useridguestuseridguestuseridguestERRORuseridguestuseridguestuseridguestuseridguestuseridguest
FondListiny (1355-1960)
Fonds > CZ-UKP > AUKP
< previousCharters1439 - 1509next >
Charter: sign. I/77
Date: 29. 10. 1439
AbstractJan Reček z Ledče, měšťan Starého Města pražského, činí poslední pořízení, v němž mj. odkazuje svůj dům koleji Panny Marie českého národa pražské univerzity a ustanovuje studentům své koleje za správce s právem měnit kolejní statuta mistry Jana Příbrama a Petra z Mladoňovic a měšťana Starého Města pražského Pavla pláteníka. Tito správci se mají také postarat o přestěhování studentů z koleje Národa českého. Z dalšího majetku má být získáno vybavení pro kostel sv. Štěpána ve zdi a plat pro žáka, který bude v tomto kostele posluhovat kaplanovi a studentům. Jan Reček dále pamatuje z církevních institucí na kostel sv. Jiljí, Betlémskou kapli, kostel sv. Michala, ženské kláštery u sv. Ducha a sv. Františka a kostely či kaple sv. Kateřiny a sv. Maří Magdalény. Řadě osob také odkazuje další nemovitý i movitý majetek a peníze, z části jeho odkazu má být pamatováno i na chudé.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. I/78
Date: 20. 11. 1439
AbstractJan Reček z Ledče, měšťan Starého Města pražského, přenáší podle vůle svého testamentu kolej Panny Marie českého národa pražské univerzity do svého domu u kostela sv. Štěpána ve zdi na Starém Městě pražském. Správci národa českého a poručníci jmenovaní v testamentu mají vybírat a rozdělovat peníze náležející koleji, spravovat kolej, vybírat studenty a vykonávat nad nimi jurisdikci. Na místo zemřelých poručníků mají být zvoleni jiní z mistrů národa českého.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. I/79
Date: 27. 11. 1439
AbstractPříslušníci českého národa pražské univerzity dosvědčují svůj souhlas s přenesením koleje Panny Marie českého národa do domu u kostela sv. Štěpána ve zdi, jak je provedl Jan Reček z Ledče, měšťan Starého Města pražského, i s jeho opatřeními o správě koleje, která se zavazují dodržovat a podporovat.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. I/80
Date: 24. 6. 1441
AbstractBasilejský koncil přeje rektoru, doktorům a mistrům pražské univerzity dosáhnout na nadcházejícím sněmu tří stavů mír a svornost v zemi a oznamuje jim volbu Felixe V. papežem. Pod textem kancelářská poznámka "O. (?) Cossel". List byl patrně ověřen nedochovanou pečetí, která jej i uzavírala. Na dorzu adresa "Dilectis ecclesie filiis rectori, doctoribus et magistris universitatis studii Pragensis" a dva regesty a signatura rukama 16.-17. století.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. I/81
Date: 25. 6. 1441
AbstractPapež Felix V. projevuje přízeň rektoru a pražské univerzitě a přeje na nadcházejícím sněmu království dosažení shody. Pod textem kancelářská poznámka "E. de Oelpe". List byl patrně ověřen nedochovanou pečetí, která jej i uzavírala. Na dorzu listu adresa "Dilectis filiis rectori et universitati studii Pragensis" a regest a signatura rukou 16.-17. století.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. II/53
Date: 26. 7. 1441
AbstractVáclav, vévoda slezský, pán na Těšíně, Velkém Hlohově a Goře, uděluje Štefkovi ("Stephke") z Joppendorfu za věrné služby, které mu prokazoval, zboží Kruszyniec ("Joppendorf") v dědičné léno. Tento akt dosvědčuje pět jménem uvedených svědků.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. II/51
Date: 2. 12. 1441
AbstractDěpolt z Rýzmberka, Jan mladší z Rabštejna, Prokop z Rabštejna a purkmistr a konšelé novoměstští vidimují na prosbu Matyáše z Chlumčan listinu Zikmunda, císaře římského a krále uherského a českého, vydanou v Praze 29. 10. 1436, kterou Zikmund za věrné služby a utrpěné škody zapisuje Matyášovi ves Smolnici, patřící kdysi augustiniánům v Roudnici, za 700 kop grošů.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. II/54
Date: 19. 9. 1442
AbstractJan mladší z Rabštejna a Matyáš z Chlumčan vydávají na žádost purkmistra a konšelů Starého Města pražského rozhodnutí sporu, který jim byl svěřen jako rozhodčím ve při mezi Oldřichem z Valdeka seděním na Břvích na místě jeho manželky Anny z jedné strany a mistrem Janem Příbramem, správcem Betlémské kaple z druhé strany. Podle jejich rozhodčího výroku má Oldřich po sebrání vína z vinice na Věnečku řečenou vinici předat Janu Příbramovi a ta má dále náležet k Betlémské kapli. Ohledně sladovny, náležející k Betlémské kapli, kterou koupila paní Škříčková z Železné ulice, se má tato kupující s mistrem Janem Příbramem přátelsky domluvit, řešení sporu o podací právo Betlémské kaple se odkládá. K vinici za Koňskou bránou nemá mistr Příbram ani jeho nástupci v úřadu správců Betlémské kaple žádné právo. Rozhodčí výpověď byla zapsána do městských knih Starého Města pražského a nadto byla ověřena přivěšením pečetí obou rozhodčích a městské pečeti Starého Města pražského. Všechny tři pečeti jsou přivěšeny na pergamenových proužcích. První o průměru 23 mm má v pečetním poli polcený erb s poškozeným helmem, opis: "Procopius Rabenstein". Druhá o průměru 20 mm má v pečetním poli erb, který je však otřelý, stejně jako opis. Třetí, z červeného vosku, o průměru 50 mm, nese v pečetním poli postavu panovníka s mečem v pravé a jablkem v levé ruce, opis "Secretum civium Pragensium" je zčásti poškozen.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. I/82
Date: 24. 9. 1442
AbstractKatruše Bezručková a její dcera Magdaléna dosvědčují, že přijaly od mistrů národa českého Petra z Hradce Králové, Petra z Mladoňovic a Augustina z Klatov zpustlý dům chudých studentů národa českého, ležící u kostela sv. Valentina na Starém Městě pražském, mezi domy rybáře Valdy a koželuha Niklase (Mikuláše), aby jej opravily a užívaly. Pokud by správci národa českého chtěli dům vrátit pro studenty pražské univerzity, mají Katruši a Magdaléně uhradit náklady vynaložené na jeho opravu, jinak v něm mají Katruše a Magdaléna bydlet do smrti a poté má opět připadnout chudým mistrům a studentům českého národa pražské univerzity.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. II/55
Date: 6. 6. 1444
AbstractVaněk z Kamence vyznává, že se souhlasem své manželky Markéty prodal za tři a půl kopy grošů 17 strychů dědiny v Loukohořanech purkrechtním právem Křtěnovi z Děčan. Kupující má z tohoto majetku platit půl kopy úroku ročně a odvádět desátek faráři v Solanech. V případě vypsání zemské berně má zaplatit polovinu.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. II/56
Date: 5. 7. 1445
AbstractVáclav Břízka ze Žďáru, mistr hor viničných a měšťan Starého Města pražského, a přísežní konšelé hor viničných dosvědčují, že Jan řečený Křtěn od Vrbky z Nového Města pražského prodal jednu a půl kopy grošů ročního platu ze své vinice pod horou Vítkov, jinak Žižkov, Anežce, manželce kupce Tomáše z Nového Města. Ta řečený plat dává svému synovi Martinovi a jeho dědicům. Určeny jsou tresty za včasné nezaplacení platu.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. I/83
Date: 12. 4. 1447
AbstractPapež Mikuláš V. na prosbu rektora a celé pražské univerzity potvrzuje univerzitě privilegia Karla IV. a papeže Klimenta VI., jimiž byla univerzita v Praze založena, a opakuje podmínky udělení magisterského a doktorského titulu a některá práva jejich nositelů.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. I/84
Date: 13. 9. 1454
AbstractLadislav, uherský, český atd. král, dává z moci krále českého a na prosbu direktorů koleje Národa českého pražské univerzity uvedené koleji dům, řečený Hankův, s věží a městištěm, sousedící s domem Národa českého, aby v něm zřídila knihovnu.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. II/57
Date: 3. 10. 1463
AbstractPřemek, vévoda slezský a těšínský a pán na Velkém Hlohově, potvrzuje inzerovanou listinu svého hejtmana Nickela Ledelawa (jinde v listině označen jako Nickel Ledele), danou v Goře 29. 7. 1461, kterou Štefek ("Stephke") z Joppendorfu dává svůj lenní majetek Jankovi "Sandziwoye". Ve svědečné řadě listiny je uvedeno šest jménem uvedených svědků.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. I/85
Date: 17. 10. 1466
AbstractJiří (z Poděbrad), český král atd., na prosbu mistrů a direktorů Rečkovy koleje a za půjčku tří set kop grošů zvyšuje zástavní sumu za ves Michli, kterou zastavil Janu Rečkovi císař Zikmund za 400 kop grošů a Jan Reček ji poté daroval koleji jím založené, na tisíc kop grošů.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. II/58
Date: 1467 (patrně 26. 9.)
AbstractOtík Sádlo z Kladrubec vyznává, že prodal své dědiny v Bubnech právem zákupným: Bartošovi Telkovi z Buben za tři kopy grošů, Prokopovi za tři kopy, Jankovi za dvě a půl kopy, Ješkovi Maříčkovi za dvě kopy, Ješkovi od Poříčské brány za dvě a půl kopy, Janu řečenému Ledví za tři kopy a Jírovi Redovi za tři kopy grošů, u všech je zároveň vyměřen plat, který mají každoročně odvádět.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. I/86
Date: 22. 4. 1472
AbstractVladislav Jagellonský, český král atd., potvrzuje po vzoru svých předchůdců na prosbu rektora a pražské univerzity privilegia a svobody udělené univerzitě, jejím kolejím a bursám a kapli Všech svatých na Pražském hradě jeho předchůdci, českými králi Karlem IV., Václavem IV., Zikmundem, Ladislavem (Pohrobkem) a Jiřím (z Poděbrad).

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. I/87
Date: 16. 7. 1472
AbstractVladislav Jagellonský, český král atd., na prosbu rektora a celé pražské univerzity potvrzuje a obnovuje ustanovení tzv. Dekretu kutnohorského, jímž král Václav IV. zbavil "německý národ" tří hlasů při rozhodování na univerzitě, ponechávaje jim jeden, a nařídil, aby domácí, český národ disponoval na pražské univerzitě ve všech úkonech třemi hlasy namísto dosavadního jednoho.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. II/59
Date: 24. 7. 1472
AbstractAnna z Mirovic potvrzuje, že její syn Mikuláš řečený Mirovec uschoval před cestou do Anglie 39 kop grošů a stříbrné předměty u mistra Petra Bibata, po jehož smrti vše opatrovali další mistři Karlovy koleje, kteří jí tento majetek na její žádost nyní vydali.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. II/60
Date: 15. 3. 1482
AbstractVáclav Hesolt z Roztyl vyznává, že dluží své manželce Alžbětě z Jablonné 250 kop grošů míšeňských věna, a zajišťuje jí tento dluh na svém dvoru v Roztylech se vším jeho příslušenstvím a na zápisu na čtyři kopy grošů ročního platu, který dal Václavovi král Jiří (tento roční plat z uvedeného dvoru v Roztylech náležel kanovníkům vyšehradským). Alžběta má po Václavově smrti vlastnit řečený dvůr i zápis, dokud by Václavovi dědici dluh 250 kop grošů nezaplatili.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. II/61
Date: 6. 3. 1483
AbstractVáclav Hesolt z Roztyl a jeho manželka Alžběta z Jablonné vyznávají, že dluží Prokopovi, kdysi michelskému rychtáři, 36 kop grošů a zastavují mu za tuto sumu, dokud nebude dluh zaplacen, své dědiny náležející ke dvoru v Roztylech položené mezi dědinou Mikuláše Chocholky z Krče a dědinou michelských.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. I/88
Date: 26. 4. 1484
AbstractAugustin Lucianus, biskup santorinský, s klérem pražských měst a mistr Jakub z Pacova, rektor, a celá pražská univerzita přistupují k zápisu jednoty Starého a Nového Města pražského a Malé Strany.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. II/62
Date: 3. 7. 1488
AbstractMikuláš z Kříčova a Alžběta z Jablonné vyznávají, že prodali troje hony dědiny náležející k jejich dvoru v Roztylech, položené mezi dědinou Mikuláše Chocholky z Krče a dědinou michelských, za 24 kop grošů českých Matějovi v Michli pod úroční plat tři a půl groše na sv. Havla a čtyři groše na sv. Jiří.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. I/89
Date: 29. 1. 1501
AbstractVladislav Jagellonský, uherský, český atd. král, povoluje mistru Martinovi a mistru Duchkovi, kolegiátům koleje Všech Svatých na Starém Městě pražském, aby mohli vykoupit vsi, které byly od uvedené koleje odtrženy nebo zapsány jiným majitelům, a slibuje, že vykoupené majetky již od koleje znovu neodtrhne ani je nezapíše jiným.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. I/90
Date: 22. 4. 1502
AbstractVladislav Jagellonský, uherský, český atd. král, odvolává výplatu vsi Michle, kterou drží v zápisné sumě kolegiáti Rečkovy koleje, a ustanovuje, že ves Michle může být vyplacena pouze českými králi nebo vyšehradskými duchovními, jimž dříve patřila. Úmysl ves vykoupit musí být kolegiátům ohlášen půl roku předem.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. I/91
Date: 19. 3. 1505
AbstractJan Žíž, měšťan Starého Města pražského, činí poslední pořízení, jímž veškerý svůj majetek ve vsi Mečíře ("we wsy Meczirzyerzi blyzko u Cunczbergka"), který získal od Jana Březenského ze Chcebuze, odkazuje direktorům a kolegiátům Loudovy koleje.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. II/63
Date: 23. 5. 1505
AbstractMertin Yater, hofrychtéř v Goře a další přísedící vysvědčují, že před nimi Kryštof, purkrabí z Donína vyznal, že prodal svůj majetek v Kruszynci ("Joppendorfu") Jiřímu Strauwaltovi ("Jorge Straüwalt", jinde v listině psáno "Straüwald").

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. II/64
Date: 27. 7. 1507
AbstractAlžběta Kříčovská z Jablonné vyznává, že prodává troje hony dědiny náležející k jejímu dvoru v Roztylech, položené mezi dědinou Mikuláše Chocholky z Krče a mezi dědinami michelskými, za 24 kop grošů českých Janovi Štědříkovi v Michli pod úroční plat 10 grošů ročně. Určena jsou opatření pro případ neplacení uvedeného úroku.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. II/65
Date: 20. 2. 1508
AbstractZikmund, král polský, velkokníže litevský, ruský a pruský vyznává, že dává Arnoštovi Krekvicovi řečenému Strauenwalt za poskytnuté služby ves Kruszyniec ("Joppendorf").

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. II/66
Date: 27. 11. 1509
AbstractPurkmistr a rada města Valašského Meziříčí vydávají pro známost všech, zvláště pak měšťanů Nového Města pražského, zachovací list pro Jiříka, pocházejícího z řádného manželství blíže neurčených Martina a Kateřiny a cechmistři a mistři ševcovského cechu dosvědčují, že se řádně vyučil uvedenému řemeslu.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. II/67
Date: 1517
AbstractMikuláš Buscher, správce farního kostela v Mostě, apoštolský nuncius a komisař obnovy uvedeného kostela poškozeného ohněm, oznamuje, že papež Lev X. udělil plnomocné odpustky jubilejního roku a podíl na církevních milostech všem, kteří přispějí na jeho stavbu. Dále jsou uvedeny absoluční formule. Předtištěno je roční datum 1517, avšak jméno osoby, jíž měly být odpustky uděleny, a přesné datum není doplněno.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
< previousCharters1439 - 1509next >