Fond: Listin (1140-1500)
Search inSI-NSAL > NSAL >>
Charter: 030
Date: 8. November 1268
Abstract: Savinjski arhidiakon Leopold razsodi v sporu med gornjegrajskim samostanom in kartuzijo v Žičah glede razsodbe iz leta 1235 v zvezi z desetinami župnije Pilštajn; dve tretjini pripadeta gornjegrajskemu samostanu, ena tretjina župniji Pilštajn, žička kartuzija pa je obsojena na povračilo škode.
Charter: 031
Date: 1269
Abstract: Gornjegrajski opat Janez I. potrjuje, da se Ulcman iz Gorč odpoveduje zahtevi po posestvu v Trnovcu (in villa Traenez), do kmeta Ditrika Zobouzlau ter do njegovih potomcev.
Charter: 032
Date: 6. Januar 1273
Abstract: Krafto, oglejski kanonik in župnik v Slovenj Gradcu, zastavlja gornjegrajskemu samostanu dve hubi pri Okonini (Weingarten) in eno hubo pri Juvanju (Ywen) za pet mark srebra kölnske teže.
Charter: 033
Date: 16. April 1274
Abstract: češki kralj Otokar II. Premisl jemlje gornjegrajski samostan v svoje varstvo.
Charter: 034
Date: 25. Juli 1274
Abstract: češki kralj Otokar II. Premisl jemlje Henrika iz Klevevža z njegovimi hubami v vasi Engeldeius dorf (?) v svoje varstvo.
Charter: 035
Date: 28. Juni 1275
Abstract: Ulrik, točaj iz Haßbacha, deželni glavar na Kranjskem, v Slovenski marki in v Slovenj Gradcu, potrjuje gornjegrajskemu samostanu v imenu češkega kralja Otokarja II. Premysla vse njegove pravice in privilegije.
Charter: 037
Date: 1277
Abstract: Gunter iz Heggenberga (Stopnika) daruje gornjegrajskemu samostanu eno hubo v Pesju (Huntsdorf), samostan pa njemu in njegovi ženi izroči v doživljenjsko uživanje dve hubi v Tešovi (Tessov).
Charter: 036
Date: 14. März 1277
Abstract: Rimski kralj Rudolf I. Habsburški potrjuje gornjegrajskemu samostanu privilegije, ki sta jih omenjenemu samostanu pred njim že potrdila koroški vojvoda Ulrik III. Spanheimski ter avstrijski vojvoda Leopold.
Charter: 038
Date: 1278
Abstract: Omenjeni samostanski bratje duhovniki potrjujejo, da je Bertold iz Hudinje gornjegrajskemu samostanu v svoji oporoki zapustil eno hubo v Grebencah (Grebentz) v zameno za aniverzarij, sedaj pa bi dediči to hubo zamenjali za hubo v Podvolovljeku (in monte Ohsenperg).
Charter: 039
Date: 1278
Abstract: Liutpold III. iz Žovneka naznanja, da pred odhodom v bitko proti češkemu kralju Otokarju II. Premyslu podarja gornjegrajskemu samostanu patronatsko pravico nad župnijo sv. Marije v Braslovčah (ecclesie sancte Marie plebis de Vrazlaus).
Charter: 040
Date: 1279
Abstract: Gunter iz Stopnika (Heggenberg) daruje gornjegrajskemu samostanu s soglasjem svoje žene Kunigunde eno hubo pri Pesjem (Huntsdorf), samostan pa jima izroči v doživljenjsko uživanje dve hubi pri Tešovi (Tessov).
Charter: 041
Date: 2. Februar 1285
Abstract: Gornjegrajski opat Janez I. potrjuje, da je Gertruda iz Hudinje podarila gornjegrajskemu samostanu eno hubo v Ugovšku (Hovgenek)[1] in deset mark v zameno za aniverzarij.
Charter: 042
Date: 11. Februar 1285
Abstract: Oglejski patriarh Raimond potrjuje gornjegrajskemu samostanu daritve hub Jere iz Hudinje v Ugovšku (Heugenek)[1] in njenega moža Bertolda v Grebencah (Grebentcz)[2] ter menjavo hube v Volovljeku (Ohsemperch).[3]
Charter: 044
Date: 1286
Abstract: Vovbrška grofica Marjeta, vdova Liutpolda III. iz Žovneka, naznanja, da se je za dušni mir svojega pokojnega moža odpovedala patronatu nad župnijo Braslovče (Frazlautz), domec pri Rakovljah (Raeklach) in številnim desetinam v korist gornjegrajskega samostana.
Charter: 045
Date: 1286
Abstract: Vovbrška grofica Marjeta, vdova Liutpolda III. iz Žovneka, in Ulrik iz Lemberka (II. iz Žovneka) naznanjata, da sta podarila gornjegrajskemu samostanu patronat nad nad župnijo Braslovče (Frazlaus), domec pri Rakovljah (Reklach) ter da mu vračata zadržane desetine; vse to za dušni blagor Marjetinega pokojnega moža in v čast Device Marije.
Charter: 043
Date: 10. Januar 1286
Abstract: Oton iz Kozjega podarja gornjegrajskemu samostanu dve hubi v Braitu (Preyt)[1] in vinograd v Vindolu (Weintal)[2] v zameno za letno oddajo činža na dan sv. Martina.
Charter: 046
Date: 17. Januar 1288
Abstract: Gundaker in Hertnid s Turna se v soglasju z Gebhardovo ženo Katarino v korist gornjegrajskega samostana odpovedujeta odvetščini nad župnijsko cerkvijo sv. Jurija v Škalah pri Velenju (Salach) kot nadomestilo za neupravičeno povzročeno škodo.
Charter: 048
Date: 13. Juli 1291
Abstract: Oglejski patriarh Raimond razsodi v sporu med vodjo kamniškega špitala Alhardom in njegovim bratom Gebhardom iz Lilienberka ali savinjskim arhidiakonom Witigonom glede desetin v korist špitala: 2 hub v Markovem (Marchaw), 1 v Spodnjem Studencu (in fontibus inferioribus), 1 v Zgornjem Studencu (in fontibus superioribus), 1 in Spisfolter (?), 2 v Selah pri Kamniku (Sel), 1 v Gradišču pri Kamniku (in Gradichs), 1 v Lupoglavu (in Lupoglaw),[1] 1 v Trebelnem pri Palovčah (in Trobol), 3 v Gradišču v Tuhinju (in Gradische), 2 v Jasovniku pri Motniku (in Jaschenowik) in 3 v Sidolu (in Suchidol).
Charter: 049
Date: 25. Juli 1291
Abstract: Engelšalk s Turna naznanja, da mu je gornjegrajski samostan pomagal v pomanjkanju, zato po vračilu dolga in v povračilo škode, ki jo je samostanu neupravičeno povzročil njegov oče, le-temu podarja odvetščino nad župnijo Škale pri Velenju (Shalach).
Charter: 050
Date: 1293
Abstract: Gundaker s Turna podarja gornjegrajskemu samostanu v zameno za sprejem v bratovščino in poravnavo s samostanom eno hubo v Zavodnju (in Sawode).
Charter: 051
Date: 10. Juni 1296
Abstract: Friderik iz Kunšperka podeljuje na željo Albrehta Skutnika gornjegrajskemu samostanu 1,5 marke v Merinci (Mirinlok).[1]
Charter: 052
Date: 4. Juli 1297
Abstract: Henrik Lavan, vicedom na Kranjskem in v Slovenski marki, Viljem s črnela in Ulrik, učitelj v Kamniku, in župnik v Gorjah, potrjujejo pravilnost prepisa listine Otona iz Planine pri Sevnici, v kateri se le-ta zavezuje, da ne bo več nadlegoval gornjegrajskega samostana ter mu kratil desetinskih pravic na ozemlju planinske graščine.
Charter: 054
Date: 19. November 1298
Abstract: Herman z Reberce daruje gornjegrajskemu samostanu dve hubi: prvo v Klančah pri Dobrli vasi na avstrijskem Koroškem [Glantschach] (Clanzcach), drugo pa v Dolinčah pri Dobrli vasi na avstrijskem Koroškem [Dolintschach] (Dolenzoech) ter ju takoj prejme nazaj v favd.
Charter: 053
Date: 19. November 1298
Abstract: Oton in njegov brat Vulfing z Reberce podarjata gornjegrajskemu samostanu dve hubi v Dulah na avstrijskem Koroškem [Dullach] (Deulach) in jo takoj dobita nazaj v fevd, kakor je to storil njun stric Oton z Reberce na posestvu Solčava s hišo v Dobrli vasi na avstrijskem Koroškem [Eberendorf] (Oeberndorf).
Charter: 055
Date: 30. August 1301
Abstract: Friderik iz Zapric proda gornjegrajskemu samostanu svojo hišo s posestvom in priteklinami v Kamniku, na Klancu (in ciuitate Stein iuxta portam direte itur ad plebem vlti collem qui Klantz dicitur aporte sinistri) za 25 oglejskih mark.
Charter: 056
Date: 17. April 1302
Abstract: Oton, Henrik in Ludvik, vojvode na Koroškem, grofje na Tirolskem in odvetniki škofij Trident in Briksen, potrjujejo na prošnjo gornjegrajskega opata Wuilfinga I. naslednje privilegije in listine: 1277, Dunaj – rimskega kralja Rudolfa I. Habsburškega, 1286, Pliberk – grofa Ulrika Vovberškega, 1286 VI. 06., Pliberk – grofa Ulrika in grofice Agnes Vovbrške; 1296, Dravograd in 1296 VI. 16., Pliberk – grofa Ulrika Vovberškega.
Charter: 057
Date: 12. März 1303
Abstract: Leopold Maympaher proda gornjegrajskemu samostanu svojo posest v Gornjem Gradu (Oberumburch) za 18 mark frizaških denaričev, obdrži pa en mlin in pet njiv.
Charter: 058
Date: 17. Mai 1303
Abstract: Oglejski patriarh Otobonus potrjuje na prošnjo gornjegrajskega opata Wuilfinga I. listino 1237 IX. 29., čedad oglejskega patriarha Bertolda II. Andeškega, s katero je predal patronatske pravice nad župnijsko cerkvijo v Braslovčah (Vraslav) Konradu I. iz Žovneka (Seunekke).
Charter: 059
Date: 4. Mai 1304
Abstract: Oglejski patriarh Otobonus potrdi Alardu, duhovniku oglejske prebende pri oltarju sv. Janeza Krstnika v župnijski cerkvi v Kamniku in vodji kamniškega špitala, pravico do kmetij in desetine, ki jih je špitalu daroval kamniški meščan Herbord.
Charter: 060
Date: 12. November 1305
Abstract: Hartnid iz Ptuja potrjuje župniji sv. Jurija v Škalah pri Velenju za blagor svoje duše in duš svojih prednikov daritev ene hube v Hrastju (Aychperch) in odvetščine na dveh hubah v Radmirju (in sancto Michaele) pokojnega Diepolda iz Kacenštajna (Chatzenstain), ki spada k gornjegrajskemu samostanu.
You are copying a text frominto your own collection. Please be aware that reusing it might infringe intellectual property rights, so please check individual licences and cite the source of your information when you publish your data