníčka, ležícího u jeho vsi Bystrce, hráz do břehu a pozemku klášterního tak daleko, jak se toho ukáže potřeba a nenamítá nic proti záplavám klášterních pozemků v případě potřeby. Za to prostřednictvím bystrckého rychtáře bude Rokytský odvádět klášteru každý rok půl kopy gr. čes.. Klášter vyhrazuje pro Jundrovské právo postavit hráz přes rybník, jezdit po hrázi bez překážky a právo napájet dobytek v rybníku.
Charter: 150
Date: 20. prosinec 1534
Abstract: Smlouva mezi kapitulou sv. Petra v Brně a Brychtou Holeškovským z Podolí, podle níž je Brychta povinen odvádět roční plat 30 gr. bílých ze mlýna, který postavil ve svém dvoře. Dále se stanoví další povinnosti Brychtovy: opravovat mosty, čistit náhon, nedovolovat máčet konopí, čistit říčku vážanskou (spolu se sousedem Juranem), pouštět vodu do staré říčky, aby odplavila nečistotu z konopí, které by tam Podolští močili.
Charter: 151
Date: 19. prosinec 1539
Abstract: Kurdějovští stvrzují příjem 200 zl. (zl. = 70 kr.), které jim dlužil herburský klášter v Brně, a zrušují platnost dlužního úpisu, jejž ztratili.
Charter: 152
Date: 9. leden 1559
Abstract: Augustiánský klášter sv. Tomáše u Brna vytváří pro svého úředníka Jana Plešnicera z Plzence purkrechtní dvůr z domu za Veselou branou a ze sousedního domku, jmenovanému již dříve prodaných, klínku role "Nad hliníky" a klínečku "Za zauleitnou". Z posledních dvou polí je Plešnicer povinen platit desátou kopu křížovnické komendě, ze dvora a polí klášteru 60 gr. bílých. Klášter si ponechává nad dvorem vrchní panství purkrechtní.
Charter: 153
Date: 3. únor 1560
Abstract: Císař Ferdinand inseruje na prosbu Jana Plešnicera z Plzence listinu augustiánského kláštera v Brně z 9. ledna 1559 (viz č. 152).
Charter: 154
Date: 23. duben 1563
Abstract: Augustiánský klášter sv. Tomáše v Brně dostává od svého bývalého úředníka Jana Plešnicera z Plzence dvůr, uvedený v listině z 9. ledna 1559 (č. 152), a náhradou dává kus polí za Novou ulicí. Plešnicar si podržuje nadále ostatní příslušenství dvora, z něhož bude klášteru platit ročně 34 bílé groše.
Charter: 155
Date: 14. duben 1567
Abstract: Maxmilián II., císař, potvrzuje na žádost herburského kláštera v Brně privilegia, udělená klášteru Maxmiliánovými předchůdci.
Charter: 156
Date: 17. říjen 1570
Abstract: Jan Grodecký, probošt brněnský, pouští kapitule svatopetrské rybník Radvan a 1.000 zl. za ročních 60 zl.. Proboštovi dědicové mají z tohoto platu vydržovati za 50 zl. dva jinochy v olomouckém semináři, v tamní jezuitské nebo jiné koleji, 10 zl. připadne jezuitům, kteří budou z Olomouce vysíláni do Brna kázat na misie.
Charter: 157
Date: 18. říjen 1570
Abstract: Jan Grodecký, probošt brněnský, odkazuje svatopetrské kapitule v Brně mlýn v Komárově, (koupený s pomocí biskupa olomouckého od Jiřího Rajhradského), za což kapitula vyplatí ročně 70 zl.: na aniversář za rodiče Grodeckého 5 zl., na udržování kostela brněnského 5 zl., 30 zl. na výchovu jednoho nebo dvou hochů v olomouckém semináři, 30 zl. misionářům jezuitským, kteří přijdou do Brna (s jinými ještě vyjmenovanými možnostmi).
Charter: 158
Date: 2. květen 1571
Abstract: Vilém (Prusinovský z Víckova), biskup olomoucký, potvrzuje na žádost Jana Grodeckého, probošta olomouckého, listinu z 23. října 1570 - Jan Grodecký, probošt, a kapitula svatopetrská dojednává s brněnským děkanem Václavem Grodeckým, že tento postoupí kapitule 60 zl. z desátku černovického. Z těch připadne 25 zl. kapitulnímu vikáři, který bude konat bohoslužbu v komárovském kostele (dříve klášterním), připojeném nyní ke kapitule, 35 zl. jezuitským misionářům v Brně nebo společné mense vikářů brněnského kostela.
Charter: 159
Date: 2. květen 1571
Abstract: Vilém (Prusinovský z Víckova), biskup olomoucký, potvrzuje na žádost Jana Grodeckého, brněnského probošta, listinu z 18. října 1570 (viz č. 157).
Charter: 160
Date: 2. květen 1571
Abstract: Vilém (Prusinovský z Víckova), biskup olomoucký, potvrzuje na prosbu Jana Grodeckého, probošta brněnského, listinu ze 17. října 1570 (viz č. 156).
Charter: 161
Date: 14. červen 1572
Abstract: Jan Grodecký, probošt, a Václav, děkan kapituly brněnské, dávají pro noviciát v Brně svůj dům, nově vystavený na hoře sv. Petra na tak dlouho, dokud si jezuité nezískají pohodlnější. Na vydržování noviciátu určují vodní mlýn v Komárově, (v němž mají mlít kapitulní poddaní z Komárova, Horních a Dolních Heršpic, Bohunic a Nebovid) s příslušenstvím, statek s domem a příslušenstvím, koupený dárci na Cejlu mezi domy Václava Bidersteina a Františka Keisnera, statek v Rousínovci, statek v Ořechově, roční poplatky ve Zvonovicích a na Cejlu.
Charter: 162
Date: 22. listopad 1572
Abstract: Řehoř VIII., papež, potvrzuje založení noviciátu v Brně bratry Janem a Václavem Grodeckým.
Charter: 163
Date: 26. březen 1573
Abstract: Antonius (Perenottius de Granvella), kardinál, arcibiskup mechelnský, dosvědčuje, že jeho vikář a sufragán Ghislerus (de Vroede), biskup silistrijský, vysvětil na klerika Jana, syna Jana de Raeymaker, scholara mechelnského, 16 let starého, když ho shledal schopným v literním umění a zjistil, že je z manželského lože.
Charter: 165
Date: 23. červen 1573
Abstract: Dr. Alexandr Riarius, patriarcha alexandrijský transsumuje na žádost Františka de Leon, generálního prokurátora Tovaryšstva Ježíšova, listinu papeže Řehoře XIII. 21. prosince 1572 (viz č. 162.).
Charter: 164
Date: 28. listopad 1573
Abstract: Jan Grodecký, biskup olomoucký, potvrzuje věnování statků a platů pro brněnský noviciát (opakuje obsah listiny č. 161) a přidává, protože dosavadní dar nestačil k uživení noviciátu, statek na Cejlu s příslušenstvím a domem, a dále mlýn v Podolí, koupený biskupem a jeho bratrem Václavem od Václava Bibersteina.
Charter: 166
Date: 23. červen 1577
Abstract: Herburský klášter v Brně činí narovnání s Janem Koreckým z Hadovce, písařem menšího práva zemského mark. mor., podle něhož upouští od poplatku vědra vína ze čtvrti vinic u vsí Diváků nad humny "V hynleitnách" pro velké škody, které Koreckému vznikají z blízkosti vsi, a nahrazuje je platem 12 gr. bílých při každém vinobraní. Dovoluje mu dále postaviti lisovnu.
Charter: 167
Date: 24. září 1578
Abstract: Císař Rudolf II. potvrzuje na žádost Hanuše Haugvice z Biskupic a na Račicích, hejtmana mark. mor. smlouvu z 9. května 1578 - Hanuš Haugvic z Biskupic a na Račicích, podkomoří mark. mor., prostředkuje na rozkaz císaře Rudolfa II. smlouvu mezi knězi Hurtadem Pérezem (Hortad Pernez) a Alexandrem Hellerem (Hollar), zmocněnci Tovaryšstva Ježíšova, a městem Brnem. Jezuité se vzdávají ve prospěch města statků herburského kláštera, jehož mnišky odešly do pustiměřského kláštera, t.j. vsi Diváků se dvorem, Jundrova, Vážan nad Litavou, majetku ve vsích Ivančicích a Troubsku, vsi Soběšic, dvora u města Brna, louky u vsi Telnice, vinohradů u Divák, platů z Rousínova, Újezda, statku slavkovského, z Heršpic, Nových Sadů, z rybníka bystrckého a od brněnských soukeníků. Město se zavazuje za to dodávat jezuitům přesně stanovené naturální dávky. Dále se upravují jiné věci, související s majetkem zrušeného kláštera. Tato smlouva platí tak dlouho, dokud ji císař nezruší.
Charter: 168
Date: 1. červen 1579
Abstract: Vavřinec Metsius, biskup hertogenboschský, dává vysvědčení dobré služby Vavřinci Bruyckerovi, synovi Jiljího, který u něho sloužil, po absolvování studií 10 let, nejprve v nižších úřadech a pak jako komorník a sekretář.
Charter: 169
Date: 5. květen 1581
Abstract: Brněnská kapitula odevzdává se svolením olomouckého biskupa Stanislava do plného vlastnictví brněnským jezuitům dům, náležející kdysi Václavu Bibersteinovi, ve vesnici Cejlu se zahradou a vinicemi a dovoluje, aby jezuité mohli odkázat na pána vesnice Cejlu či na právo cejlské všechny spory vzniklé pro přečiny na jejich pozemku. Kapitule náhradou koupil Václav Grodecký vinice v Ořechově a od Stanislava, biskupa olomouckého, a Ekarda ze Schwoben dům na Cejlu a vinici.
Charter: 170
Date: 10. září 1581
Abstract: Císař Rudolf II. popisuje historii zakládání brněnského noviciátu a potvrzuje zakládací listiny bratrů Grodeckých ze 14. června 1572 (č.161) a 5. ledna 1574 (viz. sign. 42 Y?), poroučí zachovávat fundaci pro jezuity, odevzdává jim herburský klášter a potvrzuje smlouvu jezuitů s Brněnskými z 9. května 1578 (č.167.), dává jezuitům právo vykoupit statky, jež kdysi náležely k herburskému klášteru a osvobozuje všechny jezuity od dávek a zemských daní.
Charter: 171
Date: 28. září 1581
Abstract: Stanislav Pavlovský, olomoucký biskup, transsumuje na žádost Dr. Jindřicha Blyssemia, provinciála, listinu císaře Rudolfa II. z 10. září 1581 (č. 170).
Charter: 172
Date: 28. září 1581
Abstract: Císař Rudolf II. popisuje historii zakládání brněnského noviciátu a potvrzuje zakládací listiny bratrů Grodeckých ze 14. června 1572 (č.161) a 5. ledna 1574 (viz. sign. 42 Y?), poroučí zachovávat fundaci pro jezuity, odevzdává jim herburský klášter a potvrzuje smlouvu jezuitů s Brněnskými z 9. května 1578 (č.167.), dává jezuitům právo vykoupit statky, jež kdysi náležely k herburskému klášteru a osvobozuje všechny jezuity od dávek a zemských daní.
Charter: 173
Date: 10. leden 1583
Abstract: Stanislav Pavlovský, biskup olomoucký, transsumuje na žádost Richadra Zantena, rektora jezuitského noviciátu v Brně, listinu z 22. listopadu 1581 - Řehoř VIII., papež, schvaluje na žádost Stanislava Pavlovského, biskupa olomouckého, aby mnišky herburského kláštera byly převedeny do kláštera pustiměřského, a povoluje mniškám, aby nosily beneditinský šat a řídily se podle benediktinské řehole, zprošťuje je augustiniánské řehole, vyjímá je z pravomoci dominikánské a podřizuje je pravomoci biskupské. Biskup Jan (Grodecký) chtěl převézt dvě zbylé herburské mnišky do kláštera sv. Anny na brněnském předměstí, ty však odmítly. Počet mnišek vzrostl časem na šest či sedm. Aby se věc neprotahovala, navrhl biskup Stanislav nynější řešení.
Charter: 174
Date: 7. prosinec 1583
Abstract: Stanislav Pavlovský, biskup olomoucký, transsumuje na žádost Richarda Xantena, rektora jezuitského noviciátu v Brně, ze starodávných rejstříků (herburských) některé části: výňatky z latinského registra z r. 1438, výtah z německého registra (opsaného vrátnou Margaretou Hankovou na rozkaz převorky Magdaleny) z.r. 1497 (zmínka o opravním právu Brněnských nad klášterem podle rozhodnutí krále Vladislava ze 13. února 1497), 1523 (jmenování obnovených rychtářů a konšelů na Ponávce a v Huterově ulici), z českého registra, z druhého registra (na př. o osudu daru Fridlina - Pokama?-, Jindřicha Swellera, potvrzení registr 13. června 1490 od Alexia, převora dominikánů ve Vídni, vikáře herburského kláštera, zastavení Brněnským r. 1541 ulic Nové, Švábské, peněžitých platů, r. 1542 Huterovy ulice a dvou uliček před Běhounskou branou).
Charter: 175
Date: 5. duben 1587
Abstract: Stanislav Pavlovský, biskup olomoucký, transsumuje na žádost Richarda Zantena, rektora brněnského noviciátu, listinu císaře Rudolfa II. z 10. září 1581 (viz.č. 170).
Charter: 176
Date: 26. červen 1588
Abstract: Stanislav Pavlovský, olomoucké biskup, Jan z Boskovic a na Třebové, nejv. sudí mark. mor., Mikuláš z Hrádku a na Novém Zámku, podkomoří mark. mor., Ctibor Syrakovský v Perkova na Staré Vsi a Paskově, nejv. písař mark. mor., komisaři nařízení císařem Rudolfem II., prostředkují smlouvu mezi Richardem Zantenem, rektorem jezuitské koleje v Brně a městem Brnem o ulice a poddané jež dřívější (herburský) klášter zastavil před 40 lety brněnským za 280 zl., a jež jezuité chtěli vyplatit. Brněnští jsou povinni vrátit jezuitům ulici Švábku s dílem zahrady u zahrady zámku špilberského, jednu stranu Nové ulice, poddané v Křídlovicích, před branou Veselou, v Králově Poli, na Ponávce. Brněnští upouštějí od zástavní sumy 280 zl. a za to dostávají Huterovu ulici, domy před Tišnovskou branou a zbytek sporných majetků od Nové ulice až k městské bráně. Jezuité se zříkají práva výčepu vína v klášteře, ale ponechávají si právo skládky v klášteře a prodeje vína ze svých vinohradů kdekoliv ve městě, jen ne na předměstích.
Charter: 177
Date: 25. květen 1590
Abstract: Nové Město Pražské vydává na svědectví měšťanů Mikuláše Donáta, Jana Vopálky, Václava Veveříčky zachovací list Adamovi Krocmanovi, synovi Jana Krocmana, pekaře.
Charter: 178
Date: 26. červenec 1590
Abstract: Daniel Šponar z Blinsdorfu, Šebestián Hadyngar, Toman Birka, Jiřík Šolc, měšťané a spoluradní města Brna prostředkují smlouvu, podle níž se majitelé jundrovských vinic uvolují dávat brněnské jezuitské koleji z každé čtvrti vinohradu po 6 gr. bílých. Jezuité si stěžovali, že majitelé vinic dávali pouze po několika penězích ze čtvrti. Tito se bránili výpovědí horního a práva horenského na Starém Brně mezi jejich předky a klášterem herburským ze 3. (?) září (v pondělí den sv. Jiljí) 1498, kde byl takto stanoven plat z vinohradů.
Charter: 179
Date: 1. prosinec 1597
Abstract: Zikmund z Ditrichštejna sv.p. z Holenburku, Bazilius z Karpinetu, převor kláštera sv. Tomáše u Brna, Jiří Šolc z Bohumína, měšťan a spoluradní, Jan Mencl z Kolsdorfu a na Slatině, radní písař města Brna, Matyáš Kostelecký z Kostelce, úředník kláštera Králové na Starém Brně, přátelé dožádaní, prostředkující smlouvu, podle níž klášter zábrdovický odstupuje jezuitské koleji v Brně (zastoupené rektorem Oktaviánem Navarolou) a jejím poddaným diváckým díl vrchu martinického se dvěma loukami pod štibořickými vinohrady a jednou loukou nad novým rybníkem diváckým. Za to kolej bude platit ročně 55 zl., jež klášter zábrdovický bude povinen brát tak dlouho, dokud jezuitští poddaní z Jundrova, Ivanovic a Soběšic budou brát pivo ze zábrdovického pivovaru. Nebudou-li zmínění poddaní brát pivo odtud, zvyšuje se plat o 10 zl..
You are copying a text frominto your own collection. Please be aware that reusing it might infringe intellectual property rights, so please check individual licences and cite the source of your information when you publish your data