Fond: Archiv kolegiátní kapituly vyšehradské (1130-1523)
Search inCZ-NA > KVs >>
Charter: 180
Date: 13. září 1330
Abstract: Eliška, česká a polská královna, věnuje pro spásu své duše vyšehradskému kostelu důchod 1 a půl kopy grošů ze svých statků Podola s tím, aby z nich a 2 kop přidaných byla sloužena slavná výroční mše a každou sobotu byly kupovány svíčky pro "Salve Regina", dále věnuje svůj breviář, ornát a zlatem vyšívaný hedvábný baldachýn pro oltář.
Charter: 181
Date: 16. červenec 1331
Abstract: Šebestián, arcijáhen boleslavský, jeho bratr Petr a Hostislav, pražští kanovníci stvrzují, že přijali od olomouckého biskupa Hynka na hotovosti 115 kop grošů pražského censu, vyplaceného mu vyšehradskou kapitulou, a přejímají záruku za případné škody při přepravě těch peněz.
Charter: 182
Date: 13. září 1331
Abstract: Jan Lucemburský, král český a polský, odvolává svůj souhlas k zřízení kláštera řádu sv. Augustina v Sušici, aby tím nevznikla škoda tamní faře, přivtělená ke kanovnické prebendě vyšehradského kostela.
Charter: 183
Date: 30. leden 1332
Abstract: Albert z Krýru se syny Hermanem a Alšíkem kupují zákupním právem- se souhlasem krále i kapituly- statky prebendy vyšehradského kanovníka Jana Wolframova, totiž Korček, Syřovice, Měcholupy, Velký a Malý Holedeč a Blažím, celkem 22 lány s příslušenstvím.
Charter: 184
Date: 7. červenec 1332
Abstract: Jan probošt, Petr děkan, Meinhard kustos, Tobiáš scholastik a celá vyšehradská kapitula prodávají zákupným právem ( za roční plat 5 kop pražských grošů) scholastiku Tobiášovi dvůr v Komořanech, patřící k úřadu školního mistra.
Charter: 185
Date: 17. červenec 1332
Abstract: Jan probošt, Meinhard kustos, Tobiáš scholastik a celá vyšehradská kapitula darují podle usnesení generální kapituly děkanu Petrovi část hory nad vsí Psáře, sousedící s děkanskými pozemky, k obdělání a svobodnému s ní nakládání.
Charter: 186
Date: 22. listopad 1333
Abstract: Notářský instrument Jaroslava Robertova z Kamenice o dohodě mezi pražským proboštem Držislavem a vyšehradským děkanem Petrem, při níž byl břevnovský opat Bavor ustanoven rozhodčím v rozsouzení sporu mezi oběma stranami o statky vyšehradského děkanství, které měl probošt Držislav pronajaté, a o příjmy i vydání z nich vybývající.
Charter: 187
Date: 7. červen 1337
Abstract: a) Bertold z Lipé, probošt vyšehradský, stvrzuje a doplňuje o 2 lány pronájem pozemků ve vsi Hostíně, náležející k proboštství, učiněný jeho předchůdcem Janem, nyní biskupem olomouckým, listem z 18. září 1320, jehož znění je slovně inserováno; b) Petr děkan, Siegfrid kustos, Tobiáš scholastik a celá kapitula vyšehradská souhlasí s obnovením a rozšířením téhož pronájmu.
Charter: 188
Date: 12. březen 1339
Abstract: Petr děkan, Tobiáš scholastik a celá kapitula vyšehradská svolují k fundaci nové obedience, zřízené spolukanovníkem M. Petrem z Miličína z důchodů devíti kop ve vsích Poříčanech, Žherech a Zherníku pod závazkem mší u nově zřízeného oltáře ve vyšehradském kostele, a udělují ji kazateli a po jeho smrti reservují sirotkům klerikům Petrovi a Pavlovi.
Charter: 189
Date: 10. listopad 1339
Abstract: Jan, biskup olomoucký, dřívější vyšehradský probošt, vrací vyšehradské kapitule statky v Zdenicích u Prachatic, jež spolu s Mikulášem Brunonovým vykoupil od Petra Murro a které drží Předboj ze Lhoty.
Charter: 190
Date: 14. leden 1340
Abstract: Jan víceděkan, Sifrid kustos a celá vyšehradská kapitula potvrzují novou prebendu zřízenou z důchodu jedné hřivny ze vsi Čermníku spolukanovníkem Janem.
Charter: 191
Date: 8. duben 1340
Abstract: Mikuláš Brunonův, purkrabí v Blansku, vyznává, že vyšehradské kapitule věnoval stavení a zlepšení statků v Zdenicích u Prachatic provedená vlastním nákladem, když řečené statky držel jménem Jana biskupa olomouckého, tehdy vyšehradského probošta a prohlašuje, že Předboj ze Lhoty, který nyní z pověření biskupa Jana tyto statky drží, nemá k nim žádných práv.
Charter: 192
Date: 2. srpen 1340
Abstract: Vyšehradská kapitula obnovuje a zlepšuje statut o přednostních právech sídelních kanovníků při optování na uprázdněné prebendy nebo obedience.
Charter: 193
Date: 2. červenec 1341
Abstract: Jan IV. z Dražic, biskup pražský, potvrzuje darování 3 lánů v Dražicích s desátky v této vsi a ve vsi Kbely, které učinil Jan z Dražic k doplnění donace, již učinil biskup Jan IV. kostelu sv. Ludmily v Dražicích. Plebán Mauritius a jeho nástupci mají tak vydržovati dva kněze a kleriky, kteří by sloužili stanovené mše.
Charter: 194
Date: 17. květen 1343
Abstract: Bertold z Lipé, probošt vyšehradský, prodává se souhlasem kapituly zákupným právem kanovníku Vítkovi část vsi Štědříku, náležející k proboštství.
Charter: 195
Date: 25. květen 1343
Abstract: Karel, prvorozený syn krále českého, markrabě moravský, jménem svého otce krála Jana Lucemburského i jménem svým stvrzuje k žádosti vyšehradského probošta Bertolda z Lipé prodej proboštské vsi Štědříku vyšehradskému kanovníku Vítkovi.
Charter: 196
Date: 30. červenec 1343
Abstract: Václav řečený Rokzaner rychtář a přísežní města pražského dosvědčují, že Petr řečený Kaufhons prodal dvůr s pivovarem před branou sv. Martina spoluměšťanu Bohuslavu Wolframovu se závazkem ročních platů 3 kop grošů pražských scholastiku a 26 kop děkanu vyšehradskému a 2 kop grošů kostelu pražskému.
Charter: 197
Date: 12. březen 1345
Abstract: Jindřich probošt, Sifrid kustos a celá vyšehradská kapitula stvrzují zvýšení ročního platu ze 4 grošů na 12 grošů a 4 kuřata, jež má Petr řečený de Verona odváděti vyšehradskému děkanu Petrovi z domu v Podskalí.
Charter: 198
Date: 4. červen 1345
Abstract: Jan Lucemburský, král český, odvolávaje souhlas, daný augustiniánům k zřízení kláštera v Sušicích, jelikož by to bylo na škodu tamní fary, přivtělené k prebendě vyšehradského kostela, nařizuje, aby zatím již vystavené oratorium řečeného řádu v Sušicích bylo zbořeno.
Charter: 199
Date: 11. červen 1345
Abstract: Karel, prvorozený syn krále českého, markrabí moravský, potvrzuje k žádosti svého bratra Mikuláše, vyšehradského kanovníka, listinu otce Jana Lucemburského, zakazující zřízení augustiniánského kláštera v Sušicích. Inserován list krále Jana Lucemburského z 4. června 1345 (viz KVš inv. č. 198).
Charter: 200
Date: 12. březen 1346
Abstract: Weczlinus, syn Předvoje ze Lhoty, vyznává, že statek ve Zdenicích, jejž držel jeho otec, náleží k děkanství a kostelu vyšehradskému a že je přijímá k doživotnímu držení pod pevně určenými ročnímy dávkami.
Charter: 201
Date: 29. listopad 1347
Abstract: Bořuta rychtář a přísežní města pražského vyznávají, že vyšehradská kapitula znovu z milosti odevzdala Enderlinovi za starých podmínek dům sousedící s kostelem v Týně, třebaže pro neplacení platů spadl právem na kapitulu.
Charter: 202
Date: 21. únor 1348
Abstract: Šimon, pražský a vyšehradský kanovník a arcibiskupský oficiál, dosvědčuje, že Konrád, vikář kostela v Sušicích, přísežně se zavázal k ročnímu platu 12 kop grošů vyšehradskému kanovníkovi Mikuláši, k jehož prebendě sušický kostel náleží.
Charter: 203
Date: 20. prosinec 1348
Abstract: Jindřich, probošt vyšehradský, vrací kapitule statky v Zahrádce a kapitula je odevzdává jako obedienci M. Mikuláši z Frankensteina.
Charter: 204
Date: 25. září 1349
Abstract: Jindřich z Lipé probošt, Jan děkan, Sifrid kustos a celá vyšehradská kapitula vyznávají, že Martin, farář u sv. Petra na Poříčí, zřídil ve vyšehradském kostele oltář sv. Filipa a Jakuba a nadal ročním platem 7 kop 20 grošů kromě neutrálních dávek ze vsi Mlazice nad Labem, a ustanovují povinnosti oltářníka podle zakladatelových ustanovení.
Charter: 205
Date: 10. listopad 1349
Abstract: Petr, opat strahovský, a Zbyslav probošt, Jutka převoryše a celý konvent kláštera doksanského vyznávají, že zemřelý již biskup olomoucký Hynek věnoval doksanskému klášteru roční důchod 3 kop z polovice vsi České Kopisty se závazkem výroční mše, a svolují, aby uvedený důchod v případě, že by klášter závazek řádně neplnil, byl převeden na vyšehradskou kapitulu.
Charter: 206
Date: 13. prosinec 1349
Abstract: Jindřich probošt, Jan Paduanus děkan, Sifrid kustos a celá vyšehradská kapitula vysvědčují- jelikož původní listina je ztracená- že roční plat z domů Bohuslava Wolframova před branou sv. Martina činí jen 3 kopy a 26 grošů pražských.
Charter: 207
Date: 25. březen 1350
Abstract: Petr, syn Čáslava z Vršovic, s chotí Eliškou vyznávají, že prodali roční plat 4 kop grošů ze svých statků ve Vršovicích za hotově přijatých 42 kop Janu sakristánovi a Janu z Mělníka kanovníku vyšehradskému k nově zřízeným oltářům sv. Ducha, sv. Martina a sv. Tomáše v kostele vyšehradském- pod zárukou svých sourozenců (jmenovitě uvedených).
Charter: 208
Date: 18. červen 1350
Abstract: Wernher, kanovník pražský, věnuje 8 kop grošů ročního platu ze vsi Ovčár u Kostelce oltáři sv. Gereona a jeho druhů ve vyšehradském kostele s ustanovením, jakým způsobem Michal, kněz při řečeném oltáři, má řečeného platu užít pro spásu dárcovy duše i jeho přátel a Jan Paduanus děkan i celá vyšehradská kapitula dávají k věnování i ustanovení souhlas.
Charter: 209
Date: (?7. červenec) 1350
Abstract: Petr Plazeri, vyšehradský kanovník a vykonavatel posledního pořízení spolukanovníka Fridlina, odevzdává 2 kopy ročního důchodu ze vsi Ovčáry u Kostelce k oltáři sv. Gereona a jeho druhů v kostele vyšehradském a ustanovuje povinnosti oltářníkovy - Jan řečený Paduanus děkan a kapitula schvalujíce toto opatření, vyhrazují podací právo řečeného oltáře doživotně kanovníku Petrovi a pražskému kanovníku Wernherovi a po jejich smrti sobě.
Charter: 211
Date: 8. květen 1352
Abstract: Karel IV., římský a český král, obnovuje a potvrzuje k žádosti kapituly všechna privilegia, darování a práva vyšehradského kostela- s výslovným výčtem vsí újezdu věnovaného Svatavou- pod pečetí zlaté buly.
You are copying a text frominto your own collection. Please be aware that reusing it might infringe intellectual property rights, so please check individual licences and cite the source of your information when you publish your data