Fond: Archiv kolegiátní kapituly vyšehradské (1130-1523)
Search inCZ-NA > KVs >>
Charter: 150
Date: 2. duben 1323
Abstract: Tomáš arcijáhen pražský, M. Mikuláš kustos vyšehradský, P. Ondřej převor u sv. Tomáše a Petr farář u sv. Michala a kanovník vyšehradský, vyhlašují rozhodčí výrok ve sporu vyšehradského děkana Držislava s pražským rychtářem Františkem, synem Jakuba Wolflinova, o podací právo ke kostelu Panny Marie před Týnem.
Charter: 151
Date: 7. květen 1323
Abstract: Držislav, děkan vyšehradský, prnajímá se souhlasem kapituly pozemky, pole a zahrady své prebendy v Nuslích a Vršovicích.
Charter: 152
Date: 17. srpen 1323
Abstract: Jan Lucemburský, král český a polský, dává souhlas k pronájmu vesnic Čakovic a Baště kapitulou vyšehradskou Mikuláši řečenému Píček a jeho dědicům.
Charter: 153
Date: 15. říjen 1323
Abstract: Držislav děkan a celá vyšehradská kapitula udělují dvůr v Bašti Janovi, vikáři M. Mikuláše kustoda, se závazkem, že bude čtena mše a opatřovány svítilny pro vyšehradský kostel.
Charter: 155
Date: 1324
Abstract: Držislav děkan, Mikuláš kustos a celá vyšehradská kapitula,
snímají ze scholastika Tobiáše výrok exkomunikace, v níž upadl pro
nezaplacení 6 kop, které náležely vyšehradskému kostelu z jeho prebendy v
Heřmani.
Charter: 154
Date: 3. květen 1324
Abstract: Notářský instrument Miroslava Vítkova z Písku dosvědčující, že vyšehradský děkan Držislav zaplatil k ruce kanovníka Ekrika roční plat 10 grošů z menší prebendy v kostele vyšehradském, dlužný Jindřichu de Trono, vyšehradskému a pražskému kanovníku.
Charter: 156
Date: 6. květen 1325
Abstract: Jan Lucemburský, král český a polský, slibuje, že uvolní vesnice Letov, Siřim, Soběchleby a Liběšovice s příslušenstvím, jež od něho koupil vyšehradský probošt Jan kapitulou k statkům vyšehradského proboštství.
Charter: 157
Date: 24. říjen 1325
Abstract: Jan probošt, Držislav děkan a celá vyšehradská kapitula se souhlasem oltářníka Alberta pronajímají purkrechtem statky v Dolině, náležející k oltáři sv. Jana Evangelisty v kostele vyšehradském, pražskému měšťanu Johlinu Rupertovu.
Charter: 159
Date: 12. březen 1326
Abstract: Jan probošt, Meinhard kustos, Tobiáš scholastik a celá vyšehradská kapitula postupují děkanovi Držislavovi k obývání dům kdysi bonifantů, jejž svým nákladem opravil, a dosavadní dům děkanský určují za příbytek nově zřízených choralistů.
Charter: 158
Date: 12. březen 1326
Abstract: Jan probošt, Držislav děkan, Meinhard kustos, Tobiáš scholastik a celá vyšehradská kapitula přeměňují starou instituci bonifantů v deset choralistů, pro něž vyhlašují statuty s vytyčením jejich povinností i důchodů.
Charter: 161
Date: 16. březen 1326
Abstract: Jan probošt, Držislav děkan a celá vyšehradská kapitula přidělují důchod kutnohorský a obedienci v Medvězi, které probošt podstoupil kapitule za obedienci v Kolči, na doplnění důchodů nově zřízených chorálních kněží při vyšehradském kostele.
Charter: 160
Date: 16. březen 1326
Abstract: Držislav děkan, Ekrik a M. Wolquinus kanovníci vyšehradští vynášejí rozhodčí výrok ve sporu probošta Jana s kapitulou o obedience v Kolči, Medvězi a důchody z krámů v Kutné Hoře.
Charter: 162
Date: 7. listopad 1326
Abstract: Jan probošt vyšehradský prohlašuje, že přijal od vyšehradské kapituly jako obedienci statky v Kolči za roční plat 20 kop grošů, když na účet druhé poloviny ročního censu postoupil kapitule důchody v Medvězi a v Kutné Hoře, a mělnický probošt Jindřich a zemský notář Štěpán se zaručují, že probošt Jan závazky bude řádně plnit.
Charter: 163
Date: 7. listopad 1326
Abstract: Jindřich, probošt mělnický, a Štěpán notarius terrae, se zavazují, že zaplatí vyšehradské kapitule roční plat 7 kop grošů za kapitulní statky v Zahrádce, jestliže řečený plat nebude včas splacen vyšehradským proboštem Janem.
Charter: 164
Date: 18. únor 1327
Abstract: Jan Lucemburský, král český a polský, povoluje k žádosti děkana Držislava královským kanovníkům, aby mohli ve shodě s novými kapitulami statuty na uprázdněné prebendy optovati podle stáří bez ohledu na královské provise.
Charter: 166
Date: 7. červen 1327
Abstract: Jan Lucemburský, král český a polský, svoluje k žádosti děkana Držislava, aby vyšehradští kanovníci mohli rozšířiti svá obydlí na hoře Vyšehradě a zřídit nová pro čeleď a řemeslníky.
Charter: 165
Date: 7. červen 1327
Abstract: Jan Lucemburský, král český a polský, svoluje k žádosti děkana Držislava, aby vyšehradští kanovníci mohli rozšířiti svá obydlí na hoře Vyšehradě a zřídit nová pro čeleď a řemeslníky.
Charter: 167
Date: 25. srpen 1327
Abstract: Ekrik, víceděkan, Meinhard kustos, Petr kanovník a prokurátor probošta Jana, a celá kapitula vyšehradská prodávají za 25 kop grošů pražských staveniště s domem kdysi spolukanovníka Velislava ve Větším Městě pražském u kostela sv. Štěpána ve zdi kouřimskému arcijáhnu a vyšehradskému kanovníku Jindřichovi, přivtělujíce je k jeho prebendě v Bašti.
Charter: 175
Date: 1328
Abstract: Jan, probošt vyšehradský, dává- se souhlasem kapituly- Otovi z Vrbčan v dědičné držení jeden lán ve vsi Vrbčanech s rychtou, hospodou a pekařem s výhradou určitých práv vyšehradského proboštství.
Charter: 168
Date: 27. leden 1328
Abstract: Držislav probošt a Předbor scholastik pražského kostela, a mělnický probošt Jindřich jakožto administrátoři pražského biskupství potvrzují k presentaci kanovníka Petra kněze Adolfa vikářem kostela v Žitomiři pod závazkem ročního platu 12 kop kanovníku Petrovi.
Charter: 169
Date: 29. květen 13(28)
Abstract: Jan probošt, Petr víceděkan a celá kapitula vyšehradská převzavše od Tassa z Richenbercha a jeho choti Ludmily k prodeji jejich statky v Hermanstadtě dávají záruku svými statky v Kolči, jež proti včasnému vyplacení 400 hřiven by jim hned odevzdali k doživotnímu užívání, a domem kanovníka Viléma na hoře Vyšehradě.
Charter: 170
Date: 30. červen 1328
Abstract: Jan probošt, Petr děkan, Meinhard kustos, Tobiáš scholastik a celá kapitula vyšehradská vyhlašují usnesení, podle nichž pro stavbu chrámu vyhrazují polovici důchodů druhého roku všech prebend a prvého roku všech obediencí, určují způsob optace uprázdněných prebend a přednost kanovníků při kostele sídlících, o přísaze nových kanovníků a jiné.
Charter: 171
Date: 10. srpen 1328
Abstract: Jan, probošt vyšehradský, svoluje, aby vyšehradský kanovník Jan z Mělníka mohl pronajmout pozemky v Hostivaři, náležející ke kapli sv. Vavřince na Vyšehradě, při níž je kaplanem.
Charter: 174
Date: 28. listopad 1328
Abstract: Jan Lucemburský, český a polský král, potvrzuje pořízení kanovníka Ekrika o přivtělení vsi Svinaře ke kapli Božího Těla na Vyšehradě za stanovených pomínek.
Charter: 172
Date: (před 28. listopadem 1328)
Abstract: Ekrik, kanovník vyšehradský, činí poslední pořízení o důchodu ze vsi Svinařova, kterou koupil od Bořity ze Smečna, obraceje je ke konání denních a výročních mší v kapli Božího Těla, kterou zřídil na Vyšehradě při chrámu sv. Petra a jejíž správu svěřuje vyšehradskému sakristovi.
Charter: 173
Date: (před 28. listopadem 1328)
Abstract: Ekrik, kanovník vyšehradský, činí poslední pořízení o důchodu ze vsi Svinařova, kterou koupil od Bořity ze Smečna, obraceje je ke konání denních a výročních mší v kapli Božího Těla, kterou zřídil na Vyšehradě při chrámu sv. Petra a jejíž správu svěřuje vyšehradskému sakristovi.
Charter: 176
Date: 5. prosinec 1328
Abstract: Jan Lucemburský, český a polský král, svoluje, aby jeho manželka královna Eliška mohla emfyteutickým právem pronajmout své vinice v Košířích ( v Kosoři - in Kosschur).
Charter: 177
Date: (10. duben 1330 ?)
Abstract: Jan Lucemburský, český a polský král, nařizuje proboštu Janovi,
děkanu Petrovi a celé kapitule vyšehradské, aby královskému notáři
Fridlinovi, kterého již dříve přijali za spolukanovníka, přidělili prebendu
bez zření k jiným presentačním listům královským.
Charter: 178
Date: 21. srpen 1330
Abstract: Jan IV. z Dražic, biskup pražský, stvrzuje podle zmocnění papeže Jana XXII., přivtělení kostela v Heřmani, z jehož důchodů král zřídil novou kanovnickou prebendu, ke kapitule vyšehradské. Inserován je list papeže Jana XXII. biskupu Janovi v té věci, daný 23. dubna 1330 Avignon (RBM III, č. 1630).
Charter: 179
Date: 21. srpen 1330
Abstract: Jan IV. z Dražic, biskup pražský, stvrzuje podle zmocnění papeže Jana XXII., přivtělení kostela v Štolmíři, z jehož důchodů král Jan zřídil novou kanovnickou prebendu, ke kapitule vyšehradské. Inserován je list papeže Jana XXII. biskupu Janovi v té věci, daný 23. dubna 1330 Avignon (RBM III, č. 1629).
Charter: 180
Date: 13. září 1330
Abstract: Eliška, česká a polská královna, věnuje pro spásu své duše vyšehradskému kostelu důchod 1 a půl kopy grošů ze svých statků Podola s tím, aby z nich a 2 kop přidaných byla sloužena slavná výroční mše a každou sobotu byly kupovány svíčky pro "Salve Regina", dále věnuje svůj breviář, ornát a zlatem vyšívaný hedvábný baldachýn pro oltář.
You are copying a text frominto your own collection. Please be aware that reusing it might infringe intellectual property rights, so please check individual licences and cite the source of your information when you publish your data