Fond: Premonstráti-klášter Strahov (1192-1921)
Search inCZ-NA > RP >>
Charter: 29
Date: 27. květen 1307
Abstract: Jan, biskup olomoucký, nařizuje plebánům W. v Kněžicích (Knesicz) a R. v Krahulově (Craluhow), aby v Jihlavě i v sousedních venkovských kostelích veřejně vyhlásili exkomunikaci násilných uchvatitelů kaple svatého Jana Křtitele, náležející kostelu svatého Jakuba v Jihlavě (Iglauia).
Charter: 30
Date: 12. duben 1310
Abstract: Isnardus, arcibiskup thebský, Tomáš, arcibiskup cessenský a Mikuláš, biskup tortibolský (tertibul), udělují na žádost Dětřicha z Jihlavy (Igla) všem, kdo v jmenované svátky navštíví kostel svatého Jakuba v Jihlavě, čtyřicetidenní odpustky. Na tergu schvalovací doložka olomouckého biskupa Pavla (1436, -, Jihlava).
Charter: 31
Date: 18. srpen 1313
Abstract: Jan, biskup pražský, ukončuje spor s klášterem želivským (Syloen.) o kostel svatého Jana Křtitele ve Staré Jihlavě (in Antiqua Iglawia), přiznává klášteru právo na tento kostel, soudcům, jmenovaným papežskou stolicí, přenechává rozsouzení pře kláštera s knězem Heřmanem, synem Konráda z Jihlavy, a slibuje dodržet rozhodnutí svého oficiála Oldřicha ve věci kostela v Starém Bříšti (Brziscz).
Charter: 32
Date: 6. leden 1319
Abstract: Jan Lucemburský, král český, potvrzuje na žádost Petra, opata kláštera zbraslavského (Aule Regie), inzerovanou listinu, jíž jeho manželka, královna Eliška, darovala zbraslavskému klášteru ves Klínec (Glincz) (1319, I.3., Praha).
Charter: 35
Date: 1321
Abstract: Přibyslav, člen řádu minoritů v Praze, biskup zadarský (sathowiensis), uděluje odpustky těm, kdo v jmenované svátky navštíví oltář svatého Mikuláše v milevském (milewicensi) klášterním kostele, nebo něčím přispějí na jeho výzdobu.
Charter: 34
Date: 22. květen 1321
Abstract: Jindřich Greflín, rychtář, purkmistr a přísežní města Jihlavy vysvědčují, že přátelskými rozhodčími Henzlínem Turriferem a Litoldem Turriferem byl rozsouzen spor mezi Alžbětou Paumgartnerovou, zastoupenou Janem, plebánem v Dyjákovicích (Deyax), a nájemcem jejího mlýna Konrádem; stanoví se nájem z mlýna v penězích a obilí a poplatky, které mají být z mlýna odváděny špitálu v Jihlavě.
Charter: 33
Date: 22. květen 1321
Abstract: Jindřich Greflín, rychtář, purkmistr a přísežní města Jihlavy vysvědčují, že přátelskými rozhodčími Henzlínem Turriferem a Litoldem Turriferem byl rozsouzen spor mezi Alžbětou Paumgartnerovou, zastoupenou Janem, plebánem v Dyjákovicích (Deyax), a nájemcem jejího mlýna Konrádem; stanoví se nájem z mlýna v penězích a obilí a poplatky, které mají být z mlýna odváděny špitálu v Jihlavě.
Charter: 36
Date: 4. červenec 1330
Abstract: Jan, biskup pražský, ustanovuje, na prezentaci a žádost opata Ctibora a konventu želivského (de Syloa) kláštera, premonstrátského řeholníka Jana plebánem v kostele svatého Petra před klášterem želivským, který zde má podací.
Charter: 37
Date: 22. srpen 1332
Abstract: Hynek, biskup olomoucký, ustanovuje, na prezentaci a žádost Ctibora, opata želivského (in Syloa), po smrti plebána Heřmana želivského kanovníka Otu plebánem v jihlavském kostele, jehož podací náleží želivskému klášteru.
Charter: 39
Date: 25. červenec 1338
Abstract: Hynek z Mikulovic (Miculowicz) přátelsky urovnává spor se Sborem, proboštem kostela olomouckého, a jeho vnukem Bořkem z Plavče (Plawcz), patrony kostela v Mikulovicích, o podací tohoto kostela, a to tak, že k němu budou prezentovat faráře střídavě obě strany. Listina vyhotovena veřejným notářem Mikulášem, synem Petra z Třebíče /Trebecz/, a ověřena notářem druhé strany - Michalem, synem Dětřicha z Prahy.
Charter: 38
Date: 25. červenec 1338
Abstract: Sbor, probošt kostela olomouckého, a Bořek z Plavče (de Plawcz Superiori) přátelsky urovnávají spor s Hynkem z Mikulovic (Mikulowicz) o podací kostela v Mikulovicích, a to tak, že obě strany budou střídavě prezentovat faráře k tomuto kostelu. Listina vystavena veřejným notářem Michalem (synem Dětřichovým) z Prahy a ověřena notářem druhé strany - Mikulášem, synem Petra z Třebíče (Trebecz).
Charter: 40
Date: 5. leden 1341
Abstract: Hainman, rychtář a přísežní města Německého Brodu (in Broda Teutunicali) vyznávají, že Alžběta, vdova po rychtáři Wernerovi, a její dědici si pronajímají na 12 let ves želivského (Syloensis) kláštera Větrný Jeníkov (Yenicov); po uplynutí této doby připadne ves zpět klášteru.
Charter: 41
Date: 8. duben 1343
Abstract: Jindřich, probošt, Bohuta, arcijáhen kouřimský (curimensis), a Hroznata, kanovníci pražského kostela a biskupští administrátoři, ustanovují na prezentaci a žádost Ctibora, opata kláštera želivského (Syloensis) ke kostelu v Hodušíně (Hodusyn), jehož podací náleží želivskému opatu, po smrti plebána Bartoloměje želivského kanovníka Klimenta.
Charter: 42
Date: 2. květen 1344
Abstract: Arnošt, biskup pražský, ustanovuje na prezentaci a žádost Ctibora, opata kláštera želivského (Syloensis), ke kostelu v Louňovicích (Lounovicz), jehož podací náleží opatu želivskému, po rezignaci plebána Mikuláše želivského kanovníka Nezamysla.
Charter: 43
Date: 2. březen 1348
Abstract: Heřman, probošt kostela svatého Petra v Brně a vikář olomouckého biskupa Jana, ustanovuje na prezentaci a žádost Tilmana, opata kláštera v Gerasu (Jerucensis) ke kostelu v Rancířově (in Minori Ranczier), kde má právo prezentační opat gerasský, po rezignaci plebána Mikuláše premonstrátského kanovníka Vyšníka.
Charter: 44
Date: 2. červenec 1350
Abstract: Veřejný notář Buzek, syn Alexiův z Troubek (Trubka), vysvědčuje, že v jeho přítomnostibyl veden spor mezi Hynkem, proboštem kláštera louňovického (lunyowicen.), a Bernardem o opatství želivské (siloen.). Inzerovány listiny: 1) Bernard, zvolený opat želivský, si stěžuje, že rozhodčí Mrákota, opat milevský (milocen.), a Přibyslav, opat hradištský (Gradicen.), jmenovaní generálním premonstrátským opatem Janem, dosadili na želivské opatství Hynka, datováno 1350, březen 18.; 2) opat Jan dosazuje na želivské opatství Hynka; 3) výrok obou rozhodčích.
Charter: 45
Date: 9. říjen 1356
Abstract: Arnošt, arcibiskup pražský, ustanovuje na prezentaci a žádost Bernarda, opata želivského (Syloensis) ke kostelu v Louňovicích (Lunowicz), jehož podací náleží želivskému klášteru, po rezignaci plebána Martina nového plebána Jana.
Charter: 46
Date: 7. srpen 1357
Abstract: Jan, řečený Padovský, děkan vyšehradský, a Vrativoj, probošt týnský, generální vikáři pražského arcibiskupa Arnošta, ustanovují na prezentaci a žádost opata Bernarda a konventu kláštera želivského (Syloensis) ke kostelu v Louňovicích (Lunowicz), jehož podací naleží želivskému klášteru, po rezignaci plebána Jana želivského kanovníka Jana, řečeného Columbus.
Charter: 47
Date: 2. listopad 1358
Abstract: Mikuláš, probošt kláštera Panny Marie řeholních kanovníků augustiniánů v Roudnici (Rudnicz), a Detlev, kanovník kacminský, generální vikáři pražského arcibiskupa Arnošta, ustanovují na prezentaci a žádost Bohuslava, opata želivského (Syloensis) kláštera, ke kostelu ve Smrčné (Smrczna), jehož podací náleží klášteru, po smrti plebána Jana řeholníka želivského Jana.
Charter: 48
Date: 26. listopad 1360
Abstract: Racek z Dubé (Duba), komorník pražského arcibiskupa Arnošta, Vilém ze Staré (Stara), purkrabí v Červené Řečici, a Rynart z Vrábí (Wrabie), uzavírají s Oldřichem, řečeným Hamr, Hronem a Mikulášem, bratry z Kostelce (Costelecz), smlouvu o mlýn, ležící na arcibiskupských statcích.
Charter: 49
Date: 23. leden 1362
Abstract: Eneáš, syn někdy Konráda Piccolominiho (de Picedolomibus), činí své poslední pořízení, v němž určuje, že má být pohřben v rodinné hrobce u františkánů v Sieně (Senis), odkazuje almužny chudým, nařizuje vrátit, co by držel neprávem, odpouští úroky svým dlužníkům a odkazuje své jmění. Závět sepsal a publikoval veřejný notář František.
Charter: 50
Date: 18. srpen 1362
Abstract: Jindřich z Münsterberka (Munstrberg), oficiál a administrátor litomyšlského (luthomislensis) biskupství, spolu s litomyšlským biskupem Janem ustanovený rozhodčím ve sporu Bohuslava, opata želivského (Syloensis) kláštera, s Václavem, kanovníkem želivským a farářem v Jihlavě (Iglauia), ověřuje inzerovanou listinu římského kardinála Guillelma (Giullerino) z 7.III.1362.
Charter: 51
Date: 13. leden 1364
Abstract: Arnošt, arcibiskup pražský, ustanovuje na prezentaci a žádost Bohuslava, opata kláštera želivského (Siloensis), ke kostelu ve Smrčné (Smrczna), jehož podací náleží želivskému opatu, po odchodu plebána Jana želivského řeholníka Buška.
Charter: 52
Date: 20. leden 1366
Abstract: Hanl Ortvinův, purkmistr, a přísežní města Jihlavy (Iglauie) podávají seznam platů, které jsou jednotlivými jihlavskými měšťany vypláceny špitálu na předměstí.
Charter: 53
Date: 13. leden 1367
Abstract: Jakub, řečený Kussenpfennig, purkmistr, a přísežní města Jihlavy (Iglauie) kupují pro městský špitál polovinu mlýna ležícího při cestě ze Špitální ulice ke "starému vrchu" od Lucie, dcery měšťana Hersela, za 3 kopy grošů a 4 měřice ječmene ročního platu.
Charter: 54
Date: 20. prosinec 1367
Abstract: Jenec, probošt kostela svatého Kříže ve Vratislavi (Wrat.), Bušek, arcijáhen kouřimský, a Jan, děkan u svatého Apolináře v Praze, kanovníci pražského kostela a generální vikáři pražského arcibiskupa Jana, ustanovují na prezentaci a žádost Petra, Diviše a Václava, bratrů z Ledče (Ledecz), ke kostelu v Ledči, jehož podací náleží bratrům z Ledče, po smrti plebána Viléma premonstrátského řeholníka Ctibora, dříve plebána ve Ždárci (Sdarecz).
Charter: 55
Date: 23. březen 1368
Abstract: Jenec, probošt kostela svatého Kříže ve Vratislavi (Wrat.), Bušek, arciděkan kouřimský (curimensis), a Jan, děkan u svatého Apolináře v Praze, kanovníci pražského kostela a generální vikáři pražského arcibiskupa Jana, ustanovují se souhlasem želivského opata Bohuslava do kostela v Želivu (Syloa) plebána Mikuláše na místo Jana, který odchází na Mikulášovo místo do Humpolce (Gumpolcz).
Charter: 56
Date: 8. říjen 1373
Abstract: Fridrich, probošt olomoucký a generální vikář olomouckého biskupa Jana, ustanovuje na prezentaci a žádost Jindřicha, opata želivského (Siloen.) kláštera, k farnímu kostelu v Jihlavě (Iglavia), k němuž má právo prezentovat želivský opat, po smrti plebána Vykarda želivského řeholníka Jakuba.
Charter: 57
Date: 7. únor 1374
Abstract: Opat Konrád a konvent kláštera strahovského vysazují emfyteutickým právem ves Pátek jmenovaným poddaným, stanoví poplatek z 1 lánu (72 grošů ročně), naturální platy, právo pastvy a soudní zřízení s právem odvolání k městu Louny.
Charter: 58
Date: 5. leden 1375
Abstract: Jan z Pelhřimova (Pylgryms), rychtář, a přísežní města Jihlavy (Iglauie) uzavírají s farářem Jakubem smlouvu o správu městské školy, podle níž má být dosavadní správce, notář Mikuláš, ponechán ve svém úřadě; nového rektora má jmenovat Jakub.
You are copying a text frominto your own collection. Please be aware that reusing it might infringe intellectual property rights, so please check individual licences and cite the source of your information when you publish your data